1M GEVEN PI BIOSCOPEN? De Postduif Vier meisjes KRUISWOORDRAAD, in 't wit 5 kwamen terug Dans-show-cabaret „De Toelast Te*dlc& nieuw* in vrede's en oorlogstijd Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheids pillen «Vallei zonder Wet" rp MDf)I^TC fCTO Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand van Texel De vier meisjes in 't wit: van links naar rechts: Am Rutherford, Mary Ho- ward en Una Merkel. Op den voorgrond Frorence Rice. (Rialto-theater). Riaiia-tdealeA Het hoofdnummer van „Rialto" is dezë week de film „Vier meisjes in 't wit", een Metro product, met in de hoofdrollen Florence Rice, Kent Taylor, en Una Merkel. Het is een uitermate vroolijk blijspel, dat ongetwijfeld bij velen in den smaak zal vallen. Wat den inhoud betreft, vier jonge meisjes komen op een dag te midden der groote, jaar- lijksche groep adspirant-verpleegsters het hos pitaal binnen om daar het eere-gewaad van Florence Nightingale te dragen. Maar elk van haar begint deze loopbaan met geheel ver schillende bedoelingen. Daar is Norma Page, die er geen geheim van maakt, dat zij met haar aantrekkelijk uiterlijk wel den één of anderen rijken patiënt hoopt te vinden, die haar trouwen zal. Daar is haar zuster Patricia Page, klein en argeloos, die het werk aanneemt om maar iets aan te nemen. Daar is Gertie Robbins, die graag goed verzorgd is en nogal den materialistischen kant van het leven volgt. En daar is Mary Forbes, moeder van een driejarig dochtertje, die wil werken om de, roeping van het werk. Norma Page heeft terstond haar zinnen ge zet op den brillanten jongen chirurg Dokter S'tephen Meiford, die ook tegenover haar niet ongevoelig blijft: Maar zij hebben van stonde af aan oneenigheid, als hij weigert, zijn slecht betaalde, maar idealistische betrekking öp te geven aan het ziekenhuis voor wat Norma Page wilde: een rijk leven als zelfstandig ge neesheer met een groote dure praktijk.- Wanneer op een avond Robert Maitland, de zoon van den stichter van het hospitaal, binnen gebracht wordt met een schotwond aan den schouder, die een danseres hem in een twist had toegebracht, richt Norma haar be langstelling op dezen rijken, jongen patiënt. Norma aanvaardt, evenals haar zuster, een uitnoodiging om haar vacantie aan boord van Maitland's jacht door te brengen, ook al heb ben haar intriges ten gevolge gehad, dat de vacantie van haar collega Mary Forbes ont nomen wordt, omdat Norma aan Mary had gevraagd om even voor haar in te vallen, waardoor Mary op een noodlottig oogenblik niet op haar eigen post was en toch weigerde om bij de ontdekking Norma te verraden. Norma wordt later door haar colega's dood verklaard en reeds staat zij op het punt om haar ontslag te nemen, als het gevreesde sig naal door het ziekenhuis klinkt: groot alarm. Een trein is in een ravijn gestort en alle ver pleegsters moeten hulp bieden. Onder waag- halzige omstandigheden, als het water der rivier de vernielde slaapwagen, waarin nog overlevenden zijn, dreigt mee te sleuren, ziet men Norma samen met dokter Meiford de wrakstukken beklimmen. En met gevaar voor eigen leven mogen zij het geluk smaken, de laatste gewonden te redden. Thans is Norma gerehabiliteerd en terwijl zij haar medaille neerlegt aan den voet van het standbeeld van Florence Nightingale, waarop de eerenaam van Mary Forbes ge beiteld staat, besluit zij haar leven te wijden aan de roeping van pleegzuster. Als tweede film draait „Zij maakten haar een spionne", een R.K.O.-film met in de hoofd rollen Sally Eilers, Allan Dane en Fritz Lei- ber. Een spannende „thriller". Jüj-o-iL-tPieateJi „Vijf kwamen terug" is de titel van de hoofdfilm, welke in de Tivoli draait. De hoofd rollen van dit R.K.O.-product worden vertolkt door Chester Morris, Wendy Barrie, Lucille Ball en Kent Taylor. Twaalf personen bevinden zich aan boord van de „Silver Queen", een tweemotorig pas- Deze pillen zuiveren het bloed van alle on reinheden, regelen de spijsvertering, wekken de eetlust op en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. De pillen bezit ten een zacht-laxeerende. versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan en bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed zonder in het minste te schaden. 55 ct„ 90 ct., f 1.58 per doos met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. (Adv.) sagiersvliegtuig, dat van de Vereenigde Staten zijn vaste route volgt naar Panama City via Tepic, Mexico. De bemanning telt 3 koppen de rustige, zwijgzame piloot Bill Larnigan; de jeugdiger, jongensachtige tweede piloot, Joe Brooks en de steward, Larry. En zijn 9 passagiers. Twee er van zijn de rijke Alice Melhorn en de eveneens gefortu neerde, door-en-door verwende, Judson Ellis, die in alle stilte deze reis ondernomen hebben om te trouwen ir* Panama. Dan is er een gold- digger, Peggy Nolan, die overhaast heeft moe ten vertrekken, omdat haar vriend, een poli ticus, die in 't nauw zit, niet wil, dat zij aan wezig is, zoodat men haar zou kunnen onder vragen. Voorts een bejaarde botanist met zijn vrouw, Henry en Maxtha Spengler, die op weg zijn om een wetenschappelijk congres bij te wonen; een gangster, Pete, die Tommy, het zoontje van zijn chef. buiten gevaar brengt tijdens een benden-oorlog, en ten slotte de anarchist, Vasquez, die door een onverbidde- lijken detective, Crimp, naar Panama gebracht wordt om daar voor een politieken moord te recht te staan. De „Silver Queen" landt veilig in Tepic Peggy, doodelijk verveeld, tracht tevergeefs Bill's aandacht te trekken. Joe voelt zich aan getrokken tot Alice, die door Judson voorge steld wordt als zijn secretaresse en Crimp houdt nauwlettend zijn gevangene in 't oog, voor wien hij in Panama een belooning van 5000 zal ontvangen. Na uit Tepic vertrokken te zijn, komt de machine in een zwaren storm. Het zicht is aan alle kanten belemmerd en hun eenige kans is door te vliegen,. Maar de storm neemt toe en de radio-ontvangst is zoo slecht, dat zij uit den koers raken. Het laatste, dat zij op vangen, is een nieuwsbericht, dat Tommy's vader in San Franc'sco vermoord is een feit, dat Pete en de anderen voor het ventje verborgen trachten te houden. Bil en Joe vermoeden, dat zij ver ten Zuiden van hun bestemming zijn afgedreven. Het vliegtuig is een prooi van den orkaan en de passagiers zijn doodsbang. Crimp, reeds ner veus door het voortdurend gesar van Vasquez, tracht in een vlaag van waanzin de piloten te dwingen terug te keeren. In het tumult verbrijzelt hij de radio-zender met een kogel en de steward. Larry, wordt, als hij voorkomt, dat de kleine Tommy uit het vliegtuig valt, zelf er uit geslingerd. De motoren weigeren en Bill moet landen. Op goed geluk en bij het licht van den blik sem slaagt hij er in de groote machine neer te zetten op een open plek in de jungle, met slechts geringe schade. Bij het aanbreken van den morgen deelt Henry hun mede, door zijn botanische kennis hiertoe in staat gesteld dat zij zich vermoedelijk aan de Oostzijde van de Andes bevinden bij den bovenloop van de Amazone. Bill neemt de schade op en stelt vast, dat hij het vliegtuig kan repareeren, zoodat het over een week of drie weer zal kunnen vliegen. Na beraadslaagd te hebben komt het gezelschap overeen Bill de leiding te laten, en ieder krijgt een taak toegewezen. Dit is feitelijk de ouverture van dit span nende relaas, dat tot een climax leidt, maar dat op bevredigende wijze eindigt. Als tweede film draait „Gesjoehte is troef", eveneens een R.K.O.-product, met in de eerste rollen de 3 beroemde Marx-broedersCroucho, Chica en Harpo. Een film, waaraan men zich anderhalf uur terdege kan amuseeren. De tijdsomstandigheden waarin wij heden ten dage leven, brengt de Postduif thans meer dan in normale omstandigheden op den voor grond. Het gebruik echter van Postduiven stamt niet af van de oorlogsjaren 19141918 of van deze thans plaats hebbende oorlog, doch in de oudheid hadden de postduiven reeds den naam van brief of boodschapsduiven. Zij werden toen reeds gebruikt voor het met spoed over brengen van berichten van meer of minder ge- wichtigen aard, vooral tengevolge van het ge mis aan andere middelen van snelverkeer. Zooals genoegzaam bekend werd de post duif voor het eerst gebruikt op de Ark van Noë, die na de zondvloed uitgezonden werd en terugkeerde met een olijftakje in haar bek ten bewijze dat de zondvloed teneinde was. Later zoo lezen wij in verschillende boeken handelende over den oorsprong der postduiven dat de Phoeniciers gebruik van, wat men nu de postduif noemt, maakte om deze vogels met hun schepen mede te nemen naar zee, om ze veel later met berichten in den vorm (een witte of zwarte duif) naar hun woonplaats te doen terugkeeren. Op deze wijze hield men de verbinding met den wal tot stand. De Perzen, Grieken, Romeinen, Egyptenaren en ook de Chineezen maakten veelvuldig ge bruik van deze vogels o.a. bij oorlogen, be legeringen van steden enz. In Arabië b.v. vond men in 1146 N. Chr. onder de Regeering van den Kalif van Bagdad „Nurudin" in de meest afgelegen deelen van dat rijk Postduivenstations, welke aan de Arabische regeering gewichtige diensten heb ben bewezen. Vanzelfsprekend kwam men ook in Europa van het groote nut dezer duiven op de hoog te, vooral tijdens de Kruistochten werd het ge bruik van Postduiven naar Europa overge bracht. In Europa werden de duiven echter niet zoo zeer gebruikt bij krijgsverrichtingen, doch vooral werden zij gebruikt als luchtboden in particuliere zaken. In het begin der 19e eeuw, ontwikkelde de toestand zich vooral in België, Frankrijk, Duitsehland en Nederland. Zooals bekend is gebruikte het Reuter- bureau in 1800 de postduif tot overbrenging van telegrammen. De nederlaag van Napoleon bij de slag van Waterloo in 1815 werd naar Londen overge bracht door een postduif en daaraan zou het huis Rotschild zijn rijkdom aan te danken heb ben. Deze vogel bracht het bericht eenige dagen eerder over dan de normale verbindings weg. De handeldrijvende stand in Nederland en België maakte gebruik van postduiven voor het bevorderen van hun handelsbelangen. De prijsnoteering te Rotterdam en Antwerpen. De beursberichten van Amsterdam, Brussel en Parijs werden door de postduiven veel en veel vlugger overgebracht dan door tante post. (Een normaal vliegende p uur). haald een snelheid van pl.m. 6 P Daar er in dien tijd aan telegraaf erf tde foonverkeer nog niet te denken viel heeft de postduif de handeldrijvende stand veel nuttig^ diensten bewezen en zij hebben er mede gedaan. Het beleg van Parijs door de Duitschers 1870 heeft tevens het groote nut van deze luchtboden bewezen. Met bestuurbare ballons werden de Postduiven van en naar Pa - bracht om als luchtboden hun vaderland te dienen. Zoo werden 115 duizend telegrammen tusschen Parijs, welke stad door de bel®fering geheel van den buiten-wereld was afgesloten, en het achterland gewisseld en werd de „e meenschap binnen en buiten de vesting door de postduif onderhouden. Hoe men daarbij ie werk ging vooral in dien tyd is te interess om dit zonder meer vermeld te laten. De berichten werden photografisch ver kleind; 18 dezer velletjes of speciaal vervaar digde huidjes wegende 5 decigram, bevatte 2000 telegrammen uit de verschillende provin ciën. Elke duif werd voorzien van deze 18 vel letjes door middel van een staartpen der duif te ontdoen van haar baarden en daaromheen deze velletjes te wikkelen. In Parijs werd de inhoud weer photografisch vergroot, zoodat de nieuwsberichten in 12 tot 16 bladen druk kon den verschijnen. Deze levende verbindingslijn bestond uit 354 duiven. Juist door het falen van telegraaf- en telefoonverkeer kwamen de postduiven als tijdingbrengers op den voor grond en gaf hun succes den stoot tot het ge bruik van oorlogspostduiven in Frankrijk en Duitsehland. Ook de oorlogsschepen kregen deze vogels aan boord. Postduivenstations werden o.a. opgericht in Frankrijk te Parijs, Brest, Havre, Toulon, enz. In Duitsehland te Berlijn. Keulen, Aken en Straatsburg. Langzamerhand verdrong de telegraaf de postduif en door het uitbreiden van het snel verkeer, werden deze gevleugelde vrienden meer en meer als sportmiddel gebruikt. Deze sport echter liet zich spoedig aanzien als een nuttige sport en het bleek weldra in den oor log 1914—1918, dat deze tak van sport een machtig middel vormde op het krijgstooneel. In ons land werd reeds in 1890 de Rijkspost- duivendienst in het leven geroepen om als middel van verbinding te gebruiken in die ge vallen dat de electrische verbinding niet meer mogelijk was. De levende verbinding was tot stand gebracht tusschen de verschillende stra tegische of tactische van belang zijnde punten te land met de zich voor onze zeegaten be vindende schepen. Echter een geheel op Re- geeringswege aangewezen postduivendienst was een zeer duur en uiterst kostbaar bezit. Al spoedig werden dan ook vereenigingen van nostduivenhouders ingeschakeld voor de ver binding langs de grensstrook. Niet alleen in ons land had men een derge lijke verbindingsdienst ingeschakeld. De Duitsche troepen gebruikte deze verbin dingslijn eveneens bij hun oprukken in België. In Frankrijk en Engeland kwamen de ge vleugelde luchtboden wederom in den strijd met het gevolg, dat zoowel in Duitsehland, Frankrijk en Engeland na den oorlog monu menten verrezen gewijd aan de postduif, die TINNEN SOLDAATJES THE FOUR BLUE SWINGERS Acrobatiek op alle instrumenten Lachen Nog nooit in Den Helder geweest Zaterdag tot 12 uur, Zondag en de beide Kerstdagen tot 1.30 uur Uitstekend om te hooren Genotvol om te zien 5. L0. 12. 13. 14. 17. 20. 21. 22. 23. 24. 25. UMite Rio-ico-cpfi „De Vallei zonder Wet" is de titel van de hoofdfilm in het „Witte" programma. Een spannend verhaal, uitstekend vertolkt door den vermaarden George O'brien, Walter Miller en Kay Sutton. De opvallend goede regie is van David Howard. 3ict 'énel voof pijpen en tabak OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zon Wintertijd Dec. op ond. Hoogwater Laagwater Z 24 8.10 15.49 5.00 17.50 11.25 23.55 M 25 8.10 15.49 6.05 18.35 12.20 D 26 8.il 15.50 6.55 19.15 0.50 13.00 W 27 8.11 15.51 7.45 20.00 1.46 13.45 D 28 8.11 15.51 8.35 20.40 2.35 14.25 V 29 8.11 15.52 9.20 21.15 3.10 15.10 Z 30 8.11 15.53 10.00 21.55 4.00 15.50 Horizontaal. 3. Scadinavische havenplaats. Tijdperk. Buitenlandsch Radiostation Verbindingen van alcoholen, met zuren. Zoogdier. Jongensnaam. Land in Azië, voorlaatste let ter weglaten), ter welaten). Reeds. Voetstuk. De ondertee kenaar. Waterplant. Bijwoord. Meisjesnaam (afk.) De letters van „Toe". Meisjesnaam (afk.) Deel van den dag (afk.) Transport on derneming. Bijwoord. Rijksland (afk.) Hoeveelheid. Rivier in Friesland. Van de wind. Tweehoevig dier Stilte. Getij. Voor (Latijn). Eerste twee let ters der initialen van Heldersche Sportclub. Titel. Vaartuig. Als 24. Later. Oude waardig heid in Kroatië. Rijksverzekering (afk.). Machine onder deel. Pers. voorn. woord. Bijwoord. Hardlooper. Zichtbaar. 60. Ieder, 61. Onbep. telwoord. 62. Niet (Latijn). 63. Boom. 26. 27. 28. 29. 31. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 41. 43. 44. 46. 47. 49. 50. 51. 52. 54. 55. 57. 59. elk voor zich hun vaderland vele goede dien- sten hadden bewezen. En thans? De geïllustreerde tijdschriften o-aven nog kort geleden een beeld van de by elk der strijdende partijen in gebruik zijnde P°Hun'nunt? „Een ver vooruit geschoven pa trouille wil door middel van zijn draagbare installatie zijn positie aan den vijand niet ver. raden Toch moet het opperbevel berichten hebben en zie, de postduif is ook ter plaatse een briefje in het kokertje gedaan, dit kokertje bevestigd aan den poot der duif, los vogel en deOok°inton1=Tland rijn de postduiven wederom geVe°lellmizerd'vogels zijn ergens in Nederland, om wat niemand hoopt eens hun diensten voor het Vaderland te verrichten. Een Grijze Doffer. ^WPET-fTEL'^; Verticaal. 1. Deugdelijk. 2. Bevelhebber. 3. Naamloos. 4. Waaraan een schip gemeerd is. 6. Meisjesnaam. 7. Vrijpostig. 8.' Insect. 9. Product van tijdelijke dooi. 11. Vervoeging van „Gelijkmaken". 15. Octaafsgewijs verhoogd (Ital.) 16. Eén persoon. 18. Geslachtsaandui ding. 19. Bezienswaardig heid van Parijs. 28. Drank. 29. Zoogdier. 30. De letters van „Loe'.\ 32. Vindt men vóór of achter het huis 38. Visch. 40. In uitzicht stellen 42. Bengel (de „E" wordt „I"). 43. Stad in Neder land. 45. Krassend geluid maken. 48. 49. 52. 53. Stad in Italië. Schade Goud (Fransch). Voorzetsel. 56. Jongensnaam. 58. Ned. vaarwater. OPLOSSING Horizontaal: 1. Caret (A); 2. Jalon- 9 An- 10. Mi; 11. Oh; 12. Po; 13. Pas; 15. N i.L. 17 Hut; 18. Ok.p.r.; 20. Rosa; 21. Laf; 22. Bee' 23 a'rS' 2raPo'K29' Zat' 30' Bi;it: 32' Adei' 33' Steen A.S.; 37. Jo; 38. Uskub; 39. Verticaal: 1. Capo; 2. Anak; 3. Em- 4 Tin- 5. Jol; 6. Ah; 7. Opus; 8. Nota; 14 Split- 16 o^°eia: 19 Rag: 20' Red: 28. Ezau; 2i. Nars, 25. Hij (Gij, Wij enz.); 27 Adie- 28 Peon; 30. Bob; 31. Tas; 34. Hu; 36. St ZONDAG 24 DECEMBER 1939. Ned. Hervormde Gemeente. Den Burg n.m. 7.30 u. Ds. isser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. De Koog n.m. 7.30 u. de heer Starrenburg, Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Ds. Gorter. De Koog 5 u. Kerstfeest in de O. L. school. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare v.m. 10 u. Ds, v. d. Leer; n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. De heer v. d. Plas, uit Amsterdam. MAANDAG 25 DECEMBER (Eerste Kerkstdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Extra coll, v. d. Diaconie. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Extra coll. De Waal n.m. 5 u. Kerstfeestviering m. d, Zondagsschool. Cocksdorp v.m. 10 uu. Ds. Salm. Eierland n.m. 7 u. Kerstfeest Zondagsschool, De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Extra collecte). Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Gorter. Oosterend n.m. 5 u. Kerstfeest Den Hoorn v.m 10 u. Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. de heer v. d. Plas. DINSDAG 26 DECEMBER (Tweede Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg n.m. 5 u. Kerstfeestviering v. d. Zondagsschool. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok; n.m. 4 uur Kerstfeestviering met de Zondagschool. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft .Extra coll. De Koog n.m. 5 u. Kerstfeestviering met de Zondagsschool. Cocksdorp v.m. geen dienst; n.m. 7 u. Kerst feestviering v. d. Zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Gorter. Den Burg n.m. 5 u. Kerstfeest, Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend n.m. 5 u. Ds. Buskes. Kerstfeest viering met de kinderen. MOND- EN KLAUWZEER. Geen nieuwe gevallen deden zich voor in de afgeloopen week. Op 5 boerderijen in deze gemeente heerscht thans nog mond- en klauwzeer. D. Bijl, Eierland 58, van Den Helder, Vijzel straat 141. J. v. Bergen, K 63a, van Haarlemmermeeri Schipholderweg 219a. De prijs werd gewonnen door: Mej. C. VISSER, Sluisdijkstraat 104. H. Vos, van Groeneplaats 1 naar Den Hel" der, Langestraat p.a. J. Ras. P. J. Noot, van H 131 naar N. O.-I. Th. de Boer, van Groeneplaats 1 n. Kamp weg 78, Doorn. A. van der Riet, van Groeneplaats 1 naar Den Helder aan boord Wachtschip. C J. Rademaker, van Groeneplaats 1 n- Amsterdam, Gr. Katteburgerstr. 19. n T ,v; -^unsteren, van Groeneplaats 1 n- Den Heider, aan boord Wachtschip. ,r, de Graaf- van E. 103 naar Den Helder, Tuindorp, Brakkeveldweg 55. van 16 t.m. 22 Dec. 1939. GEBOREN: Cornelis Jan, z. v. D. J. Keij- wi^en A- A' Bakker; Cornelis, z. v. M. J- Witte en N. Eelman. Vem?ertRTR°UWD: van HeemS niarTTR°*TWD: J' Kloosterman en A. Eeï- 3. GEVONDEN. nnm^oT n rï 6 n: een wollen handschoen, een Pen h an^' een shawl, een handbeschermer, heerenrijwiel, een kinderwantje.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10