ITALIAANSCH VERZET Strijd vooral in Noord-Finland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER tegen de Sovjet-republiek Britsche toekomstplannen reeds nu UJeerbericht Rome nog niet geheel vervreemd van den Volkerenbond Gevaren in het Nabije Oosten In Helsinki bleef het rustig Geen Roemeensche tankwagens in Duitschland Engelsche verklaring tijdens de a.s. Volkenbondsvergadering KONINGSTRAAT 79. DEN HELPER, TEUFOon 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8792 Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» heldersche courant Uitgave der Uitg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Velen zullen zich de oogen hebben uitgewreven bij het lezen van het artikel van Gayda, afgedrukt in ons blad van gisteren, over de nood zakelijkheid van de toepassing van sancties tegen Rusland door den Volkerenbond. Spreekt hier Gayda, vertrouweling van Mussolini, de man die het Volke renbondslid Abessinië aanviel en vernietigde, die op hartstochtelijke wijze de onwettigheid van sanc ties veroordeelde en met banbliksems iedere staat bedreigde, die aan de Volkerenbondssancties toen durfde deelnemen. Zeker, Gayda haast zich in zijn ar tikel zelf te wijzen op Abessinië, dat hij een Afrikaansche roofstaat noemt, terwijl Finland geroemd wordt als beschaafde natie. Maar toch, Italië als pleiter voor Volkerenbondssancties, 't is haast te mooi om waar te zijn en verwonder lijk is het dan ook niet dat Gayda's woorden hier en daar worden uitge legd als een neigen van Italië naar Genève. Blijkbaar is men in Rome zelf wat geschrokken van Gayda's krantenar tikel. Althans gisterenavond werd voor de Italiaansche radio de volgen de verklaring afgelegd: In buitenlandsche kringen is waar genomen, dat Italië, hoewel het vrij willig den Volkenbond heeft verla ten, zich zelf nog niet zoodanig daar van vervreemd heeft, dat het het be roep van Finland op den bond kan negeeren. In dit verband moet er op worden ge wezen, dat de houding der Italiaan sche regeering nopens de grondge dachte van den volkenbond afwijkt en dat hierin door den tijd geen wij ziging kan worden gebracht De hou ding van Italië is gebaseerd op de principieele opvatting van wat ge daan moet worden ter verzekering van het recht in internationale aan gelegenheden. Op 11 December wordt het uittreden van Italië uit den Volkerenbond een feit De bedoeling is duidelijk. Men wil den as- genoot nog niet geheel loslaten mogelijk om te zijnertijd gunstige voorwaarden te bedin gen voor het loslaten van den „vriend", maar anderzijds wenscht men ook een ach terdeurtje voor een „gereorganiseerde" Vol kerenbond open te houden. Dat Duitschlands concessies aan het bolsje wistische Rusland veel kwaad bloed heeft ge zet bij het Italiaansche volk, dat veel ster ker anti-communistisch is dan het Duitsche, omdat het de praktijk van het communisme in zijn eerste stadium heeft doorleefd, blijkt trouwens ook uit andere uitingen vrijwel da gelijks. Anti-Russische betoogingen. Ook gisteren hebben studenten weder pro- Finsclie en anti-Sovjet betoogingen gehou den. Verscheidene honderden jongelieden be gaven zich in optocht naar de Finsche lega tie. Italiaansche en Finsche vlaggen en nor- den met het opschrift „Roeit de Russen uit droegen zij mede. Zij juichten den Hnschen gezant toe en riepen: „Leve Finland! „Fin nen houdt vol". De gezant verscheen on het balkon, spraK woorden van dank en ontving vervolgens een delegatie der studenten, om uiting te ean de dankbaarheid van het Finsche vo voor de sympathie der Romeinsclie stuclee- zende jeugd. t De betoogérs wilden daarna voor de Sovjet ambassade demonstreeren, doch zij weraen daarin verhinderd. Dergelijke uitingen in een dictatoriaa geregeerd land spreken boekdeelen ei trouwbare berichten uit Rome zeggen, e°k, dat er zéér weinig voor nofxDg L de steeds feller wordende a_nü-Russisc stemming te doen overslaan in een anu- Duitsche. Vltc Is de Duitsche gezant te Rome s e<i - "aar Duitschland teruggekeerd omi tegen Woordig te zün bij den 90sten verjaardag van zijn vader, veldmaarschalk von Macken- sen of acht hij het noodig zijn Heer en Ge bieder in te lichten over de snel verande rende stemming bij de Italianen? Opmerkelijk zijn, mede in dit verband, de steeds weer herhaalde geruchten over Turksche troepenversterking aan het Kau- kasusfront en de als antwoord hierop, ont stane Russische troepenversterking in Trans- Kaukasië. De „Voelkischer Beobachter" wijdt hieraan een uitvoerig artikel, waarin het blad de oude, groote wcreldtegenstelling Engeland- Rusland ter sprake brengt, de veroverings tochten van Alexander den Groote er bij haalt, om ten slotte te betoogen dat met de tegenwoordige vervoer- en strijdmiddelen een indirecte aanval op Britsch-Indië mo gelijk moet worden geacht. Listig omzeilt het Duitsche blad hierbij de Balkanbelangen. die bij een dergelijke uit zetting van Ruslands macht in het gedrang zouden komen. Maar dat Rome ook daar door niet misleid wordt, moge blijken uit een Stefani-telegram van heden, een duidelijke waarschuwing inhoudend aan hei adres van Moskou, om in of om den Balkan geen politieke formules te vestigen welke in strijd zijn met de Europeesche beschaving. Duidelijker kan het al niet en Rusland maar ook Duitschland zullen er goed aan doen, hun politiek in het Nabije Oosten met groote behoedzaamheid te voeren, willen ze het niet met Italië aan den stok krijgen. Sociale onrechtvaardigheden mo gen ook thans niet blijven be staan. Vrees voor een oorlog met Rus land? Greenwood, een der vooraanstaan de afgevaardigden der Engelsche arbeiderspartij, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat te wachten tot de oorlog voorbij is alvorens men ook maar zou kunnen beginnen te denken over de toekomst verraad zou beteekenen aan de hoogste be- belangen van het volk. Wanneer de vijandelijkheden gestaakt zullen worden, aldus vervolgde hij, zullen wij komen te staan voor een verarmde we reld, die de litteekens van den oorlog draagt, Niemand ontkent, dat wam>eer de oorlog eindigt, elk van de oorlogvoerende landen oneindig armer zal zijn. In ieder geval zal het leven na den oor log niet gemakkelijk zijn. Maar tenzij wij ons plan thans uitdenken, zal de oorlog ver loren zijn, zelfs wanneer wij zegevieren te land, ter zee en in de lucht. De vrijheid, waarvoor wij strijden, zal opnieuw in gevaar komen door onverdiende armoede en onveiligheid in het binnenland en door vooruitzichten op nieuwe worste lingen in het buitenland van den kant van een andere natie, die een plaats in de zon wil veroveren (Hier doelde Greenwood klaar blijkeli.jk op Rusland! Red.) Teneinde ons vertrouwen in de nationale zaak te bewijzen, behooren gedurende den oorlog de in het oog loopende sociale on rechtvaardigheden weggenomen te worden als een openhartige erkenning, dat het le ven van het volk op het spel staat! In Karelie komen de Russen weinig vooruit. WOEDE OVER DE FINSCHE TEGENSTAND! Nu aan het Karelische front de Russen blijkbaar niet op kunnen schieten, concen treert zich de strijd in Noord Finland. Berichten uit Kirkenes melden, dat men waargenomen heeft, dal Sovjet Russische oorlogsschepen gisteren troepen aan land hebben gezet aan beide kanten van den fjord van Petsamo. De Finnen hebben niet getracht de ontscheping te verhinderen, doch wachten de Russen in Petsamo af, dat, naar gemeld wordt, thans krachtig versterkt is. In Finsche kringen beschouwt men de Russische troepen alsnog niet voldoende om den aanval te ontketenen, dien men sinds eenigen tijd in dezen sector verwacht. In Petsamo en Salmijaervi bereiden de Finnen een energieken tegenstand voor. Men spreekt de berichten tegen, volgens welke de nikkel mijn van Petsamo in brand zou zijn gesto ken. HET OFFICIEELE FINSCHE COMMUNIQUÉ. In een officieel Finsch communiqué, dat gisteravond is uitgegeven, wordt o.m. ver klaard, dat op de landengte van Karelie in drie dagen tijd 64 Russische tanks zijn buit gemaakt. Alleen in een gevecht werden 2000 Russen gedood. Bij Salmi werd hevig ge vochten en er werden tal van gevangenen gemaakt. Bij een gevecht, waaraan tien Russische tanks deelnamen, werden er acht vernietigd. Gisteren zijn twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten, een tijdens een verkenningsvlucht boven Karelie en het andere te Petsamo, waar vier Russische machinegeweren en eenige automatische wapenen werden buitgemaakt. Langs het geheele front werd gisteren ge vochten. De Finsche verliezen zijn geduren de de laatste vijf dagen zeer gering geweest. In het communiqué wordt nog verklaard, dat „de Finsche autoriteiten het bewijs heb ben, dat de Russen dum-dum-kogels ge bruiken." De Finsche troepen bezetten thans de li nie Usikirkko-Raudu. Ten Noorden van het Ladogameer doen de Russen, gesteund door gepantserde eenheden, aanvallen in den sector van Suojarvi. Aangezien deze een heden afhankelijk zijn vap den toestand der wegen volgen de Russen bij hun aanvallen de richting der hoofdverkeerswegen. De infanterie, welke op de gemotoriseerde eenheden volgt, heeft enorme verliezen ge leden. De Finsche luchtmacht heeft verkennings vluchten gemaakt boven het gebied, dat door den vijand in bezit is genomen en heeft vij andelijke eenheden gebombardeerd. Bij het dorp Salmi aan den oever van het Ladoga meer wordt nog steeds gevochten. Russische zeestrijdkrachten hebben vier eilanden be zet in het Oostelijk deel van de Finsche Golf Zij vallen thans het eiland Suursaaei aan, waar zij troepen hebben aan land gezet. Het tragisch vliegongeluk te Soerabaja, waar de officier-vlieger der Marine, B. Sanders, met het laatst overgebleven sporttoestel van het Luchtvaartfonds neerstortte en, tezamen met zijn echtgenoote, om het leven kwam. De trieste resten van het op Darmo neer gevallen toestel. Vluchtelingen keeren terug. Volgens een bericht uit Stockholm kee ren een 60-tal Finsche families, welke de zer dagen naar Noorwegen waren ge vlucht, naar Finland terug om zich in dienst van het land te stellen. LEGERBERICHT DER RUSSEN. Per radio is een verklaring verspreid van het ojjperbevel van het militaire district Leningrad, waarin de in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten volgens wel ke de Sovjettroepen 32 tanks en tal van vliegtuigen zouden hebben verloren, wor den tegengesproken. Tijdens het optreden der Sovjet Russen in Finland zijn slechts twee vliegtuigen neergehaald, terwijl twee andere vliegtui gen uit den koers waren geraakt en blijk baar op Finsch gebied zijn gedaald. De Russen hebben elf Finsche vliegtui gen omlaag geschoten Alle Russische tanks zijn ook verder beschikbaar. De Moskou- sche radiozender verspreidt verder een de menti van den staf van de Oostzeevloof, waarin wordt verklaard, dat de berichten, dat de kruiser Kirof ernstig zou zijn be schadigd en een Russische torpedojager tot zinken zou zijn gebracht, uit de lucht zijn gegrepen. Houden de Russen Finschen ge zant vast? Volgens een Finsche bron in Londen wordt de Finsche gezant in Moskou in de legatie vastgehouden en kan hij het land niet verlaten. Zweden heeft de Sovjetreegering in een nota medegedeeld, dat de Fin sche regeering de Zweedsche de behartiging der Finsche belangen in Rusland heeft toevertrouwd. De Russische regeering heeft echter verklaard, dat zij de Finsche re geering. die deze behartiging heeft ongedragen, niet erkent en dat er in deze omstandigheden de kwestie van behartiging dezer belangen niet bestaat. „Als hongerige wolven". Uit de Russische legerberiehten spreekt woede over de strijdmethoden der Finnen, die zich „in de bosschen verbergen als hon gerige wolven, en bang voor een eerlijk ge vecht, de Russen in den rug treffen", zoo als de tekst woordelijk luidt. Lang van te voren een rood Finsch leger! Vernomen wordt, dat de uitrusting van het „corps van het Finsche volkleger" ge heel Russisch en volkomen nieuw is, het geen bewijst, dat deze uitrusting lang van te voren in Rusland was voorbereid. De Sovjets doen al hun best om de zeldzame bewoners, die in het bezette gebied zijn achtergebleven, gerust te stellen. Zij ver klaren hun, dat zij hun hun stukje gropd niet zullen afnemen) dat zij niet met dwang in Kolchozen zullen worden opgenomen. De toestand te Helsinki. Officieel wordt ontkend, dat de regeering Tanner c.s. Helsinki zou hebben verlaten. Gisteren heeft de ministerraad nog onder voorzitterschap van den ministerpresident in de hoofdstad vergaderd. Er zijn geen luchtaanvallen geweest. Strenge ordemataregelen zijn getroffen. Hevige sneeuwstormen belemmerden de operaties in de lucht. De evacuatie is vol tooid. Ambulances voor Finland. De Zweedsche Koninklijke familie heeft een bedrag van 26.000 kronen bijgedragen r Verwachting: Zwakke tot mati gen wind, meest uit Zuide lijke richtingen, zwaar be wolkt met opklaringen, geen neerslag van beteek©- nis, weinig verandering in temperatuur. bij de collecte van het Zweedsche roode kruis voor ambulances voor Finland. Het publiek heeft reeds aanzienlijke bedragen bijeengebracht. ..Geesten met geweren". Een correspondent van United Press meldt: De Finsche skitroepen in de boschrijke streken van Oost-Finland vormen voor het oprukken der Russen een enorme hinder paal. Toen ik de grensstreek bezocht, een dag voordat de Russische aanval inzette kwamen daar talrijke vrachtauto's aan bela den met een volledige ski-uitrusting voor eiken man. De sneeuw lag nog niet zoo hoog, dat deze kon worden gebruikt, maar zeer waar schijnlijk is dat nu wel het geval. De lan ge witte jassen, die in de barakken hangen, geven deze t uiterlijk van een waschdagen wanneer de Finnen, van top tot teen gehuld in deze witte jassen, naar de wouden gaan, lijken zij tegen het groen der boomen op geestverschijningen, maar tegen de achter grond van het besneeuwde landschap zijn zij onzichtbaar. In tijden van vrede zoo vertelde mij een Fin zien de vreemdelingen in onze bosschen menigmaal geesten. Nu, in oorlogs tijd, dwalen er werkelijke geesten rond, maar geesten met geweren, die nu de sneeuw is gevallen snel op hun ski's de hellingen afdalen of oefenen achter de rot sen. Naar aanleiding van het bericht, als zou de directie der Roemeensche spoorwegen ongerust zijn doordat herhaalden vertoogen ten spijt, sedert bijna twee maanden 2800 Roemeen sche tankwagens in Duitschland zou den worden vastgehouden, verneemt men van bevoegde Duitsche zijde, dat zich op het oogeiVolik in het geheel geen tankwagons der Roemeensche staatsspoorwegen in Duitschland be vinden. Onderstaatssecretaris Butler zal het land vertegenwoordigen. COMMUNIST DOOR HET LAGER- HUIS UITGELACHEN. Op de Volkenbondsvergadering op Maan dag 11 December zal Engeland vertegen woordigd zijn door de onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Butler, aldus deelde Chamberlain gisteren in het Lager huis mede. Butler zal dan een verklaring afleggen. Miss Wilkinson vroeg daarop, of eeniger- lei protest gezonden was naar Berlijn en Moskou tegen de schending van het Fin sche gebied. Chamberlain antwoordde: „Neen". Vyvyan Adams, conservatief afgevaardig de, vroeg of de regeering in overweging wil de nemen steun te verleenen aan een uit den Volkenbond zetten van Rusland, dat den bond misleid en onteerd heeft. Communist uitgelachen. De communist Galacher, die met gelach begroet werd, vroeg Chamber lain. of, wanneer de Volkenbonds- bijeenkomst plaats vindt, hij de aan dacht zal vestigen op het feit, dat de Britsche regeering oorlog voert om 'n haar passende regeering te krijgen in Duitschland en dat er ruim rechtvaardiging bestaat voor de Sov jet Unie om een regeering te krijgpn, die de defensie zal verzekeren aan de Finsche golf. (Hilariteit.) Geheime zitting. Attlee stelde Chamberlain de vraag of de regeering 'n besluit genomen had betreffen de het houden van een geheime zitting. Chamberlain antwoordde: „Ik ben bereid toe te stemmen in het verzoek en een dag te geven voor een geheime bijeenkomst van het huis ter overweging van de verschillen de zaken, waarvoor de minister voor de voorraden verantwoordelijk is.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1