Stokers lijden aan geheugenstoornis wiktersche kwalen? Een volbloed avonturier op 't matje Mijnhardtjes De schepen en 't geld weer thuis! Een sympathiek gebaar De beer, het schoothondje en Ponderdag 30 November 1939 Tweede Blad Zeekrijgsraad Willemsoord Zenuwen, slaapziekte en andere narigheid Nieuwe zaak in wijnen en gedistilleerd Drie mijnen ontploffen L Luchtbescherming - Zelfbescherming Den Helder heeft een Sporthal „Johan Maurits van Nassau" Ver buiten z'n boekje gegaan. Als eerste der zes delinquenten, die gister middag voor den Zeekrijgsraad verschenen was daar de zeemilicien matroos 3e klas J. J. v. E., terechtstaande wegens feitelijke insu bordinatie, Dienende te Rotterdam had hij in October een sergeant-majoor van de land macht, toen deze hem en eenige van z'n maats aanhield omdat er niet behoorlijk gesalueerd was, in een opwelling van drift een klap in den nek toegebracht. De Fiscaal, de officier van administratie der lste kl. D. B. A. Franken vindt het feit heel erg. De man is ver buiten z'n boekje gegaan. Daar staat tegenover dat verd. een zwaar voorarrest heeft gehad. In dien tijd heeft zijn vrouw een zware bevalling gehad, en het heeft den man veel verdriet geaan dat hij in die periode niet naar huis kon. De Fiscaal vor dert dan 3 maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest sedert 7 October. Als pleiter treedt op Mr. Dr. J. A. E. Buis kool van Schagen, die het noodige over de persoon van verd. zegt. Nadat de klap gege ven is heeft hij zijn excuses bij den segt.-maj. aangeboden, die deze aanvaardde. De zaak lekte echter uit en waar verd. den sergt.-maj. er niet bg wilde „lappen" verzweeg hij de ge geven klap. Overigens bezit verd. een blanco strafregister. Het voorarrest mag men als tienvoudig streng in dit geval beschouwen, terwijl door dit alles een vaste aanstelling bij waterstaat vrij illusoir geworden is. Gezien dat alles verzoekt pleiter de grootst moge lijke clementie. Uitspraak: 3 maanden met aftrek. Avonturier voor de balie. De zeemilicien-stoker 3e klas M. v. d. D. staat voor hetzelfde feit terecht, hoewel de omstandigheden wel geheel anders waren. Hij heeft een sergeant-majoor der marine een klap op het oog gegeven, en daarna nog een schop tegen de knie. Het is een merkwaardig verhaal wat we te hooren krijgen. Verd. is ge- ruimen tijd in Spanje geweest, maar vervult nu z'n dienstplicht. Waarschijnlijk heeft hij van die periode een zenuwstoring over gehou den. Hoe dan ook, hij is driftig van natuur en toen hij op den genoemden avond aan het passagieren was geweest, en na veelvuldige biertjes weer aan boord terugkeerde, was het niet alles op rolletjes gegaan. De sergeant- majoor had hem gezegd naar kooi te gaan en waarschijnlijk viel dat in geen goede aarde. Met de hierboven genoemde gevolgen. Ove rigens weet verd. van die schopperij en het slaan niets meer af. Hij is dat vergeten. De Fiscaal is het met den President, Mr. Arnold Veldman, eens, dat dit geheugenverlies verdacht is. Overigens is het eigenaardig dat hij op de gang, tusschen 40 militairen, juist de sergeant-majoor er uit koos. Hij vraagt 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest sedert 11 October. Mr. Buiskool geeft een schoon verhaal over het leven van dit jongmensch. Hier staat voor U, aldus pleiter, een man die niet tegen den wal kan. Zijn geheele staat van dienst bewijst dit. Had hij op een varend schip gezeten, er zou nooit iets gebeurd zijn, maar aan wal kon hij het niet klaren. Deze man is een avonturier. In Spanje, strijdende bij het republikeinsche leger, was hij altijd haantje de voorste als het betrof gevaarlijke baantjes o knappen. Zoo was hij expert in het transporteeren van munitieschepen. Hij heeft pleiter verzocht het volgende aan de officieren te willen vragen: of ze hem alsjeblieft op een mijnenveger of zooiets willen plaatsen, „om naar de bloembolletjes" te kunnen gaan. Hoe ge vaarlijker hoe liever. Deze man is voorts geen „politicus". Hij houdt zelfs van de marine. Maar hij wil varen. En zoo min mogelijk aan den wal zijn. Tenslotte heeft v. d. D. een zwaar voorarrest gehad in Rotterdam. Dat alles schijnt Mr. Buis kool voldoende om de straf iets minder zwaar te doen zijn dan geëischt is. Deze merkwaardige stoker heeft hieraan, op de desbetreffende vraag van den Presi- dent, weinig meer toe te voegen. Hij ver laat laconiek de rechtszaal, en eclipseert, na gen vriendelijk knipoogje met de pers. Uitspraak: 4 maanden met aftrek. Was de cognac te sterk? De zeemilicien stoker 2e klas A. v. A. heeft zich te verantwoorden wegens het feit, dat hij, dienende bij de marinetroepen in Zeeland, °P 10 September op een zeemilicien-korporaal is toegesprongen met het plan deze aan te randen. Hij stak met een mes naar hem, doch dank zij het feit, dat de korporaal terugweek en anderen den wildebras vastgrepen, werd erger voorkomen. Verd. geeft toe. Hij heeft gehandeld in een Vlaag van zenuwachtigheid. Hij had enkele „konjakkies" op en het is gebleken dat hij die niet heeft kunnen verstouwen. Wat er fietelijk preices gebeurd is, kan hij niet meer Vertellen. Hij is het nagenoeg alles vergeten. Mr. Franken deelt mede dat men een psychiatrisch rapport van verd. bezit, waarin aangeteekend staat dat de man lijdt aan bewustzjjnstoornissen. Er is verband tus schen het misdrijf en zijn verminderde toe rekeningsvatbaarheid, zoodat vrijspraak dient te volgen en de man in vrijheid gesteld moet worden. Mr. Buiskool heeft hieraan uiteraard niets meer toe te voegen. Uitspraak: Vrijspraak. Samenloop van omstandigheden. A. A. v. d. K., zeemilicien marinetroepen 3e kl., heeft in Souburg een onaangename affaire meegemaakt. Op 26 September gaf een kor poraal aldaar theorie geweer en toen hij v. d. K. bevolen had de samenstelling van een ge weer te noemen, had deze daaraan niet vol daan. en vierkant geweigerd. Met eenige knoopen er op bleek, dat hij er niet aan dacht aan het bevel gehoor te geven. Ook deze man weet niet meer precies te vertellen hoe alles in het werk gegaan is. Dien middag echter had hij in de krant gelezen, dat zijn zuster in Rotterdam bij een verkeers ongeluk ernstig gewond geraakt was. Aan vankelijk veronderstelde hij zelfs, dat het zijn vrouw betrof. Vandaar dat hij geheel uit het lood geslagen was. Voorts vermoedt hij, dat de korporaal hem niet erg kon zetten. De Fiscaal geeft toe, dat verdachte in derdaad dien dag een schok gekregen heeft van datgene, wat hij in de krant las. Tengevolge daarvan kreeg zijn antipathie tegen den korporaal de overhand en kwam hij tot zijn daad. Hij vordert 6 weken ge vangenisstraf. Mr. Buiskool vraagt zich af of men hier wel kon spreken van opzet. Het optreden van den korporaal schijnt niet geheel juist geweest te zijn. Hij maakte steeds opmerkingen over het werk van verd., en pleiter heeft sterk den in druk, dat hij den milicien „zocht". Tot 5, 6 maal liet hij hem de samenstelling van het geweer opzeggen en is het feitelijk te verwon deren, dat de man, na hetgeen hij in de krant gelezen had, over z'n theewater raakte? Daar bij heeft hij zijn excuses aangeboden. Pleiter vraagt een voorwaardelijke gevangenisstraf en in ieder geval de grootst mogelijke clementie. Na repliek van Fiscaal en pleiter zegt de eerste, dat in dit geval inplaats van gevange nisstraf militaire detentie opgelegd kan wor den. Uitspraak: 6 weken de'entie met een proeftijd van 1 jaar. Hij moest eens naar z'n vrouw. De zeemilicien-barbier 3e kl. G. J. de Z. staat terecht wegens desertie. Half October verliet hij de marinekazerne te Willemsoord, om daar eerst na een dag of 7 weder terug te keeren, nadat hij zich vrijwillig in Amster dam gemeld had. Hij zegt, dat hij naar z'n vrouw moest, om dat hij eens moest zien hoe deze het maakte. Van den President krijgen wij te hooren, dat verd. zich reeds eerder aan dergelijke overtredingen schuldig gemaakt heeft. Het is haast gewoonte van hem geworden om van verlof weg te blijven. Ook zijn burgerlijk straf register ziet er allesbehalve blanco uit. Aller hande straffen sieren namelijk dit document. De Fiscaal ziet enkele begrijpelijke redenen, waarom verd. tot zijn daad kwam. Hij vraagt 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest vanaf 5 October. Mr. Buiskool bepleit clementie. Uitspraak: 2 maanden met aftrek. Slaapziekte of De zeemilicien stoker-olieman J. M. A., die nende aan boord van H. Ms. ..Hydra", liggende te Hoek van Holland, was ingedeeld bij het wachtsvolk van de hondenwacht en was dus in de machinekamer wachthebbend machinist. Hij werd echter door een meerdere geschaakt toen hij zich in slapenden toestand bevond. Dit was de tweede maal, dat hij daarvoor terecht stond. De Fiscaal haalt de woorden aan van een van 's mans superieuren, die zegt, dat hij een beetje minder moet passagieren en wat meer verantwoordelijkheidsgevoel dient te krijgen. Weliswaar wordt er gezegd, dat verd. in zekere mate aan slaapziekte zou laboreeren, maar het is toch merkwaardig, dat zich deze ziekte alleen bij den dienst openbaart. Hij vraagt 1 maand militaire detentie. Uitspraak: 4 weken gevangenisstraf. Fa. Rombout van Violenstraat naar H. A. Lorentzstraat. De bekende zaak van den heer J. J. M. Rom bout in wijnen en gedistilleerd voorheen geves tigd in de Violenstraat no. 95, is thans ver plaatst naar de H. A. Lorentzstraat no. 90, hoek Begoniastraat, telefoonnummer 788. Het is een geheel nieuw gebouwd pand en bij een bezoek daaraan mochten wij ons overtui gen, dat het geheel een zeer goeden smaak ademt en dat men alles in het werk gesteld heeft om het geheel zoo voordeelig mogelijk voor den dag te laten komen. Speciaal de beide groote étalages zijn een lust voor het oog en werden met kennis van zaken inge richt. Zooals men weet, levert de heer Rom bout wijnen en gedistilleerd zoowel engros als en detail. Voorts bezit de zaak een aparte tap- gelegenheid, terwijl een zeer ruime wijnkelder werd aangelegd, waarin de wijnen langen tijd in prima conditie gehouden kunnen worden. Als openingsreclame wordt aan iederen kooper van 1.45 of daarboven een aardige verrassing gegeven. De geslaagde stoffeering werd vervaardigd door den heer J. Zuidweg uit de Sluisdijk straat, terwijl de bouw van het pand werd verricht door de fa. Kersbergen. Er wordt geopend hedenmiddag 2 uur. De bewoners van den Ouden Helder zijn gisteren eenige malen naar den djjk gehold, toen ze een zware explosie hoorden. De nieuwsgierigheid drijft de menschen telkens weer naar plaatsen, die uiterst gevaarlijk zijn. Evenwel bleek dat de mijnen niet op de Heldersche kust tot ontploffing waren gekomen, maar aan den overkant, op Texel, mogelijk ook in de gronden. Hoe krachtig de ontploffingen waren blijkt wel uit het feit, dat bij een familie aan den Kanaal- weg, de hanglamp van den zolder naar beneden kwam. Ook op ons kantoor dreunde de fundamenten. De moderne mijnen bezatten een geweldige explo sieve kracht. De ontploffingen gebeurden om 1.15 uur, om 3.15 en om 3.45 uur. Waarvoor onze Marine zeer ge voelig is. Den laatsten tijd ontvangt de adjudant van den commandant der Marine, de luit. ter zee der le kl. B. J. Velderman, uit alle deelen van ons land bezendingen wollen kleedingstuk- ken. als bivakmutsen, wollen dassen, polsmof fen etc. Het zijn zend'ngen van dames, die ge troffen door het offer dat zoovele van onze mannen moeten brengen, voor de verdediging van ons vaderland, zich verdienstelijk hebben gemaakt met het breien van kleedingstukken, die de mannen op de dikwijls wel heel koude posten, tegen de felste kou zullen beschermen. De Marine-autoriteiten zijn voor dit ge baar zeer erkentelijk. In de voorraad- magazijnen worden uit den aard der zaak deze kleedingstukken niet gevonden, ter wijl vooral de menschen op de bewakings vaartuigen veel kou lijden en dus met deze zendingen zeer gebaat zijn. De heer Vel derman zorgde, dat de goede gaven op die plaatsen kwamen, waar ze het meest noodig zijn. Wie het werk van onze Marine op deze wijze wenscht te waardeeren, kan zijn gaven zenden aan het adres van den adjudant van den Com mandant der Marine te Willemsoord. Laat U voorlichten Het bestuur van de afdeeling Den Helder van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming verzoekt ons de lezers en vooral hen, wien de aankondiging per advertentie ontgaan te wijzen op de gelegenheid om te worden voorgelicht over de maatregelen, wel ke de burgers kunnen nemen ter bescherming van gezin en huis. Het daarvoor gestichte Adviesbureau houdt zitting eiken Donderdagavond van 78 uur in het gebouw Gemeentewerken, Kcrkgracht 10. Niet alleen wordt daar gaarne voorlichting verstrekt aan ieder, over de wijze waarop in elk speciaal geval en zoo eenvoudig mogelijk de meest doeltreffende zelfbescherming tegen het gevaar van luchtaanvallen kan woren verkregen, maar er is ook gelegenheid te spre ken over de aanschaffing van allerlei mate rialen, welke veelal voor een goede gezins- fcescherming onontbeerlijk zijn en waarvan de Vereeniging den verkoop heeft georganiseerd. Het zal voorts zeer op prijs worden gesteld, indien zich personen aanmelden, welke bereid zijn, tezamen met anderen, de bescherming van een woninggroep of een door straten be grensd woningblok ter hand te nemen. Dan kan gezamenlijk worden gedaan, wat vcor vele burgers persoonlijk niet mogelijk is we gens gebrek aan nr.ddelen, lichamelijke om standigheden, enz. Ook kunnen vcor elk de kosten geringer en de middelen doelmatiger zijn. Wat op dit punt in andere steden reeds is bereikt, moet ook in deze gemeente moge lijk zijn. verdrijven ze veilig en vlug. 1 2 stuks 50 et. In dit verband kan gewezen worden op den inhoud van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Burge meester, luidende: „Mijn aandacht wordt er op gevestigd, dat het streven om door bijdragen van particulieren bepaalde blokken eener ge meente te voorzien van het materiaal, noodig uit een oogpunt van luchtbescher ming, geremd wordt door de vrees, dat, indien daadwerkelijk gevaar voor lucht aanvallen ontstaat, het verzamelde mate rieel vanwege het gemeentebestuur voor centrale doeleinden zal worden in beslag genomen. Het behoeft geen betoog, dat het aanbeveling verdiend deze vrees weg te nemen. Zulks zou kunnen geschieden, indien Uwerzijds bekendheid zou worden gege ven aan het voornemen, aan het in een blok ten behoeve van de bescherming te gen luchtaanvallen met particuliere bij dragen aangeschafte materieel ln begin sel zijn bestemming te laten". Laat elk er eens over denken wat hem ten deze te doen staat en zich daarna op een Donderdagavond begeven naar het Avies- bureau, voor het plegen van overleg. Wellicht is op dit gebied een taak wegge legd voor de Buurtvereenigingen. De bestu ren dezer vereenigingen, die zoo uitstekend feestelijke aangelegenheden weten voor te be reiden en te regelen, zouden kunnen over wegen om ook bij deze ernstige zaken lei ding te geven. Vandaag is er nieuws onder de zon voor de talrijke sportliefhebbers in Den Helder. De welbekende tennisleeraar, E. de Zeeuw, heeft het aangedurfd het perceel Zuidstraat 36 om te tooveren in een ruim en doelmatig aange legde sporthal. Wij juichen het streven van den heer de Zeeuw ten zeerste toe, daar door de aanwe zigheid van deze sporthal, zij, die tot nu toe alleen zomers aan sport konden doen, hun liefhebberij onder alle „weersomstandigheden" kunnen voortzetten. Want „Sporthal de Zeeuw" biedt „elck wat wils". Daar is allereerst de badmintonsport, die tennisliefhebbers zal doen watertanden. Dan is er een complete trainingsgelegenheid voor 't boksend gedeelte van Den Helder. Een fraaie punchbal en een goede muurtraining vallen bij dit onderdeel op. Voorts heeft de heer de Zeeuw voor de tafeltennis-liefhebbers een gelegenheid; die uitstekend te noemen ;is. Een warme douche evenals massage en pe dicure ont'.v -ken al evenmin, zoodat men van deze sporthal kan zeggen, dat ze op ieder ge bied mee kan komen. Een ding hebben we met opzet verzwegen, want hier wilde we even speciaal de aandacht op vestigen: n.1. het feit, dat de voetbalver- eenigingen, alsn ede de athletiekvereeniging hier ter plaatse door de aanwezigheid van deze sporthal een unieke gelegenheid gekre gen hbben om daar onder deskundige leiding hun indoor-training, die ten eenenmale on ontbeerlijk is. te beoefenen. Naar wij vernemen heeft de H.A.V. daar reeds toe besloten. Met ingang van 1 Januari zal onze jonge athletiekvereeniging van dit gebouw gebruik maken. Rest ons nog te vermelden, dat er een pri ma gasverwarming is, die aangelegd is door de fa. Schellinger. Wij wenschen den heer de Zeeuw met zijn streven succes toe. BeiaardbespeMng Op Vrijdag 1 December 1939, van 4 uur tot 5 uur namiddag dcor den Stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito. PROGRAMMA: 1. „Plet hutje bij de zee", j. r. Thomas 2. „Welkomstlied voor St. Nicolaas, A. v. Dijk 3. „Zie ginds komt de stoomboot", bewerking Joh. Vet 4. St. Nicolaas komt in de stad", idem 5. Zie de maan schijnt door de boomen", Mr. J. J. Viotta 6. „Rommeldebommel op den zolder", R. H. van Pelt en J. H. Boon. Een medewerker van het Hbl. schrijft: Dit is een titel dien wij al eens meer heb ben gebruikt. Maar in welk een anderen tijd! Het was vlak na het vlootverdrag van Wash ington en vlak vóór het verwerpen van de Vlootwet. De wereld was in vrede en voor Indië scheen er nog nauwelijks een vuiltje aan de lucht. En nu! Nu zuilen er weinigen meer zijn die, aan den Indischen einder, het Gele Gevaar zich niet zien opstapelen terwijl Europa genoeg met zichzelf te doen heeft. We zijn nu al zóó ver dat geen enkele regeering, ook de tegenwoordige niet, nog twijfelt aan de noodzakelijkheid van het ver sterken der Indische marine. Gestreden wordt er niet meer over het o f, maar over het hoe. Of zijn we zoover nog niet In enkele pers organen van regeeringsgroepen is in den laatsten tijd, tegen het plan van de slagkrui sers, het financieele bezwaar weer geuit! in ..De Tijd" heeft men de vraag kunnen lezen of het nu toch wel aanging, al die tientallen millioenen aan enkele slagkruisers te beste den, wanneer we hier nu eens wat geld had den om de leerlingenschaal te verbeteren. Dit 1 ij k t inderdaad een redelijke vraag: Hoe kan er geen geld zijn voor een betrekkelijke kleinigheid en wel voor een fanlastisch hoog bedrag? Terwijl bovendien het kleine euvel onmiddellijk zou zijn verholpen en het groote pas over een jaar of vier, vijf. Maar wie zoo redeneert, vergelijkt toch twee din gen van geheel verschillenden aard. Een betere leerlingenschaal is een wenscht- 1 ij k h e i d. Niet meer. Maar het behoud van Indië en daarom gaat het in de schepen kwestie is een noodzakelijkheid. Al zouden wij het peil van ons onderwijs bij wijze van spreken een halve eeuw omlaag moeten drukken, we zouden toch blijven b e- s taan, we zouden Groot-Nederland blijven met al zijn cverzeesche hulpbronnen en Indië zou onder de leiding blijven die het, boven elke andere, verkiest (daaraan is, na de vele uitingen in den Volksraad en de Pers daar ginds, inzake de vlootversterking geen twijfel mogelijk). En de vraag, óf Groot-Nederland zal blijven, mag men toch natuurlijk niet op één lijn stellen met die, hoe het zal bestaan, neen, hoe een onderdeel van Europeesch Nederland zal worden verzorgd. En zoozeer onvergelijkbaar zijn de beide za ken. dat, naar ons bekend is, onder het vorige Kabinet wij bedoelen het minister-Colijn van 1937— '39) ernstig werd gedacht aan een heffing ineens voor de slagkruisers. Iets dat toch wel niemand in zijn hoofd zou krijgen als het om gewone uitgaven gaat, zooals die voor enderwijs. Laat ons dus de zaak der maritieme ver dediging van Indië uitsluitend blijven bezien als een v raag van h o e en niet meer als een van of. En haar dus niet vergelijken met vraagstukken uit ons normale leven. Die val len er immers alle bij in het niet. Bij deze zaak van nationaal bestaan. Want dat is Nederland.6 Indië' Z°° S°ed als die van Met de vriendelijkheid van den Russi- schen beer is het afgeloopen. Hij ligt nu dreigend te grommen aan de Finsche grens. Het Finsche schoothondje schijnt het hem wat al te bar gemaakt te hebben. Wat het dan misdaan heeft? Het heeft zich van de dwaze kuren van den beer, van zijn grommende uitvallen en van zijn vriendelijk gestreel, niets aangetrokken. Het heeft, met permissie, gezegd, blijf in je Russische hok, ik ben niet gesteld op je vleierij en op je bescherming ook niet. Blijf waar je bent en laat me met rust. Die houding heeft den Russischen beer ver droten. Wat denkt die kleine keffer daar over de grens eigenlijk Hij wil me zeker, als ik rustig lig te slapen, onverwacht een doodelijke beet toebrengen met zijn venijnige tanden. Ja, dat zal de bedoeling wel zijn. En de groote beer begon alarm te maken. Dat Finsche schoothondje staat naar m'n leven, brulde hij over Europa. De Europeanen hebben onge- loovig hun schouders opgehaald voor dien grooten schreeuwer. Ze hebben er wat om gelachen en gesusd: „Kom, kom, maak je niet zoo bang. Wat moet zoo'n keffertje nou tegen jou doen." Maar de Beer nam daarmee geen genoegen en maakte nog meer misbaar. Hij zei tegen het hondje: „Ga direct 25 kilometer van m'n grens af, anders sla ik je meteen dood". Maar dat Finnetje was ook niet voor de poes en antwoordde prompt: „Goed, dat doe ik, als jij met je groote pooten ook 25 kilo meter van mijn grens afgaat". De Beer brom de van nijd over zooveel brutaliteit en den volgenden dag schreeuwde hij over Europa: „Die Finsche nijdas heeft een paar jonge beertjes doodgeslagen, ik kan dat niet langer lijdelijk aanzien." „Hij liegt het", kefte het Finsche hondje, niaar het begon toch een beetje bang te wor den voor den grauwen brommerd daar aan zijn grens. Het riep zijn vier millioen hondjes in 't geweer, maar wat moest het beginnen, aLs het ernst werd, tegen die 165 millioen beren. Toen kwam een wijs en verstandig mensch, die kwam van ver, van den over kant van den Oceaan, uncle Sarn, heet hij in de wandeling, en die zei tegen den grooten beer: „Hou je nou een beetje koest, wat zou zoo'n schoothondje nou tegen jou kunnen beginnen. Gedraag je nu toch als een verstandige beer, die zich van z'n kracht bewust is en wel weet, dat dat Finnetje je immers geen stroobreed in den weg zal leggen." Uncle Sam reisde naar de Beren hoofdstad om daar met den grooten Beer een babbeltje te maken en om hem te zeggen, dat hij en heel de wereld het dwaas en belachelijk zou den vinden als de Beer, in onverstand, dat Finsche schoothondje iets zou doen. Het Finnetje wacht, een beetje angstig, wat dat bezoek van dien verstandigen mensch op zal leveren, want het begint heusch wel een beetje te bibberen voor dien grommenden beer. En de neutrale wereld wacht ookZal de Beer nog tot bedaren te brengen zijn? Gisterenavond op de reede van Vlissingen aangekomen. H. Ms. „Johan Maurits van Nassau" is thuis. Nadat de echtgenooten van de opvarenden eenige weken in spanning omtrent het verloop van de reis verkeerd hebben, is het schip gisterenavond om half elf op de reede van Vlissingen aan gekomen. Wanneer het schip in Nieuwediep komt was nog niet bekend en zal ook niet bekend gemaakt worden, in verband met het geheimhouden van de scheeps- bewegingen. Burgerlijke Stand van Den Helder ONDERTROUWD: (op 21 Nov. '39) A. Ras en M. Groenendijk; A. J. Oosterbroek en N. Bakker; C. van Dam en J. Koster. MILITAIR NAAR ALKMAAR GEBRACHT. Een militair werd gisteren alhier aangehou den en op verzoek van den Officier van Justitie te Alkmaar naar die plaats overgebracht in verband met een nog niet afgehandelde kwestie. BEGIN VAN BRAND. Telefonisch werd gisteravond kennis ge- van^ rat v I" de b0et achter de aP0theek van de fa. Hoolmans in de Spoorstraat, brand was uitgebroken. Even later deelde men mede dat het gevaar geweken was. Het bleek dat wasomgevallen petroleumstel de schuldige WIENS FIETS IS DAT? Vannacht vond men in de Spoorstraat tegen een verkeerspaal een onbeheerde heerenfiets hel J^ofdbureain 6 beVi"dt ZICh

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5