Provinciale Bond van Rundvee- fokvereenigingen Geen gasaanvallen op burgers verwacht Tachtig vluchtoorden Geen pensioen, maar armenzorg Ook Frankrijk besluit tot represailles Leven in Helsinki herneemt zijn ouden gang Naar vereenvoudiging van sfamboekadministratie Tweede Kamer Algemeene critiek op luchtbeschermmgsbeleid Schiphol potdicht Onze Oost Met sabel doorstoken 0«a. Alkmaar, Hoorn, Schagen en Medemblik De uniformen waren orde in Een merkwaardige kerkdienst Bergstammen in Britsch Indië roeren zich EERST DE KOEIEN MEER KRACHT VOER, DAN DE STIEREN AAN DE BEURT. De 65e algemeene vergadering van den Provincialen Bond van Rundveefok\ ereeni- gingen werd gistermorgen in hotel „De Ros kam" te Hoorn gehouden. De belangstelling was zeer bevredigend. Voorzitter is de heer D. Kaan Kzn. uit Wieringerwaard, secretaris de lieer E. Koster Dz., Berkhout. Ingekomen is o.a. verzoek van de fok- ïrereeniging Texel om subsidie voor een najaarskeuring. Toegezegd is een subsidie van f 25. Rundveefokver. Barsingerhorn—Schagen verzoekt actie om voor opfok van eenja- jarige stieren meer krachtvoer gerantsoe neerd te krijgen. Voorzitter zegt dat het beter is, deze zaak in grooter verband te behandelen. Ze is doorgegeven naar het N.R.S. Enkele bestuursleden meenen dat eerder krachtvoer noo- dis is voor de melkkoeien en de stieren maar iets schraler ter keu ring moeten komen. (Applaus). Enkele jaarverslagen worden voor ken nisgeving aangenomen. De mislukte fokveedag te Alkmaar heeft nogal veel gekost door reclame, in casu het vraagprogramma. Wat betreft de pogingen tot opheffing der kalverteeltregeling wordt gewezen op een nieuw adres der samenwerkende or ganisaties aan den minister. BEGROOTING 1940. De bcgrooting sluit in ontvangsten en in uitgaven tot een bedrag van f 3970.met een post onvoorzien van f 176.Hierbij is rekening ge houden met contributie-ontvangst van 900 leden-veefokkers. Per 1 Januari 1939 was de stand der middelen: fonds voor fokveedagen f2083.07, reservefonds f 2115.19. De begrooting wordt z.h.s. goedgekeurd. DUBBELE STAMBOEKADMINISTRATIE. De secretaris, de heer E. Koster Dz., houdt vervolgens een inleiding over het onder werp „Dubbele stamboekadministratie bij het N.R.S. en de fókvceverèeniging". Aan leiding tot behandeling van dit punt is geweest een bespreking op het bureau van het N.R.S., welke spr. heeft gehad met de heeren Nysingh en Wibbens, resp. voorzitter en directeur van het Stamboek. De plannen. Dan doet secretaris verslag van zijn diep gaand, reeds boven aangegeven onderzoek op de veefokkerijen op verschillende plaat sen van ons land, speciaal in Groningen. Kortweg gereleveerd geschiedt in Gro ningen ter plaatse alleen de melk- contröle. De stamboekadiministratie gebeurt via de fokkers door het N.R.S., met dien verstande, dat wil de fokker uitwerking van zijn pri vé dan moet hij of het persoonlijk uitwerken of volstaan met de zwarte schetsen en inschrijfbewij zen, geretourneerd door het Stam boek. Secretaris beveelt ook voor Noordholland aan de dieren in verschillende leeftijdsklas sen met de hoogste productie te kenmerken en een ster te branden op de horens, waar bij voor bedoelde dieren aan de eigenaars een diploma wordt uitgereikt. Deze op brengst wordt bepaald door het hoogste aantel van de K.G. boter opbrengst in een maximum van 330 melkdagen met een mi nimum vetgehalte van 3.30 pet. Voorzitter merkt op. dat de gegevens van den secretaris in het Bestuur nader zullen worden besproken, opdat men op de voor jaarsvergadering met voorstellen kan ko men. De secretaris zegt nog groot respect voor Gelderland te hebben, waar met twee veeslagen op arme grond wordt gewerkt in broederlijke eendracht, de animo voor het rundveestam boek zeer groot is en de belangstelling voor de fokvee-administratie zeer levendig. Aan het eind van zijn beschouwing zegt secretaris dat een vergelijkend oordeel over het kostenvraagstuk moeilijk is, om dat de omstandigheden zoo verschillen. Echter door afschaffing der particuliere stamboekadministraties blijve 't doel meer aansluiting bij het rundveestamboek. (Ap plaus). Uit de vergadering komen weinig vragen van belang, blijkbaar omdat de uiteenzet ting van den secretaris wel zeer wijdloo- pfg. maar weinig positief is. Het bestuur zegt daarom toe, de rede van den heer Koster te vermenigvuldigen en den leden toe te zenden, om nader te bestudeeren. De heer Ir. de Tong, hoofdinspecteur van het Rundvee Stamboek geeft op de toelichting van den heer Koster nóg een toelichting, waaruit blijkt dat deze spreker is voor eigen registratie door de fokver- eeniging, teneinde de administratie van het N.R.S. te vereenvoudigen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Donker (Schellinkhout) bevestigt se cretaris nogmaals dat 14-daagsch melk- onderzoek de beste controle geeft een daar om ook hiervoor steun wordt gegeven. De heer Ir. de Vries zegt dat bij 14- daagsch onderzoek misleiding in het vet gehalte eerder wordt voorkomen dan bij 4- weeksch onderzoek. Spr. releveert dan nog eens dat dubbele registratie en exterieur- selectie in Noordholland een toestand scheppen die onlogisch is. De werkmetho» de van de fokvereeniging overkapt de werkwijze van het N.R.S. Spr. adviseert een logischer aansluiting bij het N.R.S., door afzien van exterieurcontröle van de fokvereenigingen. Eén nationale vereeniging. De heer .Timmink (Schagerbrug) zegt dat slechts 1/3 der leden bij het N.R.S. is aan gesloten en dat is bedroevend. Met cijfers tracht spr. aan te toonen, dat aansluiten goedkooper wordt, wanneer men een ande re regeling treft. Spr. wijst ook nog eens op den moreelen kant, twee stamboeken zijn overbodig. Eén nationale vereeniging acht spr. de oplossing. VERSTREKT HET RIJK DaaROM GEEN GASMASKERS? „GEMEENTELIJKE POLITIE HEEFT BESTUURSTAAK". De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer van Boeijen heeft gisteren de spre kers over het binnenlandsch bestuur geant woord, waarbij o.a. de kwestie van de ge meentelijke zelfstandigheid op politioneel teiTein ter sprake kwam. Ten aanzien van de politie is spr. van oordeel, dat hier inderdaad ge varen dreigen. Spr. heeft bij den minister van ju stitie aangedrongen om de noodige voorzieningen te treffen. De in te stellen commissie dient te onderzoe ken, of in de wetgeving wel voldoen de geaccentueerd is, dat de gemeen tepolitie voor alles een bestuurstaak heeft te verrichten. In die commissie zal aan het bestuurselement een be- langrijke plaats worden ingeruimd. Benoeming van burgemeesters. Noodig is, dat voor een aantal jonge 'in- tellectueele krachten de magistrateur wordt geopend. De toekomstige gemeentebelangen eischen tijdige recruteering van intellectu- eele krachten. Dat de benoemde de geestes gesteldheid van de bevolking verstaat, is eisch voor de benoeming. Spr. onderschrijft, dat het overheidsperso neel lang niet de zwaarste lasten heeft te dragen. Met vervroegde pensionneering op 60-ja- rigen leeftijd zou 600 a 700 millioen gulden gemoeid zijn. Schoolartsendienst. Het standpunt van schrapping van den post voor schoolartsendiensten voor noodlijdende gemeenten moet wel worden ingenomen. Dikwijls zal dit inderdaad onaangename ge volgen hebben. Het vraagstuk van den schoolartsendienst heeft groote belangstelling. Reeds is overleg gepleegd. Spr. zal zich nader beraden met den minister van Financiën over de regio naal werkende schoolartsendiensten. De gemeentefinanciën. De kwestie van de gemeentefinancien is zeer moeilijk. Iedere wensch moet getoetst worden in het groote verband. Wel erkent spr. dat met uitkeeringen uit de centrale kas geen blijvende solutie is te verkrijgen. De millioenennota voor 1940 hield geen gedetailleerde plannen van de regeering in. De genoemde 26 *4 millioen is slechts een onderdeel van het vraagstuk. Spr. kan niet inzien, hoe daartegen be zwaar kan bestaan. Dit is een afzonderlijke begrootingspost voor slechts één jaar. Het is niet de bedoeling in de normen der ver deeling wijzigingen aan te brengen. Misschien kan nog eenige soepelheid be tracht worden als zich moeilijkheden voor doen. Spr. deelt de vrees niet, dat 32 millioen niet voldoende zullen zijn voor de noodlij dende gemeenten. Spr.'s verwachting is overtroffen. Het rekeningsbeeld 193S is reeds 5 millioen gunstiger dan 1937. De vrijw. burgerlijke dienst. Wat het vraagstuk van den vrijw. burger lijken dienst betreft, is spr. van oordeel, da! er een centrale commissie moet komen, waarin vertegenwoordigers der verschillen de organisaties moeten worden opgenomen en welke commissie moet kunnen beschik ken over een apparaat, dat leiding en voor lichting moet geven. De burgerlijke dienst is niet verplicht. Alweer: de- luchtbescherming! Een aantal sprekers oefent voorts ernstige critiek op de wijze, waarop de luchtbescherming in ons land ter hand wordt genomen. De regeering geeft niet voldoende leiding, en daardoor ontstaat verwarring, zoo wordt betoogd. Nu is men afhanke lijk van de burgemeesters en die zijn in de eene plaats voortvarender dan in de andere. Dat de gemeenten de kosten voor de lucht bescherming moeten dragen, wordt in flag- ranten strijd geacht met den opzet van de luchtbeschermingswet. Verder wordt door verschillende woord voerders aangedrongen op verstrekking van gasmaskers van regeeringswege. De minister weer aan 't woord. De minister geeft toe, dat in verschillen de gemeenten de luchtbeschermingsorgani satie nog niet geheel in orde is. Als een voorbeeld van een groote gemeente, die zich behoorlijk heeft voorbereid, noemt spr. Am sterdam. Wat het gasmaskervraagstuk betreft, zou de regeering zich niet aan een uitspraak willen wagen, welke de aanschaffing van gasmaskers voor de geheele burgerbevolking overbodig zou noemen. De opperbevelhebber acht voorzie ning van de geheele burgerbevol king niet noodig, omdat hij geen gasoorlog tegen die bevolking ver wacht. Verwijten weerlegd. Wat de luchtbescherming zelve aangaat, merkt spr. op, dat aan de luchtbescher mingsinspectie moet worden overgelaten, voor elk district te bepalen, wat zij noodig acht. Ten aanzien van de kosten zegt spr., dat het niet aangaat, dat het rijk alle kosten draagt, maar de re geering is bereid bij te springen, wanneer een gemeente in de onmo gelijkheid verkeert de gelden te be talen. Voorts constateert spr., dat aan de voor schriften van de luchtbeschermingswet is voldaan. In 1939 is reeds zeer veel tot stand gebracht en practisch zijn in alle eerste en tweede klasgemeenten de noodige maatrege len getroffen, ook wat gasmaskers en sire nes betreft. Ten slotte zegt spr., dat er gelijkheid van inzicht bestaat tusschen den minister en de luchtbeschermingsinspectie over de maatre gelen, welke genomen moeten worden. Deze inspectie is op het oogenblik echter nog niet völdoende geoutilleerd. De nood der kleine zelfstandigen. Aan het slot der Tweede Kamervergade ring gewagen enkele afgevaardigden nog van den nood der kleine zelfstandigen; „er wordt met hen gesold". Meerdere steunver- leening is noodig. Hedenmiddag zal de minister op een en ander nader ingaan. Algemeene Militaire Pensioen- bond wendt zich tot den Minister raad. De Algemeene Militaire Pensioenbond, op 21 November j.1. te Hilversum in vergade ring bijeen, heeft een motie gezonden aan den Ministerraad en de Kamers der Staten- Generaal, waarin gezegd wordt, dat de mili taire pensioenen van de Land- en Zeemacht, verleend volgens de pensioenwetten van voor het jaar 1918 te laag zijn, evenals de verzor ging van de weduwen dezer militairen, ter wijl die van voor het jaar 1909 bepaald ge brekkig worden genoemd. De in leven geroepen b.jslagregeling heeft een toestand geschapen, welke alle verhou dingen in rang verbrak en waardoor zelfs beschikt wordt over de particuliere inkom sten van het gezin om te bepalen of al- dan niet bijslag op het pensioen zal worden ver leend, zoodat de betrokkenen, aldus de mo tie, feitelijk worden ingedeeld bij een soort armenzorg, niettegenstaande zij recht heb ben op betere behandeling krachtens de plicht van het rijk ten opzichte van deze oud-militairen en weduwen. Een noodtoestand is bezig zich onder de betrokkenen baan te breken en het is, aldus de motie, de dure plicht, dat hierin door het rijk op afdoende wijze wordt voorzien. Vliegtuig over den kon gesla gen. Bestuurder ongedeerd. Gistermiddag omstreeks half drie kwam boven de hoofdstad plotseling een dichte mist opzetten, die vooral voor de luchthaven Schiphol veel last tengevolge had. ondanks het beperkte luchtverkeer, dat in deze dagen nog gehandhaafd wordt. De K.L.M. machine uit Stockholm kon op de hoofdstedelijke luchthaven niet meer te recht en vloog door naar het Groningsche vliegveld Eclde, waar het zicht nog goed was en waar de machine vlot kon landen. Verschillende militaire vliegtuigen, die in de lucht waren, zagen den mist aankomen en konden tijdig naar Schiphol terugkee- ren, terwijl enkele eveneens een toevlucht op een der andere vliegvelden zochten. Een eenpersoons toestel, dat hierin niet slaagde, probeerde een noodlanding te ma ken op een weiland aan den uitweg bij Slo- terdijk. De landing verliep vrij gunstig, doch bij het uitloopen sloeg de machine over den kop. De inzittende bestuurder bleef onge deerd. Dinsdagmorgen zijn twee visschersprau wen van Koetaradja uitgevaren, resp. be nand met de Atjehers Daina en de gebroe ders Moehamad en Moehanadin. Door een ónbekende oorzaak ontstond in volle zee ter hoogte van Lamtjang, nabij Tjotpaja, een heftige ruzie, waarbij de broers het hoofd van een der Atjehers met een roei spaan bewerkte. Pewedaina viel in zee, waarop een der broers hem een rentjong (zware inlandsche sabel), in den rug, door zijn longen, stak. waardoor het slachtoffer onmiddellijk werd gedood. Een andere visscher, die het gebeurde had opgemerkt, waarschuwde de politie. Twee mantries arresteerden daarop de daders. NOODZIEKENHUIZEN EN ONT SPANNINGSGELEGENHEDEN NOODIG. Onlangs meldden wij, dat voor de evacuatie van de burgerbevolking twee commissarissen zouden worden benoemd; thans vernemen wij, dat met genoemde functie bekleed zijn de heeren jhr. Reigersman, oud hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat, hij is com- missaris van de stelling Den Hel der, de heer De Bordes is commissa ris voor het overige gedeelte van Noord Holland. In een interview, dat de Tel. had met den heer De Bordes deelde deze o.m. het vol gende mede: De huisvesting is vooral voor de provincie Noord Holland van groot belang, want ongeveer 80 gemeenten zullen geëvacueerden binnen haar grenzen krijgen. Bij de huisvestin gen zijn de burgemeesters ingescha keld, die groote medewerking vcr- leenen. Er rijn in Noord Holland een aantal kernen gevormd, gemeente lijke centra, van waaruit de eva cuatie in de naaste omgeving weer wordt geregeld. Deze centra zijn: Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Me demblik, Schagen en Bloemendaal. Een zeer groot aantal geëvacueerden mqët worden ondergebracht. Het was daarom vol. komen uitgesloten te volstaan met onder- brenging in lokalen, scholen of schuren* het bouwen van extra lokalen zou te veel tijd in beslag nemen-en te duur zijn. Men Unnrnm besloten de geëvacueerdp,-» uju m uesiag --- -- -men heeft daarom besloten de geevacueerden in te kwartieren. Men heeft dus in al deze 8o gemeenten inkwartieringslijsten gemaakt* mpii heeft precies nagegaan hoeveel ITlAn! men heeft precies nagegaan hoeveel men- schen men kon bergen, waar de menschen geborgen moesten worden. Daarvoor is ont zaglijk veel werk verzet. Iedere geëvacueer- de krijgt nu zijn bestemming in tijd van nood; hij kan weten, dat er voor hem ge zorgd wordt. Er zijn natuurlijk enkele richt- lijnen bij dit werk gevolgd. Men moest re kening houden met de woonruimte, met de bezetting van het huis, en men zal zooveel mogelijk soortgelijke menschen bij elkaar trachten te brengen. NOODZIEKENHUIZEN. Er zijn in die tachtig gemeenten natuur- lijk allerlei extra maatregelen te treffen Voor de voeding moot gezorgd worden eri voor de kleeding; de medische verzorging moet onder de oogen worden gezien,er moeten noodziekenhuizen komen en recrea tiegelegenheden. Deze laatste denken wij ons, zoo besloot de heer De Bordes, in den zelfden geest als de militaire tehuizen. Zij moeten den gasten de gelegenheid geven, om zich een oogenblik elders te verpoozen. Geruchten weersproken. Naar aanleiding van het in de pers ver spreide bericht, dat te Amersfoort Zater dagnacht twee voor den overwegwachter onbekende postboden zouden zijn gepas seerd, vernemen wij het volgende: De twee bedoelde postboden zijn te Leeu warden wonende conducteurs van de brie venmalen, die dienst deden op den nacht posttrein LeeuwardenAmersfoort. In laatstgenoemde plaats hadden beiden een uur pauze, van welke gelegenheid zij ge bruik maakten een wandeling te maken. Zij sloegen het Soesterkwartier in, pas seerden de geheel verlichte politiewacht en daarna twee scholen, waarin militairen waren gelegen. Op hun wandeling maak ten zij voorts een praatje met bovenge- noemden overwegwachter, waarna ze naar hefstation terugkeerden. De wandeling ge schiedde zonder eenige bijbedoeling, maar zij schijnt aanleiding te hebben gegeven tot deze geruchten-. Dat de uniformen niet heelemaal in overeenstemming zouden zijn met de gebruikelijke uniformen, van de posterijen werd bezijden de waarheid ge acht. BRITSCHE REGEERING ZAL BEGRIP TOONEN VOOR NEU TRALE HANDELSBELANGEN. Met het oog op de vrees, welke in de pers der neutrale landen tot uiting komt over de gevolgen welke het besluit der Britsche re geering tot stopzetting van den Duitschen export in open zee, op hun handel zal hebben, werd giste ren in officiecle Londensche krin gen verklaard, dat het in het voor nemen der Britsche regeering ligt bij de toepassing van de nieuwe handelwijze zooveel mogelijk be grip te toonen voor de belangen van den neutralen handel. Er moge derhalve aan herinnerd worden, dat deze maatregelen slechts één doel hebben, n.1. het voor Duitsch- land moeilijker te maken buiten- landsche deviezen te krijgen. FRANKRIJK VOLGT HET EN- GELSCHE VOORBEELD. De regeering der Fransche republiek heeft hetzelfde besluit genomen als de Britsche regeering voor wat aangaat het uitoefenen van represailles tegen den Duitschen bui- tenlandschen handel als antwoord op de wijze, waarop de Duitschers sinds eenige we ken en vooral sinds de laatste dagen den oorlog ter zee voeren. Een typisch bewijs van de draagkracht Ier oecumenische gedachte is volgens de N.R. Crt„ de godsdienstoefening, welke Zondag plaats vond in „Bloomsbury Baptist Church" te Londen. De predikatie werd gehouden door den secretaris-generaal der Engelsche afdeeling van den Wereldbond van Christen Studen- ten, ds. Robert Mackie; de verdere deelen van den dienst werden verzorgd door gees telijken en predikanten van verschillende kerken en van verschillende nationaliteit als de metropoliet der Orthodoxe kerk, de predikant der Fransche Hervormde kerk te Londen ds. Christol en de predikant der Duitsche Evangelische gemeente te Londen ds. Rieger. Deze dienst was georganiseerd in verband met de gebedsweek van den We reldbond van Vereenigingen van Christelijke Jonge mannen en was een sterke bevesti ging der oecumenische gedachte. Herstel der normale betrekkin- gen tusschen Rusland en Fin land? Een duidelijk teeken van do ont spanning in Finland is het besluit van den minister van binnenland sche zaken, dat de vijf, zes weken geleden aan vrijwillig hun woon plaats verlatende personen verstrek te reisbiljetten thans voor de terug reis gebruikt mogen worden. Velen, die in het begin van de vorige maand eigener beweging uit Helsinki en Wyborg en andere groote plaatsen naar het platteland waren gereisd, zijn de laatste tien, twaalf dagen naar hun woonplaatsen teruggekeerd, ofschoon de autoriteiten nog niet hadden meegedeeld, dat de evacuatie- toestand opgeheven kon worden. Ook thans is dit, volgens de N.R. Crt., formeel nog niet geschied, maar het besluit van den minister van binnenlandsche zaken is toch „een wenk, dat tegen beëindiging „van de vrij willige ontruiming geen bezwaar meèr be- -staat..m-f r n— «- De gedwongen ontruiming van verschil lende streken, in de eerste plaats de Kare- lische landengte, is evenwel nog niet op geheven. Voorzoover de leerkrachten niet onder de wapenen zijn, zal nog deze week in de mees te scholen, die de laatste weken gesloten waren, het onderwijs worden hervat. Ook de instellingen v. hooger onderwijs worden heropend, ofschoon een groot percen tage van de studenten gemobiliseerd is. De defensieleening van een half milliard Finsche marken (of twintig millioen gui- den) is thans reeds met goed tweehonderd millioen overteekend. Reuter meldt, dat de geëvacueerde bevol king naar Helsinki blijft teragkeeren. Brit sche onderdanen, die naar Stockholm wa ren vertrokken, vestigen zich ook weer in de Finsche hoofdstad. De* scholen worden heropend en schouwhurgen bioscooptheaters en restaurants worden drukker bezocht. De geruchten, volgens welke de Sowjetunie het non-agressieverdrag met Finland zou willen opzeggen, zijn ongegrond. Men geeft uiting aan de hoop, dat Rusland de staking van de anti-Finsche perscampagne en een hervatting der normale betrekkingen mo gelijk zal maken. Intusschen blijven de voorzorgsmaatregelen onverminderd gehand haafd. Eng els ch opperbevelhebber vraagt om versterkingen. Volgens een telegram van hei Duitsche Nieuwsbureau uit Kaboel zijn er berichten uit Waziristan ont vangen, volgens welke de Engelsche opperbevelhebber aldaar dringend om versterking met technische troe pen en vooral met vliegers gevraagd heeft. De guerilla-oorlog, dien de bergstammen maandenlang in stilte hebben gevoerd, heeft zich tot een regelrechten opstand ontwikkeld. De overvallen op Engelsche kampen en versterkingen nemen toe. Bij Idak was dezer 'lagen een bijzonder sterke concentratie van opstandelingen merkbaar. Herhaaldelijkwerd ue daar liggende brug aangevallen. De En- gelschen voeren den strijd met kleine tanks en bommenwerpers. Op sommige plaatsen was het slechts met behulp van parachutes mogelijk de vechtende afdeelingen van mu nitie en levensmiddelen te voorzien. Daarentegen meldt volgens N.R.C. de Daily lel. dat de overgave van vier invloedrij ke Afganen op een afgelegen Engelschen voorpost aan de noordwestelijke grens het einde beteekent van een samenzwering, die op instigatie van buitenlandsche agenten zou zijn gericht geweest op het stichten van ernstige wanordelijkheden aan de Indisch- Afgaansche grens. Twee zoons van den man uie gouverneur van Kaboel was, in de ntijd, dat Amanoella aan de regeering was, zou den de beweging hebben geleid.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8