Commandant van de „GrafSpee" niet omgekomen Wij lazen voor U Vorst verdringt voetbal Wolprijzen vastgesteld Brifscb motorschip door bommen vernietigd De veestapel bedreigd Dc verliezen van de Exeter «Kom niet dicht bij den wijngaard" Slechts 4 wedstrijden gingen door Ajax wint van D.O.S. Zwaar bevochten zege van Ajax Voorloopig nog geen elfsteden tocht Wedstrijden te Leeuwarden Nationale wedstrijden te Groningen Verbonden watersport verenigingen Laafsfe telexbericht Opgenomen door een Argentijnsche kruiser Vreemde vliegtuigen door onze jagers verdreven De „Sanyo Maru' uit Rotterdam vertrokken Een tegenvaller Britsche soldaten vallen in Frankrijk iP^xcyAi Voor het eerst in dit seizoen is het compe titieprogramma verstoord door Koning Thialf. Deze oefende een zoodanige heerschappij uit, dat in het geheele land slechts vier eerste klasse-wedstrijden door konden gaan en voor de rest niets. OVERZICHT. D, eenige wedstrijd in het Westen was DOSAjax, welke een 21 overwinning voor den landskampioen opleverde; een uitslag welke niet velen xerwact zullen hebben. Een aardige bijzónderheid is, dat op de spilplaats in het Ajax-team... Anderiessen stond, U weet wel, die 35-jarige internationaal, die de voetbalschoenen reeds veertien dagen geleden aan de wilgen gehangen had! Er valt nóg iets aardigs van dit winnende Ajax-team te ver melden. Op de vleugels speelden n.1. Hordijk en Pelser, niet de gewezen Nederlandsch elf tal-spelers, maar hun zonen. Daartegenover moest DOS ook wel een nieuwtje stellen en dat deden de Utrechtenaren dan ook. De goal- getter speelde n.1. voor de rust spil, waar hij uitstekend voldee.d. De stand is: AFDEELING IV. De drie resteerende eerste klasse-wedstrij den vonden alle in het Zuiden plaats. Juliana hield zich aan onze voorspelling en won met 31 van Longa. De mannen van Spekholzer- heide (kunt U precies zeggen waar het ligt?) gaan dus nog steeds aan den kop. Zij worden op den voet gevolgd door MVV, dat natuurlijk baas over Limburgia bleef. De cijfers 31 zijn anders niet erg overtuigend voor een kampioenscandidaat. Tenslotte bezorgde PSV, dat heelemaal uit haar oude doen is, haar aan hang opnieuw een teleurstelling door Roer mond met den halven buit te laten gaan. De stand is: Juliana 10 7 2 1 32—16 16 MVV 9 6 2 1 21—13 14 Willem II 9 6 1 2 24—16 13 NO AD 9 6 1 2 29—13 13 LONGA 10 6 0 4 24—18 12 Eindhoven 9 4 3 2 2814 11 PSV 10 3 3 4 18—14 9 NAC 9 3 2 4 8—14 8 BW 10 2 3 5 14—21 7 Roermond 10 2 1 7 1029 5 Limburgia 10 2 0 8 1726 4 Helmond 9 1 0 8 831 2 AFDEELING I. Afdeeling A. DOSAjax 12 AFDEELING IV. Afdeeling A. MVVLimburgia 31 Juliana—LONGA 3—1 PSVRoermond 11 Vx)~elbaZ D.O.S. heeft Ajax in het Utrechtsche sta dion een warme ontvangst bereid. D.O.S. ver scheen met een belangrijk gewijzigde opstel ling, waarbij Dumortier de spilplaats bezette, terwijl van der Valk op de middenvoorplaats werd geprobeerd. Ajax had Andriessen wederom opgesteld, een uitstekend besluit,, want hij was het, die in de tweede helft een onmisbare steun was in de verdedi ging. Aanvankelijk vlotte het niet in de DOS-ploeg. Ajax kreeg hierdoor de gelegen heid het spel in handen te nemen en een flink offen sief op het DOS-doel in te zetten. Reeds na acht mi nuten besloot Bijl een snel len aanval met een hard schot, dat van Elk in het veld terugstompte. Fischer ving het leder op om met een goed schot den doelver- dediger te passeeren (0-1). Ajax, door dit succes aangemoedigd, belaagde het Utrechtsche doel. De naar binnen gezwenkte v. Wijn gaarden loste een verras- send schot, waarop van Elk niet verdacht was (0—2). Dit was het sein voor de Utrechtenaren om wat be ter aan te pakken. Het overwicht van Ajax werd gebroken, waarna geruimen tijd met wisselende kansen werd gestreden. Het laatste kwartier voor de rust waren de rollen omgekeerd. Het Ajax-elftal werd vrijwel geheel op eigen terrein teruggedron- gen. Uit een schermutse ling kreeg Veltmeyer den bal in vrije positie toegespeeld. Voordat Keizer begreep, wat er geschiedde, lag het leder reeds achter hem in het net (1—2). D.O.S. bleef het beste van het spel in han den houden, zonder evenwel nogmaals met succes door te breken. In de tweede helft lie pen de Utrechtenaren terstond hard van sta pel. Hard werd gewerkt om den gelijkmaker, doch wat D.O.S. ook probeerde, niets ge lukte. Een fraaie kopbal van Meeuwsen verdien de beter lot: Keeper Keizer had naast den bal gegrepen, maar de doelpaal brach red ding. Het laatste half uur wisselde Dumor tier met van der Valk van plaats. Ook dit bracht niet het gewenschte en verdiende re sultaat. Anderiessen bewaakte den Utrecht- schen middenvoor angstvallig, zoodat ook deze hoop van de Utrechtenaren in rook ver vloog. dlcAaatien, Blauw Wit 9 9 0 0 32—11 18 VSV 9 5 2 2 31—14 12 Ajax 10 5 2 3 24—23 12 DWS 9 5 1 3 26—20 11 ADO 9 5 1 3 33—18 11 't Gooi 9 3 2 4 20—22 8 Stormvogels 9 3 1 5 14—20 7 DOS 8 1 2 5 22—31 4 Haarlem 9 2 0 7 19—35 4 KFC 8 1 1 6 13—32 3 Op de binnenslootjes van Friesland wordt reeds flink gereden. Op de vaarten is het ijs nog verre van betrouwbaar. Er is dan ook geen sprake van, dat thans voorbereidingen gen worden getroffen voor den elfstedentocht. Voorloopig is het nog lang zoo ver niet. Ziuetrunen Het was jammer, dat Rie van Veen, Cor Kint en Nida Senff op medisch advies verstek moesten laten gaan bij de nationale wedstrij den, welke Zaterdagavond werden gehouden. De meest belangwekkende strijd speelde zich af op de 200 meter schoolslag dames tus- schen Jo Waalberg en Tonny Byland, welke strijd weer door de ADZ-zwemster werd ge wonnen in den uitstekenden tijd van 3 min. 0.2 sec. De uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames: 1. Irene van Feggelen (Meeuwen), 1 min. 17 sec.; 2. Dini Kerkmeester (Z.C. Rotter dam) 1 min. 23.4 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. P. Terpstra (Gron. Z. en P.C.) 1 min. 18.6 sec. 2. R. Smilde (Gron. Z. en P.C.) 1 min. 19.8 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. H. Witholt (Gron. Z. en P.C.) 1 min. 35.3 sec. 2. P. Bisschop (Gron. Z. en P.C.) 1 min. 35.9 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jo Waalberg (A.D.Z.) 3 min. 0.2 sec. 2. Tonny Byland (Hilv. Z.C-) 3 min. 3,4 sec. 100 meter schoolslag heeren: 1. G. G. Gerkens (Nereus Wormerveer) 1 min. 19.2 sec. 2. K. Kruger (Z.C. Groningen) 1 min. 26.4 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Alie Stijl (Z.I.A.N.) 1 min. 9.5 sec. 2. Beppie Groenendijk (R.D.Z.) 1 min. 10.2 S6C. 3. Willy Soetekouw (R.D.Z.) 100 meter borstcrawl heeren: 1. R. Luytink (Z.C. Groningen) 1 min. 7.8 sec. 2. D. Nebbeling (Utrechtsche Zwemclub) 1 min. 9.2 sec. 400 meter borstcrawl dames: 1. Beppie van Schaik (Meeuwen) 5 min. 51.2 sec. 2. Teuna Burggraaff (Nereus Zaandijk) 6 min. 8 sec. 3 X 60 meter wisselslag dames: 1. Gron. Z. en P.C., 2 min. 0.8 sec. 2. Bruenhilde (Gr.), 2 min. 3 sec. Voor O. en O. zijn Zondagmiddag te Gronin gen nationale dameswedstrijden gehouden. Op merkelijk waren de tijden van de drie beste zwemsters op de 100 meter borstcrawl, daar zij allen ruim binnen de 1 min. 10 sec. grens bleven, terwijl Rie van Veen niet van de partij was. Nederland beschikt zoo langzamerhand weer over een uitstekende estafetteploeg. Jo Waalberg won op den korten afstand van den schoolslag van Tonny Byland, al was dan de tijd van de A.D.Z.-ster niet zoo bijzonder goed. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter rugslag: 1. Irene van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 16 sec. 2. Dini Kerkmeester (Z.C. Rotterdam) 1 min. 19.2 sec. 3. Cobie Arts (A.D.Z.) 1 min. 26.8 sec. 100 meter schoolslag: 1. Jo Waalberg (A.D.Z.) 1 min. 25.2 sec. 2. Tonny Byland (Hilversumsche Zwem club) 1 min. 26.2 sec. 100 meter borstcrawl: 1. Alie Stijl (Zian) 1 min. 7.8 sec. 2. Beppie Groenedijk (R.D.Z.) 1 min. 8.7 sec. 3. Beppie van Schaik (Meeuwen) 1 min. 9.6 sec. 3 X 100 meter wisselslag estafette heeren: 1. Zwemclub Groningen 3 min. 53.8 sec. 2. GroningscTie Zwem en Poloclub) 4 min. 0.6 sec. Schoonspringen dames: 1. J. van Engelen (A.D.Z.) 55.09 punten. 2. J. Loyaards (Z.C. Rotterdam) 53.36 punten. 3. G. de Hooge (R.D.Z.) 50.16 punten. Zaterdagmiddag werd in de Industrieele Club te Amsterdam onder leiding van den heer E. Crone, de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Koninklijke Ver benden Nederlandsche Watersport Vereenigin- gen (K.V.N.W.V.). Vastgesteld werden de volgende wedstrij den: 1—2 Juni (eventl. 2526 Mei) Noordhol- landsche kampioenschappen. 1415 Juni: Kon. Marine Jachtclub. 19—23 Juli: Kaagweek. 36 Augustus: „Koninklijke" (Holland Week I). 78 Augustus: Flevorace. 911 Augustus: „Loosdrecht" (Holland Week II). De Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roei- vereeniging werd bij acclamatie wederom als voorzittende vereeniging verkozen. Besloten werd de Starklasse en de Noord- Nederlandsche 16 m2 klasse weer voor een jaar als wedstrijdklasse te handhaven, Bij het ter perse gaan van dit num mer komt het bericht binnen, dat de kapitein van de „Graf Spee'' niet met zijn schip is ten onder gegaan, doch met zijn officieren door een boot van een Argentijnschen kruiser aan boord is genomen. Men verwacht, dat de „Tacoma", aan boord waarvan zich een groot deel der bemanning van de „Graf Spee" bevindt, en wolk schip zonder loods is uitgevaren, naar Montevideo zal terugkeeren, daar het schip buitengaats zeker in beslag zal worden genomen. Te Buenos Aires wordt vernomen, dat de kapitein van de „Admiral Graf Spee", kapi tein ter zee Langsdorf, alvorens te vertrek ken, telefonisch om laatste instructies heeft gevraagd aan Hitier. Deze zou hebben ge zegd: „U bent commandant van het schip en u moet het definitieve besluit nemen". Hierop zou kapitein Langsdorf hebben gezegd: „Heel goed, eerder dan mij over te geven, zal ik het schip in de lucht laten vliegen." Voor liet schip werd vernield, vlogen vijf Britsche vliegtuigen er boven. VERSCHEIDENE NOORSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Gisteren is het Britsche motorschip „Se- renity" op ongeveer acht mijl uit de Oost kust van Engeland door achttien bommen, die uit een vliegtuig geworpen werden, tot zinken gebracht. Een visschersvaartuig kon de geheele be manning redden. NEDERLANDSCHE SCHEPEN DOEN REDDINGSWERK. Het Nederlandsche schip „Pennland" heeft medegedeeld, dat het alle geredden van liet Grieksche schip „Germaine", dat in den af- gcloopen nacht in den Atlantischen Oceaan is gezonken, hetzij door een mijn, hetzij door een torpedo, aan boord heeft genomen. De „Germaine" mat 5217 ton. Toen het schip getroffen werd, zond het S.O.S.-signa- len. uit, welke door verscheidene schepen werden beantwoord, o.a. door het Nederland sche schip „Statendam", dat deelnam aan het reddingswerk. Ons rechtsgebied weer den. geschon- De Regeeringspersdienst meldt: In den loop van gisterochtend zijn op ver schillende tijdstippen boven het Midden en Oosten des lands enkele verspreide vreem de vliegtuigen, welke op zeer groote hoogte vlogen, waargenomen. De vliegtuigen heb ben ons rechtsgebied verlaten, nadat meer dere patrouilles jachtvliegtuigen opgestegen waren en zij ook herhaalde malen van den grond af onder vuur genomen waren. Normale veestapel zal wel niet gehandhaafd kunnen worden, al dus de regeeringscommissans. In de algemer.ne vergadering van de Gs» dersch-Overijselsche Mij. van Landbouw heeft ir. S. L. Louwes, regeeringscommis- saris voor den Akkerbouw en de Veehoude rij gesproken over den Nederlandschen land bouw in oorlogstijd. De heer Louwes begon met er op te wijzen, dat naden vorigen oorlog vele zwak ke plekken in de structuur van den land bouw naar voren zijn gekomen. De grond slag bleek verkeerd. Ten aanzien van de toekomst was spr. zeer pessimistisch ge stemd. Spr. vreesde een crisis, erger dan er ooit geweest is. De veestapel. Spr. ried den landbouwers aan hun bedrijf op de best verantwoorde wijze in te richten. Bij een normaal bedrijf behoort een normale veestapel, welke echter wel niet gehandhaafd zal kunnen wor den. De beperking van den veesta pel moet geschieden al naar gelang de omstandigheden. Onderscheid maken in de belangrijkheid van de verschillende soorten vee is niet mo gelijk. De beperking moet a.h.w. natuurlijk in zijn werk gaan. Distributie veevoeder. De heer Louwes besprak vervolgens de veevoederdistributie en bepleitte daarbij het systeem, waarbij de klant, in dit geval de landbouwer, vrij is in de keuze van zijn le veranciers. Dit stelsel zou tevens het beste middel tegen prijsopdrijving beteekenen. Voor een goede distributie van veevoeder moet al het graan beschikbaar gesteld wor den. Dit moet niet gezien worden als een dreiging van de regeering. Integendeel, het is in het belang van volk en landbouwers. Voorts moet getracht worden zooveel mogelijk uit het buitenland te betrekken. Met betrekking tot het kunstmest- vraagstuk zeide spr., dat ons land er goed voor staat. Tot het goed functionneeren van het land bouwbedrijf behoort vooral ook het in stand houden van den export. Ten aanzien van dit vraagstuk was spr. niet zoo optimistisch gestemd. Ook aan het stroovraagstuk wijdde spr. zijn aandacht. Naar zijn meening moet hierover een com promis gesloten worden tusschen akker bouw- en veeteeltbedrijf. Noordhollandsche schapenkop ders gaan protcsteeren. Door de regeering is de wolprijs als volgt vastgesteld: 'ie «oort f 1-08 per kilo, 2e soort f 1.04 P- k., 3e soort f 0.98 p k Met de invordering zal a.s. \Voens dag zoowel op Texel als op het vas teland van Noordholland een aan vang worden gemaakt. Naar wij vernemen, gaat het comi té van Actie, uit de Noordholland- sche schapenhouders onder leiding van den heer Sijbr. C. Eelman, met bovengenoemde prijzen niet accoord Een protestactie zal dan ook op volle kracht worden ingezet en verschillende protest-vergaderingen staan -thans reeds op het program ma. Zoo vernemen wij, dat morgen te Den Burg een bijeenkomst zal plaatshebben, terwijl de N. Ilolland- sclie schapenfokkers Woensdag ochtend 20 Dec. te 10.30 in det Gul den Vlies te Alkmaar overleggen zullen wat hun te doen staat. tt Japansch schip met Duitsche la ding aan boord. Zaterdagmorgen om vier uur heeft het lapansche s.s. „Sanyo Maru", geladen met Duitsche machinerieën en stukgoed, de ha ven van Roterdam verlaten en om 6.55 uur heeft het schip bij Hoek van Holland Zee gekozen. Zooals men zich zal ^rerinneren zou het schip reeds de vorige week Zaterdag van Rotterdam naar Japan vertrekken. De la ding kan door de Engelschen als contra bande beschouwd worden, zoodat men thans zal moeten afwachten wat er zal gaan gebeuren wanneer het schip de Engel- sche controle zal passeeren. Evenals alle andere neutrale schepen werd de „Sanyo Maru" Zaterdag door de Engelschen aangehouden en doorzocht. Daar echter de „Order in Council" bepaal de, dat van de exportblokkade zouden zijn uitgezonderd Duitsche goederen, welke op 27 November al in eigendom aan neutralen toebehoorden, is de „Sanyo Maru" vrijgela ten zonder inbeslagname van goederen. Terugbetaling motorrijfuigenbe. Iasting van gevorderde auto's. De minister van Financiën heeft afwij zend beschikt op een verzoek van de K.N. A.C. en den A.N.W.B. om aan houders van motorrijtuigen, welke in de periode van 13 tot 16 November 1.1. werden gevorderd, resti tutie van motorrijtuigenbelasting te verlee- nen van 15 November af, inplaats van 1 December af, zooals thans op grond van vroegere ministerieele beschikkingen ge schiedt. Officieele lijst verschenen. De Britsche admiraliteit maakt hekend, dat aan boord van de Exeter gedurende het gevecht met de Graf Spee de volgende ver liezen zijn geleden: dooden 5 officieren en 56 minderen; gewonden 3 officieren en 20 minderen. Het hospitaalschip, dat de verzorging op zich zal nemen van de gewonden van de Exeter staat onder leiding van dr. Petty, die de leiding heeft van het Britsche zie kenhuis in Buenos Aires. Voorts bevinden zich aan boord drie doktoren, een radioloog en 12 verpleegsters. Ook een toestel voor x-stralen en andere chirurgische benoodigd- heden zijn ter beschikking. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Duitsche machines boven Engeland. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger in Frankrijk meldt, dat de Britsche strijdkrachten, die thans een sector van de Maginotlinie onder Fransch commando bezet houden, hun eerste verliezen hebben geleden. Tijdens nachtpatrouilles tusschen de Brit sche en de Duitsche voorposten vielen de eerste dooden en gewonden. Het terrein is hier oneffen en beboscht en tusschen de pijn- boomen en in holten leggen, zoowel de En- gelschen als de Duitschers kleine landmij nen. De patrouilles, die na het vallen van het donker rondsluipen, loopen door die mij nen voortdurend gevaar. EEN RAAD AAN ED EL ACHTBAR EN. A. B. K. bespreekt in een „Oproerige Krabbel" in het Volk de combinatie commis saris van een of andere ge nootschap en rechterlijk ambtenaar. Men doet dan, als ware dit een misstand der latere ja ren. Geheel mis, aldus A.B. K., die verder o.m. vertelt: Het is vele tientallen ja ren geleden, dat ik als ver slaggever in een groote straf zaak het getuigenverhoor heb bijgewoond van een der hoogste magistraten van het land. Deze was commissaris van de instelling, wier direc teuren terecht stonden. Dit verhoor behoort tot de pijn lijkste herinneringen van al wat ik ooit in 't openbare le ven heb bijgewoond. Sedert dien ben ik diep overtuigd geweest en gebleven, dat zulk een situatie niet moge lijk mag zijn. Het zit hem niet in het ge vaar voor rechterschap in een geding, dat tot zekere hoogte eigen zaak zou kun nen worden. In zulk een ge val zal de betrokkene zich van dat geding verre hou den, zonder dat de buiten wacht daar iets van ziet. Die dingen loopen gemakkelijk genoeg. „Pas op, pas op, zoo roepc men den geheelonthouder toe, kom niet dioht bij de wijngaard!" Oeroud is deze spreuk, maar geenszins ver sleten. De rechterlijke ambte naar, gesteld over de zwak ken, hoewel als mensch even zwak als één van hen, kan er zijn gewin mee doen. Blijft uit de buurt van de [Wijngaard, Edelachtbaren! „ONSOCIALE DAAD." De N. Rotterd. Crt. bespreekt den achteruitgang in onzen export van agrarische pro ducten, hoofdzakelijk bacon, boter en eieren. Nu zal het, aldus het blad, uiterst moeilijk zijn hiervoor een compensatie te vinden op de binnenlandsche markt. Het kan intussehen geen verwondering wekken, dat er, voorzoover het de boter betreft, weer een sterke aan drang is ontstaan om dit ar tikel, inplaats van de mar garine, in het binnenland te laten consumeeren. Vergeten wordt dan echter, dat een groot deel van de bevolking, wegens de financiëcle draag kracht, op de in vergelijking met boter veel goedkoopere margarine is aangewezen. Daarom zullen wij ons geluk kig mogen prijzen, wanneer de grondstoffen voor de mar garinebereid'ing welke grootendeels uit het buiten land komen ter beschik king blijven. Het kunstmatig weren van een goedkoop volksvoedsel als de margarine zou een in hooge mate onsociale daad zijn, vooral onder de huidige omstandigheden, nu het reëele inkomen van talrijken door de onvermijdelijke prijs stijgingen, dreigt te vermin deren. Nu zou men de gemobili seerde weermacht inplaats v. margarine ook boter kun nen verstrekken. Zoodoende zou zeer zeker een deel van het boteroverscbot in het binnenland kunnen worden geplaatst. Over deze moge lijkheid zijn bij herhaling vragen gericht tot dein mi nister van defensie. Het be zwaar is echter de groote kosten welke hiermede ge moeid zouden zijn. In land- bouwkringen stelt men daar om voor deze extra-uitgaven te bekostigen uit het Land bouwcrisisfonds. Een al te ondoordacht advies naar on ze meening, omdat er nog steeds groote bedragen uit dit fonds moeten worden be taald in verband met den landbouwsteun, maar daar tegenover de inkomsten ge ringer dreigen te worden. KUNSTMESTDISTRIBUTIE WÈL NOODIG? Het Handelsblad (lib schrijft; -.J,o bemestingsjaar 1 Juli 1938 tot 1 Juli 1939 hebben de Nederlandsche land- en tuin bouw in totaal verbruikt 501 millioen kilo stikstofhoudende 617 fosforzuurhoudende en 442 kalihoudende meststoffen, in totaal 1650 millioen kilo kunst mest, bevattende 95 millioen kilo zuivere stikstof, 108 zui ver fosforzuur en 135 zuivere kali. Op grond der toewijzings normen van de kunstmest- distnbutie en gelet op de ver deeling van grondsoorten grasland, akker- en tuinbouw' zou in totaal bijna driemaal zooveel zuivere stikstof en an derhalf maal zooveel fosfor zuur en kali zijn toegewezen als het werkelijke verbruik in het jongste bemestingsjaar bedragen. Tegen een dusdanig ruime toewijzing en dus gebruik van kunstmest bestaat natuurlijk geen bezwaar, want in vele streken zou de bodem op brengst door een intensievere bemesting aanzienlijk stijgen, maar daarvoor is noodig, dat er ook driemapl zooveel stikstof en speciaal anderhalf maal zooveel fosforzuur en kali beschikbaar is, dan tot dusver per bemestingsjaar werd verbruikt. Is dit inderdaad het ge val, welnu, waarom dan een distributie-organisatie in het leven geroepen?, Niemand zal toch verwach» ten, dat onze landbouw plot-' seling en spontaan drie, resp. anderhalf maal zooveel stik stof, kali en fosforzuur zal gaan gebruiken. zoodat bij zulk een uitbundige voor- raadpositie het instellen van een distributie volkomen over bodig moet heeten. Wanneer de kunstmest-po- sitie echter van dien aard is, dat de distributie, dus rant soeneering, een gebiedende ciscli is, dan moet het toch wel zéér vreemd aandoen, dat in totaal een hoeveelheid stik stof, welke drie en een quan- tum fosforzuur en kali, het welk anderhalf» maal zoo groot is als het onbeperkte verbruik in het achter ons liggende bcmestingsjaar, ter beschikking wordt gesteld. Vooropstellende dan, dat de beperking van de totale toe wijzing ten naaste bij juist is, waaraan wij, zoo besluit het Hdbld., echter niet willen twij felen,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8