A! wankelt de wereld toch vertrouwen Het verloren Paradijs Twee mijnen op den dijk geslagen Dinsdag 28 November 1939 Tweede Blad ^tadinLeiuaó Het gaat naar wensch met „Beatrix" fcnrgerlqke Stand van Den Hekier Heeft U alles klaargelegd Het afscheid van Sander Oostendorp Uit het politie-rapport Hedenavond Gemeenteraad Verkiezing Kamer v. Koophandel Natuurhistorisch Museum gesloten Voetbalcompetitie Zeemacht Damjournaal De 3e jaarvergadering van onze Baby- en Moederzorgvereeniging. Het gaat naar wensch met de Heldersche Baby- en Moederzorg-Vereeniging „Beatrix", zóó goed als een nog jeugdige vereeniging' als deze dat maar wenschen kan. Men kan Wijzen op een zeer behoorlijk aantal leden (hoewel dat aantal uiteraard nog voor uit breiding vatbaar is!), men kan steeds beter de zoo zeer noodzakelijke hulp verschaffen op verschillend gebied, en tenslotte mag ge wezen worden op de kerngezonde kaspositie. Dat alles kwam gisterenavond, tijdens de jaarvergadering in 't Kegelhuis, duidelijk naar voren. Nadat de presidente, mevrouw Ritmeester, de bijeenkomst had geopend met een woord van welkom, en .mededeeling gedaan had, dat verschillende dames verhinderd waren aan wezig te zijn, las de secretaresse, zuster H. T. Smits de notulen voor der voorgaande ver gadering, welke zonder opmerkingen werden gearresteerd. Volgde het jaarverslag van de secretaresse over1938—'39, waaruit wij me- moreeren, dat er alle reden tot dankbaarheid is over de wijze waarop „Beatrix" werkt. Er blijft evenwel altijd nog iets te wenschen over, o.m. het helpen van de verschillende z.g. „stille armen", waarvan men eerst later vernam, dat zij feitelijk de hulp van „Beatrix" van noode hadden. Het dagelijksch bestuur vergaderde in dit vereenigingsjaar 8 maal, het bestuur 11 maal. Twee com plete uitzetten werden aan een tweetal moe ders gegeven, en voorts 14 aanvullende pak jes. In totaal kwamen 38 aanvragen tot steun binnen, waarvan in 28 gevallen werd voor zien; 2 gezinnen kregen gebruikte kleertjes. Via Maatschappelijk Hulpbetoon kwamen 52 aanvragen voor kraamhulp binnen en in verscheidene gevallen werd ook hierin voor zien. Hierbij moet nog aangeteekend wor den, dat de verhouding tusschen „Beatrix" en Maatschappelijk Hulpbetoon alleszins prettig is en dat men gecombineerd nuttig werk mocht verrichten. Voorts vermeldt dit jaarverslag nog, dat een 10-tal dames werd uitgenoodigd zich op te geven als kraamverzorgster. Momenteel bestaat deze staf ook nog uit 10 dames. Goed werk werd voorts verricht door de beide dames van de huisbezoek-commissie. Men mocht veel gebreide truitjes en ander babygoed ontvangen van leden, terwijl een groot deel ook op de Vakschool werd ver vaardigd. Een deel van het goed kon gewas- schen worden op deze onderwijsinrichting, hetgeen een belanrijke besparing beteekende. Het vorige vereenigingsjaar besloot men met 466 leden. Dit aantai liep hard terug, doch door intensieve werving is dit getal thans weer 490. Tenslotte wordt dank ge bracht aan al die dames, die hun tijd en am bitie gaven aan het werk van „Beatrix". Speciaal worden daarbij genoemd de Vak school voor Meisjes en de directrice daarvan, mevrouw Niemeyer, de heer Polak van het Casino, en de heer Van Twisk, die wederom een zijner theaters voor „Beatrix" heeft be schikbaar gesteld. De penningmeesteresse, mevrouw Bands- ma, leest hierna het financieel jaarverslag voor. Sloot men het vorige jaar met een saldo in kas van 931.,dit jaar werd ont vangen 1830.uitgegeven 553,zoodat een saldo zou resteeren van 1277.Men heeft echter nog een schuld van circa 400.—, zoodat het kassaldo in werkelijkheid 877.bedraagt. Namens de kascommissie deelt mevrouw van Vliet Wiekel mede, dat alles in uitste kende orde was bevonden, waarna de presi dente zoowel kascommissie als secretaresse en penningmeesteresse dank brengt voor hun accuraat werk. Tot nieuwe kascommissie worden geko zen de dames Goos, Grendel en Jansen. Bij de bespreking van het winterprogram- hia wordt medegedeeld, dat de heer van Twisk wederom heeft toegezegd, dat ..Beatrix" een avond beslag op een der thea ters kan leggen. Dat is altijd een goed mid del tot het verkrijgen van contanten, maar hien moet niet vergeten, aldus de presidente, dat het voornaamste werk blijft: ledenwer ving. Ook dit jaar zal men moeten pogen het ledental belangrijk op te voeren. Wij vernemen dan dat op 31 Januari, den geboortedag van Beatrix, wederom een speldjesdag georganiseerd zal worden, terwijl mevr. Van Vliet Wickel een heel mooi kleed beschikbaar heeft gesteld. Ook andere dames boden reeds giften aan. Zuster Smits stelt voor een collecte huis fan-huis. te houden, waarbij dan tevens een invulbiljet wordt aangeboden, waarop men z'ch als lid kan laten noteeren. In dit opzicht zou een dergelijke actie op twee manieren suc ces sorteeren. Gezien het lage contributie bedrag (50 cent per jaar) kan verwacht wor den dat men op deze manier vele nieuwe leden zal mogen boeken. Door de presidente wordt toegezegd dat men dit voorstel nader zal uitwerken en po gen voor dit doel ijverige collectrices of collectanten te krijgen. Hierna sluit mevrouw Ritmeester deze ver gadering, die, waarschijnlijk tengevolge van lijds- en weersomstandigheden, niet druk be zocht was. Wij vernemen dat na deze vergadering het bestuur nog" een verrassing bereid werd; zuster Holtz kwam namelijk na sluiting der bijeen komst met de verheugende mededeeling, dat zij nog 25 nieuwe leden te noteeren had. Een Woord van lof voor een dusdanige activiteit is bier wel op zijn plaats. Tenslotte geven wij nog het gironummer van „Beatrix", dit is 369466. van 27 November 1939. BEVALLEN; C. Mutters-Stienstra d.; C. Wind-Otte z.A. G. Zweeres-Schellevis d.; F. van Ek-Skach z.; N. Geerestein-Donker d.; D. van den Haspel-Okel d.; M. A. Dunselman- Van Langen z.;-J. J. Bekker-Kleinee z. OVERLEDEN; Wed. N. Salie-Brujjn 74 j. Morgen mobiliseert de Bond van Barmhartigheid. Zooals wij reeds gisteren gemeld hebben, is het morgen voor den Bond van Barmhar tigheid een belangrijke dag: men gaat er met auto's op uit, teneinde zooveel mogelijk huis aan huis af te gaan, om de aldaar klaar gelegde artikelen en kleedingstukken tege lijk mede te nemen. Het is niet de eerste maal, dat de Bond op deze wijze een groote voorraad goederen kan inslaan. Vandaar ook. dat hij van harte hoopt dat de Heldersche bevolking ook nü weer spontaan zal geven. Bijna iedereen heeft wel iets „over". In ieder huisgezin is wel iets, dat men e i g e n 1 ij k zou kunnen missen. In iedere woning is wel schoeisel, kleeding, huisraad enz. te vinden wat men, met wat goeden wil, toch wel wilt afstaan voor dit doel. Het is een prachtig doel, stad- genooten Aan U de taak de inzameling van mor gen tot een groot succes te maken. Op dat de Bond zijn menschlievend werk voor de stille armen van Den Helder, voor hen, die juist nü hulp zoo zeer van noode hebben, met vrucht mag voort zetten. Gouden horloge als herinnering van de N.Z. Holl. Redding Mij. Harte lijke woorden van de heeren Tegel berg, Coolhaas en Bot. Gisterenmiddag heeft alhier het officieele afscheid door de Noord- en Zuid Hollandsche Redding Maatschappij van Alexander Oosten dorp, sedert een reeks van vele jaren lid der bemanning van de motorreddingboot „Dorus Rijkers", plaats gevonden. „Sander" van de „Dorus" heeft thans, zoo als wij enkele Weken geleden schreven, de zes kruisjes gepasseerd en dat is dan de leeftijd, waarop de leden der redders-garde hun werk zaamheden voor de maatschappij eindigen. Ve len spijt het en Sander maakt daarop geen uitzondering. De „Dorus" was zijn „hobby", op de „Dorus" was hij eerst reght in zijn ele ment, en het behoeft geen verwondering te wekken, dat schipper Coen Bot dit lid van» zijn bemanning slechts zeer noode heen ziet gaan. In hotel Den Burg vond het afscheid plaats. Wij zagen daar o.m. den heer P. E. Tegelberg, voorzitter van het hoofd bestuur van de N.Z. Holl. Redding Mij., den heer H. de Booy, penningmeester van het hoofdbestuur, die wegen verhindering van zijn zoon aanwezig was, den heer Coolhaas, voorzitter der plaatselijke com missie, den heer P. C. van Diest, secr.- penningm. der plaatselijke com., en voorts de heeren Kolster en Zeilinga, eveneens van de plaatselijke afdeeling en Coen Bot. schipper der reddingboot. Tenslotte de equipage van de „Dorus" met den schei denden Oostendorp en het nieuwe lid der bemanning Fillerup. De heer Tegelberg: Het was de heer Tegelberg, die als eerste het woord voerde en Oostendorp zeide dat het door de maatschappij ten zeerste betreurd werd, dat hij thans heen moest gaan. Veel, zeer veel, heeft hij gedaan voor het Neder- landsche reddingwezen en het is het hoofd bestuur een behoefte dit kranig lid der be manning, dezen goeden Nieuwedieper en goe den Hollander, een aandenken te geven. En wel een gouden horloge met inscriptie. De heer Coolhaas: Het is tenslotte Coen Bot, die het woord die er op wijst dat deze dag voor Oostendorp een moeilijke moet zijn, .omdat hij leefde op en voor z'n schip. Maar hij is er van over tuigd, dat hij hem nog vele malen zal tegen komen aan den buitenkant, in de nabijheid van de „Dorus", waaraan hij zijn hart ver pand had. De tijd van rust is nu voor hem aangebro ken, en spr. hoopt dat het inderdaad nog vele rustige jaren mogen zijn. Want die zijn wél verdiend. Na nog zijn spijt te hebben betuigd, dat Oostendorp's vrouw niet aanwezig kon zijn, om een tuil bloemen in ontvangst te nemen, overhandigt spr. deze aan Oostendorp. Nu is tenslotte Coen Bot, die het woord tot O. richt. Hij bedankt hem voor het vele en belangrijke werk op de „Dorus" verricht en hoopt dat het hem gegeven zal zijn nog langen tijd van zijn zoo ver diende rust te mogen genieten. Het is jam mer, aldus spr. dat hij heengegaan is. Wij kenden elkaar zoo goed, wij hoorden bij elkaar en er waren niet veel woorden voor noodig om de zaken naar wensch te doen marcheeren. Hij was een kranig zeeman, die de orders pleegde op te volgen zon der protesten. Iemand, die een taak op het schip had en deze altijd op loffelijke wijze vervulde. Het is daarom ook, dat geen der leden van de bemanning dezen dag als een feestdag voelt. Eer als het te gendeel. Als dan Oostendorp zelf bedankt heeft voor de vriendelijke woorden en het horloge en speciaal den „jongen" en „ouden" heer de Booy, blijft men gezamen lijk nog eenigen tijd bijeen. Een ervan lag geruimen tijd op de st-eenen te rijen, recht tegenover den Ouden Helder. Sensationeele oogenblikken. Den Helder krijgt wel het volle pond van de mijnenmisère. Kwamen de vorige week diverse projectielen aandrijven, die echter vrijwel alle onschadelijk gemaakt konden worden, hedenmorgen kreeg Den Helder een super-sensatie te beleven door het feit, dat enkele bewoners van den Ouden Helder om 7 uur een mijn ont dekten, die uit zee kwam aandrijven en die terstond daarna tegen de bazaltblok- ken van den dijk begon te rijen. De plaats waar dit gebeurde was recht tegenover het Weerkundig Observatorium. Er stond vrij veel zee, zoodat het zich den ken laat, dat men daar angstige oogenblik ken heeft doorgemaakt. Telkens en telkens weer botste het gevaarte op de steenen en ieder oogenblik vermoedde men een ontzag lijke explosie te hooren. Geruimen tijd hield deze mijn de ge moederen in dit stadsdeel in beroering. Ramen werden opengezet en geen van hen, die van de aanwezigheid op de hoogte waren, waagden het aan hun werk te gaan. Tot aller opluchting is het echter, won der boven wonder, niet tot een ontplof fing gekomen. Op een gegeven oogenblik zagen enkele ooggetuigen, dat de mijn in de diepte verdween. Men vermoedt dat hij door het herhaaldelijk met kracht botsen op de steenen, lek geslagen is en daarna vol water geloopen. Men begrijpt welk een opluchting dit bracht. Bij deze mijn bleef het echter niet. Even eens werd vanmorgen nog een ander exem plaar gezien. Dat bevond zich ter hoogte van den ringmuur tusschen Kaaphoofd en Huisduinen. De mogelijkheid dat deze mijn zal springen is groot, hoewel het gevaar op deze plaats, waar zich in de directe omge ving geen woningen bevinden, uiteraard ge ringer is. EEN WILDEBRAS. Gisterenmiddag vroeg een logementhou der hulp aan de politie, daar in zijn logement aan de Keizersgracht werd gevochten. Bij aankomst bleek dat een kostganger ruzie had gekregen met den ba,as van het logement over de betaling van zijn kostgeld. Toen hij zijn zin niet kreeg, begon hij met beleedigingen en zelfs met den inventaris kort en klein te slaan. Met geweld moest dezen onverlaat door de politie worden verwijderd, daar aanmaning niet hielp. Daarbij kreeg hij nog een wonde aan het hoofd, die door den geneeskundigen dienst werd verbonden. Daar de man schijnbaar ook bij andere logementhouders in een kwaden reuk stond (ze wilden hem geen van allen herbergen), bracht hij den nacht door op het Hoofd bureau. De Raad der gemeente Den Helder komt hedenavond 8 uur, niet zooals gis teren abusievelijk vermeld werd, om 3 uur, in openbare vergadering bijeen. Morgen heeft de verkiezing plaats voor leden van de Kamer van Koophandel (Klein bedrijf). De stemgerechtigden worden opge roepen hun stem uit te brengen in het stem lokaal in de school aan de 2e Vroonstraat, tusschen 9 en 3 uur). Door middel van een advertentie beveelt de Middenstandsvereeni- ging Den Helder een zestal candidaten aan, w.o. het zittend lid, de heer L. Coltof, die door jarenlange ervaring, zich een verdien stelijk lid voor de Heldersche middenstanders heeft getoond. Wij verwijzen voor de volgorde van de stemming naar bedoelde advertentie. Vanwege de stemming voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal het Museum op Woensdag, 29 November gesloten zijn. Ondanks het vrij slechte weer zijn er Za terdag nog zeven wedstrijden doorgegaan en men kan nu zien hoe de sterken zich begin nen af te teekenen. Het Wachtschip zette zijn overwinningen reeks voort met een goede zegepraal op den Plaatselijken Dienst. Hierdoor zijn de jonge lui van H. Ms. Emma aan het hoofd van de ranglijst gekomen en het zal moeilijk zijn hen van de eerste plaats van Afdeeling A te ver drijven. Kijkduin A, de onmiddellijke opvolger, wist de kampioenen van het vorige seizoen een puntje te ontfutselen, een kranige prestatie om op het Vliegkamp gelijk te spelen. Voor De Kooy is er nog niets verloren, maar op passen is de boodschap. Zeer goed deed ook de Schorpioencombinatie, door een gelijk spel te forceeren tegen het Marine Hospitaal. De Ziekenverplegers blijven in de running, maar het verloren punt komt hen toch niet van pas. Kijkduin B maakte met een beetje ge luk een goede beurt tegen de Stafmuziek door dezen met 31 te kloppen. Was dat nu de Stafmuziek? Wij zagen er te veel spelers in, die vermoedelijk niet op goeden voet zul len staan met groote en kleine terts toonlad ders. Enfin zij verloren, wat met „echte" Muzikanten misschien niet eens het geval zou zijn geweest. Met Schorpioen 1 wil het maar niet vlotten. Al zwoegt men ook tot het uiterste men kan maar geen succes boeken en nu volgde weer een nieuwe nederlaag tegen Dirksz Admiraal. Deze Fortbewoners hebben nu in Afdeeling B de leiding met zes punten op den voet ge volgd door Fort Erfprins met vijf. Dat gaat er nog spannen bij de Landmacht. Ver melden wij ten slotte nog de kleine overwin ning van Van Speijk, 10 is wel niet veel voor de stokers, maar zij tellen weer twee punten meer, het was tevens het bewijs, dat de Verbindingsdienst zich aan het herstellen is. Hier volgen de volledige uitslagen: WachtschipPlaatselijke Dienst 20 Mar.-HospitaalSchorpioen-comb. 22 De Kooy 2Kustart. Erfprins 1—1 Fort Kijkduin BStafmuziek 31 Schorpioen 1Dirksz Admiraal 23 Van SpeijkVerbindingsdienst 10 Fort Kijkduin ADe Kooy 1 11 Wie als Amsterdammer zijn schreden richt O' twaarts van de stad, komt onverbiddelijk te la-> Jle op de aloude Middenweg. Tot vóór een tiental jaren een landelijke en rustige wandel promenade, is hij nu geworden een drukke ver keersweg, waarlangs de auto's razen, en waar de oude boerderijen plaats gemaakt hebben voor moderne woningen, voorzien van alle gemak ken welke het vernuft voor ons heeft kunnen uitdenken. Als enig overblijfsel uit het antieke verleden rammelt er af en toe een wagen van de Gooise Tramweg Maatschappij langs, die spoedig geheel door autobussen vervangen zal worden. Eén oude boerderij is er echter nog overeind gebleven. En naar deze bedoening is het, dat ik U leiden ga. Niet, dat we daar ontvangen zou den worden door een ronde boerin, of dat we ons kennersoog konden laten gaan over zwaar stamboek-vee, ik wilde U een kijkje gunnen in een der eigenaardigste instellingen, welke het vernuft en de beschaving daar hebben teweeg gebracht. Zo houden we dan halt voor een sierlijk-ge- schilderd bord, dat ons het bewijs levert op de juiste plaats te zijn aanbelandt. Een groot bord is het. Er staat op: „Blinden Geleidehon den School". We openen het hek en staan op eens in een soort miniatuur-stadje. Straten zijn aangelegd, trottoirs, netjes betegeld met vier kante stenen, strekken zich uit in een groot vierkant, er zijn bruggetjes en rood-wit be schilderde spoorboomen kortom: een stad in het klein. En over de grijze tegels schuivelen met onzekere gebaren een paar mannen, wier voorzichtige schreden geleid worden door een hond. We zijn in de school der blinden. Of beter: in die der honden. Want op deze plaats is het, dat mens en hond tot één groeien. Hier kunnen blinde medemensen zich oefenen in de vaardig heid, welke wij, gelukkiger schepselen, als iets vanzelfsprekend aanvaarden: zich vrij over straat bewegen. Aandoenlijk is het, deze oefeningen. Een mens, die het licht uit de ogen gebannen is, ge leid door een hond Twintig, dertig 'keer lopen ze in het rond over de vlakke tegels, houden halt bij de spoorbomen, gaan het brug getje op, steken dwars de rijweg over, tot de leider het voor vandaag genoeg oordeelt. Tedere blinde went daar aan zijn eigen hond. En elke hond aan zijn eigen baas. Tezamen gaan ze na een week de echte straat op. Eerst nog onder geleide van een vertrouwd helper, dan alleen. Alléén met de hond. Wie een.blinde met z'n hond ontmoet heeft in het grotestads-verkeerstaat verbluft over de zekerheid waarmee zij zich bewegen. Onfeil baar loodst de trouwe viervoeter zijn baas door de drukke straten, helpt hem bij het oversteken van de rijweg, en leidt hem rustig huiswaarts. Van opwinding of onzekerheid is geen spoor te bekennen. Ja, men kan gerust zeggen, dat zo'n hond zekerder van optreden is dan menig mens met goede ogen Meer dan honderd blinden komen hier jaar lijks om bijstand. En het trekt de Nederlandse Vereniging van dc Blinden-Geleidehonden- School tot eer, dat zij ook minvermogenden helpt. M/ant al met al is het africhten van de hond, en de twee weken internaat van den blinde, een kostbare geschiedenis. Maar daar de kostprijs, die ongeveer vierhonderd gulden bedraagt, te hoog is voor menige beurs, ver schaft deze nobele instelling voor minder met aardse goederen gezegenden deze prachtige hulp goedkoper. We bekijken terloops de grote hokken, waar de stevige dieren een tijdelijk onderdak vinden Alles is hier naar de eerste eisen der hygiëne in ff et icht. Want aleer een hond wordt vrijgege ven, heeft hij een serie testproeven achter de ug, waaruit moet blijken, dat hij ten volle be rekend is voor zijn verantwoordelijke taak. En dat daar deskundigen aan het werk zijn bewijst het gering aantal gevallen, waarin blin- de en hond niet aan elkaar kunnen wennen Het bewijst tevens, dat niet alle ondernemingen, waarin het financiële géén rol speelt, bij voor- baat, tot mislukking gedoemd zijn Node nemen wij afscheid van den vriendelij. ken leider en van de oude boerderij, onder wier dak thans mplaats het zware vee, gewone lion- h Jt nn erlpl.aa1ts hebben ingenomen. En onder het naar huis lopen bepeinzen we dat, al moge de wereld wankelen op de rand van een af grond, er desondanks altijd weer tekenen zijn die ons vertrouwen geven in de toekomst Ofschoon deze niet met vette koppen in d- kianten vermeld staan Door de eeuwen heen heeft de mensch al tijd getracht het verloren Paradijs terug te vinden. Intuïtief voelt hij aan, dat de huidige wereld niet de wereld is, zooals deze een maal uit den chaos door den Schepper in het aanzien geroepen werd. Deze verscheurde maatschappij, deze verbitterde menschheid, dat is niet het beeld van een wereld, die naar het Bijbelwoord „goed" was. En ieder nieuw geslacht heeft er naar gezocht om dat verloren Paradijs terug te vinden. Men heeft het individueel getracht en massaal. Duizen den hebben gemeend, dat materieel betere omstandigheden, dat wetenschap, dat eer en aanzien, hem weer terug zou voeren binnen de muren van dat verloren Paradijs. Maar als hij zich verrijkt had, als hij kennis ver gaard had en op de maatschappelijke ladder tot de hoogste sporten geklommen was, dan moest hij ervaren, dat hij misgegrepen had. Communisme en socialisme hebben de menschheid in hun banieren voorgehouden, dat men achter hun vanen het verloren Pa radijs zou binnenmarcheeren. Vrijheid, gelijk heid, broederschap. Millioenen hebben zich onder hun banieren geschaard, maar het bleek, dat men marcheerde naar een Fata- morgana. Als men dacht, dat de poort van het verloren Paradijs bereikt was, dan bleek deze weer even ver weg als op het oogen blik, waarop men zijn voeten zette op het beloofde pad. Het egoïsme van den mensch bleek een van de groote belemmeringen op den weg naar gelukkiger toestand. Het geluk heeft de mensch niet in zelf kunnen grijpen. Het Christendom kwam met het ideaal: „Mijn koninkrijk is niet van deze we reld". En dat bleek voor velen te weinig reëel. Men jaagt naar wat zichtbaar en tastbaar is, doch niet naar een onzicht bare wereld, waarvan het bereiken niet in dezen tijd ligt. Ja, zeker er zijn er honderdduizenden, millioenen, die het met dit woord hebben aangedurfd, maar die ook telkens weer in hun loop gestuit werden door „aardsch verlangen" en dan geen ander beeld gaven, dan de boven geschetste groepen. Waarom wij dit zoeken naar het verloren Paradijs in dit buitenlandsch overzicht aan halen? Omdat ook in dezen tijd, nu de vol keren van Europa in verbitterden haat te genover elkaar staan, dat ideaal nog niet ver loren is geraakt. Wie dezer dagen geluisterd heeft naar het woord van Chamberlain, die heeft in zijn vredesdoelstelling,. dat verlangen gehoord. Luister naar wat de grijze staatsman zegt: „Wanneer wij ons oorlogsdoel bereikt hebben, zou ons verlangen ernaar uit gaan, een nieuw Europa te vestigen, niet nieuw in dien zin, dat alle oude grenspalen uit den grond getrokken wor den en een nieuwe landkaart wordt op gemaakt volgens de denkbeelden der overwinnaars, maar een Europa met een nieuwen geest, waarin de naties, die het bewonen, haar moeilijkheden met goeden wil en wederzijdsche verdraagzaamheid zullen benaderen. Hij preciseert dit ideaal dan nader. Het zal bereikt moeten worden langs den weg van vernietiging van een stelsel, van een volk, want daar komt het practisch op neer. Maar deze weg kan nooit de weg zijn, die naar het verloren Paradijs leidt. De weg naar het ge luk gaat niet langs den weg van de vernie tiging. De weg van den vrede kan nooit be reikt worden door den oorlog. Ja, wel een schijnbare vrede, zooals die van 19181939, maar die vrede houdt den oorlog slechts ver borgen. De weg van het waarachtig geluk ligt in zelfverliezing, in het zich willen ge ven voor den ander en niet in streven naar diens vernietiging. Daarom zal het Britsche ideaal nooit bereikt worden, hoe ernstig Chamberlain het misschien ook bedoelt. verdacht! In den afgeloopen nacht bemerkte een be woner van de Paleissteeg, dat zich een twee tal mannen op verdachte wijze ophielden bo ven op een dak van een huis aan de achter straat. Dadelijk sloeg hij alarm, waarna de beide „personages" op overhaaste wijze de vlucht namen, daarbij „en passant" een muurtje beschadigend. geslaagd Voor het te Amsterdam gehouden Kruide- niersexamen „Vakbekwaamheid", slaagde on ze stadgenoot de Heer J. v. d. Werff, opge leid door het Ned. Instituut voor Vakopleiding van Kruideniers N.I.V.A 91~ Be;n0ei"d. tot reserve 2e luitenant bij het - regiment infanterie onze stadgenooten de vaandrigs J. M. Kootker en W. Diiker met ingang van 1 December 1939. tel" aristre^lrf&de te Den Haag voor radio telegrafist 2e kl. onze stadgenoot, de heer alhier.6"8' "g ¥an de Zeevaartschool, Bij KB. is benoemd tot bouwkundig amh S He lrkj Vt! MNretawSnït Helder J. M. Vlaming, thans werkzaam op arbeidsovereenkomst. erkzaam

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 21