Nederland's zonden De Finsche linie doorbroken? TEXEL Thans ROEMENIË en HONGARIJE onder druk pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER D7 Quitsche critiek Snel antwoord mijnen-misère Bestrijding van onderzeeërs Massale aanval der Russen Italië zeer bezorgd ONDERDAG DECEMBER 1939 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8793 krijgt het volle pond van de Sovjet - propaganda voor een Groot-Oekraine De Groote Facistische Raad heden bijeen WEERBERICHT Engeland weert onze druiven HE LDERSCHE COURANT Onze Oosterbuurman is niet tevre den over ons. Wij wisten dat! Deden wjj de zin van Berlijn, dan tarten wij de Britsche vloot, en gingen tot con- convoyeeren over.. Iets wat Duitsch- land zelf niet bij machte is te doen en ons onvermijdelijk in oorlog met de geallieerden zou brengen. Zeer terecht betoogt de N.R.Crt. in een uitvoerige beschouwing dat con- voyeeren een dwaasheid zou zijn en elke schending van onze rechten nog niet met een oorlog beantwoord be hoeft te worden. Hoe men intusschen te Berlijn on ze neutraliteitspolitiek beoordeelt blijkt uit een bericht van officieuse zijde verstrekt aan de buitenland- sche pers en dat dus zeker de mee ning van Hitier en zijn raadgevers weergeeft. De beschouwing luidt als volgt: „Nadat de Britsche en Fransche oorlogs schepen opdracht hadden gekregen de door Chaniberlain aangekondigde inbeslagne ming van Duitsche exportgoederen ook in derdaad uit te voeren, meende men in poli tieke kringen te Berlijn te kunnen verwach ten, dat de achter de neutrale scheepvaart staande regeeringen zich niet langer met papieren protesten tevreden zouden stellen, welke voor een deel niet eens waardig werden gekeurd voor een B rite oh antwoord Integendeel moest men aannemen, zooals in Duitschland verscheidene malen naar yoren is gebracht, dat de neutralen van hun zijde een èigeri hulp tegen'het optre den van Engeland, dat tegen het volken recht indruischt, zouden organiseeren en hun koopvaardijschepen actief zouden be schermen. Des te grooter is de verwondering, dat b.v. de Nederlandsche regeering op het oogenblik niet voornemens is haar koopvaardijschepen te bewape nen of eigen konvooien samen te stellen. Ook wekt het bevreemding, wanneer dit eigenaardige afstand doen van de vrijheid der zeeën wordt gebaseerd op de neutrali teit van Nederland, een neutraliteit, welke aan de eene zijde buitengewone gevoelig heid aan den dag legt en aan de andere zijde de zwaarste overtredingen van het volkenrecht in het algemeen en het recht van de neutralen in 't bijzonder aanvaardt. Dat de neutralen zeer goed recht en on recht weten te onderscheiden, heeft nog on langs de bekende professor in het Volken recht, prof. dr. Verzyl bewezen, toen hij de Wokkade-verscherping van Engeland en Frankrijk, wegens haar natuur, welke te gen het volkenrecht is, voor het Haagsche gerechtshof wilde brengen. Tot zoover de Duitsche beschouwing. Het eveneens officieuse, maar kennelijk door onze regeering geinspireerde antwoord beeft niet lang op zich laten wachten. Men schrijft ons uit Den Haag: Een officieus Duitsch bericht spreekt er verwondering over uit dat de neutralen w-aarom in dit verband alleen Nederland net name wordt genoemd en niet ook an dere onzijdige zeevarende landen, zooals Hi voorbeeld Italië, Japan en Noorwegen, is onduidelijk geen daadwerkelijk ver weer stellen tegenover de Britsche en Fran- sche maatregelen ter zee, door koopvaar- ders te bewapenen of eigen convooien sa men te stellen. Indien men deze uiting niet als een pole mische wending, doch als een naar de letter ;e nemen, weloverwogen uitspraak zou moe- 'rii opvatten, zouden dus Italiaansche, Ja- Psnsche, Noorsche en Nederlandsche sche- PC1) naar Duitsche opvatting zich tegen "Tsche en Fransche gewcldmataregelen öet geweld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet Dvijfclachtig: oorlog met Engeland en frankrijk. ..Of dit aan Duitschland welgevallig zou ljni is een vraag, die hier niet behoeft te worden beantwoord. "€1 moet een antwoord worden gegeven P een andere vraag, die door het Duitsche e'icbt rijst, en wel deze: legt de onzijdig- "e'd aan Italië, Japan, Noorwegen en Ne- land en zoovele andere neutrale staten «e verplichting op, het hier bedoelde ge beld met geweld te riposteeren? Antwoord: zulk een verplichting bestaat efnaamd niet, evenmin als er een ver- \,r.° nk bestaat om met geweld te ant woorden op actie van Duitsche onderzceboo- on 0f het onredelijk lang vasthouden door 1 "wtsehe autoriteiten van talrijke Neder zet boutbooten afkomstig uit de Oost- 0,5??. wete in Duitschland, dat geen enkel Hm'and overmacht gelaten ondergaat, in rS kwetsend voor den nationalen trots r]„ „le Positie te worden geplaatst. Zoo on- on?i'°vC' ket ook Bismarck in 1870, toen het 'fdige Engeland oorlogsmateriaal leverde GRUWELBERICHTEN OVER RUSSISCHE WANDADEN. Hedennacht heeft het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad een communiqué uitgegeven, waarin wordt beweerd, dat de Russische troepen de voornaamste linie aan de Vuoksi-waterlinie hebben doorbroken. Moet men dit bericht, dat nog niet door de Finnen is bevestigd, voorloopig nog voor rekening van Moskou laten, het sluit wel aan, op hetgeen gisteren ook van Finsche zijde werd toegegeven, name lijk dat de Russen een massaal offensief in de richting van Helsinki hebben ingezet. Het aantal Russische soldaten dat hieraan deelneemt wordt op driekwart millioen geschat. Het geheele Finsche leger is slechts 500.000 man sterk. Gisteren seinde de U.P. correspondent van een Italiaansch blad dat twee groote Russische legers oprukken, één uit Karelie en één uit de richting van het Ladogameer. De Finsche troepen, aldus werd bericht, trekken zich kalm en ordelijk terug op de Mannerheimlinie. VERRASSENDE OVERVAL OP RUSSISCH VLIEGVELD. Van verschillende zijden wordt bevestigd dat de Finnen een verrassende overval heb ben ondernomen op Leningrad, de Russi sche millioenenstad, de vroegere hoofdstad St. Petersburg en op het vliegveld te Moer- mansk. De Russen zeggen dat de aanvallen niet zijn geslaagd en een Finsch toestel is neer geschoten. De Finnen laten zich hierover nietuit, wel beweren zij 60 vliegtuigen op het vliegveld te Moermansk te hebben ver nield. Hieromtrent zwijgt Moskou RUSSISCHE VLOOT TOT WERKLOOSHEID GEDOEMD? De militaire leiders in Helsinki verklaren dat de Russische vloot spoedig in de baai van Kroonstad door het ijs geblokkeerd zal zijn. FINNEN SPREKEN VAN SUCCESSEN. De Finsche legerberichten blijven een op- timistischen toon bewaren. Fr wordt in ge sproken van vernietiging van tachtig Rus sische tanks, van het neerhalen van twee zware Russische bombardementsvliegtuigen en van geslaagde operaties der beweeglijke en goed getrainde Finsche skitroepen. Het Zweedsche blad Aftonbladet wijst er op, dat de Russen tot eiken prijs gebruik maken van het korte respijt, dat de nade ring der strenge koude laat. De aanvallen worden dan ook ondernomen zonder dat men op verlies van menschcnlevens of materiaal ziet. Twintigduizend Russen zouden ge sneuveld, gewond of gevangen genomen zijn. De Finnen daarentegen trachten met zoo klein mogelijke verliezen zoo groot moge lijken tegenstand te bieden. De Finnen weten, dat de Russen een wan hopig tekort hebben aan tenten. Wanneer de Finnen derhalve gedwongen worden zich terug te trekken, steken zij vrijwel alle hut ten en huisjes in brand om de Russen geen beschutting te laten. De hutten of huizen, die achtergelaten worden, zijn vol vallen en wanneer zij niet de lucht invliegen bij het openen van de deur, doen zij dat zeker bij het aansteken van vuur. Resumeerende kan thans, aldus het Finsche legerbericht, nog gezegd wor den, dat de Finnen den voornaamsten Sowjet- Russischen aanval hebben afgeslagen, of schoon wordt toegegeven, dat de Russen op verschillende punten het land tot dertig mij len toe binnengedrongen zijn, waarbij zij zich echter nog steeds bevinden aan de Rus sische zijde van de Mannerheim-linie. GRUWELBERICHTEN. De stroom van gruwelberichten houdt aan; waarbij de Russen van zware misdaden worden beschuldigd door de Finnen of door de bladen der geallieerde partijen. Volgens het Britsche persbureau Reuter verneemt de correspondent van het Zweedsche blad „Af tonbladet", dat de Russen dum-dum-kogels gebruiken om op vrouwen en kinderen te schieten. Uit Helsinki wordt vernomen, dat Russi sche troepen, die zich aan de kust van de Poolzee ophouden, geschoten hebben op schepen, welke burgers evacueerden. Gemeld wordt, dat deze twee schepen verdwenen zijn. In Helsinki zijn gisteren drie spionnen te recht gesteld. Volgens een radiostation te New York is een detachement van 200 Russische parachu tisten bij de Finsch-Noorsche grens gedaald De Finnen beweren, dat allen werden gevan gen genomen. Het aantal door Finland ge maakte krijgsgevangenen bedraagt nu onge veer 2000. Finsche duikboot gezonken? Volgens een telegram uit Moskou zou een Finsche duikboot bij de Toesaari-eilanden zijn vernietigd. In bevoegde kringen te Hel sinki is men van mccning, dat dit zeer on waarschijnlijk is, daar men niet inziet waar om een Finsche duikboot zich in deze buurt zou wagen, welke sinds langen tijd is ont ruimd en sinds eergisteren door de Russen is bezet. En in het bijzonder den Maandagavond zullen de bewoners van Oudeschild niet spoedig vergeten. Enkele ontploffingen richt ten een ware ravage aan: deuren werden uit de hengsels geslagen, ruiten vlogen aan diggels en tallooze daken van woningen werden min of meer ernstig beschadigd. Op de beide foto's krijgt men een beeld van de uitwerking dezer „stalen moordenaars" die thans de schrik van de geheele kust vormen. aan Frankrijk. Maar was dat een reden voor den ijzeren kanselier om, wat hij on- neutraal achtte, met geweld te beantwoor den? Geenzins. Hij bepaalde zich tot ver- toogen tegenover de Britsche regeering, om dat de archieven spreken ten dezen on miskenbare taal hij niet in staat was, zich met goeden uitslag tegen de Britsche overmacht ter zee te keeren. Zoo gaat het ook den onzijdigen, althans den kleineren onder hen de grootere heb ben andere motieven om zich bij de Brit sche actie neer te leggen, doch verliezen daarom hun onzijdigheid evenmin als wij. Het is een kwestie van maat. Is de maat vol, dan zal ook de kleine neutrale geweld met geweld beantwoorden, van welke zijde het ook moge komen. Wat ten slotte de in- sinuaite betreft dat Nederland tegenover de eene partij anders zou optreden dan tegen» over de andere, dit zal niemand gelooven die Nederland kent en onze neutraliteits- ha> 'having gadeslaat met den ernstiger wil om haar het recht te doen wedervaren I dat haar toekomt. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog komt hedenavond de groote fas cistische Raad bijeen onder voorzitterschap van Mussolini. Men hecht te Rome aan deze vergadering zeer groote beteekenis, daar men aanneemt, dat de Raad de groote lij nen van de Italiaansche buitenlandsche po litiek voor de naaste toekomst, getoetst aan de veranderde verhoudingen, speciaal met het oog op Ruslands opdringen in Zuidoost- Europa, zal vastleggen. Roemenië bedreigd? Dat het Sovjet Rijk aspiraties in de Bal kan heeft, moge blijken uit een belangwek kend en zéér opzienbarend artikel in de „Communistische internationale", waarin wordt gezegd, dat Roemenië een niet aan- valspact met Rusland moet sluiten, gelijk aan de overeenkomsten, die tot stand zijn gekomen met de Baltische landen. Het tijd schrift voegt hieraan toe, dat Roemenië zou moeten afzien van de vorming van een neu traal Balkanbiok. „Een blik op den binnenlandschen politie- ken en economisclien toestand van Roeme nië geeft de overtuiging, zegt het blad, dat de vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet Unie een vitale noodzakelijkheid zijn". Het orgaan vervolgt: „In de geannexeerde provincies de Boekowina, Transylvanië, de Dobroedsja en Bessarabië is een politiek van nationale onderdrukking en tweede uit buiting der volksmassa's uitgevoerd door Roemenië". Het artikel verklaart, dat het de taak is van de Roemeensche communisten om te werken tegen „den imperialistischen oor' g" en voor het zelfbeschikkingsrecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenië mogelijk is. De Russisch—Hongaarsche grens gesloten? Ook tusschen Hongarije en Rusland gaat het spannen. Van de Oostenrijksche grens meldt Havas, dat de toestand in Subkarpa thisch Rusland na de aankomst der Russi sche troepen aan de Hongaarsche grens steeds meer gespannen wordt De Sovjet-Rus sen schijnen propaganda voor een groote Oekraine te maken. De zender te Lwow or ganiseert speciale uitzendingen voor de Oekrainers in Subkarpathisch Rusland, waarin deze worden aangespoord in op stand te komen tegen de „witte bandieten van den afgevaardigde Brody", die de anti communistische Russische strooming verte genwoordigt. Leden van de „Sitsj", een paramilitaire Oekrainsche organisatie, die voorzien zijn van geweren en handgranaten van Sovjetrussische herkomst, vallen Hon gaarsche gendarmes en zelfs militaie deta chementen aan. De haard der wanordelijkhe den ligt in het noorden van Subkarpathisch Rusland. Het Slowaaksehe blad „Slovenska Slobo- da" meldt, dat de Hongaarsche autoriteiten verscheidene lichtingen reservisten uit de Sub-Karpatische Oekraine hebben opgeroe pen. Deze soldaten zouden naar de Hon- gaarsch-Russische grens gezonden zijn, ter wijl de troepen uit het oude Hongarije naai de Oekraine gedirigeerd zouden zijn. Te Moekagevo en Oezhorod zouden voortdurend troepen aankomen. De scholen zouden ge sloten zijn. Bij een grensincident zouden 100 Hongaarsche soldaten gewond zijn. Sedert dien zou de HongaarschRussische grens gesloten zijn. Het opmerkelijke is dat al de ze voor de Russen ongunstige berichten in Slowakije, welker pers door de Duitschers gecensureerd wordt, gepubliceerd worden. Italië bezorgd. „De Middelland- sche Zee een Roomsch Katholieke zee!" Zeer ernstig: is de reactie te Rome op dit Russisch pogen naar meerdere invloed in den Balkan en Zuidoost Europa. De Italiaansche Katholieke pers gaat zoo ver, de staten van de Balkan uit te noodi- gen front te maken tegen het bolsjewisme. „De Middellandsche Zee is Roomsch-Ka- tholiek" roept de „Avenire d'Italia" uit en daarin is geen plaats voor het communis me". Vrijwel eensgezind betoogen de Romeinsche bladen, dat Italië zich verzet heeft tegen de bolsjewiseering van Spanje en beslist niet zal toestaan, dat dit gevaar voor de beschaving in den Balkan doordringt. DE BILT SEINTt Verwachting: Mistig of be trokken, tegen den middag hier en daar opklarend, geen neerslag van beteeke nis, zelfde temperatuur als gisteren, zwakke wind. Een nieuw apparaat uitgevon den om ze op te sporen. De mededeeling inzake een nieu we methode ter bestrijding van on derzeeërs, gistermiddag door den Engelschen minister van marine, Churchill, in zijn in het Lagerhuis gehouden rede gedaan, vormde gis teravond het voornaamste onder werp der gesprekken van het Lon- densche publiek. De Engelsche marineautoriteiten bewaren echter een volkomen stil zwijgen over de uitvinding van een speciaal soort „hydrophoon", waar mede men, door het opvangen van geluiden, onderzeeërs zou willen op sporen. Actie van het Centraal Bureau voor de Veilingen. vi^tiCe?t?aal.Burea.u voor de Veilingen in - edeiland heeft er bij de regeering op aan gedrongen, in Engeland krachtig te pro testeeren tegen het invoerverbod voor onze druiven. Men beschouwt dit verbod als een ernstigen inbreuk op de meestbegunsti-riiifrs- clausule, welke tusschen Nederland en Fn- geland geldt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1