AKKERTJE Jan Zeedijk in Amerika 6ch êeddeglifke De Avonturen van Dc ondergang van de „Adolf Bratt" Redders vinden boot verlaten gelijkenis Dood door schuld Radioprogramma Vreemde vliegtuigen boven de Veluwe MONICA HART Dronkenschap als excuus Zware tol aan het verkeer Recorddag voor de K, L M. Een oplichtersgeslacht De Regeeringspersdienst meldt: Gisterochtend, kort na 11 uur is door R. J. VAN NEERVOORT Verhaal van de geredden, die te Rotterdam zijn aangekomen. Gistermorgen omstreeks vijf uur is aan de Parkkade te Rotterdam aangekomen het Letsche stoomschip „Auseklis" met de ge redde overlevenden aan boord van het bij Terschelling op een mijn geloopen Zweed- sche stoomschip „Adolf Bratt", van welke ramp wij gisteren melding maakten. Direct na aankomst werden de vijf ge wonden naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, van twee is de toestand ernstig. Tot de overledenen behoort ook de Duit- sche loods H. Eden, vermoedelijk uit Bor- kum. De overlevenden werden te Rotterdam naar hotel „Elim" gebracht, waar een warm en stevig maal hen wachtte. De redding. De ramp van de „Adolf Bratt" lijkt in menig opzicht op die van hgt Vrijdag j.1. vergane Zweedsche stoomschip „Ursus", naar de kapitein E. Abel ons mededeelde. Het schip kwam in ballast uit Riga naar Rotterdam: Ter hoogte van Terschelling nam hij niet ver uit de kust, na het hooren van een knal, rook en stoom van een schip waar, dat spoedig zinkende was. Hij voer in die richting en toen hij zag, dat een reddingboot koers zette naar zijn schip, wachtte hij, daar hij dichterbij komen met het oog op het mijnengevaar niet raadzaam achtte. Daar de zee nog al kalm was, ging het overnemen van de schipbreukelingen vrij gemakkelijk in zijn werk, de geredden waren er niet al te best aan toe, niet al leen waren er ernstig gewonden, maar ook hadden velen in het water gelegen, zoodat ze door het ijskoude water waren ver kleumd, er werd nog gezocht naar vermis ten,. zonder resultaat echter. De meesten sprongen over boord. De geredden, die nog zeer onder den in druk verkeerden, deden ons nog een kort verhaal van het gebeurde. In enkele minu ten had de ramp zich afgespeeld. Slechts een paar slaagden er in een reddingboot te water te krijgen, de meesten moesten over boord springen en werden daarna door de mannen in de roeiboot opgepikt, zij haddeij zich zoolang aan de wrakstukken drijvende weten te houden. Toen niemand meer in zee werd waargenomen had de boot koers gezet naar het Letlandsche schip. Al hun bezittingen hadden de mannen moeten achterlaten. Een van de geredde Zweden was drie weken geleden gered van een getorpedeerd Zweedsch schip. Een stranding bij Terschelling. Gisternacht is op de Westergronden het Zweedsche, met hout geladen stoomschip „Vega" groot 1973 ton, gestrand. Het schip is in 1912 gebouwd en behoort thuis te Stockholm. De „Brandaris" van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij is gis teroebtend vroeg uitgevaren. Zij keerden om half twaalf in de haven terug. Men had niemand meer aan boord getroffen. Het schip heeft vermoedelijk een aanva ring gehad. De bemanning zal waarschijn lijk de boot in eigen sloepen hebben verla ten en zijn opgenomen door een nog onbe kend schip. FEUILLETON door 14. O* Een "AKKERTJE" xal zorgen, B dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor't naar bed gaan nog een en jU® Ge kunt er zeker van zijn ^B vannacht rustig te slapen. :4B Maar... iaat Uw gebit nazien. MB Vlugge, zekere werking bij ^B alle pijnen, dat is 't geneim VB der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden /r-N geëvenaard, nóch in hun biN zone'8re *arr|ensTeiling, nócn hun doeltreffende werking YVr Op elk "AKKERTJE" staat *t IJl AKKER-merk: Uw garantiel tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. De busramp te Etten, waarbij drie fabrieksmeisjes gedood wer den, berecht. Tot één van de vreeselijkste verkeerson gelukken, welke dit jaar gebeurd zijn, be hoort wel de ramp te Etten (N.B.) met de autobus, waarin vijftien fabrieksmeisjes waren gezeten. Een vrachtauto hotste op de bus, waar door deze geheel openscheurde; drie meis jes werden gedood, twee zwaar gewond. De man, die dit ongeluk veroor zaakt heeft, de 27-jarige vrachtauto bestuurder H. van E„ is gisteren door de Bredasche rechtbank ver oordeeld tot zes weken hechtenis- straf en ontzegging van het recht een auto te besturen voor den tijd van één jaar (overeenkomstig den eisch.) Verdachte had op de zitting van 14 Dec. j.1. verklaard, dat hij den geheelen nacht achter het stuur had gezeten. Hij was daar door slaperig geweest en dit zou de oor zaak van zijn onoplettendheid zijn geweest Voor zijn bedrijf had hij een vrachtauto noodig. Ö!j bezat échter niet het nóödige kapitaal en had daarom op voor hem on gunstige financieele vorwaarden een auto moeten koopen. Iedere week moest hij een aanzienlijk bedrag afbetalen en dat dwong hem lange werkdagen te makep. In zijn requisitoir had de officier van Justitie opgemerkt, niet van meening te zijn dat de man door het betalingssysteem werd uitgebuit. Twee cabaretzangers tot gevan genisstraf veroordeeld. Twee cabaretzangers hadden eenige maan den geleden een ruit van een winkelzaak op den Nieuwendijk te Amsterdam inge drukt en eenige tasschen gestolen. Zij be weerden in dronkenschap te hebben gehan deld en het plan te hebben gehad om de taschjes naar het politiebureau te brengen. De rechtbank veroordeelde de mannen, resp. tot anderhalf en een jaar gevangenis straf. Het hof deed gisteren in deze zaak uit spraak in hooger beroep en veroordeelde beide verdachten tot negen maanden gevan genisstraf met aftrek van vier maanden voorloopige hechtenis. een drietal vreemde vliegtuigen bo ven de Veluwe waargenomen. Deze zijn van den grond af beschoten en door patrouilles jachtvliegtuigen achtervolgd, waarna zij ons rechts gebied hebben verlaten. Auto-botsing te Hoevelaken maakt drie slachtoffers. Op de grens van Hoevelaken en Amers foort is gisterochtend omstreeks negen uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie menschen zijn gewond. Een militaire personenauto kwam hier in botsing met een trailer van het expeditie bedrijf Beverdam uit Almelo, welke geladen was met zakken zout. De botsing was hevig De chauffeur van de militaire auto liep een zware hersenschudding op en werd naar het militaire hospitaal te Amersfoort overgebracht. De drie andere inzittenden, officieren, kwamen met den schrik vrij. De bestuurder van den trailer, E. Akker huis uit Almelo, werd eveneens ernstig ge woond. Dezen man heeft men naar het St. Elisabethgasthuis te Amersfoort vervoerd. De hoer B. Jansen, die naast den chauffeur zat, werd licht gewond aan handen en knieën. De weg- was tengevolge van het ongeluk zoodanig versperd, dat het verkeer moest worden omgelegd over den ouden verkeers weg door Hoevelaken. Extratoestellen op de Sccaidina- vische lijn. De K.L.M. heeft Woensdag op haar Euro- peesche luchtnet in totaal 194 passagiers en ruim 10.000 kg. vracht vervoerd, de hoog ste dagcijfers sinds het uitbreken van den oorlog. Het was noodig op de Scandinavische lijn twee extratoestellen in te zetten, omdat er drie vliegtuigen, die in den loop van den dag volgens de dienstregeling van Schiphol vertrokken, het aanbod van passagiers en vracht niet konden verwerken. Ook in de nog resteerende dagen voor Kerstmis zullen extratoestellen op deze lijn worden gebruikt De man, die voor „afkeuringen" zorgde, veroordeeld. De rechtbank te Groningen heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak tegen een in woner van die stad,, die zich als beroep had gekozen, tegen een flinke betaling, te zorgen voor afkeuringen voor den militai ren dienst. De man had er een bedrijf van gemaakt, een bedrijf, dat overigens reeds door zijn vader en grootvader was uitgeoe fend. Het vonnis luidt: Zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. ZATERDAG 23 DECEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m, KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofboonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Rococo-octet. (4.455.00 Gramofoon muziek). 5.15 Filmpraatje. wilde een vrouw niet om genegenheid smee- ken, als zij zoo duidelijk toonde, dat zij die van haar kant niet voelde. Neen, hij zou be rusten en niets doen. Paul Ingatrew was er1 niet in geslaagd den trein van 5.40 te halen! Het verhaal van Forman had grooten indruk op hem ge maakt. Hij was overtuigd dat er tusschen Halfont en zijn zuster wat gaande was en achtte het daarom zijn plicht alle bijzonder heden gewaar te worden. Hij moest Forman weerspreken. Zooals hij verwacht had, kwam Forman laat in den avond weer op de club aanzetten. Ben jij hier nog, Ingatrew? vroeg de verbaasde Forman. Ik dacht dat jij ergens op een boerderij zat. Waar is je vriend ge bleven Halfont? Daar wou ik je juist naar vragen, antwoordde hij ernstig. Ben je ab soluut zeker dat het dezelfde is? Maar Ingatrew, riep hij uit. Hou je me soms voor - heelemaal gek Er is maar een Harve Harland in de wereld en iemand, die hem eens gezien heeft, vergeet zijn ge zicht en vooral zijn manier van loopen niet. En toen gaf hij een massa zeer nauwkeu rige inlichtingen over de prestaties van den bewusten persoon en Ingatrew, die aan zijn lippen hing trok een steeds somberder ge zicht. Forman wond zich meer en meer op. Of ik er op zou willen zweren? Ik heb je toch al gezegd, dat ik op alles een eed zou willen doen. En ik heb nog een bewijs. Heb je die litteekens niet gezien, die hij rechts van zijn mond heeft? Ja. wat is daarmee? Wel, hoe denk je dat hij die gekregen heeft? In een onderhoud met zijn wettige echtgenoote! Ik heb hooren vertelien, dat ze haar leven gered heeft door hem tegen den 169. Gelukkig voor Jan was de gevaarlijke la ding geheel in de zee terecht gekomen. Als dit niet het geval was geweest, zou het toe stel bij de landing vernield zijn. Doch er ge beurde niets en het toestel landde vlot. Zee dijk sprong uit de cockpit. Met een kreet van pijn probeerde hij op te staan, doch hij zakte bewusteloos in elkaar. Het marine-vliegtuig dat hem gevolgd was, zag de landing en kwam nu ook naar beneden. „Die kerel heeft een slecht landingsterrein uitgezocht", mompelde de marine-vlieger, terwijl hij zijn vliegtuig tri 171. „Ik weet het!" riep hij uit. „Wij hebben het portret van dezen man in de couranten ge zien; hij is het, die gedegradeerd is, omdat hij de geheime marine-documenten verloren had!" „Jan Zeedijk!" riep de piloot uit. „O, dat staat vast! Hij is Jan Zeedijk! En hij ziet er uit of hij er lelijk aan toe is!" 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverizcht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Logopaedische lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. V ARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berich ten ANP). 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 De Stem des Volks (afdeeling Leiden), het Utrechts Stedelijk Orkest en solisten (opn.). 2.452.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.15 Zang en piano. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel, grond te slaan, waardoor hij die litteekens kreeg. En nu zou ik wel eens twee menschen willen zien, die precies dezelfde litteekens hadden. Wat? Niets; het is allemaal zoo vreemd, dat ik er allang niets meer van begrijp, maar net zooals je zegt, er zullen wel geen twee personen bestaan met dezelfde litteekens. Maar je weet ook wel, dat je de menschen neemt zooals ze zich voordoen en we hebben hem een heel geschikten en aardigen kerel gevonden. Als je meer met hem te doen krijgt dan absoluut noodzakelijk is, zul je wel tot de ontdekking komen, dat het een heel onge schikte en gevaarlijke kerel is. Neem mijn raad aan, Ingatrew, doe wat 'ik je zeg. Dien nacht sliep Paul Ingatrew niet al te best; toen hij den volgenden morgen in den trein zat, kwam de wensch bij hem op, dat de trein maar langzamer zou rijden. Agnes had hoogst verontwaardigd moeten zijn toen haar broer haar alles vertelde en dit luidruchtig moeten toonen. En toch was ze dit niet en deed ze dit niet. Halfont had haar tweemaal in oogenblikken van gevaar gered... eenmaal zelfs van een wissen dood. Maar een heel wat sterker argument was zijn op rechte bewondering en de innige liefde die hij voor haar had getoond. Dit maakte nog groo teren indruk op haar dan de dubbele red ding. Zij was er bijna toe geneigd alles als laster te beschouwen. En toch... en toch... Paul, zei ze eindelijk beslist. Ik ge loof dat het maar beter is dat we hier niet langer blijven. Vraag nu eens niets, maar laat eens zieri, dat je fijn gevoel hebt. Al ben je dan ook een schrijver! Paul liet het zien en zonder verder wat te zeggen, stemde hjj toe. vlak bij den oever liet dalen. Hij sprong met zijn metgezel uit het toestel en ze klommeri aan land, enkele minuten later hadden zjj Jan Zeedijk bereikt. 170. „Kijk, h(j is buiten kennis!" riep de piloot toen h(j op Jan toesnelde. „Zeg! zei de andere marine-officier, „ik heb dezen man al eens meer gezien! Hij boog zich over Jan Zeedijk heen en bekeek oplet tend naar het doodsbleke gezicht van den be- wustelozen man. HOOFDSTUK 13. De Overval. 172. Dr. Centaur en Rufe waren niet zo vlug op het hoofdkwartier teruggekomen als zjj ge wenst hadden. Nadat zij Jan Zeedyk ach ter op de bommenwerper hadden ontdekt, had den zij het hoofdkwartier opgebeld en waren onmiddellijk terug gereden. 6.15 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 V AR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus: „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. Ber. ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 VARA-Harmonie-orkest. 9.00 Toespraak. 9.05 Radiotooneel. 9.25 VARA-Varia. 9.30 BBC-Kinderkoor en het meisjeskoor „Do Krekels" (opn.). 10.00 En nu... Oké.' 11.00 Berichten ANP. 11.10 De Ramblers. 11.40—12.00 Viool en orgel. HOOFDSTUK XII. Een man en een vrouw. Een eenzaam, vervallen gebouw aan den kant van den weg, met uitzicht op uitge strekte, naakte verschroeide velden. Het was een huis van één verdieping met een stroo- dak, verweerd en primitief. Achter het huis een plaatsje, dat een tuin moest voorstellen. Maar er was één humoristisch tintje aan het geheel, dat iemand de gruwelijke naargees- stigheid van de omgeving een oogenblikje deed vergeten. Voor aan de stoep was een horizontaal bord aan een paal gespijkerd, dat als opschrift droeg: „HOTEL". De eigenaar van deze aanlokkelijk gelegen heid zat in de voorkamer er was geen hall mopperde. Dit deed hij zoo luidruchtig, dat een vrouwestem uit de kamer er achter riep: Hou je gemak, ouwe baas. Wat is er aan de hand? Het was een prettige stem, zacht muzikaal en jong. De eigenares van de stem kwam in de opening van de deur. Het leek net een mooi schilderij in een lijst. Haar tint was van een donkere koperkleur; ze had zwarte oogen, helder en groot, wenkbrauwen, alsof ze met een penseel waren geteekend en donkerbruin haar; de frisch-roode lippen en witte tanden gaven haar iets bijzonder aantrekkelijks. Wat er aan de hand is Komt hier ooit iemand een glaasje drinken, laat staan lo- geeren, gromde de man. Ik kan het best mijn eigen klant zijn. Ha, ha! Hij greep de flesch en schonk zichzelf over- vloedig in. Zelfs de kaffers komen niet meer, ging hij voort. Allemaal even bang voor de Nong- quai. (Natalsche politie). Ze beweren dat die gluiper, Horrabridge, hen in de gaten heeft en ons ook. Hij en die troep recruten, die ze hier neergepoot hebben, zijn allemaal van die ellendige geheelonthouders. Die hier 't laatst waren, die wisten het wel, maar deze Wind je niet zoo op en als ik jou was zou ik niet zooveel van het goed daar drin ken; je krijgt een onvaste hand en een on zeker oog, Zeg er es, bemoei jij je met je keuken. Verdwijn; daar is de deur. Het meisje want meer was ze niet haalde haar schouders op, lachte en ver dween. (Wordt vervolgd.) Ik ben doornat. Het regent dat het giet en het station hier heeft geen kap, hoewel ze daar toch wel eens voor mochten zorgen, weeklaagde hij. Toen hij dit zei, keek hij niet onmiddellijk naar het gezicht van zijn zoon, maar door wat hij bij z'n binnenkomen opgemerkt had, wist hij toch dat het bericht van het vertrek der Ingatrews ook voor Halfont onverwacht was gekomen en niet had nagelaten indruk te maken. In het diepst van zijn hart bewonder de hij de manier waarop Halfont zijn wan hoop wist te verbergen, want hij was er ze ker van, dat niemand behalve hijzelf iets van dat verdriet zag. Zijn zoon was zoo'n sukkel nog niet, dacht hij, en op hetzelfde oogenblik drong het tot' hem door, dat het zoo toch maar beter was. Toen de anderen eindelijk weg waren stak Halfont een nieuwe pijp op en liep de deur uit. Wat had dit allemaal te beteekenen? Hij had Agnes nu zoowat in een week niet ge zien, gedeeltelijk omdat zijn tijd door andere zaken in beslag was genomen, gedeeltelijk omdat zijn intuïtie hem zei dat hij beter deed haar voorloopig niet op te zoeken, om haar niet tot een overhaast antwoord te dwingen. Maar had zijn wegblijven misschien het tegendeel uitgewerkt van wat hij gewenscht had en had zij het als een bewijs opgevat, dat hij niet langer op een antwoord rekende? Hoe dan ook, het feit bleef dat zij vertrokken was voor goed vertrokken, had zijn zuster gezegd zonder dat hij er iets van geweten had. Misschien zou ze nog schrijven. Ja. na tuurlijk zou ze schrijven. Morgenochtend zou er wel een brief van haar zijn. Zij kon niet. na wat er voorgevallen was, zonder een enkel woord van opheldering uit zijn leven ver dwijnen. Énden volgenden morgen bracht de post hem inderdaad dan ook, zooals h(j voor speld had, een brief. Hij wist zich zoo te be- heerschen, dat hij zijn blik niet zenuwachtig langs de regels liet vliegen, maar zin voor zin kalm doorlas. De brief begon met een uiteen zetting van de reden, waarom ze naar Lon den geroepen waren, voor zoover die zich tot mededeeling aan een derde leende. En daarna kwam hét belangrijkste deel van den brief. Tot onzen spijt hadden we geen tijd om afscheid te nemen, maar misschien is het ook maar beter zoo. Want ik heb her haaldelijk over ons gesprek nagedacht en ik ben tot de conclusie gekomen, dat wij maar zoo gauw mogelijk moeten vergeten wat wij toen gezegd hebben. Dat is onder deze omstandigheden maar het allerbeste. Met de beste wenschen voor je verdere leven, Agnes Ignatrew. Halfont keek verbaasd naar den brief en las hem daarop nog eens over. Hij was on aangenaam getroffen door den koelen toon. Wat had dat te beteekenen voor den drom mel, wat had dat te beteekenen? „Onder deze omstandigheden", schreef ze. Maar onder welke omstandigheden in 's hemelsnaam Het trof hem ook, dat er geen woord over Paul in stond. Zijn eerste Impuls was om opheldering te vragenin ieder geval aan Paul. Maar toen bedacht hij, dat het niet mogelijk was in te gaan tegen de zoo duidelijke bedoeling van Agnes om voorgoed een einde te maken aan hun om gang. Zij had hierin te beslissen; ze had tijd gevraagd voor haar antwoord en nu gaf ze dit antwoord. Dit was het einde! Was het dan van haar kant, alleen maar een zomeridylle, zooals zijn vader het ge noemd had Zijn trots kwam in opstand. Hij

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15