Finland een Roosevelt adviseert tot „moreel embargo" taaie kluif verleden Postvlucbten op Indiè Mobilisatie kost 1,7 raillioen per dag Vechten ook Russische vrouwen mee? Suiker één cent per pond duurder Een brandspuit die geen water gaf Ondank is 's werelds loon Amerikanen fel op Sovjet Rusland gebeten Bezorgdheid in Estland Het nut van keukenafval Met hoofd tegen den weg geslagen van het Na de eerste verrassingen steeds hardnekkigen tegenstand. NA DE UITTOCHT DER DUITSCHERS EN AMERIKANEN NIEUWE BOMBAR DEMENTEN VERWACHT. Gisteravond heeft de Finsche radiozender van Laliti bekend gemaakt, dat volgens het Finsche legercommuniqué „geen wijziging in de algemeene situatie" was gekomen, en tegelijkertijd heeft het opperbevel van de Finsche weermacht een communiqué over het verloop van de krijgsverrichtingen ver strekt. Hierin wordt gezegd dat bij het be- trin der vijandelijkheden de Russische troe- ;>en op verscheidene plaatsen langs de toofdwegen de grens zijn overgestoken. De insche voorposten trokken zich in overeen stemming met vooruit opgestelde plannen van de grens terug naar in gereedheid ge- rachte stellingen. Donderdag werd het he vigste gevochten en toen werden 6 tot 9 vij andelijke tanks vernietigd. Vrijdag werd ;evig gevochten in de districten Suojarvi en Rautu. Dien dag werden 36 vijandelijke tanks buiten gevecht gesteld. Aan het einde van dien dag bevonden de Finsche troepen zich langs de linie Vammelsuu, Kivennaa, Rautu, Petsapirtti. Zaterdag probeerden sterke vijandelijke troepcnafdeelingen te Ratu door te breken, loch deze poging werd volkomen afgesla gen. De positie der Finsche troepen was na ie gevechten van dien dag ongewijzigd ge bleven. Ter zee heeft de vijand gedurende de eer ste dagen der krijgsbedrijven de eilanden Seiskari en Lavansaari, bezet, die in over eenstemming met het RusssichFinsche vre desverdrag van 1920 niet versterkt waren. Sltursari (Hogland) dat op grond van het eelfde verdrag evenmin versterkt wis, bleef aan het einde van den eersten dag in Fin sche handen. Het fort Russaro buiten Hang- goe werd door Russische oorlogsschepen be schoten. De Finsche artillerie heeft schade toegebracht aan eenige vijandelijke schepen De luchtmacht. De luchtmacht was voof-al Donderdag en Vrijdag zeer actief. De' luchtaanvallen wa ren voornamelijk gericht tegen Helsinki en andere dicht bevolkte steden in Zuid Fin land. Over het algemeen waren de luchtaan vallen geconcentreerd op niet militaire doe len en de burgers werden uit de lucht met machinegeweren beschoten. In enkele ge vallen probeerden de vijandelijke vliegtui gen de spoorwegverbindingen te bombardee ren, hetgeen in zekeren zin als een militair belang kan worden beschouwd. In het ge heel werden 21 vijandelijke vliegtuigen ver nield. In overeenstemming met de plannen werd de Finsche luchtmacht in hoofdzaak ge bruikt voor verkenningen. Hoewel officieele oorlogscornmuniqué's, van welke zijde ook, steeds met eenige re serve bekeken moeten worden, wijzen ook andere berichten er op, dat het overmach tige Rusland aan het kleine Finland voor- loopig een noot heeft, die hard is om te kra ken. Een schip vol Russische gewonden. Zoo wordt volgens Reuter in een uit Tal linn (Estland) ontvangen telegram gezegd, dat vele leden der bemanning van den Rus- sischen kruiser Kirov, welke in Tallinn is aangekomen, gewond zijn. De kruiser werd, zooals men weet, door een Finsche kustbat- terij getroffen. Er zouden schikkingen zijn getroffen voor herstel van den kruiser in Estland. Volgens de Finnen is een groot aantal Rus sische militairen in een woud bij Terijoki, waar veel mijnen waren verborgen, bij ont ploffingen gedood. 85 dooden, 181 gewonden. De autoriteiten te Helsinki hebben aan den Zweedsen radio-omroep als officieele cijfers opgegeven, dat als gevolg van de bombar dementen der Russen in geheel Finland 85 personen werden gedood en 181 gewond. Vluchtelingen. Naar verluidt, rukt een deel der Russi sche troepen thans in zuidelijke richting op. Wij vernemen, dat een gedeelte van de Russische strijdkrachten zich thans op slechts twaalf kilometer afstand van de grens van Noorwegen bevindt. Voortdurend trekken stroomen Finsche vluchtelingen de Xoorsche grens over, die daar geheel met ijs bedekt is. Het zijn meest vrouwen en kinderen. De achter gebleven mannen steken hun huizen en verdere bezittingen in brand, alvorens ook zij het veld ruimen, om te voorkomen, dat iets van waarde den Russen in handen valt Maatregelen zijn genomen om de Duitsche en Amerikaansche staatsburgers, die in Helsinki wonen te evacueeren. Hiermede zou, volgens een Havasbericht uit Stock holm het staken der bombardementen door de Russen in verband staan. Wanneer deze evacuatie achter den rug zal zijn, is een hevige vliegtuigactie tegen de industrieele centra, havens en vliegvel den te venvachten. De Russische troepen zouden dezelfde tactieik toepassen als de Duitschers inder tijd in Polen hebben gebezigd. De concen tratie der Russische troepen gaat voort. Het civiele verkeer tusschon Leningrad en Moermansk is gestaakt. Een eskader van de roode vloot zou zich tusschon Han- goe on Tallinn bevinden, Finland, aldus wordt verklaard, laat zich hierdoor niet van de wijs brengen. Generaal Mannerheim heeft gezegd, dat Finland „alles behalve zijn eer" kan verliezen. Ontploffing in een badplaats. Het gerucht doet de ronde, dat een ont ploffing ontstaan is in de Finsche badplaats Terioki, die bezet is door de roode troepen en waar de zetel is gevestigd van de door de URSS gevormde Finsche regeering. De Finnen hebben in deze streek bij het te rugtrekken talrijke mijnen achtergelaten. VROUWEN, DIE DEN DOOD BRENGEN. Bij de bemanning van een Sovvjet- Russisch vliegtuig, dat boven Helsinki is neergeschoten, terwijl het het mitrailleurvuur richtte op de straten, zou zich een vrouw heb ben bevonden. Finnen hebben geen gas gebruikt. In een officieel Finsch communiqué wor den de beweringen van den Moskouschen omroep, die de Finsche troepen beschuldig de gas te hebben gebruikt op 30 November den eersten dag der vijandelijkheden, als leugenachtig tegengesproken. De I' insche generale staf verklaart categorisch, dat het Finsche leger nooit het gebruik van gas als strijdmiddel onder oogen heeft gezien. De Finsche regeering verklaart bereid te zijn een neutrale commissie, welke ook, toe te staan een diepgaand onderzoek daarnaar in te stellen. Nikkelmijnen vernield. Naar té Riga gemeld wordt zijn de nik kelmijnen te Salnijaervi door de Finnen ver nield, teneinde te verhinderen, dat de Rus sen deze mijnen gaan exploiteeren. De Russen schijnen verbaasd over den sterken tegenstand, welke zij ontmoeten. Het Finsche leger is goed uitgerust en be schikt over een uitstekende lichte mitrail leur in een verhouding van een mitrailleur op elf geweren. Sovjet Russische eenheden parachutisten, die geland zijn achter de versterkte linie in Karelie, zijn terstond vernietigd door de Finsche troepen. Volgens de Finnen gaat de Russische op- marsch in Karelie, waar vooral Zaterdag hefting is gevochten, niet uit boven het niemandsland, dat ligt voor de versterkin gen van de Mannerheimlinie. Het Russische blad de Prawda aarzelt niet er rond voor uit te komen, dat de Finnen na de eerste verrassing zich steeds hardnekkiger zijn gaan verdedigen. Gevaarlijk en tijdroovend, zegt het blad, is vooral de opruiming van de Finsche ma chinegeweernesten, afzonderlijk liggende, gecamoufleerde stellingen en mijnvallen. Overal zijn verder de bruggen opgeblazen, dewegen opgebroken, tank- en mijnvallen gelegd. Hulp aan Finland. Een groote hoeveelheid geneesmiddelen is gisteren per vliegtuig uit Engeland naar Finland gezonden. Het Amerikaansche Roo de Kruis heeft door bemiddeling van het Britsche Roode Kruis 10.000 dollar gesdhon ken voor Finland. GEEN VLIEGTUIGEN EN MA TERIALEN NAAR LANDEN, DIE BURGERS BOMBARDEE REN. Zooals reeds was aangekondigd heeft Roo sevelt een zoogenaamd „moreel embargo" aangeraden. Zonder de naam van eenig land te noemen, maar duidelijk doelend op Rus land, adviseerde de Piesident der Vereenigde Staten aan de vliegtuigfabrikanten „niet aan hem te leveren, die burgers bombar deert". De verklaring luidt woordelijk: De Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk hebben sinds eenigen tijd een politiek ge voerd. die niet-uitgelokte bombarde menten en het vuren met machine geweren op burgerbevolkingen uit vliegtuigen van ganscher harte ver oordeelt. De regeering hoopt dat op dat dergelijke onuitgelokte bombar dementen geen materieele aanmoe diging zullen krijgen, de Amerikaan sche fabrikanten en exporteurs van vliegtuigen vliegtuiguitrustingen en materiaal, dat van wezenlijk belang is voor de vliegtuigvervaardiging, ge zien de recente herhaling van derge lijke daden, dit feit indachtig zullen zijn, alvorens te onderhandelen over contracten betreffende den uitvoer van deze artikelen naar naties, die zich klaarblijkelijk aan dergelijke niet-uitgelokte bombardementen schuldig maken." Instemming. Reeds hebben de vliegtuigbouwers in Z.-Cali fornië, w.o. de fabrikant der Douglas-machi- nes, te kennen gegeven, dat zij het denk beeld van Roosevelt zullen opvolgen en een moreel embargo zullen afkondigen op alle Russische bestellingen voor vliegtui gen en materiaal. De verklaring van President Roosevelt wordt in officieele en diplomatieke krin gen beschouwd als een belangrijke ontwik keling in de formuleering van Amerika's politiek in oorlogstijd. De openbare mee ning is in overgroote meerderheid achter den president in zijn actie, waarbij de Sovjets als aanvallende mogendheid be stempeld worden en een vorm van sanc ties tegen de Sovjets wordt toegepast. Bei de practijken zijn tegen de bedoelingen van de opstellers der neutraliteitswet in liet congres. Huil en Roosevelt hebben gis termorgen langdurig geconfereerd. „Verbreek de betrekkingen met Rusland". In een hoofdartikel der dagbladen der Hearst-pers wordt' de eisch gesteld, dat de Vereenigde Staten onmiddellijk hun erken ning van Rusland zullen intrekken en alle betrekkingen met Rusland zullen verbreken. Dit dient gedaan te worden, aldus het ar tikel, niet slechts wegens den barbaarschen aanval van Rusland op Finland, hoewel dat reeds een voldoende reden zou zijn. Niets heeft de beschaafde wereld zoo zeer geschokt als de Russische misdaad jegens Finland. Nooit hebben barbaarsche horden zoo meedoogenloos een vreedzaam, rustig en eerlijk volk onder den voet geloopen. Be trekkingen onderhouden met Rusland zou gelijk staan met het wonen in een zelfde huis met dieven en moordenaars. De oud-president van de Vereenigde Sta ten, Herbert Hoover, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij aandringt op liet terugroepen van den Amcrikaanschcn am bassadeur uit Moskou. Het openen der vijandelijkheden tusschen Rusland en Finland wekt zeer levendige bezorgdheid in Estlandsche regeeringskrin- gen, zoo melden uit Tallinn ontvangen be richten. Deze kringen vreezen voor repre sailles van Finland ten opzichte van de luchtbases, die Rusland in Estland heeft gevestigd en vanwaar de watervliegtuigen opstijgen, die Finsche steden bombardee ren. Men verwacht de ergste consequenties van deze gebeurtenissen. Men vraagt zich af, of de Russische regeering niet de re cente overeenkomsten betreffende de we- derzijdschen bijstand zal uitleggen als een verplichting voor Estland om deel te ne men aan den oorlog. VERGOEDING DISTRIBUTIE. KOSTEN. De minister van Economische Za ken heeft besloten, de cnsisheffi K op suiker met ingang van f ^cen ber 1939 te verhoogen met 10 prut. van de hoofdsom van den ingevo ge de Suikerwet 19-24 geheven accijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met een cent per pond z&l worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de dirtnbu tie. welke, naar bekend is., behalve meene onkosten, bestaan in de aan de gemeentebesturen v^ P^tri- van de werkelijk door deze gemaakte distn butiekosten. Het ligt in het voornemen ook bij verdere distributie de kosten op de te distribueeren artikelen te verhalen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze la ger kunnen zijn, daar dan van een reeds >e staand distributie-apparaat gebruik kan worden gemaakt. Gevolg: vijf huizen te Roelofs- arendsveen afgebrand. In de dorpsstraat in de woning van den heer H. te Roelofarendsveen is gistermorgen een begin van brand ontstaan. Door den feilen Oostenwind greep het vuur snel om zich heen. De pas aangeschafte automobiel brandspuit verscheen op de plaats van bestemming, doch kon op on verklaarbare wijze geen water geven. Hierdoor sloeg de brand over op het aangrenzende perceel van den heer van B. De inmiddels aangerukte handmotorspuit gaf na eenigen tijd water, doch door de stagnatie had de brand zoodanigen omvang aangeno men, dat vijf woonhuizen thans in vlammen stonden en zoo goed als af brandden. Tengevolge hiervan zijn thans vijf gezin nen dakloos. Zij hebben echter door de wel willende medewerking van de ingezetenen van Roelofarendsveen tijdelijk onderdak ge vonden. Laag verzekerd. Allen waren verzekerd, doch sommigen slechts zeer laag. De inboedels van den heer H. en van den heer van B. konden tijdig nog worden gered. Deze hebben echter veel waterschade gekre gen. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in het ontstaan van een schoorsteen brand. Het bleek, dat de automobiel-brandspuit, die inmiddels was gerepareerd, niet voldoen de benzine bevatte. Huisvrouwen willen den minister van Economische Zaken helpen. In een adres aan den minister van Eco nomische Zaken zegt het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, dat bij velen de vraag is gerezen, of het in dezen tijd, nu het verloren gaan van waardevolle grond stoffen zeker meer dan ooit moet worden voorkomen, geen aanbeveling zou verdienen, de huisvrouwen haar groente-afval, aardap pelschillen, oud papier, leege conservenblik ken en ander oud metaal afzonderlijk te la ten bewaren en deze geregeld door een of meer overheidsdiensten te laten afhalen en vervoeren, zoodat de aldus verzamelde, doch van elkaar gescheidene gehouden zaken spoedig voor verschillende doeleinden nuttig zouden kunnen worden aangewend. Adressante is, zoo de minister het denk beeld uitvoerbaar acht, gaarne bereid het welslagen door middel van de 100 afdeelin- gen der vereeniging zooveel mogelijk te be vorderen. Pelikaan (terugreis) Nandoe (heenreis) Vertrek van Aankomst te Jodhp. 3 Dec. jBasra 3 Dec. Basra 3 Dec. Jodhp. 3 Dec< Buizerd kingap. 3 Dec. :Band. 3 Dec. (heenreis) I Man le Oss neergeslagen. Zaterdagavond deed zich nabij het woning blok het Vierhoekje te Oss een vrij ernstige vechtpartij voor. n De circa 25-jarige K. B. uit Oss, die, in be- schonken toestand verkeerde, trachtte een motorrijwiel te berijden, Voorbijgangers, die voorzagen, dat hiervan ongelukken moesten komen, waarschuwden den man, die in plaats van hieraan gehoor te geven, dreig de te zullen slaan, llij deelde dan ook eeni- ge rake klappen uit.. Den ruim 40-jarigen Krol uit Oss sloeg hij tegen den grond, waar de man bewusteloos bleef liggen. Omstanders droegen K. een naburige wo ning binnen. Een inmiddels ontboden ge. neesheer constateerde, dat hij een zware hersenschudding had opgeloopen. Men liet het ernstig gewonde slachtoffer per auto naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch vervoeren. B. is onmiddellijk door de gemeentepolitie gearresteerd en wordt voorloopig op het poli- tieburcau vastgehouden. Vermoedelijk zal hij ter beschikking van den officier van Justi tie te Den Bosch worden gesteld. f 197 millioen bijna verbruikt Met erkentelijkheid heeft de re geering kennis genomen van de me- dedeeling dat de Kamer bereids is om de regeering het nieuwe crediet van f 100 millioen ten behoeve van de defensie te verleenen, zoo lezen wij in de juist ontvangen antwoord- memorie over het desbetreffende wetsontwerp. De meening, uitgesproken door verschei dene leden, als zouden na eenige weken van mobilisatie de verhoudingen reeds zoodanig geconsolideerd zijn, dat in groote trekken te overzien valt, welke bedragen noodig zijn en voor welke doeleinden, kan de regeering niet deelen. In een ter vertrouwelijke kennisneming van de leden ter griffie gedeponeerde bij lage is echter in groote trekken aangegeven voor welke doeleinden het thans aangevraag de crediet van f 100 millioen, benevens de naar het dienstjaar 1939 overgebrachte f 97 millioen werden aangewend. Voorts bestaan uiteraard geen bedenkingen om aan de Sta- ten-generaal na afloop van elk dienstjaar omtrent de besteding van het buitengewoon crediet een nadere verantwoording te ge ven. De geuite veronderstelling, dat als de mobilisatie geruimen tijd voort duurt andermaal een buitenge woon crediet zal moeten worden aan gevraagd, is juist, aangezien het be schikbare bedrag van f 197.000.009 grootendeels is verbruikt. De kosten der mobilisatie worden, voor zoover betreft de regelmatig te- rugkeerende uitgaven, globaal ge schat op f 1.7 millioen per dag. Ernstig motorongeluk te Laren. Gisterenmiddag is de motorrijder, korpo raal L. J. Noteboom, in de bocht bij het Sint Janskerkhof te Laren met zijn motorfiets ge slipt. De bestuurder liep hierbij slechts lich te verwondingen op, welke ter plaatse wer den verbonden. De duo-passagier echter, de dienstplich tige W. J. Swankhuizen, sloeg met het hoofd tegen het betonnen wegdek en kreeg een schedelbasisfractuur. In ernstigen toestand is de ongelukkige naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. FEUILLETON Naar t Engelsch van A. W. Marchmont 43. Piachtig nu had hij niets meer te vreezen! Zender haar los te laten draaide hij het licht aan; haar lichaam was slap en haar hoofd la* hulpeloos op zjjn schouder. Een moment daarop echter liet hij 't meisje vallen en stond van aangezicht tot aangezicht met.sir Edmund Landale. Deze had ten laat ste kans gezien in het huis te komen, was de trappen opgehold, had de gebarricadeerde deur opengeduwd en stormde nu de kamer binnen „Wat doe jij hier?" riep de jongeman in felle verontwaardiging. „Dat zijn mijn zaken", klonk het kwaad aardige antwoord, terwijl de hand van den Franschman onmiddellijk naar zijn zak gleed waar zijn revolver stak. Landale, die de beweging zag, begreep de bedoeling, en zonder een seconde te aarzelen sprong hij op den ander toe eer deze tijd had zijn wapen te voorschijn te halen. Een grimmige, verbeten worsteling begon, waarin beiden ten volle beseften, dat het om hun leven ging. Sir Edmund had eerst Dessie niet gezien en meende, dat ze gevlucht of gedood was, maar in den strijd met zijn tegenstander viel zijn oog op haar, zooals ze daar in elkaar gezonken en bewegingloos lag, en het gezicht ervan ver vulde hem met zoo'n blinde drift, dat hij een bijna bovenmenschelijke kracht aanwendde om de Montalt te overmeesteren. Hij dacht, dat het meisje dood was en de Montalt haar vermoord had; het motief meende hij te kunnen vermoe den, daar Dessie hem het een en ander had verteld, en die gedachte vuurde hem tot zoo veel energie en uithoudingsvermogen aan, dat hij, hoewel hij de zwakste van de twee was, den ander op den grond kreeg en zijn vingers om de keel van den Franschman geklemd hield. Ondanks al zijn fouten hield hij van Dessie met al de hartstocht van zijn onevenwichtige natuur, en de overtuiging dat de Montalt hem met een laaghartige list uit huis gelokt had om vrij spel te hebben met het meisje, werkte als een dronkenmakend drank op hem en maakte hem ziedend van ontembaren strijd lust. Doch de Montalt was sterk. In moed mocht de aanvaller zijn gelijke zijn, In berekenende sluwheid was hij meerdere, en toen de eerste woede van Landale wat afzakte, leek de beslis sing van het gevecht niet twijfelachtig. Syste matisch putte de Montalt den jongeman uit, zoodat, wanneer het beslissende moment kwam, deze laatste er vermoedelijk het leven b(j zou inschieten. Zijn moorddadigste kracht en snelheid van handelen bewaarde de Franschman tot het supreme oogenblik. Toen het echter zoover gekomen was, dat hij Lan dale van zich afgestooten had, en deze met een smak op den grond terecht kwam, gebeurde er iets wat geen van beiden had kunnen voor zien. De val en het toenemend rumoer van de vechtpartij hadden Dessie tot bewustzijn terug gebracht en met de grootste moeite had ze zich in een zittende houding gewerkt. En toen ze de titanische worsteling gewaar werd, was ze ineens volkomen helder en gilde van angst en afgrijzen. Het geluid ontketende een stormvloed van nieuwe energie in Landale, want zijn spieren begonnen het langzaam maar zeker op te geven en enkele minuten leek het alsof de Montalt het onderspit zou delven. Het was echter slechts schijn; de Franschman rukte :ich in een wanhoopspoging los en gaf den andjonker een geweldigen stoot, die hem op nieuw op den grond deed terechtkomen, nu op i zijn rug. De Montalt zette bliksemsnel de knie op zijn borst en drukte met de eene hand zijn hoofd omlaag, terwijl hij met de andere de revolver uit zijn zak trok. Hij was nu door het lolle heen en zou niet rusten voor hij hun bei- Jen het leven genomen had. Maar weer kwam Dessie als deus ex machina tusschenbeide. Ze had op den vloer de revolver ontdekt, die ze van Landale had gekregen en die de Montalt haar ontrukt had. Het wapen lag in haar nabijheid en toen ze het naar zich toegehaald had, kwam ze met inspanning van al haar krachten overeind en sloop naar de plaats waar de twee mannen in den doodelijken eindstrijd gewikkeld waren. Ze bereikte hen juist op het moment, dat de Montalt de revol ver uit zijn zak had getrokken. Doch ze was nog niet te laat. Met den loop op den arm gericht, waarmee de Montalt zijn eigen wapen hield, vuurde ze. Een kreet van woede en pijn was het bewijs dat ze haar werk goed gedaan had. De Mon- talts revolver viel op den grond en zijn arm hing machteloos omlaag. Met een vloek liet hij Landale los en wilde met z(jn linkerhand Dessie te lijf. Landale was hem echter te vlug af; hij greep de gevallen revolver op en schoot. De Montalt stortte kreunend neer aan de voeten van het meisje. „Ben je gewond, Dessie?" vroeg Landale, hijgend van uitputting. „Neen, gelukkig niet. En u?" „Ook niet. Dank zij jouw flinkheid en tegen woordigheid van geest zijn we allebei nog springlevend." „We moeten een dokter hebben," antwoordde Dessie practisch. „Er is verder niemand in huis. De huishoud ster heeft haar vrijen middag. Wil jij gaan of zal ik het doen Een huis of tien verderop, aan den rechterkant, woont er een. Je ziet wel een bord aan het hek." „Ik zal wel gaan. Ik zou voor geen geld alleen met hem willen blijven!" „Wees voorzichtig met wat je den dokter zegt.". „Er is niets beter dan de waarheid. De man is hier binnengedrongen met de bedoeling om te stelen; hij heeft mij in de kamer aangeval len toen ik alarm maakte en mij verzette en wilde me vermoorden. Hoe ik hier kwam, hoeft er niet bij verteld te worden! En verder kwam u net op tijd terug en toen gebeurde dit." De dokter kwam en stelde zijn diagnose. „Hg zal het niet overleven", was de uitspraak „Er is een inwendige verbloeding. Niets ter wereld kan hem redden, maar het kan nog een paar uren, misschien nog een paar dagen duren eer het afloopt. Hij kan wel naar een ziekenhuis worden vervoerd omdat het toch een hopeloos geval is het vervoer kan niets bederven, maar hij zal natuurlijk minder lijden als hij blijft waar hij is." „Hij kan gerust hier blijven; hij ligt ons niet in den weg, nu hij onschadelijk is," verklaarde Landale met een vertoon van onverschilligheid. „Stuurt u me maar een verpleegster en komt u af en toe naar den patiënt kijken. Ik zal voor de rest zorgen." Waarin die rest bestond liet hij in het mid den en de dokter vroeg verder niets. Het ver haal, dat hem was gedaan, had volkomen aan nemelijk geklonken, vooral waar het uit een mond van een heer en een dame kwam, die een beschaafden, betrouwbaren indruk maak ten. Dus liet hij het stilzwijgend aan den be woner van het huis, waar de boosdoener was binnengedrongen, om de politie te waarschu wen. En daarmee was een pijnlijke zaak, die een lawine van schandaal na zich zou kunnen sleepen, met den mantel der liefde bedekt. „Wat ga jij nou. doen, Dessie?" vroeg sir Edmund, toen de dokter was heengegaan en ze zich beiden eenigszins hersteld hadden van den schok en de gevolgen van de worsteling. „Ik verdwijn. U kunt toch moeilijk veron derstellen, dat ik hier nog langer blijf?" ant woordde ze een beetje scherp. „Zal ik je naar huis laten brengen?" „Dank u. Mijn ondervinding met uw auto niet bepaald van prettigen aard!" Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2