„Bananenlepra" Een vloed van protesten te Londen Marktberichten Het oorlogsgevaar ter zee £cuunUtmLi Zweden-Italië 4-1 Tijdschriften Felle taal in de Italiaansche pers Groofe fraude te Hoorn Middel tegen magnetische mijnen „Vroeg Nederland genoegdoening?" Italiaansche lichting met verlof Proefalarm van den Britschen Geheimen Dienst PUBLICATIE Contactcommissie werknemers koop vaardij bij Chef Marinestaf. Naar aanleiding van het dezer dagen verzon den telegram aan den Voorzitter van den Raad •van Ministers werd de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij gisteren namens den Minister-President dooi den Chef van de Marinestaf, vice-admiraal Fuerstner, ontvangen. Bij dit onderhoud was mede aanwezig de schout-bij-nacht Heeris. De contactcommissie bepleitte het treffen van verschillende maat regelen ter waarborging van een zoo groot mogelijke veiligheid voor de opvarenden van de Nederlandsche Koopvaardijschepen. Van dit onderhoud zal door den chef van de Marine staf rapport worden uitgebracht aan den Mi nister-President. Zaterdag werd het dubbel van den landen- wedstrijd tusschen Zweden en Italië gespeeld. In tegenwoordigheid van koning Gustaaf wonnen de Zweden Schroeder en Rohlsson met 61, 63, 64 van Quintavalle en Taroni. Zondag redde Romanoni de eer voor zijn land door Thoren met 60, 86, 75 te slaan. In het laatste enkelspel won Schroeder met 68, 63, 36, 64, 61 van Cucelli, zoodat het einde van dezen driedaagschen wedstrijd met een 41 zege der Zweden kwam. Ons Nederland. Het November-num- mer van „Ons Nederland", het officieele maandblad der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, opent met een artikel over de dringende noodzaak van een betere verdeeling der vacanties in het volgende seizoen. De Burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, zet in het blad zijn in zichten uiteen met betrekking tot de binnen- landsche organisatie van het vreemdelingen verkeer in ons land, terwijl Mr. P. J. Mijkse- naar van de Af deeling Propaganda en Vreem delingenverkeer der Gemeente Amsterdam een uitvoerige beschouwing wijdt aan de wensche- lijkheid van een groote bemoeienis en actieve deelneming van de zijde der Gemeente bij het werk eener plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Uitzicht. Onafhankelijk maandblad voor geestelijke stroomingen. November-nummer. Uitgave N.V. S'ervire, Den Haag. Prof. Er- nesto Buonaiuti schrijft in dit nummer over „Mysterie en Mysteriën", terwijl wij van de hand van Stefan Lubiensky het slotartikel lezèn over „De Poolsche volksziel en haar geestelijke taak". Een zeer goede bijdrage. Voorts zij de aandacht gevestigd op het ge schreven door J. H. W. VBeenstra, „P. D. Ouspensky, experimenteerend mysticus". Onze Aarde. November-nummer. Uit gave Van Holkema Warendorff N.V. te Amsterdam. Het is altijd weer een genoegen „Onze Aarde" op de redactietafel te krijgen, zij het dan in figuurlijke beteekenis. In dit nummer vinden we een uitstekende bijdrage van U. Nooteboom over „De Peel", terwijl wij voorts met belangstelling lazen de bijdrage over China's grooten muur. Prof. Uphof schreef over een reis over het plateau van Guatemala, waarbij uniek fotomateriaal toe gevoegd werd. Een bijzonder fraaie aflevering. Morks M a g a z ij n. Uitgave C. Morks Cz., Dordrecht. November-nummer. H. C. Cannegieter opent dit nummer met eèn bijdrage over „De encyelopaedie" naar aanleiding van een interview met Prof. Dr. Jan de Vries. Bijzonder interessant en leer zaam. Hetzelfde kan gezegd worden van de indrukken van Zuid-Afrika door Antoinette van Hoytema. Beide artikelen werden uit nemend geïllustreerd. Voorts zijn daar de overige vaste rubrieken. Levende Gedachten. Als eerste vier deelen van een serie boeken, uitgegeven bij Servire in Den Haag 2.50' per stuk in band) en zijnde beschouwingen over het leven van groote denkers en wijsgeeren, liggen voor ons „Schopenhauer" door Thomas Mann, „Mon- taigne" door André Gide, „Tolstoï" door Ste fan Zweig en „Spinoza" door Arnold Zwijg. Zooals men ziet, de „bewerkers" hebben allen zeer bekende namen en van hen mocht zeker verwacht worden, dat zij zich op uiterst accurate wijze van hun taak zouden kwijten. Na lezing van deze boekjes blijkt, dat men ook eenige teleurstellingen moet constateeren; niet altijd is men er in geslaagd een juist beeld van den behandelenden wijsgeer te geven. Daarvoor was het bestek ook te beperkt. Het is niet mogelijk in dergelijke boekjes een com pleet beeld te geven van deze groote geesten. Daarbij blijkt, dat de schrijvers, ondanks hun pogen, er evenmin altijd in geslaagd zijn zich aan de subjectiviteit te onttrekken. Het best geslaagd is nog wel het boekje over Schopen hauer van Thomas Mann, het minst de Spi- noza-beschouwing van Zweig. Niet alleen dat hierin verscheidene historische onjuistheden voorkomen, maar ook lijkt het beeld, dat de lezer hier van deze figuur krijgt, ons niet met de werkelijkheid overeen te stemmen. Deze serie „Levende gedachten" heeft on getwijfeld haar nut. Men kan er veel uit lee- ren van diegenen, die vorm en inhoud gaven aan de periode, waarin zij leefden. In ieder geval zien wij met belangstelling uit naar de andere uitgaven in deze serie, waarbij de na men der bewerkers wederom een goede klank hebben. VOOR BILJARTERS. Het Biljartspel, door J. Dommering en P. de Goede. Uitgave van Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem. Prijs ingen. 1.25. Ziehier een boekje, dat speciaal voor biljar ters werd geschreven en wel door den meester biljarter: Dommering. Men krijgt er een vol ledig beeld van de techniek en praktijk van het spel van bal-en-queu, terwijl het geheel met tal van uitstekende en duidelijke illustra ties verlucht werd. Die iets meer van het biljartspel wenscht te weten, en dat opgediend door een tweetal der mate deskundige insiders, kunnen wij het werkje van harte aanbevelen. Natuur en Techniek. Terecht merkt Henk Wildorp in zijn artikel „Wat is blocratic 1 waarmee het Nov.-nummer van «Natuur en Techniek" opent, op, dat de ont wikkeling van de actueele wereldgeschiedenis o p,..ijc 1 'L Ct. niet bepaald geschikt is om ons vertrouwen m OvI12'lllCpl 1JO de ideologieën en haar practische toepassing in de politiek te vertrouwen. Nochtans vraagt hij aandacht voor de maatschappelijke denk beelden van prof. Walter B. Cannon, die in het menschelijk lichaam een bruikbaar model meent te hebben gevonden voor de in richting van de menschelijke maatschappij. Raymond L. Ditmars doet verslag van een jacht op vampiers in het gebied van het Pa namakanaal en hij heeft daarbij kunnen vast stellen, dat deze dieren, waarvan het lichaam niet veel grooter is dan dat van een muis, in derdaad uitsluitend van bloed leven bij voor keur van groote zoogdieren,als het niet an ders gaat, ook van menschen. In weer en wind. Groote mantel meeuw, papegaaiduiker, zeekoet, drieteen- teenmeeuw, alk, ziedaar enkele merkwaardige vogels, die K. Hulsbos na egn bezoek aan En- gclsche vogelrotsen verheerlijkt en een reeks welgeslaagde foto's en een blijmoedig brokje proza, welke opgenomen zijn in het November nummer van „In Weer en Wind", maandblad, gewijd aan natuurleven, reizen, volkskunde en buitensport (uitgave W. L. J. Brusse te Rotterdam). Voor vele lezers zal het een prettige verras sing zijn te vernemen, datde redactie is uitge breid door Jan P. Strijbos bij de leiding van het tijdschrift te betrekken. Bijna overbodig is het vast te stellen, dat wederom een kerncollectie foto's en teekeningen kwistig tusschen den tekst vol bonte afwisseling is gestrooid. EEN NIEUWE UITGAVE VAN DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR L U C H T B SC HERMIN G De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming heeft een nieuw boekje voor de propaganda en instructie van de zelfbescher ming doen verschijnen, dta op groote schaal zal worden verspreid. Deze nieuwe uitgave is getiteld: „De zelfbescherming in 12 plaatjes met praatjes" en geeft een groot aantal wen ken en raadgevingen van eenvouidgen aard. Talrijke leerzame plaatjes zijn in den tekst opgenomen. Het boekje is keurig verzorgd en daar de prijs zeer laag is 0.10) zal het ze ker zijn weg vinden. De Italiaansche, Japansche, Belgische en Nederlandsche protesten te Londen tegen de voorgenomen Britsche represaillemaatrege len jegens de Duitsche export, zijn gevolgd door stappen der Scandinavische ianden. Opvallend is het vrij scherpe verzet van Japan, dat niet tegenmaatregelen dreigt, terwijl hot Italiaansche protest gematigd mag worden genoemd. Temeer is daarom opmerkelijk, dat juist de Italiaansche pers het meest fel is en een toon aanslaat, welke in geruimen tijd al niet te Rome, jegens Engeland is gehoord. „Engeland, vijand van het menschelijk geslacht", aldus kwalificeert de Regime Fas- cista in een fel hoofdartikel Groot Brittanje naar aanleiding van de versterking der blokkade. Het orgaan van Rotoerto Farinac- ci, minister van staat en lid van den groo ten raad schrijft o.m.: Het Engelsche be sluit om schepen van neutrale ianden aan te houden teneinde de Duitsche goederen, die zij vervoeren, in beslag te nemen, is in twee opzichten bijzonder ernstig. In de eer ste plaats bewijst het eens te meer met wel ke middelen Engeland den oorlog, dien het gewild heeft en koud en vastbesloten heeft uitgelokt met als eenig doel het Engelsch Hebreewsche imperialisme te bevestigen en te versterken over de geheele wereld, wil voeren. In de tweede plaats vormt het be sluit de meest duidelijk en schaamtelooze aller schendingen van het internationale reqht en de belangen der neutralen. Door dergelijke methoden van ware zeeschuimc- rij is Engeland te ver gegaan. Het moet de overtuiging krijgen, dat de neutrale staten noch zijn dominions, noch „quantités né- gligables zijn, dat de snaar rcéds te zeer ge spannen is en wol eens zou kunnen breken. Zweden onder dubbele druk. Terwijl Stockholm te Londen protesteert tegen de voorgenomen controlemaatregelen op den Duitschen uitvoer, zegt de „Dagens Nyheter", dat Zweden op ruwe en weinig sympathieke wijze door alle oorlogvoeren den behandeld wordt en constateert in dat verband, dat in Duitsche havens tenminste 30 Zweedsche schepen, waarvan 34 voor een neutrale haven bestemd waren, worden vast gehouden Dertien dezer schepen vervoerden houtpulp naar do Vereenigdo Staten, 17 had den hout voor Nederland en België aan boord. Acht schepen die in ballast naar En geland voeren, om steenkool in te nemen, worden in Duitschland vastgehouden onder het onmogelijke voorwendsel, dat men ver koop aan Duitschlands vijanden zou moeten vreezen. Al deze schepen worden sedert een tot vier weken opgehouden. In Engeland worden naar schatting 15 schepen vastge houden, doch daar is de procedure sneller, zoodat de vertraging het gemiddelde van een week niet te hoven gaat. Zweden, aldus besluit het blad, is gelijke lijk gevoelig voor een niet passende be handeling van beide zijden: het streven naar bescherming der rechten is dan ook naar beide zijden gericht. Engeland zet door! In Londen verklaart men, dat de voorge nomen maatregelen tegen den Duitschen ex port, welke zijn genomen als weerwraak tegen den onmenschelijken mijnenoorlog der Duitschcrs, ondanks de protesten zullen wor den doorgevoerd. Echter zal men trachten do maatregelen zoo weinig mogelijk hinderlijk te maken voor de neutralen. Dat de onzijdigen deerlijk in de klem zul len geraken, ziet men trouwens in Londen zeer wel in, evenals het feit, dat Engeland door zijn contrabande-politiek bezig is een goed deel van de sympathie van vele neu tralen te verliezen. Britsche deskundigen schijnen echter te hebben uitgemaakt, dat de oorlog door straffe maatregelen tegen den uitvoer met twee jaar kan worden bekort en ter bereiking van dit einddoel zijn blijkbaar alle maatregelen, ook die van verkrachting der rechten van on zijdigen geoorloofd, Naar wij van de zijde van de petroleum- maatschappijén Shell, Standard, Texaco en Sinfina vernemen, is het met het oog op de inmiddels verder gestegen kosten van aan voer onmogelijk gebleken de bestaande prij zen van benzine, petroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de pompen is thans gebracht op 16Vz cent per Liter, terwijl de prijs van petroleum met cent en die van gasolie en andere donkere oliën met V2 cent per liter is ver hoogd. Boekhouder van de Waco ver duistert meer dan tienduizend gulden. Uit Hoorn meldt men ons, dat een boek houder van de Waco-autodienst, zekere N. K., op vermoeden van zeer omvangrijke mal versatie is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Het verduisterde bedrag zou tuschen de f 10.000 en f 15.000 liggen. De gearresteerde kon door zijn vertrouwenspositie de fraude eeni ge jaren plegen zonder dat deze ontdekt werd. Het geval baart te Hoorn en omge ving veel opzien. Een magnetisch veld. Volgens de „Sunday Dispatch" hebben de deskundigen van de Britsche admiraliteit reeds middelen beraamd tot het vegen der magnetische mijnen, die de laatste weck zoo veel schade hebben aangericht. De speciale installatie, waarmede de mijnenvegers te dien einde zullen worden uitgerust, straalt, volgens dit blad, een krachtig electro-mag- netisch veld uit, dat de mijnenvegers in een straal van ongeveer 100 meter omringt. De mijnen worden op die manier aangetrokken, alvorens zij het schip kunnen raken. Wij Ia- ten, aldus de Tel., dit bericht geheel voor rekening van genoemd blad. Nat. Soc. vraag over het gebeur de te Venlo. Het Tweede Kamerlid, de heer d'Ansem- bourg (N.S.B.) heeft aan de ministers van Algemeene Zaken en Buitenlandsche Zaken eenige vragen gesteld over de gebeurtenis sen bij Venlo. Heeft de regeering, zoo vraagt adressant o.m., van de Duitsche regeering volledige genoegdoening voor deze schen ding van onze souvereiniteit verlangd en daarbij de onmiddellijke invrijheidstelling van de ontvoerden, van welke nationaliteit ook, geüischt? Na 37 maanden dienen. De lichting 1913 in Italië zal dezen winter buitengewoon verlof krijgen. De manschap pen zullen dan 37 maanden onder de wa penen geweest zijn. Ook een aantal reserve- officieren van de lichtingen, die voorafgaan aan de lichting 1910, zal met buitengewoon verlof gaan. Kostte in vredestijd ruim 60 mil- lioen schade aan Duitschland, Ja pan en Italië. In een artiikel over den Britschen Gehei men Dienst schrijft de „Voelkische Beo- bachter" vijftien daden van sabotage aan den Secret Service toe, welke in den tijd van 18 November 1937 tot 27 November 19158 meerendeels op Duitsche schepen hebben plaats gevonden. Deze feiten, aldus ge noemd 'blad, werden door kapitein Stevens tijdens zijn verhoor nadrukkelijk beves tigd, zoodat buiten de bewijzen nog de be kentenis aanwezig is van den medeplich tige. Kapiteins Stevens heeft bevestigd, dat de z.g. propaganda-afdeeling van den Secret Service in Londen déze daden liet uitvoeren. Het blad noemt dan de gevallen op en be sluit: Ruim zestigmilloen rijksmark schade hebben Duitschland, Japan en Italië aan dit „proefarlarm" van den Secret Service mid den in vredestijd te danken. VERVOERVERGUNNING LIJNZAAD. Teneinde voor de belanghebbenden moei lijkheden te voorkomen, wordt van officieele zijde in vervolg op het eenigen tijd geleden verschenen bericht omtrent verhooging van den oyernemingsprijs voor lijnzaad en de mogelijkheid om lijnzaad direct van de te lers te koopen, medegedeeld, dat de hande laren of fabrikanten, die in het bezit zijn van een bestelbon, afgegeven door de Ne derlandsche Meelcentrale, geen gebruik kunnen maken van het aan die bestelbon verbonden vervoerbewijs. Zij dienen bij den provincialen voedselcommissaris voor de provincie, waarin zij zaad wenschen te koo pen, de bestelbon plus het daarbij behoo- rende vervoerbewijs in te wisselen tégen een door dezen functionnaris af te geven ver- voervergunning, onder opgave van den teler en de van dezen te betrekken hoeveelheid lijnzaad. Indien van meer telers wordt ge kocht, is verdeeling van het toegewezen kwantum over meer vervoervergunningen mogelijk, 's-Gravenhage, 25 November 1939, (Adv.) ANNA PAULOWNA WEGGEDEELTEN AAN HET OPENBAAR VERKEER TE ONTTREKKEN. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor een drietal dijksgedeelten, t.w. Balgdijk, Amsteldijk en Oostelijk aan het openbaar verkeer 'te onttrekken, een en ander in overleg met het Gemeentebestuur. HET KINDERKOOR OP ZIJN BEST. Dankbaar tegenover meester van der Kolk. Meester Van der Kolks laatste uitvoering met het kinderkoor van de Oostpolder- school! De omstandigheden (de heer Van der Kolk is nu onderwijzer in Sc-hagen) dwongen Meester dit werk met en voor de kinderen op te geven. Tot tweemaal toe moest hij er op dezen avond zn spijt ovei uiten. Maar wat zal het ook de kinderen en de ouders spijten. De laatsten kwamen, mèt de oudere broers en zusters van de zangertjes en allen die houden van fris- schon kinderzang, bij elke volgende uitvoe ring van het koortje in steeds grooter aan tal luisteren. En Zaterdagavond was Veer- burg zelfs heelemaal bezet met een gezelli- geen, dankbare luisterschaar. Elf één- en tweestemmige liedjes werden in het eerste deel van den avond gezongen. Oude bekenden waren er ook bij want. daar het den laatsten keer was. had Mc|ï- tcr vooral ook die liedjes op het program ma gezet, die de kinderen zelf het liefst zingen. Het laatste „Het Spreeuwken" was dan z'n eigen lievelingslied. Enkele meis jes en jongens kwamen verder nog tusschen deze liedjes in, hun solo zingen en met diepe buigingen 't applaus daarvoor in ont vangst nemen. De clou. Na de pauze de clou van den avond „De Bonte Zaterdagavondbus" door den Oostpolderschen Radio-omroep"! Wat is er gelachen om den parmantigen omroeper, om het dapper, maar 'geluidloos, doorblazende en strijkende orkest, als achter de schermen even den arm van de gramofoon gelicht werd, om dien neger met z'n zwaren bas stem en het dansen en zingen van het duo „Nee". Wat aardig ook de W.Friesche decla matie, het naamraadspel en hoe lief de bei de balletten. Tot slot een televisie-uitzending „Uit het schoolleven," die zoo fijn met het kerstfeest in school, met een vredesbeeld en klank, eindigde. Er werden dezen avond veel vriencWfike woorden geuit': door den heer van der Kolk, die afscheid nam van z'n koortje en die de dames Baken en Rezelman, onder aanbieding van een aandenken, dankte voor haar bijstand: door een meisje van het koor, dat Meester een cadeau en mevr. Liefhebber, die namens de ouders bloemen aanbood. 't Was een avond waaraan de heer aVn der Kolk een heel prettige herinnering zal bewaren! VIERINGEN VERKOOPING. Openbare verkooping in hotel de Haan te Hippolytushoef ten verzoeke van de erven mevr. de wed. J. Bais—Rotgans, ten over staan van notaris Obreen: Perceel 1: boerenbehuizing Kleitelweg 4, m. boet, erf en tuin, 59.20 A. Perc. 2: land bij huis, 1.21.20 H.A. Perc. 3: Bcsjeskrocht, 56.34 A. Perc. 4: Groote Hauw, 80.50 A. Perc. 5: Kleine Hauw, 38.70 A. Perc. 6: Hoornland aan de Walsloot, 127 20 H.A. S Deze 6 perceelen in combinatie: kooper s Lont Cz. Perc 7: De Kooi aan de Walsloot, lanon H.A., kooper C. Kuut Hz., f 1225. <u Perc. 8: Hooglandskrocht 74.80 A„ kooper s Kuut Cz. f 355. Perc. 9: Het slotje aan de tocht 14.40 H 4 kooper S. de Vries Wz., f 100. Perc. 10: Kooibosch bij Stroeërvenneweg 54.60 A„ kooper C. Iluijter Pz., f 345.— Perc. 11: De Werf, aan Stroeërvenneweg 54.80 A., kooper D. Post, f 872—, Perc. 12: Strandweid aan Zee, 42.20 A. W per S. Kuut Cz. f 340.—. Perc. 13: Hoelmerkoog 59.40 A.( kooper s, Russelman, f 691. Perc. 14: Kleine Ven aan den Waterweg 18.90 A„ koopster Trijntje Bais f 500.—.' Perc. 15: Dentele, achter Weert Mostert' 59 A., kooper Weert Mostert f 826.—. Perc. 16: Galementen achter D. Veerdig kooper Doopsgezinde gemeente te H.Hoef f 1320.—. Perc. 17: Braakweid aan den Poel weg 40.95 A., kooper A. Keijezer f 1020.—. Perc. 18: Dubb. woonhuis, hoek Poelweg— Haukes, met erf, tuin en twee schuurtjes 6.20 A„ kooper E. Bais f 2650—, HIPPOLYTUSHOEF. MARANATHA WEEKEND. Gisteravond hield Maranatha een bijeen* komst in een mooi versierde zaal van den heer Veerdig. Onderwerp „Gods boodschap" in dezen tijd. Sprekers waren de heeren Joh. de Heer van Driebergen, de bekende figuur, die we- kelijks, voor de microfoon verschijnt. Joh, II. van Oostveen, Evangelist te Alkmaar en O. Deen, Evangelist te Wieringen. De vergadering werd geopend door den heer Joh. de Heer, met gebed en daarna werd gezongen lied 17 uit den Bundel, waar van eenige liederen werden ten gehoore gegeven. Daarna las Joh. H. Oostveen Open baring 22 vers 7, 12, 20 en hield zijn rede daaruit. Toen zong Joh. de Heer eenige lie deren, terwijl het koor door de gemeente werd medegezongen. Evang. O. Deen sloot de bijeenkomst met dankzegging en tot slot werd Lied 23 uit den Bundel gezongen. ALKMAAR. 25 Nov. Aanvoer 245.000 kipeieren 5.35—6.40; 4.50- 515. ALKMAAR, 24 Nov. KI. Edammer 1700 st., verkocht 1340 st. 202014; hoogste prijs 21; Ed. Kruid 350 st. verkocht 350; 21— hoogste prijs; totaal 2050 verkocht 1690; aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR 27E Nov. 2 paarden; 101 vete koeien 130—315; 44 gras kalveren 30—50; 47 nuchtere kalveren 6- 5; 05 vette schapen 21—27 211 vette varkens 6470: handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 17 Nov. 2000 kg. aardappelen grooten 210—220; 1000 kg. uien 250—260; grove 2.90; 2100 kg. peen 1.50; 6400 kg. roode kool 2.70—280; 1300 kg. witte kool 1.30; 4300 kg. gele kool 210; 13200 kg. d. witte kool 160—190 5200 andijvie 80- 110 BROEK OP LANGENDIJK, 27 Nov: Bevl. 210; bl. dito 310; uien 230—2S0; gro ve 180—260; peen 150170; kroten 1S0—240; roode kool 230250; witte kool 1110; gele kool 210230; Savoyekool 250—3; D. witte kool 170190; bloemkool 98011; dito 2e sort 460640; andijvie 30150 CULTURES MET ONDERGANG BEDREIGD WEST-INDISCHE PLANTERS VOEREN FELLEN STRIJD. „Vijf cente die banaan. Vijf cente maar." Hoe dikwijls klonk deze roep van een straatventer ons in de ooren en hoe dikwijls verleidde hij ons al niet en hebben wij de tanden in het zachte, witte vleesch van de voedzame, tropische vrucht gezet. Vijf centen is ook niet veel en zeker zou het luttele bedrag niet doen vermoeden, dat in Amerika een belooning van vijf millioen dol lar is uitgeloofd voor den man, die een radicaal middel tegen de bana- nenziekten vindt. De „machete" bracht het onheil. Op een stralenden zomerdag in 1912 wandelde te Kingston op Jamaica een dikke, goedmoedige neger de loopplank van een uit Panama komend passagiers schip af. De man floot een vroolijk wijsje en droeg op den rug, als eenige bagage, zijn machete, het geweldige mes, dat in de Midden- en Zuid-Amerikaansche landen voor allerlei doeleinden wordt gebruikt. Men kan indien men althans het mes weet te hanteeren met de machete hout hakken, boomen vellen, runderen slachten, aardappelen schillen en het puntje van een sigaar afslaan. Voor de arbeidende bevol king is de machete een onmisbaar bezit en de douane-beambte was dan ook in het ge heel niet verbaasd toen hij op zijn vraag of de neger nog iets had aan te geven, deze volstond met grinnikend op zijn mes te wijzen en vervolgens zonder stil te staan zijn weg vervolgde. Eenige jaren later had men er graag honderd duizend pond sterling voor over gehad, als de zwarte nooit naar Jamaica was gekomen. Want op de bananenplan tages openbaarde zich eenige weken na aankomst van den Panameeschen landver huizer een vreeselijke ziekte. De bladen van de planten waren in een minimum van tijd bedekt met bruine vlekken, die zich razend snel verspreidden over de nog niet aangetaste struiken. De planters ston den machteloos... De „Bananenlepra" ver overde het land... Alle aangetaste strui ken waren binnen twee jaar afgestorven. Een Amerikaan'sche planter, die toevallig kennissen op het eiland kwam bezoeken, zag de vlekken. De man wreef zich de oogen uit en zei: Kijk, kijk... daar heb je dezelfde ziekte, die in Panama ontelbare plantages heeft geruïneerd". Toen ging ook zijn gastheer een licht op. De ziekte was uit Panama geïmporteerd en de eenige man, die als importeur kon zijn opgetre den, was de zwarte arbeider, die hij eenige jaren geleden in zijn dienst had opgeno men. Aan de kling van zijn machete had de neger het onheil in het land gebracht. De tweede vijand komt. Nauwelijks was men over den eersten schrik heen of een tweede vijand overviel de geteisterde plantages. Het was de lever- vlekkenziekte, welke door vogels van Su riname naar Jamaica was overgebracht. In allerijl namen de arme planters noodmaat regelen om het gevaar alsnog te keeren. Alle moeite was en is echter nutteloos. Geen der toegepaste bestrijdingsmiddelen heeft ook maar de geringste uitwerking, daar de ziekte niet alleen door vogels wordt overgebracht, maar ook door ne menschen en hun werktuigen. Zoo dreigt thans een algeheele vermeti' ging der onmetelijke groote, West-Indiscne bananenplantages. Toch hebben de Plan' ters evenwel den moed niet opgegeven N alle bestrijdingsmiddelen in de praktijk-waa dcloos zijn gebleken, trachten zij door n aanplanten van jonge struiken hun P'®1}1";' ges te genezen. De resultaten hebben we,.e om aangetoond, dat de ziekten zich sneu verspreiden dan de mensch kan arbeiden. Een belooning van vijf milli0411 dollar. Ten einde raad heeft de United Fru> Company in New York thans besloten s een laatste poging te wagen om den hac lijken toestand van de bananencultures redden. De maatschappij heeft een J3® ning van een millioen dollar uitgeloold den man, die een radicaal middel ult3!,rje om een der beide ziekten te bestrijden. evenwel kans ziet een doeltreffende hes dingsmethode voor de bananenlepra en levervlekkenziektc te vinden, krijgt een P mie van vijf millioen dollar. cc„ Aangelokt door deze millioenen _1S^ iter tot op den huidigen dag van geenerlei be groot aantal geleerden en deskundigen den arbeid getogen. Het resultaat is echter teekenis. Bananen zoo groot als een arn1^ De banaan is steeds voor de planten 'V digen een raadsel geweest. Zeventig geleden wisten in Europa slechts een vol menschen van haar bestaan af en men niet beter dan dat de thans z°° laire vrucht.... giftig was. Cof' De reus onder de bananen Is de au» niculata, een meterlange knaap, die p z[Ch lakka groeit, Drie menschen kunne; kogelrond eten aan één vrucht. Zi.l is nig bekend, daar de cultuur niet loo j^t en daar de vruchten voor export ong ^Ün. v,anaa^ Een der groote raadselen van oU^ini? is haar hoogst geheimzinnige ver. „atiic- metde maand. Het opmerkelijke 1 aD* lijk, dat bij het veranderen van den ^raI1, stand ook de vorm van de bananen dert. Zoo zijn de Maartsche banan en recht, de Apriloogst kenmerkt z lange, licht gekromde vruchten en bananen zijn kort en dik,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8