Vrede op aarde Rein en Witter dan Wit IVORO L Laat de Radiodokter voor U werken! Kerstlicht Mijnhardijes K£kt,t{j.eeltu-ieürig,&n HELDERS WARENHUIS Zaterdag 23 PeeemKor 1939 Tweede Blad &addmeuLuj Ernstig verkeersongeluk A Christmas Carrol Kerstwijdiagsavond Vrijz. Prot. Vrouwenvereeniging Kerst wij ding C.J.M.V* Leger des Heils Hedenavond „Klaar voor Onderwater Aanrijding De Afdeeling Noord Holland Bond van Waschindustriëelen in Nederland P. A. DE ZEEUW WESTSTRAAT 67 - TELEFOON 714 Apotheken Gistermiddag te ongeveer 12 uur ia bii het uitgaan van de R.K. school een ernstisr on geluk gebeurd Het jeugdige dochtertje van dè familie Gioof uit de 8»chag"enstraflt ufl plotseling den rijweg op, oim haar handschoen op te rapen. Doordat zij niet op het verkeer lette, zag zij niet hoe een mi! taire motor rijder in snelle vaart uit de ri ca tuig van Koningsplein naderde. Deae pr-oceide door snel remmen nog een aanrijding te voorkomen hetgeen hem, door den korten afsta'u niet gelukte. Ook na de aanrijding schoof de motor nog een achttal meters door, en sloesr toen tegen den grond. Het meisje was -er het slechtst afgekomen; met een gapende hoofdwonde werd het naar de Lidwinasticht.ing vervoerd De motorrijder had bij zijn buiteling blessures aan het hoofd opgeloopen en werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Direct was de politie ter plaatse om de schuldvraag vast te stellen. De motor is in beslag genomen. Hedenmorgen was de toastand nog ernstig. Prachtige voordnicht van Dr. van Amerongen by »le Ned. Ver. van Huisvrouwen. We hebben weer Charles Dickens' onver- getelijke creatie „A Christmas Carrol" hoo- ren voordragen. Of liever hooren en zien voor dragen. Want Dr. v. Ameroaigen declameerde Charles Dickens' stuk op zulk een wonder baarlijk goede wijze, dat cXe toehoorders (en dat waren er velen) als het ware meegesleept werden naar den tijd, waafiin de beroemde Engelsche schrijver zijn lezers (essen) in Christmas Carrol terugvoent. Reeds een jaar geleden hebben we kun nen genieten van de kunst van den declama tor, en evenals toen, viel wederom op de ge makkelijke manier, waarop hij als het ware van den eene persoon „in" -den anderen viel Zoo is hij nog Scrooge, van. angst sidderend, terwijl hij wacht op het oogenblik, waarop de geesten zUllen verschijnen en meteen is zijn mimiek verandert en declameert dr. v. Amerongen met veel „bravour" het gedeelte, waarin de geesten het hoogste woord voeren. En wat ons bijzonder trof, dat was het feit, dat van het begin tot het einde zijn in tonatie, zijn spel dezelfde hoogte behield. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de aanwezigen hem een hartelijke ovatie brachten, een ovatie, die dtoor Dr. v. Ameron gen, die naar we hopen, rtiet voor de laatste maal hier is geweest, dubbel en dwars ver diend is. Het was te ruim kwartc over acht, dat Mevrouw Postuma de bijeenkomst opende en de dames Kousbroek en rv. d. Poel gelegen heid gaf om met een kort. doch passend mu ziekstukje van dr. v. Amerongen in te leiden. En deze laatste voerde c>ns weer terug naar de sfeer van Charles Dickens' tijd. Hij ver telde dat wondere kerstverhaal, dat Scrooge. de gierige vrek, maakte tot een beter mensch. We beleefden weer met Scrooge de ontmoe tingen met de 4 geestverschijningen, n.1. de geest van zijn compagnon en de geesten van verleden, heden en toekomst. En eerlijk gezegd, zal eien ieder wel gevoeld hebben de beteekenis, die deze „Kerststory" van 100 jaar terug, nu nog, juist in dezen tegenwoordigen, moeilijken tijd voor tallooze velen van ons heeft. Het scheen ons te zeg gen: „Open uw harten voor de zorgen van minder bedeelden. Kerstdtag is er een mooie gelegenheid voor! Toe geef, geef aan die arme menschen en wees als „Scrooge van de Toekomst". Want die „Scrooge vaa oe Toekomst" aan het einde van dit Kerstverhaal gaf Charles Dickens de gelegenheid e*en „happy end" aan deze spookgeschiedenis te maken en dr. v. Amerongen bracht ons dit op voortreffelijke wijze. Om kwart voor elf behoorde deze avond weer tot het verleden, maar het was een avond, waaraan vele aianwzigen nog lang zullen denken. worden Uw tanden als U poetst met Ned. Chr. Vrouwenbond. Gisterenavond werd in de bovenzaal van het Christelijk Militair Tehuis aan den Kanaalweg een Kerstwijdingsavond van de Ned. Christ. Vrouwenbond gehouden. TSen avond, die door zijn eenvoud, een fijne voorbereiding van het Kerstfeest is geworden. Het was de presidente, mevrouw Lever, die den avond opende met gebed en vervolgens het Kerstevangelie voorlas. Hierna hield de presidente een beschouwing over het Kerstfeest. 't Is alles poëzie om die kleine kribbe van Bethlehem, al muziek, dat haar hoogtepunt vindt in het „Eere zij God". Juist daardoor wordt vaak vergeten, dat Christus in die krib be zijn kruisweg begint, die eindigt op Gol- gotha. Spreekster maakt een vergelijking tus- schen enkele dichters, die «ie geboorte van het kind van Bethlehem bezongen. En hierin komt naar voren het groote verschil van opvatting, dat zij hadden over de geboorte van Gods Zoon. Vondel, Leopold, Gazelle, Nijhof, zij zien het allen anders. De groote vraag is echter, hoe zien wij het? Is dit feest een grauwe een tonigheid voor ons geworden? Blijft er niets anders van over dan een uitgebrand kaarsje en een verschrompeld dennentakje Of heeft het „Eere zij God" de ware beteekenis voor ons Laten wij komen tot vlak bij de kribbe, zoo eindigt spreekster, en laat ons instemmen met het „Heil en vreê wondt gebracht, in een wereld verloren in smart". „Ook voor mij werd ge in doeken gelegd, Leer mij U danken daarvoor". Na de pauze leest mevrouw Kollaard een ontroerend Kerstverhaal voor, dat met stille aandacht wordt gevolgd. Verdere medewerking aan dezen mooien avond verleende voorts een koortje, dat op verdienstelijke wijze enkele Kerstliederen te gehoore bracht, terwijl in de pauze de dames op thee en kerstkransjes werden ont^aa'f. En zoo heeft de N.C.V.b. voorbemdmg van het Kerstfeest gevierd, op de eenvou g wijze die past bij de herdenking van de 0 boorte van den Zoon des Menschen. Kaarsen staan weer stil te schijnen met haar vlammetjes van goud, Op de geurig-groene takken van het donk're dennenhout. t Is weer Kerstmis: lichtjes branden in de wereld, wijd en zijd, Ais het vuur van kleine bakens door het duister van den tijd. Kaarsen staan weer zacht te wuiven met haar waaiertjes van licht. Boven de gewijde woorden van 't al-oude Kerstgedicht. 't Is weer Kerstmis: lichtjes hebben ons een schoon verhaal verteld, In de taal van alle menschen, als de ster eens boven 't veld. Kaarsen staan weer stil te glanzen fakkel-lichtjes in den nacht, Waarin ons de blijde boodschap onveranderd wordt gebracht. 't Is weer Kerstmis en op aarde valt door alle duisternis, In de oogen en de harten tóch het Licht, dat eeuwig is. Fr. M.—K Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 1 0 ct. - Twaalf stuks 50 et. Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond in het v.m. U.S.O. (benedenzaal) een Kerst-Wijdingsavond, welke door ruim 80 menschen bezocht werd. De zaal was stemmig versierd met hulst en dennengroen en werd verlicht door kaarsen van kerstboom en tafels. Het voorlezen van het Kerstevangelie door één der dames, het uitspreken van het gebed en het Wijdingswoord door den heer J. Landman, evenals het zingen Van Kerstliederen door een koortje van de leden met orgelbegeleiding door den heer P. Stoll, werkte er toe mede een stemmingsvolle sfeer te scheppen. Na het gezamenlijk zingen van „Stille Nacht" gingen allen huiswaarts. Evenals zoovele andere vereenigingen heeft ook de C.J. M. V. een openbare wijdings avond ter voorbereiding van het a.s. Kerst feest gehouden. Het gebouw Palmstraat was goed bezet, toen de voorzitter H. Noot, de bijeenkomst opende. Het programma bestond uit declamatie door de heeren T. J. Dekker en M. Hollestelle, af gewisseld door gemeenschappelijken zang. Ds. J. H. Vaandrager, die dezen avond als spreker optrad, baseerde zijn Advents- gedachte op den uitroep van den Profeet Ha- bakuk, welke inhoudt, dat hij ondanks don kere en benauwende tijden nochtans zal op springen van vreugde om het Heil, dat God hem schenkt. Dit woord is in dezen tijd wei zeer van waarde. De heeren D. Hollestelle en H. Noot zongen vervolgens twee liederen, begeleid door mej. C. Kokelaar. Tot slot van den avond werd een Kerstspel uitgevoerd, samengesteld door Joh. J. den Hol- der en getiteld: „Christus' komst". Dit spel spreekt er van hoe wij, gezeten in de diepten van ellende, een licht ontvangen, een Licht, dat ons tenslotte wordt tot zuivere vreugde voor leven en voor sterven. Bij dit spel verleende een gemengd dubbel kwartet onder leiding van mej. C. Kokelaar medewerking. Ds. J. H. Jansen sloot na een kort woord op de gebruikelijke wijze dezen wijdingsavond. Gisterenmiddag heeft een kinder-Kerstfeest voor ruim honderd kinderen in de Legerzaal plaats gehad. Verschillende versnaperingen werden uitgedeeld. Blij en gelukkig gingen de kleinen naar huis. Dit feest was uitsluitend voor de minder bedeelden. Gisterenavond heeft de jaarlijksche Kerst- pakettenuitdeeling aan ongeveer honderd be hoeftige gezinnen van allerlei gezindten plaats gehad. De paketten bevatten aardappelen, groente, vleesch, vet, boter, koffie, thee, gort, rijst, brood en een Kerstboek. Er waren veel dankbare gezichten. Het Leger des Heils heeft hiermede een goed werk verricht. De spil van het populaire „Comité Onze Marine", de heer Angenent, is met zijn twee dpchters hard bezig de kerstpakketten voor de kustwacht klaar te maken. Vandaag en morgen worden ze ontvangen en iedere doos zal een groote verrassing zijn. (toto „Modern"). Van half 8 af kaarten Casinozaal verkrijgbaar. aan de Vanavond vindt de feestavond van de amu sementsclub van den Onderzeedienst „Klaar voor „Onderwater" plaats en gezien den kaartverkoop mag verwacht worden, dat Casino vol zal zijn. \V(j vestigen er nog eens de aandacht op, dat hedenmiddag nog kaarten verkrijg baar zijn aan de bekende verkoopadressen; om haif 8 kan men nog uitsluitend aan het Casinoloket deze plaatsbewijzen verkrijgen. Deze prijzen bedragen 25 en 35 cent. Over het programma behoeven wij o.i. niets meer te vermelden; het is een bonte cabaret revue, die de vorige maand een groot succes werd. Een bal, met verrassingen, volgt op de uit voering. Hedenmorgen om pl.m. half negen is' een onbekend gebleven persoon bekneld geraakt tusschen een reinigingsauto en een muur in de Paardenstraat bij de groentenhandel van den heer Koning. De man moest uitwijken voor een kar, dié daar stond en geraakte aldus in moeilijke positie. Dr. Rienks verbond den man, die later per politie-auto naar het hospitaal is vervoerd. GESLIPT. Gisteravond kwam door de gladheid van den weg een auto, die over den Parallelweg reed, te slippen. Dat was te ongeveer 8 uur. Het vehikel ramde enkele boompjes, en werd zelf licht beschadigd. De chauffeur was er zonder letsel afgekomen, doch een persoon die naast hem zat was licht verwond. van den maakt bekend, dat in verband met de sterke prijsstijging van alle wasscherij-benoodigd- heden, benzine, enz., de waschtarieven met ingang van 1 Januari J940 zullen wor den herzien, voor zoover deze Dog niet zijn herzien. Overeenkomstig het Regeeringsstandpunt mag de kostpr.,sverhooging verdisconteerd worden in de tarieven. Modern geoutilleerde Service-inrichting met alle meet-instrumenten van de Philips fabrieken. Erkende Philips-Reparateur. Vakkundig - vlug - billijk Zie onze étalage! TRANSPORTRIJWIEL VERDWENEN. Een transportrijwiel, dat in de Middenstraat stond, verdween spoorloos. De politie stelt een onderzoek in. HERRIE. Gisteravond werd politie-assistentie verzocht vanwege het feit, dat een bewoner van de Laan hooge herrie had met drie van zijn dochters. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden Een manchester jas; een handwarmer; een kijker; een gouden oorknop; een pakje kousen; een zwart hondje; twee belastingmerken; een paar schaatsen; een wit hondje; een paar motorhandschoenen; een trui; een bril; een dameshandschoen; een portemonnaie; een damespolshorloge. Verloren: Zes portemonnaies met inhoud; een wit Malthezer hondje; een bankbiljet; een distri butiekaart; een dekzeil; een bruine motorhand schoen; een ring met sleutels; een belasting- merk; een motörhandschoen; een rubber schaatsbeschermer; een zegel. cp de drie feestdagen zullen alle Zondags- schoolvereenigingen zich opmaken tot viering van het groote feest. Eenige duizenden kin deren in onze stad zien verlangend naar deze feestviering uit, want de Kerstfeestviering is het hoogtepunt van het Zondagsschoolleven. Voor zoover we er opgave van ontvangen hebben, geven we hieronder een opsomming van de verschillende uitvoeringen en feest vieringen op de a.s. feestdagen. Om dan met de concerten te beginnen. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, geeft morgen (Zondag) middag van 12.15 tot 1.15 uur een programma van bijna uitsluitend kerstlie deren. Kerstwjjding Luthersche kerk. Evenals vorige jaren zal er wederom een Kerstwijding plaats vinden in de Luthersche kerk. In dezen Kerstwijdingsdienst zal voor gaan de predikant der gemeente Ds. W. J. F. Meiners. Mevr. A. GraafKamp, orgeliste der ge meente, zal op het prachtige Kerkorgel, kerst liederen ten gehoore brengen, terwijl de me dewerking is toegezegd van den solozanger, den heer L. W. Visser. Het kerkgebouw is rijk versierd met kerst - boomen en sparrengroen. Deze dienst zal gehouden worden op 24 De cember a.s. te elf uur n.m., duur van dezen dienst plm. 1 uur. Toegang is vrij en voor iedereen dus toegankelijk. Voor bijzonderhe den zie men de advertentie in dit blad. Kerstconcert „Stedelijk Muziekkorps" Het Stedelijk luidt als gewoonlijk de Kerst dagen in met een ochtendconcert. Van 8.309 uur zal het korps, onder leiding van zijn diri gent. den heer Jac. Bos. het volgende Pro gramma ten gehoore brengen: 1 a. Stille Nacht, Heilige Nacht. b. Nu zijt wellekome Jesu lieve Heer. c. 't Is een dag van vroolyckheydt. (twee oud-Nederl. Kerstliederen Arr. Joh. F. Pala. 2 a. Ave Verum b. Hymne „Die Ehre Gottes in der Natur". L. v. Beethoven. 3 a. Intocht des Heeren Fr. HéLndel. b. Ihr Kinderlein kommet. 4 a. Sweet belle Mohone. b. O Sanctissima. Arr. H. Kling. c. Schafers Sontagslied Kreutzer. 5 a. Eere zij God. b. Dankgebed. Valerius. En daarmee zijn de bij ons bekende openbare uitvoeringen geëindigd. Waarschijnlijk zullen als in andere jaren, verschillende zangvereeni- gingen, uitvoeringen geven in ziekenhuizen en hospitaal. Het Leger des Heils zal hier en daar gewijde klanken doen hooren. De ouden van dagen zullen ongetwijfeld in hun Tehuizen ver gast worden op een kerstuitvoering. Maar dit blijft toch alles in hoofdzaak in meer be sloten kring. ZONDDAGSSCHOLEN Ned. Vervormde Kerk. Eerste Kerstdag Westerkerk, 's avonds 6 uur, viering met de kleinere kinderen. Leider Ds. F. W. J. v. d. Poel. Tweede Kerstdag, Westerkerk, 's avonds 6 uur, viering met de grootere kinderen. Leider Ds. H. A. Enklaar. Geref. Zondagsschool. Bethelkerk. Julianapark. Tweede Kerstdag: 's middags 3 uur voor de kleine kinderen, 's Avonds 7 uur voor de groote kinderen. Luthersche Zonagsschool. Tweede Kerstdag: Luthersche kerk, Wee- zenstraat, 's middags 6 uur. Doopsgezinde Zondagsschool. Tweede Kerstdag: Doopsgezinde kerk, Kerk- gracht, 's avonds 7 uur. Evangelisatiegebouw Vijzelstraat. Eerste Kerstdag: 's middags 3 uur kl. kin deren. 's Avonds 7 uur grootere kinderen. Tweede Kerstdag 's avonds 7.30 uur kerst feestviering met ouderen. Evangelisatiegebouw Palmstraat. Eerste Kerstdag: van 3.305 u. voor de kleinen; van 7 u.9.30 u. voor de grooten. Evangelisatiegebouw Middenstraat. Tweede Kerstdag: van 3.305.00 voor de kleinen; van 7.009.30 u. voor de grooten. Chr. Geref. Kerk Steengracht. Tweede Kerstdag: 2 uur. Leger des Heils. Geen opgave ontvangen. Kerk van Jezus Christus. Eerste Kerstdag, kerkgebouw, Janzendwars- straat, 's middags 3 y. met de kinderen. Tweede Kerstdag, 's middags 3 uur, met de jeugdklasse. Huisduinen. Zondag 24 Dec. n.m. 6 uur: Kerstfeest der Zondagsschool, ook voor militairen, Callantsoog. Ie Kerstdag, Callantsoog, n.m. 7 u. Kerst feest, ook voor militairen. 2e Kerstdag, Julianadorp, n.m. 7 u.: Kerst feest der Zondagsschool, ook voor militairen. We willen vandaag, op deze plaats, waar we nu al maandenlang niet anders schrijven dan over de ellende en narigheid door den mensch veroorzaakt, een anderen klank doen hooren. Zonder twijfel zijn er velen, die hun schouders ophalen als ze de kerkklokken hoo ren roepen, die slechts smalend kunnen spre ken over de „blijde boodschap", die het „Vrede op Aarde" niet anders dan een bespotting vin den in een wereld, die aan strijd ten onder dreigt te gaan. Er lijkt inderdaad moed toe noodig om in onze verscheurde wereld Kerstfeest te vieren. En toch is die vrede van het Kerstfeest er en is het goed, dat we ons daarop eens rustig bezinnen. We zijn zoo licht geneigd tot een zijdigheid, we zien dan niets meer van de groote waarde der eeuwige dingen. Al is de lucht bedekt en de aarde grauw van verveling, toch is de zon er. Ze is alleen verscholen voor onzen blik, maar het zou kortzichtig en on waar zijn, als we zouden klagen, dat het licht er niet meer is, omdat wij het op dat oogenblik niet zien. De wereld rondom ons lijkt dood, doch wij weten, dat in dien schijnbaren dood het nieuwe leven sluimert en dat er de tee kenen nu reeds zijn, dat het straks zal ont waken, in nieuwe heerlijkheid. Kerstfeest is en blijft het feest van den vrede, dien God gemaakt heeft met den mensch. En dat is een gebeurtenis voor alle tijden en voor alle menschen. Als we vandaag over het Kerstfeest schrij ven, dan doen we het over het Christelijke Kerstfeest. Dan willen we ons niet bepalen bij de schoone symboliek van dit bij uitstek chris telijke feest, dan willen we niet' spreken over de wenteling der getijden, over het natuurlijke licht, dat triomfeeren zal over de duisternis van den winterschen dood. Dit alles mag schoon zijn, maar het doet ons niets ver staan van de diepe beteekenis van dit feest voor heel de menschheid, het geeft ons niet den moed om te zingen en te getuigen van den 'Vrede op aarde". Kerstfeest is, de naam zegt het reeds, Christusfeest. En Christus wil zeggen, dat God alzoo lief de wereld had, dat Hij het beste wat Hij had den menschen gaf om van Zijn liefde te getuigen. Christus kwam om den mensch uit te tillen uit zijn ellende, omi hem--te oi^tck^cken aan zijn egoïsme, aan zijn huichelarij; aan zijn onwaarachtigheid, kortom aan dat alles, wat onder dat eene woord „zonde" verstaan wordt en om dien in zichzelf nooit gelukige mensch te verkondigen, dat er vrede en blijd schap voor hem is, mits de mensch leert van zichzelf af te zien en te aanvaarden Gods liefde, waarvan Hij, Christus, de menschelijke verschijningsvorm was. En dat Goddelijk beeld staat door de eeuwen heen onaangetast, klaar en sterk voor ieder, die er zijn oogen voor opent. Het is niet het eigendom van een bepaalde kerk of kring, een bepaalde groep van uitverkoren menschen, maar het is voor de geheele wereld. „Ziet, ik verkondig U groote blijdschap, die al de volken wezen zal." Wie deze „groote blijdschap" verstaat, voor dien brengt het Kerstfeest den vrede op aarde, den vrede in zijn hart, ook al woe den de machten van de hel rondom. Kerst feest is niet een feest van stemming bij een groene boom met trillend licht, niet een feest van gewijde sfeer alleen, maar het is het feest, dat God in menschen welbehagen had. KERST- kaarsen kandelaars versiering servetten tafellakens loper& ruime sortering FA. ZOETELIEF TEL. 403 KEIZERSTR. 75 Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen (lste Kerstdag) is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Op 25 Dec. is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Op 26 December is alleen geopend de apo theek van W. H. Kingma. Kanaalweg. Van 27 Dec. tot 1 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door D. W. De Bas, Binnenhaven. BLOEMENMAGAZIJN „CORONA" Ali Dijkshoorn, Koningstraat 42 GEOPEND Zondag van 86 uur en Maandag- en Dinsdagmorgen GESLAAGD Onlangs slaagden voor het diploma Machine- schrijven aan het Instituut „Mercurius" Loodsgracht 72 Mej. F. C. Ran; J. H. Fritz; Dhr. W C Mahieu; L. J. Borgers; J. Kramer; J. A v d Vliet; G. Woudstra; F. Sikkink; G. Keet- J. J. Dekker., allen leerlingen van be in' stituut. 'e n

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5