LANDVERRAAD BuitenlanMe spion gearresteerd op Mijnontploffing aan de Friesche kust DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rotgenooten of tegenstandets? een „novum" in Nederland Vandaag begint deexport controle Lijk van piloot op Texels kust Welke straf staat er op? Weer mijnen op Texel ontploft Omgekomene van „Simon Bolivar" aangespoeld KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Onthullingen omtrent de mislukte Fransch-Britsch-Russische onder handelingen. - Gezamenlijke stoot op Britsch-Indië? Zweden ongerust Dit nummer bevat 8 pagina's WEERBERICHT Ruiten en dakpannen vernield meer dan veertig mijnen aan onze noordzeekust. mijn na het demonteeren. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 4 DECEMBER 1935 67e JAARG. No. 8790 HITLER en STALIN De Britsche draadlooze dienst doet vandaag voor de eerste keer onthul lingen over de mislukte Fransch- Britsch-Russische onderhandelingen te Moskou, welke voor de geallieer den een fiasco brachten, omdat Sta- lin een overeenkomst aanging met Hitier, waardoor de Führer er toe werd gebracht zijn beraamde over val op Polen door te zetten. De Engelsche zeggen thans, dat hun onderhandelingen met de Russen destijds zijn mislukt omdat de regeeringen van Frankrijk en Engeland wei- gerden toe te geven aan de Rus sische eischen, die de intregiteit der Oostzeelanden en Finland in gevaar zouden hebben gebracht. Als deel van haar prijs voor 'n bondgenootschap drong de Sov- jetregeering er bij Groot Brittan- nië en Frankrijk op aan, dat zij Finland en de Baltische landen zouden overreden, vlootbases aan de kust van Oesel en Dagoe en de Aanlandseilanden ter be schikking te stellen van de Russische vloot. Duidelijk blijkt thans, aldus de Britsche dienst, dat Duitschland minder nauwgezet is geweest en de onafhankelijkheid der kleine neutra len heeft versjaggerd om eigen vei ligheid aan het Oostfront te koopen. Medestanders? De vraag, welke sinds enkele dagen, vooral in de Fransche pers herhaaldelijk wordt ge steld, is of men Hitier en Stalin als mede standers moet zien, dan wel als concurren ten, die elkaar eigenlijk elk vet neutraal hapje misgunnen. Opmerkelijk is, dat men er tegen waar schuwt, thans weer dezelfde fout te maken als indertijd te Moskou, toen men een samen gaan van het Rijk der Communisten, met dat der Nationaal-Socialisten ten eenenmale uitgesloten achtte. Zeker, ongetwijfeld, heeft I-Iitler oorspron kelijk zéér tegen zijn zin zijn aspiraties in de richting van Oost-Europa opgegeven en ziet vooral de Duitsche marine thans met groote argwaan het opdringen van de Sovjets in het Noordelijk deel der Oostzee. Maar is dit alles niet tusschen Berlijn en Moskou overeengekomen en is de voorgeno men bolsjewiseering van Finland niet een eerste stap om geheel het Scandinavische Schiereiland tusschen elkaar te verdeelen? Deze vraag, hoe ongerijmd schijnbaar ook, krijgt toch een vleugje van waarschijnlijk heid door de onrust welke in officieele krin gen in Zweden is gaan heerschen sinds den overval op Finland en vindt ook een zekere bevestiging in vrij scherpe Duitsche persaan- vallcn op de Zweedsche regeering. Zoo schrijft de invloedrijke „Boersen- zeitung", de oorzaken van het Russisch Finsch conflict besprekend, o.a. over Zweden het volgende: „Juist dit land heeft n.1. door zvn minister van buitenlandsche zaken, Sandler, aan de zaak van Finland sinds langen tijd meer schade gedaan dan het misschien weet. De ze sociaal-democraat heeft altijd het Engel sche standpunt in Scandinavië en Finland vertegenwoordigd en wel in de eerste plaats jarenlang tegen Duitschland. Geen gelegen heid liet hij voorbijgaan zonder Duitschland zijn afkeer kenbaar te maken. Deze in ge meenschappelijke opdracht van Engeland en van de tweede internationale aan de Oostzee geleverde politiek van dezen vriend van Eden en Lord Cecil, had uiteindelijk ten doel, Finland af te houden van een verstan dige overeenkomst met Sovjet-Rusland'. Zweden paraat. De Zweedsche regeering heeft besloten over te gaan tot het oproepen van meerdere reser visten. Hoe het Zweedsche volk reageert op den aanval op Finland, is het duidelijkst op te maken uit het feit, dat alleen reeds rijdag zich duizend Zweedsche jongemannen als Vrijwilligers voor 't Finsche leger opgaven. Communistische bladen zijn in beslag geno men en pro-Finsche betoogingen werden ge houden. In Zweedsche diplomatieke kringen is men zeer gereserveerd met zijn uitlatingen en de politie heeft opdracht alle optochten en samenscholingen te verhinderen. Bronnen welke zijdelings in verband staan met de autoriteiten, verhelen hun be zorgdheid echter niet. Voor het eerst sinds het Napoleontische tijdperk staat Zweden midden in de geva ren en met zijn betrekkelijk dunne bevol king en rijke ijzer- en houtvoorraden in ■het land een begeerenswaardige prooi. Ook hier vraagt men zich af, of Hitier en Stalin samendoen. Stoot op Britsch-Indië?. Opvallend en bepaald verontrustend wordt het nu deze vraag: „Rotgenooten of tegen standers?' in verband moet worden gebracht met Italiaansche berichten, welke een geza menlijke Duitsch-Russische stoot voorspel len op Indië, om daardoor Engeland in het hart te treffen. En de overige neutralen De overige neutralen verkeeren eveneens in spanning. Vandaag begint de Britsche controle op den Duitschen uitvoer en waar schijnlijk is dat de Duitsche tegenmaatrege len vandaag of morgen bekend zullen wor den. Dat de onzijdigen daarbij betrokken zul len zijn is wel zeker! Hoeve echter de Duit sche verlangens zullen gaan, is een open vraag. Berlijn zwijgt tot dusver en wij wach ten dus gelaten af. Het zwemvest om Zaterdagmiddag is bij de Krim in het noorden van Texel bij paal 28 het lijk van en pl.m. 25-jarigen vlieger aangespoeld. Hel droeg een zwem vest van de soort, die met den mond kan worden opgeblazen, waarop de naam P. JO. Mitchell voorkwam. De kleeding bestond uit een blauwen over all met ritssluiting, een vest met lichten boord en das, en voorts twee leeren riemen. Verder werd een bronzen knoop gevonden, waarop een adelaar met kroon. Het gelaat van den doode was beschadigd, voor 't overige was het lichaam ongeschon den. Ook het gebit is gaaf. De dood moet door verdrinking zijn inge treden. Het lijk is gekist en naar het gemeente ziekenhuis van Texel te Den Burg overge bracht Een onderhoud met Mr. J. Limburg. Staatsraad De arrestatie van twee Regeerings- ambtenaren wegens verdenking van spionnagc, waarvan wij Zaterdag melding maakten, heeft allereerst de vraag doen rijzen, of een derge lijk gev^il zich ooit in ons land heeft voorgedaan en verder, welke straf fen ons Wetboek van Strafrecht te gen landverraad vaststelt. In deze hebben wij ons gewend tot Staatsraad Mr. J. Limburg m.ct de vraag of er ten aanzien van het treu rige geval in ons land ook een ante cedent bekend is. En de Staatsraad was zoo vriendelijk mede te deelen dat hem geen enkel geval uit het verleden voor den geest staat. Natuurlijk kon mr. Limburg niet onmid dellijk met alle stelligheid spreken over de eerste tientallen van jaren na de herwin ning van onze onafhankelijkheid in 1813, maar wel was zeker, dat onder het in 1886 ingevoerde Strafwetboek nimmer sprake is geweest van landverraad-processen. In dit opzicht zouden we thans dus met een aller- onbehagelijkst „novum" te doen hebben!... „Men is er erg geheimzinnig mee!" Vervolgens vroegen wij aan Mr. Limburg onder welke strafbepalingen daden, als waarom het in het recente geval gaat, eigen lijk precies vallen. Onze zegsman stelde voorop dat hij absoluut nog niet weet v. d. aard der delicten, welke zouden zijn ge pleegd. „Men is cr erg geheimzinnig mee!" aldus Mr. Limburg. Intusschen wees hij er op dat landstVerraderlijke handelingen onder verschillende bepalingen vallen. Art. 100 van Titel T van ons Strafwetboek betreffen de „Misdrijven tegen de veiligheid van den Staat" en dat voor iedereen, dus óók voor niet-ambtenaren geldt, zegt: „Met gevangenisstraf van ten hoog ste zes jaren wordt gestraft: te hij dié in geval van oorlog, waarin Ne derland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verricht, waardoor de onzijdigheid van den staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzon der voorschrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege ge geven en bekend gemaakt, opzette lijk overtreedt; 2e hij die, in tijd van oorlog, eenig voorschrift van regee ringswege in het belang der veilig heid gegeven en hekend gemaakt, opzettelijk overtreedt." „Dat kan hot zijn!" zei mr. Limburg, terwijl hij verder in het wetboek bladerde. En de Staatsraad wees op de bepaling el ders: „Indien een ambtenaar door hef be gaan van een strafbaar feit een bijzomieren ambtseed schendt of bij het begaan van een strafbaar feit gebruik maakt van macht, gelegenheid of middel hem door zijn ambt geschonken, kan de straf met een derde worden verhoogd. De poging. Dan is er nog de „poging!" Wanneer be wezen wordt, dat de verdachte er buiten zijn wil niet in geslaagd is, het misdrijf te volvoeren, dan moet de maximumstraf met een derde verminderd worden. Geldt het een misdrijf, waarop levenslange ge vangenisstraf gesteld is, dan is het maxi mum bij een poging vijftien jaren. „Levenslang"! In vollen oorlogstijd staat gemeenlijk in de meeste landen op spionnage en landver raad de doodstraf (staat van oorlog of be leg. Onze wetgeving in vredestijd kent de doodstraf niet, wel levenslange gevangenis straf. Deze werkt niet alleen in geval van moord, maar ook bij aanslagen op leden van het Koninklijk Huis en bij pogingen om het land geheel of gedeeltelijk onder vreem de heerschappij te brengen, dus do ergste vorm van landverraad. Economische stukken uitgeleverd? Er zal nu dus moeten worden afgewacht wat 't vooronderzoek tegen de twee ambtena ren oplevert en wegens welke delicten zij eventueel vervolgd zullen worden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de gearresteerden, stukken, onze economische politiek betreffende, hebben uitgeleverd. De jonge vrouw van den heer Van Hoe ven ,den leider van den socialen jeugddienst die haar man zou hebben geholpen bij zijn ciandestienen arbeid voor een vreemde mo gendheid, is zijn vroegere secretaresse. Van TI. trouwde haar, na van zijn eerste vrouw te zijn gescheiden. Veel bezwarend materiaal gevon den. Behalve den referendaris G. W. F. van Hoeven, diens echtgenoote, alsmede Mr. W. B. J. Buve, is thans gearresteerd een buiten landsche spion, Sturm genaamd, die ten hui ze van den heer Van l-Ioevcn scheepvaart- documenten fotografeerde en aan zijn lastge- vende mogendheid uitleverde, welke döcu- meenten werden verschaft door Mr. Buve. Door deze gegevens was een bepaalde mo gendheid vrij precies op de hoogte van den aard der goederen, welke in bepaalde Ncder- landsche schepen werden verzonden,-speciaal contrabande. De Crt. weet te melden, dat teneinde foto grafeeren mogelijk te maken, de documen ten werden neergelegd op den vloer van een der vertrekken van de woning van den heer Van Hoeven. Op een der foto's, die dank zij het snel en doortastend ingrijpen van de politie in beslag zijn genomen, heeft men het onomstootelijke bewijs ge zien, dat de foto's inderdaad ten hui ze van den heer Van Hoeven zijn vervaardigd. Een gedeelte der mat is n.1. op de foto zichtbaar en kon dus vergeleken worden. Ontkennen zal dus wel niet baten. Van eenig verband met de uniformaffaire schijnt intusschen het bewijs niet te kunnen worden geleyerd. Wel heeft men, zegt het blad, ten huize van Van Hoeven een lijst ge vonden met namen van een aantal Neder- landsche communisten. Waarvoor deze lijst moest dienen, wordt nader onderzocht. Vast schijnt te zijn, dat Sturm groote som men heeft betaald voor de verradersdienkten dezer hoogo Nederiandsche ambtenaren. DE BILT SEINTt Verwachting: Krachtige tot stormachtige ZAV. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later brekende be wolking, nu en dan regen, aanvankelijk iets zachter, later iets kouder dan giste ren. Volkomen tegenstrijdige berich ten over de resultaten! Gistermiddag om ongeveer 12 uur, heb ben Britsche vliegtuigen een aanval ge daan op de Duitsche oorlogshaven Helgoland. De lezingen omtrent de gevolgen daarvan door de beide partijen spreken elkaar precies tegen. De Duitschers beweren het volgende: De vijandelijke vliegtuigen konden als ge volg van het sterke afweervuur slechts wei nig bommen uitgooien, die slechts geringe materieele schade hebben aangericht. Een visschersvaartuig werd tot zinken ge bracht. Het Engelsche bericht luidt: Tot de Duitsche oorlogsschepen, welke met succes zijn aangevallen door een sterke formatie bommenwerpers van de koninklij ke luchtstrijdkrachten in de buurt van de zwaarbeschutte vlootbasis van Helgoland, behooren twee kruisers. Zij lagen vlak bij een flottielje van 6 of 7 torpedo jagers. De leider van het Britsche vliegluigeska- der heeft gemeld, dat Helgoland door een gat in de wolken werd waargenomen. Toen hij bevel gaf tot den aanval over te paan werd een hevig vuur geopend door zwaar lucht doelgeschut. Op die plaats geraakte een der Britsche vliegtuigen uit de formatie, doch het toestel kon weer de hoogte krijgen, zich bij de formatie aansluiten en met de an dere vliegtuigen naar huis terugkeeren. Geen der leden var. de gezamenlijke beman ningen werd getroffen. Tijdens het bombar dement werden foto's genomen. Tot de Duit sche schepon, welke getroffen werden, be- hoordo een der kruisers. Deuken in den dijk geslagen. Vannacht werd de Texelsche bevolking wederom opgeschrikt door mijnontploffin- gen. Te omstreeks half één middernacht ontplofte het eerste projectiel nabij de Schans te Oudeschild en even later een tweede op precies dezelfde plaats. Twee deuken in den dijk ontstonden, terwijl in velschillende woningen ruiten werden ver nield. Een. andere gesignaleerde mijn dreef voorbij. Zaterdagochtend zijn onder Wijnaldum Sex- bierum, gem. Barradeel 2 mijnen aangespoeld, 1 van Nederlandschen en 1 van Engelschen oorsprong. Zondagmiddag om streeks half vijf kwam een mijn van niet be kende herkomst tus schen Harlingcn en Roptazijl tot ontplof fing. Varf een in de buurt staande boerde rij, bewoond door den hoer A. Bijlsma, werden 36 ruiten vernield. Van een drietal woningen werden de pannen van het dak geslagen en al le ruiten vernield. Op twee kilometer afstand in het dorp Midlum werden in verscheidene woningen de ruiten ingedrukt, n de basaltglooing van den zee dijk werd een gat geslagen van ongeveer 25 vierkante meter. Tusschen Wassenaar en Noordwijk aan Zee zijn in de afgeloopen dagen een en der tig mijnen aangespoeld. De meer dan twee k.m. lange boulevard te Katwijk aan Zee is voor het publiek afgesloten. In den nacht van Zaterdag op Zondag spoelden te Zandvoort dertien mijnen aan, alsmede drie vaten spiritus, vier brandslan gen en drie tonnen met appelen. Verankerd? Voor het Scheveningsche strand zijn ook eenige mijnen gesignaleerd, waarvan er en kele blijkbaar verankerd zijn, daar zij de kust niet noemenswaard naderen. Eén pro jectiel is echter bij het groene huisje op de waterlijn blijven liggen. Veiligheidshalve ga ven do militairen en de politie den bewoners in do buurt instructie om hun ramen open te zetten en de kinderen van straat te hou den. De strandweg, de pier én het strand werden ontruimd. Tot nu toe. is het ge vaarte niet tot ontploffing gekomen. Op Texel spoelt veel aan. Nu de noorwestenwind pal op de Texelsche kust staat zijn de voorwerpen, welke uit zee aanspoelen zeer talrijk. Behalve een reddingsboei van het op een mijn geloopen en gezonken Japansche stoomschip „Teruku- ni Maru" spoelden 35 luiken aan. Dan is er veel hout dat op liet strand komt, zoowel mijnhout als baddings. Verder gaf de zee een aantal kisten thee en oude balen met rubber terug. Ook sloepen en stoomketel van het verongelukte schip drijven aan. Te Wijk aan Zee is gistermorgen het lijk aangespoeld van een ongeveer zestigjarige vrouw. Het gelaat was geschonden en het lichaam was geheel bedekt met stookolie. De vrouw had o.a. een mantel aan en droeg een zwem vest over haar kleeding. Voorts droeg zij een goude ring en 'n gouden armbandhor loge. Aangezien het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een der omge komen passagiers van de „Simon Bolivar" is de K.N.S.M. van de vondst in kennis ge steld. Daar er geen papieren op de vrouw ge vonden werden, kon de identiteit nog niet worden vastgesteld. De maatschappij zal een onderzoek naar de indentiteit der vrouw instellen. Sloep van de „Bolivar" in het Marsdiep. Zaterdagmorgen dreef er een sloep van de „Simon Bolivar" in het Marsdiep. De sleepboot „TIector" Slu 1a1deJ er in dc s.loeP< cliP dik met olie bedekt was, binnen te brengen. Gisterochtend is ook voor Egmond aan Zee een aan 51 personen plaats biedende sloep aangespoeld, afkomstig van de Si- mo Bolivar". De iaatste dagen zijn hier op het strand i c kisten met brandslangen gevonden, waarvan de afkomst niet be kend is. Stoomketel op strand geworpen. Tevens werd een nieuwe stoomketel op het strand geworpen, welke, naar kon wor den vastgesteld, lot de lading van de Si mon Bolivar" behoorde. Deze ketel, welke bestemd was voor Curacao is door een ma chinefabriek te Amsterdam vervaardigd en heeft een gewicht van drie tot vier ton Hii verkeerde in betrekkelijk goeden staat Zoo mogelijk, aldus vernamen wij, zou de Ketel na reparatie opnieuw naar de West worden gezonden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1