WEK UW LEVER-GALOP Ons Indisch hoekje De asgenoot Schatten van Schoonheid Donderdag 7 December 1939 Tweede Blad £fadinieuujj Sinterklaas bij de Marine- jeugd St Nicolaas bezoekt Huisduinen De „Hector" brengt kabelballon binnen Den Helder aan de spits De stier, die een os was Kocht U al een kaart voor 12 December? Nederlandschc Reisvereeniging V erkeers-perikel Burgerlijke Stand van Den Melder Weder post per landmail naar Ned. Indië Uit het politie-rapport Geen sympathie voor den vriend van zijn vriend IttaaA yaati ume Pieeti? Groot festjjn in de cantine op de Buitenhaven. Het zij" drukke dagen voor Sinterklaas ge weest. Hij moest hier zijn en hij moest daér IL Overal waren er jongens en meisjes, die hem verwachtten, en er zijn er niet velen ge weest, die hij teleurstelde. Gistermiddag om half drie was het groot feest in de Marine- cantinedaar waren enkele honderden kinderen vereend: kleintjes, héél-kleintjes en nóg kleine- ren. En al dat grut zat op de lange banken, druk pratend en gebarend, en een beetje zenuwachtig door de steeds maar toenemende spanning. Gelukkig was daar de band van de Marine-Kazerne, onder leiding van Kor Kuik, die den moed er inhield met allerlei mooie wijs- .jes (zooals de Kleppermarsch, Jarig Jetje en Sinterklaasversjes) entroonden voor in de zaal de tafels met grijze en bruine pakjes. Kolossaal... wét lagen daar een cadeautjes... dat beloofde wat! Ze zongen van de Stoomboot uit Spanje, van >t Heerlijk Avondje, van Dag Sinterklaasje, kortom, al die versjes die ook wij eenmaal ge zongen hebben en toen ook net zoo in spanning verkeerden als dit marine-grut daar in de Can tine aan de Buitenhaven gistermiddag. En toen kwam de Sint, met natuurlijk in gezel schap van zijn trouwen vriend en helper Piet. piet was zwarter dan ooit, die dreigde met de Spaansche roe, en had, o schrik, een geweldige zak bij zich. Nu nog leeg Sinterklaas zei mooie dingen: hij vertelde, dat hij gelukkig nog had kunnen komen, en dat hij verheugd was dat zoovele jongens en meisjes in Den Helder zich dit jaar goed ge dragen hadden. Maar... er waren ook uitzon deringen en al die uitzonderingen moesten nu even naar voren komen. Tjéaédaar was het meisje dat wel eens ongehoorzaam was voor haar moeder. En de jongen die in de loopgraven speelt, en de andere jongen die niet met zijn zusje wilde spelen en het andere meisje dat wel eens jokt, haar brood niet opeet en niet wil leeren. Allemaal kwamen ze naar voren en allemaal hebben ze beter schap beloofd. Op dien eenen jongen na, die blijkbaar zoo verschrikkelijk ondeugend ge weest is, dat Piet hem zonder pardon in -den zak stopte en meenam naar Spanje. Daarnadaarna zong men; het grut werd getracteerd op ranje-met-een-rietje en borst plaat. Daarna werden er een paar leuke tee kenfilms afgedraaid en toenkwam de Sint met Piet opnieuw, maar nu om tot het hoogte punt van het feest over te gaan; de verdeeling van de cadeautjes. Het was, zooals wij reeds zeiden, een prach tig feest en er mag dan ook hier wel een harte lijk woord van dank gesproken worden aan Sinterklaas en Piet, die in deze drukke dagen nog tijd hadden heel naar de Buitenhaven in pen Helder te komen. Maar daarnaar komt dank toe aan het co mité, dat dit alles onder leiding van den heer Ansbach zoo schitterend heetf doen verloopen. Die de heele organisatie tot in de puntjes verzorgd had. En dan is daar de band, die blies of het leven er van afhing, en ten slottede dames, die als taak hadden te zorgen dat ieder kind zijn of haar deel kreeg. Een écht Sinterklaasfeest, zoo goed georga niseerd, als men maar van onze Marine kan verwachten! Het duurde even voordat de Sint in het zaaltje van Dennenheuvel, waar plaatsen te kort waren om alle aanwezigen te bergen, zijn entree maakte. Geen wonder overigens, want hij was den geheelen middag op de Buiten haven in touw geweest. En al moest er dan een uurtje op zijn komst gewacht worden, dan was dit toch niet zoo erg, daar een soldatenband, be staande uit musici, die reeds voor de radio zijn opgetreden en zeker nog van zich zul len laten hooren in onze stad, zoowel jong als oud in de juiste stemming bracht. Maar dan was toch eindelijk het blijde oogenblik gekomen en betrad de bisschop, die ondanks zijn hoogen leeftijd een zeer vi- talen indruk maakte, het zaaltje. De kinderen zongen hun welkomstlied, be geleid door Winnubst, die ook dit jaar weer haar medewerking verleende, en de heer Snel, waarnemend voorzitter van Huisduiner Belang, sprak zijn welkomstwoord. En dan nam de Sint de leiding in handen en hij deed dit op een wijze, dat de jeugd in een minimum van tijd in hem niet meer de boeman, maar de ware kindervriend zag. Geestig en origineel was deze „oeroude" weldoener. Prettig deed het aan te vernemen, dat bur gers en militairen op Huisduinen zoo uit stekend met elkaar overweg kunnen. De Staf A-C. had zelfs 11 prijzen voor de kleintjes beschikbaar gesteld en bovendien nog een bedrag van 7.50 aan het comité geschon ken. Een prachtig gebaar en een bewijs van de goede verstandhouding, wat natuurlijk ook de Sint bijzonder waardeerde. En zoo zijn daar in de tjokvolle zaal van Dennenheuvel een paar prachtige uren ge schonken aan de jongelui, die tenslotte be pakt en gezakt met cadeautjes en lekkers te vreden huiswaarts togen. Een feest voor de Huisduiner jeugd, dat '®der jaar opnieuw een bijzondere verrassin- sing is. bn ons nummer van gisteren schreven wij ®ver een kabelballon, die vermoedelijk op de Razende Bol schipbreuk geleden had. Het bleek inderdaad een dergelijk apparaat te ^Ön. Gisteren zijn een aantal vletterlui er heen geroeid, doch eveneens de sleepboot "Hector" van Wijsmuller, met militairen aan boord, spoedde zich derwaarts en hebben aan boord, spoedde zich derwaarts en deze het luchtlooze gevaarte opgedregd. Het werd tegen den avond de haven bin nengebracht. Het bleek ongeveer „een hand kar vol ballon" te zijn. Onderzocht wordt van welke nationaliteit deze ballon is. i« J£' ing:ezetenen van Den Helder, deze eer n Al «n,lge jaren ons deeh namelijk, dat vprro«n wer Procents-gewijze genomen t grootste aantal kinderzegels wordt gekocht. Zijn daar' evenals u allen, trots op. rwAtll spreekwoordelijk geworden in po e kringen ,,je kunt aan de postzegels komen"11' waar de bundels brieven vandaan „,5^00te5 eer kan aan een bevolking niet worden toegemeten. Het is voor de postambtenaren met ©en warm-kloppend hart voor de mis deelde jeugd, een waar genot geweest de maand December de post van onze gemeentenaren te behandelen. Dit genoe gen stijgt, naarmate de Kerst- en Nieuw jaarsdagen in het zicht komen, daar dan letterlijk alle poststukken, die het kan-' toor binnenkomen, met Kinderzegels zijn gefrankeerd. Wij vertrouwen, dat dit jaar zelfs de en kelingen, die er nog niet toe konden beslui ten, hun Kerst- en Nieuwjaars-correspon dentie met Kinderzegels te frankeere 1, dit jaar hiertoe zullen overgaan. Ook dit jaar stelde een deel onzer Hel- dersche brieven- en hulpbestellers zich dis ponibel om van huis tot huis de zegels aan te bieden. Dat dit een groote inspanning vergt van deze menschen zal een ieder duidelijk zijn, daar de maand December altijd een ontzag lijke hoeveelheid poststukken te verwerken geeft, en dus de vrije uren zeer gering in aantal zijn. Desniettegenstaande geven zij, die enkele uren om weder opnieuw hun wijk in te gaan ten behoeve van de misdeelde jeugd. Stadgenooten toont uw sympathie voor dit streven, door in ruime mate Kinderzegels van hen te koopen. De radio heeft U om trent het doel reeds meerdere malen inge licht en zal dit zeker nog vele malen her halen, zoodat wij dit niet nader behoeven te verklaren. De netto-winst van verleden jaar te Den Helder verkochte Kinderzegels was voldoende om 45 (vijf en veertig) hulp behoevende stakkertjes een maand lang verpleging te schenken. Wie is in staat, te peilen, welk een levensvreugde dit voor de betrokkenen heeft teweeg gebracht. Wjj kunnen ons levendig voorstellen, dat velen de handen voelen jeuken om toch ook iets meer te doen, dan alleen wat zegels te koopen. De wetenschap, dat elke rijksdaalder aan verkochte zegels een dag verplegingskosten beteekent, is zeer verleidelijk, om den wensch naar voren te doen komen, ook een of meer verpleegdagen door het verkoopen van zegels aan vrienden of bekenden te verdienen. De brievenbestellers zouden niets liever zien, dan dat velen zich geroepen voelden, aan zulk een algemeene actie deel te nemen. Een ieder, die behoefte voelt, daadwerkelijk mede te werken, kan zich hiertoe per briefkaart wenden tot het bestellerscomité, Postkantoor, alhier, of aan de stand in het Postkantoor. De bestellers zullen prompt voor uitvoering der geplaatst orders zorg dragen; noodig is natuurlijk, dat precies wordt opgegeven, welke zegels worden verlangd. Het gebruik van Kinderzegels verhoogt de waarde en het aanzien van Uw poststukken. Het verhaal over den ontsnapten stier be hoeft eenige verbetering. De stier belek n.1. geen stier, doch een vetgemeste os te zijn, en begrijpelijk was de heer v. Gelder, die een reputatie op te houden heeft, niet te spreken over deze kwalificatie. Op zijn ver zoek rectificeeren wij dit gaarne. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Vroolijke avond wacht U! De Stamil-avond, die 12 December a.s. in Casino voor de Heldersche burgerij gegeven wordt nadert; de kaartverkoop is reeds aan gevangen en het zou ons niet verwonderen in dien de heeren cabarettisten op dien avond van den twaalfden voor een tot de laatste plaats bezet huis moeten spelen. De prijs der plaat sen bedraagt 50 en 75 cent. Een laag entree, als men ziet wat daar voor geboden wordt. Daarbij steunt men het mooie doel; steun aan miliciens. En... speciaal steun aan Heldersche miliciens. Wij laten hier enkele onderdeelen van het aantrekkelijk programma volgens: daar wordt opgetreden door de show-band „The Rhythm- soldiers", door een accordeon-solist, door een muzikalen clwn, er worden tooneelstukjes en sketches opgevoerd, er komt een imitator, de marine zal ook op Uw lachspieren werken... kortom, het vordt een echte non stop cabaret avond, die zeker de twee of drie kwartjes die U betaalt waard is. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct. Op Woensdag 13 December zal ook in de Natuur-historische kringen zeer bekende heer A. L. C. A. van Nijnanten een voor dracht houden over ,.Het natuurschoon der Zwitsersche bergwereld". Spreker, die meer dere studiereizen aan dit land heeft gebracht, zal er veel interessants over vertellen. Be sproken zal worden, land, volk gletschers, lawines, plantengroei, meren, bergspoorwegen, wintersport enz. Er zal worden geïllustreerd door prachtige lantaarnplaatjes, w.o. vele ge kleurde. In meerdere afd. heeft spreker met dit onderwerp veel succes gehad. Het be looft een mooie avond te worden. Toeganke lijk voor leden en belangstellenden. Zie de advertentie in dit nummer. Gisterenmiddag, te omstreeks half vijf, kwamen op het Helden der Zeeplein van twee kanten twee motorvoertuigen, een auto en een motorfiets aangereden. Volgens oog getuigen zou de motorrijder, een militair, geen voorrang verleend hebben, tengevolge waarvan hij bijna op de auto inreed. Hij kon nog iets uitwijken, doch niet voorkomen, dat van de auto het spatbord en een lamp be schadigd werden. Van 6 December 1939. BEVALLEN; J. CuijpersRuiten d.; S. C. BlokkerJanssen, d.; T. P. Riesenbeck Stark, z.; N. RöhlerBlaauboer, d. OVERLEDEN; J. S. Schinkel—Dorlijn, 77 jaar. Voor de oorlog uitbrak, kon post op drie manieren naar Indië worden gezonden: door de lucht (de normale weg voor brieven en briefkaarten) met de landmail en met de zeepost. De verzendingsweg met de landmail, per trein naar een Middellandsche Zeehaven en vandaar met een mailschip, bleef gedurende de eerste maanden van den oorlog gesloten, ook al. omdat de schepen naar Indie veelal den weg om de Kaap de Goede Hoop volg- den. Nu echter de directies der Maatschappij „Nederland" en der „Rotterdamsche Lloyd" besloten hebben, de vaart naar Nederlandsch Indië in Genua te beginnen en daar te ein digen, en de passagiers, voor zoover dit mo gelijk zal blijken, weder met een boottrein tusschen Nederland en Genua te vervoeren, zal ook getracht worden, met deze boot treinen de voor de landmail aangewezen correspondentie te vervoeren. Zoo nam de gisteren, Woensdag 6 December, over Belgie Frankrijk naar Genua vertrekkende boot trein, welke op het 7 December uit Genua vertrekkende m.s. „Christiaan Huygens aansluiting heeft, landmail voor Indië mede. De boottrein wacht in Genua op het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt, dat den lOen daar verwacht wordt en neemt passagiers en landmail naar Nederland mede terug. Postpakketten kunnen voorloopig niet met de landmail worden verzonden. GLAZENWASSCHER MAAKT TUIMELING. Gistermiddag was glazenwasscher Anche- lon bezig de ramen van Rusthuis Parkzicht te reinigen, toen hij op een gegeven oogen blik van zijn ladder kwam vallen. Bij onder zoek bleek, dat er geen sprake was van ern stig letsel. Men vond slechts een bloeduit storting in den linkerbovenarm. DRIEWIELER IN BRAND. Gistermiddag raakte een motordriewieler, staande in een pakhuis in de Oostslootstraat, in brand. De vermoedelijke oorzaak was, dat zich op den grond van de schuur benzine be vond, die waarschijnlijk in brand geraakt is. De babyspuit rukte uit, doch hoefde geen dienst meer te doen. De eigenaar had het vuur reeds met zakken bedwongen. TERWIJL DE MILITAIR IN DE BIOSCOOP ZAT Gisterenavond trof een surveilleerend agent een beschadigde motorfiets aan op het Havenplein. Van den eigenaar was geen spoor te ontdekken. Het vehikel werd mee genomen naar het bureau. De ontknooping kwam al spoedig. Het bleek, dat twee jongens het verhikel ingerekend hadden, toen dat in de Vlamingstraat stond bij de Tivoli. NIEUWE POSTZEGELS VOOR HET VEROVERDE POLEN. Van 1 December af kan men thans in het bezette Polen bovenstaande postzegels be trekken bij de postkantoren. Wanneer het den Dajaksche ri viergoden gelieft regen te sturen, doen zij dit vaak zoo gul, dat de rivier het water niet kan bergen. Dan komen de beruchte bandjirs met groot geweld opzetten. De van zware boomen gemaakte badvlotten en de prauwen, die niet tijdig genoeg in veiligheid zijn gebracht, worden losgerukt en meegesleept. Een dik gordijn van water omgeeft de hutjes, de storm loeit, smakt woudboomen neer, het is noodweer. Varen op de rivier is dan uitgeslo ten, de prauwtjes zouden gekraakt worden door de dikke boomstam men, die als rietjes de rivier op stuiven. Het water stijgt, snel! In het ge bergte binnen enkele uren vijf, tien of meer meter. In de benedenstre ken dreigt het water de velden te overstroomen. Zal het water nog hooger stijgen? Zullen de velden diep onderloopen? Ze loopen onder. Zal de bandjir lang duren en de jonge aanplant door gulzige visschen en het water worden vernietigd? De Dajak trekt er op uit om de goden te overtuigen, dat zijn belan gen worden geschaad als het te lang duurt. De bovenste treden van de lange trap, die van de rivier naar zijn veld voert en nog boven het water uitsteken, besmeurt hij met bloed (een magische handeling). Hij stelt offers op, hij belooft de goden een groot offer, nadat ze den bandjir hebben doen wegtrekken. Maar niet steeds zijn ze hem ter wille. Het water daalt niet. De visch en het water ver nietigen de aanplant. De Dajak moet opnieuw planten Doch ook het nieuwe zaaisel dreigen o-evaren Late regens kunnen nog groote schade aanrichten. Varkens, herten, vogels, insecten concentreeren zich op de late velden, vernietigen de laatste hoop. Dan rapportee ren de bestuursambtenaren, dat er voedsel- schaarschte, honger onder de menschen is en er hulp, spoedige hulp, moet worden gebracht. Geregeld elk jaar maken de telegrammen melding van zware bandjirs, waarbij heele dorpen soms in den afgrond schuiven, tal van menschen en velden onder aarde en zand worden bedolven, wegen vernield en bruggen weggeslagen worden. Heden op Celebes. een volgend jaar op Sumatra, op Java of op een ander der duizenden eilanden, die samen het kostelijke Indië vormen. Jaren geleden sloeg de groote spoorbrug in de om haar natuurschoon zoo beroemde Anei- kloof (bij Padang op Sumatra) weg. Bij gaande foto geeft het beeld van de verwoes ting. Het heele dal was bedekt met door den stroom meegevoerde rotsblokken, die met donderend geweld de brug en den weg had. den gebeukt tot ze het opgaven. H. F. TILLEMA. Wij vernamen dezer dagen, dat het ge meentebestuur van Semarang, waar de heer Tillema 20 jaar gewoond heeft, te zijner eere en als dank voor het vele werk door hem in deze stad verricht, een bank aan hem ge wijd heeft. Door een opschrift in deze bank ia de dankbaarheid van Semarang tot uitdrukking gebracht. Het verheugt ons, dat men ook in Indië 't belangrijke en mooie werk van den heer Tillema zoo waardeert en wij wenschen onzen medewerker hierbij dan ook van harte geluk met zijn onderscheiding. De sympathie van heel de wereld, be halve dan van Duitschland, is aan den kant van de moedige Finnen, die met ver betenheid zich venveren tegen den mach tigen buurman. Gisteren hebben de Finnen hun 22en onafhankelijkheidsverjaardag gevierd met den zeer bitteren bijsmaak van de Russische invasie, die aan die on afhankelijkheid, binnen korteren of lan- geren tijd een einde zal maken. Het is dus geen wonder, dat juist op den dag van gisteren de sympathie van de wereld sterker uitging naar het kleine Finland en dat verschillende staatshoofden hun waardeering en bewondering hebben uit gesproken over wat de Finnen in die 22 jaar aan sociale instellingen hebben op gebouwd. Onder hen, die zich met warme instemming aan de zijde van de verdrukten hebben gesteld, behoort de Amerikaansche president Roose- velt, die in hartelijke woorden zijn groote be wondering voor de Finsche politieke en sociale instellingen heeft uitgesproken en die in zijn boodschap aan de Finsche regeering getuigt van den diepen eerbied, welke het Amerikaan sche volk en de Amerikaansche regeering voor het Finsche volk en zijn regeering koesteren. Met groote instemming zullen allen, die het wel meenen met de vrijheid, dit woord van den Amerikaanschen president hebben ge lezen. Naast Amerika staan natuurlijk in de eerste plaats Engeland en Frankrijk aan de zijde van Finland, doch achter hen komt, en dat niet in de laatste plaats, Italië, Duitschlands as- genoot. Niet van officieele zijde wordt zoo openlijk partij gekozen, maar het blijkt uit alles, dat de Italiaansche regeering de daad van Rusland ten sterkste afkeurt en dat ze met instemming de betoogingen van honder den Italianen voor de Russische en Finsche legatiegebouwen ziet. Met bezorgdheid slaat het Italiaansche volk de expansie van Rusland gade en naarmate de macht van de godloozen grooter wordt en het gevaar voor een over- heersching van Europa reëeler, keert de Ita liaansche pers zich heftig tegen de Sowjet- Unie. De toenemende belangstelling van Rus land voor Zuid-Oost-Europa, vervult Italië met zorg en afkeer. Het Katholieke Italië moet van het Roode monster niets heb ben. „Indien Stalin zich na het beëindigen van zijn spel in het Noorden, tegen den Balkan zou keeren, dan zal de beschaving van de Middellandsche Zee bereid zijn de hongerige horden Slaven van den rooden dictator terug te werpen in den mist en verlaten steppen van het Noorden", zoo drukt zich een Italiaansche krant vrij dui delijk uit. Be Italiaansche asgenoot van Duitsch land voelt er blijkbaar niets voor een a s c fa- ge n o o t te worden. Het ziet waarschijnlijk in den Duitschen vriendschap met Rusland het doodvonnis van Duitschland en keert zich daar om hoe langer hoe meer van den Duitschen bondgenoot af, terwijl Duitschland in zorg leeft voor de Russische expansie naar den Balkan, omdat Italië dan aan de zijde van de Balkan- staten tegen Rusland en dus tegen Duitschland zou gaan strijden. Deze oorlog blijft een strijd met verrassin gen. Er is niemand, die met eenige zekerheid kan zeggen, naar welken kant hij zich zal uit breiden en waar eenmaal de groote slag zal plaats vinden. Het is lang niet zeker, dat die in West-Europa zal geschieden, omdat wel duide lijk is geworden, dat een beslissende slag in West-Europa moeilijk gevoerd zal kunnen wor den. En niemand voelt er tenslotte iets voor zijn menschen en materieel in het geding te bren gen, als een overwinning bij voorbaat moet worden uitgesloten. BIOSCOPEN; Rialto, Spoorstraat, acht uur; „Hotel Imperial". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Artistenpension" en „Geheime Inlichtin gen". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Een vrouw verloor". Woensdag 13 December 1939. Musis-Sacrum 8.30 uur: N.R.V. Voordracht avond. Licht op: 4 uur 47 min_ Wind: richting: O.; kracht: 2 Laagste temperatuur: 3.4 Maximum temperatuur lucht: 5.4 Barometerstand Den Helder: 764.8 Onze stadgenoot, de heer H. E. Spaan slaagde gisteren voor het Machinistendiplo- nia A» Gisteren slaagde aan de Gem. Universi teit te Amsterdam, fac. Geneeskunde, onze stadgenoot A. J. de Ruiter tot arts.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5