HflIMATIEK Kinüerzsgels PAS OP Boekbespreking Dienst P/T.T' op Kerstdagen en Nieuwjaar Melkinrichting fa. Dijkstra Er is een\jl in de maand de van Helders Mannenkoor „De Jantjes" 2en Kerstdag in Casino 1 Jtsspaarbank te Den Kelde Kerst-concert Stedelijk Muziekcorps Een nieuwe vinding van Philips Kerstwijdingsavond van dc Vrijz. Herv. Vrouwenvereen, Bciaardbcspg ling Uit her politie-rapport Tijdschriften AbonocertUopditblad üt%. V s-s* Marinetroepen trekken voorbij den Opperbevelhebber van Land' en Zeemacht. Tijdens het défilé der marinetroepen voor den generaal 1. Omtrent de regeling van den dienst op de Kerstdagen 1939 en den Nieuwjaarsdag 1940 wordt het hierna volgende ter kennis gebracht A. Zaterdag 23 December. De dienst wordt uitgevoerd als op andere Zaterdagen. B. Zondag 24 December. Op dezen dag wordt de dienst uitgevoerd als op andere Zondagen. C. Maandag 25 December. Ook op dezen dag wordt de dienst uitgevoerd als op andere Zondagen. D. Dinsdag 26 December. Op dezen dag wordt behoudens het hierna bepaalde, de dienst uitgevoerd als op Zondag. Er zullen één brief- en één pakketpostbe stelling worden uitgevoerd. 2. De nachttreinen zullen niet loopen in de nachten van 23 op 24, 24 op 25, 25 op 26 en 26 op 27. December. 3. Met het oog op de komende drukte wordt het publiek uitgenoodigd, vroegtijdig zegel waarden in te slaan en correspondentie te pos ten, zulks ter voorkoming van lang wachten aan de loketten en ter bevordering van een regelmatige verwerking van de corresponden tie. 4. Jaarwisseling. Op Nieuwjaarsdag is het hoofdkantoor ge opend als op Zondag; er is echter gelegenheid tot het aanbieden van postwissels, terwijl ook postwissels worden uitbetaald (van 89 en van 1314). De postagentschappen Tuindorp en Zuid straat zijn gesloten. 5. De lichtingen der bijbrievenbussen zullen op de volgende tijdstippen plaats vinden: 26 December; 4.30 u., 7 u., 13 u., 18 u., 22 u., 24 u. 30 December: 5 u., 8 u., verder om de 2 uur 'tot 24 uur. 31 December; 7 u., 9 u.j 11 u., 13 u. en verder elke 2 u. tot 24 uur. 1 Januari: 7 u., 9 u., 11 u., 13 u., verder elke 2 u. tot 24 uur. 6. Op Zaterdag 30 December geldt tot 18 u. de dienstbeperking niet voor zooveel betreft den zegelverkoop. 7. Op den Nieuwsjaarsdag zal één brief- en pakketpostbestelling worden uitgevoerd. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie zij er de aandacht op gevestigd, dat de melkinrichting van de fa. Dijkstra is overgenomen door de Coöperatieve Zuivel fabriek „De Vooruitgang" te Julianadorp. Rheumatiek is een sluipende kwaal, die een mensch zich op de hals haalt, zonder dat hij er aanvankelijk iets van merkt. De'eene krijgt het van kou of tocht, de ander van vocht of regenweer. Maar het resultaat is bij allen hetzelfde: ondragelijke pijnen in gewrichten en ledematen, op den duur: hulpbehoevend heid en smart voor het slachtoffer en zijn om geving. Daarom wacht niet tot het te laat is. Neem Uw maatregelen bij de aller eerste aanwijzing neem Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel heeft zoo'n won derbaarlijke werking, omdat het aan lever, nieren en ingewanden verhoogde energie toe voert. Ze worden aangespoord tot krachtiger werking, het bloed gaat weer sneller stroo men en alle overtollige schadelijke zuren worden weggefilterd. DéArin zit het groote geheim van Kruschen, want die schadelijke zuren veroorzaken Uw pijn, vooral als ze zich gaan ophoopen in weefsels en gewrichten, 'n Kruschen-kuur is dan odk met recht een bloedzuiverende kuur. Begin er dadelijk mee; met morgen te beginnen. lederen ochtend bij het opstaan de kleine dagelijksche dosis Kru schen Salts zooveel als er op een cent gaat. 't Zal U goed doen! Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. 0,40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.r: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) Voor een matig gevulde zaal, gaf „Helders Mannenkoor" zijn eerste winterconcert in Casino. Zoodra het doek gehaald werd, trad de voor zitter voor het voetlicht. Hij begroette alle aanwezigen, in het bizonder burgemeester G. Ritmeester, tevens beschermheer, wethouder van Leo en diens vrouw en kapelmeester L. H. F. Leistikow en diens eclitgenoote. Een bizonder evenement wilde de voorzitter even memoreeren ,,H. M." bezit een „kunst lievend lid", dat dit jaar 40 jaar donateur der vereeniging is. De heer Tronchet, deze jubi laris was in de zaal aanwezig, werd dank ge bracht voor zijn trouw lidmaatschap, geduren de de 40 lange jaren, terwijl de voorzitter er den wensch aan verbond, dat het hem gege ven mocht zijn nog vele jaren getuige te zijn van den bloei van „Helders Mannenkoor'". Nadat de clementie was ingeroepen in ver band met de vele gemobiliseerde leden, werd een aanvang gemaakt met het programma. Daar stond de dirigent, de heer A. J. Lee- wens, voor zijn gedunde mannenschare, die het concert zou openen met „Onze Groet" van H. Arisz. „Hoor", dit is het aandacht vragende woord van den vasten inzet, hetwelk met een mooi en beheerscht crescendo en decrescendo wordt gezongen; ook de „fiere-zangersgroet" komt er gedecideerd uit, bij de mannen.- 't Begin en 't eind goed, daar tusschen hoorden wij (van wege den algemeenen toestand was de tekst niet afgedrukt in de programma's) de woorden „bruisen en ruischen", waarvan we helaas de scherpte der ,,s" misten; een Heldersche fout, die we bij het mannenkoor overwonnen acht ten. Ook is het jammer, dat, ondanks de zekerheid van dit vereenigingslied niet door alle leden uit het hoofd werd gezongen. Het lijkt ons een kleine inspanning toe, om dit: „Onze Groet" parcoeur den aanwezigen toe te zingen, we rekenen hierop met stelligheid op een volgend concert. Na deze korte inleiding werd ten gehoore gebracht „Abendstandchen" van J. H. Ahl- ström. „Schlumm're Liebchen" is het leid motief van dit zeer harmonieus koornummer De bassen toonen zich van hun gevoelige zijde, zij zongen menige diepe passage met warmen gloed en een enkele vibratie daargelaten mocht deze partij haar dankbare taak goed ten uitvoer brengen. Na dezen mannenzang was het woord aan 'de solisten: Dora Schrama en Geert de Boer. Mevrouw Schrama, sopraan-zangeres, heeft hier reeds een goede reputatie, zoodat bij haar opkomen een spontaan applaus losbrak. De accompagnatrice mevrouw M. Nijmeijer— Moorman volgde de zangeres. Toen deze be geleidster haar plaats achter den vleugel had ingenomen en zij met het voorspel een begin zou maken, dacht de recsticist: „Wat een zachte aanslag!!" Het raadsel was spoedig opgelost. „De piano deed het niet!" Daar stond de zangeres, daar zat de accom pagnatrice, daar zaten we allemaalte wachten op dat, wat niet komen zou. De heer Leewens deelde mede, dat de piano ziek was en dat de dokter zou komen. Eerst werd nu het mannenkoor afgewerkt. Jack Bonset's „Tehuis" is een zeer dankbaar werk, hetwelk op vele programma's der man- nenzangvereenigingen voorkomt! De ,,'s" en de „s'sen" aan het eind der woorden waren scherp èn... gelijk, twee complimenten in een slag! „Een talisman is uw herinnering", déze zin lag den mannen. Hierna volgde Jeruzalem van Isr. Olman. In dit verheven stuk kwamen de zangers op dreef. Zij hadden hun schroom overwonnen.Op enkele plaatsen missen we overtuiging en diepte, maar 't deed het veel beter dan de eerste nummers. Zéér goed werd voorgedragen „Vlaamsche Kermis" van Jan Nieland, een Nederlandsche componist, die tot de jongere generatie behoort! In dit vlot ge schreven werk, herkenden wij eindelijk het Helders Mannenkoor, daar wachtten wij reeds den geheelen avond op. Verschillende factoren werkten daaraan mee, ten goede, de voor naamste is deze: Het was een gloed-nieuw nummer, dan voelt iedere zanger dat het er op aankomt. Het nieuwe lied moet worden ingewijd. Met „Schwung" recreëerden de zangers dit belangrijk werk. We stippen het mooie gedeelte aan, waarbij de bassen op verhalenden trant den inhoud vertolken, terwijl de overige stem men harmonisch èn melodisch illustreerend daarboven uit rijzen met den uitroep „haa!". Tot slot kregen we de „Janzen-Cantate" van A. Claessen. Het is een humoreske waarvan men moet houden. Eén ding is zeker, bij het publiek gaat er zoo iets altijd in; succes ver zekerd. Een donderend applaus was daarvan het overtuigend bewijs. Mevrouw Schrama, die uitmunt in het operette-genre, oogstte met haar klaren zang veel bijval. (De piano was intusschen speel- klaar gemaakt!). Haar eerste nummer was de „Aenchen-aria", uit de romantisch-dramati- sche opera: de „Freischütz" Hierop volgde Geert de Boer me tde „Max"- aria" uit dezelfde opera. In de inleiding mis sen wij het dramatisch element, hetgeen we niet ten kwade mogen duiden, de allergrootste talenten moeten hier mobiel worden gemaakt. In de aria: „Jetzt ist wohl ihr Fenster offen", komt de solist tot goede ontplooiing; de voor dracht is van goede kwaliteit; beheerscht wordt dit moeilijke werk geïnterpreteerd. Eenig nasaal-geluid hoorden wij voor het eerst bij dezen zanger. Het Duet uit de opera „Carmen" van A. Bizet, wordt door beide solisten met overtuiging en goede voordracht vertolkt. Tot slot kwamen twee duetten van het lichte-cperette-genre onze aandacht vra gen. Deze muziek ligt het publiek in het al gemeen beter, dan de klassieke werken. Maarwe waren teleurgesteld, dat Geert de Boer op dit terrein zijn krachten ging be proeven. Het begin van de eeuwige concessie tusschen kunstenaar en publiek? In „"^ogeihandler" v,pn K. Zeiler, vingen we de woorden op van „Acrcbat und V/under- mann" gevolgd dc~r „Pr-sti digitateur ist nicht schwer". Wie is hier de prestidigitateur vragen we ons zelve af? Erger wordt het met „Niki de Boer en Fransje Schrama" (Trhvesti),'; In 'dit duet heeft Fransje positief de leiding, dit genre is haar genre. Gescheiden van onze visie in zake concessie of niet, moesten we consta- teeren, dat deze duetten zeer goed werden voorgedragen. Het applaus was van dien aard, dat „Niki en Fransje" moest worden gebi- seerd. Wat zouden deze solisten bereikt hebben, indien de begeleiding niet in handen ware ge steld van de accurate en zeer slagvaardige pianiste mevr. M. NymeijerMoorman, die alle werken moest begeleiden. Soliste en accompagnatrice werden met bloemen gehuldigd, terwijl de solist met sym bolische bloemen werd gehuldigd, in den vorm van een stevige handdruk van Helders Man- nenkoor's voorzitter. Het ennsemble Bouber komt 2en Kerst dag in Casino met één enkele voorstelling van het groote nationale successtuk „De Jantjes"; in de hoofdrollen: Annie Verhulst als Blonde Greet, Herman Bouber... de Mop en Riek Berkhout... Na pruppel. De drie Jantjes worden gespeeld door Tony Foletta. De Blauwe, Keddy BouberDe Schele en Harry Boda... De Dollé! Verder bestaat het gezelschap uit 32 spe lenden, o.a. orkest, koor en eigen décors. Het orkest staat onder leiding van Aöa Dassi. De pers schrijft o.m.: „De Tijd", van 8 Nov. j.1. Een nieuw reuzensucces van het oude volksstuk in Carré. Ik heb als Amsterdam mer mijn hart opgehaald aan deze uitnemen de nieuwe opvoering van een geslaagd volks stuk, dat wederom een daverend succes in Carré behaalt. Het was goed gezien van de Directie Carré en Boubers gezelschap met „De Jantjes" nog eens te doen komen. Zelden heef een tooneelwerk met zang zulk een ont vangst ten onzent genoten. De bijval is feno menaal. Avond aan avond zit de reusachtige tooneelzaal van Carré tjokvol. Deze herop voering, waaraan alle zorg is besteed, is dan ook het bijwonen overwaard. Men kar weer genieten van gezond tooneelspel voor de massa voor alle klassen. Wegens renteberekening tussche Kerstmis en Nieuwjaar gesloten. De Directie van de Nütsspaarbank verzoekt ons er op te willen wijzen, dat de Spaarbank evenals in vorige jaren wegens het berekenen van aan inleggers over 1939 verschuldigde rente, tusschen 25 December en 2 Januari ge sloten zal zijn. Morgen, Zaterdag, des ochtends is het dus de laatste gelegenheid, waarop in het Oude Jaar de spaarders nog bij de Spaarbank te recht kunnen. NA HET SCHAATSENRIJDEN. Gisteren was iemand aan het schaatsen eden op het Singel en om goed vcor den dag te komen had hij zoolang zijn jas aan den kant van den weg gedeponeerd. Het was een grijze jas met groene stippen. Toen de man terugkwam was de jas weg. Wie weet er meer van? Dir. Jac. Bos). Op len Kerstdag van 8 tot 9 uur. 1 a. Stille Nacht, Heilige Nacht. b Nu zijt wellekome Jesu lieve Heer. c.'t Is een dag van vroolyckheydt. (twee oud-Nederl. Kerstliederen Arr. Joh. F. paia. 2 a. Ave Verum b. Hymne „Die Ehre Gottes in der Natur L. v. Beethoven. 3 a. Intocht des Heeren Fr. Handel. b. Ihr Kinderlein Kommet. 4 a. Sweet belle Mohone. b. O Sanctissima. Arr. H. Kling- c. Schafers Sontagslied Kreutzer. 5 a. Eere zij God. b. Dankgebed. Valenus. B(j Maison Gerrits. Maison Gerrits in de Spoorstraat demon streert gratis aan iedere belangstellende de nieuwe vinding van Philips, het electrisch droogscheren. Geen zeep, geen botte mesjes, het droogscheren is een ideaal voor diegenen, die maar even tijd hebben om hun baard kwijt te raken. Het apparaat bestaat uit drie kleine mes jes, die op een vergaarbakje zijn gemonteerd. Electrisch worden deze mesjes in bliksem snelle omwenteling gebracht, waardoor een eigenaardige knip-trek beweging ontstaat, die in een minimum van tijd ervoor zorgt, dat de zwaarste baard pijnloos verwijderd wordt. Snijden is uitgesloten, door het feit. dat de drie mesjes in een groef liggen, d.e iedere „bloedstorting" voorkomt. We zouden U slechts één raad willen ge ven: Gaat eens naar Maison Gerrits en laat U daar eens gratis scheren met Philips droog- scheerapparaat. En... U wordt er een enthou siast bewonderaar van. Gisterenavond hielden de dames van de Vrijz. Herv. Vrouwenver. een Kerstwijdings avond, die een besloten karakter droeg. De zaal was zeer goed bezet, t „wijl de ver siering aan het geheel een krus idee gaf, wat ook de bedoeling van dezen av rnd was. Na eenig gezang las een van de dames een een voudig kerstverhaal voor, dat door zijn een voud een diepen indruk wist te maken. Wij twijfelen er niet aan of deze avond zal bij de diverse dames de juiste stemming hebben weten te kweeken. Hel q,ó*iuL(L van vsrhoogt de waarde en hst aanzien van uw poststukken Klokkenspel Monument Nederlandsch Red dingwezen, te geven hedenmiddag van 4 tot 5 uur n.m. door den Stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito. PROGRAMMA: 1. Een lied van de zee J. J. Viotta. 2. Zie aan de boompjes lichtjes stralen Onbekend. 3. Kniel neder voor Gods liedesmacht Dem. Bortniansky. 4. Laat de klokken luiden Onbekend. 5. 't Heerlijk Kerstfeest is gekomen 6. In Bethlehem is geboren KERSTHONDJE DIl'ONIBEL. In de garage van het Hoofdbureau van Politie bevindt zich sedert enkele dagen een aardig jong hondje. Daar het beest het op prijs zou stellen nog vóór de Kerstdagen een baas te hebben, worden liefhebbers uitge noodigd zich aan het Bureau te melden. WASCHGOED VERDWENEN. Ten nadeele van een bewoner van de Bali- atraat verdween eenig waschgoed van de drooglijn. Een onderzoek wordt ingesteld. ERNSTIG DOOR EEN HOND GEBETEN. Bij de familie Sallaart, Rijksweg no. 2, lo geerde sedert enkele dagen een meisje uit Den Haag. In de woning bevond zich ook een hond, een herder, die gisteren op een gegeven moment het meisje aanviel en dat zeer ern- g verwondde aan het rechterdijbeen. Het arige slachtoffertje moest direct naar het arme-Hospitaal vervoerd worden. SCHOORSTEENVEGERS-UITRUSTING INGEPIKT. Op geheimzinnige manier verdween uit een thuisin de Keizerstraat een aantal schoor- cenvegersgereedschappen. De politie stelt -en onderzoek in. NAAR HET HOSPITAAL. Een militair hoorde aan het einde van de -mntennaven verdacht gekreun in het vaartuig Maria geheeten. Hij waarschuwde de po litie, die een onderzoek Instelde. Het bleek dat de man, de vrouw en de 3 kinderen allen van hTT fDaar ln h6t bekromPen bestek van het roefje geen medische hulp verleend kon worden gelastte dokter Proost overbren ging naar het Hospitaal. °verDren HET „FIETSÉNHOEKJE". Aan het adres Californiestraat 1 is een hee- rennjwiel terug te bekomen, dat onbeheerd werd aangetroffen. Ook voor café De Groï" Het iemand zijn fiets staan. Op de Achterbin nenhaven verdwppn Acnterbin. •ij wier Natuur en Techniek. Het December nummer van „Natuur en Techniek", tevena het laatste van den negenden jaargang, wordt voor een groot gedeelte ingenomen door een uitvoerig alfabetisch ïegister en inhoudsop gave van dien jaargagn. Het opent met een gedeelte van de inleiding van een boek van Harry Scherman: „De menschen leven van beloften", dat binnenkort verschijnt als derde deel van de „Natuur- en Techniek Biblio theek". G. de Josselm de Jong schrijft over „Postduiven in den oorlog" en haalt herinne. ringen op over d® „heldendaden van verschil, lenden van die vogigls in den 'wereldoorlog 1914'18. Uit het bpek van Dr. Friz Kahn „Het leven van den mens", is in deze afleve. ring een gedeelte van het hoofdstuk „Onze tan. den" overgenomen. Het Kind. Nummer van 9 December. Uitgave C. A. Spin Zn., N.V. te Amster^ dam. Jan Vercammen levert een heel mooi gedicht, getiteld „Met Meisje op den trein" Voorts vinden wij nog weer diverse artikelen over opvoeding, vrijwel alle van de hand van ervaren medewerkers. Met belangstelling zien wij 't aangekondig. de Kerstnummer tegemoet. „Autokampioen". De „Autokampioen brengt ditmaal een actueel artikel „Wegen bouwen in oorlogstijd", een reportage van het werk, dat de speciale „Sectie Wegen" van den Etappen- en Verkeersdienst verricht. Hoe de militairen van deze sectie zich op een oor- logstaak voorbereiden en reeds op vele plaat sen in den lande actief zijn, wordt uitvoerig beschreven, terwijl talrijke foto's het artikel illustreeren. „Toeristenkampioen". De „Toeristen kampioen" wijdt een hoofdartikel aan de actie der V.V.V.'s in Den Haag en Amsterdam en geeft verder weer een reeks van interessante artikelen. Toeriste winkelt met logées langs de antieke winkeltjes in de hoofdstad in deze donkere dagen voor Kerstmis. December-nummer „Onze V 1 o o t". Het hoofdartikel in dit nummer geeft een beschouwing over de positie en de houding van Italië met betrekking tot de wereldsituatie en het Europeesche conflict. Hierin worden de diepere motieven opgesomd, welke aan Italië's houding ten grondslag liggen. Eén van die redenen is het feit, dat het Italiaansche vloot- bouwprogramma nog niet is voltooid, een pro gramma dat slagschepen en kruisers, flottiel jeleiders en onderzeebooten met groote actie radius omvat. Besproken wordt achtereenvol gens de zeestrijdkrachten waarover Italië thans gevechtsgereed kan beschikken, alsook het type en de eigenschappen van het Italiaan sche vlootmaterieel, dat in bouw is en de bij zondere beteekenis daarvan in politiek-militair opzicht. Italië's momenteele houding is een bewijs van de maritieme visie" van den „Duce". Voorts beantwoordt Vice-Admiraal b.d. L. J. Quant zekere critiek inzake het slagkrui serplan. Zijn conclusies luiden: „Het slagkrui serplan is van de in aanmerking komende niet duurder dan eenig ander plan en geeft: le. vóór een oorlog u de grootste preventieve waarde; 2e. in een oorlog de grootste ge vechtskracht; 3e. na een oorlog: de grootste medezeggenschap aan de conferentietafel". Officier-vlieger J. M. Uytenhoudt toont in een geducumenteerd artikel aan, dat lucht strijdkrachten de zee niet kunnen beheerschen. In de „Kantteekeningen" wordt een aantal onjuistheden weerlegd, die door sommige slag kruisercritici werden geflit, terwijl de mini mum-voorwaarden waaraan zware artillerie schepen voor Nederlandsche doeleinden moe ten voldoen, als volgt worden weergegeven: 1. een voldoende aantal zware kanons (8 of 9 stuks) van minstens 28 cm met hooge vuursnelheid; 2. een maximum-snelheid als een moderne kruiser, derhalve minstens 33 zeemijlen per uur; 3. een pantsering tegen zware projectielen, onder de ongunstigste gevechtsomstandighe den nog minstens tegen projectielen van 20.3 cm (d.w.z. het schip moet Volkomen 20.3- „proof" zijn); 4. een werkingssfeer welke een onafhanke lijke actie in de grootste zeeën ter wereld waarborgt; 5. een accommodatie voor het personeel, die volledig berekend is voor tropengebruik. EEN BIJZONDER BOEK IN BIJZONDERE UITVOERING. Bij de Zuid-Hollandsche Uitgevers-Maat schappij te Den Haag verscheen als speciale „Kerstuitgave" de beroemde trilogie „Ge jaagd door den Wind" van Margaret Mitchell in een weelde-editie. Het is het bekende ver haal, waarvan de ondertitels luiden: „Vuur over Land", „Als een vlam in den storm" en „Het zaad ontkiemt". Het motto van de uitgaven in de cultuur» serie luidt: een boek uit de cultuur-serie is een geschenk voor het leven" en zeker geldt deze uitspraak voor „Gejaagd door den wind". Dit boek is inderdaad een rijk geschenk en spe ciaal als Kerstgeschenk kunnen wij het zonder restrictie ten volle aanbevelen. De uitvoering van dit meer dan 900 pagina s groote werk kan zonder overdrijving een typo grafisch evenement genoemd worden, temeer nu de huidige tijdsomstandigheden uitgever^ en drukkers voor schier onoverkomelijke moei lijkheden stellen. Het boek is gebonden m prima Buffaleder, waarop in goud en kleure de speciaal vervaardigde bandstempels van Anton Pieck zijn afgedrukt, welke kunstenaa^ tevens een nieuw stofomslagontwerp vervaa - digde. De banden werden met de hand ge maakt. De prijs van dit luxe werk, met zijn tallooze gekleurde teekeningen en platen v Anton Pieck, dat op zulk een bijzonder art^ tieke wijze uitgevoerd werd, bedraagt j-0\~2 welk bedrag men laag kan noemen bij het zi van een dergelijk boekwerk. i j Doch deze uitvoering, hoe fraai zij ook h1®? zijn, is tenslotte secundair bij den inhoud, het is juist de laatste, die ons de vrV „te schenkt er op te wijzen, dat dit een der be boeken is, welke gedurende de laatste verschenen. Een boek behandelende de schiedenis van een plantersfamilie in Amerika tijdens den grooten strijd tussc Noord en Zuid. Een boek, dat men een „bezit" kan noe en dat men ook in deze zeldzame uitvoe een goede toekomst kan voorspellen. nenhaven verdween voorts Ten *ChtFbin-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14