Inlijving dienstplichtigen NEDERLAND EN DE „BRITSCHE BLOKKADE Pearl Buck, Postvluchfcn op Indj| Kamer van Koophandel 1940 de vriendin van China B-steuo voor middenstand een gemeentelijke kwestie Verkiezing Begroofing Noord-Holland goedgekeurd Relletje in de hoofdstad Tweede Kamer Onze scheepvaartverbinding met Indië Een der weinige vrouwen die den Nobelprijs ontvingen Russische onwil tegenover Roemenië? Vrijzinnig Hervormd Persbureau VOLGENDE WEEK BESLISSING OVER DE STEUNNORMEN. Bij de debatten over de begrooting van So ciale Zaken, tijdens welke o.m. de nood der werkloozen en der kleine boeren ter sprake kwam, heeft minister van den Tempel gis teren in de Tweede Kamer een rede gehou den, waarin hij het aantal werkloozen in ons land d.d. October op 248.395 schatte, dat is 67000 minder dan in Oct, van het vorig jaar. Wat de loonen in de werkverschaffing be treft, meent de minister dat er wel een vorm is te vinden om tot contact met de land arbeidersorganisaties te komen. Het is ove rigens moeilijk rekening te houden met con tractueel vastgelegde loonen der landarbei ders, spr. wil zoo ver gaan als mogelijk is met de loonvoorwaarden, doch een algemeen theoretische lijn is niet te trekken. Zooveel mogelijk moeten tewerkgestelden den Zon dag thuis kunnen doorbrengen. „Uitgerangeerden". Schifting van werkloozen in geschikten en lichamelijk niet-geschikten is bepleit. Doch dat „uitgerangeerden" toch weer aan den slag komen, komt wel voor. Hier is werk voor de commissie Fockema Andaea, die de schifting in studie heeft. De minister ontkent, de Kamer, wat betreft de offers die voor de werkloosheidsbestrij ding gebracht moeten worden, met mondjes maat te hebben ingelicht. Inschakeling van den middenstand voor den B-steun is een gemeente lijke kwestie. De zaak der prijsstij ging is een algemeene regeerings- aangelegenheid. Een beslissing om trent de normen voor steunverlee- ning en wat daarbij behoort is de volgende week te verwachten. Jeugdwerkloosheid. De jeugdwerkloosheid is een probleem van de eerste orde. Spr. wil een algemeene jeugdregistratie bevorderen, doch de jeugd- registratiebureaux zullen verdwijnen. In ve le gevallen blijft inschrijvingsplicht bestaan, deze kan worden bevorderd door indirecten drang, niet door dwang. Over de kampen verschijnt binnenkort een nota; de regeering wil verhooging der vak kennis en onttrekking aan een sfeer van demoralisatie. Na eenige re- en dupliek, waarbij de voor zitter eenige malen hamert, o.m. omdat de nsb. afgevaardigde de heer Woudenberg, sommige opmerkingen van den minister president „stompzinnig" noemt, wordt de begrooting van Sociale Zaken voor 1940 zon der h. stemming aangenomen. De minister wordt door vele Kamerleden van allerlei richting gecomplimenteerd. TUINKNECHT GEËLECTROCUTEERD. Gistermiddag is de 16-jarige tuinknecht J. Janknecht bij werkzaamheden in een waren huis te Honselersdijk in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De jongen was op slag dood. Uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal. De regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om de volgende ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940 in te lijven op de hierna vermelde datums. 1. Officiersopleiding. Inlijving op 5 Febr. '40, infanterie, inbe grepen het regiment grenadiers, het regi ment jagers en militaire administratie; ploe gen 1 en 2, wielrijders; bereden artillerie, be- redenen, onbereden artillerie, met uitzonde ring van den artillerie-triangulatie- en den artillerie-weerdienst, cavalerie. Inlijving op 6 Aug. 1940: bataljon genees kundige troepen, veterinaire dienst, le, 2e en 3e regiment genietroepen, artillerie-trian gulatie-dienst. Inlijving op 2 September 1940: korps pon tonniers en torpedisten. Inlijving op 1 October 1940: korps motor- dienst, luchtvaarttroepen en artillerie-weer dienst. 2. Opleiding tot onderofficier-administrateur. Inlijving op 6 Mei 1910: alle korpsen, ploeg 1. 3. Overigen. Inlijving op 5 Februari 1946: regimenten infanterie, inbegrepen het regiment grena diers en het regiment jagers, ploeg 2. Inlijving 15 Januari 1940: 4e regiment hu zaren (geen paardenoppassers en verzor gers). Verzoeken om vrijstelling. Dienstplichtigen van de hiervóór vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinner schap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlan gen, kunnen daartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Januari geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den bur gemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk ver zoek richten aan den minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst be perkte schaal zal worden verleend. De Regeeringspersdienst meldt: Gelijk indertijd is medegedeeld, heeft de Nederlandsche regee ring, terstond nadat het voornemen der Britsche regeering bekend was geworden om over te gaan tot inbeslagneming aan boord van neutrale schepen van goederen van Duitsche herkomst, daai tegen bij de Britsche regeering een krachtig protest ingediend. De tekst van de inmiddels uitgevaardigde Order in Council wordt thans door de betrokken instanties nader onderzocht. Te verwachten is dat de Nederlandsche regeering zich dienaangaande weldra opnieuw tot de Britsche regeering zal wenden. Melkslijters bepleiten hun belangen Johan van Oldenbarnevelt" en „Slamat" zullen niet verder dan Genua paan. Naar wij vernemen zullen in verband met het mijnengevaar de thuisvarende mailsche pen de „Johan van Oldenbarnevelt" van de stoomvaart mij. „Nederland" en de „Sla mat" van de Rotterdamsche Lloyd niet naar Nederland doorvaren, doch te Genua de reis eindigen en vandaar weer naar Ne- derlandsch-Indië vertrekken. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrok 18 dezer, de „Slamat" Woensdag j.1. van Priok. In hoeverre deze maatregel uitgebreid zal worden door alle op Indië varende booten, vormt thans nog een punt van overweging. Zetelverdeeling in het bestuur en be zorgersvergunningen aanleiding tot geanimeerde discussies. EERSTE ALGEMEENE VERGADERING VAN DE NOORDHOLLANDSCHE CON- SUMPTIEMELKVEREENIGING.. Onder voorzitterschap van den heer D. Mol, directeur van den keuringsdienst voor waren, had gisteren in de groote zaal van de Harmonie te Alkmaar de vergadering plaats van de N.H.C.M.V. In zijn openingsrede heet voorz. in het bijzonder welkom den heer Schurer, den ver tegenwoordiger van het Regeeringsbureau, waarmee op zoo hartelijke wijze is samen gewerkt. Hij betuigt zijn tevredenheid over het feit, dat de Regeering de ordening van den consumiptiemelkhandel in dit gebied in handen heeft willen leggen van de N.H.C. M.V. Hij memoreert voorts de aanwezig heid van verschillende leden van de Com missie van Beroep en betreurt de afwezig heid van Ir. de Waal, voorzitter dezer com missie. Balans en rekening worden goedgekeurd. Aan de orde is dan de benoeming van een kascamjnissie, die zal bestaan uk de hee- ren de Jong uit Enkhuizen, Stuveling uit Schermer en Schilder uit Schagen. Te royaal. De heer Mijnen uit Den Helder acht ver schillende uitgaafposten op de begrooting zeer hoog geraamd. Hij wordt door de verga dering kernachtig toegejuicht, de penning meester echter wijst er op, dat men bij een jonge vereeniging de dingen niet altijd pre cies kan overzien. Nadat uit de vergadering nog krachtig aangedrongen op verlaging van de afdracht, die zeer wel mogelijk wordt geacht, wordt de begrooting goedgekeurd. Ongelijk verdeeld. Bij de Statutenwijziging wordt door den heer Mijnen bezwaar gemaakt te gen het feit, dat voor den Bond van op Coöp. Grondslag werkende Zuivel fabrieken, de mogelijkheid wordt ge opend tot het bekleeden van twee bestuurszetels, wat hij, gezien het ge-» ring aantal leden uit deze groep, on billijk acht. t Thans is ook de laatste roman van de Amerikaansche schrijfster Pearl Buck: „De Patriot" in Nederlandsche vertaling verschenen, waarmee de auteur, die vorig jaar de Nobelprijs voor literatuur verwierf, wederom een werk over het geheimzinnig China in het licht deed verschijnen. (Van een bijzonderen medewerker.) ZljK ,®lech(s weinig vrouwen, die het zoover hebben gebracht, een Nobelprijs te verwerven. Pearl Sydenstricker Buck de groote vriendin van China is - tezamen met Selma Lagerlof en Sigrid Undset zulk een uitverkorene, die vorig jaar de prijs voor li teratuur verwierf. In China opgevoed. Het is geenszins verwonderlijk, dat Pearl Bucks belangstelling zoo sterk naar het Verre Dosten uitgaat. Immers, zij heeft niets an- ders voor zich gezien. Haar vader was een protcstantsch zendeling van Amerikaansche origine, terwijl haar moeder merkwaardiger wijze van Nederlandsche afkomst blijkt te zijn, namelijk van de Ftrechtsche familie Sluiting. Toen Carry Stuiting Pearl Bucks moeder in Amerika trouwde met den zen deling Absalon Sydenstricker, was zij onmid dellijk bereid haar echtgenoot voor zijn zen dingswerk naar het \erre Oosten te volgen zoodat de jonge Pearl, die in 1892 in Virginia was geboren en die toen zij drie maanden oud was met haar ouders mee naar China ging, reeds heel jong met de mystiek van bet Verre Oosten kennis maakte. Zij werd dus geheel in China opgevoed en bezocht toen zij vijftien jaar oud was, een kostschool te Shanghai. Een rijke bron. Het jarenlange verblijf in de afgelegen PEARL BUCK. streken van het groote rijk en de dagelijk- sche omgang met de bevolking, brachten met zich mee, dat Pearls gedachtengang en op vattingen geheel op haar omgeving ingesteld waren. Zij leefde met hen mee wanneer na tuurrampen de Chineesche arbeiders in een hongersnood stortten, zij zag hoe de Chinee- zen zwoegden voor hun schamele inkomen en door den sprinkhanenplaag, langdurige droogte of onlusten het bestaan van duizen den menschen in één slag verwoest werd. Hoe begrijpelijk is het dus dat in zulk een omgeving de rijke geest tot volle ontplooiing kan komen, dat een vrouw, die de gave be zit, haar gedachtengang op voortreffelijke wijze op pier te zetten, te midden van zoo vele inspiraties een onuitputtelijke bron vindt voor haar kunst. Toen Pearl Buck, na eigenlijk haar geheele leven in China doorgebracht te hebben, naar Amerika vertrok, voelde zij zich daar in een geheel vreemde wereld. Die groote aantrek king, die haar geliefd China op haar had, bracht zij tot uiting in haar boeken. Zelfs de literaire techniek en het schrift had zij aanvankelijk van de Cliineezen overgenomen zoodat zij geen enkelen uitgever kon vin den, die haar boekeu wilde publiceeren. Zij trouwt met een zendeling. Ook Pearl Buck trouwde, evenals haar moeder, met een zendeling, John Lossing Buck, waarmee zij wederom naar China kon vertrekken Hierdoor kon zij zich nog beter inwerken in het Chineesche leven en de Chi neesche toestanden, zoodat in 1927 haar boek: „East wind, west wind" werd uitgegeven. Duidelijk blijkt hoe geheel zij in China op gaat, hoe haar belangstelling bijna uitslui tend aan dit land gewijd is. Zelfs zegt zij hierover het volgende: „Mijn liefste belangstelling is altijd voor China en de Cliineezen geweest, Als men mij vraagt, hoe zij zijn, dan weet ik het niet. Zij zijn niet dit en niet dat; zij zijn volk. Ik heb hun leven te zeer gedeeld, ik ben er te veel mee verwant om wat anders te kunnen zeggen". Daarom heb ik een hekel aan alle schrij verij over Chineezen, die er vreemde en exoti sche menschen van maakt; mijn bedoeling van mijn boeken ia, ze zoo waar mogelijk te teekenen Zij deed 't om te verdienen. De eigenlijke groote beroemdheid heeft Pearl Buck verkregen door het in 1930 ver schenen boek: „The good earth", dat ver filmd werd onder dezelfde titel (Ned.: „De goede aarde") met in de hoofdrollen Paul Muni en Luise Reiner. Vooral de film be- teekende een openbaring en plotseling sprak de geheele wereld over Pearl Buck. Toch be schouwt de schrijfster zelf haar belangrijk ste boek niet als een literair werk, daar zij het uitsluitend geschreven heeft om er zoo spoedig mogelijk geld mee te verdienen en zij dus in ijltempo gewerkt heeft. Zij beschouw- c.e het enthousiasme dus als een onverdiend succes, terwijl inmiddels de oplaag-rijfers van haar boek zoo hoog stegen als slechts door „Qui Vadis" geëvenaard was. Nog an dere boeken heeft Pearl Buck geschreven: ",7.® ''evolutionist", „Sons", „A house ciivided (Het verdeelde huis) e.a., doch geen van deze werken heeft zulk een opgang ge maakt als „The Good Earth'. Zij schrijft nu ook over Japan. Thans is dan „De Patriot" in Hollandsche vertaling verschenen en wederom voert Pearl Buck ons naar het Verre Oosten, doch thans niet uitsluitend naar China, maar bovendien naar Japan. Dit boek is echter op moderner grondslag gebaseerd dan haar vorige werken. Zelfs Tsjang-Kai-Tsjek speelt er een rol in Wederom vestigt Pearl Buck onze aandacht op de verhouding: oud en nieuw China, doch het nieuwe element in dit boek vormt toch wel het feit, dat de schrijfster ook het myste rieuze Japan voor het eerst in haar werk betrekt. Een feit, dat wij, gezien de zuiverheid en voortreffelijkheid, waarmee het is geschied, niet anders dan waardeeren kunnen. Deze tweede zetel, die door de veehouders ter beschikking was gesteld, moest aan de slijters ten goede komen. De voorzitter meent, dat door een der gelijke verandering de verhouding in net bestuur van 6 tegen 6 (handelaren en pro ducenten) zou worden verbroken. De nee- ren de Veer (Schagen) en Greeuw (Alk maar) betoogen met klem de bestaande ver houding niet te verbreken. De heer Mijnen houdt echter voet bij stuk waarna de voorzitter de voorgestelde sta tutenwijziging terug neemt en toezegt de zaak opnieuw in het bestuur onder oogen te zullen zien. Het bestuur dictatoriaal? De heer Bakker protesteert er tegen, dat het beetuur ingrijpende maatregelen zou hebben getroffen zonder daarin de verga dering te kennen. Hij had daarbij zeer in het bijzonder het oog op een reglement „nieuwe bedrijven". De heer de Veer meent, dat soortgelijke moeilijkheden kunnen wor den voorkomen, indien de betreffende orga nisaties nauw contact onderhouden met de afgevaardigde bestuursleden. Buiten het teruggenomen artikel, worden alle voorstellen tot wijziging aangenomen. Voorstellen der leden. Aan de orde zijn dan de voorstellen van de leden. De heer Lub meent, dat het noodig is de bezorgersvergunningen op naam te stellen. De voorzitter deelt mede, dat deze worden verstrekt aan het bedrijf en wel in zulk een getale als er knechts zijn, die melk bezorgen. Het plan van den heer Lub ver andert overigens niets aan de zaak, behal ve dat de naam van den bezorger wordt genoemd en op de vergunning een foto moet worden geplaatst. Wijkt men van het thans gevolgde systeem af en wil men b.v. de noodzakelijkheid van de personeelsuitbreiding aangetoond zien, dan komt men tot een soort bevriezings systeem. Blijkens èen door den heer Schü- rer gegeven informatie staat de regeering echter toe, dat in dit opzicht beperkingen worden opgelegd. De heer Van Trienen meent, dat te veel vergunningen zijn uitgereikt en dat van ongebruikte vergunningen misbruik is ge maakt/De voorzitter wijst op het groote be zwaar, dat, wanneer de bezorgers vergun ningen op naam krijgen, deze wellicht de baas zouden kunnen worden ten nadeele van de slijters-patroons. In afwachting van nadere gegevens uit Den Haag zal het bestuur de zaak nader onder oogen zien. Klacht over de Esmi. Ter sprake komt nog een klacht omtrent de Esmi te Schagen, waaromtrent de secreta ris meent, dat het best kan worden getracht overeenstemming te verkrijgen met de Wie- ringermeerdirectie, die het in haar hand heeft de moeilijkheden uit de wereld te hel pen. Een tweede voorstel van den heer Lub c.s. raakt dezelfde materie, terwijl een derde voorstel aan het bestuur de verplichting zou opleggen aan de leden van de N.H.C.M.V. agenda's, notulen en andere stukken toe te zenden. De voorzitter deelt mede. dat het bestuur deze verplichting niet kan aanvaarden, aan gezien de afgevaardigden der organisaties in het bestuur der N.H.C.M.V. daarvoor dienen te zorgen. Hiermede is de agenda afgewerkt en volgt sluiting. Wielewaal (terugreis) SOVJET-ONDERHANDELAREN VOOR DE ZESDE MAAL IN GEBREKE. Voor de zesde maal hebben de Rus sen zich niet gehouden aan de af spraak met de Roemenen om be sprekingen te voeren over het her vatten van het spoorwegverkeer. Te zes uur gisteravond, het vast gestelde uur, bevonden de Roemeen- sche afgevaardigden zich op de grensbrug van Oraseni, doch wachtten tevergeefs op de Russi sche afgevaardigden. De Russische grenswacht deelde mede, dat de vertegenwoordigers van de Sovjet Unie, die per auto uit Lwow waren ver rokken door de slechte wegen in de wes telijke Oekraine niet op tijd de grens had den kunnen bereiken. TROEPENVERPLAATSINGEN. Gemeld wordt, dat gedurende een vijftal dagen troepenverplaatsingen zijn waargeno men in de Sovjet Unie in de richting van de grenzen van West-Rusland. Men ver onderstelt, dat de troepen aan de grenzen versterkt worden, nu de Sovjet-Unie Fin land aanvalt, Vertrek van Aankom* t, Jodhp. 30 Nov. 'Basra 30 N0v Basra 30 Nov. [jod'hp. 3o Band. 30 Nov. |Medan 30 Nov ~====S5 De cijfers. Bij de op 29 Nov. J.1. gehouden verkiezjno, van 6 leden voor de afd. Kleinbedrijf v»n de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar werden in totaal uitgebracht 1670 stemmen waarvan 279 van onwaarde. De 1391 geldige stemmen waren als volg over de candidaten verdeeld: s' L. Colthof 319 J. F. M. Endel 361 B. Kuijper 111 II. C. Lind 106 K. F. Oortgijsen 37 F. IJ. Ringers 143 Ch. II. Th. Schmalz 314 Daar het kiesquotient 199 bedroeg, werden met eerste stemmen gekozen verklaard de heeren L. Coltof, J. F. M. Endel en Ch. R Th. Schmalz. Vervolgens werden de overschotten van de reeds gekozenen naar de overblijvende candidaten overgebracht, waardoor deze de navolgende aantallen stemmen verkregen; B. Kuijper 276 II. C. Lind 252 K. F. Oortgijsen 59 F. H. Ringers 200 Daar de heeren B. Kuijper, H. C. Lind en F. H. Ringers nu ook het kiesquotient be. haalden werden deze eveneens gekozen ver klaard. Belastingheffing gehandhaafd. Vijf millioen voot het P.E.N. De Prov. Staten van Noordholland heb ben de provinciale begrooting, sluitende op een bedrag van f 61.674.800 goedgekeurd, evenals de begrootingen van de provinciale bedrijven, de ziekenhuizen en van het we genfonds. Voorts werd vastgesteld een be grooting voor het fonds voor ontginnings werken, groot 675.000 gulden. Besloten werd geldleeningen aan te gaan tot een totaal bedrag van f 6.011.500, w.o. een bedrag van 556.000 als bijdrage voor den aanleg van een spoorwegtunnel te Velsen en 5.310.000 gld. voor uitbreiding van het Prov. Electri. citeitsbedrijf. De belastingheffing werd onveranderd ge handhaafd op 18 opcenten. Voor den econo- mischen technologischen dienst werd een fonds gesticht van 75.000 gulden. Het Geestmer Ambacht, Voor herontgimning van het Geestmer Am bacht is een commisie v. advies ingesteld De heer Schermer sprak voor aftakking van den weg door Geestmer Ambacht naar Schoorldam. De moties van de communisten betreffen de de tuinders- en akkerbouwvoorschotten en de verhooging van de salarissen van het provinciale personeel met 10 pet. en de loo nen van de arbeiders in werkverschaffing met 20 pet, werden met 49 tegen 8 stemmen verworpen. Bij de behandeling der begrooting van de ziekenhuizen werd verlaging der verpleeg- kosten voor armlastigen niet mogelijk ge acht. De heer Saai (nsb.) verzocht natuur boter inplaats van margarine te verstrekken in de ziekenhuizen en verzekerde dat hij bo ter kon doen leveren tegen een lageren prijs dan margarine. ONDER REDACTIE VAN DS. SPAARGAREN. Op een gisteren te Alkmaar gehouden vergadering van Vrijzinnig Hervormden in Noord-Holland werd als voornaamste punt ■van de agenda behandeld de oprichting van een Vrijzinnig Hervormd Persbureau voor dit gewest. Tot deze oprichting werd beslo ten. De bedoeling van het bureau zal zijn nieuws te ontvangen uit de gemeenten en dit door te geven aan de kerkelijke en niet-kerkelijke pers. De oprichting zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben, eventueel reeds in Januari a.s. Het bureau zal worden gehouden ten huize van Ds. Spaargaren te Broek in \V;v herland. Ruit van communistische boek handel ingegooid. Termjl enkele belangstellenden zich gis* middag voor den communistischen bock- ™eI "Cultura" aan de Utrcchtschestraat e Amsterdam geestelijk verzadigden met e voor het étalageraam hangende lectuur, »wam plotseling een ongeveer 3D-jarige man aar voren, die met een in papier gewikkel- n steen de beide étalageruiten van den boekhandel inwierp. Op het gerinkel van het gias kwamen onmiddellijk enkele in den om trek surveilleerende agenten toeloopen. De man nep op de agenten toe en meldde zich a's de dader aan. Zijn arrestatie leverde daarop natuurlijk niet de minste moeilijk" 'en op. De steen bleek gehuld te zijn in een papier, waarop een verklaring van Lenin voorkwam, welke deze in 1918 heeft afgelegd, Zooals te begrijpen valt, hadden zich in ueze drukke verkeersstraat spoedig een groot aantal belangstellenden bij den boekhandel, waar liet korte incident zich had voorge daan, verzameld, doch de politie wist hen °P gepasten afstand te houden. Nadat de Stadsreiniging zich over de scher ven had ontfermd, verminderde allengs de toeloop.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2