Jan Zeedijk in Amerika nc,n'Akkertje De Avonturen van Migraine? Duitsche vlootactie in Oost Azië? Radioprogramma door R. J. VAN NEERVOORT 4 pCt» Nederlandsche Staatsleening 1940 Valsche oormerken Berucht muntmeterlichter gevat Spionnage te Luik Oliepijpleiding vernield Een faddeylijke yelijkeHti MONICA HART Gezonde voeten met Engelsch witboek Dc «as" is stevig Zooals ln een advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt, zal worden overge gaan tot de uitgifte van een 4 pCt. Neder landsche Staatsleening ten bedrage van f 300.000.000 tegen een koers van 100 pCt. In dezen vorm wordt thans een beroep ge daan op het beleggend publiek, zooals dat in de meeste andere landen reeds eerder en veelal op meer ingrijpende wijze is geschied. Aan de leening, welke is vrijgesteld van couponbelasting, is voor de houders der schuldbewijzen het voorrecht verbonden, dat deze schuldbewijzen tegen den parikoers in betaling zullen worden aangenomen ter vol doening van de aanslagen in de Vermogens belasting (met alle daarop geheven opcen ten) en de Verdedigingsbelasting I Op grond hiervan is een krachtige stimulans voor den koers der leening in de toekomst te ver wachten. De verplichte jaarlijksche aflossing door liitloting bedraagt f 7.500.000; verstrekte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Voor zoover van de bovengenoemde facili teit voor het betalen van belastingen wordt gebruik gemaakt, treedt deze inbetalingne- ming in de plaats van de aflossing door uitloting; het totaal beloop per jaar der in betaling te nemen schuldbewijzen kan het bedrag der verplichte Jaarlijksche aflossing, hetwelk op f 7.500.000 is gesteld, overschrij den. Aangezien de jaarlijksche opbrengsten van de Vermogensbelasting (met opcenten) en de Verdedigingsbelasting I, tezamen rond f 40 millioen beloopen, en dus aan merkelijk grooter zijn dan f 7.500.000, be staat de mogelijkheid, dat de 40-jarige loop tijd der leening aanzienlijk wordt verkort. Van het totaalbedrag der leening ad f 300.000.000 is reeds f 60.000.000 geplaatst. De inschrijving kan geschieden op Dins dag 19 December 1939 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij de in de ad vertentie vermelde Bankinstellingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. De betaling zal moeten geschieden op Dinsdag 2 Januari 1940, tegen in ontvangst neming van recepissen. De wenschelijkheid en het belang van deze leening zal geen nader betoog van noo- de hebben. Gezien de zeer groote bedragen, welke noodzakelijk zijn om aan de eischen, die de huidige oorlogstoestand aan den Staat stelt, het hoofd te kunnen bieden, is het beroep op de kapitaalmarkt het aange wezen middel. De leening wordt uitgegeven in stukken van f 1000, f 500 en f 100. Zij biedt ook den kleinen belegger een aantrekkelijke beleg ging. Door inschrijving op deze leening zal on getwijfeld in breeden kring worden medege werkt het land den noodzakelijken steun te bieden, opdat Nederland, ook in dit opzicht krachtig toegerust, zijn zelfstandigheid zal kunnen bewaren. Acht maanden geëischt tegen veeu houder te Zoetenneer. De veehouder M. A. van D., te Zoetermeer is door de rechtbank te Den Haag veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, omdat hij oormerken van biggen zou heb ben vervalscht en beesten van deze valsche oormerken voorzien, zou hebben verkocht. Met een bankschroef zou verdachte oor merken van 1937 veranderd hebben in die yan 1938. Verdachte ontkende de oormerken te hebben vervalscht. De varkens had hij met de oormerken zoo gekocht en weer door verkocht aan de landbouwers. Van de bankschroef wist hij niets af. Een getuige décharge kwam hierom trent iets verklaren. Hij deelde mede, dat hij van oude, afgedankte oormerken, knoo- pen voor zijn vrouw maakte en dat hij daarbij gebruik maakte van verdachte's bankschroef. De, advocaat-generaal eischte bevestiging van "de opgelegde straf. De verdediger drong met klem op vrij spraak aan. Zes loopers op hem gevonden. Om zes uur gisterochtend ontwaarden wakende agenten in de nog nachtelijke duisternis op het Westeinde te Den Haag het silhouet van een man, die zich op ver dachte wijze ophield. Toen de man de schimmen van de dienaren der openb. orde scheen te hebben ontdekt, versnelde hij zijn passen en trachtte in een hofje aan hun argusoogen te ontsnappen. Deze poging bleek echter tot mislukking gedoemd: de gemeentelijke surveillanten hielden den man aan en herkenden hem als een beruch- ten muntmeterlichter, den 50-jarigen F. T., die overigens het nuttige huisschildersbe roep pleegt uit te oefenen. Wat hij ditmaal in zijn schild voerde kon eenigermate worden opgemaakt uit het feit, dat hij zes loopers, een schroevendraaier, een zak lantaarn en een paar (anti-vingerafdruk) handschoenen bij zich had. In afwachting van nadere gegevens is de man in bewa ring gesteld. Buitenlands ch propaqandabu- reau in een café. De Belgische dagbladen berichten, dat de juridische politie van het parket te Luik een buitenlandse!) propagandabureau heeft ontdekt in een café te Cheratte in de pio- vincie Luik. Het café werd gedreven door een in Duitschland geboren Italiaan. Deze is gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. In zijn ka mer werd o.m. een stafkaart van de omge ving van Cheratte gevonden. Tezamen met den caféhouder zijn drie andere vreemde lingen gearresteerd, eveneens in Duitsch land geboren Italianen. Verder bericht de „Nation Bei ge" dat de politie in een hotel te Saint Hubert in de provincie Luxem burg een geheimen draadloozen zen der heeft ontdekt. Het blad voegt hieraan toe, dat een bui tenlander, die verklaarde dat hij houthajjde- laar was, langen tijd in het hotel heeft ge logeerd. Dit hotel grenst aan een ander ho tel, waar een militair bureau is gevestigd. Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude voeten of wintervoeten, van vermoeide of gezwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw veeten stroomen. Koopt nog heden bij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO van 1 Kg. 20 cent, voldoende voor 3 cl 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 45 ct. Xtaliaansche verklaring. Tengevolge van een hevige ont ploffing is de groote petroleum- pijpleiding van de Shell Union Company in Texas door een ont ploffing over een lengte van veertig mijl geheel vernield. Een man is hierbij levensgevaarlijk ge wond. De materieele Schade wordt op minstens 350.000 dollar geraamd. FEUILLETON door 7. Wat weet jij of een van ons eigen lijk van die menschen af?' zei Ethel, terwijl ze zich bukte om een afgevallen geranium- bloem op te rapen en haar toon was alles behalve vriendelijk. Ik kan je verzekeren dat het heel be hoorlijke menschen zijn, zei hij. Zij schildert... dat moet voor jou, die er altijd zoo voor bent dat vrouwen werken, toch wel een aan beveling zijn. En hij schrijft verhalen in tijd schriften. Ik heb er een paar gelezen en zij zijn buitengewoon goed. Ik zou het erg op prijs stellen als je vanmiddag ging; eigenlijk zou ik vader willen vragen er heen te gaan, maar je kan hem net zoo goed vragen naar de maan te vliegen.' Ethel richtte zich in haar volle lengte op. Wat is dat voor een meisje? vroeg ze, hem strak aankijkend. Verbazend aardig. Ze heeft iets arti stieks over zich. Ze zal wel in jouw smaak vallen. Ethél schudde langzaam het hoofd. Jij wilt wel een beetje flirten, hè? Daar bij hoef je op mijn hulp niet te rekenen. Hoelang blijven ze hier in de buurt? Den heelen zomer nog. Het zijn heel aardige menschen om mee om te gaan. Den heelen zomer nog! Dus jij wilt hier al dien tijd rondboemelen? Vindt je niet. dat je in dien tijd wel eens wat doen kon? Als ik een man was zou ik niet zoo'n niets doener willen zijn. Neen, ik wil niets met de heele geschiedenis te maken hebben. Houd al die nonsens maar voor je. Als Vraagt gratis brochure! N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO. je een man was, waar je je mond altijd vol over hebt, dan zou ik je een pak ransel geven en ik geloof dat dat je wel zou genezen. Waar hebben jullie nu weer ruzie over? vroeg een stem. - Ik heb geen ruzie, Sybil, zei hij. Jullie hebben me beloofd de Ingatrews eens op te zoeken en nu zegt Ethel dat ze het niet wil. Ik heb niets beloofd; zei Ethel scherp, ik heb alleen gezegd, dat het niet uitgesloten was. Ach, houd toch op, natuurlijk kunnen we gaan, zei Sybil, die in haar humeur was als maar niemand zich met haar liefdadige aangelegenheden bemoeide. Ethel, laten we vanmiddag gaan! Er is vandaag niets anders, maar de volgende dagen... Goed, afgesproken dan, zei Halfont snel. O, voor ik het vergeet, ik had een briefje van Amyas, dat hij vanavond een pijp bij mij wou komen rooken; ik geloof, dat ik hem nog een briefje zal laten brengen om hem te eten te vragen. Dit was de belooning voor Sybil. De jonge predikant Rupert Amyas, die tijdelijk hier zijn standplaats had, stond zeer in de gunst bij Sybil. Het was een opgewekte jongeman, van beschaafde familie en ook Halfont mocht hem graag. Een geschikte vent, die Amyas, zei Hal font nog. Nu was hij zeker dat zijn zusters vanmiddag het beloofde bezoek zouden af steken! t Hij liep om het huis naar den anderen BRITSCHE EN FRANSCHE MILI TAIRE AUTORITEITEN ZOUDEN ER REEDS REKENING MEE HOU DEN. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten wordt op het oogenblik in Fransch Indo- China een gemeenschappelijke conferentie van de plaatselijke Britsche en Fransche militaire autoriteiten gehouden, in het bij zonder tusschen maritieme leiders van bei de landen. De aard van de besprekingen is niet onthuld, maar er zou van gedachten ge wisseld zijn, vooral over maatregelen tot versterkingen van het gemeenschappelijk front, teneinde rekening te houden met de situatie ontstaan uit de Japansche mili taire operaties bij Pakhoi. Voorts zouden maatregelen bespro ken zijn tot bescherming van de Britsche en Fransche scheepvaart in het Verre Oosten en tot afweer van mogelijke bedreigingen der Duitsche vloot, ingeval deze, zooals in het buitenland verluidt, een ac tie zou ondernemen in Oost-Azië, met Wladiwostock als basis. Over de onderhandelingen met Moskou. Chamberlain heeft ln het Lager huis medegedeeld, dat de Engelsche regeering een Witboek zal publicee- ren over de tusschen Engeland en Rusland gevoerde onderhandelingen. De ïtaliaansche ambassade te To kio heeft een communiqué doen uitgeven waarin de nadruk gelegd wordt op de solidariteit van de as tusschen Rome en Berlijn, en waar in de voornaamste punten worden aangehaald van het te Rome uitge- gegeven communiqué na de bijeen komst van den Grooten Fascisti- schen Raad op 8 December jl. VRIJDAG 15 DECEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berich ten ANP). 141. jan besloot een vraag te riskeren. ,,.ïk heb U horen praten over een aanval op het ge bouw, waar de vlootconferentie wordt gehou den", begon hij, ,,bent U van plan dien aanval vanuit de lucht uit te voeren?" Centaur draaide zich om, met een gevaarlijke blik in zijn ogen. „Het is niet nodig, dat je de bij zonderheden van dat plan kent, kameraad Zeedijk!" zei hij kortaf. 143. „Hm!" dacht Jan, „dat is niet zo mooi! Ik ben benieuwd of hij me verdenkt. Tot nu toe ziet het er naar uit, dat ik mijn plannen niet gemakkelijk ten uitvoer zal kunnen brengen!" 12.45 ,.,Een woord voor U", toespraak. 12.55 Orgelconcert. I.45 Christ. meisjeskoor „Vocina" met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 2.252.55 Christ. lectuur, 3.00 Fluit en piano. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie: „Kerstversiering". 5.00 Consonanten en gramofoonmuziek. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfiiur. 7.45 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.00 „Acis und Galathea", opera. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie: „Ons gezin in de crisis". 10.35 All Round-sextet. II.35 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang, orgel en gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.15 VARA-orkest. 12.00 D% I'alladians, 12.45 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste (opn). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de huisvrouw. 2.10 Disco-causerie. 3.00 Pianovoordracht. 3.30 AVRO-Dansorkest. 142. „Nu je jezelf bij ons hebt aangesloten, wordt er van je verlangd, dat je de order» gehoorzaamt en dat je gen vragen stelt la dat duidelijk?" „Ja, zeer duidelijk," zei Jan. Hij begreep dat hij het wantrouwen van den bendeleider zou opwekken, als hij liet blijken,dat hë nieuwsgierig was. Hij mompelde een veront schuldiging voor het stellen van zijn vraag en Centaur aanvaardde dit excuus uit de hoogte draaide zich om en verliet het vertrek. HOOFDSTUK 11. De blinde passagier, 144. Reeds tien dagen behoorde Zeedijk nu tot de organisatie der Schorpioenen. Gedurende deze tijd had hij regelmatig getracht inlich tingen in te winnen over de plannen om de vlootconferentie aan te vallen, maar het wa» hem niet gelukt iets naders te vernemen. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Clavecymbelvoordracht. 5.00 Declamatie. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.006.25 De Ramblers. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.00 „De grondslagen van het democratisch socialisme", lezing. 7.18 Berichten ANP. 7.30 „Weer kinderpostzegels", toespraak. Hierna: Berichten. 7.35 Cyclus: „De boeken van den Bijbel". 8.00 A Cappella-koor van het Collegium MU' sicum ,,D. F. Scheurleer". 8.30 Cyclus: „Het ontwaken van het platte land". 9.00 Radiotooneel. 9.20 VARA-orkest. 10.00 Hammond-orgelspel. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Zang en orgel. dachte. Hij had er het land aan op zoo'n mooien dag in stoffige straten te moeten wandelen en nog meer om zijn lunch in een verlaten club te moeten gebruiken. Maar het was een zakenreisje en het moest gemaak' worden; het was karakteristiek voor Halfont, dat hij de mogelijkheid overwoog zich er aan te onttrekken. We hebben vanmiddag je vrienden eens opgezocht Halfont, zei Sybil, toen de famu'S aan tafel zat. En hoe vond je ze wel? Erg aardige menschen. Heb ik het je niet gezegd? En to scheen je er tegenop te zien om ze op te zoe ken. Jullie zijn zoo stijf als harken en ju' houdt, ieder, die geen titel heeft voor ee dief of een moordenaar, tenzij hij uitgebre' aanbevelingen van iemand met een heeft. Ik heb er nooit bezwaar tegen gaM om ze eens op te zoeken, zei Sybil open tig. Je hebt de verkeerde te pakken, 0 jongen. k Natuurlijk, stemde hij toe, met een naar zijn oudste zuster. Maar deze voela niets voor zich over de nieuwe kennissen te laten; zeker niet in gunstigen zin. r. Die mijnheer Ingatrew maakt een bazend verstandigen indruk; ik moet bep eens wat van hem lezen. Dat heb ik he gezegd. Dat vond hij zeker nogal aan^eiltfont. Probeer nu niet hatelijk te zijn, tl ai Hij ziet er werkelijk goed uit. fe y En dat is toch maar het voornaam het oog van een vrouw, hé Amyas.k Waarom ook niet?, zei hij. ^aa moet er om denken, dat ik die menscner opzoek. Ik heb ze al een paar keer g maar ik wist niet waar ze logeerden. Twee menschen zouden met ëenoefop zien hebben als de onschuldige Ani} dat oogenblik door den grond gezonK vvuSt De eene was Sybil, die zich erva" a„der was, dat Amyas ver van leelijk en ^gjieS Halfont, die maar al te goed wist, Ingatrew buitengewoon innemend w (Wordt vervotü- kant, die in de schaduw van enkele hooge ceders lag en vanwaar men een schitterend uitzicht op de duinen had. Het huis zelf stond op een heuvel en werd door enkele groote boomen tegen nieuwsgierigen inkijk beschermd. Een aantal oude eiken stond aan den voor kant en aan de zijde van het park was een overvloed van roode rozen, die nu in de zon schitterden. Van de plek waar Halfont stond zag hij een enkel rood dak en een paar kerk torens, en boven alles uit stak de oude toren van het klooster. In de verte kon men nog de huizen van Confield zien liggen en het kostte Halfont geen moeite de boerderij van Bicksted met haar hooge schoorsteenen te herkennen. Voor geen geld ter wereld zou hij hebben willen bekennen, dat hij naar deze plaats was gegaan om een blik op die boerderij te wer pen. Was hij er vroeger niet tientallen malen op zijn wandelingen langs gekomen, zonder er naar te zien? Door de opmerkingen van zijn zuster waren gedachten over zijn positie in hem wakker gemaakt. Hij was in staat geweest voor zich zelf te zorgen, maar nooit lang achter elkaar op dezelfde manier en toen zijn vader zijn vermogen gekregen had, had hij de uitnoo- diging om naar Engeland terug te komen graag aangenomen. Maar nu wilde hij wel, dat hij een baantje had! Hij was op een schit terenden leeftijd, nog jong maar zoowel in zijn uiterlijk als in zijn „savoir vivre" leek hij een stuk ouder dan hij was. Hij had er altijd maar zoo'n beetje op los geleefd en groote resultaten had hij nimmer bereikt. Den laat- sten tijd was hij zich hier vaker dan ooit van bewust geworden en nooit had hij er zich zoo ongelukkig door gevoeld als op dit oogen blik. Waarom? 6 Wat had hij ooit gedaan, wat zou hij ooit doen? vroeg hij zichzelf af. En het antwoord op beide vragen luidde: „niets". Hij had groote gebreken; en hij was er zich bewust van. Soms vervulde het hem met stomme wanhoop. En nu scheen er plotseling iets in zijn leven gekomen te zijn, dat wel de moeite waard was. Het was een bespottelijk idee, ja, sterker: zuiver idiotisme. Waarom werd zijn blik zoo getrokken door de schoor steenen in de verte, die hij vroeger de moeite van het aankijken niet waard had gevonden' Het was een mooi landgoed, dat hij rond om zag en eens zou het grootendeels zijn eigendom zijn. Maar menschelijkerwijs ge sproken kon dat nog wel jaren duren. En hij verlangde niet naar dien dag. En wat lag er tusschen dien dag en heden In elk geval het overige deel van den zomer. Het geluid van het slaan van een klok deed hem uit zijn gepeins ontwaken en hii herinnerde zich dat hij een afspraak in de stad had. Hij kon den trein nog net halen als ze de dogcar met den grootst mogelijken spoed klaar maakten en hij had nog heele maal vergeten te zeggen, dat er ingespan nen moest worden. Zelfs wanneer er haast geen overbodige tijd met het inspannen ver loren-zou gaan, zou het nog zeer de vraag zijn of hij den trein zou kunnen halen Dp wensch was echter ook de vader van de ge-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16