yO-cunmatt Ingezonden SLAAP UW ïlizwM uit lOifc W m m wmm Toonkunst De kustverlichting in het Noorden VERKOUDHEID WEG Onderzeebooten en bommenwerpers Aanbesteding Langs de kust Boottrein Genua-Holland Afvaart van schepen Een indrukwekkende begrafenis De Texelsche St*Nico!aas- viering Voor de toekomst van Urk V isscherij de ideale verkooper! De vaard gheidsproeven van het Nederlandsch Olympisch Comité voor Militairen arstó fit Tijdschriften Afd. Den Helder en Omstreken. (Dir.: A. J. Leewens). Op Dinsdag 19 Dec. a.s. geeft Toonkunst in de Bethelkerk aan het Julianapark een uit voering van fragmenten uit de „groote Mis" van Anton Bruckner, benevens het „Weih- nachtsoratorium van Joh. Seb. Baeh. Aan deze uitvoering zullen hun medewer king verleenen Mevrouw Ans Stroink, alt zangeres te Haarlem en de heer Gerard van den Berk, tenor te St. Oedenrode (Diependaal), benevens eenige leden van het koor. De heer Feike Asma, orgelist in de Hoog- landsche Kerk te Leiden, zal het keikorgel bespelen, terwijl Mevrouw C. W. Velthuys Huchshorn de klavierbegeleiding zal verzor- gen. Als bijzonderheid in deze stad mag worden meegedeeld, dat de groote en thans meer en meer gewaardeerde componist Anton Bruck ner hier voor de eerste maal zal worden ge ïntroduceerd. Betreffende Bruckner's „Grosse Messe schrijft Herman RutUrs van het „Handels blad" het volgende: „Elke maat, elke noot, elk timbre is innig doordrenkt van zuiver en diep geloof, van oprecht schuldbewustzijn, van alge- heele overgave en onwankelbaar vertrouwen, van devote aanbidding en opperste extase. Het spreekt vanzelf, dat van het koor, so listen en begeleiding een groote toewijding ge vergd wordt. Bach's „Weihnachtsoratorium", hetwelk het 2e deel van het programma zal vullen, is, door dat het door Toonkunst reeds is uitgevoerd, voor Den Helder geen onbekend werk. Afgeronde solo's, prachtige koralen, bene vens krachtige en dikwijls veeleischende ko ren, maken dit werk tot een genot om aan te hooren. Het programma als geheel zal voorzeker m de Kerstmissfeer een juiste plaats innemen, waarbij de toegangsprijs niemand zal kunnen afschrikken deze belangrijke uitvoering te komen bijwonen. Gedoofde lichten Aan de zeekust in het Noorden des lands heerscht, aldus de N.R.Crt., des avonds en in den nacht de meest volstrekte duisternis. In dit gebied, waar in normale tijden de kruis- lichten der vuurtorens elkander in den nacht zwiepend groeten en den varensman op zee den veiligen weg wijzen, daar is thans alle weg wijzend licht gedoofd. Ook onze waddeneilan den liggen er in het nachtelijk duister, en in de dorpen met hun schaarsche lantarenverlich ting mist men het vuurtorenlicht noode. Een lezeres uit Rijswijk stelt de vraag, waarom het kustgebied tusschen Borkum en Den Helder niet bevuurd is. „Gezond leekenverstand zoo licht zij haar vraag toe oordeelt, dat, juist in contrast met de kusten der oorlogvoerende landen, de kusten der neutralen wèl bevuurd behoorden te zijn, omdat daardoor onopzettelijke schending van de neutraliteit door zee- en luchtschepen mak kelijker wordt vermeden. Wellicht interesseert het meer lezers het antwoord op die vraag te vernemen. Wij mogen er het volgende van zeggen. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel van Defensie is uitgegaan en dat wij hem dus hebben te zien in het licht van de verdediging onzer neutraliteit. In tijden als waarin wij le ven, hebben wij dergelijke maatregelen als zijnde in het landsbelang eenvoudig te aan vaarden en deze welbewust te houden buiten de sfeer der discussie. Er zij hier enkel op gewezen, dat in den getroffen maatregel zin en logica allerminst zoek zijn. Wanneer wij onze vuurtorens aan den vaarweg van Schiermonnikoog tot Den Helder des nachts hun licht lieten uitzenden, dan zouden wij den weg wijzen aan ieder die er gebruik van wenschte te maken. Zoo zou men bijvoorbeeld een Engelsch schip, bijge licht door onze vuurtorens, in den nacht den weg wijzen naar Eems of Wezer, hetgeen ons ongetwijfeld met Duitschland in moeilijkheden zou brengen. Bovendien zouden onze vuurtorenlichten an dere schepen in de verleiding kunnen brengen, het vaarwater langs onze Noordkust als vei lig te gaan beschouwen, wat het, gelijk be kend, thans allerminst is. Bij bevuring van dit kustgebied zou men willens en wetens on gelukken in de hand werken. Al valt er voor de overweging in de toe lichting onzer lezers iets te zeggen, toch moeten aan het verlichten van deze kuststreek zulke geldende bezwaren verbonden worden geacht, dat zij den rigoreuzen maatregel alles zins schijnen te rechtvaardigen. Wie 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres: Polderweg 34 - Telef 228 Wrijf rug en borst in met Dampo. Dan ^bent U den volgenden morgen beter I, Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Zooals men heeft gelezen hield vorige week gep. vice-admiraal L. J. Quant te Nijmegen een lezing, waarin hij kort en'bondig de klem mende wenschelijkheid van slagkruisers voor de verdediging van het Nederlandsche impe rium uiteenzette. Speciaal zij hier nog eens de aandacht ge vestigd op de zinsnede, waarin spreker de aandacht er op vestigt, dat het een onjuiste meening is, dat men bij de verdediging van Indië het leger slechts behoeft te completee- ren met bijv. onderzeebooten en bommen werpers. Dit laatste wordt wel ten duidelijkste gede monstreerd door het feit, dat onderzeebooten en bommenwerpers nog nergens eenig succes van beteekenis hebben kunen boeken. Zij heb ben niet kunnen beletten, dat èn naar China, èn naar Spanje èn nu weer naar Frankrijk groote hoeveelheden troepen over zee zijn over gebracht. Natuurlijk behooren deze onderzeebooten en bommenwerpers een onderdeel uit te maken van de harmonische vloot, doch .men vergete niet. dat zij op zichzelf ten eenenmale onge schikt zijn om zoowel voor den oorlog bij "de neutraliteishandhaving als in den oorlog af doende het werk der bovenwatervaartuigen over te nemen. Uitslag aanbesteding Woningstichting van werkzaamheden volgens bestek no. 2 dienst jaar 1939, aanbrengen plafonds plan Fabrieks- gracht. K. Duinker, Den Helder 1270. Fa. Gebr. De Waard, idem 1375. Fa. Noppert en Van Oord, idem 1435. G. J. de Wit, idem 1495. Dirk Koger, idem 1500. Fa. Minneboo en Walboom, idem 1510. M. C. van der Plas, idem 1538. C. Th. Kwak, idem 1550. W. F. Labout, idem 1590. C. van Essen, idem 1604. G. Hollos, te Santpoort 1633. Gebr. Riemers, Den Helder 1650. Reijers en Vlaming, idem 1670. A. Smit, idem 1710. J. Lugtenburg, idem 1790. C. Bot, te Haarlem 1800. Fa. Gebr. Boot, Den Helder 1810. P. A. Holtes, te Heiloo 1850. Modder Cuperus, Den Helder 1867. D. Veul, te Schagerbrug 1970. N.V. H. Doorn, Den Helder 2020. ZONDEK LICHT EN ZONDEK BELASTINGPLAATJE. Enkele bekeuringen werden gisteren „uit gereikt" aan personen, die op de fiets reden zonder licht en zonder het vereischte rijwiel- belastingmerk. DAAR IS DE STRAAT NIET VOOR. Enkele jongelui werden bekeurd wegens het voetballen op de openbare straat. ARBEIDSWET. Een stadgenoot ging op de bon terzajte overtreding van de Arbeidswet. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Een militair werd aangehouden wegens het schenden der eerbaarheid in het openbaar. „Ergens aan de kust zijn veertien mijnen aangespoeld." (Bericht). En zoo lezen jullie, aldus Pasquino in „de Tel.", dat in de krant, zegt mijn vriend, die ergens in Nederland aan een strandboulevard woont, op honderd meter van de zee. En nu zal ik je vertellen, hoe dat incidenteel gaat, want er spoelen natuurlijk zooveel mijnen aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag wordt er bij mij gebeld wij doen het licht op en een stem buiten zegt, met een intona tie van: eindelijk wakker: „Ja!" Er staat een jonge matroos. Ik wou u maar even waarschuwen, dat er vlak bij mijnen liggen te rollen. Het Zwin ligt vol en we hebben er al veertien geteld... Mijn compliment, dat jullie dat in den nacht zou gauw ontdekt hebben. Daar zijn we toch voor, zegt de kust wacht, in het minst niet gevleid. Wij hebben de vensters opengezet en de luiken er voor en zijn met de heele zaak naar Bentveld gegaan. De jongens vonden het na tuurlijk prachtig. In den morgen ben ik te ruggegaan, om te kijken of het huis er nog stond. Het stond er nog. Op het strand zag ik een jongen marine-officier, met een aan tal matrozen. Hij wenkte zijn mannetjes op een afstand te blijven en ging met iets, dat op een gereedschaptaschje geleek, naar de eerste mijn. Hij bekeek haar eens van alle kanten, haalde iets uit het taschje en begon aan de mijn te morrelen. Het leek er op, of hij de voering of zooiets er uit haalde. En zoo. ging hij naar de andere dertien mijnen en toen het karwei afgeloopen was, riep hij zijn mannetjes er bij om de zaak verder op te ruimen... Een zenuwachtig werk! zei ik, om iets te zeggen. Een zenuwachtig werk? Juist niet, want als je bibbert vlieg je in de lucht. Maar hoeveel heldendaden staan er in de krant en hoeveel menschen loopen er rond met het etiket „held", omdat ze één keer in hun leven iets bijzonder flinks gedaan hebben. Maar veertien keer achter elkander! Ze kunnen toch niet onzen marinemannen iederen keer een medaille op de borst spelden, als ze iets kranigs doen? Waar moesten ze blijven met al die dingen? Je kunt ez moeilijk op je rug spelden... Daar heb je gelijk aan, zei mijn vriend. Ik ben zelf ook oud-marineman... En daar kwam de aap uit de mouw. Hij had eenige reden om fier te zijn en ik nam het hem ook niet kwalijk, al heb je als landrot in zulke gevalen een minderwaardig heidscomplex. Hoezee dus voor de kustwacht en de wach ters aan de kust. Aansluiting „Johan van Olden- barnevelt". Amsterdam, 5 December. De Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat, in aansluiting op het thuisvarende m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat op 10 December in Genua aankomt, een boottrein zal rijden, via Modane, Dyon, Versailles, Feignies, Brugge, Roosendaal naar Den Haag. De vermoedelijke aankomst is 12 December te Roosendaal om 6.16 uur, te Rotterdam (D.P.) 7.10 uur, te Den Haag, Hollandsche Spoor, 7.33 uur v.m. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in Roosendaal de trein alleen stopt voor het uit stappen van passagiers, doch dat aan dit sta tion geen reizigers kunnen instappen. Batavia, 5 Dec. (Aneta/ANP). Naar Aneta verneemt zal de „Marnix" van de Mij. „Neder land" 20 December van Batavia vertrekken en de „Chr. Huygens" van dezelfde maat schappij 17 Januari van Batavia. Verder ver trekt de „Johan van Oldenbarnevelt" 28 Dec van Genua, de „Marnix" 24 Januari en de „Huygens 21 Februari voor de uitreis naar N ederlandsch-Indlë. De Engelsche officier-vlieger Mitchell, die hier dezer dagen achter „De Krim" is aan gespoeld, is gisteren omstreeks twaalf uur op zeer plechtige wijze ter aardebesteld, op het Algemeen Kerkhof te Den Burg. Deze Militaire begrafenis geschiedde vanuit het Museum in de Nieuwstraat, waarin het lijk eenigen tijd was opgebaard geweest. Voordat de overledene was uitgedragen voerde de Angükaansche Geestelijke even het woord, Daarna zette de stoet zich in beweging. De samenstelling was ongeveer als volgt: Voor op ging de politie gevolgd door het Batal jonsmuziekcorps, met omfloerste trommen (gespeeld werd de bekende treurmarsch van Chopin). Daarachter volgde het vuurpeleton en onmiddellijk daarna de lijkkoets; op de kist was een krans van de Nederl. Regeering vastgehecht. Als slippendragers fungeerden militairen van den Luchtvaartdienst. Achter de lijkkoets volgden officieren, die de eeretee- kenen van den overledene meevoerden, waar op officieren volgden met de Engelsche vlag. Daarachter volgde de Anglicaansche geeste lijke in toga, de burgemeester van Texel en enkelee hoogere officieren. De stoet werd be sloten door ongeveer 200 militairen van de Landmacht. Op het Kerkhof werd boven de geopende groeve een salvo palost. Het woord i»ord cm. voerd door den Anglicaanschen geestelijke (ge sproken werd alleen in het Engelsch). Daar na verliet de stoet het kerkhof onder het spelen van treurmuziek door het Bataljons- muziekscorps. De burgerij toonde zeer veel belangstelling bij dit droevig gebeuren. De Sint. Nicolaas-viering te Den Burg heeft gisteren, voornamelijk door het feit, dat vele jongelui dpor de mobilisatie afwezig zijn, een zeer kalm verloop gehad. Het aantal gemaskerden was zeer gering, bijzondere voorstellingen kwamen bijna niet voor; op vallend waren alleen een aardig groepje In dianen, een idem met een filmapparaat en een muzikale kinderwagen. Doordat nog verschillende gebouwen bezet zijn door militairen was alleen in Pen's zaal gelegenheid voor den dans. De zaal bleek veel te klein om alle danslustigen te bevatten. Om 11 uur moest het bal eindigen, de mili tairen kregen tot 10 uur verlof, om twaalf uur was sluiten. Voorstellingen van politie- ken aard waren ditmaal door den militairen bevelhebber verboden. ACTIE VOOR SCHADELOOSSTELLING VOOR DE GEDUPEERDEN TE OUDESCHILD. Naar men ons mededeelt is gisteren te Oudeschild door deskundigen de schade, ver oorzaakt door de noodlottige mijn-explosie, opgenomen. Deze moet ver in de duizenden loopen. Deze opname zou in verband staan met een te voeren actie om de gedupeerden, die vrijwel allen de enorme schade aan hun huizen etc. niet kunnen betalen, finantieel ter hulp te komen. In verband met de toekomstmogelijkheden voor Urk heeft Burgemeester Keyzer mét den Directeur van den Rijksdienst, den heer Hou- ben, een onderhoud gehad met Ir. Smeding, Directeur van de Wieringermeer. Naar aan leiding hiervan hoopt Burgemeester binnen kort met nadere plannen te komen. Welke plannen dit ziin, is nu nog niet bekend. Op Urk ziet men deze plannen met groote nieuws gierigheid tegemoet. Zal er dan nog toekomst zijn? BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: J. Nentjcs, 74 jaren, wedn. van M. Hakvoort. F. Barends, 68 jaren, echtg. van M. Kapitein. J. Post, 81 jaren, echtg. van M. Molenaar. ONDERTROUWD: W. S'chenk en W. Bak ker. W. Poel en A. Pasterkamp. L. Metz en M. Post. GETROUWD: P. de Vries en M. Post. R. Kramer en M. Weerstand. J. Visser en A. Korf. Urk, 4 Dec. 1939. Door 6 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aan gevoerd: 630 pond snoekbaars, van 5260 pond per vaartuig. Prijs 910 ct. 100 pond schelvisch, 1011 een, alles per pond. 's-Gravenhage, 5 December. In verband rnet de belangstelling, welke naar gebleken is, van militaire zijde bestaat voor de vaardig heidsproeven van het Nederlandsch Olympisch Comité, heeft dit comité besloten om den mi litairen, die zich aan de proeven willen onder werpen, eenige faciliteiten te verleenen. Het N.O.C. heeft daarbij de volle instem ming van de militaire autoriteiten verkregen. Met ingang van heden wordt het tot deelne ming aan de N.O.C.-vaardigheidsproeven ver schuldigde inleggeld van 2.voor den duur van de mobilisatie voor militairen terugge bracht tot 1.voor officieren en onderoffi cieren en tot 0.50 voor korporaals en man schappen. Voorts zal de gelegenheid tot het afleggen der proeven vergemakkelijkt worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van het uitvoerend comité voor de vaardigheidsproeven van het N.O.C. Nieuwe Uitleg 26, te 's-Gravenhage. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact!». Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) WAT MOETEN WIJ NU DOEN? De maanden November en December ken merken zich altijd door daadwerkelijk mee leven der gezonden. Onze kantoorbel heeft het dan hard te verantwoorden, het eene pak na het andere wordt bezorgd. Immers heeft men de oproep gelezen in de pers en wil men gaarne iets afstaan opdat 1500 zieken een heerlijk Kerstfeest bereid worde. Dit jaar niets van dit alles. Geen gebel, dus ook geen pakjes. Vele zieken maken zich ongerust, omdat zij vreezen, dat, nu er zoo veel gevraagd wordt voor de militairen, zij worden vergeten. Zou hun meening werke lijkheid worden Wij kunnen en willen dit alsnog niet aannemen. Een zieke schreef: „ik ben 40 jaar oud en lig reeds 8V2 jaar stijf te bed, ingewands-' en blaas t.b.c. Het is zoo koud; als U helpen kan aan een mouwsjaal! En een leesplankje, o. wat zou ik blij zijn dit te bezitten"... Een andere zieke drukt zich uit als volgt: „Reeds 16 jaar ben ik zenuwziek en mijn man reeds een half jaar verlamd. Een nacht japon heb ik erg noodig, want ons inkomen is maar 6.p. w. en, als U wat. wol hebt, zou ik graag een paar slaapsokken breien." Een andere zieke schrijf: ik ben al 6 jaar ziek en moeder van 6 kinderen. Ik lig altijd buiten en nu het zoo koud wordt vraag ik als 't U belieft een vest met mouwen." En zoo kunnen wij doorgaan! Helpt U ons 1500 chronische zieken te verblijden met een Kerstpakket; benoodigd bedrag 1500.Helpt U ons uit dankbaar heid voor de ontvangen gezondheid. Giften worden gaarne ingewacht ten name van de Stichting „Ziekentroost", giro 272371 te Den Haag, terwijl ook kleeding enz. dank baar aanvaard wordt ten kantore van „Zie kentroost", Obrechtstraat 51, te Den Haag. J. J. Stoltenhof Jr., Redacteur. Namens de Stichting „Ziekentroost": Ds. A. K. Straatsma, Voorzitter. Mevr. B. Westerhoffv. d. Mandele, Secr.-Penn., Mesdagstr. 64, Den Haag. Telf. 776163. Gironummer „Zieken troost" 272371. Onderstaande partij, eveneens uit het kam pioenschap van Den Helder, werd gespeeld tusschen de twee grootste tegenstanders uit dezen wedstrijd, n.1. D. C. W. Rab en H. v. Zuilekom. Jammer is het, dat deze partij door een in tijdnood verkeerd berekende com binatie voor laatstgenoemden verloren ging. Wit Zwart Wit Zwart. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 34—30 20—25 4. 44—39 in aan merking kwam 4034, later gevolgd door 3429. De tekstzet verzwakt. Wits rechter vleugel, terwijl Zwart bovendien gelegenheid krijgt zijn Imkervleugel beter te ontwikkelen. 4. 25X34 5. 39X30 15—20 6. 4944, afgezien nog van het veel ster kere 3025 was hier 5044 veel beter. 6. 20—25 nogmaals herhaalt zich hetzelfde. 7. 4439 (hier geldt nog steeds onze opmerking bij 4. 44—39) 7. 25X34 8. 39X30 7—12 9. 31—27 14—20 10. 30—25 20—24 11. 37—31 10—14 12. 41—37 5—10 13. 47—41 17—22 14. 28X17 12X21 veel sterker dan deze afruil lijkt hier 1015, 1420 enz. De tekst zet geeft wit gelegenheid zijn spel langs den linkervleugel te ontwikkelen. 15. 33—28 veel solider is hier 3126 15. 21—26 16. 50—44 8—12 17. 44—39 2—8 18. 39—33 10—15 19. 2722, de zet die vroeg of laat toch moet komen en die een gevolg is van Wits gebrekkige spelopbouw aan zijn linkervleugel 19. 18X27 20. 31X22 1—7 21. 43—39 12—17 22. 3631 op 37—31 enz. volgt 1420, 19X10 en 17X26 met schijfwinst. 22. 7—12 23. 41—36 12—18 24. 3127 gedwongen 24. 1420 25. 25X14 9X20 26. 39—34? 24—30? (Op de volgende eenvoudige wijze kan zwart een vrijwel gewonnen stelling bereiken: 26 39 34? 24—29! 27. 33X24 19X39 28. 28X19 17X28 29. 32X12 13X24! 30. 37—32 (of?) 8X17 31. 27—21 16X27 32. 32X12 24—30! 33. 35X24 34. 20X29 waarna een door braak door 2934 en 3944 niet anders door wit te vermijden is dan door met 4034 een schijf te offeren. De tekstzet leidt een foutieve combinatie in). 27. 34X14 19X10 28. 28X19 17X39 29. 3731! de zet waarop zwart's combinatie faalt! 29. 26X28 30. 38 33 13X24 31. 33X3 verloren. Op jammerlijke wijze gaat deze partij voor Zwart verloren. Zwart had hier tot aan de 26ste zet het spel vrijwel in hand-- Wu zii dan ook van meening, dat de witte stelling na 5. 9X20 dermate slecht was, dat schijf winst of winnend voordeel voor Zwart vrij wel niet was te voorkomen. Hieronder volgt de stand na den 25en zet van Zwart. Voor de beste analyse stellen wij een klein prijsje beschikbaar. De cijferstand is: Zwart: 15 schijven op 3, 4, 6, 8, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23, 24 en 26. .,„W'V schijven op 22, 27, 28, 32, 33, 35, TV* V 40' 42' 45' 46 en 48- Zwart 1S dUS d0 Stand na de 25ste zet van Correspondentie betreffende deze rn' EVANGELISCHE KERK. Naar men ons uit Krabau schrijft zijn r, nagenoeg allen Evangelischen, die uit de fi1 tische staten naar de vroegere corridor-(/eh- den thans verhuizen. Hun aankomst verstelt] de Evangelische kerk temidden der Roomsrh Katholieke bevolking van het Poolsche land buitengewoon sterke wijze. Vit Letland °P Estland kwamen 62.000 en 16.000 Evanq tv schen met rond 100 actieve predikanten en In emeriti. Of de 54-000 Duitschers uit Wolhvm- de 8 a 9000 uit Noord-Oost-Polen en de 28/, 29.000 uit Oost-Galicië eveneens repatrieer zullen, is nog niet beslist. De predikanten uir Oost-Galicië (Oekraine), samen 8 <X 9, zijn vóó de komst der Russen naar Duitschland vertrok VREDESBOODSCHAP. Van den Wereldbond der kerken Voor Zondag 10 December. In het Novembernummer van de „Oecumeni sche Berichten", lezen wij de boodschap val de Nederlandsche Af deeling van den Wereld bond voor internationale vriendschap door de kerken voor den Vredes-Zondag 10 December a.s., welke boodschap door den Wereldboni werd toegezonden aan alle kerkeraden en kerk besturen van de bij den Oecumenischen Raad aangesloten kerkgenootschappen met een be geleidend schrijven van den Oecumenischen Raad en het hoofdbestuur van den Wereldbond De boodschap luidt als volgt: „Thans, nu de oorlog in Europa opnieuw woedt, gevoelt de Wereldbond der kerken meer dan ooit de tegenstelling van het „Vrede 011 aarde", waarna de Kerstboodschap spreekt, en de verhoudingen, zooals die openbaar worden tusschen individuen en volkeren. Wij weten, dat in den oorlog het oordeel Gods over de wereld gaat en dat wij als ker ken mede geoordeeld zijn. Meer dan ooit is het thans de taak van de kerk van Christus, haar eenheid te belijden over 'de kerkelijke en natio nale begrenzingen héén. Wij gedenken aan onze broeders en zusters in alle landen der aarde met wie wij ons verbonden weten en wier lijden het onze is. Wij willen niet vertragen in ons gebed voor een rechtvaardigen vrede. Wij weten, dat deze vrede niet door onze zwakke kracht tot stand kan worden gebracht. Maar wij willen onzen arbeid voor een betere internationale rechtsor de en voor het herstel van de vriendschap on der de volken, in Christus' naam voortzetten. Immers wij gelooven in het woord van den Vredevorst, Wiens geboorte wij straks herden ken: „In de wereld hebt gij verdrukkingmaar hebt goeden moed, Ik heb de wereld overwon nen". HET ATHEÏSME IN POLEN. Het Zwitsersch Christelijk Persbureau meldt, dat de centrale raad der godloozen de volgende besluiten na den opmarsch der Russische troe pen in Oost-Polen nam: 1. De gezamenlijke ker ken, synagogen en overige gebouwen van eere- dienst worden gesloten; 2. De Sovjet-Russische godloozenbeweging neemt direct de stichting van afdeelingen der godloozenbeweging in de door het roode leger bezette gebieden ter hand; 3. Aan de gezamenlijke kerkedienaren wordt aangezegd hun arbeid te staken; 4. Het meubi lair en de overige voorwerpen in de kerken worden in beslag genomen; 5. Personen die door den Poolschen staat wegens godslastering veroordeeld werden, moeten dadelijk worden vrijgelaten; 6. De gezamenlijke wetten der Poolsche regeering, die tegen de godloozenpro- paganda werden uitgevaardigd, moeten opge heven worden; 7. De overeenkomst tusschen den Poolschen staat en het Vaticaan verliest haar geldigheid; 8. De Sovjet-Russische god- loozenvereenigingen richten een godloozendag- blad de Polski Besboschnik in de Poolsche taal op; 9. Voor de organisatie der godloozenbe weging in Polen wordt een crediet van 2.800.000 roebel beschikbaar gesteld; 10. De nieuwe Russische zender in Polen neemt direct de godloozenpropaganda in de bezette gebieden ter hand; 11. Al deze maatregelen treden ter stond in werking. Naar wij meenen te weten zijn deze besluiten, weliswaar besluiten van de machtigste bewe ging in Rusland, maar toch niet de besluiten der staatsautoriteiten in bezet Polen, zoodat het mogelijk is, dat de staatsautoriteiten eenige verzachingen hebben aangebracht. Veel echter moet men zich hiervan niet voorstellen. Van Russische zijde wordt uit Moskon ge meld, dat tal van geestelijken en rabbijnen uit bezet Polen gevangen genomen zijn en naar concentratiekampen in Rusland werden ge bracht; de gevangennemingen duren nog voort. H y g i e a. Bij de uitgeversmaatschappij Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam verscheen het eerste nummer van Hygiea, een periodiek gewijd aan volksgezondheid, op een zoo breed mogelijke basis. Tal van uitstekende medewerkers maakten van dit eerste num mer iets goeds, dat er ook qua opmaak en illustraties prima uitziet. Een tijdschrift da z'n weg wel zal vinden, hetgeen het ook ver diend, gezien het doel dat de redactie me voorstelt na te streven. De Tooneelspiegel, November-num mer. Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam' De dood van een groot tooneelspeler wordt herdacht: Oscar Tourniaire. Het zijn war£,Jj. goede woorden die de redactie van de T neelspiegel aan zijn verscheiden wijdt. v°° r leest men over het afscheid van Baltan Verhagen als directeur van de tooneelschoo Amsterdam en over Jan Walch, den nieuw directeur van de tooneelschool, Beyer's Mode fiir Alle. cwer'S In het December-nummer van van Mode für Alle", wordt o.a. aan de hamd mooie foto's getoond, hoe we met Ke!' n. een smaakvolle tafelversiering kunnen brengen. En de recepten die ernaast gCr worden, zal iedere huisvrouw willen Pr ren! flat we Dan vinden we schattig speelgoed, 0 met een beetje moeite zelf kunnen m Daarna komt de mode aan de baaIL'gtof, zijn leuke jurken van geruite en e"e twee of een combinatie van beide, dikwijls 1 kleuren (tevens uitstekende ideeën 0 een jurke op die manier te verande!)l"jeut aI pagina slankmakende modellen ontn evenmin op het appèl. vestefl> We zien gehaakte en gebreide^ een kelimwerk, snoezige poppenkleertj nl0oie sierlijk linnen theegarnituur, een ^ü{inen schrijfmap, die we zelf van leer maken' verkocht i" „Beyer's Mode fiir Alle" wordt w geyer* 'en boekhandel en in de divers Depóts. i

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14