De man van het politieke „vredeswerk" Ruwe schrale huid THE FOLIR BLUE SWINGERS Klaar voor onderwater Vrijdag 22 December 1939 Tweede Blad £tadinieuwJ AMERICAN BLEND WÊtLmmmmm Bij het monument Voor hen die vielen", werd door generaal I. H. Reijnders een krans gelegd Opperbevelhebber van Leger en Vloot in de Stelling De feestavond van den Onderzeedienst Soldaat door 't ijs gezakt Burgerlijke Stand van Den Helder Zeekrijgsraad Willlemsoord 2e Kerstdag versch brood DANS- en CABARE1 UtlUtLAöl Morgenavond in Casino: Bal met verrassingen na Militairen 25 ct. Burgers 35 ct. Zegt het voort! Hoe staat de tegenwoordige jeugd tegenover volwassenen? UtaaA yaati fieen? Temperatuur en Barometerstand Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reijnders is Donder dag een bezoek gebracht aan de stelling van Den Helder. Nadat in den loop van den mor gen diverse militaire objecten in Friesland en aan de kust geïnspecteerd waren, arriveerde de generaal ten paleize van den Commandant der Marine te Willemsoord, schout bij nacht H. Jolles, alwaar tevens de lunch gebruikt werd. De hooge bezoeker was in gezelschap van zijn beide adjudanten, den luitenant ter zee le kl. Mar.-Res. v. Doorninck en den kapitein Opsomer. Te omstreeks 2 uur stelde zich op het Ha venplein, terzijde van het monument „Voor hen die vielen", een compagnie op, bestaande uit 4 secties, en onder commando van den luitenant ter zee le kl. J. A. M. v. d. Brugh. Eveneens was aanwezig de stafmuziek dei Koninklijke Marine onder leiding van kapel meester Leistikow'. Toen de generaal arriveerde was deze in gezelschap van den commandant der marine en diens adjudant, den luitenant ter zee le klasse B. J. Velderman, zijn beide hiervoorgenoemde adjudanten, en kapitein Uyterschout van den Generale Staf. De luit. ter zee le kl. van Vrees wijk, die zich des morgens eveneens in het gezelschap van den generaal bevond, was hierbij niet aanwezig. De kapel speelde het „Wïen Neerlands Bloed", waarna de generaal de compagnie inspecteerde. Hierna speelde de kapel nog „Merck toch hoe sterck" van Valerius, terwijl door den generaal een bloemen hulde aan den voet van het monument ge legd werd. Het waren witte chrysanten, samengebonden door een rood-wit-blauwe krans. Bij het neerleggen sprak generaal Reijnders de woorden: „Ik betuig eerbie dig hulde aan de nagedachtiensc van hen, die vielen voor Vorstin en Vaderland". Na deze plechtigheid vertrok de generaal, om zich met zijn gevolg op te stellen op het defileerplatform in den tuin van het directie gebouw. Het was hierlangs, dat de troep defi leerde, terwijl de kapel de door den heer Leis tikow nieuw-gecomponeerde „Generaal Reijn- ders-marsch" speelde. Na het défilé ontbood de generaal den heer Leistikow bij zich, om dezen zijn compliment te maken. Zij nog vermeld, dat zich op het defileer platform eveneens bevond de chef staf der Marine, kolonel J. G. van den Berg. Na het défilé begaf de generaal zich aan boord van den tegenover het Paleis liggenden mijnenlegger, alwaar eveneens een inspectie plaats vond. Op het moment dat de hooge be zoeker de valreep betrad werd de onderschei- dingsvlag van den generaal geheschen. Te omstreeks half vier vertrok de opper bevelhebber weder uit Den Helder. Zij nog vermeld, dat van des morgens 10 uur af op het Wierhoofd de vlag van den Opperbevelhebber wapperde. Kocht U al een kaart? Nog eens wijzen wij op den morgenavond te geven cabaretavond van de amusementsver- eeniging van den Onderzeedienst „Klaar voor Onderwater". Het belooft een avond van groot vertier te worden, iets waar de eerste uit voering ,de vorige maand in Musis Sacrum gehouden, borg voor doet staan. Men krijgt een zeer gevarieerd programma te zien: alle soorten kleinkunst worden op de planken „bedreven", terwijl men voorts di verse verrassingen op het programma heeft staan. Het kan niet anders of het wordt een gezellig feest, temeer waar ook het bal in be proefde handen zal zijn en in zijn soort een evenement belooft te worden. De prijs werd laaggehouden: slechts 25 cent voor militairen en 35 cent voor burgers. Zooals bekend is de opbrengst bestemd voor het Marine Rampen Fonds. Kaarten verkrijgbaar bij: Drukkerij de Boer; Boekhandel Daan Schreuder, Egner en Duinker; Sigarenmagazijn Henk Mes- ker, Spoorstraat; Stegehuis, Weststraat en Piet Snel, Koningstraat. Voorts des avonds aan de zaal, voor zoover voorradig. Gisterenavond te omstreeks 6 uur, was een soldaat bezig met schaatsenrijden op het Sin gel. Hij was daarbij zoo onfortuinlijk in een wak te rijden. Het gelukte hem er uit te krabbelen, hoe wel dit nogal met veel moeite gepaard ging, daar het ijs aan de kanten steeds afbrokkelde. Hij werd ten huize van den officier-vlieger Beets binnengebracht, alwaar men den onfor- tuinlijken soldaat van Sroge kleeren et cetera voorzag. Opgave van 21 December 1939 BEVALLEN: L. C. de Geus-Roos z. GEHUWD: A. J. Bruin en C. Heesbeen; C. J. Drost en N. Kraaier; D. Kooijman en C. A. Does; L. Tinbergen en T. P. J. Frensdorf. OVERLEDENWed. N. de Jonge, geb. Krijns 62 j.; T. T. Gill 78 j.; M. H. Schadee, geb. van Leuwen 35 j.; K. Bak 61 j. Kon hjj niet looppassen De zeemilicien mar.-troepen 2e kl. H. H., staat terecht terzake het feit, dat hij 13 Oc- tober te Walcheren geweigerd heeft in den looppas te loopen. Als reden daarvoor heeft hij opgegeven, dat hij last van kortademig heid had. Voorts zou hij asthmalijder zijn. Mr. Veldman trekt een bedenkelijk gezicht en neemt de verontschuldiging blijkbaar met zoo een twee drie aan. Verd. houdt echter voet bij stuk. De Fiscaal vindt het opzettelijke ongehoorzaamheid. Toegegeven dat de man wat asthmatisch is heeft hij in dit geval zijn kwaal toch wel geëxploiteerd. Hij vordert 36 dagen gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, dat eveneens 36 dagen beloopt. Na een kort woord van Mr. Buiskool, die zich uiteraard met den eisch kan vereeni gen, volgt de uitspraak, die conform is. Diefstallen bij den Onderzeedienst. De zeemilicien matroos 2e kl. M. v. d. B„ staat terecht wegens het feit, dat hij in Sep tember en October diverse voorwerpen buit gemaakt heeft, die niet van hem waren. Deze achteroverdrukkerij kwam natuurlijk uit met als gevolg, dat de man gisterenmiddag voor de balie verscheen. Het blijkt niet mis ge weest te zijn. Hij had verduisterd een vulpen houder, een laken broek, een andere broek, een jekker, een muts en naar wij meenen nog iets. Verd. geeft alles volmondig toe. Waarom hij echter z'n handen niet heeft kunnen thuis houden kan hij niet verklaren. Vroeger, in het burgerleven, heeft hij nooit gestolen. Vermoe delijk is hij er toe gekomen, omdat het zoo gemakkelijk ging. Daarbij komt nog. dat hij dun in z'n kleeren zat en dat hij naar z'n meisje moest. De Fiscaal maakt er den Krijgsraad op attent, dat verd. een zwaar voorarrest heeft gehad, speciaal wat betreft de laatste week. Zijn moeder is namelijk ernstig ziek en het was noodzakelijk dat haar zoon overkwam. Hij vraagt 8 weken gevangenisstraf, met af trek van voorarrest van 26 October af. Uitspraak: Conform. Ongeoorloofde afwezigheid. Als laatste delinquent verschijnt de zeemili cien matroos 3e kl. J. H. T., dienende bij de marine-kustwacht te Amsterdam. Op 28 Oc tober heeft deze aan z'n kuiten getrokken en is een dag onder water gebleven. Den vol gende dag meldde hij zich weer vrijwillig. Op de vraag naar de beweegredenen geeft verd. op, dat het de kerk en z'n meisje waren die hem zoo naar huis trokken, welke argu menten door den President (en later door den Fiscaal) maar nauwelijks eenig geloof erlangen. De Fiscaal vindt den man zelfs zeer bru taal en vordert 4 weken gevangenisstraf met 3 dagen in mindering van het voorarrest. Uitspraak: Conform. Gesprongen handen en ruwe 190! lippen genezen snel met I U It UL Op den 2den Kerstdag wordt het brood na 8 uur verkrijgbaar gesteld. Het wordt tevens aan huis bezorgd. Uitstekend om te hooren, genotvol om te zien die voor U een groote verrassing zullen zijn. Acrobatiek op alle instrumenten. ZaterdagZondag-, Maandag-, Dinsdagavond p Groot cabaretfeest van: ff tt Een uiterst belangwekkende voor dracht voor de Vereeniging voor Paedagogiek. Gisterenavond hield de heer Daalder, de bekende redacteur van „Het Kind", een voor dracht voor bovengenoemde vereeniging. Het is te betreuren, dat de belangstelling voor deze voordracht zoo gering was; vooral uit onderwijs-kringen hadden wij grootere inte resse verwacht. De heer Daalder ving zijn rede aan met te verklaren, dat hij zich zou bezighouden met de Middelbare school-jeugd, en wel speciaai de jongens, van zoo ongeveer 11 jaar tot on geveer 18 jaar. Het is mij meerdere malen gebeurd, zoo zeide de spreker, dat er een paar ouders bij mij op bezoek kwamen, die bang waren, dat hun jongen niet geheel normaal zou zijn, want hij was zoo weerbarstig den laatsten tijd en vroeger was het zoo'n aardig ventje. Die weerbarstigheid, is een van de eerste ver schijnselen, dat de jongen op eigen beenen probeert te gaan staan, hij komt, wat wij noemen, „in de vlegeljart.i', hij gaat zijn eigen ideeën krijgen, hij neemt niet meer voetstoots aan wat anderen als „waarheden" verkondigd hebben, zijn eigen „ik" wenscht de wereld te gaan beheerschen. Wat moeten wij als volwassenen hier nu tegenover stellen, wat voor een leider is in dezen leeftijd het beste geschikt? Het moet geen bruut en evenmin een ijzige stoïcijn we zen, doch een rustige persoonlijkheid, die met een zekere hümor en opgewektheid de ver schillende moeilijkheden van het menschen- kind aanschouwt; want, al toont de jongen of het meisje uiterlijk een groote mate van zelf standigheid, innerlijk hebben ze nog groote behoefte aan steun en leiding, daardoor een zekere autoriteit van den leeraar over de jeugd op dezen leeftijd zeer noodzakelijk is. Na deze periode van uiterlijke zelfstandig heid, komt er een periode waarin dè jonge mensch zijn innerlijk eens onder de loupe neemt, een periode, die duurt van ongeveer 14 tot 18 jaar en die gekenmerkt is door een groote voorliefde voor het „boomen" over allerlei onderwerpen, en, het is een soort ex periflienteeren op het leven en het willen weten hoe anderen over een onderwerp den ken. Zy verdedigen tegenover volwassenen, waarmee zij disputeeren, hun standpunt tot het uiterste om op deze manier uit een onder werp te halen wat er uit te halen is. Deze disputen hebben groote waarde, want zeer vaak ziet men, dat in een vol gend dispuut met een kameraad van ge lijken leeftijd verschillende argumenten van de volwassene werden overgenomen en de jongema-n dus zelf tot het inzicht is gekomen, dat een bepaald standpunt beter is. In deze periode is eveneens een kenmer kend verschijnsel, hoe de eene toestand plotseling kan omslaan in het tegenover gestelde, hoe pessimisme verandert in opti misme, hoe het gevoel voor sentiment om slaat in objectiviteit. De jeugd weet in de zen tijd van alles wat, zij interesseeren zich overal voor, in het bijzonder voor groote prestaties. Zij hebben inzicht in allerlei stroo mingen en tegenstellingen van deze zoo ge compliceerde wereld, maar zij weten alles oppervlakkig en zijn gauw geneigd zich lid van een of ander -isme te voelen, zonder daarvoor een gefundeerde reden te bezitten. Daarom moet een leeraar ervoor waken geen eentonige les te geven, zich weten te ver plaatsen in het leven en mee praten over allerlei dingen, die ook de aandacht van de leerling hebben, en hen dwingen dieper over deze onderwerpen na te denken, zoodat zij er geen ongefundeerde meening over kunnen hebben. Er is nu zooveel verschil tusschen de jeugd van vroeger en tegenwoordig? Dit is zeker het geval. De tegenwoordige is veel vroeger rijp, staat op veel korteren afstand van de volwassene en voelt zich zelfs wel eens superieur. Ook is hun be langstelling veel meer algemeen ver spreid. Zij durven openhartiger hun mee ning naar voren brengen. Wat zijn hiervan de oorzaken. Eenerzijds was het uitgebreider worden van het onder wijs hiervoor de aanleiding, waardoor een leerling eerder tot een zekeren graad van ontwikkeling komt dan vroeger. Anderzijds is het een uiting van den tegenwoordigen tijd, waarin vele volwassenen hun houvast voelden verglijden en evenmin een vast gefundeerde meening bezitten als de jongeren. De vol wassenen zijn van hun voetstuk gedaald en de jeugd is een trede gestegen. Een gevolg hiervan is, dat een volwassene veel minder tegen een jongere durft optreden dan vroe ger; ze worden meer vrij gelaten, er is min der tucht, een vrijheid, die zich ook in de literatuur openbaart, een openhartigheid, die geheel verschilt van de vroegere literatuur, die alleen het mooie en het schoone zocht. Velen voelen zich aangetrokken tot een fi guur als Frederik van Eeden, die in zijn werk de „Kleine Johannes", het geheele leven, zooals wij dat allemaal kennen, en waar wij eigenlijk nog middenin staan, aan zich voorbij laat trekken. Een ander verschijnsel van meer ongebon denheid is, dat het schoolwerk nonchalanter wordt gemaakt en de leerling nerveus is bij het overhooren van een les. Er worden uit vluchten verzonnen en vaak zit deze of gene met een slaperig gezicht in de bank, omdat het den voorafgaanden avond zoo laat is ge worden. Ook voelt de tegenwoordige jeugd de dingen veel zakelijker aan dan vroeger, het geen te wijten is aan de tegenwoordige toe standen, die zooveel emoties met zich bren gen, dat het gevoel afstompt en het ver stand overheerscht. Dit wel niet zeggen, dat het gevoel voor romantiek geheel verdreven is, want evengoed heeft zij nog groote waar deering voor een groote prestatie, vooral als het er een is, die de nationale trots streelt, b.v. een recordverbetering of een overwin ning van het Nederlandsch elftal. Resumeerende kwam spreker tot de con clusie, dat de tegenwoordige jeugd vroeger rijp is als vroeger; openhartiger, vrijer, meer algemeen verspreide belangstelling heeft, een kleinere afstand tot de volwassene inneemt en zich vaak zijn gelijke voelt, en vaak een overdreven zakelijke voorstelling heeft. Het is onze taak dit alles te aanvaarden, het goede dankbaar te accepteeren en het kwade te bestrijden, doch niet dan nadat wij ons in hun gedachtenwereld verplaatst hebben, welke een vernieuwing in de onderwijs methoden noodzakelijk zullen maken. De avond werd geopend door den voorzit ter der vereenig? :g, den heer Feringa, die met een dankwco.d aan spreker en belang stellenden sloot. Gisteren is Stalin 60 jaar geworden en het spreekt vanzelf, dat men in Moskou dit gebeuren gevierd heeft. Stalin is de halfgod voor de Russen. Zij hebben dus de verdiensten van hun leider in alle toonaarden bezongen. Wij begrijpen het, want ook als men minder verheugd zou zijn over de zestig levensjaren van Stalin, kan men toch niet den moed hebben in „het land van de vrijheid, gelijkheid en broederschap", dit ongestraft te uiten. Er zijn landen, waar de vrijheid tot op het hoogste geprezen wordt, doch waar de onderdanen niet anders dan marionet ten geworden zijn, die knikken met het hoofd van hun dictator en die alle daden van hun leiders prijzen. Zij loven met hun mond, maar hun hart is verre van hen. We begrijpen dus, dat de Russen verheugd zijn, maar het wordt moeilijker als we in onze eigen pers een hooggestemd artikel lezen over de zegeningen van Stalin; als hier in Neder land een blad verschijnt, dat zyn verdienste op het hoogste bezingt. We begrijpen niet, dat men nu nog zonder blikken of blozen durft beweren, dat het leven van Stalin is „een leven gewijd aan de bevrijding van de onder drukten van de ketenen van het kapitalisme". Kijk, dat is ons, nuchtere Hollanders, een raadsel. Een van de broedervolken, Finland, wordt de laatste weken op onbarmhartige wijze geranseld door den man, die „de ver drukten bevrijdt". Een volk, wiens eenige mis daad is, dat het in vrede en goede nabuur schap wil leven, wordt uitgemoord, wordt doodgeslagen door den man, die „de onder drukten bevrijd van de ketenen van het kapi talisme". Vrouwen en kinderen worden ge bombardeerd, ziekenhuizen worden niet ge spaard, steden worden platgeschoten om de „zegeningen van het communisme" te brengen. Wanneer Stalins Duitsche vriend den dag van zijn geboorte prijst, vooruit, we willen het aanvaarden, want immers, Stalin heeft, naar de Duitsche pers beweert, „de omsingelings- plannen van Engeland en Frankrijk verhin derd" en Stalin heeft, alweer naar de Duitsche pers beweert, „een groot buitenlandsch poli tiek vredeswerk verricht", maar dat in ons land een verheerlijking voor den Russischen dictator aangeheven wordt, dat wil er niet goed bij ons in, na wat er zich de laatste maan den heeft afgespeeld. We leven in een wereld van zelfbedrog. Men zegt, wat men graag wil gelooven, maar men gelooft niet wat men zegt. Als men in Duitschland spreekt over het feit, dat Stalin de omsingelingspolitiek van Engeland en Frankrijk verbroken heeft, dan zijn er ongetwijfeld tienduizenden Duitschers, die zich de vraag stellen of Stalin niet druk bezig is met een omsin gelingspolitiek, die veel gevaarlijker is, dan de z.g. gevreesde politiek van Enge land. We willen er verder maar niets over zeggen. Een mensch zegt tegenwoordig zoo gauw te veel. Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast, in onzen tijd ook de vader van den buitenlandsch overzicht-schrijver. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend:' dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „4 Meisjes in 't wit" en „Zij maakte haar een spionne". Tivoii-Theater, Spoorstraat, acht uur: „5 Kwamen terug" en „Gesjochte is troef". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Vallei zonder Wet" en „Alles ge logen". Heden: Musis Sacrum. Kunstavond gegeven door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Casino 7.30 u.: Uitvoering H.B.S.-vereeniging Gebouw Palmstraat, 8.15: Wijdingsavond. Zaterdag 23 December. Casino, 8.00 uur: Non-stop cabaret: „Klaar voor Onderwater". Zondag 21 December. Musis Sacrum, 36 uur en 82 uur: The Rhythm Soldiers en The Mixed Melodians. Maandag 25 December. Musis Safcrum, 36 uur en 82 uur: The Rhythm Soldiers en The Mixed Melodians. Dinsdag 26 December. Musis Sacrum: Cabaretgezelschap Familie Hofmann. Casino 8.15 u.: „De Jantjes". Barometerstand Den Helder 767.1 Maximum temperatuur lucht 4.3 Laagste temperatuur: 5.1 Wind: richting: W.N.W.; kracht: 3 Licht op: 1 uur 17 min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13