verleden Jan Zeedijk in Amerika Middel tegen dysenterie 1 Geen „crisis rechtspraak" meer! „Wij vlogen niet boven Nederland" Radioprogramma De Avonturen van Dorpsnotabel diep gezonken Onze Oost Wilde honden bedreigen de bevolking van het Schipbreukelingen in veilige haven Nieuw baantje voor luchtbeschermers Bouwkundige had zwart geweten door R. J. VAN NEERVOORT .VROUWEN DRANK SCHULDEN.... Tegen schoolhoofd te Uithoorn een jaar met aftrek van voorar rest geëischt. Een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest eischte gisteren de Amsterdamsche officier van ju stitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, tegen het ontslagen hoofcj eencr christelijke school te Uithoorn, die voor de rechtbank terecht stond we gens drie gevallen van verduistering en oplichting. De man, die aan allo kanten schulden had gemaakt, vergreep zich aan de school gelden, die hadden moeten worden afgedra gen aan het schoolbestuur. Maar ook stak hij het salaris van een onderwijzeres en een kwoekeling in eigen zak. Vanzelf sprekend kwam hij door deze beide laatste verduisteringen, spoedig in moeilijkheden. Tenslotte had verd. nog iemand voor f 25 opgelicht. Schoolbestuur wilde helpen. Verdachte gaf de feiten in hoofdzaak toe, maar hij beriep zich op een door het school bestuur gemaakte regeling voor afbetaling. Hij had zich bij deze regeling aan zeer zware voorwaarden moeten on derwerpen: zoo mocht hij 's avonds niet op straat komen en evenmin de gemeente Uithoorn verlaten. Een ge vangene in zijn eigen huis. Maar alle regelingen en alle goede wil van het schoolbestuur en de overige dorper lingen mochten niet baten. Het ging met hem zooals in zijn vorige werkkringen,' hij was niet langer te handhaven. Er werd een klacht bij de justitie ingediend en de man, die eens een notabel van het dorp was ge weest, werd in het Huis van Bewaring in gesloten, waar hij thans nog vertoeft. Requisitoir. De Officier van Justitie vond, dat de straf voor dezen man een keerpunt in zijn leven moet zijn en vorderde een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. He verdediger bepleitte op juridische gron den vrijspraak. PI. drong aan op onmiddel lijke invrijheidstelling van verd., welk ver zoek werd afgewezen. Reeds verschillende slachtoffers. In den laatsten tijd heeft de bevolking in het Sampoeransche, regentschap Wonosobo, en het Salamansche, regentschap Magelang, alsmede in het Temanggoengsehe, groote last van wilde honden of adjaks. Reeds hebben deze dieren verschillende slachtoffers ge maakt, o.a. drie kinderen in het Sainpoo- "ransche, wier verminkte lijken zijn gevon den. Volgende week vertrekken, aldus de N. R. Ct., drie militaire jachtcommando's naar de geteisterde streken. Elk jachtcommando be staat uit zes man, die om de twee weken worden afgelost. De eerste patrouille is naar Sampooran vertrokken. Heden vertrekt een tweede pa trouille naar Salaman. FEUILLETON Naar't Engelsch van A. W. Marchmont 40. „Jarenlang is de gedachte aan den man haar als een obsessie geweest," was het be scheid, „en op het moment wist ze niet wat ze doen moest. Ten laatste besloot ze den volgenden morgen mr. Cheriton alles te ver tellen. Maar voor ze hier wegging, u herin nert het zich, had ze een lang gesprek met den man zelf. Ze vertelde hem dapper, dat ze hem herkend had en waarschuwde hem geen voet meer over mrs. Markhams drempel te zetten. Daarna wilde ze naar u gaan, mr. Cheriton, doch u was naar uw zieken oom. Moederziel alleen, zonder eenige hulp, moest ze den strijd tegen een man als hèm aan binden. En het hoeft geen verwondering te wekken dat hij haar verslagen heeft." „Verslagen heeft? Hoe was dat mogelijk, als dit zonderlinge verhaal waar is?" riep mrs. Markham in verontwaardigd ongeloof. Om verschillende redenen heeft die schurk haar schaakmat kunnen zetten en naar zijn wil dwingen," barstte Daphne, voor de eerste maal haar zelfbeheersching verlie zend, geërgerd uit. „Terwijl ze uit was, snuf felde hij in haar logeerkamer hier in huis in haar koffer en hij slaagde erin zich toegang tot haar flat te verschaffen en haalde haar brandkast overhoop. Op die manier kwam hij er niet alleen achter, dat zij de robijnen in haar bezit had dus dat hij eindelijk het meisje had 'gevonden, dat hij zoolang tever- geefsch gezocht had, maar ook dat er een. angstvallig verborgen geheim in haar leven was. De aard van dat geheim bleek uit de papieren die in zijn handen waren gevallen, en van eeh zekeren sir Edmund Landale, een man met wien Dessie vroeger verloofd was geweest en ook een eerste klas schavuit, hoorde hij nog allerlei bijzonderheden, die ze De „Van Rensselaer" te Amsterdam aangekomen. Gisterochtend vroeg heerschte in de groote loods van de K.N.S.M. aan de Su- matra kade te Amsterdam groote drukte in verhand met de aankomst van het s.s. „Van Rensselaer" wel'ke na een afwezig heid van twee'maanden uit de West terug keerde met aan boord een aantal gered den van de ramp met de „Simon Bolivar". Het betrof hier vier leden vgn het civiele personeel en twee leden der bemanning, alsmede een passagier, de Duitsche heer Schimon. Toon het schip om acht uur voor den wal lag begaf zich de onder-directeur van de K.N.S.M., ir. Kruyff, vergezeld van de heeren Itijnders, de chef van den civielen dienst en van Caspel, van de afdeeling passage, aan'Woord van de7 „Van Renssè- laer", ter verwelkoming van het gezel schap. Allen bleken in goeden welstand en in do beste stemming te verkeeren. Op de kade hadden zich vele bloedver wanten en andere belangstellenden van do geredden verzameld, het was een har telijk en ontroerend weerzien. Negen buitenlanders meege komen. Met de „Van Rensselaer" arriveerden tevens negen leden van het civiele perso neel van het m.s. „Coluimlbia" van dezelfde maatschappij, buitenlanders, die in Enge land van boord moesten gaan en gerui- men tijd geïnterneerd zijn geweest. Ook hun werd een hartelijk welkom bereid. Zij waren uitermate verheugd na een gedwongen afwezigheid van vele weken thans hun vrijheid te hebben teruggekre gen. Kunstbescherminq. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in een circulaire aan de burgemeesters mede, dat hij met zijn ambtgenoot van On derwijs Kunsten en Wetenschappen overleg heeft gepleegd over de indeeling en het geen -daarmede verband houdt van de personeelsgroepen, welke in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten de zorg voor de bescherming der monumenten op zich zullen nemen. Het komt hun aangewezen voor, dat deze groepen een onderdeel uit maken van den gemeentelijken lucht bcschermingsdicnst. Ilct verdient in dezen gcdachtengang aanbeveling daarvoor geen nieuw orgaan te vor men, docli .dpu abQ5te»»dcn lughtber, schermingsüienst niet een nieuw on derdeel, ifcn kunstbeschermings- dienst, uit te breiden. Er ware rekening mede te houden, dat de behoefte aan personeel wanneer daarin nog niet is voorzien wellicht kan worden gedekt uit den Vrijwilligcn Burgerlijken Dienst. Hierbij zou voor secundaire dien sten o.a. gedacht kunnen worden aan bij dien V.B.D. aangesloten jeugdorganisaties. De verschaffing van het materiaal ge schiedt voor rekening van het departement voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Uitvinding van Duitschen professor. De Duitsche professor Dr. Prigge is er in geslaagd een nieuwe entstof tegen dysenterie te ontdekken, dat de gifstof van den dysen- teriebacil onschadelijk maakt. Tot nu toe 1 estond er geen probaat mid del tegen deze ernstige ziekte, welke van TWEE POLEN TER DOOD VEROORDEELD. Voor een speciale rechtbank to Bromberg zijn twee Polen wegens moord op twee Duit- schers ter dood en tcrt duurzaam verlies dei1 burgerrechten veroordeeld. Geschillen in landbouwcrisisza ken door den burgerlijken rech ter beslecht. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat op 1 December 1939 in werking zal treden het Kon. Besluit van 15 November 1939, houdende wijziging van het crisis-organisatiebesluit 1933. Ingevolge deze wijziging zal met ingang van dien datum de arbitrale clausule in de statuten der cri sisorganisaties komen te vervallen. Nu de werkingssfeer der Landbouw- crisiswet 1933, doordat zij thans ook de maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening bevat, aanmerke lijk is uitgebreid, is het gewenscht gebleken, de beslechting der geschil len aan den gewonen burgerlijken rechter op te dragen. Mede van belang was het feit, dat tenge volge van het ontbreken van verplichte ar bitrage bij andere maatregelen op het ge bied der economische verdediging, welke maatregelen niet op de genoemde wet zijn gebaseerd, verschil in berechting dreigde te ontstaan. De reeds bij de crisis-arbitrage commissie vóór 1 December aanhangig ge maakte zaken zullen door deze commissie worden afgewikkeld. Tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde gisteren een bouwkundige tot vier jaar ge vangenisstraf. Hem was brandstichting in een aan zijn broer toebehoorend perceel ten laste gelegd, terwijl hij tevens in het vergif register van een apotheek te Franeker een aanvraag tot levering van gele fosfor, welke hij bij de brandstichting had gebruikt, met een val- schen naam had onderteekend. De Officier van Justitie had tijdens de zit- ting van 15 November een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar geëischt. Britsch dementi. Het Engelsche ministerie voor de lucht vaart maakt bekend, dat alle vliegtuigen der Koninklijke Luchtmacht, die Maandag avond hebben deelgenomen aan de ver kenningsvluchten boven Noordwest Duitsch land, behouden zijn teruggekeerd. Aan deze verklaring wordt nog j toegevoegd, dat „er geen. enkele waarheid schuilt in de Duitsche verklaring, dat onze vliegluigen boven Nederlandsch gebied heb ben gevlogen". VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.30A.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Carillonbespeling (opn.). 12.30 Toespraak „Een woord voor U". 12.45 Berichten ANP, hierna: Zang, piano, viool en gramofoonmuziek. 2.252.55 Christ. lectuur. 3.00 Dames-ensemble van Eden en gramo foonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Orgelspel. 5.45 Declamatie en gramofoonmuziek, 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. De taxi stopte met een schok. Jan en Red sprongen er uit. De huisdeur van Tasmia's appartementen stond open. De beide offi cieren snelden naar binnen. „Tasmia!" riep Jan. Doch er kwam geen antwoord. Brutaal weg doorzochten Jan en Red nu samen het hele huis. „Nu Jan, dit huis is onbewoond", verklaarde Pennington, „kijk maar!" De kasten waren leeg, de kamers schoon gemaakt en de bewoners verdwenen!" Het se' zicht van Jan Zeedijk werd grauw van ont' zetting. „Lieve help!" mompelde Red, „dat i3 een slag voor je, kerel. Wat wil je nu doen?" Ja» Zeedijk liét zich in een stoel vallen. „Er is maar één ding, dat ik doen kan, Rel" antwoordde hij. Een ogenblik keek hij' strak voor zich uit naar de muur tegenover hem 99. „Ik moet er melding van maken bij den admiraal", vervolgde hij met een holle stem, „en dan moet ik mijn welverdiende straf on dergaan als een man". HOOFDSTUK 8. Voor den krijgsraad. 100. Jan Zeedijk stond in het bureau van admi raal Hood. Hij had zijn chef juist de diefstal der documenten medegedeeld. „Wat?" barstte Hood los, „als dit een aardigheid nioet bete kenen, Zeedijk, dan heb je al een zeer slech ten smaak". 8.15 Orgelconcert. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Lezing: „Ons gezin in den crisis". 10.35 Viool en piano en gramofoonmuziek. 11.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 AVRO-Dansorkest en soliste. 12.45 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de huisvrouw. 2.10 Lyra-trio. 3.00 Boekenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang en piano en gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.006.25 De Ramblers. 6.30 Causerie over beeldende kunst. 6.50 Zang met pianobegeleiding. ran hem indertijd in goed vertrouwen verteld had, Zoodoende kreeg hij haar in zijn macht. Hij dreigde niet alleen haar aan de kaak te stellen, maar eveneens mij, zijn vroegere handlangster, te laten arresteeren, op be schuldiging van moord." „En u? Wie bent u?" vroeg mrs. Mark ham scherp. „Ik ben haar zuster. Onze verwantschap en mijn tegenwoordige woonplaats en werk kring, en ook den naam waaronder ik leef, wist hij eveneens uit de gestolen papieren. Het was om mij te beschermen voor het lot, waarmee deze man dreigde" ze keerde zich thans weer naar Tom Cheriton dat ze u opgafomdat ze niet wilde dat u met een vrouw zou trouwen aan wier naam een smet kleefde. Ze gaf er de voorkeur aan den- last van dit vreeselijke geheim alleen te dragen. O, een edelmoediger menschenkind dan mijn zuster Dorothy bestaat er op de heele wereld niet. Ze heet Dorothy en Marlow is onze achternaam. Wij zijn de dochters van een va der, die wegens valschheid in geschrifte ver oordeeld is en de zusters van een broer, die door zijn eigen vader tot misdaad is aange zet. Ik ben ook gestruikeld, zooals ik al ge zegd heb, maar haar levenswandel is altijd vlekkeloos geweest, en het wat deze omge ving, waaruit ze gevlucht is. Ze wilde u niets vertellen, mr. Chariton, toen u bij haar aan drong de reden te zeggen, waarom ze het en gagement had verbroken omdat het naar haar meening te laat was. Toen ze met u ver loofd was en tot ze drie dagen geleden bij mij kwam, wist ze ternauwernood wat die man daar, eigenlijk'dreigde van mij bekend te zul len maken als ze zich tegen hem verzette Maar ze zou mij nooit opgeofferd.hebben, ter- wille van haar eigen geluk en ze zou haar leven verder vreugdeloos hebben voortge sleept. Doch dat kon ik niet toelaten en ik ben naar Londen gekomen, om haar te zeg gen, dat ik de waarheid zou onthullen, wat daar voor mij ook de gevolgen van mochten zijn „Arme Dessie!" zuchtte Tom. „Wat moet ze geleden hebben. Maar waar is ze nu? Waarom is ze niet hier?" „Een paar uur geleden verliet ze haar ka mers, nadat die man bij haar geweest was, en ze zou direct terugkomen, nadat ze mrs. Markham gesproken had. Ze is niet terug gekomen. Daarom kwam ik hierheen om haar te halen en hoorde dat ze heelemaal niet hier is geweest. Ik begreep direct, dat daar weer een nieuwe schurkenstreek achter zat en wie daar de hand in heeft, en toen de bediende, die mij opendeed, zei, dat die man hier was, leek het mij het beste hèm te vragen waar zij is." ,,U zou mij net zoo goed kunnen vragen of ik weet waar de troonopvolger van Luilek kerland is," viel de Montalt in met korten, grimmigen lach. ,,Ik heb nu schoon genoeg van al deze gekkenpraat! Ik heb niet het flauwste idee, waar die jongedame zonder naam, of met twee namen zooals u wilt, uithangt, en ik wensch het niet te weten ook. Trouwens, als ik het wist zou ik nog geen woord zeggen om u te helpen. Nu Dora," vervolgde hij op denzelfden ongeduldigen toon: „Ben je ook zoo beu van deze vertoo ning? Ik voor mij zie maar één redelijke op lossing. Het is waar, dat miss Merrion of miss Marlow of hoe ze heeten mag de be spottelijke beschuldiging die je hebt gehoord, tegen mii uitsprak. Ik heb het je niet ver teld, omdat ik het onnoodig vond je met der gelijke zottepraat lastig te vallen. Maar ik stelde de jongedame voor, wat ik nu opnieuw voorstel: het aan mr. Cheriton, die advo caat is, over te laten om te beslissen welke bewijzen hij wenscht dat er hier niets dan een noodlottige vergissing in het spel is. Het zal mij niet moeilijk vallen om aan te toonen, dat een zeer bedriegeliike gelijkenis met iemand anders de oorzaak ran het misverstand is", „Gelijkenis!" riep miss Dabenant, nu voor het eerst aan het heen- en weer gepraat deel nemend, „waarom ontkende u uw identiteit gisteren niet, toen ik hier was?" „Het is absoluut zooals ik zeg," antwoord de hij, haar protest onbewogen negeerend. „Ik kan de heele zaak tot mr. Cheritons vol komen bevrediging verklaren en ben daartoe direct bereid." „Dan moet het ook zonder uitstel gebeu ren," zei Tom, „vóór we deze kamer ver laten." Tegen deze voorwaarde maakte de Montalt bezwaar. „Dit kan niet. Ik moet mijn papieren erbij hebben en die zijn in mijn hotel. U kunt met mij meegaan en als u mij uw woord geeft, dat ik verder niet door u zal worden lastig gevallen, kunt u in mijn onmiddellijke nabij heid blijven, tot ik u overtuigd heb. Tot zoo lang hoeft u mij geen seconde uit het oog te verliezen." „Laat u dat maar aan mij over," was het laconieke wederwoord. „Over een klein uurtje ben ik terug, Dora," zei de Montalt tegen mrs. Markham. „En dan zulten we van deze bende voorgoed ver lost zijn." Den laatsten zin gromde hij tusschen zijn tanden. Tom Cheriton opende de deur. Hij was vast overtuigd, dat de Montalt de kans niet zou krijgen hem een of andere poets te bakken hij zou drommels op zijn qui-vive zijn met dit gevaarlijke en sluwe heerschap. Een pret- 7.00 Causerie: „Het beginselprogramma der S.D.A.P." 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten en mededeelingen. 7.35 Cyclus: „De boeken van den Bijbel". 8.00 Viool en piano. 8.30 Cyclus: „Het ontwaken van het platte» land". 9.00 Rosianorkest en solist. 9.25 Toespraak. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 Puzzle-uitzending. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Orgelspel. tig karweitje was het zeker niet, maar hij moest erkennen dat de Montalts eisch om gelegenheid te hebben zijn papieren te toonen, alleszins redelijk was en zoowel zijn opvat ting als jurist van strikte billijkheid jegens den tegenstander als zijn sportief instinct van geboren Engelschman, zeiden hem dat ook aan den zwartsten misdadiger (en hij twijfel de geen oogenblik of de Montalt was dat), de mogelijkheid niet mocht onthouden wor den zich te rechtvaardigen. Daphne was er allesbehalve mee ingenomen dat haar doodsvijand nog met zooveel tege moetkoming behandeld werd, en ze vond het niet overbodig Tom nog eens extra op het hart te drukken op zijn hoede te zijn. „Mr. Cheriton," waarschuwde ze ,,u zult al uw vernuft en waakzaamheid noodig heD; ben. Hij is nooit gevaarlijker dan wanneer W] oogenschijnlijk toegeeft. U doet heusch bete direct de politie te halen." „Die komt straks wel als ik terug ben, beet de Montalt haar toe. Een taxi kwam voor en de twee m&nn stapten in. Hoewel hij mrs. Markham verz kerd had met een uurtje terug te zullen zij - was de Montalt allang besloten Seen JT meer in haar huis te zetten. Hij wist, c'a,..]te verslagen en dat de kans om met de v} jonge weduwe te trouwen, absoluut verke was. .jj Hij gaf den strijd op en volgde den eenig weg die voor hem openlag Hij zou Cher verschalken; er zou zich onderweg' wel manier voordoen om aan zijn hoede - te snappen. Dan zou hij onmiddellijk naar Johns Wood gaan en Dessie de röHijnet1 handig maken. En daarnaeen jongen die zijn spoor terugvond! de De schemering was al gevallen, to auto door Brompton Road reed en oe mannen zaten zwijgend naast elkaar: a talts hersens werkten koortsachtig 0 middel te verzinnen hoe hij Cheriton kon raken. De tijd begon te dringen. i ,.„ao c Het geluk was hem gunstig, zooals zcw m zijn misdadig leven. Toen de au Park Corner bereikte was er een op t pe verkeersongeluk- veroorzaakt door een r n» taxi moest stoppen en Cheriton,ujt hrf uit gaande was, het Lcwii iiiuesi öLuppeii en tuurlijke reactie de voorzichtigheic oog verliezend, stond op en keek raampje om te zien wat er gaande rllicte Bliksemsnel zijn kans aangrijpen ancjereh de de Montalt het portier aan den ef kant open en voor Cheriton mei gebeurde, was de Franschman S UC j- f fuov.' J g sprongen en bliksemsnel tussc- en gedromde teambouwers verdwene Wordt vervolgd-) ai«en'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14