Verwarde politieke toestand in Finland „Phili Shave" GOVERS, Onze atükden (Men een ajtatt cackt J,eKelLch nieuuzi Itaet&al Moskou sluit verdrag met de volksregeering Steekvlam wondt drie menschen Scheerapparaat (droog) MAISON GERRITS IJ WONEN IN DEN HELDER IJ K00PEN IN DEN HELDER ST. NICOLAAS CADEAU KANAALWEG EMMASTRAAT Engeland bestelt anti-duikbootvaarluigen Schending K.LM-post Prijzen schapenhuiden verhoogd Radioprogramma Marktberichten laatste telex. Weer een neutraal oorlogsslachtoffer Duifsche troepenconcentraties aan de Hongaarsche grens? Anti Russische betooging Rome in Paus vraaqt wapenstilstand in Kerstweek algem. vereeniging voor ziekenhuis- verpleging en spec.hulp „voorzorg DEN HELDER „VOORZORG" Vraagt inlichtingen: BEGOHIASTRAAT 3 SPOORSTRAAT 104 Tel. 457 wilt u werkelijk een nuttig en solied kijkt u dan eerst eens bij ons wij zijn ruim gesorteerd in patentthfebeursen.lectuur bakken salon- en bijzettafeltjes, VOETZAKK.EN ziet onze etalages enz De schrik der Pbilippijnen Buitenmodel mijn Kind overreden De Scheepvaart op Indië Qost-Indië Oefening voor luchtbescherming PUBLICATIE Een ongewone gebeurtenis St* Nicolaasviering Duitschland-Slowakije 3-1 REGEERING TANNER STREEFT NOG NAAR EEN OPLOSSING. OOK OORLOG IN DE AETHER! Op het oogenblik is de politieke toestand in Finland nog verward. De nieuwe „offi- cieele" regeering van den sociaal-democraat Tanner en den president van de Finsche tank Ryti streeft nog steeds naar een oplos sing van het geschil met Rusland, door nieuwe voorstellen te doen aan de regeering te Moskou. Te dien einde werd de gezant van Zwe den, die thdns belast is met de behandeling der aangelegenheden van Finland in de Sovjet Unie verzocht een stap te doen bij de Sovjet Regeering om te vernemen, of deze bereid is de onderhandelingen te hervatten. Of dit veel succes zal hebben is de vraag, want reeds is te Perioki een .volksregeering' gevormd, bestaande uit de uiterst linksche partijen en opstandige soldaten. Deze regee ring kan beschouwd worden als een stroo man van Moskou en het is dan ook niet te verwonderen dat reeds een pact is gesloten ifiet wat zich noemt „de vrije democratische Finsche republiek". Dit verdrag behelst grondruil in de Karelische districten, waarbij de Sovjet Unie 120 millioen Finsche Marken (ongeveer 4.5 millioen gul den) zal toebetalen. Voor eilanden in de Noordelijke IJszee zal de Sowjet Unie 300 millioen Finsche Marken betalen .terwijl een Russisch militai re en vloot basis op Ilangö gevestigd zullen worden. Moskou predikt de revolutie. De Russische radio gaat voort het Finsche volk op te wekken tot den opstand. Gister middag om 18 uur 10 pl. tijd zond de om roep van Moskou een boodschap uit van den volgenden inhoud en voorgelezen door kolonel Pogodin: „Het roode leger zendt een broederlijken groet aan het Finsche volk, dat in opstand is gekomen tegen de agres- soren. Finland heeft de onafhankelijkheid ontvangen uit handen van I.enin, maar de zinnelooze provocateurs, die het land leiden hebben het in een bazaar veranderd. Thans heeft het uur van de wraak geslagen. Het sinds jaren gemartelde volk zal spoedig zijn vrijheid herkrijgen. Het roode leger is het eerste legercorps der boeren en arbeiders van Finland te hulp gekomen. Finsch volk, wii komen je te hulp. Weldra zul je even gelukkig zijn als de volken der Sovjet Unie." Zweedsch schip op mijn geloo- pen. Het Zweedsche schip „Rudolr", dat van Hartlepool op weg was naar Malmoe met een lading steenkool, is Zondagochtend voor de Britsche kust ten noorden van Newcastle op een mijn geloopen. Naar verluidt is de uit 23 koppen bestaande bemanning er in geslaagd in de booten te gaan. Uit Sighet wordt pemeld, dat de Duitschers thans een belangrijke troepenmacht concentreeren aan de Hongaarsche grens. De staf der in Slowakije samenge brachte Duitsche troepen zou te Pro- sov aan de grens van de Subkarpati- sche Oekraine gevestigd zijn. Sympathie geheel aan de zijde der Finnen. Eenige honderden jongelieden die terug keerden van voorbereidende militaire oefe ning begaveSi zich Zaterdagavond naar de ambassade van de Sovjetunie waar zij een betooging hielden tegen de invasie van Finland door de Sovjets. Zij riepen „Fin land, Finland". Vandaar begaven zij zich naar de legatie van Finland, waar zij een sympathie-betooging hielden. De opschriften van de Italiaansche bla den prijzen den moed der Finnen en hun heldhaftigen tegenstand, doch er is wei nig hoop naar hun meening, dat de Fin nen in staat zullen zijn de bolsjewistische strijdkrachten langen tijd te weerstaan. De bladen wijzen op de bedoelingen der Russen in Zuidoost Europa, waarnaar zij zeggen, Italië sedert het uitbreken van don oorlog tegenzetten doet. Hoewel Italië zich er tot dusverre van ont houden heeft openlijk een standpunt in te nemen tegenover den Russischen aanval op Finland, is het toch zeker, dat zijn sympa thie uitgaat naar het Finsche voik, welks heldhaftige tegenstand tegen den numeriek veel sterkeren .aanvaller de bewondering der Italianen heeft gewekt. Ernstig ongeval bij het electrici- teitsbedrijf te Groningen. Bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Groningen is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het plaatsen van een nieuwen meter ontstond door onbekende oorzaak kortsluiting, tengevolge waarvan een ge deelte van de stad Groningen, dat op dit net is aangesloten, stroomloos kwam. Bij de voortzetting der werkzaamheden laaide plot seling een groote steekvlam op. welke de beide monteurs, die met het plaatsen van den meter belast waren, in het gezicht trof en zeer ernstig verwondde. Een dere beamb te. die op eenigen afstand stond, werd min der ernstig aan het gelaat geschroeid. Door de centrale wordt een onderzoek naar het ongeval ingesteld. Zeer moeilijk uit te voeren, zegt men te Londen. Uit bevoegde kringen te Berlijn wordt, volgens U.P., vernomen, dat Z.H. de Paus Zaterdag door de nun tii te Berlijn, Londen en Parijs voor stellen voor een wapenstilstand ge durende de feestdagen van Kerstmis, en wel van 22 tot 27 Dec., heeft gedaan. In goed ingelichte kringen te Londen waar niets bekend zou zijn. wijst men er in ver band met de kwestie van zulk een pause lijk voorwendsel op dat dit me: zekeye moei lijkheden gepaard gaat. aangezien de apos tolische delegatie geen diplomatieke status geniet, ofschoon zij natuurlijk vrij is om een bezoek aan het Foreign Office te brengen juist als elk ander persoon. Elk voorstel, ko mende van den Paus. zou natuurlijk met consideratie en belangstelling ontvangen worden. Ondctusschcn wordt niet-officiecl een dergelijk vorstel gecom.menteerd en wijst men er op. dat een wapenstilstand welkom zou zijn, maar dat het zeer moeilijk zou zijn. zulks geheel uit te voeren onder de huidige omstandigheden, voornamelijk met het nog op de uitgestrekte mijnenvelden, die één van de voornaamste oorlogsactiviteiten vor men en die dus een dreigend gevaar voor de huidige scheepvaart opleveren. Voor de betaling van dit alles zorgt indien U zich bij haar aan sluit. Ook bij behandeling buiten Den Helder. Koopt een Droogscheer-Apparaat daar, waar U de beste service wordt geboden. Speciale salon wordt U geboden voor een gratis vakkundige proefneming. Aan huis te ontbieden w Weer rijke oogst voor de mijnen Uit Canada wordt gemeld, dat de inschrij ving is opengesteld voor de levering van dertig anti duikboot vaartuigen, welke op Canadcesche werven gebouwd zouden wor den. Tien van deze vaartuigen zouden be stemd zijn voor de Canadeesche en twintig voor.de Brijsche vloot. Hef s.s. Fföride van de Compagnie Gene rale iVansatlanfique is op een Duitsche mijn geloopen. Hot schip slaagde er in zich zelf op het strand te zelten in de nabijheid van een Fransche haven. Er zijn twee slachtoffers. Het Noorsche schip „Arcturus", metende 1277 tón, is voor de Oostkust van Schotland op een mijn geloopen. Van de uit 17 perso nen bestaande bemanning zijn acht door het Deensche schip „Ivar" gered. Omtrent het lot van de anderen is niets bekend. Er is nog een Duitsche duikboot vernield, die ontdekt was door een kleine visschers boot, welke de vlootautoriteiten waarschuw de. Dezen slaagden erin de duikboot in een opgezette val te lokken, waarop de aanval werd ondernomen en de onderzeeër met dieptebommen vernield werd. Het Engelsche olietankschip „San Calis- to" is buiten de Zuidkust van Engeland in de lucht gevlogen.. Een man werd gedood De overige leden der bemanning, die uit 30 tot 50 koppen bestond, is door een reddings boot en een mijnenveger opgenomen en aan land gezet. Vier man bleken ernstig ge wond te zijn. Het schip liep op twee mijnen. ROEMENIË ONGERUST. Spoorwegmateriaal nog niet uit Duitschland terug ontvangen. De directie der Roemeensche spoor wegen maakt zich zorgen over het feit, dat 2800 tankwagens der Roe meensche spoorwegen zich bijna twee maanden op het Duitsche spoorweg net bevinden en dat nog geen der wagens is teruggezonden, ondanks de herhaalde dringende verzoeken. Hevigste taifoen sedert 1908. Op het oogenblik worden de Philippijnen door een taifoen geteisterd, die reeds zware materieele schade heeft aangericht Het is de hevigste sedert 1908. Ten zuidwesten van Manilla zijn reeds vijf eilandjes geteisterd en thans nadert de taifoen Manilla, waar zij vanmiddag wordt verwacht. Voor de scheepvaart zijn reeds voorzorgsmaatregelen genomen. Een magnetische mijn te Wasse naar aangespoeld? 1 erondersteld wordt, dat een der vele mij nen, welke in het afgeloopen weekend op het strand te Wassenaar zijn terecht geko men, een magnetische mijn is. Het gevaarte wijkt zeer af van het gewone type; het is met dubbele ringen omgeven en vertoont een ongewoon systeem van tentakels. Men heeft de Marine op de hoogte gebracht van deze interessante vondst. Door Britsche autoriteiten. Bukt Nederland? De „Popoio d'Italia" protesteert tegen een misbruik van de Britsche macht, gedocumen teerd door een briefomslag, met Neder- landsch-Indische postzegels, van Java per luchtpost verzonden met de K.L.M,. naar een lid van den Italiaanschen Nationalen Raad. Deze lijn begint te Batavia en eindigt tegen woordig te Napels. Uit een strook papier met de woorden: „passé'1 by censor" cn het Brit sche wapen blijkt dat de brief de Britsche censuur is gepasseerd. Het blad voegt hier aan toe, dat daar het een Nederlandsche luchtlijn is, de Britsche autoriteiten zich het recht hebben aangema tigd het briefgeheim te schenden. Dit machts misbruik is op een vliegveld langs deze lijn geschied, misschien te Singapore. De Neder landsche autoriteiten hebben dit over hun kant moeten laten gaan overeenkomstig hun wensch rustig te leven, al is dat niet in over eenstemming met do hun door de neutraliteit opgelegde verplichtingen. Tot zoover het bericht van „Popoio d'Ita lia". Van de zijde der K.L.M. vernemen wij in dit verband, dat, aangezien de K.L.M. op de Indië-route gebruik moot maken van Brit sche vliegvelden, zij zich moet onderwerpen aan de maatregelen, welke men daar op een "Bet-aaltl oogenblik neemt, ook al betreurt uien 'déze. Bii het oversteken van den weg. Gisteravond is te Zurig de tienjarige jon gen P. Posthuma de Boer. ctoor een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Het on geluk gebeurde op kotten afstand van het dorp, toen de knaap den weg overstak, juist, toen een uit Zurig komende vrachtauto was gepasseerd en van tegenovergestelde zijde een personenauto naderde, bestuurd door een militair, die den jongen niet meer kon ont wijken. COMITé VAN ACTIE HEEFT SUCCES Het Noordhollandsche comité van actie voor een beteren wolprijs deelt ons mede, dat, als eerste resultaat van de gevoerde actie, de prijzen van schapenvellen reeds verhoogd zijn. De prijs der le soort, welke in Oct. j.1. f 5 bedroeg is nl. van f 4 op I 4.40 gekomen, de 2e soort kwam van f 3.60 op f 4, terwijl de prijs der 3e soort stabiel bleef (f 2.40). DOODELIJK MOTORONGELUK. Soerabaja, 2 Dec. (Aneta/ANP). In den afgeloopen nacht reed de Marine-konstabels- maat Van Ommeren met een motorfiets in een opgebroken weggedeelte op het Marineterrein Oedjoeng. De heer Van Ommeren werd gedood, terwijl de duo-rijder, de matroos le klasse Meezen, minder ernstig gewond naar de C.B.Z. werd overgebracht. 's-Gravenhage, 2 Dec. De Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart Mij. „Nederland" heb ben, in verband met de internationale omstan digheden, in gezamenlijk overleg besloten, dat het m.s. „Baloeran", d.d. 11 December van Rotterdam en 19 December van Napels, niet zal vertrekken, doch in plaats hiervan zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" 28 December a.s. van Genua afvaren. Het ëmbarkement van passagiers dient te Genua te geschieden. Batavia, 2 Dec. (Aneta/ANP). Gisteren avond werd in de geheele residentie Buitenzorg een alarmeerings-, tevens verduisterings-oefe- ning gehouden. De berichten uit het geheele gebied wezen uit, dat de proef las geslaagd kan worden beschouwd, ofschoon in verschil lende gevallen neiging tot overdrijving be stond. In het bijzonder ten aanzien van de be perkte verduistering wordt opgemerkt, dat ook uit de groote centra, als Tjiandjoer ep Soekaboemi, gunstige berichten werden ont vangen. DE „INDRAPOERA". Batavia, 2 Dec. (Aneta/ANP). De „In- drapoera" van den Rotterdamschen Lloyd wordt morgenochtend om 8 uur aan de kade te Tandjong-Priok verwacht. DINSDAG 5 DECEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig nalfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble „Musiquette". 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.10 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecürsus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Roeoco-octet. 5.00 KRO-orkest en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Naar de nieuwe Gemeen schap: Nieuwe Gemeenschap en Wereld beschouwing". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Jeugduitzending. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Bonte St. Nicolaas-avond. II.00 Berichten ANP. 11.1011.20 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 ni. AVRO-":tzending. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.30'Voor de vrouw. 10.35 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Causerie over kinderboeken. 11.30 Jetty Cantor's ensemble. 12.15 AVRO-Dansorkest. 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. I.00 Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Het Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 6.306.27 Omroeporkest en solist. 6.30 Cyclus: „De beteekenis van het werk van de nieuwe schrijversgeneratie." 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust" met pianobege leiding. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld". 8.30 Bont Sint-Nicolaas-programma. 9.30 Reportage. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest. II.00 Beric.iten ANP. Hierna tot 12.00 Gra mofoonmuziek. GEDEELTELIJKE TOEWIJZING VAN VEE VOEDER UIT EIGEN VERBOUW. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat den veehouders met in gang van 11 December 1939 bij wijze van proef zal worden toegestaan. 50 van de hun voor de veevoederdistributieperiode van 11 December 1939—8 Januari 1940 toe gewezen hoeveelheid varkensvoeder in den vorm van rogge, gerst of haver uit eigen be drijf te betrekken. De uit eigen voorraden toegewezen hoeveelheden veevoeder kunnen de veehouders bij een molenaar of landbouw- vereeniging. als maalbedrijf erkend door de Nederlandsche Meelcentrale, laten vermalen. Het vermalen of pletten dezer voorraden in eigen bedrijf of in bedrijven, die niet als maalbedrijf door de Nederlandsche Meelcen trale erkend zijn. is verboden. Op de registratiekaarten. welke de veehou ders voor de komende veevoederdistributie periode moeten invullen, kan worden opge geven. of in plaats van de helft van de toe te wijzen, hoeveelheid mengvoeder voor var kens, rogge, gerst of haver uit eigen bedrijf gewenscht wordt. 's-Gravenhage. 2 December 1939. (Adv.) Zaterdagmorgen heeft op de Groeneplaats te Den Burg een plechtigheid plaats gehad, zooals sedert menschenheugenis in onze ge! meente nooit eerder is geschiedt, n.1. de be- ëdiging van een drietal Reserve-officieren, n.1. de heeren L. J. H. Jonkhart, J. D. Groene! veld en A. Bol. Tot dit doel waren alle toegangswegen tot de Groene plaats afgezet, zoodat alleen de omwonenden van de Groene plaats van deze militaire gebeurtenis getuigen konden zijn, Het bataljonsmuziekcorps verleende aan deze gebeurtenis medewerking. Terwijl na afloop van de indrukwekkende gebeurtenis een tap toe door Den Burg werd gehouden, waaraan dooor een deel der op Texel gestationneerde troepen werd deelgenomen. Zaterdag heeft de Sint reeds een bezoek gebracht aan de O. L. School te Den Burg en 's Middags aan Pen's zaal, waarin de leer lingen van de Nuts Bewaarschool werden ge- tracteerd en pakjes ontvingen. Bij dit be zoek bleek dat de Nutsbewaarsehool thans door meer dan 80 kinderen wordt bezocht, een aantal leerlingen zoo groot als nog nim mer te voren. Dinsdagmorgen brengt de Sint een bezoek aan de Chr. Bewaarschool in de Juliana- straat en 's middags aan de St. Josephschool en aan de R.K. Bewaarschool, die tijdelijk ook in het ruime schoolgebouw aan den Hollewalsweg is gevestigd. De viering van het Texelsche Sint Nico- laasfeest mag, niettegenstaande het verblijf van militairen in onze gemeente op de ge wone wijze plaats hebben. In de zaal van den heer Rotgans te Den Hoorn zal echter wegens onverwachte in kwartiering dit jaar geen bal worden ge houden. Dertig duizend toeschouwers woonden Zon dagmiddag den landenwedstrijd tusschen Duitschland en Slovakije bij. In de eerste werd niet gedoelpunt. Na de rust gaf Luknar (Slo vakije) de leiding. Fiederer maakte gelijk en vervolgden zorgden Schoen en Lehnenr voor de zege. Deze ontmoeting was de zesde, welke Duitschland sedert het uitbreken van den oor log heeft gespeeld. PETTEN 2—B.K.C. 3. 2—1. Zij het niet zonder moeite is P. er in ge slaagd de baas te blijven over het bezoeken de B.K.C. Voor de rust wist de P. speler P. Vries man met een goed gericht schot zijn club de leiding te geven, die eerst na de hervatting uit een penalty teniet werd gedaan. P. had toen wind tegen, doch dreef desondanks herhaaldelijk de B.-verdediging in het nauw. Verschillende rnalen verscheen een der P- voorwaartsen alleen voor den doelman, doch doelpunten bleven vooralsnog uit. Ein delijk in de laatste minuut zorgde De Waard voor het winnende doelpunt. ALKMAAR, 2 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder' kwartier. Aanvoer: 250.000 kipeieren 6.85, kleine 4.15—4.05 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDTJK, 4 Dec. BI. Eigenh. 2.40—2.50. uien, drielingen 1.*>< grove 3.peen 1.50, kroten 1.50100. r0*1 de kool 2.30—3.10, witte kool 1-1.30, kool 2.10-2.30. D. witte kool 1.60-2. Sa' voyekool 2—2.80, andijvie 1.50. NOORDSCHARWOUDE, 4 Dec. Aanvoer: 5100 Kg. aardappelen: groote muizen 2.20—2.30. 3100 Kg. uien 2.70. grove 3.20. gele nep 4.50. 3800 Kg.p een 1.50—1-'O 9900 Kg. roode. kool 2.30 —2.50 8000 Kg. ^eie jmol 2.10, 30200 Kg. D. witte kool 1.60— '000 st. andijvie 1.40—1.60. ALKMAAR. 4 Dec. Veemarkt. 80 vette koeien f 121 handel vlug. 38 graskalveren f 3056, nuchtere kalveren (slaeht); 113 vette sCha* pen f 1624, magere sehanen f 6IS- vette varkens per Kg. 58—64 et.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8