dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hevige verontwaardiging in Amerika Finsche regeering afgetreden Noodseinen van Sovjetlegers overschrijden de grenzen Hoilandsch schip Het Derde Rijk ziet verbeten toe HELSINKI gebombardeerd LL/EERBERICHT KONINGSTRAAT.78, DEN HELDER, TELEFOON 50 f2 LIJNEN) V R IJ D A G 1 DECEMBER 1939 67e JAARG. No. 8788 Een niet-bevestigd bericht uit Helsinki meldt, dat Rusland een ultimatum gericht heeft tot Fin land. Dit ultimatum zou hierop neer komen, dat, tenzij Finland alle Sowjet-Russische eischen vóór ge- passeerden nacht drie uur zou hebben ingewilligd, het land ver woest zou worden. Vannacht om twee uur was het parlement, dat Donderdagavond om acht uur bijeen was gekomen, nog in vergadering bijeen. De situatie Dit nummer bevat pagina's D E BILT SEINT: Prinselijke gift voor de soldaten De „Beverwijk" in gevaar? KELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder betaalt Rusland De Russische beer heeft zijn gewel dige klauwen naar het schier weer looze Finland uitgestrekt en dreigt het leven van deze strikt neutrale natie te vermorzelen. En vol ontzetting ziet de wereld toe. hoe weer een kleine neutrale natie van de landkaart dreigt te worden weggewischt, omdat een groote bnurman zich „bedreigd" ge voelt. De ontsteltenis over deze brute en niet te verdedigen Russische inval gaat vrijwel overal gepaard met een gevoel van groote verontwaardiging en, hoewel dit materieel weinig helpt, weet de Finsche natie zich ge dragen door de sympathie en 't medeleven van schier heel de wereld. Vooral uit Amerika, maar ook uit Enge land en Frankrijk komen berichten, welke aan duidelijkheid weinig te wenschen over laten. De verontwaardiging in de Ver- eenigde Staten is grooter dan bij den Duitschen inval in Polen, daar Fin land dat steeds strikt zijn finantieele verplichtingen nakwam, in Ameri ka geldt als het ideale type van de democratische staat. Zóó groot is de bereoring onder het volk, dat een Amerikaansche diplomatieke actie bijna niet kan uitblijven. Men vraagt zich overigens af, of Moskou maar zonder meer het aanbod van goede diensten, door President Roosevelt gedaan, van de hand wijst., zelfs zonder antwoord. Een dergelijke onhoffelijkheid zit de Ame rikanen zeer hoog en de stemmen, welke pleiten voor verbreking der RussischAme rikaansche betrekkingen doen zich zeer luid hooren. Ook in Frankrijk wil een goed deel der openbare meening met de Sovjet-Unie bre ken. Hoe de stemming in officieele kringen is, kan blijken uit de opheffing der parle mentaire onschendbaarheid van communis tische Fransche Kamerleden en de arresta tie van één hunner. MILITAIR DUITSCHLAND VERBETEN. In Duitschland valt ten aanzien van de Finsche kwestie een eigenaardig dualisme te constateeren. Officieele kringen verklaren, dat Duitsch land bij de Finsch-Russische ruzie slechts de rol van toeschouwer vervult en men gaat zelfs zoover te zeggen, dat het Derde Rijk geen belangen heeft bij de Scandinavische landen, met uitzondering van Denemarken. Men erkent ook overigens de rechtvaar digheid der Russische verlangens naar mi litaire veiligheid in de Oostzee. DUIDELIJK TREDEN DOOR DE ZE DIPLOMATENTAAL DE CON CESSIES AAN HET LICHT, WEL KE VON RIBBENTROP HEEFT MOETEN DOEN OM RUSLANDS WELWILLENDE NEUTRALITEIT TE KOOPEN. Stalins prijs was een terugtrekken van Duitschland uit geheel Oost Europa en de vrije hand op het Scandinavische schier eiland. Recht tegenover deze officieele taal der Duitsche diplomaten staat de verbetenheid van het militaire Duitschland, dat knarse tandend toeziet hoe Hitier voor Stalin de poorten van de Oostzee opengooit. Met schaamte moet de Duitsche marine aanhooren hoe een Russisch admiraal het Sovjet Rijk uitroept als de beheerscher dezer, sinds eeuwen zuiver Duitsche, zee en terwijl het bolsjewisme in gesloten kolon ies opmarcheert naar het Westen, vragen velen in het Nazi-Rijlk zich af hoe dit alles zich wel vereenigt met de sinds jaren steeds weer herhaalde strijdkreet, dat het Hitler- dom Europa's bolwerk is tegen anarchie en communisme. Het Duitsche leger staat in den geest niet naast den Rus, maar naast den dapperen Fin, met wien men reeds eerder tezamen tegen de Moscovieten vocht en hoe politiek Berlijn zich ook mag kronkelen om de Russisch ultimatum aan Finland De Finsche regeering is afgetreden en Tanner, de minister van Finan- tiën, is met het vormen van een nieuwe regeering bezig. Deze regee ring zal dan trachten opnieuw con tact met Moskou te zoeken en in ieder geval een wapenstilstand trachten te bewerkstelligen. Het moet thans niet onwaarschijn lijk geacht worden, dat het kleine Finland, om verder bloedvergieten te voorkomen, de Russische eischen zal inwilligen. OORLOGSVERSCHRIKKINGEN. Rusland dat gedreigd had Helsinki geheel te vernietigen, heeft zijn legers gistermor gen op .drie plaatsen de Finsche grens doen overschrijden en de luchtmacht heeft ver scheidene plaatsen met brandbommen be stookt. De vloot heeft enkele Finsche haven steden gebombardeerd, er zijn reeds dooden en gewonden gevallen, zoodat de Finnen zich wel geheel in de wreede werkelijkheid van een modernen oorlog zien verplaatst. De Finsche troepen zouden in Kareltje ver woeden tegenstand bieden en stand houden, ondanks een moordend artillerievuur. Be noorden het Ladoga meer hebbén de Russen getracht de z.g. Finsche Maginotlinie in den rug aan te vallen, maar de terreinsgesteld heid laat hier het gebruik van het voor naamste aanvalswapen, de tanks, niet toe. Ook hier zouden de Finnen als leeuwen vechten. Het z.g. visschers-schiereiland in het hoorden leverde minder bezwaren op, de slechts enkele Finsche wachtposten kon den zich tegen 'n Russische divisie niet ver weren. GRUWELIJKE BIJZONDERHEDEN. Reeds thans zijn gruwelijke bijzonderheden bekend omtrent den strijd, die volgens ver- groote offers welke aan het roode Rusland werden gebracht, te verbloemen, het staat vast, dat militair Duitschland dit spel met onrust gadeslaat. Bij dit alles is van het grootste belang, van welke houding Italië in de eerstvol gende dagen zal blijk geven. De eerste berichten trillen van veront waardiging over den Russischen inva*. maar zoolang Mussolini niet officieel of of ficieus heeft gesproken, dient men af te wachten. Het Romeinsche Rijk houdt zijn machtig leger gereed en zijn kruit droog. Te wiens gunste het tenslotte zal ingrijpen is niet te zeggen, maar het meest waarschijnlijk is, dat het zal zijn ten eigen bate en dan wee. de kleine neutralen, welke ook dezen dicta tor in den weg staan. schillende gegevens door de Russen meedoo- geniloos zou zijn gevoerd. Honderden granaten zijn op onverdedig de steden afgevuurd, de havenstad Viorg is voor een groot gedeelte door brand ver woest. Direct hebben de Russen getracht de toevoer van electrischen stroom naar de steden af te sluiten door de electrische cen trale Imatra ten noorden van Viorg te bombardeeren. Verder zou een ziekenhuis getroffen zijn, in het nabij gelegen plaatsje Enso. Het verloop der gebeurtenissen in Helsinki, de hoofdstad, is aldus geweest. Reeds in den morgen waren Russische vliegtuigen boven de stad geweest en hadden boven arbeiders wijken circulaires uitgestrooid, waarin de bevolking werd opgewekt de regeering weg te jagen. Wij Russen hebben niets tegen de Finsche bevolking, slechts willen wij een regeering dwingen, die onze gerechtvaardig de eischen hooghartig van de hand wijst, zóó was ongeveer de inhoud der pamfletten. Spoedig verdwenen de machines weer. Te gen twee uur werd het signaal alles veilig gegeven en kwam de bevolking, die 's mor gens in de grootste orde toevlucht in de schuilplaatsen had gezocht, weer te voor schijn. Om kwart voor drie echter versche nen de Russische machines opnieuw en be gonnen BRANDBOMMEN uit te strooien. Spoedig stonden vele huizen in vlammen. De U.P. correspondent seinde op dit oogenblik: Voortdurend klinkt het donderend bulderen van het afweergeschut en het is dan onmogelijk, het aantal bommen dat inslaat, te tellen. De toe stellen vliegen zeer hoog en het is uiterst moeilijk ze te raken. Het is niet mogelijk een schatting te doen van het aantal slachtoffers. Het moet echter zeer groot zijn, want de bevolking was, doordat de lucht na vanmorgen betrokken is, in den waan, dat het gevaar voorloopig ge weken was en velen bevonden zich op weg naar hun bezigheden. Ik zelf heb minstens twaalf bommen zien vallen. Enkele daarvan waren van buitengewoon groot formaat. Opmerkelijk is de kalmte van de bevolking en met name van de luchtbeschermingsfunc tionarissen en het telefoonpersoneel. Op het oogenblik, dat de reusachtige gla zen toren van „Hotel Torni", waar ik logeer, bezweek onder den luchtdruk, vroeg ik een dringend gesprek aan met Kopenhagen. In de hal weerklonk op dat oogenblik een oor- verdoovend geraas, want een ware stortvloed van glas on puin stortte omlaag. De telefo niste echter nam met de grootste kalmte het gesprek aan. Tot zoo ver het reeds geplaatste relaas. Gisteravond seinde de „U. P."-correspon- dent nog: Het meeste puin, dat tengevolge van het luchtbombardement in de straten lag, is bin nen twee uur opgeruimd. De brandweer heeft meegedeeld, dat de branden zich niet uitbreiden, doch dat deze op drie punten nog zeer hevig zijn en wel in de benedenstad. Er zijn geen cordons getrokken rond de brandhaarden, aangezien de bevolking zich buitengewoon goed gedisciplineerd gedraagt en er zorg voor draagt, dat er geen opstop pingen ontstaan. De halls der hotels en van de reisbureaux zijn vol met personen die trachten zoo spoe dig mogelijk te evacueeren. De straten bieden na den luchtraid een lu- guberen aanblik, aangezien de duisternis na 4 uur 's middags reeds ingetreden is. De zoeklichten doorsnijden den duisteren hemel, terwijl de brandende gebouwen sterk in de duisternis uitkomen. Ondertusschen hernemen de bewoners weer hun dagelijksche bezigheden en wordt er met het opruimingswerk haast gemaakt. Hierboven een kaartje van de landengte van Karelië, waarop het Finsche gebied is aangegeven, dat door de Sovjettroepen in den eersten aanval werd overschreden. Men vindt op de kaart de stad Viborg, als mede de grensplaatsjes Terijoki en Vamm; genoemde plaatsen werden door de Russen onder vuur genomen. In de Finsche golf is het Finsche eiland Seiskari gelegen, de Russische marine is van Kroonstad (Itronstadt) opgestoomd en treft thans voorbereidingen aldaar troepen aan wal te zetten. Zeer interessant is de aange geven dikke lijn, deze was de door de Rus sen geëischte linie, waarop de Finnen on middellijk moesten terugtrekken, hetgeen in den Russischen eisch van 27 Nov. (dus nog vóór het niet-aanvals-pact was opgezegd) was vervat. De kaart geeft verder den lezer een over zicht van het meest zuidelijke Finsche ge bied, waar de strijd het hevigst is. Met de ontruiming van de hoofd stad begonnen. Bevolking vlucht naar de besneeuwde bosschen. Gisteravond is begonnen met de ontrui ming van de hoofdstad. Reeds eerder was, zooals men weet, advies gegeven, de stad te verlaten, doch toen het gevaar scheen te luwen, waren velen weer teruggekeerd. U. P. seinde hieromtrent vannacht: Volgeladen treinen verlaten deze stad. De exodus is begonnen en de bevolking begeeft zich per trein, wagen of andere voertuigen naar buiten naar de besneeuwde bos schen uit angst voor de luchtbom bardementen, die, naar men vreest, zich hedennacht zuilen herhalen. Matrassen, dekens en lakens wor den meegevoerd om zich eenigszins tegen de koude van den nacht te be schermen. Gedurende den avond brandden nog een twintigtal huizen. Heele huisgezinnen bren gen den nacht in kelders en schuilplaatsen Verwachting: Matige tot krach tige, tijdelijk wellicht storm achtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, nu en dan regen of motregen, iets kouder. Ten behoeve van O. en O. Z.K.H. Prins Bernhard heeft f 10.000 geschonken aan de sectie „Ontwikke ling en Ontspanning" van het Alge meen Hoofdkwartier. Deze gift werd door hen, die met het ontwikke ling?- en ontspanningswerk der ge- mobiliseerden belast zijn, met groote vreugde begroet. door. Zij durven niet naar hun woningen terugkeeren. RUSSISCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. In Finsche militaire kringen wordt ge zegd, dat vier Sovjetrussische vliegtuigen omlaag zijn geschoten, twee nabij Helsinki een bij Hangoe en een ander in Karelie. VEERTIG DOODEN TE HELSINKI. De Finsche radio heetf medege deeld, dat bij het bombardement van Helsinki veertig personen werden gedood en 120 gewond. De slachtoffers zijn meest vrouwen en kinderen, warvan twee beneden acht jaar. Bij een aanval op Lathi werden vier personen gedood en dertien gewond. MOSKOU GEEFT DE ACTIE TOE. Tot laat in den avond bleven gister of ficieele Russische berichten uit, in Moskou was blijkbaar het parool „niets van bekend" gegeven. Tenslotte gaf echter de Moskou- sche radio een communiqué uit, waarin werd verklaard, dat met het oog op „verde re Finsche militaire provocaties" het roode opperbevel bevelen heeft gegeven aan de troepen van het militaire district van Le ningrad om de grens om 8 uur in den mor gen op de Karelisch landengte en in een aantal andere districten te overschrijden. Ondanks de ongunstige weersomstandighe den, zoo gaat het cpmmunique verder, heeft de Sowjetrussische luchtmacht verkennings vluchten ten uitvoer gelegd en de lucht havens van Viipuri (Viborg) en Helsinki gebombardeerd. De telefonische, telegrafische en spoor wegverbindingen met Helsinki zijn verbro ken. De leden van de Finsche legatie ma ken zich in alle kalmte gereed te ver trekken, zij weten nog niet hoe zij naar hun land zullen terugkeeren, vermoedelijk via Duitschland en Denemarken. (Zie veider onder Laatste Berichten). TWAALF LANDGENOOTEN AAN BOORD. De Deensche veerboot „Prins Chris- tian" heeft tusschen Gjedser en Warnemünde noodseinen opgevan gen van een Nederlandsch schip, naar alle waarschijnlijkheid van de zeesleepboot „Beverwijk 20" die kort geleden naar Rusland is verkocht. Er bevinden zich twaalf Nederlan ders aan boord. Wat hun lot is, is tot dusver onbekend. Twee weken geleden vertrok er in betrek Kelijke stilte uit Schiedam een transport vaartuigen naar Leningrad, die hier te lande voor Russische rekening waren aan gekocht. Het waren, aldus het Hsbl., de sleepbooten „Beverwij'k 20", „Ophir" en „lAvenir', benevens een drijvende kraan met een hefvermogen van 150 ton, gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam. Eenige da gen geleden moet deze sleep het Kieler ka- naai zijn gepasseerd, zoodat zij zich inder- daad in de omgeving van de lijn Gjediser— Warnemünde kan bevinden. Weliswaar zijn deze vaartuigen dus geen Nederiandsche schepen meer in den zin der wet, maar dit neemt niet weg, dat het be richt over het in nood verkeeren van een der sleepbooten hier ongerustheid heeft ge wekt. Immers, de „Beverwijk 20" vaart on der een Russischen gezagvoerder met een bemanning, bestaande uit vier Russen en twaalf Nederlanders. Voorts zitten er acht a negen Nederlanders op elk der beide an dere sleepbooten en vier op de kraan. De rest der opvarenden zijn weer Russen. Deze bemanningen zijn te Schiedam aan geworven; zal zijn afkomstig uit die stad, benevens Vlaardingen, Maassluis en Sche- venmgen. Een avontuurlijk verleden. In 1022 werd de Beverwijk, die voor ha- venverbetering naar Zuid-Amerika was ver- i™''" Argentinië opgelegd. Het schip ag jarenlang te roesten op het eiland Ti- BS", ln f? "««I* drietal Hol. rif ter iongehn onder leiding van H. van tend tenJ", K Beve™>ik naar het vader- tuurliito 6 bronscn- Hct werd een avon- tuurhjke, lange reis met veel tegenslag- de Bemiddelde snelheid was: drie mijl per uur ma 1!u?S van.de.n baggermolen brak enkele tegénwimJ0'1 1 te k,ampen met stroom on den Z k' ™ara kolengebrek, enkele le den der bemanning kregen scheurbuik, enz. Doch op een mistigen Novemberavond liep het gerepareerde schip de haven van IJmui- den binnen. Zou de Beverwijk na dit zwerversbestaan een droevig einde hebben gevonden?

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1