Dr. Colijn in Veekoopers belaagd 7Akkertje een droomwereld Brifsche rijkaards kunnen niet alles betalen Een halve eeuw KN.V.B. Postvlucbten op Indjj is rijk genoeg Zie ginds komt de stoomboot Eerste Kamer „Kardinaal verschil tusschen A.R» en R.K» PUBLICATIE Bij den vader van ons voetbal, W» J. H. Muiier Neem "a 'n Krijtrots brokkelt af De goudvondsten in Japan De Maastunnel daalt.».. Lijk op Ameland aangespoeld tlun baas bestolen HIJ HOORT EEN SOC. DEMOCRAAT PLEITEN VOOR DE REGEERING is tt KATHOLIEKEN HOPEN OP HERSTEL VAN DE COALITIE. In de Eerste Kamervergadering van giste ren waren aan de orde de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1940. De heer van Lanschot (r.k.) spreekt na mens de r.k. Kamerfractie een woord van hulde aan onze Vredeskoningin. Komende tot de Kabinetsformatie zegt spr., dat de formatie van den heer de Geer volkomen gerechtvaardigd is, al zou spr. het niet hebben betreurd, wanneer daarin een vol bloed Vrijheidsbonden zou zijn opgenomen. Men zou, als spr. kunnen vragen, waarom de katholieken wèl hun steun hebben ge geven aan dit kabinet, en niet aan het vo rige, want zegt men: de samenstelling is ongeveer dezelfde en het program is ook niet veel gewijzigd. Volgens spr. is er wel eenig verschil en voorts komt het niet al leen aan op het program, maar veeleer op de personen. De coalitie. Spr. vraagt of de ontstane breuk onherstelbaar is. De toekomst zal dit moeten leeren, doch de katholieke fractie zal een spoedig herstel op prijs stellen. Spr. is ten aanzien van zoodanig herstel meer optimistisch gestemd dan de heer Colijn. Spr. noemt dit „extra-parlementaire" kabi net politiek onaantastbaar. Eenige afzonderlijke punten besprekend, vraagt spr., of de regeeringen eenige nadere mededeelingen kan doen over de Engelsche blokkademaatregelen en bepleit tenslotte de belangen der groote gezinnen. Breuk niet verbreeden. Vervolgens krijgt de Chr. Hist. afgevaar digde, de heer de Savornin Lohman het woord. Spr. gelooft dat het onjuist zou zijn, te zeggen, dat dit kabinet zou steunen op een vaste parlementaire meerderheid, zoo als de regeering dat zelf ook niet wenscht. Ten aanzien van de S.D.A.P. blijft voor zichtigheid geboden. De breuk tusschen de rechtsche partijen dient niet te worden ver breed door niet-actueele principieele ver schillen voor het voetlicht te, brengen. Ove rigens moeten de twèe groote protestantsché partijen in dezen moeilijken tijd niet gaan kibbelen. Spr. dringt aan op een krachtige versterking van onze vloot, welke toch al te lang is verwaarloosd. Spr.'s fractie heeft in het financieel beleid van dit kabinet ten volle vertrouwen. Een vrijz. dem. stem. De heer Kranenburg (c. h.) vindt dit ka binet geenszins „extra-parlementair" en ook niet politiek-immuun; 't is zeer zeker ook aan critiek onderhevig. Spr. is van oordeel, dat de heer de Geer, misschien zijns ondanks, er in is geslaagd een kabinet te formeeren van een geheel nieuwe samenstel ling, welke een bevordering zal kun nen beteekenen voor ons parlemen tair stelsel, en als zoodanig gelooft spr. dat er voorloopig wel geen par lementair kabinet terug zal komen. Spr. acht dit een gelukkig verschijn sel. De oude partij-dogmatiek heeft ons reeds heel wat crises bezorgd en daardoor ver traging in de wetgeving. Een goede buur. De liberale woordvoerder de heer Gelder man heeft er geen behoefte aan op de ka binetscrisis terug te komen. Voor ons bui- tenlandsch beleid acht spr. een goede ver standhouding met België zeer belangrijk, opdat in volkomen overeenstemming de zelfstandigheid zoo lang mogelijk kan wor den behouden. Wat de vloot betreft, merkt spr. op, dat het zeer onverantwoordelijk zou zijn 't groote gebied in de Oost nog langer onvoldoende beschermd te laten. Spr. waarschuwt tegen lastenverzwaring, vooral voor het bedrijfsleven en dringt op bezuiniging aan. Spr. gelooft dat er wel niet anders op zal ziten dan een leening- fonds. De liberalen, die geen verantwoordelijk heid dragen voor de totstandkoming van dit ministerie, zijn evenwel volkomen be reid, om met handhaving van eigen begin sel, de regcering zooveel mogelijk te steu nen. „S.D.A.P. tegen de revolutie". De heer de Zeeuw (s.d.) acht het breken met de coalitie-regeeringen een gelukkig verschijnsel en toont zich voorstander van een kabinet op zoo breed mogelijke basis. Spr. betoogt voorts, dat de soc. dem. partij als geheel zich steeds tegen de revolutie heeft gekeerd. Dr. Colijn uit den droom. De heer Colijn (a.r.) zegt, dat men zich bij samenvatting van het gesprokene in 'n droomwereld meent te bevinden. Spr. heeft nog nooit oen sociaal-democraat hot voor een regeertng hooren opnemen, maar nu dat toch is geschied, kan spr. dit als een verbetering aanmerken. Spr heeft ernstige bezwaren tegen de opneming van sociaal democraten in de regecring, omdat de s.d. a.p. zelf nog niet voldoende geharnast tegen revolutionnaire schokken. Doch niet alleen deze overweging heeft de houding van de anti-revolutionairen be paald. Een andere reden voor hem om niet aan de formatie mede te werken, was n.1. dat men met die formatie een richting heeft ingeslagen, welke ernstige schade beteekent voor het parlementaire stelsel. En ten slotte kwam daar nog bij de breuk in de rechtsohe samenwerking, wel ke ontstond door het votum van de .Tweede Kamer over de bekende motie-Deckers. In dit votum, dat spr. erger noemt dan een ernstige misgreep, heeft de heer Colijn gezien een symptoom van een kardinaal verschil tusschen de anti-revolutionnairen en de roomsch-katholieken, terwijl het ge schrijf in de katholieke pers voor hem eveneens de overtuiginq bracht, dat de ba sis voor een goede samenwerking was ver vallen. De anti-revolutionnairen zullen echter het kabinet den steun niet onthouden en 't beoordeelen naar zijn daden. Spr. vreest als een van de komende moei lijkheden het gevaar van deflatie, welk ge vaar spr. reeds aan den horizon ziet grijn zen, en hij hoopt dat de regeering een open oog voor dat gevaar zal hebben, opdat we hier niet zullen krijgen, wat met het geld wezen in sommige andere landen is ge schied. Het finantieële struikelblok. De heer Colijn deelt verder mede, dat er ten tijde van de kabinets crisis een achterstand was ontstaan van niet minder dan ">00 millioen. De meerderheid van zijn kabinet wilde toen niet langer voortgaan op den weg, welke naar haar overtui ging ons land ten verderve zou voe- voeren. En als middel daartegen heeft zij daarop voorgesteld een stopzetting van de uitga ven boven het bestaahde niveau, zoodat voor nieuwe uitgaven op andere zou moe ten worden bezuinigd. Dit middel vond bij de minderheid evenwel geen instemming, hetgeen ten gevolgen had, dat verder sa menwerken niet mogelijk was. Ten slotte voeren nog het woord de hee- ren van Vessem (N.S.B.) die op grond van onze neutraliteit uittreding van Nederland uit den Volkenbond bepleitte en Blomjous (r.k.) die o.a. als zijn meening te kennen gaf, dat de breuk in de coalitie slechts tij delijk kan cn moet zijn. Hulde aan de weermacht. Alle sprekers hebben in deze vergadering hulde gebracht aan de weermacht, die met opgewektheid haar taak vervult. Heden komt de minister-president jhr. de Geer aan het woord. Fiscus eischt reeds van hun 180 millioen inkomen 120 millioen op. SIMON VRAAGT GEWELDIGE OFFERS DER GEHEELE BEVOLKING. Betreffende het denkbeeld de zeer rijiken extra te belasten, zeide de kanselier van de Britsch .schatkist, Sir John Simon gis teren in het lagerhuis: Zoolang ik deze functie bekleed, heb ik mij niet onwillig getoond, zeer zware las ten te leggen op de zeer rijken. Er zijn ongeveer 10.000 menschen, die een inko men hebben van 10.000 pond sterling of meer. Hun gezamenlijk inkomen bedraagt 180 millioen pond sterling, waarvan de be lasting 120 millioen neemt. Indien de fis cus de geheele 180 millioen zou nemen, zou dit ongeveer 5 procent uitmaken van het bedrag, dat ik dit jaar moet leenen. Als antwoord aan hen die beweren, dat de rijken betalen moeten, kan dienen, dat de rijken reeds zeer zwaar belast zijn, en vervolgens, dat er niet genoeg rijken zijn. De eenige manier, waarop een democratie de ontzettende lasten van een grooten oor log kan verdragen is door gewillige offers van de geheele bevolking en door de erken ning, dat die offers den prijs vormen welke betaald moet worden om de vrijheid te ver zekeren en te behouden. Een bijdrage tot het winnen van den oorlog is het te stellen zonder loonsverhooging en niet aan te ne men, dat met de stijging der kosten van levensonderhoud tevens automatisch de be zoldiging omhoog moet. Onze nederlaag zou beteekenen de triomf van het stelsel dat bloeit in de concentra tiekampen, het stelsel der Gestapo, het stel sel waaronder er geen persvrijheid is en niemand mag zeggen wat hij denkt. Enorme bijdragen trachten wij te ver krijgen uit de belastingen. Zware lasten hebben wij in de noodbe- grooting opgelegd. Het volgend jaar zullen er bovendien in komsten uit de belasting tegen buitenspori ge winsten komen. Niettemin zullen wij nog duizend milli oen pond sterling moeten verkrijgen uit leeningen. In het komende jaar zullen onze vereischten aanzienlijk grooter zijn dan dit jaar. De huidige stand der uitgaven, wel ke wij moeten verkrijgen uit de middelen en uit leeningen, bereikt reeds de helft van het totale inkomen der gemeenschap. DENATURATIE FABRIEKSAARD APPELEN. De Minister van Economische Zaken heeft besloten, dat op een uitpootvergunning ge teelde fabrieksaardappelen niet eerst op 1 Januari 1940, zooals in de publicatie van 3 Ortobor j.1. werd hekend gemaakt, docli reeds van 1 December 1939 af ter denatu- ratie kunnen worden aangeboden. 's-Gravenha~e, 29 Nov, 1939. Adv. Energiek man, die ook thans nog niet moe is gestreden. Op 8 December a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de Kon. Ned. Voetbalbond, toentertijd met een andere benaming, werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal het bestuur van den K.X.V.B. op 2 Dec. een re ceptie houden, terwijl 10 Dec. een jubileum wedstrijd tegen België wordt gespeeld, waar mede wij wel de belangrijkste feiten van de viering, welke uit den aard der zaak door de omstandigheden op meer bescheiden voet plaats vindt, dan oorspronkelijk ge dacht was, hebben gememoreerd. Vier voorzitters heeft de bond in de afgeloopen jaren gehad, vier voor zitters, die volkomen hun stempel drukten op de ontwikkeling der or ganisatie. Het zijn de heeren W. J. H. Muiier (1889—1S92), Jasper War ner (1897—1919), Ir. J. W. Kips (1919 —1930) en Dr. D. J. van Prooye (1930 —1939). Bij den promotor van vele tak ken van sport. AVij hebben eens een praatje gemaakt met den heer Muiier, op wiens initiatief in 1889 de voetbalbond werd opgericht, terwijl hij tien jaar daarvoor reeds de oudste club van ons land, H.F.C., had gesticht. Deze man werkte mede aan de nieuwe dingen van zijn tijd, die van de tachtigers, hij had de ener gie ook bij anderen daarvoor belangstelling te wekken, hij was de „promotor" van voet bal, athletiek, hockey, en bandy in ons land, een strijder voor het openluchtspel. Maar zijn belangstelling gold niet alleen deze tak ken van sport, hij was tegelijk journalist, teekenaar en archeoloog. De thans bijna 75- Zenuwachfig Jarige is altijd een 'j™,™ vSr weest naar die dingen, werkt Muiier velen waardevol maken. Nog Wplke hard nog bezit hij een dosis energi men vaak mist bij vele jongeren dezer da g Muiier, die bet huidige voetbal nog met intensieve belangstelling volgt en heuscn zijn critiek niet spaart! Strijd om van tegenstanders voor standers te maken. Hii vertelt ons van die eerste periode, een periode van strijd om teRenstam ders tot voorstanders te maken. Hij spreekt over zijn bezoeken bij mi nisters, bij den grooten Schaapman, Jelle Troelstra, en den toenmaals zeer bekenden dominee J. W. Beyer man uit Utrecht. Hij vertelt van de moeilijkheden om geestelijken en mi litaire autoriteiten te overtuigen van het goede voor jonge menschen van het sportleven in de buitenlucht. Zoo maakt de oprichter van den Voetbal bond, thans eere-voorzitter van den knvu., steeds vergelijkingen met vroeger en nu. Muiier heeft de laatste vijftien jaren kun nen constateeren en er op gewezen, dat de innerlijke beschaafde jongens en dat kun nen ;ongens zijn uit alle standen men afwenden van voetbal. De ouders zijn hui verig hun kinderen bloot te stellen aan even tueel lichamelijk letsel. Hij mist sterk ge trainde jongens in de clubs der z.g. „betere standen. Athletiek is te veel bijzaak. Dat is zijn diepere kijk op de huidige voetbalwe reld, wanneer hij onbarmhartig te keer gaat tegen gevaarlijk spel of de vaak smadelijke behandeling van scheidsrechters door het publiek. Muiier over anderen. Dan treft ons de kijk op menschen, zoo wel op menschen uit vroeger jaren als uit de huidige voetbalwereld. Warner was een voor beeld van pootige strijdvaardigheid, Droog- leever Fortuyn en Kips meer ethisch-weten- schappelijk. Moorman is om bij het huidige bestuur te blijven, een man met felle gaven en reëel intellect om den bond door moeilijk heden heen te helpen, van Prooye een strikt rechtvaardig regeerder. Ongetwijfeld zal de veelzijdige man, die Muiier is, bij het aanstaand jubileum van den Bond op een wijze, zooals hij dat alleen ziet en kan doen, getuigen van zijn liefde voor de meest verbreide sport, het voetbal. SPOORLIJN IN ENGELAND VERSPERD. Enkele minuten voor de aan komst van een trein is in den vo- rigen nacht een groote hoeveelheid krijt gevallen op de spoorlijn Do verFolkestone van de Southern Railway, welke daardoor werd versperd. Ongeveer twintigduizend ton is afgegleden van een rots en bedekt de spoorbaan over een lengte van ongeveer 100 meter. Een patrouille, welke voortdurend toezicht houdt op de rotsen, heeft een waarschuwing gegeven. De ber gingswerkzaamheden, die onmiddel lijk zijn begonnen, zullen wel een week duren. In het begin van den vorigen oor log was ook een hoeveelheid kalk steen op deze spoorlijn terechtgeko men als gevolg waarvan toen de lijn voor een aanzienlijken tijd werd ge blokkeerd. Regeering toont interesse. Naar aanleiding van de berichten over groote goudvondsten in Taiwan (Japan) hebben de minister van financiën, Acki en de vice-minister van financiën, Ono den directeur van het industrieele bureau van het gouvernement-generaal van Taiwan, Nozaboero Tabata, die thans in Tokio ver toeft, bij zich ontboden voor het geven van een nauwkeurig verslag over de tot dusver verrichte onderzoekingen. Als gevolg van de ze vergadering, waarop naar verluidt de minister en de vice-minister van financiën overtuigd raakten, dat op tweederde van het eiland Taiwan alluviaal goud gevonden wordt, heeft het ministerie van financiën be sloten de verdere onderzoekingen te steunen en in de toekomst een goudindustrie daar op te richten. Enorme betonnen gevaarte neer gelaten. Gisterochtend omstreeks zes uur is een begin gemaakt met het laten, zinken van het eerste gedeelte van den Rotterdamschen Maastunnel. Dit geschiedde in de eerste plaats door middel van vier groote bokken, die het ele ment aan verschillende zijden vast grijpen, waardoor dit tusschen de takels in even wicht hing. Toen men zoover was, werd in de tien drijf pontons, die aan het tunnelbeeld deel bevestigd zijn, water gelaten en wel zoodanig, dat het in een helling kwam te staan. Langzaam werden daarop de takels van de bokken gevierd en otnstreeks één uur gistermiddag was men zoover, dat het betonnen gevaarte, dat 60 meter lang, 30 meter breed en 9.5 meter diep is, onder wa ter verdween. Nog tal van controlemaatre gelen zullen worden genomen, eer het stuk verder naar beneden wordt gelaten. Voor de komende dagen staan nog aller lei opmetingen op het programma, waarna het tunneldeel met zand zal worden onder- spoeld, zoodat het dan eerst op zijn defini tieve plaats ligt. Het hakenkruis op de horst. Gisterochtend is op het strand te Hollum, Ameland, het in ontbinding verkeerende lijk aangespoeld van een stevig gebouwd man in den leeftijd tusschen 20 en 30 jaar, hoogst waarschijnlijk een militair van de Duitsche luchtmacht. Op de rechterborst van zijn matrozenkiel was het hakenkruis met twee vleugels geborduurd. Op den' linkermouw van zijn kiel was met geel katoen een rad met anker erdoor geborduurd en daaronder in rood katoen een driebladige schroef met een V. In de lage schoenen, die het slachtoffer aan had, staat de naam Schuchna. Het stof felijk overschot, dat waarschijnlijk vele we ken in het water heeft gelegen, zal op de algemeene begraafplaats te Hollum met mi litaire eer worden begraven. Twee bedienden van confectie fabriek vallen door de man. Op aanwijzing van den bedrijfsleider heb ben surveilleerende agenten van de Haag- sche motorpolitie Dinsdagavond op den Rijs- wijkschen weg twee employé's aangehouden van de confectiefabriek in de Waldorpstraat. De bedrijfsleider verdacht beide mannen van diefstal van stoffen, welke zij uit de fabriek konden hebben weggenomen, welk vermoe den bij onderzoek juist bleek te zijn. De ver dachten een 22-jarige machinesnijder uit Rotterdam en een 20-jarige coupeur uit Den Haag zijn in bewaring gesteld. Bij huiszoeking heeft de recherche in de woning van den oudsten verdachte 12 cou pons stof gevonden, welke uit de fabriek gestolen bleken te zijn. De mannen hebben voorts bekend een partij voeringstof te heb ben gestolen en deze elders te hebben ver kocht. Vertrek vta hnkum* (heenreis) H*»* Nw. Wielewaal |Ranff. 29 Nov. Jodhp. 29 (terugreis) I 1 fuXL) ]A1«. Nov. Vorming van een crisistonds ar-i, ten Ged. Staten overbodig. In de gistermorgen gehouden vergaderin» van de Prov. Staten heeft men langdurj! gesproken over verhooging van salarissen van liet provinciaal personeel, waaromtrent de communisten een motie hadden jn« diend. De R.K. verklaarden tegen de motie te zijn, doch een bespreking in het geoig»; niseerd overleg met vertrouwen tegemoet te zien. Ged. Staten beantwoordden verschillend, opmerkingen over belastingverlaging maakt. Belastingverlaging zal worden voor. gesteld als de gelegenheid zich voordoet. Een crisisfonds achtten Ged. Staten niet gewenscht, Noordholland is reeds gezegend met vele crisisfondsen, zei- de Gedeputeerde Polak. De provincie die kapitaalkrachtig is, hoeft niet tot fondsvorming over te gaan. Over de taakverdeeling tusschen rijk provincie en gemeenten, wilden Ged. Staten niet spreken, dit -naar aanleiding van een opmerking van den heer Rustige. Dit is reeds bij de wet geregeld. Blijde inkomste van Sint Nico. laas in de hoofdstad. Als waren er geen moeilijke tijdsomstan digheden, zoo klonken gisteren vroolijke lie deren over de Amsterdamsche grachten uit de kelen van vele duizenden, die in drom men op de bruggen stonden opgesteld. Der traditie getrouw is St. Nicolaas officieel in de hoofdstad aangekomen, daarbij verwel komd door misschien de geheele Amsterdam sche jeugd, welke nog of niét meer gelooft in het bestaan van den Heiligen Man. De Sint maakte, in het gezelschap vier zwarte Pieten en een aantal herauten een rondvaart door de grachten. Zijn schip was rijk gepavoiseerd en blinkend gepoeW, Het feest werd in de groote zaal van Cure voortgezet met de, inkomst, van St. Nicolaas zelf, wiens optreden verwachting op geschen ken doet leven en zoo noodig ook angst voor straf Soms is het wel jammer, dat wij niet alle maal nog kinderen zijn BE- EN VERWERKING VAN CRISIS PRODUCTEN. Ontheffing van verbod. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken is ontheffing verleend van de verbodsbepaling, gesteld in 't eerste lid van art. 4 van het besluit van 28 Augustus 1939, waarbij het bewerken, doen bewerken, verwerken of doen verwerken van crisispro ducten is verboden, zulks, mits de voorwaar den in daarvoor naar 's ministers oordeel in aanmerking komende gevallen aan de ont heffing te verbinden, zijn nagekomen. De beschikking, waarbij partieele onthef fing van genoemde verbodsbepaling was ge regeld, wordt ingetrokken. DE EX KEIZER. United Press meldt, dat, naar verluidt ex- keizer Wilhelm een groot landgoed gehuurd heeft, nabij het Mjoesen-meer in de omge ving van de stad Gjoevik in Noorwegen. (Dit bericht kan gelden als bevestiging van reeds gedurende eenige maanden ioo- pende geruchten). Vrouw uit de Rotterdamsche on derwereld gearresteerd. Waar is het lapje van duizend? De vorige week Dinsdag kwam een vee- kooper uit de omgeving van Groningen na afloop van de veemarkt in aanraking met een vrouw. Toen zij zich na een be zoek aan een café op den Ouden Stations weg bevonden, maakte de vrouw plotse, lin'g een einde aan de ontmoeting en even later bemerkte de veekoopman, dat hij duizend gulden uit zijn portefeuille miste. Hij begreep toen, dat hij in handen van een buitengewoon handige zakkenrolster gevallen was, want hoewel het geld in een binnenvalt van de portefeuille zat, had de vrouw met haar vingervlugheid kans gezien het geld er uit te halen en de portefeuille op haar plaats terug te stop pen. v Het was niet de eerste keer, dat de Groninger politie kennis kreeg van een dergel ijken diefstal. Het signalement van de vrouw was zeer vaag. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld en ook Dinsdag liepen de twee met het onderzoek belaste rechercheurs in de omgeving van de vee markt. Verdachte auto. Hun aandacht werd getrokken door een Zuid-HoMandsche auto, waarin een man en een vrouw zaten.. De bestuurder van de auto gedroeg zich eigenaardig. Af en toe reed hij een blokje om en stond dan weer een poosje op de markt stil, o.a. lang® tijd bij het hek van de veemarkt voor 0® café. De inzittenden, zaten vol aandacht een gezelschap veekoopers, die in dat café zaten te drinken, gade te slaan. Toen de wagen weer op zonderling9 wijze des avonds om zeven uur met g9- doofde lichten aan de Parklaan stilstond, grepen de rechercheurs, die de auto wa ren blijven volgen, in. Op het laatste mo ment gaf de bestuurder vol gas teneinde 19 ontsnappen. Hij werd echter door de mo torpolitie ingehaald, waarop de inzittend® werden gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. De vangst bleek zeer goed te zijn- De vrouw, de 42-jarige C. J. de M. uit Rotterdam, werd pertinent door verschillende getuigen herkend a-ls degene, die de vorige week met den beroofden veekoopman was gezien. Haar metgezel, de 37- jarige J. C. de W., eveneens uit Rotterdam, werd onder verdenking van medeplichtigheid, evenals do vrouw in verzekerde bewaring ze' steld. Beiden kwamen reeds eerder met de Justitie in aanraking. D® vrouw moet een zeer beruchte be- roofster uit de Rotterdamsche on derwereld zijn. De recherche van Groningen is gist®** naar Rotterdam vertrokken voor het inS' len van een nader onderzoek. Van gestolen geld is tot nu toe nog niets vonden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2