Niet voorzien van paravanes DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER vL/EERBERICHT SUIKERBON No. 7 Jeugd zal den strijd voortzetten Thyssen waarschuwde Hitier Noodlottige zekerheid te Waddinxveen Duitsch vliegtuig neergeschoten De ramp van de Simon Bolivar Duitsche vliegtuigen boven Londen Onze vliegers schoten vaak dinsdag 21 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8779 Praag thans een provinciestad Deze instrumenten hadden het schip kunnen redden DE BILT SEINT: Waar de Simon Bolivar" verging heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Geheime oproep der Tsjechische studenten Onze colleges zijn voor drie jaar gesloten, om de Tsjechische jeugd te wurgen en iedere mogelijkheid voor haar ontwikkeling weg te nemen. Onze eenige misdaad is, dat wij Tsje chen zijn. Na de bezetting in Maart Jl. zochten wij de bron van onze be schaving in de geschiedenis van het verleden van onze natie. Toen wer den de tekstboeken in onze univer siteiten en scholen weggenomen en werden andere in dezelfde taal, maar Duitsch naar den geest uitgegeven. In plaats van de beloofde cultureele autonomie werd de Pruisische hiel toegepast, die de Tsjechische gedach te en de nationale gevoelens ver krachtte. Nu zijn de scholen geslo ten en Praag, de stad waar geduren de duizend jaren de beschaving van Oost en West elkander hebben ont moet, wordt teruggebracht tot het peil van een provinciestad." Wij hebben optochten gehouden in de straten om te toonen, dat wij ge bleven zijn zooals wij in het verle den waren. Gedurende vele dagen werd bloed vergoten in Praag en dui zenden werden weggezonden om te gaan in gevangenis en concentratie kampen. Dat waren de eerste Duit sche antwoorden. Nu komt de slui ting van onze scholen en worden wij weggehaald voor dwangarbeid. Wij, de jeugd van Bohemen en Moravië zullen echter niet versagen en den strijd voortzetten voor de vrijheid van geest en de onafhankelijkheid van ons dierbaar vaderland. Dit is de tekst van een geheim manifest, dat thans van hand tot hand gaat in het Protectoraat en vooral in jeugdherbergen wordt verspreid. Beter dan ellenlange commentaren ver tolkt 't de gevoelens wel'ke in de Tsjechische jeugd leven en ongetwijfeld heimelijk door de meerderheid van liet volk worden ge deeld. Von Neurath naar Berlijn. Uit betrouwbare bron, welke in nauwe relatie tot de Wilhelmstrasse staat, wordt door U.P. vernomen, dat von Neurath naar Berlijn is geroepen, om aan Hitier verslag uit te brengen over de ongeregeldheden in het protectoraat. Volgens deze berichten is ook staatssecre taris Frank naar Berlijn teruggeroepen. Naar tevens uit betrouwbare bron verno men wordt, zijn een aantal hooge S.S.-func- tionarissen gelijktijdig naar Praag gezon den, teneinde het herstellen van de orde m het protectoraat ter hand te nemen. Frank werd onlangs benoemd tot „Grup- penfuehrer", of generaal bij de S.S., hetgeen hem denzelfden rang geeft bij de S.&. als von Neurath. Von Neurath's rang is echter slechts een eeretitel, terwijl Frank's rang 'n actieve is. Volgens goed ingelichte kringen beteekent dit, dat Frank, die een Sudeten-Duitscher 's en als meer radicaal beschouwd wordt dan sommige andere officieele Duitsche per soonlijkheden in het protectoraat, een groo- iere uitvoerende macht in de S.S. in het pro tectoraat heeft, dan von Neurath. Reizigers verhalen. .Uit Bohemen gekomen reizigers verhalen nieuwe bijzonderheden over de vijf dagen van terreur die Praag beleefd heeft. Volgens deze reizigers zou het aantal terechtstellingen veel hooger zijn dan dat, hetwelk door het Duitsche Nieuwsbureau toegegeven is. Men spreekt over 120. Bijna 8000 studen ten en Tsjechische leeraren zouden in den nacht van 16 op 17 November en overdag op 17 November zijn ge arresteerd. De arrestaties werden niet alleen verricht in de studententehui Zcn en colleges, maar zelfs in parti culiere woningen waar studenten ka mers hadden gehuurd. Voor het meerendeel werden de gevangenen naar Duitschland vervoerd. Ue negen studenten, die op 17 November avonds gefusilleerd zijn na een overdac u uitvoer gelegde razzia in de colleges w er en niet blindelings gekozen onder degenen c ie deelgenomen hadden aan de betoogingen van la November. Het waren eenvoudig de voorzitters van alle studentenvereenigingen. Under hen bevond zich de zoon van den vroegeren minister van handel, Matoesek. Er zijn geen studenten meer in Praag. De Gestapo heeft zelfs de klinieken en hospita len doen ontruimen waar een honderdtal personen werd verpleegd, voor het meeren deel studenten die gewond waren tijdens de tioebclen van 28 October en 15 November. De families worden in onzekerheid gelaten en krijgen geen berichten. Gisteravond om zeven uur heeft de Praag- sche radio de opheffing aangekondigd van de sluiting der openbare localiteiten op tien uur des avonds. De staat van beleg wordt echter gehandhaafd en Praag blijft bezet door 20.000 SS en SA-mannen, die gewapend zijn. De „gouden beurs van Hitier" sprak zich met nadruk uit tegen de poli tiek van de Rijksregeering. In een brief aan „United Press" heeft de Duitsche industrieel Fritz Thyssen, veelaf genoemd „de gouden beurs van Hitier", die zich te Locarno heeft gevestigd, het vol gende meegedeeld: Als lid van den Rijksdag heb ik mij tijdig en met nadruk uitgespro ken tegen den oorlog en de huidige politiek van de Rijksregeering. Dit politieke standpunt dreigde gevol gen te hebben, die mij dwongen Duitschland te verlaten. Thyssen voegde er aan toe het te betreu ren dat er in de buitenlandsche pers ver halen waren verschenen die rechtstreeks noch zijdelings van hem afkomstig waren. Hij deelde mede zich voor te behouden het oogenblik te bepalen waarop hij de open bare meening kon inlichten. Op het oogen blik was daarvoor z.i. nog geen reden. Aan de angstige spanning in een dokters gezin te Waddinxveen is een droevig einde gekomen. De vader van den dokter en de moeder van zijn vrouw, die na een visite samen per auto naar huis waren gegaan, blijken verdronken te zijn in de Rotte onder Terbregge. gemeente Hilligersberg. Na lang zoeken en dreggen aldus wordt uit Hilligersberg gemeld, heeft gisteravond omstreeks half zever de politie uit de Rotte onder Terbregge (gem. Hilligersberg) de auto opgehaald, waarmede de heer B. H. Wormgoor, graanhandelaar te Zutfen en me vrouw van Ommen uit Hillegersberg in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. van Wad dinxveen naar Hillegersberg waren vertrok ken. Het lichaam van den bestuurder is op eenigen afstand van de auto teruggevonden. Het stoffelijk overschot van mevrouw van Ommen bevond zich nog in den wagen. De beide ontzielde lichamen zijn naar het lijkenhuisje te Hilligersberg overgebracht. Met behulp van een kraanwagen is de auto uit het water gelicht. VAN DEN GROND AF BESCHOTEN. Naar de Regeeringspersdienst meldt, is gisterochtend bij Roermond een Duitsch militair vliegtuig gesignaleerd, dat van den grond af onder vuur is genom.en Het Duit sche toestel is neergestort, waarbij de be stuurder om het leven is gekomen. De foto hieronder laat de plaats zien, waar het Duitsche toestel neer stortte. NOG ENKELE GEREDDEN. In den loop van den dag van gis teren heetf de directie van de K.N. S.M. uit Engeland nog enkele namen opgekregen van opvarenden van 't stoomschip Simon Bolivar, die tot de geredden behooren, benevens en kele verbeteringen op de reeds ver strekte opgaven. Het is nog niet met zekerheid na te gaan in hoeverre de nieuwe namen het totaal aantal vermisten welk totaal aanvanke lijk 126 bedroeg verminderen. KONINKLIJKE DEELNEMING. H.M. de Koningin heeft gistermiddag een telegram gezonden aan de directie van de Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij om deelneming te betuigen met de ramp van de Simon Bolivar, met het verzoek telefonisch te worden ingelicht over den toestand der overlevenden. Het stoomschip „Oranje Nassau" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zal mor genmiddag te Vlissingen aankomen met 150 passagiers van het stoomschip „Simon Bolivar" Aangenomen moet worden, dat de post geheel verloren is gegaan. Verschillende Nederlandsche dagbladen maken er aanmerking over, dat het schip niet voorzien was van z.g. paravanes. in strumenten om de kabels van do mijnen door te snijden. Het schijnt dat verschillen de reederijen paravanes hebben besteld, doch dat de levering met veel stagnatie geschied. De schout-bij-nacht Heeris, hoofd van het bureau Zeeverkeer van den marinestaf zegt echter dat als alle reederijen tijdig van de door de marine aangeboden bemiddeling en service hadden gebruik gemaakt, dan zou er uiteraard op het oogenblik reeds een veel grooter aantal van deze beveili gingsinrichtingen geleverd kunnen zijn en zouden practisch alle biervoor in aanmer king komende Nederlandsche koopvaardij schepen hiervan bij varen door een gevaar lijke zone voorzien kunnen zijn. De Kon. Ned. Marine heeft zich geruimen lijd geleden bereid verklaard tot het geven van alle mogelijke inlichtingen en adviezen en om zich te belasten met de controle op in gebruik genomen paravanes. De marine beschikt immers over een speciaal hiertoe in gericht atelier. De lezing der directie. De directie van de K.N.S.M. deelt ons naar aanleiding van in de pers gemaakte opmer kingen inzake het niet gebruiken van para vanen door de „Simon Bolivar" het vol- gede mede: Door haar werden op September j.1. bij het ministerie van defensie via den inspec teur generaal voor de scheepvaart enkele stellen paravanen besteld met de bedoeling deze o.a. te doen aanbrengen op haar grootste passagiersschepen tenminste voor zoover deze zouden blijven varen in de ge vaarlijke zones. Deze paravanen zijn dooi de K.N.S.M. nog niet ontvangen. Ten opzich te van het gebruiksnut van paravanen merkt de directie nog op, dat hieromtrent de meeningen der nautici zeer uiteenloopen. Verkenningsvluchten schaal. op groote NOG GEEN BOMMEN Voor het eerst in dezen oorlog zijn de Duitsche vliegtuigen tot ver boven Enge land doorgedrongen. Boven de City van Londen en in de buitenwijken Essex en Kent zijn machines gesignaleerd. Er werd geen alarm ge-maakt en de toe stellen werden door het luchtdoelgeschut verjaagd zonder bommen te hebben gewor pen. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt over deze gewaagde tochten: De Duitsche luchtmacht heeft den zeer ongunstigen weersomstandigheden ten spijt, de vcrkenningsactic tegen Engeland en Frankrijk voortgezet. Bij zwaren storm en veelvuldige regenbuien, die vaak slechts een gedeeltelijk zicht toelieten, zijn de baai van Scapa Flow, Schotland, Zuid-Engeland. de kusten van het Kanaal en Noord-Frank rijk verkend. Do vliegtuigen, welke zes tot zeven uur onderweg waren, brachten waar devolle resultaten mede. In het Noorden en Zuiden is voor geruimen tijd luchtalarm ge maakt. On de omgeving van Londen zijn de verkenners tevergeefs door jagers en luchtdoelgeschut bestreden. De vijandelVke afweer kon de hoogte der Duitsche toestel len niet bereiken. In Frankrijk is herhaaldelijk alarm ge maakt, steeds voor korten tijd. Incidenten kwamen niet voor. De 10-jarige Christina Wensvoort uit Rotterdam behoorde tot degenen, die bij de ontzettende ramp van het Nederland sche schip gered kon worden. Zij werd opgenomen in het SI. Barthelomew's Hospital te Londen, waar zij een zorg zame verpleging kreeg. Verwachting: Plaatselijk och tendmist, overigens gedeel telijk bewolkt, geen neer slag van beteekenis, iets kouder, zwakke tot matige veranderlijke wind. Duitsche piloot zwaar gewond. Naar de Tel. verneemt, is Zaterdag bij het incident tusschen een Nederlandsch en een Duitsch vliegtuig bij Vlieland een der Duit sche piloten zwaar gewond. Het bewuste vliegtuig is langs een grooten omweg en met groote moeite thuisgekomen. Op het oogenblik voert de Nederlandsche legatie met de Duitsche regeering besprekin gen over deze kwestie. Op bovenstaand kaartje is de route (met dikke zwarte lijn) aangegeven, die de neu trale schepen volgen, wanneer zij zich langs de Oostkust van Engeland via „The Downs" naar de vrije en sperzone willen begeven. Het Nederlandsche passagiersschip, de „Simon Bolivar" van de K.N.S.M. liep (waar met zwart pijltje op de kaart aangegeven) hierbij op een mijn, nabij het lichtschip „Sunk". Voorts is, naar uit Harwich wordt verno men de aandacht gevestigd op de aanwe zigheid van het gevaarlijke wrak bij het lichtschip „Sunk". Tevens met het oog op de aldaar zich be vindende mijnen, moeten de schepen aan- loopen op het lichtschip „Shipwash" (zie de kaart) en daar een loods nemen. Huismoeders opgeletl De Minister van Economische Za ken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 21 November a.s. tot en met Zondag 10 December a.s. de met „7" genummerde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1