RUSSISCH-FINSCHE Regeering vóór vervroegd pensioen betrekkingen verbroken Kabelballon dreef over de Betuwe De uitbreiding der Herziening Pensioenwet Land- en Zeemacht Amerika tracht te bemiddelen „Huidige Finsche regeering moet aftreden" Voor Nederlands volkshuisvesting maritieme defensie Zeegevecht voor de Noorsche kust DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Klompjes voor de prinsesjes De gevorderde motorrijtuigen Luitenant Klop nog in leven? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) donderdag 30 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8787 Amerikaansch aanbod van goede diensten Honderd millioen aangevraagd Tweede Kamer Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT: Bij het departement in studie Onbillijkheden jegens miliciens dienen weggenomen in twee minuten gezonken heldersche courant Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Gisterenavond te 22.30 uur p.t., nog voordat het Finsche ant- vvooi d op de laatste Russische nota te Moskou was ontvangen, heeft de regeering van de Sovjet-Unie door middel van den plaats- vervangenden volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Potem- kin, den Finschen gezant te Moskou een nota doen overhandigen, waarin de regeering van de Sovjet-Unie mededeelt, dat zij de diplo matieke betrekkingen met Finland afbreekt. De Russische diplomatieke vertegen woordigers hebben Helsinki reeds verlaten. Te 24 uur p.t. heeft Molotof een rede gehouden, waarin hij duide lijk heeft doen doorschemeren, dat Moskou beslist van plan is de hui dige Finsche regeering te verdrij ven. „De politiek van de Finsche regeering, wel ke vijandig is aan de Sovjet-Unie, verplicht ons, aldus Molotof, onmiddellijk maatrege len te nemen om de buitenlandsche veilig heid van den staat te verzekeren. De on derhandelingen. welke gedurende maanden zijn gevoerd, hebben niet tot een oplossing geleid. Finland heeft ernstig geprovoceerd aan de grens en de regeering van de Sovjet- Unie heeft besloten haar politieke en econo mische vertegenwoordigers uit Helsinki te rug te trekken. Ook heeft zij haar troepen bevel gegeven zich gereed te houden voor alle gebeurlijkheden". Tenslotte kwam Molotof met de verzeke ring, dat Ruslands actie niet gaat tegen het vrije Finsche volk, maar tegen dezelfs hals starrige regeering. Cordell Huil heeft namens de re geering der Vereenigde Staten een aanbod van goede diensten gedaan aan de Russische, zoowel als aan de Finsche regeering. Men twijfelt er in Washington echter aan, dat de Amerikaansche voorstellen terstond zullen kunnen slagen, aangezien de Sovjet- regeering zich reeds te ver begeven heeft op den weg der agressie. Het effect van het voorstel zal echter, zoo hoopt men, in staat stellen eenig respijt te verkrijgen, waardoor eventueel een vreedzame oplossing van het geschil zou kunnen worden vergemakke lijkt. Wanneer verder een negatief antwoord van een der beide partijen werd ontvangen zou deze partij kunnen worden beschouwd als de aanvaller, Duitschland afzijdig. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat in tegenstelling met de geruchten, welke in het buitenland de ronde hebben gedaan, geen officieele of semi-officieele Duitsche verklaring is gepubliceerd ten aanzien van de spanning tusschen Finland en de Sovjet Unie. Duitschland zal de rol van toeschou wer spelen en toont begrip voor de behoef ten van de Sovjet Unie zich een open weg naar de Oostzee te verzekeren, waarnaar de politiek van Rusland sedert Peter de Groote streeft. Sinterklaasgeschenk van een Zeeuwschen gemeenteraad. Aan de voorbereidingen om het Sint Ni- rolaasfeest in vollen luister te vieren, ont breekt het in de grensgemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen allerminst. Maar als zelfs het gemeentebestuur zich met het verzenden van cadeautjes namens de burgerij gaat belasten, moet daarvoor toch wel een zeer bijzondere reden bestaan! De keuze van het geschenk heeft aan den gemeenteraad geen moeilijkheden opgele- yerd: liet zal bestaan uit de mooiste klomp- les, die de klompenmakers van Clinge net centrum van de klompenindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen maken.... Twee paar luxe-klompjes worden, aldus net Hsbl., met alle zorg en vakmanschap gereed gemaakt. Op Sint Nicolaasdag zul- en zij worden aangeboden, als een ge schenk van den gemeenteraad van Clinge in -eeuwsch-Vlaanderon, aan de beide Prinses jes. Jaren geleden hebben de klompenma kers uit de grensstreek aan Z.K.H. Prins tendrik bij Zijn bezoek aan Clinge zulk een souvenir aangeboden; ditmaal hoopt men de Prinsesjes met dit staal van eigen indu- Re te verrassen! HET VORIGE BUITENGEWONE CREDIET AD 160 MILLIOEN UITGEPUT. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van het tiende hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1939 (buitenge woon krediet). Bij de wet van 6 September 1939 werd een buitengewoon krediet van f 60.000.000 toege staan tot het doen van uitgaven ten behoeve van de voorziening van de Nederlandsche volkshuisvesting met voedingsmiddelen voor mensch en dier en grondstoffen voor de industrie. Met behulp van dit krediet zijn in middels voor rekening van de regeering be langrijke hoeveelheden producten, in het bij zonder ten behoeve van do voedselvoorzie ning, in het buitenland aangekocht. Voorts is door de regeering een aanvang gemaakt met den aankoop van den binnen- landschen oogst van akkerbouwproducten. Door deze aankoopen is het toegestane kre diet ad f 60.000.000.thans uitgeput. De ontwikkeling van den politie- ken toestand in Europa en de daar uit voortvloeiende gevaren voor de regelmatige voorziening van de Ne derlandsche volkshuishouding met de benoodigde producten en grond stoffen maken het noodzakelijk, de ze aankoopen zoowel in het bin nenland ais in het buitenland voort te zetten. De ministers van Economische Zaken en van Financiën zien zich derhalve genoopt voor te stellen, het reeds toegestane krediet te ver- hoogen en wei in verband met de reeds voorgenomen aankoopen met een bedrag van f 100.090.060. Zooals in de memorie van toelichting op de wet van 6 September 1939 werd mede gedeeld zullen de aangevraagde gelden in hoofdzaak als financieringskrediet hebben te dienen. KABEL VEROORZAAKTE VEEL SCHADE FABRIEKEN MOESTEN STOPGEZET WORDEN, DAAR DE ELECTRISCHE LEIDINGEN VER NIELD WERDEN. WASCHLIJNEN MET PAAL EN AL UIT DEN GROND GERUKT. De sleep van een kabelballon, welke dooi den krachtigen wind met groote snelheid over de Betuwe werd gedreven, heeft te Geldermalsen gister groot ongerief ver oorzaakt. De ballon zelf kon men door het wolkendek niet zien, doch de kabel sleepte over den beganen grond en bracht op zijn weg vrij groote ver nieling aan. De bovenleiding van het electrisch net nabij het station Geldermalsen werd zoodanig ver nield, dat men de op dit punt pas- seerende treinen over het tweede spoor moest leiden. Gelukkig ging dit met weinig oponthoud gepaard. Onmiddellijk werden montagewa gens derwaarts gezonden- om het euvel te herstellen. Behalve de elee trische geleiding moesten te Gelder malsen ook sc'hoorsteenen en dak pannen het ontgelden. Waschlijnen werden met paal en al uit den grond gerukt en een eindweegs meegesleurd. Voorts wér den van verschillende huizen de rui ten vernield. De chauffeur van een vrachtauto, welke op den Lingedijk reed, zag plotseling de ruiten van zijn wagen springen, zonder te we ten, wat de oorzaak was. Geldermalsen was voorts gedurende eeni- gen tijd van licht verstoken, doordat een deel der geleiding van den slependen kabel te lijden had gehad, tewijl daardoor het electrisch gemaal geen drinkwater kon af leveren. Ook in Deil slingerde de kabel tegen de electrische geleiding, waardoor deze brak. Dit had tot gevolg, dat zoowel Deil, als Enspijk, Runipt en Gellicum het gisteravond zonder licht moesten stellen. Met een olie lampje of kaars heeft men zich den verde ren avond van licht moeten voorzien. Reeds vroeg in den namiddag zag men zich in de fabrieken rondom Deil genoodzaakt door ontbreken van electrische kracht het werk stop te zetten. Naar wij vernemen, is het advies van de Nederlandsch-Indische regee ring omtrent het rapport van de technische marine-commissie, welke het vraagstuk der uitbreiding van de maritieme defensie in opdracht der regeering heeft behandeld, thans bij de Nederlandsche regeering bin nengekomen. Krachtig wordt gewerkt aan een wettelijke werkloosheidsverzeke ring. Met klem om steunver- hooging gevraagd. Bij de behandeling der afd. Volks gezondheid voor de begrooting van Sociale Zaken, heeft minister Van den Tempel gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat er weinig aan leiding bestaat tot critiek: de ge zondheidstoestand van ons volk is blijkens algemeene en bijzondere cij fers de beste van Europa. Deskundigen zijn van meening, dat er wat betreft de resultaten der t.b.c.-bestrijding, een terugval te besneuren is. De kinderuitzending is verminderd door het ontruimen der koloniehuizen vanwege Defensie. Alle koloniehuizen zijn reeds tij delijk ontruimd. Men doet thans wat moge lijk is. Voorts zegt de minister toe, overleg te zul len plegen met andere departementen over de ter sprake gebrachte schoolkindervoeding en het geneeskundig schooltoezicht. Ten aan zien van de ziekenfondsen erkent de over heid het belang van voorzichtig ordenend op treden, door samenwerking tusschen de be langhebbenden kan veel worden bereikt. Aan bezwaren ontstaan door subsidie-ver mindering voor de drankbestrijding zal spr. zooveel mogelijk tegemoet komen. Naar een wettelijke heidsverzekering. werkloos- Den zeven sprekers, die het woord hebben gevoerd bij de af deeling Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling antwoordt minister van den Tempel, dat hij met kracht zal voortwerken aan de totstandkoming van een wettelijke werkloosheidsverzekering, doch dat men daarop niet moet vooruitloo- pen. Wat het inschakelen van de vakver- eeningen betreft, hierover kan de minister slechts mededeelen, dat de zaak door den Hoogen Raad van Arbeid uitvoerig is onder zocht. Wachtgelders. Ten aanzien van de wachtgeldregelingen verklaarde de minister, dat hij daarvoor steeds een open oog heeft en ze dan ook bevordert Er is pas een regeling tot stand gekomen, waarbij de ondernemers aan den eenen kant en rijk en gemeenten aan den anderen kant 50 procent bijdragen. Voorts verklaart de minister, dat de regeering vervroegde pensionnee- ring, welke de algemeene instem ming bleek te hebben, aanmoedigt. Duurtoetoeslag gevraagd. Tot slot wordt een aanvang ge maakt met de behandeling van de afdeeling werkverruiming, steun verlening en jeugdzorg, De heer Kupers (s.d.) dringt met klem aan op verbooging van den steun, Hij betreurt, dat de regeering nog niet had ingegrepen, b.v. door verleening van een duurtoetoeslag. De heer dr. Vos (lib.) bepleit een systema tisch onderzoek naar den omvang van de werkloosheid en haar oorzaken. De heer Bachg (r.k.) bepleit krachtiger be strijding van de jeugdwerkloosheid Hedenmiddag wordt de behandeling voort gezet. Een verzoek in verband mei de terugbetaalde belasting. De KNAC. en de ANWB. hebben zich tot den minister van Financiën ge richt met het verzoek aan de houders van motorrijtuigen, welke tusschen 13 en 16 November 1.1. werden gevor derd, terugbetaling te doen geschie den van vooruitbetaalde motorrijtui genbelasting van 13 November af, in- plaats van 1 December, zooals thans geschiedt. De genoemde verkeersbonden meenen, dat het' uit billijkheidsoverwegingen niet gerecht vaardigd is te achten de houders der gevor derde motorrijtuigen, die geheel buiten hun vrijen wil afstand moesten doen hunner voertuigen en die daarbij veelal reeds belang rijke financieele en zakelijke oflers moesten brengen, tevens nog schade te doen lijden, doordat zij verplicht worden motorrijtuigen belasting te betalen over een periode, waar in zij niet met de desbetreffende motorrijtui gen kunnen rijden. Verwachting: Krachtige tot ma tige, aan de kust tijdelijk storamstige W. tot Z.W. wind, zwaarbewolkt tot be trokken, nu en dan eenigo regen of motregen, zacht weer. (Onze parlementaire correspondent schrijft ons.) Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het departement van Defensie reeds eenigen tijd in studie heeft een herziening van de pen sioenwet voor Land- en Zeemacht, omdat beseft wordt, dat zij niet meer aan redelijke eischen beantwoordt. Voor in en door den dienst opgeloopen volledige invaliditeit door miliciens wordt immers slechts ten hoogste f 400 per jaar vergoed en gedeeltelijko lichamelijke onge schiktheid, welke toch in zoo menig geval tot levenslange werkloosheid kan leiden, geeft maar recht op zeer kleine jaarlijksche bedragen, welke te onbelangrijk zijn om van een wezenlijke schadevergoeding te kunnen spreken. Voorts is het vaststellen van in en door den dienst opgeloopen invaliditeit een kwestie van den militairen geneeskundigen dienst, die een „wettig en overtuigend be wijs" vordert, hetgeen vaak tot groote moei lijkheden enteleurstellingen voor de betrokkenen aanleiding geeft. Thans wordt do groote meerderheid van de aanvragen afgewezen, omdat men in twijfelgevallen huldigt het „in dubiis ab- stinc", d.i. bij twijfel afzijdig-houden. Dat daardoor schijnend onrecht mogelijk is, ligt voor de hand, want noch voor hen, noch eventueel voor hun nagelaten betrekkingen wordt dan iets gedaan. De nieuwe wettelijke voorziening zal een algemeen meer bevredigende regeling moe ten scheppen, welke echter niet zoo gemak kelijk te ontwerpen valt. Er zijn verschil lende groote moeilijkheden niét het minst van financieelen aard en daarom zal nog wel eenigen tijd heengaan, eer er sprake kan zijn van concrete wettelijke voor stellen tot herziening. Maar het besef, dat spoed geboden is, is levendig. Tusschen oorlogsschepen en vliegtuigen. Volgens inwoners van een plaatsje in het zuid westelijk deel van Noor wegen zou er Woensdag om 11 uur een hevig gevecht tusschen oorlogs schepen en vliegtuigen zijn begon nen buiten de Noorsche wateren. De vuurstralen waren zichtbaar. De United Press deelt mede, dat men op den marine-waarnemingspost te Stad, ten zuiden van Oslo, Woensdagochtend een vliegtuig zag, dat herhaalde malen dook en bommen wierp naar een oorlogsschip, het welk den aanval met vuren uit het lucht doelgeschut beantwoordde. Het gevecht duurde ongeveer een uur. In Noorsche vlootkringen is men geneigd aan te nemen, dat de aanval de „Deutsch- land" betrof, die, naar verluidt, na haar langen kruistocht, naar een Duitsche haven zou terugkeeren. Tegenover een correspondent van „Dag- bladet" werd verklaard, dat het onmogelijk is geweest vast te stellen of meer eenheden aan den strijd hebben deelgenomen, hoewel het gerucht van het kanongebulder een aan wijzing zou kunnen vormen dat het westelij ker tot een zwaarder gevecht is gekomen, dan dat tusschen één vliegtuig en één schip, hetwelk men heeft kunnen waarnemen. Op tal van plaatsen aan de kust heeft men het kanongebulder gehoord, maar ook hier is men niet in staat geweest de natio naliteit der eenheden vast ie stellen. Het verslag van een ooggetuige uit Kro- kenes vermeldt, dat het treffen ongeveer vier mijlen buiten de Nooische territoriale wateren geschiedde en dat twee schepen en een vliegtuig er bij betrokken waren. Het vliegtuig bleef gedurende een uur over de schepen heen vliegen. Vervolgens verwijder de het toestei zich, klaarblijkelijk 'onbe schadigd, hoewel het vuur zeer hevig was ge weest. Een der schepen was waarschijn lijk een torpedojager, het andere vermoede lijk een gewapend koopvaardijschip. De ooggetuige was van meening, dat de twee schepen op een convooi wachtten en dat de aanvaller een Duitsch vliegtuig is geweest. Rondom de schepen waren hoog opspuitende waterzuilen zichtbaar, telkens wanneer het vliegtuig terugkeerde. Ten slotte verdween het in zuidelijke richting. De United Press meldt voorts dat een Duitsch vliegtuig in de nabijheid van Far- sund op zee gedaald is. Het Noorsche stoom schip „Bruse" heeft de vier inzittenden op gepikt en aan boord van een Noorschen tor pedojager overgebracht. Zij zullen worden geïnterneerd. Men heeft in de schemering nog zes of Naar onze parlementaire mede werker van Regeeringszijde ver neemt, bestaat er officieel nog geen enkele zekerheid, omtrent het lot van den Nederlandschen luitenant Klop, die betrokken was bij het Ven- Iosche grens incident. Zooals meii weet heeft onze Regeering te Ber lijn geprotesteerd en tevens ophel dering verzocht, doch daarop kwam nog geen antwoord binnen. Aange zien eerst ook gemeend werd, dal een der Engelschen gedood was en dit thans blijkbaar niet het geval is, is er nog aanleiding voor de hoop, flat de luitenant niet werd gedooa. zeven andere vliegtuigen zien rondvliegen. Naar uit Londen wordt vernomen, ver klaart men in Britsohe vlootkringen, niet te beschikken over inlichtingen in verband met een zee- en luchtgevecht bij de Noor sche kust. Luchtgevecht in Zuidoost Schot land. De gemelde activiteit in de lucht boven ae I'irtli of Forth gistermorgen vroeg, werd gevolgd door berichten over een luchtge- vecht boven een stad in Zuidoost Schot-, land. Men hoorde machinegeweervuur maar zag geen vliegtuigen. Ooggetuigen meenden later een Duitsch vliegtuig boven een andere stad te zien. Tenslotte werd van gezaghebbende zijde gemeld, dat een Heinkel bommenwerper aan de Noordoost kust na een opwindend gevecht met een utsch gevechtstoestel, was neergehaald, in wolken van rook verdween 't vliegtuie in zee De rookformatie was zoo zwaar ven zee-oppendak, dat de bestuurder van het Bntsche toestel sterk moest op trekken om te vermijden, dat hij zelf in zee vloog. Dei tien Engelschen omgekomen. Het te Aberdeen thuisbehoorende stoom schip „Rubislaw" (1023ton) is aan de Zuid oostkust van Engeland op een mijn geloo- nen en liinnen twee minuten gezonken Der tien leden der bemanning zijn om het le ien gekomen. Vier opvarenden zijn aan boord van een mijnveger genomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1