Engeland achter het schild der kleine neutralen De onthullingen over Stalin's doelstellingen Öju-eA dm QieJbet De zee neemt.... Het „ongure adres" van de Arbeidsbeurs Uitslag verkiezing Kamer van Koophandel Zestien jaar*** Het water wast Russische troepen over Finsche grens Botter op paal qeloopen Zandgrond geeft schralen tarwe-oogst Haringvisschers er weer op uit Weer een nieuw Duitsch strijdmiddel Herhaaldelijk hebben bevoegde Berlijnsche instanties en Duitsehe publicisten nieenen te moeten waarschuwen, dat het Duitsehe rijk met de wijze der verdediging van haar neutraliteit door de kleine democratieën in het westen alles behalve ingenomen was. aldus het Hsbl. Van Duitsehe zijde moest men zich daarbij laten welgevallen dat in deze neutrale landen wederom het vermoe den naar voren kwam, dat men hier met een langzame voorbereiding op komende be slissingen te doen had. Nu is het een feil. dat de laatste dagen in invloedrijke en doorgaans goed geinformeerde Duitsehe bla den overwegingen worden afgedrukt, die eenige ongerustheid in de plots weer zoo actueel geworden kleine neutrale staten schijnen te wettigen. Men merkt in Berlijn bijv. op, dat de kleine neutrale staten waarmee in hoofdzaak natuurlijk Nederland en België zijn bedoeld, zich door En geland laten misbruiken. In dit verband is een zin in de „Berliner Börsenzeitung" van heteekenis, waaruit het volgende wordt ontleend: „Engeland gebruikt, waar het niet den moed heeft, met de Duitsehe weermacht noch te land, noch ter zee, noch in de lucht openlijk den beslissenden strijd aan te bin den, de kleine staten, vooral op zekere pun ten (an gewisscn Stelten) als beschermend schild, dat ten doel heeft, Duitschland te verhinderen, Engeland aan te grijpen." Er zijn góed-ingelichte kringen in de Duit sehe hoofdstad, die zulke opmerkingen met bijzondere aandacht hebben gelezen, en in verband brengen met het voornemen van Duitschland te pogen om thans uit een zoo gunstig mogelijke strategische positie Enge land mat te zetten, en die daaruit en uit ze kere andere symptomen opmaken, dat zich blijkbaar wederom donkere wolken aan den horizon vertoonen, van welke men voorloopig slechts kan zeggen, dat van harte te hopen is, dat zij spoedig voor een zonniger weekend zullen blijken te hebben plaats gemaakt. Het oificieele standpunt te Ber lijn. Sprekend over de verscherpte Britsche blokkade, zegt men in officieele Duitsehe kringen, dat de nieuwe schending door En geland van het Volkenrecht, evenzeer de neutralen treft als Duitschland. De Duitsehe regeering neemt van de door Engeland geschapen nieuwe situatie nota en behoudt zich alle maatregelen voor. DE RUSSISCHE DICTATOR ANTWOORDTa, Reuter meldt uit Moskou; dat Sta- 1 in in een verklaring tegenover de Prawda Frankrijk en Engeland ervan beschuldigt verantwoordelijk te zijn voor den huidigen oorlog. De Sowjetunie heeft altijd geloofd en gelooft nog, dat een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oor lóg de positie van alle landen en volkeren wezenlijk zou verlichten. Naar uit een telegram van het Sovjette- legraafagcntschap blijkt, heeft Stalin deze verklaring afgelegd naar aanleiding van een vraag van de redactie van de Prawda. wat' de houding van Stalin was tegenover bet bericht van Ilavas omtrent de rede, welke Stalin op 19 Augustus in het Poli tieke Bureau zou hebben gehouden en waar in hij gezegd zou hebben, dat de oorlog zoo lang zou dienen te duren totdat de oorlogvoerenden zouden zijn uitgeput. (Men heeft dit verhaal van Havas gevon den in ons blad van gisteren. Red.) Hot antwoord van Stalin luidt: Dit bericht van Havas is als zoovele an dere van zijn berichten een leugen. De hee ren van Havas kunnen niet ontkennen, dat 1. niet Duitschland, Frankrijk en Enge land heeft aangevallen, maar Frankrijk en Engeland Duitschland, waardoor zij de ver antwoordelijkheid voor den huidigen orlog op zich genomen hebben; 2. Na het uitbreken van de vijandelijkhe den Duitschland, Frankrijk en Engeland vredesvoorstellen gedaan heeft, terwijl de Sowjetunie deze vredesvoorstellen openlijk heeft ondersteund, omdat het geloofde en nog altijd gelooft, dat een zoo spoedig mo gelijke beëindiging van den oorlog de posi tie van alle landen en naties wezenlijk zou- verlichten; 3 de heerschende kringen van Engeland en Frankrijk op ruwe wijze zoowel de Duit sehe vredesvoorstellen, ais de pogingen van de Sowjetunie om een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oorlog te verkrijgen, hebben afgewezen. Dat zijn de feiten. Wat kunnen de café- chantant politici van Havas tegenover de ze feiten stellen? Commissoriaal onderzoek naar de vermissing van Johanna de Nigtere. Tijdens de debatten in de Tweede Kamer vestigde mevr. Mackay-Katz (C.H.) gisteren de aandacht op de tragische verdwijning van de 18-jarige Johanna de Nigtere te Am sterdam. Spr. vraagt of de Arbeidsbeurs geen onderzoek instelt naar de adressen, welke zij verstrekt (zoo men weet is het meisje na een sollicitatie aan een door de Arbeidsbeurs verstrekt adres vermist). De mini-ter van Sociale Zaken, de heer van den Tempel, zegt in antwoord hierop, dat in het algemeen een voorafgaand gron dig onderzoek naar den werkgever onmo gelijk is, doch dat ten aanzien van jeugdig en vrouwelijk personeel de zaak wel an ders is. De commissie, die verbetering der arbeidsbemiddeling heeft te onderzoeken, sal het Amsterdamsche gevat onderzoeken. Onze Marine waakt. Een Nederlandsche onderzeeboot op patrouille langs de kust. De vliegdienst heeft een belangrijk aandeel in de taak der Kon. Ned. Marine bij de be veiliging van onze kust. Een watervliegtuig wordt na een patrouilletocht op de helling van het vliegkamp „De Mok" gesleept. Het badpaviljoen te Hollum op het eiland Ameland loopt gevaar en moet worden afgebroken. Tengevolge van de stormen' der laatste dagen zijn de duinen aan het Westerstrand te Hollum op het eiland Ameland zoodanig afgeslagen, dat het badpaviljoen bij het eerste hooge water gevaar zou loopen door de zee verzwolgen te worden. Nadat gislercn de inventaris was gebor gen. is thans de eigenaar-exploitant, de heer Kossen, bezig het gebouw af te bre ken. Ook een aantal zomerhuisjes loopt ge vaar te worden weggespoeld. Ongeluk op het IJselmeer. Gisterochtend om ongeveer half zeven is een botter, de „Lemmer 2" toebehoorende aan schipper Andries Fleer, die met zijn zoon aan boord was, even buiten den ha veningang te Lemmer op een zich onder water bevindende paal geloopen. Het schip begon dadelijk veel water te maken. Ande re booten, die in de nabijheid voeren, bo den hulp. Men heesch de zeilen en zoo kon men het schip nog binnen de havendammen sleepen, waar het zonk. Een gedeelte stak nog boven water. Hoewel het geen onmid dellijk gevaar voor de scheepvaart ople verde, is men reeds begonnen, door middel van een op een zolderschuit gemonteerde kraan, het schip te lichten. En dan al lid van inbrekersbende! In verband met de aanhouding van drie jongelui, die verdacht werden' van verschil lende inbraken in villa's in de buitenwij ken en omliggende dorpen van Nijmegen, is nog aangehouden een vierde verdachte, een zestienjarige jongen, tegen wien proces-ver haal is opgemaakt wegens medeplichtigheid aan een der diefstallen. Bij na'der onderzoek i^ nog komen vast te staan, dat de reeds eerder aangehouden drie jongens, nog meer inbraken gepleegd hebben; dan waarvan zij verdacht werden. Ook hebben zij een automatische weeg schaal in liet wachthuisje van de gemeente tram te Berg en Dal, verbroken. Een groot gedeelte van de gestolen goederen heeft de politie in beslag genomen. Waarom dan ontginningen? Enkele Eerste Kamerleden maken blij kens een nota betreffende de werkverrui ming ernstig bezwaar op het uitgeven van geld aan ontginningen. Daar voornamelijk zandgronden gecultiveerd zullen worden, waarop de tarwebouw een schrale oogst zal opleveren, meent men. dat hiermede niet terstond Nederlands voedselvoorziening ge diend is. En juist aan tarwe bestaat een tekort! Op de ontgonnen gronden zou men wel rogge en aardappelen kunnen verbouwen, maar hierin kunnen wij reeds voldoende voor zien. O.rn. op de hier genoemde motieven vreezen de hier aan 't woord zijnde leden, dat de nieuwe ontginningen even zoovele bronnen van verlies zouden blijken. Doordat de stembriefjes vanuit Texel gis-, teren wegens mijnengevaar niet konden wor den overgebracht, kon het hoofdstembureau nog niet officieel de uitslag vaststellen. Daar telefonisch de Texelsche resultaten zijn overgebracht, kunnen wij reeds thans officieus mededeelen, dat alle door 'de'mid- denstandsvereenigingen gesteunde candida- ten zijn gekozen en wel de heeren: L. Colthof, Den Helder; I.. Ja'. M.- Jiftdpl,Alkmaar; B. Xuyper, Alkmaar; II. C. Lind, Alkmaar; F. H. Ringers, Alkmaar; Ch. H. Th. Schmalz, Schagen. De candidaat K. F. Oortgijsen te Den Hel der wist het slechts tot 25 voorkeurstemmen te brengen. Fabriek ontruimd. Het water van onze rivieren wast. Dc stand van de Maas is reeds meer dan 46 boven N.A.P., doch voor dijkdoorbraken- en ernstige overstroomingen behoeft geen vrees te bestaan. Binnen enkele dagen verwacht men val. De Over-Betuwe staat blank en de overlaat van Spijk is in werking getreden. In Helmond was de dekenfabriek N.V. de Wit gedwongen het werk stil te leggen en ook in eenige fabrieken te Deurne en Gel- drop, die haar grondstoffen uit Helmond ontvangen, verwacht men stopzetting van het bedrijf. Hierdoor zouden bijna duizend man personeel werkloos worden. Flinke vangsten. Nu het weer zich gebeterd heeft, zijn gis ternacht wederom een achttal motorioggers uit' Scheveningen ter haringvisscherij ver trokken. Volgens radiografische berichten uit zee hebben verschillende haringvisschers gister ochtend flink gevangen. Vangsten werden gemeld tot ruim 300 kantjes per schip. Verschillende loggers zijn thuisstoomende met flinke lading. Rook ontwikkelende granaten. Over den kleinen aanval, dien de Duitsehe troepen, zooals zij zoo vaak doen, gisteren op de Fransche stellingen ten oosten van de Moezel hebben ondernomen, schrijft de mi litaire medewerker van de Matin": „Hetgeen deze kleine operatie van den vijand tot op zekere hoogte merkwaardig maakt, is dat zij eerst werd voorafgegaan door een artillerie-voorbereiding van om streeks een uur en dat zij daarna werd bc- scliermd met behulp van rook ontwikkelen de granaten. Nabij een van onze kleine voorposten tegengehouden, kwam de vijand daarmee in contact in een gevecht met hand granaten en mitrailleuse-pistolen. Na dit korte gevecht keerde hij naar zijn linies te rug. „Het is voor het eerst dat de vijand aldus in serie rookmakende granaten gebruikt, die, zoo zij het voordeel hebben de bewegin gen van de aanvallers te verbergen, hen daarentegen verplichten te manoeuvreeren in een atmosfeer, die hen eenigszins ver- Bemiddeling. President Roosevelt heeft geweigerd een 'vredesactie in te leiden. Maar hij zal niet eeuwig kunnen blijven weigeren en als mijn geestesoog de dingen goed voorziet, zal de bemiddelingsprocedure dan het volgende verloop hebben: De President zal worden overgehaald, de bemiddelaarsrol te vervullen. Er zal eenigen tijd verloopen met overleg over de vraag wat voor soort van wapenrusting hem zal worden toegestaan. Er wordt onderhandeld over de plaats, waar de vredesconferentie wordt gehouden. Men gaat te dien einde op zoek naar een stad, die niet bedreigd, overrompeld of ver deeld is. Hitier stelt Berchtesgaden voor, op grond dat hij niet van het buitenland houdt. Stalin stelt Berlijn „of een mdere Russische start" voor. Grover VVhalen zal trachten de conferen tie als attractie voor 1940 op de World's Fair te krijgen. Mussolini stelt voor, het tweede deel op de groote tentoonstelling in Rome, 1942, te houden. Gemeld wordt, dat nabij de havens van het bemiddelende land Duitsehe duikbooten zijn waargenomen. Tegenspraak. Bevesti ging. Tegenspraak. Bevestiging. Tegen spraak. Bericht dat een Amerikaansch oor logsschip zichzelf heeft getorpedeerd. Het wordt 1940 en de strijd over den zetel der vredesonderhandelingen neemt toe. Naar verluidt organiseeren Duitsehe en Fransche troepen een bridge-tournooi voor het volgende seizoen. Hitier stelt voor, de conferentie in Rome te houden. Mussolini antwoordt: „Niet voor 1942. Ik heb het klaargespeeld buiten den oorlog te blijven en laat me er nu niet in sleepen". Men wordt het tenslotte eens over de plaats van samenkomst, maar de censors besluiten den naam geheim te houden. Roosevelt stelt een overzicht van de strijd punten op, maar ontdekt dat er een paar dozijn nieuwe zijn bijgekomen sedert men hem erbij haalde. Londen en Parijs eischen, dat de wapen stilstand wordt opgeheven voor dat het mo reel der bevolking inzakt. Verworpen. Roosevelt krijgt zijn derden termijn, daar Europa hem niet wil laten gaan, De vredesconferentie komt midden 1941 bijeen in de meest oorlogszuchtige atmos feer sedert 1918. De vraag komt naar voren, of gedelegeer- blindt. De eenige verklaring voor dezen aan val is, dat men een experiment heeft willen ondernemen." De militaire medewerker van de „Petit Parisien" schrijft over deze nieuwigheid: „Het is mogelijk dat deze nieuwe methode meer zal worden toegepast. Mocht dit het geval zijn en deze deze strijdwijze zich gaan ontwikkelen, dan zou dit ons opperbevel kunnen verplichten een andere opstelling te overwegen dan die, welke tot dusver aange nomen was voor de bezetting van het terrein vóór de weerstandiinie." ANNA PAULOWNh VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Aan den dienstplichtige van de lichting 1940, A. J. Braaf, is vrijstelling van dienst plicht verleend voor den tijd van een jaar. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het Algemeen Steuncomité 1939 heeft opgebracht f 136.74y2. FILMAVOND B.V.L. Met een kort welkomstwoord opende Bur gemeester Mijnlieff als voorzitter der plaat selijke landstormcommissie, den propaganda- avond van den B.V.L., die bij den heer Slik ker werd gehouden. Het welkom gold in het bijzonder de heeren officieren, vertegenwoor digende den kantonncmentscommandant van Brcezand, en de heeren De Jong en Ottenbros van de Landstormcommissics Den Helder en Alkmaar. Nadat spr. nog had opgemerkt, dat de avond ook als ontspanningsavond voor de Breezander militairen bedoeld was, werd staande het eerste couplet van het Wil helmus gezongen en ving de filmvertooning aan. Vóór de pauze gingen „Het Veertig-Ja rig Regeeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina" en het leuke, door Prins Bern- hard opgenomen filmpje „Ons Prinsesje loopt", daarna de leger- en vlootfilm „Neder land, let op uw saek". De heer Ottenbros sprak aan het einde, na dank gebracht te hebben aan de plaatselijke commissie voor de organisatie van dezen avond en aan den heer Slikker voor het gra tis beschikbaar stellen van zijn zaal, een propagandistisch woord. De B.V.L. heeft geen ander doel dan: steun aan het wettig gezag. Spr. wilde geen angst aan jagen, maar er toch op wijzen, da* tusschen Rusland en ons land vroeger twee landen waren en nu nog maar een. Het communisme wandelt naar het Westen. De B.V.L., betoogde spr., dient daarom versterkt te worden, want „als zoo'n groote beer aan den loon is, ligt hij nog niet direct aan een touwtje". Met liet zingen van liet zesde couplet van het Wilhelmus werd de avond besloten. WEGENBOUW. We vernemen dat binnen niet te langen tijd zal worden overgegaan tot het aanbe steden van do aanleg van de aardebaan v. bet wegvak Stolpenvan F.wijcksluis van weg no. 9, Rijkswegenplan 1938 en het ma ken van kunstwerken van gewapend be ton in dat weggedeelte, een en ander met bijkomende werken onder de gemeenten Zij- pe en Anna Paulowna. WIERINGEN den wapens mogen dragen en machinegevrp i ren achter hun stoelen mogen zetten Daa eenstemmigheid niet te bereiken is, wordt 1 iedereen hierin vrijgelaten. uc Roosevelt noodigt Hitier uit, zijn stand, punt uiteen te zetten. Als hij uitgesprokP„ is, is het 1942 geworden en wordt het woord vèrleend aan Stalin. Men komt ot de ontdekking, dat Stalin bezig is, den Balkan als nieuwe provincie bij Rusland aan te hechten. Gemompel Roosevelt noodigt nu de geallieerden uit hun standpunt uiteen te zetten. Duitsch' land en Rusland noemen dit unfair. Italië verkondigt opnieuw zijn nèutrali. teit, naar men wee- nog steeds niet goed" tegen wie. Duitsehe en geallieerden solda ten geven een diner ter eere van een soldaat" die zich het best het begin van den oorlog kan herinneren. Mussolini noodigt opnieuw de gedelegeerden uit, de besprekingen 0n +o*-itr4mv<atp11inp- vnni-t tn I de gedelegeerden uil, uc uc^picningea 0p de Romeinsche tentoonstelling voort te zet ten en stelt een ultimatum van 48 uur" Wordt de eisch ingewilligd, dan dreigt hij een rede te zullen houden. Onder algemeene ontsteltenis wordt het punt aangehouden. Hitier waarschuwt dat zijn geduld ernstig op de proef wordt gesteld. Roosevelt stemt met hem in, dat men nu tot besluiten moet komen. Hij stelt art. 1 van de geallieerde eischen aan de orde inhoudend dat Polen in zijn oude grenzen moet worden hersteld. (Alle lichten gaan uit. Na drie uur zijn alle gewonden en de gebroken meubels verwijderd). Na heropening roept een der gedelegeer den, terwijl er nog kruitdamp in de zaal hangt: Aan wien hebben wij dit alles te danken Stalin en Hitier wijzen Roosevelt als den schuldige aan. Göring staat op en betoogt dat de v, schijnlng van Roosevelt als bemiddelaar e daad van agressie is. Roosevelt voert bedremmeld aan, dat hij is uitgenoodigd om te bemiddelen. Duitschland, Rusland, Engeland en Frankrijk dreigen met mobilisatie. Zij wor den eraan herinnerd dat zij al gemobiliseerd zijn.In de opgewonden discussies wordt Roosevelt „bemoeial" en „indringer" ge-' noemd. Roosevelt wordt uit de conferentiezaal gezet. Vreugderoes in Wallstreet. War-babies willig. Staalaandeelen springen 15 punten omhoog. Doek. LONDEN, 30 November. (Reuter.) De bladen melden uit Helsinki, daV Russische troepen vanochtend ora. -5 V» 'Kam kwart over negen uur de Finsche grens zijn overgetrokken. Verloren: een paar blauwe dameshand- sclioenen, een blauwe ceintuur en een paar bruine kinderwanten. Gevonden: een rijwielplaatje met ingesla gen naam. Inl, gem.bode-. SCI-IAGEN, 30 Nov. 110 paarden 100—350, 30 gelcdkoeicn, mage re 80—150, 44 idemv ette 150270, 12 kalf- koeicn 190—230. 29 vaarzen 85—140, 20 gras kalevren 4055, 3 nuchtre kalveren C18, 331 vette schapen 1625, 150 overhouders S16, vete varkens per Kg. 66 ct., 37 big gen 717, konijnen 501.25, 24 kippen 0.o0l-.oO. AMSTERDAM, 29 Nov. Veemarkt. 160 vette kalveren: le kw. 72—80 ct„ 2e kw. 64—72 ct., 3e kw. 54-60 ct. per Kg. levend gewicht 42 nuchtere kalveren f 812 per stuk, 83 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 7174 ct., zware varkens 71—74 ct., vette varkens 7174 ct. per Kg. slachtgewieht. Overzicht: Vette kalveren zeer matige aanvoer, gedrukte handel, hooge prijzen. Eenige van prima kwaliteit hoogcre notee ring. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger. Varkens: zeer matige aanvoer, handel zeer stil, pr>j- zen iets minder dan Maandag j.1. ALKMAAR, 29 Nov. Aardappelen 2.303.30, andijvie 0.60—2.1». appelen 37, bloemkool I 810, idem B 35, boerenkool 2.604.20, bieten 1.40—2-60 druiven 8—13. gele kool 2.10, groene ,kpol 2—2.60. knolselderie 2.604.60, peren 2— 6, prei 3.50—4.60, peterselie 1.10, roode kool 2.30—3.50, selderie 1—1.90, spinazie 0-28— 0.61, spruiten 2.505.50, tomaten 8.20—10.00, uien 1—2.80. witte kool 1.60, wortelen 2.10, boswortelen 2.50—5.50, witlof I 7—S, idem II 5.506. BROEK OP LANGEND IJK, 30 Nov. Uien 2.10—3, drielingen 1.30-1.80, grove 2.60—3.20. gele nep 3.70, kroten 1.50—2.00, roode kool 2.30—3.20, andijvie 1.10—1-50. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOIJDE, 30 Nov. Uien 2.402.90, drielingen 1.60—1.80, Pr' uien 3.3.10, gele nep 5.10, roode knol '-•?» —3, gele kool 2.10, D. witte koöl 1.60—1,»®. groene kool 2.30—2.50. andijvie 1.10l-50- Do veiling duurt voort. ZWAAG, 29 Nov. Veilingsvereenigin# „Bangert en Ottisti*. Druiven: Alicante 10—33^ Goudreinetten 3.10—14. Present van Engeland 3.501''.W Cox O range pippin 6—32. Groninger Kroon 4./010.20. Zoete Ermgaard 5.30— Deckers glorie 7.30—14.40, Beurré Alcx Lu cas 1520. Beurré Clairgeau 4.508. B01? ne Loiiise d'or 22—29. Comtesse de Pa"9 6,2017.20. Conference 16.20—23.70, Dove'1 ne du Comice 36-51, Legipont 9-14. Soldav Lahoureur 4.60—21.10. Gieser Wildeman l-1" —7, Winterjan 1.70—5.40, Westl. Louw 1..,o .5 9Q wiJliam Dnchess 3.60IS.fVO* - Germain 1.7010.90, Boeregroen 4.20 o- Curé 4—13.30.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8