Ruwe Handen, Ruwe Huid Purn Toonkunst- Uitvoering fcnW Niets nieuws onder de zon Vanmiddag op de schaats Morgen Derde Marine-Concert Nog 3 graden vorst Een Marineavond van cabaret en jool Dinsdag 19 December 1939 fJtacUnieuw-6 „Grosse Messevan Anton Bruckner en „Weihnachts-oratorium" van Joh. Seb.Bach te i EEN MODERNE VOLAUTOMATISCHE KALENDERKLOK pd3u*eó U wilt een dol gezellige avond beleven Tentoonstelling kerstgaven Kerst-Concert «De Zingende Jantjes" Wie heeft een voetbal te missen? Hedenmorgen 8 uur De overdracht van het commando zeemacht in Indië Kerstprogramma Casino Scheepvaartberichten ÏÏUiiLnefekicM&n, Hoofdpijn - Kiesoijn - Gevattën<oiidi* De „generale" van de af deeling der Mij. tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Den Helder directeur de heer A. J. Leewens vond gisterenavond plaats in de Bethel-Kerk, Julianapark. Het bestuur had de sympathieke geste, deze uitvoering toegankelijk te stellen voor de ge- mobiliseerden. Een twintigtal landsverdedi gers hadden deze uitnoodiging dankbaar aan vaard De Heldersche muziekliefhebbers mogen de afdeeling erkentelijk zijn, dat zij in de gele genheid gesteld werden. Bruckner's oeuvre te hooren. Deze componist van groot formaat aan schouwde het levenslicht in 1824 te Ansleben in Oostenrijk, maar hij werkte voornamelijk in Weenen, de stad van de meeste componis ten uit de 19e eeuw. Aan het einde der 19e eeuw stierf hij, waarmee helaas ook zijn wer ken symphonieën van het programma verdwenen. „Men" kende slechts de drie B's: Bach, v. Beethoven, Brahms. Dit klassieke trio had zoo de volle aan dacht, dat Bruckner het loodje moest leggen. ■Gelukkig gingen zijn werken niet voor goed onder het stof, zijn symphonieën, z'n Te Deum en niet in het minst zijn „Grosse-Messe" sie ren in de laatste 25 jaar de programma's van het Concertgebouworkest en andere groote orkesten in ons land en daarbuiten. Een muzikaal onrecht wordt hierdoor te niet ge daan. Men moet gevoel en religie bezitten om de verborgen geestelijke waarde van de Mis te kunnen apprecieeren. Dat er een groote aan trekkingskracht van uit gaat, moge blijken uit de historie. Alle componisten van naam en gezag trokken zich terug in de stilte, om hun krachten te wijden aan het componeeren eener Mis. Bach's „Hohe Messe" is daar het overtuigend bewijs van. Bach, de Protestant- sche componist bij uitnemendheid, moest zijn kunst uitleven in het componeeren daarvan. Ludwig van Beethoven liet ons zijn onver gankelijk en onovertrefbaar werk na: „Missa Solemnis; Mozart schreef er meerderen, waar van zijn Grosse Messe het beroemdst is. Verdi schonk ons zijn „Messa da Requiem". Dit is slechts een voorname greep; zij behooren tot de monumentale werken der muziek-litera- tuur. Bruckner's „Grosse Messe", waarvan we eenige fragmenten kregen te hooren, doet een beroep op bezinning, op concentratie. De inhoud is van hoogen abstracten aard. De sobere inleiding in „f" kleine-terts ge schiedt unisono. Hierna ontwikkelt de compo sitie een climax, die de zangers en zangeres sen in den geest van het werk interpreteer den. Met warme, innige overtuiging werd de Kyrie gezongen. De goede stemmen-verhou- ding kwam hier zeer tot haar recht. De solo stemmen, leden van het koor, vormden geen absolute eenheid met het koor, ondanks de goede qualiteiten die wij in hun stemmen mochten constateeren. Als tweede deel werd het dankbare j,Sanctus" gezongen. Dit gedeelte is een com positie op zichzelf. Dankbaar is het Dominus- scus-sabaoth. De harmonieën, welke de com ponist hier aanvaardt, zouden wij als goed modern kunnen aanvaarden. Het is een kern achtige harmonische opbouw, die onze ver wachting allerminst teleurstelt. De solisten, alt en tenor, verhoogen de klankkleur op dankbare wijze. Het geheel was van een onverbrekelijke rhythmysche eenheid. De helderheid der so pranen mochten wij hierbij bewonderen, ter wijl de alten toonden een gevoelsorgaan te kunnen tentoonspreiden, waarvan warmte en diepte de grondtonen vormden. Ook de man nenstemmen waren hier in volmaakt even wicht. Het a capella-gedeelte was van een verheven schoonheid. Bach's „Weihnachts-oratorium", hetwelk wij reeds eerder mochten hooren van de Hel dersche afdeeling, vroeg na Bruckner's Messe onze volle aandacht. Ook dit werk werd niet in z'n geheel gezongen. Over het werk zelf, behoeven wij niet uit te weiden. Het wordt in een adem genoemd met zijn Matthaus-Pas- sion. Een vergelijking tusschen deze twee wer-i ken, gaat evenwel mank! De Matthaus- Passie vormt een grootsch geheel, terwijl het „Kerstoratorium" eigenlijk uit zes cantaten bestaat, die later tot éen groot werk zijn ver- eenigd. Hierin overheerscht natuurlijk de majeur-stemming, dit spreekt voor zichzelf. Enkele koren willen wij hier aanstippen: Nr. 1: het Massale: „Ehre sei Gott.". Bach ziet niet op een nootje, hier is het als het ware een hoorn des overvloeds. Den zangers (essen) wordt geen seconde rust gelaten. Hier moet iedere executant op zijn qui-vive zijn, anders loopt het mis, on voorwaardelijk. De tenoren domineerden déAr, waar het noodig was en vereischt wordt. Het Het „schreeuwen", waaraan de meeste tenoren in koren zich vergrijpen, altijd ten koste van den subtielen inhoud, was niet aanwezig, .bravo. De tegenstellingen konden in dit koor wel meer toegepast worden. Een kleine matheid in het midden werd weggevaagd door de ecla tante overwinning aan het slot. Koraal no. 23, in de modus-perfectum ge schreven waardoor het wint aan souplesse en lichtheid houdt in zich verborgen het gevaar tot banale-interpretatie, maar de be- heerschte rhythmische voordracht toonde, dat dit gevaar meesterlijk was bezworen. Fuga no. 24, met inzet ter tenoren is van vroolrjk-opgewekten aard; de lichte begelei ding van den orgelist: Feike Asma, werkte hier suggereerend op de vocalisten. Met vol- werk, trompet incluis, werd het slotgedeelte prachtig vertolkt. De gedecideerde inzet van het slotgedeelte (no. 26!) dwong respect af. Den tenoren komt deze eer toe. Hiermede staat en ook valt dit zeer belangrijke koor: „Lasset uns nun gehen". De vaardigheid en beheersching van het ge- heele koor komt hier onvoorwaardelijk in het volle licht te staan. Op enkele plekken iets te ruw, maar gezien de algeheele uitvoering kun nen we dit op slot van den avond door de vin gers zien. De solisten waren van den allereersten rang. Hun namen waarborgen bij voorbaat een suc ces in muzikale beteekenis van het woord. Ans Stroink, alt, zong de Aria no. 19: „Schlafe, mein Liebster, gewiesse die Ruh'" op ongekende wijze. De crescendi en decres- cendi waren van hooge orde; de warme voor dracht getuigde van een onvoorwaardelijke weergave; de articulatie, ademtechniek en stembeheersching toonden, dat Ans Stroink een zangeres is, die haar benijdenswaardige taak ter harte neemt, waaraan vele mindere goden een voorbeeld kunnen nemen. Gerard van den Berk, tenor, hoorden wij ook reeds eerder in onze stad. Zijn tenorale klaarheid heeft hij ongerept bewaard. Met religieuse overgave vertolkte hij zijn recita tieven en aria's. Eenigszins gevoileerd op som mige oogenblikken, zal een kwestie zijn van tijdelijken aard, wij zijn hiervan overtuigd. Naast het koor en solisten zijn er nog stille werkers, die een niet te onderschatten aan deel hebben in het welslagen van een uitvoe ring als deze. Mevrouw C. W. VelthuysHuchshorn onze bekende stadgenoote begeleidde op de piano, temidden van de koristen. Haar slagvaardigheid is ons bekend, zij accompagneerde op de bescheiden wijze, welke in dit kader past. In hoogere regionen verborgen voor de gemeente troonde Feike Asma, achter z ij n instrument; het o r g e 1. Bij gebrek aan or kest, is het kerkorgel het aangewezen instru ment, dit te vervangen. De lichtheid, waarmee de recitatieven en aria's werden begeleid, de den wederom zien, dat de heer Asma Jr. zijn instrument beheerscht. Bij de forte- en de koorgedeelten kon hij zijn gaven en meester schap ten volle ontplooien. Zoo'n bespeling werkt stimuleerend op koor èn... toehoorders. Last not least, d e man waar alles om draait, op zoo'n belangrijken muziekavond als dezen: de dirigent, onze plaatselijke nestor: de heer A. J. Leewens. Hij leidde, dirigeerde en suggereerde op de beproefde wijze. Zjjn enorme taak heeft hij op onver beterlijke wijze vervuld. Van avond, als het er héélemaal op aankomt, zal het koor onder zijn leiding zeker op beheerschte wijze zijn taak vervullen. Moge vele inwoners van onze stad zich gedrongen voelen deze uitvoering bij te wonen. Men verzoekt ons in dit verband er op te wijzen, dat het kerkgebouw uitstekend ver warmd is. BIJ DFN in/RwesKHAnoft IJsbaan om half 2 open. Hedenmorgen hebben wij ons in verbinding gesteld met de gemeentelijke ijs-deskundigen en vernamen van hen, dat het vrijwel vast staat, dat hedenmiddag officieel het ijs goed gekeurd wordt en dat men zal kunnen rijden. Gisteravond heeft men de ijskorst op het Heldersche kanaal gemeten en het bleek -toen, dat de dikte daarvan reeds van dien aard was, dat verondersteld kan worden dat men den volgenden dag zou kunnen schaatsen. Wat de banen betreft, in de eerste plaats is daar het ijsveldterrein aan den weg naar Julianadorp. Het is de bedoeling, deze baan om 1 uur te openen. Het ijs is aldaar in goede conditie, zoo dat het er voor de aanhangers van Koning Thialf veelbelovend uitziet. Jammers is, dat het rijden in de avonduren gehandicapt wordt door den sper tijd. In verband aarmede is het niet mogelijk de verlichting aan te steken. Men is evenwel bezig tot het verkrijgen van een dynamo, waarmede men dan eendeel van de baan hoopt te kunnen verlichten. Ook op het Heldersche kanaal zal men kunnen rijden en op het deel Fortgracht tusschen Roode Brug en de brug aan den Middenweg. Uit het politie-rapport LANTAARNPAAL GESNEUVELD. Op de Kerkgracht is gisteren een lichtdrager door een onbekenden auto buiten dienst gesteld. DE DAGELIJKSCHE FIETS. Een rijwiel, geplaatst voor een perceel in de Keizerstraat, is gisteren door den eigenaar als vermist opgegeven. Aantrekkelijk programma Morgen vindt, zooals wij bereids aan kondigden, het derde marineconcert plaats in het Casino onder leiding van kapelmees ter Louis Leistikow. Het programma is wel zeer veelzijdig gehouden: er prijken zoo wel klassieke als licht-klassieke werken op, zoodat verschillende smaken hier. waar voor hun geld krijgen. Een „trekpleister" zal ongetwijfeld zijn het feit dat de heer Th. Donkers weder om enkele soli zal vertolken, namelijk op" fluit en piccolo. Het zal velen genoegen doen het spel van den heer Donkers weer eens te mogen beluisteren. Het programma Hieronder laten wij nog eens een opgave van de te spelen nummers volgen: Geopend wordt met de ouverture „Die Ge- schöpfe des Prometheus" van Von Beethoven, waarna volgt van Jozeph Haydn de Sympho- nie No. 2, bestaande uit de deelen adagio alle gro, andante, menuetto en allegro spiritoso. Na de pauze van J. Halvorsen „Kriegs- marsch" van C. St. Saëns „La Jeunesse d'Her- cule" (poème symphonique) welk nummer voor de eerste maal een stafmuziek-programma siert, en door den solist, met orkestbegelei ding a. Walzerrondo voor fluit en concert polka voor piccolo. Dit concert wordt besloten met de „Scènes napolitaines" van Jules Massenet. Wij spreken de hoop uit, dat velen zich mor genavond geroepen zullen voelen, bij dit con cert aanwezig te zijn. VRIJZ. NED. HERV, VROUWENVER. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie vestigen wij de aandacht op de kerst- wijdingsbijeenkomst op Donderüag a.s. te 8.15 uur in Centraal Kanaalweg. Zaterdagavond voert „Klaar voor Onderwater'' een non stop cabaret op. 25 en 35 cent p. plaats. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat Op morgen, Woensdag, zullen in het Evan gelisatiegebouw, Vijzelstraat, alle kerstgaven ter bezichtiging worden gesteld, terwijl daar bij tevens het houtzaagwerk van de jongens clubs ec. tentoongesteld zal worden. Men zal zeker, evenals vorige jaren daar weer een aantrekkelijk u'tstaliing krijgen van al het werk, dat in de afgeloopen maanden werd vervaardigd, of dat. cadeau werd ont vangen. Al deze gaven zu'len straks bezorgd worden bij de gezinnen waarvan men weet, dat ze behoeftig zijn en dat men de gave hard noo dig heeft. De tentoonstihng wordt gehouden van des middags 3 tot 10 uur en ieder is er hartelijk welkom. Men zie de advertentie. Op Woensdag 27 December. Op Woensdag 27 December a.s. vindt in Casino een Kerst-Concert plaats van Helders R.K. Knapen koor. „De Zingende Jantjes", met medewerking van Helders Kamer-Orkest. Het zeer aantrekkelijke programma omvat o.m. nummers van Schubert, Joh. Strausz, Martini, Gruber, Cath. van Rennes en Mozart. Men leze de desbetreffende advertentie. Een „ergens" gevestigd peleton luchtdoel mitrailleurs in Den Helder zou het op hoogen prijs stellen indien het, zoo mogelijk voor de Kerst dagen, voorzien zou worden van een voetbal. Speciaal diegenen, die niet met Kerstverlof kunnen gaan, zou men er ten zeerste mee ver blijden. Het leder kan men afgeven aan het loket van ons Bureau. Wij zullen dan zorgen, dat het voor werp op zijn bestemming komt. Burgerlijke Stand van Den Helder Opgave van 18 December 1939 BEVALLEN: D. BeersPostmus d.; J. F Helmstrijdvan der Kooij z.; E. W. Quant- van Twuijver z.; J. H. Reiche—Klein d.; H. G. Smit—Verkuijlen z.; W. J. M. Wilms—ten Tije z.; L. A. RoordaKoopman z. OVERLEDEN: A. Bongers v. 21 j.; B. Hoi- ting m., 73 j.; M. C. C. A. Brunsting v 4 m.; S. Lastdrager v. 58 j. Gisteren is de temperatuur in den loop van den morgen gestegen. De lage temperatuur van des morgens vroeg was dan ook al spoedig verdwenen. Tot ongeveer 7 uur bleef het 1.8 graden on der het vriespunt, terwijl de stand om 9 uur 1.2 graden onder dit punt was. In den nanacht nam de koude echter weer aanmerkelijk toe en hedenmorgen wees het kwik een stand van 3 graden onder 0 aan. Mat de vooruitzichten betreft, voor zoover men kan afgaan op de locale omstandigheden en de barometer zou men zeggen, dat het met de vorstkan- sen voor de eerstvolgende dagen iets aan den twijfelaclitigcn kant wordt. De barometer heeft de neiging tot zakken, terwijl er ook herhaaldelijk een vrij dichte bewolking gesignaleerd wordt. Met eenige zekerheid valt er echter niets te zeggen, zoodat afwachten de boodschap blijft. Aneta meldt uit Batavia: Gisteren heeft de overdracht van het com mando zeemacht door den aftredenden com mandant, vice-admiraal Ferwerda, aan schout bij-nacht Helfrich plaats gevonden. Vice-admiraal Ferwerda sprak een korte redevoering uit, war.ri.i lri er aan herinnerde, hoe hij in 1936 het bevel over de Zeemacht in Indië aanvaardde om Land en Koningin te dienen, volgens de diepe beteekenis van dit woord. Ik hoop hierin te zijn geslaagd, zoo zeide spreker. Hij raadde ieder aan om met vertrou wen de toekomst tegemoet te zien en het Nederlandsche volk te laten weten, dat het op de zeemacht kan bouwen en dat deze bereid is het hoogste te geven en zich op te offeren voor de rechtvaardige zaak welke zij dient. De aftredende commandant merkt daarna op: wat moed, beleid, geoefendheid en offen sieve geest vermogen, werd ons afgeloopen week getoond, toen kanonnen van 15 en 20 centimeter zegevierden over die van 28 cen timeter en lichte kruisers een zwaar-bewapend en sterk gepantserd schip tot wijken .dwon gen. Tot nog toe, zoo ging spr. voort, is ons het ergste bespaard, maar wij zijn op alles voor bereid en de kleine Nederlandsche zeemacht staat, wat geoefendheid betreft, zeker bij an dere, grootere machten, niet achter. Na deze woorden droeg de aftredende vloot voogd het commando over aan schout-bij- nacht Helfrich. Deze antwoordde op de woorden van zijn voorganger. Spr., verklaarde dat zijn taak slechts naar behooren te vervullen is, wanneer men kan rekenen op aller steun en medewerking. Schout-bij-nacht Helfrich eindigde met den heer Fer werda het beste te wenschen. De overdracht had plaats aan boord van een der, te Tandjong-Priok liggende, oor- oogsbodems. Hierbij waren aanwezig de eskader-com mandant, kapitein ter zee G. W. Stöve, de heer Langeler, hoofd-inspecteur van scheep vaart, de commandant van de maritieme mid delen en de havenmeester. De officieren, onder-officieren en man schappen stonden „achteruit" opgesteld. De overdracht ging gepaard met de wis seling van de vlag van den aftredenden com mandant door dien van den nieuw optreden den. Saluut-schoten en het spelen van het Wilhelmus verhoogden de bijzondere sfeer van deze plechtigheid. Kapitein ter zee Stöve bood, namens de broederschap van officieren, aan den heer Ferwerda een zijden vice-admiraalsviag aan. Onder het spelen van het Wien Neerlands bloed vertrokken vice-admiraal Ferwerda en schout-bij-nacht Helfrich van boord naar het departement van marine, waar de departe mentsleiding werd overgedragen. Tenslotte zijn van vice-admiraal Ferwerda en schout-bij-nacht Helfrich dag-orders ver schenen. In de versierde Casino-zaal en in Kerst stemming geïllumineerde zaal vinden op Zondag 24 Dec. en den len Kerstdag dans- middagen en -avonden plaats door het succes volle orkest Martin Roman, voorafgegaan door een Cabaret-avond van de Onderzee dienst-kazerne ten bate van het Marine Rampenfonds op Zaterdag. Den 2en Kerstdag komt het gezelschap van Herman Bouber met het populaire tooneel- stuk met muziek „De Jantjes". In Carré te Amsterdam maakten „De Jan tjes" 14 dagen achtereen uitverkochte zalen. BUS CONTRA AUTO. Op den hoek JulianaparkParallelweg heeft fen aanriidin9 plaats gehad tusschen een WACO-bus en een militaire personenauto, waar bij laatstgenoemde er het slechtst afkwam cn „besc,had'9ingen moest incasseeren. De WACQ-bus bekwam lichte beschadiging aan het linkervoorspatbord. We zouden de ruimte voor dit overzicht vandaag gevoegelijk blanco kunnen laten. Er is geen nieuws, hoewel er desniettegen staande belangrijke dingen gebeuren in Europa. De strijd aan het Finsche front gaat in felle hevigheid door. De Finnen be haalden, zij het met vrij groote verliezen, een belangrijk succes in Karelië. Aan het Westfront wordt meer gevochten dan de laatste maanden het geval was en de Brit- sche luchtmacht heeft voor de Duitsche kust het grootste luchtgevecht geleverd sedert den oorlog. Verschillende Duitsche toestellen en Engelsche vliegtuigen zijn daarbij naar beneden gehaald. Over het aantal zijn de berichten, als gewoonlijk, zeer tegenstrijdig en daardoor wordt op nieuw gestipuleerd welk een leugenachtig bedrijf de oorlog is. Verder valt er eigenlijk niets te vermelden. Er is geen aanleiding om ook maar een enkel lichtpunt naar voren te brengen, er zijn geen feiten, die wijzen op een belangrijke verscher ping van den strijd, er zijn direct geen kan sen tot uitbreiding van den oorlog tot andere mogendheden. Al deze dingen blijven wel boven ons hoofd hangen zoolang deze oor log duurt, maar de tijd wanneer een van hen werkelijkheid kan worden, is onbekend en on berekenbaar. Wel duidelijk is b.v. uit de rede van den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, waaraan wij onze beschouwing van gisteren wijdden, gebleken, dat Duitschland den oorlog vijf jaar te vroeg is begonnen. Vijf jaar die noodig waren voor den binnenlandschen op bouw en voor het gereedmaken van zijn defen sie. Dat is geen geringe periode. Heel het op bouwende werk is nu plotseling stil gezet en dat is ook van groote beteekenis op de ontwik keling en uiteindelijke beslissing van den strijd. Dit niet gereed zijn van Duitschland zal waarschijnlijk ook de oorzaak zjjn van de tot nog toe voorzichtige en bedachtzame wijze van oorlogvoeren van het Derde rijk. Men heeft geen dingen gewaagd, die te grooten inzet van materieel en menschen vroeg en zooals we hierboven schreven, er is geen aanleiding om te veronderstellen, dat Duitschland daartoe in afzienbaren tijd over zal gaan. Maar de toestand van het Derde Rijk laat ook een langen oorlog niet toe en zoo blijven verrassingen mogelijk. A.S. ZATERDAG voor het Mar. Rampen Fonds in Casino. GROOT BAL NA. WIJDINGSDIENST V. C. J. B. In de Westerkerk wordt a.s. Woensdag een wijdingsdienst gehouden, waar o.m. de plaatselijke afdeeling van den Vrijz. Christelijk. Jongeren Bond haar medewerking verleent met de weergave van de roeping van Johannes, hij, die den komenden Messias een wegbereider moest zijn. NIET ZUIVER. Een partij oud ijzer, door een opkooper alhier aangeboden, bleek geen zuiver verleden te hebben. Voor het overgroote deel bestond zij uit spoor rails, welke door diefstal bij den opkooper verzeild waren geraakt, MISLUKTE AUTO-INBRAAK. Een auto-eigenaar deed aangifte, dat men tijdens zijn afwezigheid getracht had zijn portieren, welke gesloten waren, te forceeren. Dit was mislukt, evenals dezelfde poging bij de kofferbergplaats. Echter waren de sloten zoodanig toegetakeld, dat de eigenaar zelf geen toegang meer tot zijn auto kon krijgen. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Marnix v. St. Aldegonde, t„ 15 Dec. v. Soerabaja. Tabinta, u„ 17 Dec. te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Maasdam, 16 Dec. te New-York. JAVA—NEW-FORK LIJN. Japara, 16 Dec. v. Batavia. Palembang, 16 Dec. v. Kaapstad. Tapanoeli, 17 Dec. v. St. Vincent. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Bengalen, 17 Dec. te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, t„ 18 Dec. te Suez. Garoet, u„ pass. 17 Dec. Point de Galle Kedoe, t„ pass. 15 Dec. Point de Galle. Kota Agoeng, u„ 16 Dec. v. Suez. Kota Baroe, u„ 17 Dec. te Batavia. Marken, 16 Dec. te Rotterdam. Slamat, t„ 16 Dec. v. Port Natal. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bennekom (charter), 17 Dec. te Belawan. 1tB' 'f bevorderd tot luitenant ter zee le kl de luit. ter zee 2e kl. F. T. J. Janssen en tot kapitein der mariniers de eerste-luit. der mariniers F. J. van der Ende. Mijnhartjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefddoos 10 ct.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 17