De blokkade begonnen MOLOTOF WIL NIET Aflossen van oudere gemobiliseerden Zorgeloosheid met gewichtige stukken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een 25 mijls*zone om Engeland Maakt Zweden een buiging? met Helsinki onderhandelen Bestellingen voor onze weermacht Dienstplicht en gezinsleven Nog geen boter voor onze „jongens"! Japansche sloepen op Texel Zakenverloven Zoo spoedig mogelijk J^EERBERICHT Spoorwegramp in Brazilfê KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) dinsdag 5 DECEMBER 1939 67eJAARG.No. 8791 Hedennacht precies te twaalf uur hebben de schepen der Brit- sche en Fransche marine een draadlooze mededeeling ontvangen de verscherpte blokkade tegen Duitschland te beginnen, als represaille tegen den nationaal-socialistischen willekeurigen en meedoogenloo- zen mijnenoorlog. Alle sqhepen zullen dus thans worden aangehouden en alle goe deren van Duitschen oorsprong of bezit worden in beslag genomen. Over de zeker te verwachten Duit- sche tegenzet wordt veel geschreven, doch officieel weinig vernomen. Ber lijn hult zich in een somber stilzwij gen. De mededeelingen, welke nog doorlekken en vrij betrouwbaar lij ken, zijn voor de neutralen weinig bemoedigend. De geruchten, dat Duitsch land van plan is een zóne van 25 K.M. rond geheel Engeland als oorlogsgebied te verklaren, hou den aan, en daar bijna al onze schepen, hoe ze ook navigeeren, zich daarbinnen moeten begeven, zou een dergelijke maatregel practisch neerkomen op bijna volkomen stilleggen van onze scheepvaart. Naar herziening militaire pensioenen Rusland's doel: Totale onderwerping van Finland Kuusinen, de man van Stalin's bureaucratie Nederland krijgt sperballons Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTt Geen desertic bij Russische troepen heldersche courant Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Maakt Zweden een buiging? Reeds gisteren wezen wij op de scherpe toon in de Duitsche pers jegens Zweden en speciaal tegenover den minister van buiten- landsche zaken Sandler. „Aftonbladet" meldde gisteravond, dat bin nenkort de vorming van een partijkabinet is te verwachten. Reeds vandaag verwacht men de reconstructie. Vrij zeker zal Sandler niet in de nieuwe regeering terugkeeren. Als dit werkelijk het geval blijkt, betee- kent het een buigen voor de Duitsche mee ning. De weg der kleine neutralen gaat niet over rozen! Wetsontwerp komt spoedig. Het wetsontwerp tot herziening der Pensi oenwet voor Land- en Zeemacht, dat, zooals wij dezer dagen meldden, reeds geruimen tijd bij de regeering in studie is, zal binnen kort worden ingediend. Naar wij van regee- ringszijde vernemen, zullen in dit ontwerp onder meer regelen worden voorgesteld tot beperking van cumulatie van pensioen en militaire inkomsten van al dan niet reser- veplichtige gepensionneerde militairen, die thans weer actief dienst doen. Voor 60 pet. te plaatsen bij de Nederlandsche industrie. Voor zoover thans is na te gaan zal door het intreden van de buitenlandsche moei lijkheden de oplevering van het aan te schaffen materiaal voor onze weermacht Been merkbaren invloed uitoefenen op de oefening en de opleiding van den troep in vredestijd, zoo deelt de minister in de ant- tvoordmemorie over Defensie mede. In het algemeen wordt het benoodigde Materieel uit het binnenland betrekken, tenzij bijzondere omstandigheden het nood zakelijk maken de bestelling in het buiten land te plaatsen. Gaarne doet de minister de toezeg ging, dat de voor defensie benoodig de goederen zooveel mogelijk bij de Nederlandsche industrie zullen wor- den aangekocht. Uiteraard moet daarbij een beperking ge- Maakt worden ten aanzien van grondstof- en> die niet in Nederland voorkomen ot geproduceerd wor(jen- Worden de grondstoffen buiten beschou- Jv'ng gelaten, dan kan worden aangeno men, dat behalve de incidenteele aanschaj- MRen, de bestellingen bij de Nederland- c'le industrie worden ondergebracht, in geldswaarde uitgedrukt, zal het circa oO PGt. van de totale waarde zijn. Geen bezwaar tegen het overko men der gezinnen van gehuw de militairen. Ook naar het oordeel van den minister is het op zedelijke en paedagogische gron den zeer gewenscht gedurende de mobilisa tie de instandhouding van het gezinsleven zooveel mogelijk te bevorderen, zoo lezen wij in de heden verschenen antwoordmemo- rie over Defensie. Daarom bestaat bij hem tenzij in bepaalde gevallen het dienstbe lang zich daartegen uitdrukkelijk zou ver zetten, bijv. bij verblijf in kleine kantonne- menten geen bezwaar oen aan gehuwde militairen, die buiten hun woonplaats die nen, te vergunnen hun gezin naar het kan- tonnement te laten overkomen. Daar de betrokkenen zich in dat geval als regel eveneens voor extra-onkosten (aan houden van de woning in de standplaats, pensionkosten voor het gezin in het kan- tonnement) geplaatst zien, bestaat er aan leiding om hen in het genot van een toelage te laten. ANTWOORD VAN DEN MINISTER. Zooals men weet, heeft men er in den laatsten tijd van vele zijden op aangedrongen, dat de Regeering onzen soldaten boter zou doen ver strekken in plaats van margarine. Zelfs de plattelandsvrouwen heb ben den minister van Defensie on langs een request gezonden. Thans heeft de minister in de antwoord-memorie betreffende de defensiebegrooting medegedeeld, dat hij ten aanzien van de verstrekking van boter hetzelfde standpunt in neemt als zijn voorganger. Dit komt dus hierop neer, dat de ge- mobiliseerden voorloopig nog mar garine op hun brood zullen krijgen. De zender te Moskou heeft gisterenavond te half twaalf het volgende communiqué omgeroepen. „Molotof heeft in den ochtend van den 4en December den Zweedschen gezant te Moskou, Winter, ontvan gen, die hem mededeelde, dat de zoo genaamde Finsche regeering nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie wenscht aan te knoopen. Molotof heeft verklaard, dat de Sovjet-regee ring deze zoogenaamde Finsche re geering, die reeds met onbekende be stemming uit Helsinki is vertrok ken, niet erkent. Er kan dan ook, al dus heeft Molotof gezegd, van eenige onderhandeling geen sprake zijn. De Sovjet-regeering erkent slechts het kabinetKuusinen, met hetwelk zij een overeenkomst van wederzij d- schen bijstand en vriendschap heeft gesloten, dat de eenige waarborg voor vreedzame betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en het democratische Finland is." Wie is Kuusinen? In de Figaro schrijft de gewezen commu nist Boris Souvarine, die langen tijd in staat is geweest Stalin en zijn omgeving van nabij te observeeren, over Kuusinen, den communistischen Fin, die door Molotof tot leider gebombardeerd is van het z.g.n. Fin sche kabinet. „Heel het leidende personeel van het Kreml is bij de opeenvolgende „zuiveringen" verdwenen, behalve alleen Kuusinen. Van spreekwoordelijke middelmatigheid, de spot van zijn medewerkers en zijn kameraden, openlijk als voetveeg behandeld door zijn superieuren van Stalins bureaucratie, over gegeven aan dronkenschap, volkomen afge stompt, zoodanig is het personnage, tot chef verheven door Stalin, die hem van het Kreml uit tot zelfs de kleinste handeling en uitlating voorschrijft. Wij laten deze beoordeeling natuurlijk geheel voor rekening van het Fransche biad, maar constateeren slechts, dat Kuusinen slechts .aanhang" heeft in het reeds door de Russen bezette, zeer kleine stukje Finland en dus Molotofs verdragsluiten met dezen man geen rechtskracht kan hebben en Rus land daarmede zijn doel,» totale onderwer ping van Finland, duidelijk demonstreert. Het hierboven genoemde communiqué sluit tevens de Zweedsche poging om nog te bemiddelen uit De Zweedsche gezant te Mos koud, die Molotof er van in kennis stelde, dat zijn land de belangen van Finland in MOLOTOF. Moskou zou waarnemen en daarbij tevens de wensch der officieele Helsnki-regeering overbracht om de onderhandelingen te her openen, heeft officieel nog geen antwoord daarop ontvangen. Veilig mag men aannemen, dat, indien er antwoord komt. het afwijzend zal luiden. Berlijn nog onkundig. De Berlijnsche correspondent van Belga meldt, dat de Sovjet Regeering Duitsohland niet officieel in kennis heeft gesteld van de erkenning der Finsche „Vol'ksregeering" door Rusland. Scheepsbeschuit lag er nog in.. Zoowel te Den Hoorn als in de Koog op Texel is gisteren een sloep aan gespoeld van het onlangs op een mijn geioopen Japansche m.s. „Terukurii Maru". In de sloepen heeft men de riemen nog aangetroffen, terwijl er zich ook scheepsbeschuit in bevond. Aan kleine zelfstandigen en land bouwers wordt gedacht. Aan de belangen van kleine zelf standigen en van landbouwers wordt bij het verleenen van zakenverlof bij zondere aandacht besteed, zoo deelt de minister in zijn antwoordmemo- rie over de defensiebegrooting mede. Mocht de internationale politieke toe stand daartoe op een gegeven oogen- blik aanleiding geven, dan zal de mi nister niet schromen de zakenverlo ven terstond in te trekken. In de Memorie van Antwoord in zake de defensiebegrooting voor het komende jaar zegt de minister o.m. het volgende: Het ligt in het voornemen eerlang een aantal buitengewone dienst plichtigen, behoorende tot de jong ste lichtingen, in werkelijken dienst te roepen. De regeering acht het gewenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lichting 1924 met onbepaald klein verlof gezonden, terwijl meer dere ploegen van die liohting bin nenkort zullen volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zul len kunnen vertrekken, kan thans nog ni,et worden overzien, aangezien zulks geheel afhankelijk is van den duur der mobilisa tie. NIET IN HAASTIG TEMPO. In verband met het voor de opleiding be schikbare kader en materieel kan eerst tot het oproepen van nieuwe ploegen, zoowel van gewone als van buitengewone dienst plichtigen, worden overgegaan, als de eer ste oefening van de in opleiding zijnde ploegen zoover gevorderd is, dat deze ploe gen in het veldleger kunnen worden opge nomen. En dan zijn er ook nog belangrijke groepen van gewone dienstplichtigen der lichting 1940, welke nog ingelijfd moeten worden. Het aflossen van gemobiliseerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen werkloo- zen op te roepen ter vervanging van ande re dienstplichtigen. DEFENSIEVERBOD VOOR N.S.B. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet worden overzien of in het jaar 1940 gebruik zal worden gemaakt van de be voegdheid om den duur der eerste oefening tot 2 jaar te verlengen. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoedingen vastgesteld, waardoor meer uniformiteit wordt bereikt. Volgens deze regeling wordt hij het bepa len van het vergoedingsbedrag obk reke ning gehouden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienstplichtige voort spruiten, doch een algemeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het stelsel van de nieuwe regeling brengt met zich, dat prijsstijgingen geen invloed op de vergoedingsbedragen zullen hebben, tenzij het geval zich mocht voordoen, dat een algemeene prijsstijging een algemeene loonsverhooging te voorschijn zou roepen. BEVEILIGING VAN ONZE SCHEEPVAART. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlogvoerende is, uiteraard niet in het voornemen thans over te gaan tot het defensief bewapenen onzer handelsschepen. Het inschakelen wanneer zulks noodig is van een aantal koop vaardijschepen in de maritieme ver dediging is in voorbereiding. Het tempo wordt bepaald door het be schikbaar komen van het benoodigde mate rieel. Voor wat de regeling van deze aange- legenheid betreft en voor het bemannen van bedoelde schepen wordt gebruik ge maakt van krachten uit de scheepvaartbe drijven. Overigens wordt zoowel aan boord van de eigenlijke oorlogsschepen als op onder- zoekings- en bewakingsvaartuigen, zoomede hu de marinekustwacht gebruik gemaakt van veel koopvaardijpersoneel dat een ver bintenis voor vast of kort verband heeft bij de konmklijke-marinereserve. GEEN HANGARS, WèL SPERBALLONS. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de defensie zullen worden bestemd de aanschaffing van sperballons. Het ligt niet in het voornemen tot den aanleg van ondergrondsche hangars over te gaan; Verwachting: Zwaar bewolkt inet opklaringen, enkele re gen» of hagelbuien, zelfde temperatuur als gisteren, krachtige tot matige Z.W. tot W. wind. De Haagsche spionnage-affaire voor Ook waterstaatsdocumenten ge fotografeerd. GEEN WIJDE VERTAKKING? Met spanning wordt in departemen tale kringen te Den Haag uitgezien naar de resultaten van het onder zoek in de geruchtmakende spion- nageaffaire, waarbij twee hoogge plaatste Nederlandsche rijksambte naren betrokken zouden zijn. Naar wij vernemen, zullen Mr. E. G. S. Bourlier en Mr. F. C. Staehle optreden als raadslieden van het echtpaar van H. en Mr. B., die op vermoeden van spionnage verle den week zijn gearresteerd. Volgens Het Volk is de raadsman van een der verdachten een N.S.B.'er. Heden zal in de raadkamer van de recht bank een beslissing worden genomen over de vordering van den officier van justitie om de gevangenhouding der verdachten te bevelen. Diep stilzwijgen. Zij, die met het onderzoek zijn belast, be waren een diep stilzwijgen, doch natuurlijk doen tal van geruchten de ronde. Naar ver luidt zouden o.a. plannen voor aan te leggen kanalen zijn gereproduceerd. Tot op heden gelooft men niet dat men met een wijdver takte spionnageaffaire heeft te doen. ZORGELOOSHEID MET GEWICHTIGE STUKKEN? Verwondering kan worden uitgesproken dat dergelijke gewichtige stukken als waar schijnlijk door de verdachten gefotografeerd zoo eenvoudig zijn te bemachtigen. Hun ambtsbezigheden hadden goeddeels betrekking op andere zaken. De heer van Hoeven had wel inzage van bescheiden over militaire werkzaamheden in werkverschaf fing. Critiek wordt uitgeoefend op het feit, dat terwijl de sympathieën van een der ver dachten voor een naburig land zeer wel bekend waren en daarover zelfs vragen in de Tweede Kamer zijn gesteld, men hem met beter op de vingers heeft gekeken. Van 20 meter hooge brug in de rivier gestort. In de provincie Cordoba (Brazilië) is een goederentrein met 15 wagens bij het passeeren van een 20 meter hooge brug in een rivier gestort waarbij de machinist en de stoker, benevens drie passagiers gedood werden. De oorzaak van de ramp is, dat de brug door storm bescha digd was. Duitschland zegt het. In verband met een Fransch bericht, vol gens hetwelk zich de gevallen van desertie bij de Sowjet-troepen in Wit-Rusland steeds meer voordoen, er zouden de laatste da- gen 120 Russische soldaten en eenige offi- eieren naar Duitsch gebied gevlucht zijn wordt er door het Duitsche Nieuwsbureau op gewezen, dat dit bericht onjuist is: er nebben geen Russische troepen naar Duitsch land de grens overschreden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1