De statistiek van het hart verleden Jan Zeedijk in Amerika Hoe echtparen elkaar vinden Een origineele enquête Radioprogramma De Avonturen van van het Oprichting aardappelvlokkenfabriek Uitvoer van eieren en pluimvee Ex-keizer aan groot gevaar ontsnapt Heethoofdige motorrijder door R. J. VAN NEERVOORT De trouwlustigheid in Neder land duurt evenals trou wens in vele andere Europee- sche landen nog onvermin derd voort. Zelden heeft het huwelijk zoo'n „hausse" be leefd als na de oorlogsverkla ring van Engeland en Frank rijk aan Duitschland. Ongetwijfeld zal men zich, wanneer men weer enkele jonggehuwden tege lijk het stadhuis ziet verlaten, wel eens afvragen: „Hoe hebben al die paartjes elkaar eigenlijk gevonden?" Wel, er leiden vele wegen naar Rome, en ook vele naar het huwelijk. Een origineele statistiek, die na een en quête onder duizenden echtparen te Weenen werd samengesteld, geeft hierop antwoord, en verraadt aan al diegenen, die erbij geïnteresseerd zijn, hoe men het het beste kan aan pakken. Verbazingwekkend veel jeugdvriendschap leidt tot een huwelijk, hoewel dit weer vol strekt niet inhoudt, dat alle jeugdkameraad- jes later met elkaar in het huwelijk treden. Toch is het wel merkwaardig, dat ruim 26 procent van de „ondervraagde" getrouwde menschen vertelden, elkaar in hun prille jeugd, op de banken van de lagere school of van de H.B.S. te hebben leeren kennen; een klein gedeelte had elkaar ontmoet op de universiteit. Haast net zoo groot -r- ruim 24 procent is 't percentage van die echtelieden, diedoor bemiddeling van gemeenschappelijke vrien den, op familiefeestjes of op een vriendschap pelijke bijeenkomst dep weg tot elkaar en naar den Burgerlijken Stand vonden. Beroepshuwelijken in de meest uiteenloopende „takken van be drijf". Een belangrijke factor voor het sluiten van een huwelijk is de „werkplaats". Dertien pro cent der ondervraagde paartjes zijn beroeps collega's gewees, en hebben elkaar in de fabriek, op kantoor, in de winkel of op een ander gemeenschappelijk werkterrein leeren kennen en liefhebben. In dit verband moeten b.v. ook de vele doktoren genoemd worden, die met een verpleegster in het huwelijk zijn getreden, om daarna gezamenlijk hun beroep te -kunnen uitoefenen. Hieronder vindt men vaak 'n prachtig voorbeeld van hetgeen be reikt kan worden door twee menschen met dezelfde ambitie en een groote liefde tot el kaar. Hoe vaak immers ziet men, dat zoo n echtpaar naar streken trekt, waar weinig of geen blanken wonen, om de hulpbehoevende inheemsche bevolking te redden van vele ziekten. Filmhuwelijken. Ook op een ander gebied ziet men in de laatste jaren telkens meer huwelijken tot stand komen, huwelijken bovendien, die in tegenstelling met vroeger jaren tot ie ders verbazing lang stand blijken te houden. Wij doelen hier op de filmhuwelijken. Vroe- FEUILLETON Naar't Engelsch van A. W. Marchmont 32. Zoodra ze over dit onderwerp uitgepraat waren, kwam de datum van hun huwelijk weer op het tapijt en ze spraken af dat de Montalt den volgenden dag voor een speciale vergunning zou zorgen. Den volgenden morgen ging hij naar Lon den terug; Dora bleef in haar hotel achter in het vooruitzicht van een eenzamen en vreug- deloozen dag zonder het gezelschap van haar aangebeden hartsvriend! Na in het gerechts gebouw geweest te zijn om de huwelijksver gunning aan te vragen, nam hij een taxi naar Dessies flat. Alles ging van een leien dakje en hij was in een opperbest humeur. „Het is toch wonderlijk, wat je met bluf en brutaliteit in deze wereld kunt bereiken," peinsde hjj. „Toen ik dien dag in Ostende dien sukkel van een Vezey uit de handen van dat stel matrozen redde, had ik er geen flauw idee van, dat ik dat rijke vrouwje zou inpik ken en de robijnen ooit weer terug zou zien. En dit is warempel gelukt ondanks het feit, dat ik herkend ben door een paar menschen, die het slechtste weten wat er van mij te weten is." Hij gaf den chauffeur een royale fooi en liep Dessies trap op met het zelfbewuste air van een man, die zeker is van zijn overwin ning. Met opgewekte gemoedelijkheid begroette bij het meisje. „Ik vond het beter eerder te komen dan afgesproken was, Merrion," begon hij. ,,Ik weet. dat mijn bezoeken u niet aangenaam zijn. Dat spijt mij natuurlijk, omdat mijn ge voelens ten opzichte van u van den meest Zooals de ouden zongen ger dacht men, dat het aanbevelenswaardig was een huwelijk van een filmster geheim te houden; tegenwoordig wordt een actrice of acteur juist populairder, naarmate zijn of haar huwelijk gelukkig is, Wij herinneren aan het gelukkige en jarenlange huwelijk van; Biijg Crosby en Dixie Lee; Jeanette MacDonald en Gene Raymond; Mary Pick- ford en Buddy Rogers; Joel McCrea en Fran- ces Ilee; Charles Bover en Annabella; Clark Gable en Carole Lombard. Spori'kameraadschap. Dat ook de sport in dit verband een groo te rol speelt, toont het cijfer van de huwe lijken, die uit sportkameraadschap zijn ont staan. Het laatste bekende sporthuwelijk is dat tusschen Helen Wills, de beroemde Aine- rikaansche tennisspeelster en den Ierschen polospeler Aldan Roark. Ruim 10 procent der ondervraagde echtelieden verklaarden, el kaar te hebben leeren kennen bij gemeen schappelijke sportoefeningen, of als leden van eenzelfde sportclub. Veelvuldig is ook een reis de stichtster van een huwelijk. Negen procent bedraagt het hiervoor herkende cijfer. Toekomstige echtparen maakten kennis met elkaar in een treincoupé, in een hotel of in een pension, en zoo kon het geschieden, dat het vacantie- reisje aanleiding gaf tot een huwelijk. Acht procent van de ondervraagden ont moetten elkaar tijdens een bezoek aan een concert, een schouwburg, 'n bioscoop of een openbare feestelijkheid. Bij zulke gelegen heden is vooral de stemming zeer geschikt voor het aanknoopen van teedere banden. Gedeeld leed. Dat gedeeld leed half leed is, bewijst het feit, dat 6. procent der echtparen elkaar heb ben leeren kennen, doordat zij patiënten wa ren van eenzelfdcn geneesheer, of gasten van hetzelfde ziekenhuis of sanatorium, en waar schijnlijk juist omdat zij elkanders kwalen en klachten zoo goed begrepen, besloten den beroemden (of beruebten) weg naar het stad huis gezamenlijk af te leggen. De óverige vier procent der ondervraagde echtparen hebben elkaar gevonden door het een of andere, onvoorziene toeval, of door een merkwaardige gebeurtenis, zooals bij voorbeeld een verkeerde telefoonverbinding, een auto-panne, een verloren tasch.je, een weggeloopen hond, een plotselinge onweers bui, of soortgelijke toevallige omstandighe den. Ministerieele steun. Van officieele zijde vernemen wij. dat de minister van Economische Zaken zich, ter versterking van de veevoederpositie in ons land, in beginsel bereid heeft verklaard, de oprichting van een aardappelvlokkenfabriek mogelijk te maken door het geven van een nader te formuleeren garantie. Uitvoerverbod, slechts administratie ve maatregel. Van enkele zijden hebben liet departement van Economische Zaken vragen bereikt over den aard van het uitvoerverbod voor eieren en pluimvee, dat Woensdag j.1. is afgekondigd. Ter vermijding van misverstand wordt met nadruk nogmaals medegedeeld, dat dit z.g. uitvoerverbod slechts een administratieve maatregel is, welke dient ter aanvulling van het uitvocrmonopolic, dat begin Septem ber voor alle crisisproducten, w.o. eieren en pluimvee, is ingesteld. Gelijk bekend berust het monopolie voor eieren en pluimvee bij de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beek bergen. Deze centrale geeft op de gebruikelijke wij ze aan de exporteurs de uitvoermachtiging af. Deze uitvoermachtiging dient tevens als dispensatie van het uitvoerverbod, zoodat geen bijzondere formaliteiten ter verkrij ging van deze dispensatie behoeven te wor den vervuld. De uitvoer kan dus geheel op de normale wijze worden voortgezet. Bijna onder afknappende beuken bedolven. Zondagmorgen heeft de ex-keizer een eigenaardige belevenis gehad. Toen hij na de morgenwijding met een lid van het personeel, zooals gewoonlijk een wandeling door het park maakte, was het vrij stormachtig weer. Op een plek bij de tennisbaan gekomen, waar drie reusachtige beuken van meer dan één meter dikte staan stak plotseling een cycloon op. De ex-keizer was nauwelijks gepasseerd of de drie boo- men knapten op twee en drie plaatsen af, werden opgenomen en met reuzenkracht meters den grond ingedrukt. De keizer, die diep ontroerd was, begaf zich niettegen staande dit voorval kalm weer huiswaarts. Thuisgekomen heeft hij H.M. de Koningin een telegram van oprechte deelneming ge zonden naar aanleiding van de ramp met de „Simon Bolivar". Trachtte voetganster te oven-ijden. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 25-jarigen Rotterdamschen koopman M. J. H. tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij met zijn motor op een kruispunt aan den Goi Ischen Singel te Rotterdam getracht heeft een vrouw te overrijden, die daar ter plaatse over het trottoir liep. Ernstige gevolgen heeft deze poging niet gehad. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de opgelegde straf verlaagd tot één jaar gevangenisstraf waarvan acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het motorrijwiel was in beslag geno men en zal worden vernietigd. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst en gramofoon muziek (12.0012.15 Berichten. Om 12.45 Berichten ANP). 1.15 Gramofoonmuziek. 2.002.55 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 65. Jan Zeedijk werd haastig naar het scheeps- hospitaal gebracht en op de operatietafel ge legd. De dokter fronste zijn voorhoofd, toen hij het hoofd van Zeedijk onderzocht had. „Hij is er slecht aan toe", mompelde hij bij zichzelf. Doch toen hij verder ging met zijn onderzoekingen kwam er een trek van hoop op het gelaat van den dokter. 66. „Het is een hersenschudding", zei hij ten slotte. „Een zeer zware, maar Zeedijk halen wij hier wel doomeen!" „Wat een zelfvertrouwen!" riep een van de officieren uit. „Ja," zei de dokter lachend, „hjj had een op de vijftig kansen om er het leven af te brengen. Je ziet, de wonderen zijn de wereld nog niet uit!" 67. Jan Zeedijk werd in bed gestopt, terwijl de kruiser met de gevangenen aan boord zijn weg vervolgde naar Norfolk. Hij kreeg heel spoedig zijn krachten terug en voordat de tocht ten einde was, zat hij weer op in bed, terwijl hij verschillende bendeleden onder vroeg. Hij kreeg op deze manier belangrijke inlichtingen. Want de bendeleden waren ervan overtuigd, dat het nu met de Schorpioenen gedaan was. 68. Maar in Seattle, Washington, was nog een andere grote afdeling van de bende geves tigd, aangevoerd door Dr. Centaur, die vroe ger de rechterhand was geweest van het hoofd der Schorpioenen. Jan Zeedijk besloot, zodra hij er toe in staat was, naar Seattle te gaan. Toen de „Hudson" in Norfolk was aangeko men en aan een van de steigers gemeerd lag, was Jan Zeedijk weer de oude. Hij haastte zich naar Washington, legde daar tegenover de autoriteiten den toestand uit en kreeg ver lof om zich onmiddellijk naar de Westkust te begeven. 6.30 Taalles en causerie: „De bediening, het onderhoud en samenstelling van stoomketels en stoommachines aan boord van schepen". 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Onze gemeenschappelijke schuld". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Reportage. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 m. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofboonmuziek.é 1.00 VARA-orkest. 1.151.45 Orgelspel en zang. 2.00 Kniples. 2.30 Residentie,-orkest en soliste (opn.). 3.15 Voor de kinderen. 5.306.35 VARA-orkest. 6.40 Grafologisch causerie. vriendelijken aard zijn. Maar dit zal ons laat ste onderhoud zijn en ik neem aan dat u mij geven zult, waarvoor ik gekomen ben." De komst van Daphne en wat deze gezegd had, had Dessie den moed om hem te weer staan gegeven. „Vóór ik de steenen geef, moet ik zeker heid hebben of u er recht op hebt," ant woordde ze gedecideerd en de vastberaden, haast uitdagenden toon, waarop ze sprak en dien hij nog nooit eerder had gehoord, deden hem nieuwsgierig en verbaasd opkiiken „Ik ben niet gekomen om te onderhandelei enkel om mijn eigendom in ontvangst te nemen," verklaarde hij koel. „U weet he.j| goed, dat ze van mij zijn." „Sinds ons laatste gesprek is miss Dave- nant bij mij geweest," deelde ze hem mee, „en het is niet uitgesloten dat, als ik u de stee nen geef, ik haar daarvan rekenschap zal moeten afleggen. Ik heb ze van hdkr ge kregen." „Dat zegt me niets, ze zijn van mij hield hij aan. „Het is mogelijk, maar ik moet aan me zelf denken," was het besliste wederwoord. „Als ik ze u geef en miss Davenant mengt de politie er in, wat moet ik dan zeggen? Ik ben journaliste en moet in mijn eigen onder houd voorzien, en weet welk risico eraan verbonden is, als ik u de robijnen afsta. Daarom moet u mij een verklaring geven die mij zekerheid omtrent uw rechten ver schaft en ook anderen, die eventueel inlich tingen wenschen." De Montalt begon zijn geduld te verhezen „Wat bedoelt u?" viel hij boos uit. „Ik ben geen idioot, dat ik mij een dergelijke behan deling laat welgevallen. Hebt u de steenen hier?" „Ja zeker. Maar ik heb het advies gekregen om, voor ik zeu ter hand stelde, u te vra gen hoe ze in uw bezit kwamen. Wilt u me dat vertellen?" „Neen," klonk het vinnig, „dat gaat u geen steek aan. Moet ik overigens uit uw woor den opmaken, dat u er met iemand over ge sproken hebt? U weet welke straf daarop volgt?" „Ja, die straf is me bekend," sprak Dessie rustig. „Maar degeen met wie ik er over gesproken het kent u zóó goed, dat ik tegen over die persoon geen geheimhouding in acht hoef te nemen." „Geheimhouding of geen geheimhouding, ik moet die robijnen hebben en dadelijk." Hij legde zijn parpaluie neer en kwam met een dreigende uitdrukking op zijn gezicht op het meisje toe. „Wilt u ze mij geven of moet ik ze nemen? U kent mij."' „U bedoelt dat u, omdat ik hier alleen met u ben, ze met geweld wilt nemen?" vroeg ze, behoedzaam stap voor stap achteruit loopend. „Ik bedoel, dat ik die robijnen moet hebben. Kom, geen gekheid. Ik zal zeker geweld ge bruiken als u mij daartoe noodzaakt. U lijkt wel krankzinnig om op deze wijze met mij te spelen." Dessie was teruggeweken naar de deur van een der andere kamers er bleef er, schijn baar in het nauw gedreven, tegenaan staan. De Montalt keek naar haar als een roofdier naar een prooi, die zonder moeite gevangen was. „U kunt ze mij waarachtig beter vrijwillig geven," ging hij voort op een toon, die een mengeling van woede en dreigement inhield en hij stond op het punt op haar af te vlie gen en haar in zijn krachtige armen te grij pen. Doch opeens ging de deur achter haar open en Daphne Marlow kwam naar voren. Ze was nu niet in verpleegsterskleeren; haar gezicht, bleek en boos, was met een uitdruk king vol haat naar den man geheven. Hij stiet een grauwenden kreet van ver bazing uit. „O, ben jij daar weer, jij roode duivelin?" beet hij haar toe. „Ik had kunnen weten, dat jij er achter zat. Ik heb al die jaren een schuld met je te vereffenen gehad en ver draaid, ik zal het nu doen." En het scheen dat hij op haar wilde toestormen. „Blijf waar je bent als je leven je lief is," waarschuwde Daphne en met een bliksem snelle beweging richtte ze een revolver recht op zijn hoofd. De blik in haar oogen liet hem niet in twijfel, dat ze op dit oogenblik tot een wanhoopsdaad in staat was en hem neer zou schieten op de plaats waar hij stond. HOOFDSTUK XXII. De laatste list. De ergernis en woede van de Montalt, toen hij zich eensklaps door Daphne gedwars boomd zag, waren onbeschrijfelijk, te meer, v aar hij zich bewust was van zijn machte loosheid op dit moment. Hij had moeite zijn zelfbeheersching terug te krijgen en slaagde c.aarin tenslotte na eenige hartgrondige ver- wenschingen. Hij lachte, liet zich in een stoel vallen en zei met een onverschillig air- „Ik geef me gewonnen. Je hebt me onver hoeds overvallen en bent in het voordeel. Als ik geweten had dat jij hier zou zijn, had ik me daarop voorbereid." En ne een korte pauze: „Nu, en wat wil je nu? Ik veronder stel tenminste dat je iets in je schild voert." 7.00 VAR A-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang met orgelbegeleiding. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Het Rosian-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Orgelspel en zang. 10.00 Causerie: „Schuldig of onschuldig?" 10.08 De Ramblers. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Groninger orkestvereeniging, arbeiders- zangvereeniging „De Dageraad" en solis ten (opn.). „Ga alsjeblieft meer naar dien gindschen kant toe," verzocht Daphne kortaf. „Ik heb liefst een zoo groot mogelijke afstand tus schen ons en vermoedelijk zal je humeur niet meer zoo ongewekt zijn eer dit onderhoud af- geloopen is. Je was nooit een prettige klant als het je niet naar den zin ging." Hij stond op en schoof zonder een woord te zeggen zijn stoel naar den muur toe. Er zat in de gegeven omstandigheden niets anders op dan te gehoorzamen. „Zoo nu heb ik een paar woorden te gen je te zeggen," vervolgde Daphne. „Je hebt geprobeerd Dessie hier naar je wil te dwing en „Laten we haar maar Dorothy noemen," viel hij haar met een cynischen spotlach in de reden. „Als er duidelijke taal gesproken moet worden, laten we er dan geen doekjes om winden." „Het is volmaakt onverschillig hoe je ons noemt," antwoordde Daphne koel. „Je hebt geprobeerd Dorothy te dwingen door haar te dreigen dat je mij zou ontmaskeren en laten arresteeren wegens moord. Ze zweeg even, blijkbaar verwachtend dat nij iets in het midden wilde brengen; hij be greep dit en zei met denzelfden ombarmhar- tig-hoonenden klank in zijn stem: „Het is na tuurlijk de kennis van de feiten, die je uit de eerste hand hebt, die je op dezen toon van ge zag doet spreken." „Je hebt den schroef een slag te sterk aan- ntnho V rde Daphne, zijn sarcas tische manier van doen negeerend en de draad is gebroken. Toen ik van Des"- van Dorothy hoorde wat je gedaan had en wat je Hnt ?6 ?-,ZUllen doen' was miJ'n eerste opwel- S fdzwygendheid te koopen ten koste van alles zelfs van mijn geluk." ''•,v™iVJ» had alt«d zooveel consideratie met J spotte hij weer, maar ze schonk öeen aandacht aan en ging" voort: „Maar ik ben van gedachten veranderd. Als in <?pnhm°ed h6bt een beschuldiging tegen mij dn reng.en' ,zal ik mÜ niet verweren. Wat n. ™et. miJ zal gebeuren, weet ik niet maar jij krijgt meteen je deel len- Zt voor, r°1..zal l'e brave zuster spe- i", informeerde hij, nog steeds niet uit het veld geslagen. „Wat is je bedoeling eigen- "Nieta andera dan vrij te komen van jou antwoordde Daphne. „Mijn zuster moet uit jouw klauwen bevrijd worden. Hij had zijn repliek onmiddellijk klaar. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7