rs weg naar een Duitschen vrede Een kleine scène Lof voor Dr. Hacba Onthullingen van Madame labouis Zandauto rijdt kantoortje binnen Eva betooverde Wreszynski Defensieve strategie, inplaats van groot offensief? Slechts normale controlemaatregelen DE LEVENDE WEKKER Zoodra de naam van „Madame Ta- bouis", de bekende Parijsche journa liste en redactrice van de radicale „Oeuvre" genoemd wordt, is waak zaamheid geboden. Er is waarschijn lijk geen vrouw ter wereld die over zooveel informaties, maar terzelfder- tijd over zooveel fantasie beschikt en er is stellig geen publiciste die bewust of onbewust zooveel aparte onjuistheden of tendentieuze beschouwingen in het licht geeft als deze in de wereld der Fransche di plomatie en pers zoo overbekende tengere Franpaise: Geneviève Ta- bouis. Dat voor oogen houdend mo ge het aardig heeten aan een harer jongste publicaties, ditmaal in een Engelsch dagblad, een eil ander te ontleenen. „Hitier hoopt op een vrede zonder een groot offensief". Aldus luidt de kop van een artikel van Madame Tabouis in een Engelsch dagblad en zij vervolgt dan: „Terwijl de moest zonderlinge dreigings oorlog tusschen Engeland en Duitschland voortduurt, heeft het Derde Rijk in de laat ste vijf, zes weken een reeks teleurstellin gen ondergaan, van niet geringe omvang: het Fransch-Britsche-Turksche pact. de Pau selijke Encycliek, de opheffing van het Ame- rikaansche wapen-embargo en voortdurende redevoeringen van Molotow en Wprosjilow, die eens en te meer bevestigden dat de Sov jet Unie er niet aan denkt Duitschland in militair opzicht of met materiaal bij te staan en dat het Kremlin Duitschland nog altijd tot de kapitalistische staten rekent waarte gen haar politiek gericht is. Oorlogsplannen gewijzigd? De reactie van deze bittere teleurstellin gen bij den „Fuhrer" is gemakkelijk te lezen uit de verschillende rapporten die mij van de neutrale staten bereiken. De oorlogsplan nen voor het Westen, waarover wij aanvan kelijk zooveel hoorden, hebben ingrijpende wijzigingen ondergaan. ITet schijnt dat de „Fuhrer" nieuwe plannen met zijn generaals wenscht voor te bereiden. Dit is voor ons van bijzonder veel belang, vooral na de rede van Hitier in Munchen, waarin hij toegaf dat Duitschland zich op een oorlog van vijf jaar voorbereidt, hetgeen dus practisch neer kwam op een bekentenis van de mislukking van den „bliksem-oorlog", waarbij hij zijn volk een overwinning op de democratieën beloofde binnen zes maanden. Hitier confereert levendig mee. Nog niet zoo heel lang geleden vond op het ministerie van Oorlog in Duitschland een bespreking plaats bij gelegenheid waar van vooraanstaande figuren van de Reichs- wehr en voormannen van de partij de mo gelijkheid onder het oog zagen van Duitsch- lands weerstandsvermogen in het geval dat een offensief aan het Westelijk front eens mislukken mocht. Het feit. van een derge lijke bespreking moge op zichzelf al merk waardig heeten, maar daar kwam nog bij dat Hitier persoonlijk een levendig aandeel in de conferentie had. De voorwaarden voor een groot offensief. Een der legerleiders legde er trouwens den nadruk op dat die bespreking in tegen woordigheid van den „Fuhrer" werd gevoerd en derhalve, mede door de aanwezigheid van vrijwel alle leger-autoriteiten, een be slist officieel karakter had. Hij verklaarde dat de situatie voor Duitschland, indien een offensief in het Westen werkelijk eens zou mislukken, in feite heusch niet zoo slecht was, als sommige Duitsche pessimisten meenden te moeten voorstellen. Trouwens een mislukking zou alleen mogelijk zijn, in dien een dergelijke groote aanval op het programma stond, hetgeen voorloopig geens zins in de bedoeling lag. Hij stelde in het licht dat alvorens zooiets gebeuren zou, de industrieel en landbouwkundige reorganisa tie in het Duitsche Rijk voltooid zou moeten worden en dat bovendien de industrieele centra van den linker Rijn-oever en sommige streken aan den rechter-oever allereerst naar het achterland zouden moeten worden overgebracht. Eventueele ontruiming. De uiterste consequentie van een en ander was dus dat, indien een evacuatie als voor deze plannen noodzakelijk, in het aanstaand voorjaar en natuurlijk tijdelijk - zou wor den uitgevoerd, het volk ervan overtuigd kon zijn dat de economische oorlogspolitiek geen schade of leed teweeg zou brengen. Defensieve strategie? „Vervolgens", aldus gaat mevrouw Ta bouis verder in haar artikel, „toonde hij aan hoe een dergelijke evacuatie tot stand zou kunnen komen, zonder het weerstandsver mogen van het land ook maar ergens te verzwakken. De Duitsche legers zouden zich aan den anderen kant van den Rijn kunnen terugtrekken om hun defen sieve actie daar jarenlang te voeren. Een dergelijke defensieve strategie zou ieder gevaar bij voorbaat tot een minimum reduceeren. Een soortge lijk plan zou .Ludendorff al in 1918 door een groep Duitsche officieren zijn voorgelegd, maar de Keizer voel de er toen niets voor het uit te voe ren. aangezien de economische posi tie van het land er te zeer door zou worden verzwakt. De spreker van nu MADAME TABOUIS. was van meening, dat een terugtrek kende beweging als de thans geschet ste de positie en het prestige van het Nazi-regiem geenszins zou kunnen aantasten. De „Fuhrer" gaf toe dat een dergelijke strategie den democra- tischen staten eerder zou bewegen tot een volkomen „Duitschen vrede", zooals Hitier die zich voorstelde. De militaire spreker koesterde voorts de illusie dat de Geallieerden, uit vrees voor een „Bolsjewiseering" en een Russische mi litaire interventie, wel verplicht, zouden zijn, tot een draaglijke overeenkomst met den Fuhrer en tot toestemming in de hand having van een sterk Duitsch leger als bol werk tegen het communisme. De openbaarmaking dezer discussies maakte een diepen indruk in Nazi-kringen aange zien het de eerste keer was dat Hitier zijn adviseurs te kennen gegeven had, dat hij al lerminst iets gevoelde voor een groot offen sief in het Westen, maar dat hij veeleer bleef vasthouden aan het geloof dat hij, in „de defensie" blijvend, de groote „Duitsche vrede" zou kunnen bereiken, waarvoor hij zijn volk jarenlang zulke groote offers had opgelegd. Propaganda in neutrale landen. Intusschen heeft de Fuhrer een organisa tie in het leven geroepen met een fonds van ongeveer 50 millioen gulden voor een groot- scheepscbe propaganda-catnpagne onder de neutrale staten. Onder leiding van dr. Gem- sen, zijn er verschillende pers-organisaties en centra gevormd in neutrale hoofdsteden, terwijl tal van dagbladen groote sommen aangeboden krijgen op condities dat zij hun „politiek" ten gunste van het Duitsche Rijk wijzigen. Maar dit nieuwe plan van den „Fuhrer" zal precies zoo mislukken als al zijn vorige" Aldus Geneviève Tabouis wiens opmer kingen wij uit den aard der zaak laten voor wat zij-zijn: suggesties en beschouwingen van een journaliste, wier woord niet immer wet gebleken is... Ongewoon ongeluk te Klooster- zande. Gistermiddag omstreeks drie uur is te Kloosterzande en zandauto bij het passeeren van een stilstaande vrachtauto te veel naar rechts uitgeweken, De chauffeur wist hier door een tegenligger te ontwijken, doch ge raakte de macht over zijn stuur kwijt en zwenkte naar links tegen den gevel van een woning. Dit huisje, .dat sedert eenigen tijd onbewoond en voor afbraak bestemd was, werd door den Rijkswaterstaat kortelings als kantoortje in gebruik genomen. De auto reed door den muur heen naar binnen. Ge lukkig zagen de twee teekenaars, die hier zaten te werken, het ongeluk aankomen, zoodat zij zich tijdig genoeg in veiligheid konden stellen. Óok de chauffeur van de zandauto kwam er merkwaardig genoeg zon der eenig letsel af. De ravage, welke is aan gericht, is evenwel groot. Verklaring van den Britschen onderstaatssecretaris. Onderstaatssecretaris Butlef heeft in het Lagerhuis opnieuw verzekerd, dat Emge- land de belangen der neutralen zal blijven eerbiedigen en de ongemakken door de maatregelen tengevolge van de Order in Council tot een minimum zal beperken. Men hoopt dat de neutralen zullen inzien, aldus Butler dat Duitschland met onwet tige middelen strijdt en Engeland slechts normale controlemiddelen toepast. Daarna behandelde Butler de verhouding van En geland tot de Middellandsche Zeestaten. Ge hoopt wordt dat de betrekkingen met Ita lië en Spanje zich nog verder zullen verbe teren. Elke gelegenheid zal worden aange grepen om den handel niet Griekenland te doen toenemen. Tenslotte noemde Butler als oorlogsdoel: het strijden om al datgene te behouden, dat het beste is in de Christelijke beschaving. Engeland strijdt om voor zich zelf de vrijheid van geweten, de vrijheid van godsdienst, de vrijheid van woord en daad te behouden. Daarom vraagt de vrijspraak van den vier jaar. verdediger eisch van Eva Busch liet hem in dén steek en later volgt Wreszynski haar naar Europa. Het lijkt wel een geschiede nisboekje: ,8 October 1938, Wreszynski komt in ons land". Aan Eva B had hij geseind: „Sta met 1000 gulden aan de ka de". Eva is er niet. Geen nood. In plaats van naar een tehuis voor dak- loozen trekt Wreszynski van hét. ecne dure hotel naar het andere, licht de hoteliers op, sluit weer een „agreemeijt" met Eva, zij krijgt juweelen, bloemen, een bontmantel, hij geeft feesten Op schandelijke wijze bedroog verd. den koopman en mej. Toni M. Spr. meent, dat verd. het maximum straf heeft verdiend, doch wil rekening houden met de 13 maan den voorarrest. Wegens oplichting, twee maal ge pleegd, vordert spr. vier jaar gevan genisstraf met aftrek van de geheele voorarrest. De zitting wordt hierna geschorst. Na de. pauze hebben de pleidooien plaats. Mr. Th. Muller Massis betoogt uit voerig, dat de zaak van den Goeschen koop man niet bewezen is en tav. de oplichting van Toni M., gerecl te twijfel bestaat. PI. zegt dan, een beetje sentimenteel te moeten wor den, want Wreszynski is ook een mensch! Verd. spoedde zich naar Holland, omdat hij betooverd was door een blonde vrouw, Eva Busch. Hij was met haar gelukkig geweest maar voor hij voet op den Nederlandschen bodem zette, had Eva reeds connecties met een anderen man aangeknoopt. Hij wilde haar met geschenken overreden om weel bij hem terug te komen; voor haar had hij wel geld over Pres.: Geld van anderen had hij er voor over! Met klein dringt pleiter tenslotte op vrij spraak, subs. op een clemente straf aan. De Pool maakt nog gebruik van het laat ste woord; 14 December zal hij zijn vonnis hooren Gisteren zette het Amsterdamsohe Ge rechtshof de zaak tegen den Poolschen op lichter Wreszynski voort. De bijzonderhe den van deze affaire gaven wij uitvoerig in ons blad van Woensdag jl. Daar getuige Toni M. nog ziek is, komt slechts de bedrogen koopman uit Goes, de secretaris van Wreszynski, verklaringen'af leggen. „Bar-keeper". Get. vertelt hoe hij door den Pool voor zes mille is opgelicht. Hij dacht, dat zijn „chef" steenrijk was, een villa in Amerika bezat, enz. In het contract tusschen get. en verd. welk stuk ter tafel komt, werden eerstge noemde gouden bergen beloofd. Dikwijls zat get. met Wreszynski in dure hotels, en daar trof de secretaris verd. ook wel met den heer vari Nicrop van de Amsterdamsche Bank aan. ',4^ Mr. Muller Massis (tot getuige): U was eigenlijk een soort „bar"-secre- taris. U zat steeds met W. in de bar en u betaalde dan Pres.: En was Wreszynski ,bar"- keeper? Verd. houdt, vaak op waardige wijze, op de vragen van den president zijn onschuld vol. Nadat de zaak van Toni M behandeld is, neemt de procureur-generaal het woord voor zijn requisitoir. De procureur-generaal memoreert, dat verd. een paar jaar geledeen, in 1937, met Eva Busch naar Amerika ging. Hij maakte een hotelrekening van G500 dollar en... kon niet betalen. Eva Busch moest haar sieraden en bont mantels verpanden. Samen gaan zij naar Los Angelos, waar hij verdacht wordt van verduistering van kostbare sieraden. Dit geeft een voorproefje van wat ons te wach ten staat in Nederland. Een jaar president van Bohe- men en Moravië. De Praagsche bladen publiceeren ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van de ambtsaanvaarding van het protectoraat door presi dent Hacha uitvoerige commenta ren, waarin de verdienste van dr. Hacba voor het Tsjechische volk wordt in het licht gesteld. De „Neuc Tag" schrijft o.m., dat het geen gemakkelijke taak is geweest, welke dr. Hacha een jaar geleden temidden van de groote gebeurtenissen van de wereld politiek öp zich 'heeft genomen. Moed en onbaatzuchtigheid hebben hem geschikt ge maakt, dit hooge ambt op zich te nemen. Dit geldt volgens het blad in het bijzon der voor het besluit van dr. Hacha, het lot van hot Tsjechische volk in handen te leg gen van het rijk. Onder leiding van dr. Ilacha heeft het Tsjechische volk zich tot de nieuwe gemeenschap aangesloten en zich op grond van de nieuwe wetten kunnen in schakelen in zijn woongebied. „Venkow" constateert o.m., dat dr. Hacha m Maart een beslissing heeft genomen, waarmede hij voor het Tsjechische volk de garantie-oorkonde heeft verworpen voor een eigen autonome ontwikkeling, het heeft gespaard voor zinlooze offers en het heeft ineengevoegd tot een eensgezinde, construc tieve politieke beweging. ai u&iAaa£: Door HENRY O. NORTON. James Lavendy had weinig kansen ee James was neerslachtig. Hij was drie m twintig en vol illusies geweest toen hii dramatisch "Zcl?™ ^cVd?"1 kZd".uin ,^aa^nauwe^s, de regisseurs negeerden hem. Een ervan dat wi«t i 8 hem 4™,,STd" nofdKr" mocht.0 8en aardl8 actricetje hem wèl !Lm?cht en de derde een nog diepere ideetje hei im vÜJJS?!!»* stuk verdeeld. Met S'd kl°PPend hart hooptT Jmnes Tog eens dacht ®rekkenaHetDlt St"k Z°Ü Sterk de aan" veel interesse voor hebben. O, als hij eens ^and°loopó irwó^t'vooricfoi Met FrlwZden„te ..Ik weet i 'de,aclltl3are Deze man herhaalt die den wezenloos, tot hij wordt weggeleid BLr- 6611 k°rt scènct^> zo»der verdere beteekenis voor het stuk, waarna de groote scène van de hoofdpersoon voor de begon. ecatbanj[ Bitter teleurgesteld verdiepte Jame, thuis in het stuk, dat hij gekocht h iZlc!l toen deed hij een vreemde ontdekkint u zag, dat de auteur zooals meer voork 1 zijn stuk oorspronkelijk anders had 4 schreven. Er waren enkele scènes of <L8e' ten ervan geschrapt, op aandringen L J' directie naar hij vernam. Geschrapt was u een prachtige scène, die hij anders te snel zou hebben gehad, een-scène, waarin de v sufte landlooper opeens als opgeschrikt om waakt uit zijn versuffing, zich verdedigt zr leven biecht, om medelijden en be^riinin smeekt, uitbarst in woede, als men hem ver oordeelt en wegleidt. ffir James knarsetandde, toen hij zag, w(t hi' had kunnen spelen, als de auteur niet »6 zwicht was voor de meening van den regis' seur en de directie, die het stuk te lang en onder anderen die scène onnoodig achtten En een plan begon in hem te ontkiemen. Het was een gala-première. Alles wat de stad aan belangrijke kunstenaars bevatte, de geheele pers, officieele personen, menschen uit de society, vulden de zaal. Een prachtige bezetting, in elk geval interessant spel, de regisseur was wereldberoemd en de auteur was overgekomen en zat met een zuurzoet gezicht. Zooals alle auteurs was hij uiterst gevoelig voor coupures en beweerde, dat hij zich voorkwam als een vader, wien men z'n kind liet zien, met afgehakte armpjes. De voorstelling begint. Zonder twijfel had het stuk succes, doch er was toch niet de rechte stemming en de auteur was ervan overtuigd, dat dit lag aan de coupures, ter wijl do directeur en de regisseur beweerden, dat er nog méér had moeten worden gecou peerd! Tot aan de derde acte sprak men in de zaal van een interessant stuk, goed geënsce neerd. kortom men redeneerde nog op de verstandige wijze, die getuigt dat er geen sprake is van dat wonderlijke contact tus schen publiek en tooneel, dat een waarach tig succes beteekent, de betoovering waarin men geen verstandige woorden meer zegt, doch klapt en stampt en schreeuwt en rare dingen doat en desnoods schreit. Wat onze moderne auteurs ontbreekt, zei een bekend criticus, is het hart! Zo zijn als de dood om ons te beroeren en toch is het dat, wat wij nog altijd zoeken in een schouw burg: lachen en huilen willen we! Toen begon do derde acte. James kwam op. Hij voelde zich als een ter dood veroordeel de Wat hii ging doen stond gelijk met con tractbreuk. Het zou een schandaal veroorza ken. doch hii moest het doen. Een maal in zijn leven wilde hii spelen, wilde hij laten zien en voelen, wat hij in zich had, het koste wat het koste! En hij speelde. Op het moment, dat hij de wezenlooze woorden „Ik weet niet, Edelachtbare voor de laatste maal moest herhalen en zich weg leiden, staarde hij langen tijd voor zich, richtte zich wat op, als ontwakend uit zijn sufheid, keek rond, en begon te spreken in de ademlooze stihe. Hij sprak aarzelend eerst, hakkelend, tol lend', sidderend voor wat hij deed. Rondom hem was een versteende verbazing. De souffleur in zijn hok was een beroerte nabij de regisseur achter de schermen een moord. Doch in zijn loge boog de auteur zich voor over en luisterde gespannen. Ja zoo had W zich deze scène gedacht. Zoo gebroken, smeekend, aarzelend, dan langzaam win- nend aan kracht, langzaam doorgolfd van bitterheid en droevig verlangen had hij den armen verloopen zwerver hooren spreken in zijn gedachten. En dat had men willen schrappen! Deze aanklacht, deze smart kreet! Maar daarop Was het stuk gebouwd, daarop rustte het. zonder deze scène was al; les duister en vaag. Deze man. zooals M daar stond, was belangrijker dan de hoorn- persoon, omdat hij meer van het groote e barmen en de groote inspiratie uitte, die nei werk hadden doen geboren worden. De uitbarsting, op het slot woede, verzet, razernij, de felle verwijten, geslingerd in ee ademloos luisterende zaal. het ineenzinken, uiterliik en innerlijk... Groote hemel, zei de bekende criticus en hij veegde zich het voorhoofd af, ik m schuld bekennen. Geen hart? Een gr hart en daar stond een groot acteur. Niemand wist, dat de groote acteur zijn kleedkamer lag en moest worden Dijt? bracht. n Tegen dat het zoover was, zag hii auteur over zich gebogen en verwachtte u storm gelaten. r Inplaats daarvan voelde hij, hoe de an zijn handen drukte en hoorde hem met o roerde stem zeggen: „U alleen hebt begrepen... U hebt mijn stuk geredJ Zonder die scène was t als een huis z°nG bodem. Maar men wilde niet naar mi] lu teren. Ik dank U..." „Ik moest het doen", stamelde Ja" den regisseur smeekend aanziende, moest eindelijk spelen! Al was het maal!" De regisseur kuchte. „Het zal wel m dan eenmaal zijn, willen we hopen i hij, glimlachend. James speelde de scène driehonderd n"1^ I achter elkander en nog jarenlang tel-k opnieuw. De scène maakte hem Maar wat hij ook speelde later, de Ki doch zoo belangrijke rol van den la"a per bleef hem zoo lief, dat hij lat°r auteur zijn besten vriend geworden verzocht rondom dezen figuur een stun schrijven. Gaat u maar na: 43500 onge lukken per jaar, dat is er 9err" deld één ongeveer per 13 rum ten! En als iedereen blijft denken, dat de schuld bij anderen '9' dan beleven we misschien no een gemiddelde van 13 ong^ vallen per minuut!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 22