Engeland wil niet np de beklaagdenbank Staatsleening van f 300 millioen Militaire auto gekraakt Kerstgaven aan werkloozen Suikerbonnen voor militairen Nieuwe scheepshuid Postvlncbten op Iodi( De Paus moet rust nemen Duitsche duikboot en kruiser in den grond geboord Een duur kippetje Overname tulpen plantgoed Tweede Kamer Politietoezicht ten plattelande onvoldoende? Eerste Kamer Wachtmeester Bart van Dijk De Merapi werkt Scherp antwoord van de Britsche regeering De Prins op inspectie in Noordholland Ongeoorloofde uitlatingen Uadfal Waarom Dijkstra gepasseerd werd „VELE DORPEN KUNNEN DEN TOE STAND NIET AAN." AAN DE STRUCTUUR VAN ONS POLITIE WEZEN VERANDERT NIETS. Van dronken chauffeurs, nat, soc. rechters, echtscheiding en nog veel meer De Minister van Justitie, de heer Ger- brandy heeft gisteren de sprekers over de begrooting van zijn departement geant woord. „Weg Oss!" Spr. wil zich niet laten absorbeeren dooi de zaak-Oss. Hij heeft de stukken gelezen en onderzocht, dat was een heel werk. Toen spr. zich te slapen legde, zeide hij dan ook. „Weg Oss!" (gelach). Er is gesproken over de plaatsing van den procoreur-generaal van den Bosch naar Den Haag. Uit een oogpunt van de veiligheid des lands zal spr. thans geen wijziging brengen in de bezetting der beide posten. Men moet overigens uit een oogpunt van rechtvaardig heidheid ook rekening houden met het goe de van den proc.-generaal. Dronken chauffeurs. Wat het optreden tegen beschonken chauffeurs betreft, zal spr. er op aandrin gen dat de Wegenverkeerswet met haar zware straffen spoedig wordt ingevoerd. Recht buiten de wet. Ten aanzien der echtscheiding is er ont staan recht buiten de wet. Daarom acht spr. ingrijpen geboden. De uniformenzaak is nog in vol onder zoek. Het geval Kupers. Wat het geval-Kupers betreft, was het parket van oordeel, dat het niet valt onder de strafwet, en daar gaat spr. mede accoord. (De heer Kupers, voorzitter van het N.V.V., was aanwezig bij de op stelling van het I.V.V. manifest te Parijs, waarin de arbeiders werden opgeroepen tot steun aan de demo cratieën bij de bestrijding van de dictatuur. Naar aanleiding hiervan verzocht de nat.-soc. fractie o.m. strafvervolging van den heer hu- pers en uitzetting der beide s.d. ministers. Dit laatste werd reeds door de regeering afgewezen. Red.) T.a.v. de Pachtwet blijft spr. van meening, dat algemeene herziening niet gewenscht is. Indien er dwaze dingen zouden gebeu ren, zal spr. zeker ingrijpen. Er is gewezen op de moeilijkheden van kinderen die een boerderij groot maakten, doch die later zouden moeten verlaten. Spr. zal dit nog eens bezien. De Zondagswet is nog geen mummie, daarmede is nog niet gezegd, dat de ge- heele wet is te handhaven. Er moet ingegrepen worden. Sprekende over de handhaving van het openbaar gezag, deelt de mi nister het volgende mede: Het is de bedoeling dat een speciaal par ket in samenwerking met het de partement v. Justitie gegevens zal verzamelen om de bestaande bepa lingen te handhaven. Nat. soc. advocaten. Bij de afd. burgerlijke rechtspraak bepleit mevr. Bakker (v.d.) een betere regeling der inbeslagneming bij overtredingen van crisis bepalingen. De verhouding der rechterlijke macht tot extremistische stroomingen komt voorts ter sprake. We staan hier voor de onafzet baarheid van den rechter, aldus de minister, er wordt echter steng toegezien, dat geen ongewenschte elementen binnentreden. Be Rijksveldwacht ten platte lande. Bij de afd. Politie dringt de heer Sweens (r.k.) aan op 'n ruimere bezet ting der Rijkspolitie, vooral ten behoeve van het platteland. Mevr. Bakker-Nort zegt, dat vele dorpen den toestand niet aan kunnen. In een uitvoerig debat wordt door som migen de vrees geuit, dat bij de op handen zijnde reorganisatie van het politiewezen de gemeentepolitie een machteloos insti tuut wordt. De gemoedelijke dorpsveldwach ter behoort bij de gemoedelijke dorpssfeer, zoo zegt men en „ons volk wil geen Gepeoe of Gestapo"! Minister Gerbrandy wijst er echter met nadruk op, dat aan de huidige structuur niets wordt veranderd. Zonder hoofdelijke stamming neemt de Kamer de begrooting van Justitie aan. He denmiddag zal men een aanvang maken met de begrooting van Waterstaat. RENTE VAN 4 PCT. EN VEERTIG JARIGE LOOPTIJD. Bij de behandeling van het wetsontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een of meer leeningen ten laste van het Rijk in de Eerste Kamer heeft de minister van Financiën, de heer de Geer, gisteren een rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Aan den aandrang van eenige leden om bij het uitgeven van leeningen niet ge bruik te maken van de medewerking van banken kan de regeering niet voldoen. Zij wenscht vast te houden aan de sinds vele jaren bij rijksleeningen gevolgde figuur van de zoogenaamde guichet-leening, d.w.z. een leening welke niet wordt overgenomen door een consortium en waarbij dus het rijk het risico blijft dragen, maar waarbij wèl de gelegenheid tot inschrijving bij een aantal banken wordt opengesteld. Op die wijze, worden de emissiekosten tot de noodzake lijkste beperkt. De uitschrijving van een premieleening ligt niet in het voornemen der regeering. De minister kondigde nu een staatsleening aan van f 300.mil lioen. De nadere bijzonderheden vindt men elders in dit blad onder het hoofd „4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940". De Regeering heeft alle vertrouwen, dat de leening een succes zal worden. „Het Vaderland verwacht, dat ieder zijn plicht zal doen", zoo besloot jhr. de Geer. Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. aan genomen. Vervolgens werd z.h.st. goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935. Nadat nog enkele andere ontwerpen van ondergeschikt belang de Kamer zijn ge passeerd, volgt sluiting. Vijf soldaten gewond. Tegen ligger reed links van den weg. Gisternacht is op den Amersfoortschen straatweg een militaire auto met vijf inzit tenden in botsing gekomen met een links van den weg rijdende vrachtauto. Twee mi litairen werden zoo zwaar gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen Men vreest voor hun leven. Drie anderen werden licht gekwetst. De botsing was zoo hevig, dat de brok stukken van beide vehikels in het rond vlo gen en zelfs in de hoornen langs den weg terechtkwamen. Eén van de zijschotten van de militaire auto kwam boven op een tram- leiding terecht. De vijf soldaten, die van een ontspan ningsavond terugkwamen, werden uit de cabine geslingerd met bovenvermelde treu rige gevolgen. Tot 25% van het- steunbedrag. De minister van Sociale Zaken hee,ft den gemeentebesturen medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag we derom bedragen 25% van het bedrag, het welk de betrokkenen over de week van '10 tot en met 16 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Niet mag worden toegekend 25% van het theoretische steunbedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25% van de werkelijke uitkeering (waarin begre pen eventueele brandstoffenbijslag), die de ondersteunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze Kerstgave van 25% kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitge keerd. Zij, die in de werkverschaffing zijn. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de minister den gemeentebesturen nog nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werk loozenkas genieten, kan de Kerstgave wor den uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbij- slag minder ontvangen dan aan ste-un plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. Door Koning Leopold onderscheiden. Men zal zich herinneren, dat een paar weken geleden korporaal Bart van Dijk te Soest een span van zes op hol geslagen paarden, dat een munitie-wagèn met gra naten trok, tot staan heeft weten te bren gen. Korporaal van Dijk is deswege bevor derd tot wachtmeester. Thans verneemt de N. R. Crt., dat Koning Leopold der Belgen hem de gouden me daille van verdienste heeft toegekend we gens betoonden moed en dapperheid. Een merkwaardige bijzonderheid is nog, dat indertijd wachtmeester van Dijk van soldaat tot korporaal werd bevorderd, om dat hij te Oldenbroek op moedige wijze een op hol geslagen legerpaard tot stilstand heeft weten te brengen. Onze Oost Aschreqen en gloedwolken. De Merapi werkt!. De fop van dpn vul kaan is in mist gehuld, terwijl steenen en gloedwolken worden uitgestooten. Een zeer zware eruptie had plaats, waarbij aschr geus werden waargenomen. HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VREDESINITIATIEF BESPROKEN. Verzoenende stemmen in het Hoogerhuis. In het Britsche Hoogerhuis zijn gisteren debatten gevoerd over het NederlandschBelgische vredesiniti atief en verschillende sprekers be toogden dat 'het juist nu den tijd is om zonder verlies aan prestige door tusschenkomst van neutrale landen vredesonderhandelingen te openen, omdat Eli tl er geheel ondergeschikt aan Stalin is geworden. Verschillen de sprekers vonden het niet noodig reeds thans voorwaarden te stellen en geloofden niet, dat wanneer thans vrede zou worden gesloten, Hitier die opnieuw zou verbreken. Namens de regeering heeft Lord Elalifax een scherpe rede gehouden, waarin hij het debat „allerongelukkigst" noem de en er op wees dat dit in het bui tenland den indruk van verdeeld heid zou maken. Het was Darnley, die de debatten opende en zeide, dat Engeland in het verleden niet altijd de kansen om Duitschland te verzoe nen had uitgebuit en dat de Christelijke leer van kwaad met goed vergelden in het huidige geval behoort te worden toegepast. Lord Arnold, onafhankelijk oppositieoneel die vorig jaar uit de Labour-party getreden is, gaf als zijn meening te kennen, dat het vooruitzicht op het verzekeren van een spoedigen vrede na vrije onderhandelingen de beste kans zou hebben wanneer de voor waarden niet van te voren werden vastge legd. Een ongelukkig debat. Ik ben van meening, aldus Lord Halifax, dat dit een ongelukkig de bat is geweest. Er is niet veel ver beelding voor noodig om te zien, hoeveel van wat gezegd is tijdens de debatten waarschijnlijk' gebruikt zal worden door degenen, die weinig re kening houden met een nauwkeurig verplicht zijn jegens de waarheid bij het voeren van propaganda in Duitschland op dit oogenblik. In kan mij voorstellen, dat geen ongelukki ger indruk gewekt kan worden dan dat dit land niet wezenlijk eensge zind zou zijn en dat er daarvoor be wijzen te vinden zijn in de redevoe ringen van degenen, die verantwoor delijke posities bekleeden. Op ons is de blaam geworpen, dat wij niet voldoende gestreefd hebben naar een verzoe ning tot Duitschland. Ik ben' mij er niet van bewust, dat Duitschland zich uitgeput heeft om ons te verzoenen. Ik weiger volstrekt dit land (Engeland. Red.) in de beklaagden bank te zien plaatsen in verband met de internationale zaken en te zien, hoe Enge land op eenigerlei wijze, vergeleken met Duitschland, een blaam zou treffen voor de tragedie, waarin de wereld gedompeld is. Z.K.H. Prins Bomhard heeft gisteren, na mens H.M. de Koningin, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant luitenant-ko lonel EI. J. Phaff, troepenkolonel in Noord-EIolland en Friesland geïnspecteerd. Op een „werkersbijeenkomst" der N.S.B. Op vragen van den heer van der Goes van Naters in verband met uitlatingen op de „werkersbijeenkomst" der Nat. Socialisti sche Beweging op 10 November 1939 te Den Haag gehouden, heeft de minister van Ju stitie geantwoord, dat op de bedoelde bijeen komst der N.S.B. inderdaad uitlatingen zijn gedaan, welke over het algemeen geacht kunnen worden overeen te komen met het in de vraag gestelde. Het onderzoek naar de vraag, of eenige uitlating tot een strafrech telijk optreden kan leiden, is nog niet be ëindigd. Na afloop van dit ohderzoek zal de minis ter overwegen, of er voor nadere maatrege len zijnerzijds aanleiding bestaat. Belangrijk voor kwartiergevers! Het is gebleken, dat nog niet algemeen be kend is, op welke wijze in distributie ge brachte goederen (voorloopig suiker en erw ten) kunnen worden veikregen ten behoeve van militairen, die in eigen voeding voorzien en militairen, die met voeding zijn inge kwartierd. Militairen, die in eigen voeding voorzien, kunnen gebruik maken van de rijksdistribu tiekaart en distributiestamkaart. Militairen, die niet in eigen voeding voorzien, behooren evenwel bovengenoem de distributiebescheiden in te leveren bij den commandant van hun legeronderdeel. Indien militairen zijn ingekwartierd, ver strekken de distributiekantoren aan de kwartiergevers op vertoon van het inkwartie- ringsbewi.is losse bonnen, waarop do in distributie gebrachte goederen kunnen wor den verkregen. Tijdens de debatten is gezegd, dat Hitier een man is die ten zeerste medelijden moet wek ken en die verkeerd begrepen wordt. Wij. worden allen verkeerd begrepen en men moet medelijden met ons hebben omdat sommigen meer reden hebben otm dien eisch naar voren te brengen dan anderen. Ik ben er van overtuigd, dat Hitier den vrede wil, echter .op zijn voorwaarden. Elalifax zette verder de bekende stelling der Engelsche regeering uiteen, dat het land wel vrede wil, maar geen opgelegde vrede, "die in Duitschland verkeerd zou kunnen wor den uitgelegd. Ik vrees, zeide Halifax, dat geen enkel nuttig doel gediend is, door deze debatten en ik spreek de hoop uit, dat, als en wan neer zij in het buitenland gelezen worden, zij gelezen zullen worden als een geheel. Het Nederlandsch—Belgische aan bod. Halifax herinnerde er aan, dat de vredes oproep van de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen gericht was tot de drie regeeringen in Engeland, Frankrijk en Duitschland. „Ik denk niet, dat men eerlijk zal kun nen zeggen, dat ons antwoord en dat van de Fransche regeering de deur sloten voor de mogelijkheid van verdere onderhande lingen. Duitschland deed de deur dicht", be sloot de minister. Gewichtsbesparing voor zeilbooten. Gaan wij een revolutie in den Neder- landschen zeiljachtbouw tegemoet? Het ziet er naar uit als men hoort, dat in de fabrieken, die een in zeilerskringen beken den naam dragen Bruynzeel te Zaan dam een nieuw materiaal wordt vervaar digd, dat belooft als scheepshuid uitsteken de diensten te bewijzen. Het heet, aldus de Tel., „hechthout" en het bestaat uit ver schillende dunne laagjes, die op een spe ciale manier op elkaar zijn gehecht, waar door het nadeel, dat het gewone triplex uit den handel, door het. loslaten der onder scheiden laagjes, altijd bood, zou zijn ver dwenen. Blijkt het betrokken materiaal aan de zeer hooge eischen, die elke houtsoort in 't water stelt, te voldoen, dan zijn groote mo gelijkheden voor den Nederlandschen jacht bouw geschapen, vooral voor de wedstrijd scheepjes. Er zal een eenvormigheid kun nen zijn als nooit te voren in de eerste plaats en verder zal een aanzienlijke ge wichtsbesparing worden verkregen. En wat het allerbelangrijkste is: de bouwkosten zul len aanzienlijk lager zijn dan die der hui dige scheepjes. Men mag aannemen, dat „hechthout" 'n soort multiplex is, waan-bij-d'e dunne hout- laagjes op elkaar zijn bevestigd door kunst hars. v ui - A*nkom*t t« Alle audiënties afgezegd. Uit Vaticaanstad wordt vernomen, dat de Paus op advies van zijn geneesheer alle au diënties heeft afgezegd. Volgens U. P. zou de Heilige Vader diep geschokt zijn door de internationale gebeurtenissen van den laat- sten tijd. Bovendien schijnen de herhaalde vasten, die hij zich heeft opgelegd, hem verzwakt te hebben. Voorloopig gaat de Paus dan ook rust ne men. Emoe (heenreis) Buizerd (terugreis) Vertrek ran Singap. 13 Dec. Rang. 13 Dec. en, DE „REPULSE" BESCHADIGD. De Britsche admiraliteit deelt me de, dat dezelfde duikboot, welke de „Bremen" heeft waargenomen op de Noordzee, een Duitsche duikboot heeft tot zinken gebracht en een Duitsche kruiser getorpedeerd. Britsche verliezen. De admiraliteit maakt verder bekend, dat Woensdag omstreeks het middaguur het Britsche stoomschip Depford, groot 4034 ton, door een Duitsche duikboot werd getorpe deerd op een kwart mijl ten noorden van Hanningsvarg in de Noorsche territoriale wateren. Het schip zonk binnen een minuut en tot nu toe zijn slechts zeven opvarenden gered. Onder de dooden bevinden zich twee Noorsche loodsen. De admiraliteit voegt hieraan toe, dat dit in enkele dagen tijds het derde geval van schending der Noorsche neutraliteit is. De „Repulse" beschadigd? „New York Times" heeft gisteren gemeld, dat, het Britsche slagschip „Repulse" (32000 ton) door een bom uit een Duitsch vliegtuig beschadigd is, toen het twee maanden gele den een haven verliet. Het schip was niet ernstig beschadigd en kon zijn reis voort zetten. In offieieele kringen te Londen wordt verklaard, dat dit bericht niet juist is. Neutrale slachtoffers. Het Zweedsche tankschip Algol (9S9 ton) is in de Zweedsche territoriale wateren bij l alsterbo op een mijn geloopen. De beman ning word gered. De opvarenden van een Op de Noordzee usschenden, vermoedelijk Deenschen treiler, hebben in den laten avond een vlot ontdekt, waarop zich twee mannen bevonden. Een der beiden was dood. De andere is aan boord ge nomen eu ernstig ziek aan land gebracht. Band. 13 DeCs Jodhp. 13 DeCi Torenvalk I (heenreis) |Brlnd- 13 Dec. |Alex. 13 Dec. Poeliersjongen bedrog, Een poelier aan de Frederik-Hendriki» te Den Haag .ontving Dinsdagmiddag te geveer vijf uur een door zijn vrouw on»»" nomen telefonische bestelling tot het bez gen van een panklare kip ten bedrage f2.— a f2.50, ten huize Willem Lodewih laan no. 13, met opdracht, dat de bezorein vóór zes uur moest geschieden. 8 Toen de loopjongen het oprijlaantje na», de villa op 110. 13 wilde ingaan, werd hi; opgewacht door iemand, die hem vroeg hij de bestelde kip bij zich had en die hem op zijn bevestigend antwoord mededeelde dat het hier 'n geschenk bij wijze van ver' rassing voor de familie op no. 13 betrof De man zeide, de kip waarvan de prijs een rijksdaalder was voor de aflevering te wil len betalen en hij gaf den jongen een od" gevouwen biljet, met de toelichting, dat het een briefje van tien gulden was, waarvan hij derhalve f7.50 terug moest hebben. Aan vankelijk maakte de knaap het biljet niet open, doch gaf wel den man de f 7.5Ó, waar mee deze zich per fiets verwijderde, opdat de familie de verrassing beter zou beleven Nauwelijks enkele seconden later echter zag de knaap, dat de man hem een reclamelui- jetje, dat aan de achterzijde deallurevan een bankbiljet had, in handen bleek te heb ben gespeeld. Hij trachtte den wielrijder te achterhalen, maar kon met zijn bakfiets niet zoo vlug opschieten als de man, die hem had bedrogen. Geroep van „houdt den dief" leidde later wel tot deelneming van andere wielrijders aan de achtervolging, doch da vluchteling bleek niet meer vindbaar. Van bevoegde zijde verneemt de Msb„ dat de regeering middels de Ned. Sierteltt Centrale, aan de bloembollenkweekers berichten zal, dat zij het tulpenplantgoed tegen den prijs van f 30 per ton zal over nemen. -i Mist de Voorzitter der Keuze- Commissie de tact om met de spelers om te gaan? In een goed gedocumenteerd artikel zet „Het Volk" uiteen, dat tot de vele kwalitei ten, die de leden van de Keuze-Commissie van den K.N.V.B. moeten hebben, behoort, het vermogen om met tact met de spelers om te gaan. Het blad constateert, dat de huidige voorzitter der K.C., de heer Herberts, in tegenstelling met zijn voor ganger, den hr. Karei Lotsy deze tact ten eenenmale schijnt te missen, terwijl hij bovendien nogal loslippig schijnt te zijn, ook al geen goede eigenschap van een leider. In herinnering wordt gebracht het geval' Van Male, daarvóór had men de kwestie- Ferwerda en thans is er weer een nieuw conflict, n.1. met Henny Dijkstra, den be kenden ex-keeper van het ZaandamscM Z.F.C., die thans voor de Amsterdamsen® club A.P.G.S. uitkomt. Met hem begon het met smoesjes, schrijf „Het Volk". Had men tegen Dijkstra rond en ruiterii] gezegd: „Hoor eens, Dijkstra, wij de K. vinden momenteel Michel beter. Wij len hem zijn kans geven en hem in den w strijd tegen België probeeren. Jij_ bent serve na den wedstrijd zullen wij Ywef er wien we voor den volgenden wedstrijd w zullen nemen", dan was er hier ook v niets gebeurd. Dat is het risico, waaraa ke speler op zijn beurt blootstaat. Be"s..kstra er voor iedereen een betere en D'J zou zich er ongetwijfeld zonder n)°rl,eat i^j hebben neergelegd, ondanks bet feit, a een in de onaangename positie verkeert yc!° nl. vierde klasser te spelen, waar de Keuz - missie hem stellig niet zal komen 00 ren. Maar de heer Herberts zei k®m\„!tfsch schijnlijk denkend nu eens bijzonder w te zijn: „Dijkstra, jij hebt eenige arinj?, geleden agina gehad. Ik weet uit Jij bent ook «en* hoezeer dit verzwakt. lijk ernstig verzwakt door deze ziek, om stellen we je deze keer niet op. Doch Dijkstra antwoordde, dat Jev0igen geheel niet verzwakt is, dat hij aei k van zijn ziekte al lang te boven hij bereid was zulks door de Mea - ,erzoe- missie van den K.n.V.B. te laten ona ken- cf „an de De heer Herberts hield echter a~ niikstra,- „verzwakkingstheorie", waaiop aJg jyj baloorig geworden, tenslotte z®'- sj8an> dan te zwak was om in het, iman te hij ook te zwak was om reserve-do zijn En zoo was Dijkstra Zonda,lJ^e- nadrukkelijk verzoek Jvi i|>no0rd- zig bij den strijd m het re. Stadion, doch niet. bereid serve-doelman te fungeeren. pjg In het slot van zijn artikel ^^.jessea Volk", waarom Van Heel en kregen. geen afscheidswedstrijd hebb

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10