Wij lazen voor II Luchtgevechten boven Westelijk Front GiensincÉnt te llenlg li? De reclasseering en de kerk conomische arometer Onze agrarische in- en uitvoer sterk gedaald Muisjes met staarten Alle burgers in arbeidsdienst Wat de oorlog Engeland kost Drama van spionnage eo contfaspionnage Eerste Maranatha-conferentie Uw oude postzegels Communistische actie in Joegoslavië Niet slechts ons land is een molenparadijs, maar ook op het Grieksche eiland Mykonos (Cycladen) draaien de wieken van de molens dat 't een lieve lust is! Het merkwaardige van den Griekschen windmolen is, dat deze minstens tien wieken bezit, elk bestaande uit een driehoekige lap stof, een soort zeil, waar in de wind gevangen wordt lederen morgen regelt de molenaar den „vleu gelstand" naar de windsterkte. Gisterenavond hield de Prot. Chr. Reclassee- rings Ver. een openbare vergadering in de Luthersche Kerk. De eerste spreker van dezen avond, ds. Tol lenaar, wees erop, hoe moeilijk het is als men eenmaal in de klauwen van den booze is ge raakt, er weer uit te komen, en als het lukt, dan moet er ook voor gezorgd worden, dat er in de plaats van dezen boozen geest een goe den geest in het zieleleven van den gevallen mensch komt, m.a.w. als men iemand er van overtuigd heeft, dat zijn handelingen verkeerd zijn, moet men er ook iets anders voor in de plaats stellen, hem in plaats van in een ver keerd milieu in goede kringen laten verkeeren, en hem de liefde voor Christus Ieeren voelen. En daar ontbreekt het nog wel eens aan, daar om gebeurt het zoo vaak, dat de deur open blijft voor slechte invloeden, en daarom gebeurt het zoo dikwijls, dat zoo'n persoon weer terug valt, en dan is het nog veel moeilijker, zoo niet onmogelijk om dien mensch te redden. De tweede spreekster van dezen avond, mevr. LeverBrouwer, sprak over de reclas seering en de vrouw in den ruimsten zin van het woord, reclasseering is dan elke poging om buiten de maatschappij staande personen hierin terug te voeren. De reclasseering van de vrouw is veel moeilijker dan die van den man. Hoewel een man veel gauwer tot een asociale daad komt, is de vrouw, als zij tot zoodanige daden komt, veel vasthoudender en doorzettender dan de man, zij geeft zich dan geheel aan haar taak, of deze ten goede of ten kwade is. En de daden ten kwade zijn dan meestal nog de ver grijpen tegen het zevende gebod, en moeten dus uit een geheel ander gezichtspunt bezien wor den dan alle andere zonden. Vooral in deze stad komen dergelijke vergrijpen veelvuldig voor, omdat hier het familieleven vaak niet intens is. Hoeveel mannen zitten er niet in Indië waarvan de vrouw hier alleen achter blijft? Een enkele medelijdende vriend, of een of andere zondige vriendin, die graag een medeplichtige heeft, en het ongeluk is reeds ge beurt, en men spreekt schande, hoewel men zich waarschijnlijk nog nooit wat van de zich zoo alleen voelende vrouw heeft aangetrokken. Hier ligt nog een prachtig terrein voor de vrou wen en zich met dergelijke verlaten vrouwen in verbinding te stellen en hen de gezelligheid te geven, waar zij zoo'n behoefte aan heeft, want voorkomen van onmaa^chappelijke daden is toch altijd veel beter dan de reclasseering, die zijn werk pas kan verrichten als zoo'n daad begaan is. Ds. Meiners betoogde, dat wij ons wel eens wat beter mochten afvragen, wat er gedaan en hoe er geholpen moet worden. Wij bidden tot Gód, dat Hij onze schulden moge vergeven, gelijk wij vergeven onze schuldenaren, doch vergeven wij onze schuldenaren altijd, wijzen wij geen menschen na of beschouwen wij niet met een zekere minachting die menschen die een gevangenisstraf achter den rug hebben en daardoor geheel voor hun daden geboet hebben, wij hebben dan geen recht meer deze menschen als onze minderen te beschouwen, doch wij die nen ze te helpen en daartoe met hen te spre ken, zoodat zij in den vervolge niet meer terug zullen vallen. Zooals de vorige spreekster reeds zeide, is hier nog veel te doen en degene die niet helpt, als hij kan helpen, is ook schuldig. De heer E. Bos Jbzn., sprekende over de reclasseering in de praktijk, zeide, dat de men schen de reclasseering vaak geheel verkeerd beoordeelen en het beschouwen als een poging om ten koste van alles een misdadiger uit de gevangenis te houden. Niets is minder waar. De rapporteur van de reclasseering staat met het gezicht naar den rechter en moet onder eede een rapport uitbrengen, waaruit men con cludeert of het mogelijk is tot een voorwaarde lijke veroordeeling te geraken, doch is de reclasseering van oordeel, dat een voorwaarde lijke straf niet zal helpen, dan zal zij daartoe ook niet adviseeren. Ds. Jansen gaf in zijn slotwoord nog een op wekking om zooveel als maar mogelijk is het werk van de reclasseering te steunen, waarna deze goed bezette vergadering werd besloten. Gisterenavond had de eerste avondsamen komst plaats van de driedaagsche Maranatha- conferentie, die in het Evangelisatie-gebouw Palmstraat gehouden werd. Aan de samenkomst ging vooraf een zang- dienst, waarop verschillende nieuwe Mara- natha-liederen den aanwezigen door den leider der conferentie, den heer Kits, geleerd werden. Toen de heer Kits om 8 uur de samenkomst opende, was het lokaal beneden vrij goed bezet. Na opening met gebed en zang werd het woord gegeven aan den heer Zijlstra, die aan de hand van Daniël 7 114 in groote lijnen de gangen Gods in de geschiedenis der volken aanstipte en in het bijzonder liet zien de ver vulling der profetie in de gebeurtenissen van dezen tijd. De heer Kits sprak daarna meer een op wekkingswoord, waarin met grooten ernst de aanwezigen er op werden gewezen zich voor de komst van den waren Vredesvorst voor te bereiden. Beide sprekers spraken met ernst en bezie ling en werden met groote aandacht aange hoord. Hedenavond 8 uur wordt de tweede samen komst gehouden. Gooi ze niet weg, maar steun er een goed doel mee. Gemiddeld worden er iederen dag een paar duizend postzegels in Den Helder achteloos weggesmeten. Gebruikte postzegels natuur lijk. Nietwaar, wie hecht er aan zoo'n waar deloos prul. En toch... deze postzegels hebben waarde. Een millioen, inderdaad een enorm Week v. Maandag t m Zaterd Effectemnarkt Aandeel en koersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groot handelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen Tan werknemers Plaatsingen Voorloopig cijfer. 13 Nov. tot 18 Nov. 1939 14 Nov. tot 19 Nov. 1938 72.1 92.8 161.0 132 9 85.5 70.2 9.2 76.9 100.6 94.0 145.2 (-) 98'9 141.6 101.5 126.4 102.9 79.6 83.7 138.6 99.6 aantal, brengt een bedrag van 300 a 350 gul den op. En het is daarom dat de Ver. voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies het moeilijke werk heeft opgevat, om te trachten een millioen gebruikte postzegels bij elkaar te krijgen en daardoor eenige kinderen te kunnen helpen met uitzending naar een vacan- tie-kolonie. Help de vereeniging mee dit aantal spoedig te bereiken. Het kost U zoo weinig moeite. Als U voortaan alle postzegels van uw brieven afhaalt en bewaart en ze aan uw kinderen meegeeft voor hun onderwijzer, die als tus- schenpersoon voor de vereeniging optreedt, of U laat ze bezorgen bij den penningmeester van de vereeniging, den heer Van Heusden, Polderweg 60, doet U daarmee een goed en verdienstelijk werk. Spaart U mee?... VAAK VAN 50 TOT 90 PERCENT. In de tweede oorlogsmaand heeft onize agrarische export, die normaliter, naar waarde, het derde deel uitmaakt van Ne derlands totalen uitvoer, een zéér sterke daling te zien gegeven. Gerekend naar gewicht en vergeleken bij Octoher van het vorige jaar, daalde de export van vleesch, spek en reuzel met 60 pet.; boter, kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder met 30 pet.; eieren met 14 pct.1 bloembollen met 72 net.; aardappelen met 50 pet.; koolsoorten met 26 pet.; aardbeien- pulp met 75 pet.; tomaten met 16 pet.; druiven met 62 pet. en peen met 37 pet. De export van aardappelmeel stroocarton en uien vertoonde, aldus het Hsb., een lichte stijging. De hoeveelheid uitgevoerde ha ring daalde met 86% OOK INVOER STERK GEDAALD. Ook de invoer vertoonde met uitzon dering van tarwe een zeer sterke daling: mais, rogge gerst en haver 60%, gepelde en ongepelde rijst 88%; traan 90%; cacaobon nen 50%; veekoeken 45%; oliehoudende za den en pitten 38%; banaen 86%; krenten 100%. De import van kalihoudende meststoffen bleef 50% ten achter bij dien in October van het vorige jaar. ruwe fosfaten 76% en pyriët 90%. Alleen de invoer van Thomas- siakkenmeei vertoonde een aanzienlijke stij ging. AANVAL OP ONS MINISTERIE WEERLEGD. Over de aanval, die dr. Co- lijn op de tegenwoordige re- geering heeft gericht tijdens een interview met een Teie- graafmedewerker is men nog steeds niet uitgesproken, zoo zegt de Maasbode (R.K.) De „Telegraaf" heeft zich gedrongen gevoeld, op de al- gemeeno afkeuring door haar „beleid" gewekt, van ant woord te dienen. 't Komt hierop neer, dat de geheele Nederlandsche „par ty-pers in totale verblinding niet in de gaten heeft, dat wij eigenlijk met een prul- ministerie zitten te houden. „Niet één, maar verschei dene ministers zijn benoemd, daar geen ander bereid was, de aangeboden portefeuille te accepteeren", aldus het scherpzinnige en voor Neêr- lands heil zoo waakzame blad. Het geschrijf van de „Tele graaf" is even hol en leeg als gevaarlijk. Hol en leeg en met de aperte klaarblijkelijkheid zoo volstrekt mogelijk in strijd. Veeleer mag van dit kabi net worden getuigd, wat van weinig ministeries kan ge zegd worden, dat het tot he den geen zwakke plek ver toont. Integendeel! Het is eigenlijk tolaal over bodig dit aan te toonen Maar bij zooveel gevaarlijke hard- leerschheid kan het toch geen kwaad. Het R.K. orgaan bespreekt dan de kwaliteiten der ver schillende ministers en zegt over die van de sociaal-demo cratisch bewindslieden: Wat de twee socialistische ministers betreft: zelfs bij hen, die tegen hun op treden hevig en prin cipieel gekant waren, heeft men niet de allergeringste poging kunnen ontdekken, om hun bekwaamheid ook maar eenigermate in twijfel te trekken. Dergelijke poging zou trouwens tot volkomen schipbreuk gedoemd zijn ge weest tegenover de volstrekt algemeene overtuiging van het tegendeel. De „Telegraaf" betoogt nog. dat het een zuivere toe valligheid was, dat dr. Co- lijn's interview en minister De Geer's rede in dezelfde edi tie verschenen. Als antwoord hierop is de scherpe opmer king van de „Nederlander" meer dan voldoende: „Het blad verzwijgt natuurlijk wij selijk, dat die beide ostenta tief naast elkaar op de voor pagina stonden. Of verzorgt bij de „Telegraaf" een of andere loopjongen de op maak?" De „Telegraaf" holt door op een ellendigen weg, daar op mede door de verbazing wekkende interview-gulheid van dr. Colijn voortgestuwd. Of is het wellicht niet zeer opmerkelijk, om het zacht uit te drukken, dat een leider van een partij als de anti-re volutionaire en een hoofdre dacteur van een blad als de „Standaard" van zijn meest persoonlijke, voor eigen blad wellicht niet zoo geschikte, inzichten, den volke kond doet in een orgaan alsde „Telegraaf"? Men kan zich nauwelijks indenken, dat een katholiek politiek leider of een katholiek hoofdredac teur zich zooiets zou veroor loven. GEEN OSSCHE-STAART- SOEP MEER S.V.P. De „Avondpost" schrijft naar aanleiding van den aandrang van sommige Tweede Kamerleden om bij de begrooting van Justitie nog eens over de zaak-Oss te beginnen, het volgende: Is het thans het oogenblik, om weer over de zaak-Oss te beginnen? Deze affaire moet nu maar afgeloopen zijn. De leden der brigade Mare chaussee hebben ook naar on ze overtuiging volstrekte vol doening verkregen in en door de in de Tweede Kamer aangenomen motie. Méér be hoeven ze niet. Terugplaat sing naar Oss, daaraan denkt natuurlijk niemand; dit is niet noodig en zou stellig ook niet tactisch zijn. En wat dtt'i procureur-generaal in Den Bosch betreft, men late de vraag, of er te zijnen op zichte nog iets gedaan moet worden, rustig over aan den minister van Justitie. Meent deze dat die rechterlijke amb tenaar in zijn standplaats kan worden gehandhaafd, welnu, men respccteere die beslissing. 7.00 niet, dan zal dat wel blijken. Het parle ment. blij ve hier nu maar buiten. Ook voor „hervatting van bet onderzoek in verschillen de zaken" gevoelen wij niets. Zóó wereldschokkend zijn tenslotte die zaken niet ge weest. Voor ons, en voor talloozc anderen, was de hoofdzaak het optreden van den Minis ter tegenover de brigade. Op dit punt is voldoende recht gedaan, d.w.z. voldoende rechtsherstel en bevrediging geschonken door de aangeno men motie. Wat wil men nu eigen lijk meer? Waarom moet die verdrietige zaak nu w.eer worden opgerakeld in een tijd, waarin de eendracht des volks bovenal noodig is? Oss zij uit! IN 'GEVAL VAN STAAT VAN BELEG. Reeds in enkele gemeenteraden is het ontwerp behandeld, allen gemeenteraden in Nederland door den Opperbevelhebber toe gezonden, om het mogelijk te maken in woners van elke gemeente aan te wijzen tot het verrichten van persoonlijke dien sten voor hulp bij militaire werkzaamhe den en het herstellen van schade aan we gen, bruggen en daarmede verband hou dende werken, veroorzaakt door militaire operaties, luchtbombardementen of militai re transporten. Elke gemeente zal een register moeten aanleggen met de namen der mannelijke, daarvoor naar het oordeel van den burge meester in aanmerking komende personen tusschen 18 en 59 jaar. Vrijgesteld zijn ambtenaren in vasten dienst bij de overheid, dokters en apothe kers, veeartsen en zij die een functie ver richten bij den luchtbeschermingsdienst. Physieke of psychische ongeschiktheid wordt slechts geaccepteerd als een ver klaring van ten-minste twee geneeskundi gen kan worden overgelegd. O.m. actie voor toenadering tot Rusiand. De Sloweensche politie is een communis tische actie op het spoor gekomen, welke zich verborg onder den naam van „boeren- en arbeiderspartij van Slowenië", Verschei dene personen zijn gearresteerd. Zij hadden een pamflet uitgegeven, waarin de demobili satie geöischt werd van het Joegoslavische leger, handhaving der neutraliteit toena dering tot Rusland en verdeeling van Joe goslavië in vijf autonome eenheden. Door de geallieerden werden giste ren zeven Duitsche toestellen neer geschoten. ZOOWEL BRITSCHE ALS FRANSCHE SUCCESSEN. De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat gisteren aan het Westelijk front zeven Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten, zes door geallieerde gevechtstoestellcn en één door het Fransche afweergeschut. Het hoofdkwartier had gisteravond de volgende rapporten ontvangen: Noordelijke zöne; een Heinkel-verken- ningstoesteJ door een Britsch gevechts vliegtuig neergeschoten. Het toestel kwam op Belgisch gebied terecht. Een ander vliegtuig van nog niet geïdentificeerd type werd neergeschoten. vermoedelijk door Britsche gevechtsmachines. Zuidelijke zö ne; drie Messerschmidt-gevechtstoestellen door Fransche vliegtuigpn neergeschoten bij Straatsburg, Werth en Remering. In het zelfde gebied een ander Duitsch toestel door een Fransche gevechtsmachine ver nield. Ten noorden van Sedan is een vier de Messersrhmidt-toestel door Fransc-h af weergeschut neergehaald. De Engelschen hebben, naar men verklaart, geen verliezen geleden. De Fransche gevechtstoestellen hebben in twee dagen vijf Messerschmidits vernield doch men meldt dat gisteren boven Straats burg twee Fransche vliegtuigen verloren zijn gegaan De bestuurders van beide toe stellen sprongen uit hun machines, d-oeh de parachute van een hunner weigerde, zoodat de man om het leven kwam. Drie Duitsche piloten sprongen uit hun vlieg tuigen vóór die neerstortten. Zij kwamen op Fran.sehen bodem neer en zijn gevan gen gen omen. MINSTENS ZES MILLIOEN POND PER DAG. Sir John Simon heeft gisteravond een ra diorede uitgesproken, waarin hij het. pu bliek oproept in te schrijven op de twee be leggingsmogelijkheden, die hij Dinsdag heeft aangekondigd. In den loop van zijn rede kwam hij te spreken over den „magnetischen mijn". Hij zeide: „Gij hebt gelezen over deze laatste afschuwelijkheid der Duitschers, de magne tische mijn, die heimelijk gelegd is in vaar geulen om zonder waarschuwing neutrale en Britsche schepen in de lucht te doen vliegen in overtreding van de oorlogsregels, die Duitschland eerst, twee maanden gele den uitdrukkelijk beloofd heeft in acht te nemen. De vijand hoopt daarmede de kracht van onze eilandsterkte te ondermijnen en onze leveranties af te snijden. Intusschen riskperen onze mijnenvegers het gevaar, staat onze vloot op wacht, en zet onze koop vaardij zijn eeuwigen dienst, voort, terwijl alles wat bekwaamheid en wetenschap kun nen uitdenken in het werk gesteld wordt om het nieuwe gevaar het hoofd te bieden. Wij vertrouwen, dat hun streven succes zal hebben. Voortgaande zeide Simon, dat de oor log het land reeds ministens zes mil lioen pond per dag kost. Een divisie troepen te velde kost bijna twee maal zoo veel in uitrusting en onderhoud als in den vorigen oorlog. De kosten van een slagschip zijn thans twee of driemaal zoo groot en moderne vlieg tuigen kosten van drie tot zeven maal zoo voel als een overeenkomstig type in 1918 Zelfs de verhoogde belastingen zullen niet de helft dekken van wat dit jaar wordt uit gegeven. En zoo komen wij tot leeningen. Twee Britsche spionnen en eeg Nederlandsche garagehouder over de grens gesleept. DE ACHTERGROND VAN DEN AANSLAQ TE MUENCHEN. De officieële Duitsche lezing om trent het oplossen van de schuld vraag van den aanslag te Mucnchen heeft tegelijkertijd nieuw licht ge- worpen op het grensincident te Ven- lo op 9 Nov. Men herinnert zich dat toen te Ble- rik plotseling schoten knalden en eenige personen met geweld door Duitsche grenswachten op Duitsch gebied zouden zijn getrokken. Men meende toen dat dit Nederlanders waren en één zou zelfs zwaarge wond zijn. Zooals dat tegenwoordig meer gebeurt, werd de Nederland sche pers „om redenen van landsbe lang" soberheid in haar berichtge ving verzocht, zoodat de bladen zich ervan onthouden hebben eigener be weging dit geheimzinnige geval na der te onderzoeken. Captain Best, de geheimzinnige. Na de Duitsche ophelderingen is daar geen reden maar voor. Een geheimzinnige figuur is opgedoken, Captain Best, volgens de Duitschers, leider van den Engelschen spionnagedienst, welke zijn zetel in den Haag zou hebben gevestigd. Captain Best en een zekere captain Stevens zijn volgens de Duitschers de mannen op den achter- grond geweest bij den aanslag te Muenchcn, Zij stonden in verbinding met Otto Strasser, den uitgeweken leider van het Duitsche Zwart Front, en samen bedienden zij zich van Eiser, den man uit Muenehen, die vol gens de Duitsche lezing bekend heeft den aanslag gepleegd te hebben. Captain Best liet zich foppen, Captain Best, die in Den Haag als „jour nalist" bekend stond, placht een auto te huren bij den garagehouder Lcmmens, en was de laatste maanden gewoon, samen met dezen groote tochten in het grensgebied te maken. De gangen van Best en Stevens wa ren aan de Duitschers niet onbekend geble ven; zoogenaamde emigranten, maar in wer kelijkheid leden van de Duitsche legerspion- nage-organisatie hadden met hen in nauw contact gestaan. Men scheen de Duitschers geheel te vertrouwen en zoo wisten dezen dat de Engelsche spionnen naar Venlo zoude! gaan. Over de grens gesleurd. Het blijkt thans, dat captain Stevens, cap tain Best en de onfortuinlijke garagehouder Lemmens over de grens zijn gesleurd op de wijze zooals wij die reeds eerder uitvoerig beschreven. Een feit is, dat Lemmens verdwenen is en men ook van de beide Engelschen niets meer heeft vernomen. Mevrouw Best is naar Engeland teruggekeerd. Het echtoaar woon de reeds van 1916 af in ons land, waar Best in dat jaar in zijn kwaliteit van Engelsch officier werd geïnterneerd. Zij bewogen zich in de beste kringen en waren zeer muzikaal. Schijnbaar was hun credietwaardigheid niet zoo hoog, en men vroeg zich wel eens af, waar het echtpaar Best van leefde. Majoor Stevens was destijds belast met het overbrengen van Duitsche emigranten naar Engeland. Absurd, zegt Londen, Londen wijst dit heele verhaal van de hand. Men wijst er op, dat het niet erg lo gisch lijkt, dat twee mannen, die in zulk een complot betrokken zouden zijn, na den aan slag de Duitsche grens zouden overgaan. W1ERINGEÏÏ RAADSVERGADERING. In de morgenmiddag te houden gemeente raad zullen de rekeningen 1938 voorloopt? worden vastgesteld en de begrooting worden aangeboden. SCHAGEN 23 Nov. 1939. 58 geldckoeien 109—160; 45 idem ven» 180-275; 12 kalfkocien 180-230; 43 vaarf'f 80170; 35 graskalveren 30—55; 48 niieh kalveren 8—16; 347 schapen vette 20—^' 150 overhoudera 10—18; 4 boken en ge 37; 12 varkens vette 0.630.67; -40 1019; konijnen 0.75—150; kippen 0.75 ALKMAAR, 22 Nov. 1939. i-j Andijvie 70—2; appelen 2—650; 8—10.50 idem II 36; boerenkool j bieten 140-260; druiven 8-13; gele w 210; groene kool 2—270; knolselderie J- 520; peren 1—6; prei 350—7; peterselie 180; roode kool 2303; selderie 1'oen- nazie 3060; spruiten 3550; tomaten 920; uien 13; wortelen 150220; 100 bos 350—450; witlof I 100 kg. 'aU idem II 100 pond 56. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Nov. Uien f 2.60—3, driel. f 1.00—1-90; B f 2.60-3, nep f 3.G0-4.?0; peen f l.tO—1.80, C 1.50—1.60, kroten f 2.o0, kool f 2.302.60, andijvie f 11-00- Veiling duurt voort. NOORDSCHARWODDE, 23 Nov. o20. Eigenheimers 2.10, bi. dito 2.20. ev e uien 2.50—2.90, drielingen 1-80~~uhn__1.70 803.20, gele nep 55.40. peenB 1' „pjê kroten 2.20—2.30. roode kool 2.307,3.56- p kool 1.10, rammenas 2.20, gele k°°' jji- witte koo! 1.60—1.70, bloemkool H-J dij vie 1—1.50.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14