/DrDushkind Mijnhardtjes SALON Hoop op Genève MadAmjeuiuj S t+ Nicolaas gearriveerd Meisje ontvoerd St. Nicolaas „De Houten Ham" MANSHANDEN UtaoA yaan uxt fieett? YlLzuiuó uit IhJL Maandag 4 December 1939 Tweede Blad St* Nicolaas bij het Helders Fanfare corps Beiaardbespeling AMERICAN CIGARETTE. Sloep van den „Simon Bolivar aangespoeld Helders Mannenkoor Burgerlijke Stand van Den Helder N* J* Vinken f Uit het politie-rapport Telegrambrieven naar Ned.-Indië De „Roode Zee'' in Indië L Tóch nog gekomen... Het was vrij twijfelachtig of Sint Nicolaas dit jaar de reis van Spanje naar Nederland wel zou durven aanvaarden, want de Sint is niet zoo jong meer en meet zich erg ontzien. Toch heeft de groote kindervriend het nïet over zijn hart kunnen verkrijgen om dit jaar al zijn vriendjes en vriendinnetjes te ver geefs te laten wachten. En zoo arriveerde hij dan Zaterdagmiddag met den trein van drie uur in onze stad har telijk begroet door de geheele schooljeugd die haar blijdschap met de komst van den Sint met een spontaan gejuich uitte. Men kon zien, dat hij aangenaam verrast was door dit enthousiaste onthaal. Met zijn onafschei- delijken Pietermanknecht reed hij voorop staande in een open auto, naar het Stadhuis,' gevolgd door allen, die hem reeds op het Sta tionsplein waren komen begroeten. Ook langs den weg liet men zich niet onbetuigd en werd de Sint hartelijk toegejuicht. Op 't Stadhuis. Op het Stadhuis vond hierop de offioieele ontvangst van St. Nicolaas plaats. In zijn welkomstrede zeide de Burgemeester, dat hij heel blij was de, Sint weer in Den Helder te mogen begroeten. Weliswaar was er eerst sprake van geweest dat hij niet zou komen, maar na eenige correspondentie tusschen den Sint en het Gemeentebestuur, nam de heilige de uitnoodiging, om weer in Den Helder te komen, gaarne aan. Gelukkig was de Sint per spoor gekomen, omdat het op zee op het oogenblik nogal onveilig is. De Kindervriend sprak hierop enkele woor den tot de menigte, die zich voor het Stad huis verzameld had. Hij zei, dat het hem erg speet, dat al de kinderen, die hier nu zoo lief liedjes voor hem zongen, ook wel eens on deugend waren en bijvoorbeeld op plaatsen speelden, waar zij niet mochten komen. Maar, zeide de Sint, ik vertrouw er op, dat jullie dat niet meer zullen doen. Pieter zwaaide heel dreigend met zijn roe om te toonen hoe het degenen zou vergaan, die nu, ondanks de woorden van St. Nicolaas, nog ongehoorzaam zouden durven zijn. Overigens had het maar weinig gescheeld, of de Sint zou niet aangekomen zijn, want hij had bijna den trein gemist. Gelukkig had een auto hem nog juist op tijd aan den trein weten te brengen. De Sint scheen nogal vermoeid te zijn van de reis, het was hem aan te zien, dat het spreken hem eenige moeite kostte. Toch moest hij de kinderen nog iets zeggen, maar om weer een beetje bij stem te komen, vroeg hij of de kinderen eerst nog een liedje voor hem wilden zingen. Dat werd natuurlijk met groote animo gedaan. Verschillende liedjes werden gezon gen en toen er genoeg gezongen was, ging de Sint weer verder met zijn toespraak. Uit het vervolg bleek weer hoe blij de Sint was weer hier bij de Heldersche jeugd te zijn. Hij ver telde namelijk, dat hij besloten had Maandag met de kinderen naar de bioscoop te gaan, om daar feest te gaan vieren. Om vast een voorproefje te geven had hij enkele doozen met reepen meegenomen om nu onder de kinderen te verdeelen, wat van laatst genoemde zijde een gejuich ontketende. Sint verklaarde toen, dat de lange reis stel je voor, héélemaal uit Spanje hem erg ver moeid had. Hij had een lange reis achter den rug en zou daarom graag wat gaan rusten. Terwijl de kinderen nog eens zongen, begaf de Sint zich naar binnen, gevolgd door Zwar te Piet, om zich ter ruste te begeven in het Stadhuis, waar hij gedurende den tijd, dat hij hier is, logeert. Ondertusschen werd er lustig op los gezongen. De gordijnen voor de ramen werden gesloten en na een half uur ongeveer was het geheele Stadhuis in diepste rust ver zonken. 300 kinderen gelukkig gemaakt. „Kom binnen Goede Bisschop" werd giste renmiddag door ruim 300 kinderen, die m spanning" het oogenblik afwachten, dat de Sint het tooneel van Casino zou betreden, ge zongen. En de goede Bisschop kwam binnen. 3UU paar kinderoogen lichtten op en wachtten m angst en vreeze het moment dat hun doopceel gelicht zou worden. De waarnemende voorzitter, de heer Lucker sprak een welkomstwoord en dan is ook direct het officieele tintje er af en zien we een Sint, die van begin af aan contact met de kleintjes heeft. Wij kunnen moeilijk gaan uitweiden over de vele aardige momenten, die zich daar gisteren middag in de Casinozaal hebben voorgedaan. Maar het is een feest geworden voor de kleint jes, die tenslotte bepakt en gezakt Casino ver lieten, dat klonk als een klok. Velen van de minder bedeelden zijn gelukkig gemaakt en een woord van hulde voor e St. Nicolaascomité van het fanfarecorps, dat zooveel heeft gedaan en zich zooveel opotte- ringen heeft getroost om 300 kinderen eemg onvergetelijke uren te bereiden en me prachtig stuk speelgoed gelukkig te m is zeker op zijn plaats. Ook Den Helder zelf heeft St. Nlcolaas f kunnen gadeslaan op zijn tocht door Want voorafgegaan door het fanfa P heeft de Sint op zijn paard, voordat h j Casino de kleintjes blij maakte, een to de hoofdstraten gemaakt. Wij willen nog even vermelden, dat een aardig tooneelstukje en een vrije oefen de Pieter Jellesgroep nog een van de fttr ties in Casino was en wei een, die do dachtige toeschouwertjes zeer gewaaideerd werd. Klokkenspel Monument NedeNandscheJted- dingwezen te geven a.s. Dinsda» mm., door den Stadsbeiaardier, Tj. Jon. di Programma: 1. „Hoor de wind Tn.Bo'on. 2. „Sint Nicolaas kom maarbmnen je knecht", R. H. van Pelt ra J. H Boon. 3. „Vijf December! Ha, dat is de Mijdeto^ 4. „Sint Nicolaasavond", Bew. Joh. Vet. 5. „O, kom eens kijken, wat ^eopold. schoentje vindt", Kaui' Gisteravond, na het uitzenden van de eerste serie nieuwsberichten van het A.N.P. zullen on getwijfeld tal van Heldersche luisteraars opge schrikt zijn door het vernemen van een uit Den Helder afkomstig politiebericht. Daarin werd namelijk gesuggereerd, dat een meisje ontvoerd was. Was het wonder dat velen zich ernstig bezorgd maakten. Nog te goed herinnert men zich de mysterieuze ver dwijning van Johanna de Nigtere in Amster dam. Namens den commissaris van politie dan werd opsporing verzocht van een oud-model Ford, die rammelde en die te omstreeks half vijf 's-middags Den Hel der verlaten had. Voorbijgangers hadden gezien dat zich in de auto twee personen van het mannelijk en 1 van het vrouwe lijk geslacht bevonden. De laatste had luid keels om hulp geschreeuwd. Indien hier sprake was van misdrijf verzocht men in beslagname van de rammelende auto en aanhouding van de inzittenden. Tot zoover ongeveer het verontrustende be richt, dat de in Zondagsche rust verkeerende huiskamers binnenviel. Ziehier thans de feitelijke toedracht. Te omstreeks half vijf 's middags vernam de agent Jongman op Tuindorp het eerste het bericht. Door niet minder dan vier personen was geconstateerd dat een auto zich in de richting van Julianadorp begeven had, en dat een klein meisje of jongetje luidkeels „help, help" geroepen had. De politie der omliggende plaatsen werd terstond gealarmeerd, terwijl het radio bericht door den aether ging. Het bleek een ontvoering met een happy end te mogen zijn, want nauwelijks was het bericht doorgegeven of de „ontvoerder" in kwestie kwam zich reeds aanmelden. Hij bleek een kennis, een militair, naar Sint Maartenbrug gebracht te hebben, terwijl zich in de auto eveneens zijn 3-jarig dochtertje en het vriendinnetje daarvan bevond. De kinderen hadden pleizier in het rammelende Fordje gemaakt en ziedaarde ontknoo- ping. Overigens wel een bewijs hoe snel een radio-bericht zijn werk kan doen. Van Kinsber- Onder groote belangstelling van de geheele Curagaosche ^volkingis gen", begeleid door twee onderzeeërs, de haven van Willemstad binnengeval en. tt Komt Gij in deez' donk're tijden, Waarin zooveel menschen lijden, Van het verre Spaansche strand, Ook naar 't kleine Nederland? En zoovele goede wenschen Worden er door tal van menschen, Klein en groot, en jong en oud, Aan Uw zorgen toevertrouwd. Doch dit jaar, goede, beste Sint, Eeuwen reeds onze kindervrind, Is mijn wensch, een enk'le beê, 'k Meen er geen „cadeautjes" mee! Slechts dit ééne wil 't U vragen: Moge het U dan behagen, Te vervullen deze beê: Breng Europa's Vrede mee! 1939. S. N. Bakker. Zaterdagmorgen zag de kustwacht bij Den Helder een sloep op het Marsdiep drijven. Men kon niet zien of er menschen in de sloep zaten, of dat hij leeg was. De sleep boot „Hector" van de Maatschappij Wijs muller werd daarop op onderzoek uitgezon den en bracht om 12 uur een sloep binnen, waarop de naam ,Simon Bolivar" geschil derd was. Van de witte kleur van de sloep was door een olielaag zoo goed als niets meer te zien. Twee weken--heeft de boot dus rond gedreven, om tenslotte toch nog op vader- schen bodem terug te keeren, helaas zonder inzittenden. Dir.: A. J. Leewens. Bovengenoemde vereeniging geeft Donderdag 21 December a.s. in Casino het najaarsconcert. Ondanks de tijdsomstandigheden, welke door mobilisatie e.a. het vereenigingsleven ongun stig beïnvloeden, durft Helders Mannenkoor het aan voor dit concert nog een tweetal solisten te engageeren. De gevoelige, warme stem van Mevr. Dora Schrama te Haarlem, alsmede de bekende lyrische tenor van den heer Geert de Boer te dezer plaatse, zullen het hunne ongetwijfeld bijdra,ge aan het programma een aantrekke lijkheid te verleenen. Beide solisten zullen in solo- en samenzang (duetten) uitblinken, temeer waar het timbre hunner stemmen zich daartoe bijzonder leent. Mevrouw Marie NijmeijerMoorman zal de solisten begeleiden. Het Koor, door de mobilisatie eenigszins ge dund, zingt ten deele eenige bekende en be proefde nummers als „Tehuis" van Bonset en „Jerusalem" van Olman en als extra nieuw nummer o.a. René de Clercq's „Vlaamsche Kermis", getoonzet door Jan Nieland, een meer modern getint nummer. Het eerste deel van het programma heeft een ernstig karakter, terwijl in het 2e deel scherts de overhand heeft. Gevonden en Verloren voorwerpen Verloren een bril met bolle glazen; een blauw jongensjasje met belastingmerk en vul potlood; twee belastingmerken; een vulpen; een bruin lederen portemónnaie met inhoud; een gouden schakelarmband; een bruine damestasch met inhoud; een Duitsche herders hond; een portemonnaie met ritssluiting; een étui met vulpen en potlood; een portemonnaie met inhoud; een guldenstuk. Gevonden een glazen bakje; een bruine portemonnaie met inhoud; een groen gekleurde ceintuur; een belastingmerk; een mode hand schoen; een paar glacé handschoenen; een dek zeil van een auto; een gordijn; een doos Mar o-arine; een zwarte vulpen met de letters E.F.; een portemonnaie met ritssluiting; een bank biljet van 10.een paar nieuwe schoenen met kousen; een kinderportemonnaie; een paar jongenssokken. van 2 December 1939. BEVALLEN: J. E. M. Polakde Boer, z. In den leeftijd van 76 jaar is Zaterdag de heer N. J. Vinken overleden. De heer Vinken, die jarenlang een houthandel dreef op de Spoorgracht, is bij vele stadgenooten zeer be kend. Terwille van zijn personeel hield de heer Vinken zijn zaak aan, hoewel zijn hoogen leef tijd hem het zakendoen niet gemakkelijk meer lïis&ktö Voor het Katholieke leven van onze stad heeft de heer Vinken zich zeer verdienstelijk gemaakt. Jarenlang was hij kerkmeester en in c'.ie functie tevens lid-penningmeester van het R.K. Schoolbestuur en van de St. Lidwina- stichting. De heer Vinken was mede oprich ter van de St. Vincentiusvereeniging, waar van hij langen tijd president was. Eenige jaren lang dreef de heer Vinken een houthandel in Finland. Hij was langen tijd Zweedsch consul, waarvoor hij een ridderorde ontving. De overledene was een zeer bescheiden mensch, die voor het kerkelijk en vereenigings leven van Katholiek Den Helder groote ver diensten heeft gehad. Kluchtige comedie, opgevoerd door „Herman Heyermans". Als ge merkt, dat sommige lieden U achter den rug in verband brengen met de houten ham, dan bedoelen zij, dat ge boven uw stand leeft. Vele menschen plegen boven hun stand te leven. Doet men dat echter dan nog met vertoon van veel dikdoenerij en poogt men de buitenomwacht in den waan te bren gen, dat ge dik in het slijk der aarde zit, (hoewel ge droog brood eet en zelfs op de allernoodzakelijkste levensbehoeften moet be knibbelen), ziet, dan is men gerechtigd deze vermaarde houten ham er bij te halen. En zeker was deze ham van toepassing op de familie Santé, Zaterdagavond ten tooneele gevoerd door onze plaatselijke Arbeiders Tooneelvereeniging „Herman Heyermans" een blijspel van de hand van Jan van Ees en Henk Bakker. Nemen wij eerst even het stuk onder de loupe. Het is geenszins een comedie van bij zondere verdiensten. Wij hebben er zelfs wel eens beter aanschouwd van Van Ees en Bak ker. Het is het verhaal van een zooveelste klas ambtenaartje op een der vaderlandsche departementen, wiens vrouw het vaandel met de houten ham voert, en welke familie op allerlei manieren tracht zich beter voor te doen dan Zij in werkelijkheid is. Er komt een jonkman in voor, die met het praedikaat Jonkhéér behept is, en het is daaraan, dat de lieftallige dochter, gelijk haar moeder met houten ham-bacteriën geïnfecteerd, verkwan seld moet worden. Van de eerste tot het laatste tafreel krijgt men groteske, koddige, dwaze en wonderlijke conflicten. Steeds weer zijn daar amusante op- merkingen, en het is dan ook geen won der, dat er Zaterdagavond vrijwel con stant gelachen is om deze goedaardige nonsens, die niemand natuurlijk au se- rieux genomen heeft, maar waaraan iedereen zich enkele uren heeft kunnen amuseeren. Hetgeen van ieder blijspel nog niet gezegd kan worden. Alzoo: een onbelangrijk stuk, waarvan echter het komische effect insloeg. Thans de vertolking: de hoofdrol was in handen van den heer Tj. Joustra, die kans zag van deze partij iets goeds te maken. Hij bezit zeer veel vrijheid, kende de rol, op en kele uitzonderingen na, uitstekend, en maakte een goed gebruik van de vele dwaze situa ties, waarin hij komt te verkeeren. Goed dilettantenwerk. Mevr. Alles fungeerde als zijn vrouw en tegenspeelster. Ook zij had een evenredig aandeel in het succes. Ook zij speelt vrij uit-, trekt zich van het publiek weinig of niets aan, en maakte van haar rol iets goeds. Hetzelfde kan gezegd worden van mej. Klein als de dochter. Reeds eerder mochten wij ons over haar in waardeerenden vorm uitlaten, en ook Zaterdagavond bleek haar deze rol van dochter goed te liggen. Alle overige personen hadden rollen van'min dere belangrijkheid. De Jonkheer werd (iets te zwak) gespeeld door den heer W. Bakker, de zoon door den heer J. v. d. Wal, de dienst bode door mevr. Meynen—Otten, opa door den heer W. Waardenburg en de inbreker (die té veel caricatuur was) door den heer C. Veenhuyzen. De regie was in handen van clen heer v. d. Wal, die kans zag vrijwel alles in goede banen te leiden, iets waarvoor hem zeker een woord van lof toekomt. Zrj nog vermeld, dat de heer van der Vaart in de pauze een speechje hield voor de cul- tureele organisaties, en dat een bal deze vroolijke uitvoering besloot. RUITENTIKKER NAAR ALKMAAR GEBRACHT. De man die de vorige week enkele ruiten in de gemeente „tikte" is naar Alkmaar ge transporteerd. Als bijzondere omstandigheid kan nog vermeld worden dat hij aldaar wei gerde te voet den weg in te slaan naar Hotel de Houten Lepel. Men was verplicht een taxi te laten aanrukken... HUISVREDEBREUK. Een bewoonster van de Keizerstraat riep de hulp in van de politie, omdat een manspersoon bij haar huisvredebreuk pleegde. De huis vredebreukpleger werd op de bon gezet. OPENBARE DRONKENSCHAP, ENZ. Enkele processen verbaal werden gegeven aan lieden die zich gedurende dit weekeinde aan openbare dronkenschap bezondigden. In enkele andere gevallen trad de politie op om lastige elementen uit café's te verwijderen. wordt namelijk wederom meldl"f F^ront- van het feit, dat men op verschillende front opdeel ten niet onbelangrijke successen mocht boeken terwijl tal van Russische knjgsgevan- genen gemaakt werden en oorlogsmateriaal ^Mlfltare zich echter niet blind op deze successen. Indien de Sowjet-Ume inderdaad haar °eheele militaire machtsapparaat in stel ling zou gaan brengen, behoeft men zich over den afloop geen illusies te maken. Dan zal Finland in korten tijd volkomen onder den voet geloopen worden. Het laatste „nieuws" bericht de wereld dat de Finsche regeering zich tot den Volkenbond gewend heeft. De Volkenbondsraad zal nu 9 December a.s. bijeenkomen, terwijl op 11 De cember d.a.v. de vergadering zal plaats hebben. Men weet niet welke houding men ten opzichte van deze mededeelingen moet in nemen. Een Rus is voorzitter van den Bond, en de Rus viel een ander bondslid aan. Een paar jaar geleden zou men geen woorden hebben kunnen vinden om een dergelijk éclatant verraad aan de kaak te stellen. Nu echter neemt men ook d t nog, waarmede het bewijs geleverd is, op welk een treurig peil de internationale politiek gekomen is. Overigens lijkt het ons uitgesloten, dat deze Bond ook maar iets kan doen, wat aan de misère in het kleine Finland een einde zou kunnen ma ken. De bijeenkomsten kunnen echter nog hun nut hebben ter vorming van de we reldopinie, alhoewel deze niet twijfelachtig is ten opzichte van de Sowjet. Met zorg zien Noorwegen en Zweden toe. Zullen eok zij binnen afzienbaren tijd het slachtoffer worden van deze brute Russische imperialistische politiek? Het zou geen vei- wondering behoeven te baren. Rusland heeft kennelijk geheel de vrije hand gekregen van Duitschland, en zal deze gelegenheid Uitbuiten. En gezien zijn groote militaire macht moet men toegeven, dat het er voor de Baltische en Noorsche landen somber uitziet. Waarschijn lijk zal echter de zeer nabije toekomst in dit opzicht echter wel het een en ander leeren. Tegen Gevatte koude, Koorts, Griep De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Sneller dan een brief, goedkooper dan een telegram. 's-Gravenhage, 2 December 1939. Met ingang van heden stelt P.T.T. voor het gedach- tenverkeer met Nederlandsch-Indië een nieuw middel ter beschikking van het publiek: de telegrambrief. Telegrambrieven voor Nederlandsch-Indië kosten 5 cent per woord voor de eerste 100 woorden en 3 cent per woord voor elk woord meer, met een minimum van 2.50 voor 50 woorden, waarbij nog 0.25 voor de postale behandeling komt. Een telegrambrief voor Nederlandsch-Indië kan men aan elk telegraafkantoor in Neder land aanbieden: Aanbieding per telefoon of telex is echter niet toegelaten. Telegrambrie ven moeten voorzien zijn van de betaalde dienstaanwijzing t.b. (telegrambrief) en over de nationale radioverbinding „via Holland radio" worden verzonden. Telegrambrieven worden, voor zoover zij el ders worden aangeboden, per expresse brief naar het telegraafkantoor te Amsterdam ver zonden en van daar per radio naar Batavia- Centrum overgeseind, alwaar zij, op den zes den dag na de ontvangst te Amsterdam, per snelste postgelegenheid aan den geadresseerde worden toegezonden. Het bezigen van tele gramadressen is voor deze brieven niet toege staan, evenmin als het gebruik van een andere taal dan de Nederlandsche, behoudens in die gevallen waarin ook voor uitgestelde tele grammen meer dan één taal mag worden ge- bezigd. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de telegraafkantoren. Batavia, 2 Dec. (Aneta/ANP). De sleep boot „De Roode Zee", die eenigen tijd geleden de „Karimata" naar Billiton heeft gebracht is gisterenmiddag te Tandjong-Priok aangeko men. Na het sleepen van de „Karimata" heeft de „Roode Zee" nog belangrijk werk gedaan n.1. het sleepen van het Sabang-dok naar Sin gapore, waar het dok moet worden gerepa reerd. 1 De „Roode Zee" maakt thans van het ver blijf te Tandjong-Priok gebruik voor het on- deigaan van een dokbeurt, waarna de sleep boot weer naar Europa vertrekt. Nog een enkel woord over de vandaag in gaande verscherpte Britsche blokkade. Deze blokkade is een gevreesd wapen. On danks de fanfares uit het Derde Rijk kan veilig worden aangenomen, dat dit besluit den machthebbers extra zorgen heeft bereid. Voor kort heeft Hitier gezegd: Duitschiand heeft slechts één keus: exporteeren of sterven. Welnu, dank zij zijn export, waardoor het zich van de zoo noodzakelijke deviezen voorziet, kan het leven. De geallieerden hebben nu de mazen van het blokkade-net echter wederom tot op meer dan de helft verkleind, zoodat aan genomen mag worden dat de export overzee van Duitschland praktisch lam gelegd wordt. Het is echter even zeker, dat Duitsch land niet bij de pakken zal blijven neer zitten. Daarvoor heeft het zich in een te geheimzinnig stilzwijgen gehuld. Juist dat silzwijgen is veelbeteekenend en het zou geen verwondering behoeven te wekken als reeds deze week weer nieuwe sen saties bracht. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Hotel Imperial". rivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Vlucht naar Budapest" en „Vliegende Vrouwen". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Een vrouw verloor". Barometerstand Den Helder: 744.1 Maximum teperatuur lucht: 6.4 Laagste temperatuur: 3.4 Wind: richting: W.Z.W.; kracht: 5 Licht op: 4 uur 43 rnjIl_ Onze vroegere stadgenoot, de heer C. J. Stelleman, gezagvoerder ter koopvaardij is met ingang van 1 Januari 1940 benoemd tot Havenmeester te Zaandam. bestrating zal beginnen. Nu wegens het minder worden van de werk zaamheden bij de Zuiderzeewerken het aantal werkloozen gaat toenemen, zullen velen in de werkverschaffing geplaatst worden. Daartoe zullen de werkzaamheden aan de bestrating reeds beginnen. raadsvergadering. De Raad der gemeente Urk zal deze week -»a?ere" om de begrooting nader af te handelen. Voor deze vergadering bestaat veel belangstelling te Urk.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13