Grootwerker JUTTERTI BabyOffsetCirculaires KEIZERSTRAAT Unox &fl VKLO/C &n 10 fyccxi£*it oJUImsl dk^ca^ia/c STUDIE- Mifncncfwaaï - Jtammencfevaaï Boekbespreking Advertentiën J. LACROIX, Arts, Mol est-Verzekering Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen s\< Pudding a 36 voor 25 jak Pudding 21 voor \o houdt tot nader aankondiging GEEN SPREEKUUR ftfoductief BIERSTEKERS voor roerende- en onroerende goederen Inlichtingen: Keizerstraat 122 HELDERSCHE SCHOENMAKERSVEREENIGING Er van door aangeboden Slechts f 3.75 per 1000 stuks N.V, Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. gevraagd aangeboden gevraagd aangeboden gevraagd fyutte/itje. Ik heb alle soorten geprobeerd GELDERSCHE ROOKWORST Natuurlijk! Alles wordt gedaan, om Unox Geldersche Rookworst „de fijnste" te maken. Het oude, beproefde Geldersche recept wordt nog steeds in eere gehou den, doch de bereiding geschiedt thans in de moderne Unox-fa- brieken. Vleesch van fijne kwali teit, geurige kruiden en een spe- ciaal proces van rooken, dat de zoozeer gewaardeerde zachte rook- smaak geeft, alles werkt mede om als resultaat te bereiken: de fijnste Geldersche rookworst, die er maar kan worden gemaakt: w RO cent aanV '1 „derd Sü.Ve. en (jlgerordeta ->u V/oensda9 ,l XJomJerdag Geboren i jIAKfGAREXHA CORNELIA, Dochter van: G. Snelten en H. J. SneltenMeuleveld. Den Helder, 5 December 1939. Spoorstraat 94. De Heer en Mevrouw GOOSSENS—KOELEW1JN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter KARIN ANNE. Den Helder, 3 December 1939. Soembastraat 48. Tijd. Lidwina Stichting. Voor een betere PERMANENT naar VAN DER VELDE „Het Kappershuis" Telef. 152 Keizerstraat 26 Milicien kleermakers (grootwerkers) welke hun avonden willen maken schrijven onder No. 966 aan het Bureau van dit blad. Vraagt prospectus Assurantiekantoor Koningstraat 90 Voor direct gevraagd Adres: Bureau van dit blad. GRUNWALD In een, dezer dagen gehouden vergadering, werd een bespre king gehouden over de sinds 1 Sept. sterk gestegen prijzen van grondstoffen (zool- en overleder) en fournituren. Waar deze be- noodigdheden met 65 tot 100 stegen, ligt het voor de hand, dat de prijzen der reparaties óók moesten stijgen. De aanwezige Bondsvoorzitter zette duidelijk uiteen het verschil tusschen het steeds te veroordeelen „prijsopdrijven" eii het „prjjsverhoogen", dat oorzaak vindt in stijging der grondstoffenprijzen. Doen we dit niet, dan zal de hersteller, als zijn materialen verbruikt zijn, niet beschikken over de middelen om nieuwen voorraad op te doen, zoo als hij dat vóór 1 Sept. gewoon was. Daarom besloot de druk bezochte vergadering, een toeslag van 25 tot 50 cent per paar, naar soort en kwaliteit, in rekening te moeten brengen, HET BESTUUR. En wilt U hem gauw terug hebben? Qeeft dan nog heden Uw op. De kosten? Gering! Te huur: Een mooi Burgerwoonhuis, S. 6.p. w., Laan 62. Te bevr. D. S. Beek, Loodsgr. 13. Off.fam. biedt gem. Huis aan, voorz. van centr. verwarming, telf. e. a. comfort. Brieven onder No. 961, Bureau van dit blad. Mevrouw METZ, Dijkstr. 42, vraagt tegen 3 Januari een flink, beslist degelijk MEISJE, v.g.g.v., voor dag en nacht, liefst boven 20 jaar, loon 25.per maand. Zich aan te melden tusschen 89 uur 's avonds. Goedkoope, doeltreffende reclame-biljetjes. Gevraagd LEERLING-MONTEUR, liefst bekend met garagewerk. Victoria Garage, Nieuwstr. 5. HEERENKAPPER. Terstond gevraagd een be diende of aank. bediende. J, RAS, Langestraat 48. B. z. a. een net MEISJE, v. 8 tot 4 u., v. zaak of huishouding, v. g. g. v. Brieven onder No. 967, Bureau van dit blad. Off.weduwe heeft beschikbaar Zit- en Slaapkamer, met vaste waschtafel, ook afzonderlijk. Te bevragen Bureau van dit blad. Jong echtp., 1 k., zoekt ongem. Zit- en Slaapk., étage of kleine woning. Brieven onder No. 960, aan het Bureau van dit blad. Jong echtpaar zoekt Gem. Zit-Slaapkamer met gebruik v. keuken. Brieven met prijsopg. onder No. 964, Bureau van dit blad. Te koop een goed onderhouden Kinderwagen 20.en pracht Wieg op wielen 10. Adres: Krugerstraat 31. Te koop gevraagd een LUCHT BUKS, in goeden staat. Brieven m. uitersten prijs ond. No. 958, Bureau van dit blad. Verloren een étui met Vulpen houder en Vulpotlood. Tegen belooning terug te be zorgen: Lombokstraat 7. HUIS te huur Kloksteeg 5, 3.huur. Te bevragen: N. SCHUTTE, Spoorstraat 23. Geef Uw vóór s middags 4 uur op aan ons bureau. BROKKEN BROKKEN GEBROEDERS PRONK Utl-OOT vooruit al, op Vnox zou De huisvrouw weet precies, wat smakelijk en goed is. Daarom bestelt ze de fijnste rookworst, die er maar kan worden gemaakt, UFIOX Unox DE FIJNSTE GELDERSCHE ROOKWORST Vernieuwing van opvoeding en n d e r w jj s, No. 9. Uitg. J. Muusses, Fur- ïnerend. Abonn. niet-leden 2.50 per jaar. Dit nummer bevat, behalve nog eenige an dere artikelen, het slot van de Paedagogische Conferentie op de Ernst Sillem-hoeve, waar uit w(j vooral noemen de verhandeling van den heer D. L. Daalder, leeraar R.H.B.S. te Alkmaar, over: „De Jongens en Meisjes van dezen tyd en hun verhouding tot de leeraren". Een zeer lezenswaardig artikel. De levensleer van Meister Eck hart, inleiding en vertaling van H. Aalbers. Van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. N.V., Arnhem. Ingen. 2.75. Gebonden 3.50. We hebben hier een uitnemend werk over de levensleer van den middeleeuwschen mys ticus Meister Eckhart. De schrijver merkt in zijn voorwoord op, «dat door den adem der eeuwigheid bezielde perken tegen den tijd bestand zijn, zij zijn steeds nieuw en belangrijk en hebben geen rechtvaardiging van noode. Zij onderscheiden *Jet zinrjjke van het zinlooze en brengen een boodschap van opwekking en herschepping". En ongetwijfeld geldt dit ook voor de wer den van Meister Eckhart. Wie dit boek met aandacht leest zal onder den invloed komen van de machtige en diepe gedachten van Eckhardt en zijn ziel opgeheven gevoelen tot den Eeuwige, tot God, in Wien de eeuwigheidsbehoeften van het menschelijk hart volle bevrediging kunnen vinden. "De mensch heeft geen rust, tenzij hij Wst gevonden heeft in God", dat is het thema, dat Meister Eckhardt niet moede ^rdt in iedere preek en ieder tractaat te her- Dok al ia men het niet in alles met dezen U}°nistischen mysticus eens, men zal na rus- ,'ge lezing en overdenking van dit hoek ch moeten erkennen, dat de lezing onge meen heeft verrijkt en dat men een krachtige spoorslag heeft ontvangen om niet aan te merken, de dingen die men ziet, want die 2lm tijdelijk, maar de dingen, die men niet ziet, dewfll ze onvergankelijk en eeuwig zijn. In de inleiding van dit boek worden leven en werken van Meister Eckhardt behandeld, waarbij als laatste afdeeling een uiteenzet ting gegeven wordt van zijn grondgedachten, die in de daarna volgende vertaling van eenige zijner preeken en tractaten een uitvoerige toelichting vinden. Een kostelijk boek, dat ons rust kan geven temidden van de onrust van den tijd. Tuberculose. Een populaire uiteenzet ting over ontstaan, opsporing en behandeling door dr. B. van Dijk en C. H. J. Küthe, inge leid door Dr. G. C. E. Burger. Aesculaap's po pulair medische reeks, Van Holkema en Wa- rendorf N.V., Amsterdam. Prijs 1.25. Het is niet aan te nemen, dat de Directie der Philips-fabrieken ooit berouw heeft gehad van de groote sommen, die zij besteed heeft en nog jaarlijks besteedt om naast haar technische en commercieele afdeeling er een uitgebreide wetenschappelijke staf op na te houden, welke zij de beschikking geeft over uitstekend ge outilleerde laboratoria. Zoo wist zij mannen als Holst en van der Pol aan zich te verbinden die internationaal als allereersten gelden op het gebied der geluidsoverbrenging zonder draad. Men kan beweren, dat bij de benoeming van deze eerste krachten een commercieel doel heeft voor gezeten, al worden dan ook de aan de fabriek verbonden mannen der wetenschap vrij gelaten bij hun wetenschappelijk werk. Bij het instellen van een geperfectionneerden Ge zondheidsdienst aan de fabriek heeft dat doel niet of althans in zeer beperkte mate voorge zeten. Zorg voor de arbeiders, hygiënische en sociale zorg werd grootendeels ingesteld ten behoeve van deze arbeiders zelf, al spreekt het vanzelf, dat het bedrijf voordeel trekt uit de bevordering van de goede gezondheid van zijn arbeiders en uit de maatregelen op voorschrift der aan den dienst verbonden hygiënisten ge nomen ter voorkoming van bedrijfsziekten en ongevallen. Nimmer heeft men echter kunnen bevroeden, toen men dezen dienst instelde, welk een grooten invloed hij zou hebben op den om zet der fabrieken. De Philips-medici zijn im mers de eersten, die systematisch in ons land het geheele fabriekspersoneel hebben doorlicht ten einde de gevallen van tuberculose, die bij het gebruikelijke onderzoek verborgen bleven, op te sporen. Bij 1 pet. der onderzochten werd hier deze longaandoening vastgesteld, zoodat bijtijds een behandeling kon worden ingesteld. Dit voorbeeld uit Eindhoven is elders gevolgd en zal ongetwijfeld in toenemende mate ge volgd worden. Men bedenke welk een aantal Roentgentoestellen hiervoor op den duur noodig zullen zijn! Heeft niet reeds doorlichting plaats bij de keuring voor het leger. En hoe zal het worden als het einddoel, dat de schrijvers van dit boekje zich voor oogen stellen, bereikt is: „Ieder lid van een bevolking voor het Roent- gentoestel"! In het genoemde boekje uit de bekende popu laire reeks geven de tweede medewerkers van den leider van bovengenoemden Gezondheids dienst een overzicht over de tuberculose als ziekte en wijden zij een deel aan de opsporings techniek, waarbij de Roentgendoorlichting met zijn verschillende methodes wordt uiteengezet zonder dta de andere facetten der tuberculose bestrijding verwaarloosd worden. Hier en daar hebben schrijvers wel eens uit het oog verloren wat het doel van deze reeks geschriften is en treden zij te veel in technische details zoo b.v. als zij de waarneming der bloedbezinking be schrijven. Populair schrijven is niet iedereen gegeven! Voor hen, die de moderne opvattingen over de tuberculose, hare opsporing en hare bestrijding willen leeren kennen, is dit boekje echter zeer bruikbaar. Het talent van Fie Binnendijk, door Willy Strijt. Uitgave Uitgevers-Mij. „Hol land" te Amsterdam. Prijs ingen. 2.geb. 2.75. Ziehier een boek voor jonge menschen, dat wij een zoo groot mogelijken lezerskring toe- wenschen. Een boek, dat niet alleen op bij zonder vlotte wijze geschreven werd, maar waarin men op frappant heldere wijze uiteen gezet krijgt een probleem, dat juist in het leven van de jonge menschen van nu, zulk een primaire rol vervult. Men krijgt hier de schil dering van twee sociale milieu's tegenover elkaar. Dat wil zeggen: aanvankelijk. Een meisje dat er zonder geldelijke zorgen op los kan leven en een ander, wier moeder uit wer ken gaat om de eindjes bij elkaar te kunnen houden. Wat dit boek leert is in de eerste plaats: praktische naastenliefde. Men leert in dit boek, dat men er is om elkaar te helpen, een eenvoudige waarheid, die echter maar al te veel vergeten wordt. Er spreekt veel idea lisme uit dit boek, veel eerlijke overtuiging. Een boek waarmede onze jonge lezers hun voordeel kunnen doen en dat wij hun gaarne warm aanbevelen. Het andere Amerika, door J. M. de Casseres. Uitgave van de N.V. De Arbeiders pers. Ingen. 3.25, geb. 3.90. Wat is er de laatste 10 jaar al niet over Amerika verschenen! Eindelooze series boe ken. Goede en minder goede. Meestal behoor den ze tot de laatste categorie. Aan een enkel boek bleef men herinneringen behouden. Een boek van Lewis, een boek als Hudson Sym- phonie. Maar de rest verloor zich in dat over- stroomende vat van lectuur, dat van Amerika uit over de oude wereld uitgestort werd. Amerika... ja, wij weten er zooveel van. Het zijn altijd altijd ook weer de skycrapers ge weest, die men ons voorzette. Een Broadway, en Chrysler Building en het Vrijheidsbeeld. Wie over Amerika schreef, die schreef over grootsche zaken. Over dingen die buiten de Europeesche dimensies vielen. Die ons de monden deed openvallen, omdat wij zooiets reusachtigs niet konden verwerken in onze fantasie. En thans komt daar... geen Amerikaan, maar de Nederlandsche ingenieur J. M. de Sasseres. En die vertelt ook van dit wereld deel, dat men Gods Eigen Land pleegt te noe men. Maar hg vertelt er iets anders van. En dat ,iets" is wel zoo interesasnt, wel zoo waar als verreweg het grootste deel der super-lectuur van andere scribenten. Men krijgt hier een Amerika voorgezet, dat we zenlijk verschilt met de voorstelling, die ve len onzer er wellicht van gemaakt hebben. Een groeiend, zich vernieuwend Amerika. Een Amerika, dat eerlijk tegenover vele din gen staat, eerlijker dan men gemeend zou hebben. Het is de groote verdienste van de Casse res, niet alleen dat hij het echte Ajnerika zoo voortreffelijk begrepen, gevoeld heeft, maar dat hij er in slaagde zijn bevindingen, gevoe lens en ervaringen neer te leggen in een uiterst geslaagd boek. Dit boek zal opgang maken en... het ver dient het. Een boek, zeer leerzaam en uiterst interessant. Het werd, zooals men hierboven vermeld ziet, uitgegeven bij de Arbeiderspers te Amsterdam, die er een typografisch prima uitziend geheel van maakte. De vele illustra ties passen zich geheel bjj den tekst aan. De Nederlandsch-Hervormde Kerk en de Gemeente van Christus, door Prof. Dr. A. J. Wensinck. Uitg. A. Voorhoeve v/h J. M. Bredée's Uitgevers-Maatschappij N.V., Rotter dam. In deze brochure geeft Prof. Wensinck eenige belangwekkende gedachten naar aan leiding van de Reorganisatiebeweging in de Hervormde Kerk. De vraag wordt gesteld en beantwoord waar de wortel ligt van den toestand, dat de Gemeente in den regel hare stem niet laat hooren in zaken, die haar eigen leven raken. Schrijver zoekt de oorsprong van dit kwaad in de radicale veranderen, die de Reformatie in den eeredienst van de Kerk heeft aange bracht door het Avondmaal, eens het middel punt van het leven der Gemeente, ter zijde te stellen ten gunste van de preek. Hierdoor werd het karakter der wekelijksche samen komsten aangetast en de Gemeente tot zwij gen gebracht. Op glasheldere, ter zake kundige wijze wordt in dit geschrift de schadelijke invloed daarvan voor het leven der Gemeente aan getoond, terwijl tevens wordt gewezen op teekenen van net ontwaken der Gemeente. BIJBELS VOOR CHINA. Ondanks het feit, dat China verscheurd wordt door oorlog, koopt het bijbels. In 1!) 8 werden door het Britsche bijbelgenootschap 2.093.27b, door het Nationale bijbelgenootschap van Schotland l.bSb.399, door het Ameri- kaansch bijbelgenootschap 1.395.S15, in totaal b.972.988 exemplaren geleverd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11