Laat die boeien aehtêr! Paravanes voor onze Koopvaardijvloot Onze eerste Oorlogsleening Het leege schip bij Terschelling „Soldaat met sterren Op het spoor van Johanna? Ernstig ongeluk Geen luchtgevecht boven ons land bij Bloemendaal Twecde Kamer Baadt met Dc kleine belegger schreef wel in Postvluchten op Indië Bomaanslagen in Engeland Verklaring van 21 Amerikaansche landen verwacht *1 De kweekelingen met acte ver geleken met officieren, die een soldatenzakgeld krijgen. De suikercent. Indisch advies over de spelling ontvangen. Rapport over de bezoldiging van klooster onderwijzers ge reed. De Tweede Kamer nam gisteren z.h.st. een aantal wetsontwerpen aan, waaronder het aangevraagde buiten gewone crediet van f 100 millioen voor de voedselvoorziening. De heer van Gelderen (soc. dem.) is er tegen dat de distributiekosten op den sui kerconsument verhaald worden en zegt dat het totaal bedrag, f 4.8 millioen grooter is dan de gemaakte onkosten. De suiker is al zeer zwaar belast. De heffing voor het Land bouwcrisisfonds is bovendien hooger dan de steun aan de bietenverbouwers. De minister handhaaft zijn standpunt. Het is overigens onmogelijk, voor elk artikel de kosten pre cies af te meten. Voorts gaat onder de hamer het ontwerp, waarbij aan naamlooze Vennootschappen, welke in overzeesche gebieden gevestigd zijn, toegestaan wordt hun zetel te verplaat sen, „Soldaten met sterren." De Kamer heeft de begrooting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen afgehan deld. Hoofdschotel is het instituut Kweelin gen met acte. Verschillende sprekers vra gen een eind te maken aan de onredelijke belooning van de 4500 jonge menschen, die toch moeilijk bij het onderwijs gemist kun nen worden; zij hebben recht op een onder wij sbelooning. De heer Suring (r.k.) zegt, dat. deze kwee kelingen niet „onderwijzer" genoemd wor den, doch hetzelfde werk doen. De minister van Defensie zou evengoed het instituut kunnen invoeren van „soldaat met sterren", in de plaats van officieren (daverend gelach). Zij zouden dan volstaan met het zakgeld van den soldaat, doch of- firiersdienst doen. De heeren Kersten (st. ger.) en van Hou ten (c.d.u.) zien een oplossing in de verla ging der salarissen van kloosterlingen-on derwijzers. De vernieuwing. De heer Truyen (r.k.) dringt aan op vernieuwing van het onderwijs; de mem. van antwoord is in dit op zicht teleurstellend. Ook ten aan zien van de lichamelijke opvoeding wordt te veel een houding van af wachten aangenomen. Opriohting bijzondere scholen. De heer Wendelaar (lib.) zegt dat soms een formeele verklaring de werkelijkheid niet dekt, als het gaat om het aantal leer lingen voor oprichting van een bijzondere school. Spr. critiseert gevallen in Maurik en Doetinehem. De heer van Dijken (a.r.) is echter van meening, dat het tegengaan van ongegron de beslissingen voldoende geregeld is. In zijn antwoord op de Woensdag en Don derdag gehouden beschouwing zegt minister Bolkestein o.m., dat het advies over het rapport betreffende het spellingvraagstuk van het gouvernement van een der overzee sche gebiedsdeelen reeds is ontvangen. Voor weder-invoering van het ambulantisme van het schoolhoofd zegt de minister niet te voelen. Landbouwverlof. Het landbouwverlof wordt volgens de wet ten hoogst twee weken per jaar gege ven. Is het meer, dan gaat dat buiten de wet. Indien het noodig is, zal spr. dit na der overwegen. Als de land arbeiders wet moeilijkheden ondervindt van dit verlof, is daartoe temeer aanleiding. Spr. wijst pensionneering van onderwijzers op 55-jarigen leeftijd af. De kloosterlingen onderwijzers. Ten aanzien van de bezoldiging van kloos terlingen-ondeiwijzers is advies gevraagd en ontvangen van de commissie van over leg in ambtenarenzaken want hierbij zijn ook andere ambtenaren dan onderwijzers betrokken doch de regeering heeft nog geen gelegenheid gehad dit rapport in stu die te nemen. Leerlingenschaal gaat voor! Wat de kweekelingen niet acte be treft, verklaart de minister, dat hij primair acht de verlaging van de leerlingenschaal. Eerst daarna indien dit dan nog noodig is zul len maatregelen tegen deze instel ling kunnen worden getroffen. Nog altijd is spr. de meening toegedaan, dat jongelieden er beter aan toe zijn wan neer zij voor een bescheiden vergoeding werken dan wanneer zij werkeloos rond- 1 oo pen. Nadat nog enkele sprekers bij overige af- deelingen het woord hebben gevoerd, waar bij de heer Wendelaar (lib.) den minister dankt voor de restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar, wordt dit begrootings- hoofdstuk zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de communisten en den heer van Houten (c.d.u.) tegen. Na een sluitingsrede van den voorzitter, mr. van Schaik, wordt de Kamer tot nade re bijeenroeping gösloten. Wèl een kabelballon gezien. De regeeringspersdienst meldt: Een der avondbladen heeft een bericht verspreid volgens hetwelk gisteren boven Utrecht een luchtgevecht tusschen vreemde en Nederlandsche vliegtuigen zou zijn gele verd. Dit bericht mist eiken reëelen grond. Bedoeld wordt een verslagje in de Tele graaf van gisteravond, dat was gepubli ceerd in verband met een ander bericht van den Begeeringspersdienst over het verschij nen van vreemde vliegtuigen boven de Ve- luwe. Laatstbedoeld bericht van den R.P.D. vindt men elders in dit blad. De Tel. gewaagde van hevig geschutvuur in de omgeving van de stad Utrecht, waar door honderden menschen op straat wer den gelokt. De menschen zouden zelfs parachutes ge zien hebben, waarmede de aangevallen vlie gers trachtten zich het veege lijf te redden Het publiek heeft echter, naar aan het blad van militaire zijde verklaard werd, waar schijnlijk kleine rookwolkjes van het ge schutvuur voor parachutes aangezien. Wèl een kabelballon Volgens de Msb. is een kabelballon bo ven Utrecht waargenomen. Omstreeks twaalf uur werd op zeer groote hoogte boven Utrecht een ballon opge merkt, welke waarschijnlijk in het buiten land ergens van zijn kabel was losgeslagen. Daar deze gevaarten enkele weken geléden hier te lande nogal wat schade hebben aan gericht heeft om den ballon onschadelijk te maken een patrouilleerend vliegtuig een aan tal schoten daarop gelost. Doordat het zicht tengevolge van het fraaie weer bijzonder goed was, heeft de ballon de aandacht getrokken van zeer ve len. WIE ZAT IN DE AUTO MET DEN ROODEN MOTORKAP? Een geheimzinnig telefoontje. De Amsterdamsche politie verzoekt in lichtingen over twee mysterieuse gevallen, welke misschien licht zouden kunnen bren gen in de verdwijning van de 18-jarige Jo hanna de Nigtere, die, zooals overbekend na een sollicitatie in de hoofdstad op Zater dagmiddag 18 Nov. j.1. spoorloos is verdwe nen. In de eerste nlaats heeft een meisje, dat veel op To de Nigtere geleek, in den avond van 22 November te half twaalf, loopende op dea weg vaa Breda naar Dordrecht, ter hoogte van Zevenbergschehoek den be stuurder van een militaire auto aangehou den en dezen gevraagd of hij ook naar Rotterdam reed. Op zijn ontkennend ant woord heeft zij hem den weg naar Rotter dam gevraagd. Omdat het toen echter al laat was, heeft het meisje voor dien nacht onderdak gezocht in de buurt. Den volgen denochtend, Donderdagochtend, tegen negen uur is zij, zooals degenen bij wie zij den nacht heeft doorgebracht hebben verklaard met een vrachtauto met rooden motorkap in de richting Dordrecht gereden. De commissaris der 2e sectie te Amsterdam bureau Marnixstraat 148, verzoekt dén be stuurder van deze vrachtauto zich tot het geven van nadere inlichtingen bij hem be kend te willen maken. Ook het meisje, dat met deze vrachtauto is meegereden, en dat, naar de politie ter ore is gekomen, een groote gelijkenis ver toont met het vermiste meisje, van wie men echter veronderstelt, dat zij Jo de Nigtere niet is, wordt verzocht zich bij de politie te willen melden: Marnixstraat, 148. Een geheimzinnig telefoongesprek. Het tweede geval betreft een meisje, dat op Woensdag 22 November des middags te ongeveer vier uur, waarschijnlijk in een telefooncel in Den Haag of naaste omge ving, Loet C. Rarnstijn's Filmstad heeft op gebeld. De telefoniste dezer onderneming doelde de, politie mede, dat een vrouwestem bad gevraagd of men iemand kon gebrui ken voor de film. Zij meende een naam die klonk als „An- nie van Nigte" te hebben verstaan. Daarop hoorde de telefoniste, dat de stem tijdens dit telefoongesprek tegen een derde zeide: „waarom vind je het stom, dat ik mijn naam heb genoemd'? Ze hebben hem toch niet verstaan." Ook deze vrouw of dit meisje verzoekt de commissaris der tweede sectie te Amster dam, bureau Marnixstraat 148, zich bij hem te willen aanmelden tot het verstrekken van nadere inlichtingen. Op den onbewaakten overweg vinden twee mannen den dood. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg in den spoorweg Haarlem-Velsen nabij het station Bloeimendaal een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een vrachtwagen van de firma Houtgraaf werd hier gegrepen door een sneltrein, wel ke om 15.04 uur uit Haarlem vertrekt. Beide in de cabine zittende personen, van der V. en van G., beiden gehuwd en vader van resp. 5 en 2 kinderen, waren op slag gedood. De versplinterde auto werd in stuk ken langs de spoorbaan teruggevonden. Beide slachtoffers waren te Haarlem woonachtig. Vermoed wordt, dat het stationsgebouw den bestuurder belet heeft den trein te zien aankomen. Verkouden? Rheumatisch? Hinder lijke wintervoeten? Laat het zoute water, geholpen door de millioenen koolzuurbelletjes van het verjongende Badzo-bad, U nieuwe kracht toe voeren. Geef U eens over aan de weldadige werking van een naar dennen geurend Badzo-bad en voel U weer fit worden. 1 K.G. pakken voor voetbaden 20 ets. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: 3 K.G. pakken 43 ets. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. Vraagt gratis brochure! N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO DERTIG STEL IN DUITSCHLAND BESTELD. LICENTIERECHTEN AAN NEDERLAND VERKOCHT. Op de vragen van den heer Donker be treffende de noodzaak van paravanen ter beveiliging van onze schepen tegen mijnen, hebben de ministers van Defensie, van Wa terstaat en van Economische Zaken geant woord, dat het inderdaad juist is, dat de K.N.S.M., na het uitbreken van den oorlog, op 1 September j.1., drie stellen paravanes bij de marine heeft besteld door bemiddeling van den Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart. Sinds 1937 zijn de Nederlandsche reederijen door lezingen, tentoonstellingen en demon stratievaarten met paravanen, ingelicht over het nut en liet gebruik daarvan. Nadat bij de eerste proefnemingen nog fouten werden ontdekt, die ver betering eischten, kon in December 1938 een geslaagde proef met het m.s. „Clea" gehouden worden, waarna door den Rotterdamschen Lloyd (14 stel), de Nederlandsch-Indische tank stoomboot mij. (44 stel), en de stoom vaart mij. Nederland ('2 stel) werden besteld, die in September j.1. alle wer den ontvangen. Nadat in Juni j.1. met het m.s. „Brastagi" opnieuw een demonstratievaart werd gehou den, zijn eerst na het uitbreken van den oorlog andere reederijen, waaronder de K.N.S.M., ook tot bestelling overgegaan. In Duitschland 30 stel besteld. Vanwege het departement van Defensie zijn direct na het binnenkomen der aanvra gen, op 14 September, in Duitschland 30 stel paravanes besteld, zijnde het grootst moge lijke aantal, dat op korten termijn in het buitenland was te krijgen. De overige para vanen worden hier te lande in licentie ver vaardigd. Er moet rekening mede worden gehouden, dat zelfs in vredestijd voor een dergelijk precisie-instrument als een paravane een levertijd van 8 maanden bedongen werd,, voor de in SeptemberOctober bestelde pa ravanen is deze levertijd tot 47 maanden kunnen worden gereduceerd. Licentierechten aan Nederland verkocht. De voor de koopvaardijvloot bestem de paravanen zijn van Duitsche ori gine; de licentierechten zijn thans aan den Nederlandschcn Staat ver kocht onder voorbehoud, dat de aan maak alleen zal geschieden ten be hoeve van de Nederlandsche Marine en Koopvaardij. Daar de Nederlandsche Staat zich tot ge heimhouding dezer constructie tegenover derden verplicht, kan de aanmaak hier te lande van deze paravanes alleen geschieden vanwege of in opdracht van het departe ment van Defensie. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat Nederlandsche reederijen in Frankrijk, Engeland of Italië rechtstreeks paravanes kunnen bestellen; de levertijd zal vermoedelijk niet korter zijn dan de boven genoemde, terwijl een type verkregen zou worden, afwijkende van dat, waarop inder tijd de keuze is bepaald en waarmede nieu we proeven zouden moeten worden geno men. Verplichting voor de reederijen? De Minister van Waterstaat heeft een commissie benoemd, die over de noodzake lijkheid van paravanes advies zal moeten geven. De genoemde drie ministers zullen hun oordeel ten aanzien van het stellen van een verplichting aan de scheepvaartmaat schappijen na het advies dezer commissie kunnen bepalen. INTERVIEW MET DEN MINISTER VAN FINANCIëN, JHR. MR DE GEER. Het A.N.P. heeft aan den minister van Financiën gevraagd, of hij ook eenige mededeeling kon doen om trent het gehalte der beleggers, die voornamelijk aan de jongste staatsleening hebben deelgenomen. De minister verklaarde zich hiertoe bereÊd. Het zijn zeide Z. Exc. voornamelijk de particuliere beleggers geweest, en onder hen vele weinig vermogenden, die naar mijn inlichtingen krachtig hebben medege werkt. De opmerking in enkele bladen, dat, door de belastingfaciliteit aan de vermo gensbelasting en de verdedigingsbelasting te verbinden, de houders van kleine en middenvermogens zijn afgeschrikt, is dan ook met de feiten in strijd. Daarentegen hebben de groote instellingen, op enkele sprekende uitzonderingen na, ge meend zich van deelneming te moeten ont houden, hetzij hun deelneming tot een zeer bescheiden bedrag te moeten beperken. Waar onder het aanzienlijk aantal kleine inschrijvers er blijkbaar vele zijn, die zich met moeite voor dit geval liquide hebben kunnen maken, hééft zich reeds de vraag opgedaan, of, wanneer straks een gedwon gen of semi-gedwongen leening zal moeten volgen, hiermee niet rekening ware te hou den. Die vraag ging de minister voort is mijns inziens bevestigend te beant woorden. Ik stel mij dan ook voor om, in dien het tot zulk een, leening mocht komen, een bepaling op te nemen, dat de thans te ontvangen obligaties desgewenscht voor 100 pet. in ontvangst zullen worden genomen bij de storting op do gedwongen of semi-ge dwongen leening. Bij de vaststelling van 't bedrag dier laatste leening zal met deze af lossingsmogelijkheid maximaal honderd millioen omvattende dan vanzelf reke ning moeten worden gehouden. Semi gedwongen leening. Het spreekt venzelf, dat dit meebrengt, dat de evcntueele gedwongen of semi-ge dwongen leening dan tot hetzelfde rente percentage zal moeten worden uitgegeven als de huidige leening. Werd een lager percentage gekozen, dan zou de geboden faciliteit voor de tegenwoor dige inschrijvers zonder waarde zijn en dan ook door niemand worden 'gebruikt Werd een hooger percentage gekozen, dan zouclen de thans toegewezen obligaties een agio krijgen waarvoor geen reden bestaat. De vraag, of wanneer het tot een ver plichte leening komt, de methode van „den stok achter de deur" (dus van de semi-ge dwongen leening) zal worden gevolgd als in de jaren 19141918, dan wel een zuiver gedwongen leening zal worden uitgeschre ven als in 1919, is nog niet voor beantwoor ding vatbaar. De administratieve omslag, die aan de laatstgenoemde oplossing ver bonden is maakt het eerste het meest waar schijnlijk. Het ligt voor de hand, dat in dat geval ook ditmaal, evenals in 1914 en volgende jaren, de in i-eserve gehouden gedwongen leening een lager rentetype zal moeten ver- toonen dan de semi-gedwongen leening zel ve. Waar de laatste, om de reeds aangege ven reden, tegen 4 pet. zal moeten worden uitgegeven, zal dan derhalve de rente van de in reserve gehouden leening daarbene den moeten blijven. Zeventien schipbreukelingen in IJmuiden aangekomen. Gisteravond om half zes is het Zweedsche s.s. „Venem" in de buitenhaven van IJmui den aangekomen. Aan boord van het schip bevonden zich zeventien schipbreukelingen van het Zweedsche s.s. „Vega", dat, zoo als wij elders in dit blad melden, in den nacht van Woensdag op Donderdag op de Westergronden is gestrand. Drie der opva renden hadden zware en clrie andere lichte verwondingen opgeloopcn. DUBBELE RAMP. Aader is gebleken, dat de „Vega" alvorens op de Westergronden te zijn gestrand, op een mijn is geloopen, waarbij het schip midscheeps aan stuurboordzijde uiteen is gereten. Dit is reeds Woensdagavond om zes uur gebeurd. Het schip werd daarbij van voren getroffen. Onmiddellijk begaven de zeventien leden tlgi bemanning zich in de sloepen, waarna ZIJ werden opgepikt door de „Venern" welk schip op enkele honderden meters achter de „Vega" voer. De „Vega" bleef op zijn lading, welke uit hout bestond, drijven en strandde later op den avond in 'de Wes tergronden. Do Zweedsche consul te IJmiii- de, de heer L. Dijkse, was gisteravond bij de aankomst van de „Venern" aanwezig, over de schipbreukelingen te ontfermen. Een ambulance-auto van het I oode Kruis stond gereed om de drie ern- h, f= f„e"Rondon "aar het Antonius Zieken- licht over te brengen. De clrie licht gewonde opvarenden werden, alvo rens zij van boord gingen door een genees heer behandeld. Vervolgens gingen zifi met de ongedeerd gebleven leden der benmn mng naar een hotel, ten eindewat op hun verhaal te komen. De „Venern" die op weg was \an Pitea naar Antwerpen, zou he denochtend om vier uur haar reis vervol- Op de heenreis landde de PeR. kaan gisteren te Jodhpur, terwijl de Oehoe en de Emoe op de terug, reis resp. te Basra en Medan arri veerden. ZELFS POSTZAKKEN ZIJN GE VAARLIJK. - ONTPLOFFINGEN TE LONDEN. j Geheimzinnige explosie in. een staalfabriek. Brieven welke een brandbare stof bevat., ten, zijn in vlam geraakt in eeni mailze^ op het station van Degreat Western Rap, wa'y en in de sorteerzaal van het postkan* tooi' van Wolverhamnpton. Er werd weinig schade aangericht Niemand werd gedeerd, In een postkantoor in het Noordwesten van Londen zijn gisteravond drie brand, bommen ontploft. Een man liep lichte brandwonden op. Alle Londensche postkantoren zijn gewaar, schuwd. Er is ook nog een bom gevonden in het Kingsway postkantoor te Londen, doch deze heeft geen schade aangericht. Ook in het postkantoor van Paddington in het westen van Londen heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij 9 of 10 ambtenaren licht werden gewond. Gisteravond is bij een ontploffing in een fabriek der English Steel Corp. een arbet* der gedood. Er zijn zes werklieden gewond, De ontploffing, welke tot een mijl in den oni. trek te hooren was, heeft zich voorgedaan in een transformatorenhuisje. De schade is aanzienlijk. Er wordt een onderzoek inge* steld. De LRA. weer actief, In het sorteerbureau van het hoofdpost* kantoor te Birmingbam zijn gisteravond 200 Kerstbrieven vernield door brandstichtende „briefbommem" afkomstig van het Iersche republikeinsche leger. Vijf bommen ontploften, doch de beaimlbten wisten het vuur terstond te bedwingen. Een hulpbeambte liep brandwonden aan de ar. men op. Twee branden in brievenbussen, die zich gisteravond te Crewe hebben voor gedaan, zijn naar men gelooft eveneens het werk van het Iersche republikeinsche leger. Eerbiediging der neutrale zfinf verlangd. De Unjted Press 'verneemt uit be trouwbare diplomatieke bron, dat Brazilië een voorstel zou hebben ge daan dat door de Vereenigde Staten en Argentinië goedgekeurd is en waarbij door de 21 Amerikaansche landen verklaard wordt, dat elk oor logsschip van een oorlogvoerenden staat, dat de neutraliteitszóne schendt, of het schip al dan niet be schadigd is, in geen enkele Ameri kaansche haven hulp zal worden verleend. f De secretaris van den president, Early, zeide echter dat hij niets omtrent dit voor* stel gehoord had, ofschoon in diplomatieke kringen gezegd wordt, dat dit voorstel door Sumner Welles aan Roosevelt zou zijn voor* gelegd. Hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken zeiden nog, dat de Ver eenigde Staten geen deel hebben aan de; be slissing van de regeering van Uruguay, waar* bij de. „Graf Spee" orders kreeg om Monte* video te verlaten, ofschoon men nauw con* tact. met die regeering heeft gehouden, ten* einde van de situatie op de hoogte te blijven. Volgens Associated Press worden door de Amerikaansche mogendheden deze. twee voorstellen overwogen: 1. Oorlogsschepen, welke een toevlucht zoeken in Pan-Amerikaansche havens, moe ten automatisch worden geinterneerd. 2. Oorlogsschepen in een slag beschadigd en in dergelijke havens een toevlucht zoe* kende, moet iedere bijstand worden geweij gerd en aangezegd worden te vertrekken of zich aan interneering te onderwerpen. "WEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.S.B. Het presidium van den Kon. Ned. Schaal senrijders Bond heeft de volgende wedstnj* den uitgeschreven: Op Vrijdag 22 Dec. (heden) het kampi' oenschap voor de provincie Groningen M het hardrijden voor amateurs over 500' loOO en 5000 meter, georganiseerd door 0 ijsclub „Fivelgo" te Appingedam. Op Maandag 25 Dec. het kampioenschap van de provincie Noordholland in het har rijden voor amateurs over 500, 1500 efl 5000 meter, georganiseerd door de Berg0' IJsclub te Bergen. Op Dinsdag 26 Dec. nationale wedstrijd0 in het hardrijden voor amateurs over 1500 en 3000 meter op de banen van 0 Amsterdamsche IJsclub ter gclegenhei van het tienjarig bestaan van de Neder landsehe Voreeniging ter bevordering va het Hardrijden op de Schaats. Op Dinsdag 26 Dec. het kampioenschap van de provincie Groningen in het schooi rijden voor dames en heeren, georganise door de ijsclub „Fivelgo" te Appinged010*

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10