SALON Gemeenteraad Somber weekeinde /G)v£cixM't Onze Magazijnen lO uur GEOPEND VINTERSCHEIMLEH? Mijnhardtjes YlL&wju-ö uit Wil Zesde étage Mobilisatie-flitsen Maandag 27 November 1939 Tweede Blad Feestavond van de Oud-Onderofficieren Storm uit het Zuid-Westen Als ons loodjje zóó groot was... A*s* Woensdag mobiliseert „Bond van Barmhartigheid' MANSHANDEN zijn vanaf Dins dag 28 November, des avonds tot Frijsk Selskip „Gijsbert Japikx'' Oosterend Nog een mijn gesprongen Noodwoningen op lirk? Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen ^xddnieuwLi Goede vertolking van een aardig Blijspel. Ondanks het feit. dat vele oud-onder- officieren hun burgerpak voor de militaire uniform hebben verwisseld en de stad heb ben verlaten, was Casino Zaterdagavond toch zeer goed bezet. Een bewijs overigens dat de feestavonden van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren een uitstekende re putatie genieten. En daar het de gewoonte van den Bond is om zijn feestavond te vul len met het een of andere tooneelstuk, volgt hieruit, dat dit tooneelclubje de aanwezigen weet te boeien. Direct na het openingswoord van den voorzitter, de heer Schenkius, waarin deze vooral de vertegenwoordigers van de zuster verenigingen en van het 21e Regiment In fanterie, welkom heette, werd de leiding van den avond in handen van de feestcom missie gegeven en een aanvang gemaakt met de opvoering van het vier-bedrijvige blij spel: „De toewan bazar dari cabon". Het is vooral te danken aan de gerouti neerdheid van dit dilettanten tooneelclubje, dat deze avond opnieuw zoo bijzonder slaag de. Want het publiek heeft genoten van dit aa-dige blijspel. Juist omdat wij hier te maken hebben met een toonclubje, waarvan de hoofdrolvertol kers een jarenlange routine hebben, durven wij iets meer dan een oppervlakkige beschou wing van het spel te geven. Een korte inhoud van het stuk was als volgt: De eigenaar van eenige cultuurondernemin gen, Joseph de Richard, oud-Indisch gast, had als eenig bloedverwant, een neef, die in Amsterdam rechten studeerde. De jongeman boemelde echter meer dan hij studeerde. Ten einde raad besloot de oom hem zijn studie te laten eindigen en hem voor 5 jaar naar Indië te sturen. Zijn laatste kans om even wel erfgenaam van oomlief te worden. De administrateur der onderneming, waar de jongen André de Richards komt, is Hein Grombeer, die een bijzondere antipathie te gen het jongmensch heeft en hem op alle mogelijke manieren het leven zuur maakt. Zoo is het niet met Clamina Grombeer, die zich integendeel in stilte met André ver loofde. Na 3 jaar op de onderneming te hebben doorgebracht en op alle mogelijke manieren genegerd te zijn, erft André de bezittingen van zijn oom, en worden de rollen omge keerd. Gelukkig en begrijpelijk eindigt het ver haal met een bijleggen van de geschillen tusschen Grombeer en de Richard. Een meer of minder belangrijke rol ver vullen nog de employé's Peters, Sanders en Tinus en vervolgens Beppie, een vriendin uit André's studententijd. Het spel van Grombeer, de heer Jansen, is, zooals dit steeds het geval is geweest, bijzon der goed. Hij weet zich de persoon van een Grombeer in te denken. Toont zich bijzon der vrij en ongedwongen in zijn optreden en kent tot in de finesses zijn rol. De zwaarste rol werd op keurige wijze vertolkt door den heer Buck als André de Richard. Dit .gedeelte was bijzonder moeilijk door de gemoedsaandoeningen die naar vo ren moeten worden gebracht. In het eerste bedrijf, na de bekendmaking van zijn oom, dat hij naar Indië wordt uit gezonden, zit hij met het hoofd gebogen aan zijn bpureau in neerslachtige overpeinzing. En dit werd goed aangevoeld. Veel moeilijker was het uitdrukken van de smart, toen zijn verloofde hem wantrouwde en verliet. Dit was nog geen beleven, dit was wel goed spel, maar toch een iets te overdreven. Het was geen werkelijke wanhoopsstem- ming. Maar dit gedeelte was dan ook bijzon der zwaar. Sanders, zoowel als Tinus en Peters de employé's, vertolkt door de heeren Rück, Rensmaag en Haringa, waren heel aardig en Vaak geestig, terwijl het spel van mevr. LeysToes als Beppie een bijzonder vroolijke noot in het geheel beteekende, door haar Wijze van vertolking. En zoo is deze avond van de oud-onder officieren 'tot een zeer geslaagde geworden, dank zij de medewerking van dit uitstekende tooneelclubje. Een van de leden van de feestcommissie sprak een woord van dank tot de medewer kenden, waarna men overging tot het ver loten van een keur van prijzen, die voor het tooneel stonden uitgestald. Een bal besloot den avond. Water op de steiger» Zaterdag en Zondag is het weer eens „ouderwetsch" Heldersch weer geweest. Veel regen, gepaard gaande met een stijven Zuid-Wester-storm. De dijk had uiteraard niet al te veel last van het wa ter, maar in de haven werd dit hoog op gestuwd, zoodat gisterenmiddag en gis terenavond het water tot op den steiger kwam. Om kwart voor acht had het water zijn koogsten stand bereikt en wel 15 palm. Daar- ha is het weer in dalende lijn gegaan. Op denvooravond zag men aan de haven een soort boei, vlak bij den dam, drijven. Een zoeklicht werd er op gericht ,en aanvanke lijk meende men met een mijn te doen te hebben. Nadat men echter met een barkas van de Medusa op onderzoek was uitgegaan, bleek het een boei te zijn van een visschers- net. Later op den avond, ongeveer tusschen 1O-—12 uur, wakkerde de wind weer iets aan. Vrij sterke stooten werden geconstateerd, doch boven windkracht 8 kwam het niet. Ha middernacht luwde de wind weer meer af. Mijn voor Huisduinen. Gisteravond te kwart over 10 werd ken nisgegeven, dat zich ter hoogte van het Badhuis te Huisduinen een mijn in de om geving van de kust bevond. Later bleek dat deze mijn verdwenen was, waarschijnlijk meegenomen door den ebstroom. Ja, dan zou het niet licht ge beuren, dat U een ander merk kocht. Dan zag U dadelijk: dat is Stegeman's rookworst, de echte Geldersche, met de fijne, zachte rooksmaak. Let dus goed op, of er Stegeman op het loodje staat. In winkels met ons raambiljet. V* Legt TJ klaar wat U over heeft? Nadat men sedert verscheidene maanden weinig vernomen heeft van onzen plaatselijken Bond van Barmhartigheid, kunnen wij thans mededeelen,. dat de Bond a.s. Woensdag zal „mobiliseeren". Maar het is een wel bij uitstek vreedzame mobilisatie, ten doel hebbende de inzameling van allerhande goederen en arti kelen, die de beter gesitueerde over heeft en 'al wil staan ten bate van de minder be deelden. Wij meenen niet in extenso op het werk van dezen Bond te hoeven wijzen. Daarvoor is zijn werk, zijn sympathieke arbeid, tè bekend, daarvoor heeft hij bewezen in den loop der jaren te veel, dikwijls sti) gedragen leed te mogen verzachten. A.s. Woensdag gaat men er met auto's op uit: bij den aanvang zijn deze voertui gen ledig, maar men hoopt, dat zij met rijken buit terug zullen komen, volgeladen met kleeding, dekking, schoeisel, kortom met alles waaraan zoo velen, nu de win ter praktisch zijn intrede gedaan heeft, behoefte hebben. Reeds verscheidene malen deden wij een beroep op de Heldersche bevolking om dit zeer menschlievend doel te steunen: wij doen dit wederom, er van overtuigd zijnde, dat men gehoor zal geven aan dezen oproep. Dat men noch den Bond, noch de velen, die deze goede ren zoo zeer van noode hebben, zal willen teleurstellen. Mocht men nu eventueel a.s. Woensdag niet thuis zijn en tóch iets, in voorraad hebben, of mocht men geen bezoek krijgen van de auto's, dan wordt men vriendelijk verzocht de waren af te leveren aan een der onderstaande adressen, of daaraan een berichtje te zenden. Het zijn: Majoor S. Kroese, Leger des Heils, Spoorgracht. J. van Engelsdorp Gastelaars, Van der Duyn van Maasdamstraat 20. J. van Zwjjndrecht, Zuidstraat 60. Woensdag mobilisatie van den Bond van Barmhartigheid. U heeft dus nog twéé dagen den tijd om Uw gaven op te zoeken en klaar te leggen! burgerlijke Stand van Den Heider van 25 November 1939. BEVALLEN: T. VersfeldDamstra, d. OVERLEDEN: A. C. van Kralingenvan Hoek, 33 jaar; A. Beneker (m.), 62 jaar. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 welke dame mist haar fiets? Een dame, die haar fiets neergezet had in de Goudsbloemstraat, deed aangifte, dat dit rijwiel spoorloos verdwenen was. damesrijwiel terug te bekomen. Aan het adres Janzenstraat no. 16 is een damesrijwiel, merk Primus terug te beko- winkelsluitingwet overtreden. Tegen een bakker in de Koningstraat werd proces-verbaal opgemaakt terzake overtre ding van de winkelsluitingswet. niet nader te noemen. Door de zedenpolitie werd de hand gelegd op een persoon, die niet nader te noemen handelingen pleegde met minderjarige kin deren. De man wordt naar Alkmaar over gebracht. De Raad der gemeente Den Helder zal op Dinsdag 28 November, des namiddags 3 u., ten Raadhuize zal bijeenkomen. De agenda luidt als volgt: Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit van 31 October 1939 tot het omwisselen van de leening 1934, groot f 49.350. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen). Oorlogswet. Rondschrijven van den Generaal, opper bevelhebber van land- en zeemacht, van 17 November 1939, algemeen hoofdkwartier, af- deeling landmacht, sectie IV, no. 9862, waar in de Raden van alle gemeenten des Rijks worden uitgenoodigd ten spoedigste, en vóór 1 December 1939, eventueele opmerkingen met betrekking tot de daarbij gevoegde ont werp- verordening betreffende het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij mili taire werkzaamheden tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door militaire operatiën, luchtbombardementen of militaire transporten te zijner kennis te bren gen; met voorstel dienaangaande van Burge meester en Wethouders. (Het voorstel en de daarop betrekking hebbende stukken worden voor de leden van den Raad ter inzage gelegd.) Benoeming. Voorstel tot benoeming van leden der plaatselijke commissiën van toezicht op het middelbaar- en nijverheidsonderwijs, wegens periodieke aftreding van 3 leden, op 1 Januari 1940. Aanbevolen worden: a. vacature-J. J. Verfaille 1. de heer J. J. Verfaille, Dijkstraat 37. 2. de heer J. P. G. Postuma, Langesteeg 13. b. vacature-A. M. Engelmann. 1. de heer A. M. Engelmann, Plantsoen straat 5. 2. de heer J. B. Proost, Zuidstraat 13. c. vacature-F. Liebert. 1. de heer F. Liebert, Binnenhaven 52. 2. de heer W. H. Kingma, Kanaalweg 65. Voorstel tot benoeming van leden van het bestuur van de instelling „Het Algemeen Weeshuis", wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1940, van 2 leden. Aanbevolen worden: a. vacature mevr. J. FeijDolman. 1. Mevr. J. FeijDolman, Javastraat 2. 2 Mevr. D. van DalenBerg, Kanaal- weg 48. b. vacature-A. M. Engelmann. 1. de heer A. M. Engelman, Plantsoen straat 5. 2. de heer M. H. Klerk, Timorlaan 15. Voorstel tot benoeming van een lid der stichting „Het Heldersche Landarbeiders fonds", wegens periodieke aftreding van het lid P. v. Veer. Voorgedragen worden: 1. de heer P. v. d. Veer, Rijksweg 21. 2. de heer I. v. d. Ver, Rijksweg 22. 3. de heer P. J. Slikker, Rijksweg 44.. Voorstel tot benoeming van een lid-werk nemer der commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van het lid, den heer D. J. Boom. Aanbevolen worden: 1. de heer A. J. Mulder, Middenstraat 92. 2. de heer A. Lienos, Dahliastraat 46. Snjeontojoun 25 Nov. haldde boppeneamd Selskip in bütengewoane gearkomste yn'e R.K. Volksbond (Molengracht). Neidet de foarsitter, de heer G. Roskam, op syn bikinde fleurige wize de gearkomste iepene hie en it „Frysk bloed tsjuch op" songen wier, koe it toanielspylje bigjinne. Opfierd waerd: „Oan'e kant fen'e mar", toanilstik yn 4 bedriuwen fen Y. C. Schuitmaker. Lyk as syn alle toa- nielstikken fen Schuitmaker komme d'r nef- fens earnstige ek tige fleurige rollen yn foar, binanmmen dy fen Lou Singapoer (de hr. Grypstra) en syn sister (jiffer Kuipers). Dy twa hienen d'r tige slach fen om de minsken oan 't laeitsjen to meitsjen, b.g. yn 't toaniel- tsje, det „Sus" yn bywêzen fen de oaren him op feninige wize ütfütere en hy droechwei neatoars sei as: „Morgenwijding"! Sa ek Mefr. Hofstra, as Jel, Simen syn wiif, mei al wer oan hjar heal fluensk, heal plaegjend: n't wier, Simon"? De hr. Hofstra en Mevr. Mebius, as boer en boerinne, dy 't troch de swierre tiid yn 't ünleech rekken, hienen swiere rollen, mar hja brochten it d'r bést óf, yn hjarren need tige bystien trock dominy „Juffrou Tjalda". En den it pear dér 't eigentlik alles om draeide: Brand (de hr. Beisema) soan fen de forearmde boer en boerinne en Jouk (mevr. Spindelaer) de dochter fen rintmeseter Her- kes (de hr. Holtrop). It kin net oars sein as dat de jonge ljue bést spile ha. Ek yn dit stik forstiet Schuitmaker de kinst om it léste bidriuw to bislüten mei in „knalffect": it jonge pear, dat ales riskearret en elkoarren trou zwart yn 't reade skynsel fen 'e ündergeande sinne. oan 'e fen 'e mar. (In taskóger.) Donderdag a.s. vindt de tweede tooneelabon- nementsvoorstelling in Casino plaats, waarop gegeven wordt „Zesde Etage", en vertolkt door „Het Masker" met in de eerste rollen Ko Ar- noldi, Magda Janssens, Gusta ChrispijnMul der, Heieen Pimentel en Jan Retèl. Wij nemen van dit stuk nog enkele persbe- oordeelingen over. Zoo schrijft o.a. het „Handelsblad": Een kleurig beeld van een etage vol menschen, op geestige en gevoelige wijze vertoond. „Telegraaf": Voor de tweede maal in serie heeft „Het Masker" een goede neus gehad. Een pracht van een speelstuk. „Nw. Rott. Crt.": Sous les toits de Paris nietwaar? Een blij gevoelig stuk. „Haarlemsch Dagblad": De voorstelling had dezelfde uitmuntende eigenschappen als het stuk: zij was licht, charmant en volkomen FranschEen overweldigend succes. „Utrechtsch Dagblad": Het Masker heeft deze première tot een grootsch en heuglijk festijn gemaakt, tot een gebeurtenis op tooneel- gebied. „Maasbode": Een stuk met charme en poëzie. „Utrechtsch Nieuwsblad": Deze tooneelavond behoort tot de allerbeste, die wij dezen winter in Utrecht hebben beleefd. verdrijven ze veilig en vlug. 1 2 stuks 50ct. Woning ontzet. Elders in dit nummer vindt men de ont ploffing met gevolgen, van een mijn bij Oudeschild. Oosterend heeft de onaangename sensatie ook beleefd. Zaterdagnacht om 1 uur is een mijn bij Kaap, nabij Oosterend, gesprongen, die waar schijnlijk vastgeloopen was in de zinkstukken voor de Kaap. De dijk werd niet beschadigd, doch minder goed kwam de woning van B. Druif, die op 60 meter afstand van de ex plosie gelegen is, er af. De woning werd geheel ontzet, het dak ver bogen, de muren uit het lood geslagen. De bewoners, die den nacht slapeloos doorbrach ten, zijn Zondagmorgen naar familie in Oos terend vertrokken. Nu er op Urk zulk een groot tekort aan woningen komt, is er thans veel vraag ont staan naar noodwoningen. De Raad der Ge meente staat echter afwijzend tegen deze zaak, daar voldoende plaats ontbreekt. incasseerder bedankt. De heer J. van Dokkum, incasseerder van het Waterbedrijf, heeft voor deze functie be dankt. Uit de vele sollicitanten is de heer Tjouke Baarda benoemd. Niet alleen de natuur heeft zich in de voor bije twee dagen van haar meest grimmige zijde laten zien. De Zaterdagnacht gaf stroo- mende regenbuien en de Zondag bracht een ouderwetsche storm, die de ramen deed tril len en die menigeen een onrustig uurtje be zorgd heeft. Op het oorlogsterrein was er ook storm. De zwarte lijst van schepen, die tengevolge van mijnen of torpedeering verlo ren raakten, werd weer met eenige slacht offers vermeerd, waarbij een Engelsch schip van 16.000 en een Poolsch schip van 14 of 24.000 ton. De mededeelingen over de grootte zijn verschillend. En zoo brengt iedere dag een stuk oorlogsellende waar we maar niet te lang bij stil moeten staan om ons in de menschheid geschokte vertrouwen niet ge heel te verliezen. Want groot is dat vertrou wen niet meer. Als we onze blik eens een oogenblik van den strijd in het Westen af wenden en naar de manipulaties van den Duitschen vriend, Rusland, zien, dan geven die op het oogenblik ook geen reden tot op timisme. Rusland heeft geëischt, zoo wordt ge meld, dat Finland zijn troepen aan de grens oogenblikkelijk 25 km zal terug trekken, omdat er een incident heeft plaats gehad, waarbij eenige Russen zouden zijn gedood. Het is de bekende en beproefde methode om zijn wenschen in een be paalde richting door te drijven. Men schept eenvoudig een incident en eischt dan voldoening, door de inwilliging te verlangen van wenschen, die men in een bepaalde richting heeft. We leeren in „onze verlichte eeuw" deze practijken kennen. Finland ontkent ten stelligste, dat er van eenig incident sprake zou zijn. De eenige moegelijkheid is, dat op Russisch gebied een incident zou hebben plaats gehad, maar daaraan zijn de Fin nen dan toch niet schuldig. Zal deze Russische eisch het voorspel zijn van het inwilligen van tal van onredelijke wenschen van Rusland aam Finland? Men weet de geschiedenis van het dappere Fin land, dat niettegenstanade het grommen van den Russischen Beer, stand heeft gehouden en van zijn eigen vrijheid en zelfstandigheid niets wilde prijsgeven. Het was een wat bittere pil voor Moskou en al deed men of er aan Russische zijde geen haast was, men schijnt niet geneigd zich bij de halsstarrigheid van de Finnen neer te leggen, temeer waar Est land en Litauen en Letland direct bezweken waren voor de Russische wenschen. Zoo zijn er nieuwe verrassingen te wachten op het Europeesche strijdtooneel al is het nog niet erg duidelijk, dat Rusland in dezen tijd van het jaar een oorlog naar het Noorden zou ontketenen. Geruchten Met een razend geweld kwam Tom ons onderkomen binnenstuiven, met een ver schrikt gezicht. „Hé jongs, hé 't al heurd, ze hebt ons ver lof ingetrokken en wie moogt ook niet meer passagieren." „Wat zeg je daar Tom?" „Jao, dacht ie noe, da'k oe beduvelde? Ik kan oe nog wel sterkere verhaolen vertellen as ie 't soms nog niet geleuven. Er bint al enkele plaotsen in ons land, die leeg bin geloopen. De menschen hebben het daar al op d'r lui heupen gekregen en bint er vandeur gegaon, met hebben en houden. „Wat zeg j§ nou, Tom, dacht je, dat je ons te grazen kunt nemen, nee maat, dan moet je toch vroeger opstaan ouwe jongen." „Nu gleuf het dan niet, maar ik heb 't heurd van een officier en die zal 't toch wel wéten, zol 'k zo zeggen." „Jawel, maar dat zijn ook geen weer- profeeten!" Ondertusschen was ook Boris binnengeko men en nadat Tom hem hetzelfde verteld had als ons, zei Boris met een doodleuk gezicht: „Tom ie hebt et ze nog veul te zacht ezeid, want ik kan oe zeggen, dat men al bezig is de waterlinie leeg te zuupen." „"VVat waterlinie... wie leegzuupen9" „Noe de Karimata doet dat, op zoek naar gold!" Een algemeen geloei steeg op, bij deze mededeeling. J „Jao, wij jongs van staal en iezer, wie hebt wèremiT1 allerlei raore dingen, zo in disse wereld! Ze spreekt van een „mag je nooit" hnieg, een „Siegvriend" linie en hier bie ons hebt ze lijn van waoter! k°e eene, kfr ben je landrot en de andere keer een kikkert. Wie motten ons maor bie de tieden anpassen. jenges, de stad xxx wordt gebombar- ,lk boorde het net vertellen van een en hMv.n „Wat zeg ie daor noe kaerel?" „Ja 't is zo, jij hebt het ook gehoord hè Boris!" „Jao, ze bombardementen de heele boel met bon no. 3 van de distributie. Het regent gewoon bruine boonen!" „Vertel nou geen smoesjes, Boris, de toe stand is al erg genoeg, vind je ook niet Tom?" „Och, krieg ie noe het heen en weer, heb ie er soms last van?" „Wel eenigszins Tom!" „Noe banaoneschilleke, dan spiet het mien wel, maor dan mot ie maor krabben." „Tom, ik waarschuw je." „Ze motten mien niet waorschouwen maor de vieand." „Ik kieken wel link uut. Heeremientied, mot je noe es kieken lui, daor komt mien een stel van de navie an. Wat zollen die hier noe uut motten voeren ze hebben ook nog schoppen bie zich Zoo tusschen onze stellingen door' gingen de heeren matrozen aan het graven, dat het een lust was voor 't oog, zoo in den regen „Hé, olde zeerobben, wat mot dat hier on mien erf?" brulde Tom tegen den wind in a ,?an' bet wordt schijnbaar kiele-" kiele... was het wederantwoord. w,';He.bQt ze, n°e of briegen ze het. En as wie dan hier de wacht tippelen vannacht kwakken we hier zoo in die kuulen. Daar kump zeker ongebluschte kalk in!" „Nou Tom, niet zoo somber!" Bons, denk an oew wief en kinder. Zol t dan zoo heet toe gaon, Tom?" mak^oe 1! Za' Van de Zunne afbangen, maor mak oe noe maor geen kopzorgen daoróver dat z7ÏPon o°Ch WelZ0° 'angzamerhan<k Zo n bietciio zei"elen gemunt hebben. n bietsie een zemelen oorlog." pe'rt!" ga° ni6t Van °ew ziede heur Lap- „Natuurlijk van Puffelen." „Laoten we noe in afwachting op de din gen die komen zullen maor eerst nog eens 7rt h1" bakkle leut nemen, dat staolt het hart en de spieren." ■y' DICK.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5