Raadsels om de Columbus Paus ontvangt het Italiaansche Koningspaar Vrede of geen vrede - de Duitscher viert Kerstfeest Soepeler controle door dc Geallieerden? „Er moeten veel jonge menschen zijn" Luchtgevecht bij de Noorsche kust Poolsche hoogleeraren gearresteerd Duitschland vergoedt schade aan Ned* families Afkoop van bloembollen De nieuwe Staatsleening Laatste telexbericht Anderhalf etmaal rondgedreven Waarom voorzorgsmaatregelen in Luxemburg? Nieuwe gevechtsvliegtuigen bij de Britsche luchtvaart Duitschers of Italianen naar verkiezing Maar geen warme kleeren onder den „Weihnachtsbaum" Hitlcr feliciteert Stalin TOE TE PASSEN OP GOEDEREN VOOR DE BELGISCHE LANDS VERDEDIGING. De Britsche en Fransche gedelegeerden, die te Brussel handelsbesprekingen heb ben gevoerd, hebben gisteren de Belgische hoofdstad verlaten. Men veronderstelt, dat de besprekingen Woensdag a.s. te Parijs en Londen zullen worden voortgezet. Naar vernomen wordt hebben de onderhandelingen tot onderwerp 'n aanvulling op de overeenkomst van 12 Dec. j.1., teneinde in België goederen, welke bestemd zijn voor de Belgische landsverdediging te kunnen invoeren zonder de con trole ter zee van de Geallieerden te zijn gepasseerd. Het voornaamste doel van de besprekingen is waarschijnlijk die goederen vast te stel len, welke wèl op de contrabandelijst staan doch zonder controle in België zullen kun nen worden ingevoerd. HOEVEEL DE GEALLIEERDEN IN BESLAG NAMEN. Het Britsche ministerie voor economische oorlogvoering heeft medegedeeld, dat sedert het uitbreken van den oorlog door de Brit sche contrabande-controle 510.000 ton goede ren in beslag zijn genomen, omdat het ver moeden bestond, dat deze voor Duitschland bestemd waren. In de week, welke op 16 Dec. eindigde, werd 26.380 ton in beslag ge nomen. Gedurende den oorlog tot 17 December, heeft de Fransche contrabande-controle 360 duizend ton in beslag genomen, zoodat in totaal 870.004) ton in beslag is genomen. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn 303 Britsche en 1228 neutrale schepen door zocht, van 66 sqhepen werd de geheele la ding in beslag jrenomen en van 1039 werd de geheele lading vrij gegeven. Treiler met schipbreukelingen aan boord, tot zinken gebracht. Duitsche vliegtuigen hebben den Brit schen treiler „Riverand"' tot zinken gebracht. De treiler had de beman ning van het Deensche schip „Bogoe" dat op een mijn was geloopen, aan boord. Het Noorsche schip „Roga- land" heeft de opvarenden van den treiler te Kopervik aan land gezet. De treiler werd Dinsdagochtend tot zinken gebracht. De Britsche en Deensche opvarenden hebben 36 uur in de reddingbooten doorgebracht, al vorens zij door het Noorsche schip werden opgepikt. Er was reden toe zegt de minister Gisteren berichten wij, dat in Luxemburg plotselinig militaire voorzorgsmaatregelen waren genomen. Aan het einde van de ver gadering van de kamer heeft het lid der oppositie Schaus thans aan de regeering gevraagd welke redenen er.haar toe hadden gelyacht, Zondagavond maatregelen te ne men, welke de bevolking hebben veront rust. De heer Dupong minister van staat, heeft geantwoord, dat hij ernstige motieven heeft gehad en dat het niet in het belang van het land was daarover in het openbaar te spreken. Hij zeide, dat aangezien men zich op slechts 29 k.m. van het front bevindt, zich rrog Vele malen het geval zal kunnen voordoen, dat dergelijke.maatregelen zullen moeten worden genomen. De terugslag de zer maatregelen op het publiek zijn niet zoo erg als het. geval zou zijn indien bij ernstige gebeurtenissen geen maatregelen zouden zijn genomen. ENGELAND WIL AMERIKAANSCH HOUT KOOPEN. De „Washington Post" deelt mede, dat Britsche belangen hebben aangeboden Ame- rikaansch hout ter waarde van 15 tot 30 millioen te koopen. Bovendien werd aan geboden tien oude schepen te koopen voor het vervoer van het hout en katoen. Het blad voegt hieraan toe, dat de zaak alleen afhangt van de toestemming van de Amerikaansche regeering de schepen te verkoopen. MOEST HET SCHIP VER TREKKEN or NIET? Er loopt nog een kwestie over 't door eigen bemanning vernietigde Duit- sche mailschip „Columbus", name lijk of dit schip de haven van Vera Gruz op last der Mexicaansche re geering moest verlaten of niet. Een vooraanstaand Europeesch diplomaat heeft verklaard, dat de regeering van Mexico de „Columbus" voor de keus heeft gesteld de haven te verlaten of geïnterneerd te worden. Dit besluit zou zijn genomen, om dat de „Columbus" geheime radiotelegram men zou hebben verzonden en Duitsche duikbooten van levensmiddelen zou hebben voorzien, hetgeen in strijd is met de neutra liteit van Mexico. Naar thans wordt gemeld vervoerde het schip een lading schoeisel, bestemd voor het Duitsche leger. De reederij, welke in Mexico de Duitsche maatschappij, welke eigenares was van de „Columbus" vertegenwoordigt, heeft in de avondbladen echter een mededeeling doen opnemen, waarin wordt gezegd dat de re geering van Mexico het schip niet heeft ge dwongen Vera Cruz te verlaten. Een gezin zonder zoon is als een boom onder vruchten, aldus Mus- solini. Tijdens een ontvangst van afgevaardig den van groote gezinnen, heeft Mussolini nieuwe maatregelen ten behoeve van deze gezinnen aangekondigd, met name een ver dere verlichting der belastingen. Mussolini wees erop, dat alle maatrege len, zoowel van moreelen als van materi- eelen aard, welke tengunste van de groote gezinnen worden genomen, deel uitmaken van de wetten die een kwantitatieve en kwalitatieve verbetering van het Italiaan- sche ras beoogen en die voor oogen houden, dat er veel jonge menschen moeten zijn en dat een gezin zonder een zoon is als een boom zonder vruchten. Verwarde strijd, verklaren bewoners. de Inwoners van het plaatsje Skudenes (op het eiland Kamig, aan de Zuidwestkust van Noorwegen) hebben verklaard, dat zij giste ren een verward gevecht gezien hebben tus- schen achttien vliegtuigen eenerzijds-en een groep van, naar men meent, ruim dertig vliegtuigen. Men heeft echter, aldus U. P., geen enkel vliegtuig zien vallen. De strijd duurde slechts kort en daarna zag men een aantal vliegtuigen in Zuidelijke richting ver trekken. Elders aan de Noorsche Westkust beweert men veertig a vijftig vliegtuigen gezien te hebben, die gistermiddag om 1 u. in Zuide lijke richting vlogen. Kort daarna hoorde men, dat er met machinegeweren geschoten werd. Een half uur later keerden elf vlieg tuigen terug en vlogen nu in Noordelijke richting. Zij bleven echter buiten het Noor sche territoriale gebied en men heeft de na tionaliteit niet kunnen vaststellen. Gegevens worden nog geheim gehouden. De Britsche vliegtuigindustrie heeft twee nieuwe typen gevectsvliegtuigen gecon strueerd, bericht de „Daily Express", de Boulton Paul „Defiant", en de Blackburn „Roe" De eerste is een twee persoons jager, geheel van metaal met een motor van meer dan 1000 p.k. Het toestel heeft een vleugel spanning van 12 meter en een romplengte van 9.15' meter. In een draaibare koepel zijn een aantal vuurmonden geplaatst. Snelheid en bewapening zijn nog een officieel ge heim. De „Roe" is een tweepersoons marine-ja ger, eveneens bewapend met een aantal vuurmonden in een draaibaren koepel. In totaal zijn bij de Britsche luchtmacht reeds twaalf nieuwe typen vliegtuigen in gebruik., waarvan de gegevens nog geheim worden gehouden. ul- ge- •op de Een tegenbezoek van historische beteekenis verwacht. De Koning-Keizer van Italië, Victor Emma- nuel, vergezeld van zijn gemalin, alsmede van Graaf Ciano, minister van Buitenland- sche Zaken en een zeer talrijk gevolg, heeft zich gistermorgen naar het Vaticaan bege ven, om een officieel bezoek te brengen aan Z. II. Paus Pius XII.. De klokken beierden en de menigte brak in gejuich los, toén de Koninklijke stoet het Sint Pietersplein opreed. Aan het einde van hét langdurig onder houd werd graaf Ciano aan den Paus voor gesteld. De Paus zal, naar in Vaticaansche krin gen vcerluidt, 28 Dec. a.s. een tegenbezoek aan het Koningspaar brengen. Sedert 1870 heeft nooit een Paus meer den Italiaan- schen monarch bezocht en men beschouwt dit gebaar van den H. Vader dan ook als een nieuwe uiting van Zijn wensch, de be trekkingen tusschen Italië en den H. Stoel steeds meer te verbeteren. IJSBREKER MAAKT DE VAART VRIJ. De ijsbreker „Harlingen" is gistermorgen van Groningen naar Lemmer vertrokken en heeft op dezen weg de vaart vrij gemaakt Ook tusschen Leeuwarden en Lemmer en Groningen en Leeuwarden kan weer geva ren worden. Per vrachtauto naar concentra tiekamp vervoerd. In welingelichte kringen in Londen bericht ontvangen over de ar re- tatie portatie van alle hoogleeraren der oude Krakausche universiteit in Polen. Volgens dit bericht zou een Duitsche P o fessor een uiteenzetting geven van de u sche houding jegens de poolsche f?e De Duitscher begon met op de meest gaire wijze te lasteren van de Poolsche leerden en de Poolsche wetenschap, waai de Poolsche professoren verontwaardigd zaal verlieten. Voor de universiteit stond een aantal vrachtauto's te wachten. Alle professoren en privaat docen ten, in totaal 160 personen, weiden gearresteerd en ernstig mishandeld. Alle professoren, onder wie ver scheidene personen van 70 jaar, werden naar Duitschland gedepor teerd en geïnterneerd in een concen tratiekamp. De Poolsche ambassadeur in Londen heeft sympathie betuigingen-ontvangen van de meeste besturen der universiteiten ir Engeland. Verhuizing uit Bolzano geregeld. Het bezoek van den Duitschen politiechef Himmler aan Rome zal vrij zeker in ver band gestaan hebben met een heden afge kondigde overeenkomst tusschen Duitsch land en Italië, betreffende de verhuizing van de Duitsch sprekende bewoners in de pro vincie Bolzano en de overeenkomstige ge bieden van de provincies Udine, Trento en Belluno. Krachtens deze overeenkomst staat het den Duitsch sprekenden bewoners van deze gebieden vrij ofwel het Duitsche staats burgerschap te kiezen, uit aanhankelijkheid aan hun land van oorsprong, en naar Duitschland te verhuizen, ofwel Italiaan sche staatsburger te zijn en in deze provin cies te blijven met behoud van alle rechten en plichten van den toestand, waarin zij verkeeren. De gedupeerde visschersgezinnen te Egmond aan Zee. De Duitsche regeering heeft de Nederland sche regeering in staat gesteld tot betaling van schadevergoeding aan de familie van Nederlandsche zeelieden, die als opvarende van een Nederlandsch schip tijdens den we reldoorlog van 19141918 om het leven zijn gekomen. Onze regeering heeft deze zaak ter afwik keling in handen gesteld van de vereeni- ging Zeerisico te Amsterdam. Zoodoende kon deze o.a. een belangrijk bedrag ter uitbeta ling in handen stellen van den burgemees ter van Egmond aan Zee. De schadevergoe ding is, aldus de N.R.Crt., toegekend alleen aan de families van opvarenden van de trei Iers Nora IJm. 178, Ena IJm. M 65, Juno IJm. 285 en Lisa 207, van welke schepen is vastgesteld, dat ze door een oorlogsoorzaak zijn te gronde gegaan. Terwijl we dus alkeer een nieuwen wereld oorlog beleven, roept deze schadevergoeding die meer dan 20 jaar na het vergaan van de schepen thans wordt betaald, herinnerin gen op aan den vorigen oorlog, toen meer dan 100 Egmondsche visschers het leven lieten doordat hun schip op een mijn liep. VEEL VRAAG NAAR OORLOGS SPEELGOED. (Van onzen Berlijnschen cor/espondent. BERLIJN. Dec. 1939. Berlijn kan zich er op beroemen, dat het een goed klimaat bezit. Het ligt ver genoeg van den Oceaan verwijderd om verschoond te blijven van de regens en de nevels, die het verblijf in West-Europa dikwijls zoo onaangenaam maken. Aan den anderen kant daarentegen ligt de stad ook weer niet zoo Oostelijk, dat men hier blootge steld is aan de barre koude van den Sibe- rischen winter. Zooals het bij dit klimaat betaamt, heeft in deze Decemberdagen een lichte vorst haar intrede gedaan; en de liefhebbers van schaatsenrijden kunnen op de onder water gezette tennisbanen hun hart reeds ophalen aan een spiegelglad ijsvlak. Met Koning Winter is in Berlijn ook de hande laar in Kerstboomen verschenen, die zijn groene, glinsterende waar op pleinen en boulevards heeft uitgestald. Het is een waar genot, dc frissche, met harsgeuren vérzadigde winterlucht met volle teugen in te ademen. Hij doet goede zaken, deze verkoo- per van den „Weihnachtsbaum"; want, vrede of geen vrede de Duitscher viert zijn grootste feest, niet zonder den groenen sparre- boom. Een verschil met vorige ja ren is alleen, dat hij nu zijn boom, klein of groot, zelf naar huis moet sjouwen, want voor thuisbezorging ontbreekt het aan personeel en dat niet alléén bij het gilde der verkoopers van Kerstboomen. Het euvel van de versleten schoenzolen. Transportpersoneel ontbreekt allerwegen; en dezer dagen zag uw correspondent, daar hij er weinig voo voelde om van kou de om te komen, zich genoodzaakt de reeds eenige dagen geleden door hem bestelde kolen persoonlijk met een handwagen te gaan halen! Dit is zonder eenigen twijfel uiterst geschikt, om van den Berlijner een goed wandelaar te maken; een schaduw zijde van deze sport is evenwel, dat de schoenzolen zooveel sneller slijten. En dat is zeer bedenkelijk, daar leder hier op het oogen'olik een artikel is, bijna even schaarsch als goud. Thans kan men wel is waar zijn schoenen laten verzolen met een soort namaak-leer, maar dat is van niet al te goede hoedanigheid en schijnt boven dien slechts in beperkte hoeveelheden in voorraad te zijn. Naar wij vernemen zal dan ook van 1 Januari af leer en Ersatz- leer gedistribueerd worden. Het transport- en het schoeiselvraagstuk zijn overigens niet de eenige problemen, waarmede de Duitscher zich het hoofd heeft te breken. Hét probleem van den dag is: „Wat moet ik mijn familieleden ten geschenke geven? Wat moet ik aan den Kerstboom hangen of er onder leggen?" Het Kerstmannetje in verlegenheid. De Duitscher is praktisch aangelegd en geeft dientengevolge dan ook bij voorkeur- praktische geschenken. In dat opzicht maakt de oorlog het hem echter niet ge- Berlijnertjes drukken de neuzen plat tegen de ruiten der speelgoedwinkels. makkelijk. Warme kleeding zal dit jaar on der den kerstboom ontbreken; want wie kan op zijn kleerenkaart de punten missen voor een pullover of wollen shawl? De re geering is den menschen hierin wel eenigszins tegemoet gekomen. Zonder pun ten kunnen de vrouwen een paar kousen, de mannen 'n das krijgen; maar dit zet na tuurlijk geen zoden aan den dijk. Voor de kleedingzaken is deze Kerstmis dan ook een strop; voor de winkels echter, die niet- gedistribueerde waren verkoopen, een on gekend succes. Dit laat zich ook gemakke lijk verklaren: hier heerscht als typisch verschijnsel in welhaast elk oorlogvoerend land een groote „Ausgabefreudigkeit", d.w. z. men ziet niet op het geld, maar geeft 't gemakkelijk uit. Om dit te kunnen consta- teeren, behoeft men 's avonds slechts een tocht door de vele eBrlijnsche amusements gelegenheden te maken, die ondanks dc verduistering alle tjokvol zitten; en de verteringen, die daar gemaakt worden, zijn niet gering. y -> Speelgoed-tanks w In zaken, waar men vroeger blij was een orangeade te kunnen slijten, legt de kell- ner thans met een gebaar, of dit vanzelf sprekend is, de wijnkaart voor den gast neer en wel zóó, dat men de pagina, waar op de duurste champagne-merken vermeld staan, voor den neus krijgt. Bestelt men een flesch van „slechts" 5 of 6 mark, dan serveert de kellner deze wel is waar, maar trekt een gezicht of het eigenlijk een goed heid van hem is. Even goede zaken doet men op het oogenblik, zooals reeds gezegd, in de winkels, die puntenvrije geschenken' verkoopen. Speelgoederen van goedkoop tbt peperduur vliegen weg. Op den aard van het speelgoed heeft de oorlog zijn stempel ge- drukt. Metalen soldaatjes en ander oorlogsmateriaal in zakformaat, zooals slagschepen, tanks en ka nonnen, worden sterk gevraagd. Eenzelfde verschijnsel kan men in de boekwinkels waarnemen. Koopt men voor de mannen, die aan het v„°n„ un' ,.llch,e ontspanningslectuur, voor de schooljongens geeft men de voor keur aan de boeken over een of ander he- W?' die Ü1 *r00tCn -ÏCtalc O0 de markt verschenen zijn en volgens Bal- dur von Schirach tot de beste cadeauv voor de Hitlerjeugd belmoren Kerstmaal niet zoo overvloedig. l-o!ntnitiCl]en Zal -de kerstb°om dit jaar ze ker met leeger zijn dan in vorige jaren- in egendeel. hij zal ongetwijfeld rijker zijn' beladen en slechts aan den aard der ge schenken en het minder rijkelijke kerst- maal zal men kunnen merken, dat de (op stand met normaal is. Maar dit zal den Duitscher met beletten het Kerstfeest te ;;'c.re.n.. z°oa'? het behoort, zij het dan ook dat bij het hooren van het „Vrede op aar de, in de menschen een welbehagen" een vreemd gevoel zal bekruipen Von Ribbentrop blijft niet acbt8t De Fuhrer heeft Stalin het volgende gP]„, wensch telegram met zijn OOsten verjaag gestuurd: Op dezen, uw OOsten verjaard» verzoek ik u mijn oprechtste Kclukwenscl,,1 te willen aanvaarden. Ik verbind hier» mijn beste wcnschcn voor uw PersoonluS welzijn, alsmede voor een gelukkige komst der volken van de bevriende Soviï' Unie Adolf Hitier. (D.N.B.). Naar United Press verneemt heeft ook n Duitsche minister van Buitcnlandsche 7® ken, von Ribbentrop, Staliu een Keiih wenschtelogi am gestuuid. Toelichting op den prijs van ct. per kg. 3 Van officieele zij-de vernemen wij, dat d» vrijwillige inlevering van hyan-cinthen en van tulpen, waarvoor de regeerjng een ver' goeding van 3 ct. jxu- kg. in uitzicht h gesteld, uitsluitend betrekking heeft unui«.v- - r-, "VVH Qh plantgoed. Onverkoopbare leverbare bloem bollen kunnen, evenals vorige jaren tegen vergoeding van de binnenlandsche minimum prij-zen, verminderd met de voorgeschreven kortingen, aan stichting: „Bloembollen- surplusfonds" te Haarlem ter overneming worden aangeboden. Ten opzichte van den prijs van 3 ct. per kg., welke van regeeringswege voor het aan- geboden plantgoed zal worden vergoed, ver- nemen wij, dat deze meer bedraagt! dan de prijs, welke voor het, door vermaling daar- uit ontstaan, veevoeder kan worden be dongen, zoodat prijzen van 6 ct, per kg., alj in enkele berichten zijn genoemd, onjuist zijn. Zooals wij reeds gemeld hebben, staat het den teler volkomen vrij, dit product zoo mogelijk tegen hoogeren prijs te verhand?, len, dan in geval van inlevering bij de Ned, Sierteeltccntrale kan worden verkregen. INSCHRIJVINGEN TEN VOLLE TOE GEWEZEN. De minister van Staat, minister van Fi nanciën maakt bekend, dat de inschrijdn- gen op bovenstaande lecning ten volle wor den toegewezen en dat het reeds bij de Rijksfondsen geplaatste deel dezer leening met het ongeplaatst bedrag wordt verhoogd (Zooals wij deze week gemeld hebben, was er op deze leening, groot f 300 milli oen, voor nog geen f 100 millioen ingeschre ven, terwijl de Rijksfondsen f 60 millioen voor hun rekening namen. Thans zullen bij deze fondsen dus f 200 millioen moeten worden geplaatst.) JULIANADORP. NED. HERV. NAAIKRANS „TABITHA", Ten huize van de kosteres der Ned. Herv. kerk alhier, mej. de wed. P. Bregman, werd Donderdagnamiddag onder groote belang stelling het vervaardigde door bovengenoem de dameskrans tentoongesteld. De dames, die al dit werk belangloos doen, hadden er veel eer van! ANNA PAULOWM BOND VAN BOERINNEN E. A. PL.L.VR. Gisteravond vierde de afd. A. P. en Bree- zand van den Bond v. Boerinnen e.a. pll.vr. haar Kerstfeest in Veerburg, onder leiding van mevr. Kcizer-de Jong. Nadat een achttal dames met pianobege leiding van Mevr. BakenVan der Waal eenige kerstliederen had gezongen, las mevr LiefhebberSpeets het kerstverhaal, geti- *eld Kerstfeest van den onbekenden soldaat dat door de goede voordracht de luisteraars van 't begin tot 't einde boei de. Van mevr. Mijnlicff was een schrijven in gekomen, waarin zij de dames dankte, die kleedingstukken hadden gegeven ten bate van gezinnen, die niet of voor heel weinis steun in aanmerking kwamen. Zeventien pakketten konden uitgereikt worden. e veldo'311R ^er kerstcadeautjes bracht I 9.37 op. gezamenlijk zingen van „Stille nacht, heilige nacht", sloot de voorzitster. IIELDERSCHE EIERVEILING, 21 Dec. Aangevoerd: 20.000 kipeieren: 4851 Kg- l'7o' %~'oi Kf?- 3.103.30, 55-57 Kg. 3.30- c« V?8^0 Ka"- 3.90-4, 61—63 Kg. 4-4.20, 64-07 Kg. 4.30—4.80 per 100 stuks EIERVEILING SCHAGEN, 21 Dec. 4ono°n.r: 38m kipeieren 3.90-5.20, klein 3.30-3.90 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 21 Dec. n _"ep 3-90' uien 2.80—3.30, roode kool f?cln kool 2.30—2.S0, Deensche nin 07.?° Tf80~3'50" Aanvoer: 250 Kg. gele Savo' t>'~° uicn- 132.100 Ksr. roode kool, te koof' C k°01, 29'800 Kr' Deensche NOORDSCIIARWOUDE, 2° Dec. 1 ,'p" 2.20—2.70, grove 3—3.20, roode kool e-4.00, groene kool 2.50. gele kool 2.20- ^-uO, D. witte kool 3.10-3.50. uifnT®, LANGEXDIJK. 22 Dec. «fO—2<0; grove 240—320; kroten 2SU, wittf 1 1' ip0; gele kool 250—340; d- witte kool 230-330; wortelen 190-220. BOTERNOTEERING EN -HEFFING, Be commissienoteering voor Nederlandsche fnn/ 1S jister vastsesteld op S0 ct. per Kg- (on\ eranderd). Het bedrag van de heffing en steunuit kering op boter is, behoudens tusschentijd' scne wijziging, voor de week van 21 tot 2» veranderd"CSteld °P 80 CCnt per Kg"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8