Weinig belangrijke Raads vergadering De rondvraag levert copie. Onvriendelijke veronderstellingen van den heer v. d. Veer De wethouder bedoelde het zoo goed Rondvraag Als Vader de worst snijdt, De electriciteitstarieven voor het Platteland Kindje verdronken Marktoverzicht Marktberichten De Waal Afscheid van den heer Keyser als hoofd der school Hieuwt uil lOii V isscherij De verlenging van het defensie-uitvoerrecht De „Sibajak" te Priok Lichte schade aan de fl „Christiaan HuygeflS Gisterenavond kwam de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burgemeester Rit meester, in openbare vergadering bijeen. Af wezig met kennisgeving de heer J. J. Schoeffelenberger (Econ. groep). De Voorzitter opende eerst om 9 uur de vergadering, daar aan de openbare zitting een geheime vergadering was voorafgegaan. Vastgesteld werden de notulen van de ver gadering van 31 October. Van de ingekomen stukken, die daarna onder den hamer door gingen noemen wij: het verzoek van den heer Rab om eervol ontslag als onderwijzer aan school 6. Dit ont slag werd eervol ontleend. Eveneens het ont slag als leeraar aan de Avondvakteekenschool, met ingang van 30 Maart 1940. Aangenomen werd het voorstel tot het toe kennen van een vergoeding ingevolge art. 13 L.O.-wet 1920 voor leerlingen der R.-K. scho len aan P. A. J. Bakker te Koegras en 23 anderen, voor het vervoeren van hun kinderen naar de R.-K. school aan de Javastraat, ge durende ''het schooljaar September 19381 September 1939. De vergoedingen varieeren tusschen 3.39 en 33.92. Gemeenterekening en -begrooting. Aangenomen wordt het voorstel tot voor- loopige vaststelling der gemeenterekeningen dienst 1937 en dienst 1938, en tot vaststelling der 15e wijzigingsbegrooting, dienst 1938. Aanvaarding legaat. Eveneens wordt hierna aangenomen het voorstel tot het aanvaarden van een legaat van wijlen den heer W. Klerk, ten behoeve van het onderhoud van een grafruimte op de algemeene begraafplaats. Wijziging wachtgeldverordening. Aan de orde van behandeling is hierna het voorstel van B. en W. tot wijziging van de wachtgeldverordening, in dien geest, dat zij niet meer van toepassing zal zijn op personeel, dat op de arbeidsovereenkomst in dienst der gemeente werkzaam is. Art. 1, tweede lid, van de „Verordening, regelende de toekenning van wachtgeld aan ambtenaren der gemeente Den Helder" bepaalde n.1., dat voor de toepassing van die verordening mede geacht wordt in vasten dienst der gemeente werkzaam te zijn, hij, die meer dan vijf jaren zonder onderbre king in dienst der gemeente werkzaam is, om redenen buiten hem gelegen, niet voor een vaste aanstelling in aanmerking komt en niet is aangesteld voor een bepaalden tijd of voor den duur van een bepaald werk. Onbewoonbaarverklaring. Aangenomen werd het voorstel tot onbe woonbaarverklaring van de woning Vijzel straat 171. De heer Ran (r.-k.) zegt, dit blok huizen te hebben bezocht en daar meerdere wonin gen te hebben gezien, die onbewoonbaar wa ren verklaard, doch nog worden bewoond. De heer v. d. Vaart antwoordt, dat dit wel mogelijk is. Er zijn hier eenige menschen die reeds lange jaren hier wonen en die men hun laatste levensjaren niet de last van een verhuizing wil bezorgen. De heer Kreuger (v.-d.) spreekt er zijn verwondering over uit, dat B. en W. slechts komen met het voorstel tot onbewoonbaarver klaring van één woning. Hij heeft deze stads wijk eens doorkruist en vond tal van wonin gen, die onbewoonbaar zijn. Er zijn in deze buurt treurige, woningtoestanden. Spr. hoopt, dat spoedig voorstellen ver wacht mogen worden tot onbewoonverklaring van meerdere perceelen. Wethouder v. d. Vaart (s.d.) is verheugd over de belangstelling bij den raad voor dit vraagstuk, dat sedert lang de grootste in teresse van het college van B. en W. heeft. Een viertal weken geleden heeft spr. nog in gezelschap van den inspecteur van Volks gezondheid en den directeur van Gemeente werken een tocht door dit stadgedeelte ge maakt. Het is echter niet zoo eenvoudig, tot onbewoonbaarverklaring over te gaan, omdat men rekening moet houden met allerlei om standigheden. Voor zoover het practisch mo gelijk is zullen B. en W. ertoe besluiten. Er zijn echter twee voorwaarden voor on bewoonbaarverklaring le. Het kiezen van het juiste tijdstip, zoo dat de bewoner een ander huisje kan betrek ken. 2e. De huurwaarde van de woning. Spr. deelt tenslotte mede, dat B. en W. ernstig bezig zijn met de saneering van dit stadsgedeelte. Binnen afzienbaren tijd hoopt het College met concrete voorstellen te ko men. Een reeks benoemingen. Aan de orde is hierna: Voorstel tot het benoemen van twee leden van het bestuur van het gemeentelijk bureau voor maatschappelijk hulpbetoon wegens pe riodieke aftreding op 1 Januari 1940 van mevr. J. Stoffer en den heer R. N. van Os. Aanbevolen worden: I. In de vacature mevr. J. Stoffer: 1. Mevr. J. Stoffer, Soembastraat 46, 2. Mevr. S. W. M. van ProoijenAppeldooren, Javastraat 66. II. In de vacature R. N. van Os: 1. de heer R. N. van Os, Binnenhaven 13, 2. de heer S. P. W. Crone, Huijgenstraat 17—19. Gekozen met algemeene stemmen de eerst aanbevolenen. Voorstel tot het benoemen van leden en plaatsvervangende leden der commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1940 van vier leden en vier plaatsvervangende leden. Aanbevolen werden: I. In de vacature L. Coltof, lid werk gever: 1. de heer L. Coltof, Koningstraat 119. 2. de heer P. H. Spruit, Singel 59 II. In de vacature H. J. J. van Konings- bruggen, lid-werkgever: 1 1. de heer H. J. J. van Koningsbruggen, Loodsgracht 22, 2. de heer A. van de Wouw, Hoogstraat 83; III. In de vacature J. Boerdijk, plaatsv lid-werkgever: 1. de heer J. Boerdijk, Weststraat 85, 2. de heer A. Kersbergen, Reigerstraat 20; IV. In de vacature J. Meijer, plaatsv. lid werkgever: 1. de heer J. Meijer, Koningstraat 108, 2. de heer J. de Wit, Ooievaarstraat 92; V. In de vacature R. Boogaard, lid-werk nemer: 1. de heer R. Boogaard, Schagenstraat 6, 2. de heer C. Visser, Jan in 't Veltstraat 86 VI. In de vacature J. van Zwijndrecht, lid-werknemer: 1. de heer J. van Zwijndrecht, Zuidstraat 60, 2. de heer J. Kooij, Basstraat 29; VII. In de vacature W. Kraak, plaatsv lid-werknemer: 1. de heer W. Kraak, Javastraat 64, 2. de heer C. Giltjes, Smidstraat 38; VIII. In de vacature P. J. Filmer, plaatsv. lid-werknemer; 1. de heer P. J. Filmer, Jonkerstraat 14, 2. de heer W. Bakker, Hoogstraat 123. Gekozen werden met algem. stemmen de eerst aanbevolenen. Vervolgens kwam aan de orde: Voorstel tot benoeming van een plaatsver vangend lid-werkgever der commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer H. van Willigen. Aanbevolen werden: 1. de heer T. C. Govers, Weststraat 70, 2. de heer J. D. Brandt, Breewaterstiaat 8a. Gekozen werd de heer T. C. Govers met 19 stemmen. Voorstel tot benoeming van leden en plaats vervangende leden der commissie van georga niseerd overleg voor het jaar 1940 als lid: de heer Dr. P. Feenstra Kuiper de heer v. Zwijndrecht, de heer P. J. Trap; als plaatsvervangend lid: de heer J. B. F. Meijer, de heer P. v. d. Veer, de heer A. Uithol. (Door Burgemeester en Wethouders zijn uit hun midden als lid aangewezen de wethou ders L. F. van Loo en P. S. van der Vaart). Voorstel tot het benoemen van leden van de commissie van bijstand in het beheer van het gemeentelijk pensioenfonds. (De tegenwoordige leden zijn de heeten C. Ran, P. van Dalen, H. Bronder en J. Spoel- stra. Daar laatstgenoemde 31 Januari 1940 den gemeentedienst zal gaan verlaten, wordt voorgesteld in de vacature Spoelstra te voor zien door benoeming van den heer N. Helder, Weezenstraat 43). Vervolgens komt aan de orde: Voorstel tot het benoemen van drie leden van het college van curatoren van het ge meentelijk lyceum wegens periodieke aftre ding van leden op 1 Januari 1940. Aanbevolen worden: I. in de vacature Mr. J. Mulder, die voor het lidmaatschap heeft bedankt. 1. de heer M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, 2. de heer Dr. A. W. C. G. Kamerling, Timor- laan 5 II. in de vacature Mr. A. H. van Rave- steyn 1. de heer Mr. A. H. van Ravesteyn, Java straat 90, 2. de heer F. I. Wethmar, Singel 133; III. in de vacature S. G. Rensing: 1. de heer S. G. Rensing, Julianapark 3, 2. de heer J. B. Proost, Zuidstraat 13. Gekozen worden de eerst aanbevolenen. Voorstel tot het benoemen van drie leden van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, belast met het toezicht op de H.B.S.-afdeeling van het gemeentelijk lyceum, wegens periodieke aftreding van leden op 1 Januari 1940, en van een lid in dè vacature ontstaan door het overlijden van den heer W. de Boer. Aanbevolen worden: I. in de vacature Mr. J. Mulder: 1. de heer M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, 2. de heer Dr. A. W. C. G. Kamerling, Timorlaan 5; II. in de vacature Mr. A. H. van Rave steyn: 1. de heer Mr. A. H. van Ravesteyn, Java straat 90, 2. de heer F. I. Wethmar, Singel 133; III. in de vacature S. G. Rensing: 1. de heer S. G. Rensing, Julianapark 3. 2. de heer J. B. Proost, Zuidstraat 13; IV. in de vacature W. de Boer: 1. de heer C. J. baron van Asbeck, Buiten haven 7, 2. de heer H. v. d. Brugge, Havenplein 14. Gekozen de eerst aanbevolenen. De heer Boogaard vraagt voor de menschen van de werkverschaffing, die om een of andere reden geschorst worden, een soort kort geding voor hun rechtspraak. De schorsing gaat altijd denzelfden dag in. In dit verband haalt spreker de gevallen van schorsing van het vliegkamp aan, waar de menschen de lijst niet teekenden, omdat ze dachten meer recht op loon te hebben. Gaarne zag hij, dat uit de commissie van de werkverschaffing een kleine commissie ge vormd werd, die binnen tweemaal 24 u. mede haar oordeel kan vormen. Spr. zag dus gaarne meer medezeggenschap van de men schen, zoodat ze niet overgeleverd zijn aan den willekeur van een of anderen voorman. De voorzitter wil niet spreken over de juistheid van de schorsing. Hij wil alleen het feit constateeren, dat er zeer weinig ge schorst wordt en het hem spijt, dat deze schorsing moest plaats vinden. Het feit, dat er weinig schorsingen plaats hebben, bewijst wellicht, dat deze schorsing niet ten onrechte heeft plaats gehad. De rechtspraak is zoo danig geregeld, dat de ongeorganiseerden bij het College van B. en W. terecht kunnen, terwijl de georganiseerden bij hun organisa ties kunnen aankloppen. B .en W. zijn bereid overleg te plegen en spoediger te doen beslis sen. Het ligt op den weg van de organisaties bij de hoofdbesturen op spoediger beslissing dan volgen alle kinderoogen dat met de meeste belang stelling. Hoeveel zouden we krijgen, wie krijgt er vandaag het grootste stuk? Het is ver makelijk, dat roerige, jonge goedje zoo enthousiast te zien. Maarhet is dan ook Stegeman's worst die op tafel staat: Stegeman's echte Gel- dersche met de fijne, zachte rooksmaak. Dat is een tractatie, die door jong en oud terdege wordt gewaardeerd. In winkels met ons raambiljet. aan te dringen. Het College wil zich in ver binding stellen met den inspecteur, om te zien, op welke wijze er het best aan de be zwaren tegemoet gekomen kan worden. Over een onduidelijke circulaire, die goed bedoeld was. De heer P. van der Veer (a.-r.) leverde critiek op een circulaire, die door den direc teur der water- en lichtbedrijven aan de be woners van het platteland gezonden was over goedkoopere levering van electrischen stroom voor verwarming, kracht, etc. Volgens spr. was deze circulaire zoo onduidelijk, dat de bewoners het idee hadden gekregen, dat ze er bij teekening ,,in zouden luizen". Men is be vreesd, dat wanneer je het biljet teekent, je verplicht bent je aan te sluiten en dat is voor de menschen op het oogenblik bezwaarlijk. Zoolang de petroleumdistributie nog geen feit is, voelt men er weinig voor eenige verplich ting aan te gaan, die financieele consequenties met zich kan brengen. Spr. verzoekt de circu laire in te trekken. Wethouder Van der Vaart vindt de wijze, waarop de heer Van der Veer deze'zaak aan de orde stelt, niet erg sympathiek. De circulaire, door den directeur geteekend, was van spr. afkomstig en was het gevolg van de vragen, bij de begrooting gesteld, over den noodtoestand voor de bewoners van het platte land, bij het ingaan van de petroleumdistri butie. Door spr. is getracht voor de bewoners een zoo spoedig mogelijke oplossing te vinden, ongeacht de tariefswijzigingen, die het Col lege had aangekondigd. De circulaire had niet anders dan de bedoeling om te zien hoeveel menschen een regeling wenschten en op welke wijze de menschen het snelst en het best ge holpen zouden kunnen worden. De heer Van der Veer maakt opnieuw bezwaar tegen de onduidelijkheid in dit op zicht van de circulaire. De heer Hoornsman (v.-d.) was van plan dezelfde bezwaren van den heer v. d. Veer naar voren te brengen. Nu de wethouder ech ter duidelijk uit laat komen, dat de menschen zich nergens toe verplichten, doch het alleen een soort oriëntatie is, heeft hij er geen be zwaar tegen. De Voorzitter begrijpt den heer Van der Veer niet erg. Nu de noodkreet bij de begrooting geuit) een willig oor heeft gevonden bjj het College, had hij vooral van dien kant een andere houding verwacht. Het gaat er om te onderzoeken hoeveel menschen zich willen aansluiten b(j een prijs van ten hoogste S/2 cent en om te probeeren, dien prijs zoo mogelijk nog lager te stellen, door een overeen komst met het P.E.N. Spr. heeft ernstig bezwaar tegen de wijze van behandeling van deze aangelegenheid, zoodat deze zaak, die een groot belang is voor het platteland, zou kunnen mislukken. De heer v. d. Veer maakt het aan het Col lege moeilijk op deze wijze door te gaan en had een betere appreciatie verwacht van de voortvarendheid van het College. Spr. zou het op prijs stellen, wanneer de heer van der Veer de woorden aan het adres van den directeur, zou te rugnemen. ri c r Veer blijkt hiertoe De heer V a.:n de r bedoeling gaarne geneigd. Hij heeft gehad te beleedigen. De „eer Van der Vaart neemt van deze verklaring acte, herhaalt, dat de c.rcula.re niet anders dan de bedoeling heeft gehad, de menschen zoo spoedig mogelijk te helpen, afwachting van de herziening van de tarieven, wilde men zich oriënteeren, om zoo spoedig mogelijk maatregelen te kunnen nemen. een voor zoo te en met De heer Hoornsman maakte nog opmerking over den tijd in decl"^ire noemd, die hij minder geschikt achtte het platteland. Daarover was echter meende hij, nog wel met het Colleg SPDek0hêer Feenstra Kuiper (Gem. Nationaal Belang) vraagt hoe het staat de kwestie van de Radio-Centrale Wethouder Van der Vaart an^ordt hierop, dat de procedure nog loopt en dat men wacht op antwoord van de firma, waardoo de zaak in een nieuw stadium komt. De heer Terra (r.-k.) wil weten hoe het staat met de plannen voor een nieuw hoofd voor de O. L. school te Huisduinen. De Voorzitter antwoordt, dat het voor stel hiervoor in de volgende raadsvergadering zal worden behandeld. De heer Terra zag ook graag, dat de rioleering ter hand genomen werd op Huis duinen. Bij zwaren regenval is het er een treurige toestand. Wethouder Van der Vaart deelt mede, dat de stukken hieromtrent bij de commissie zijn en juist gisteren in het College van B. en W. zijn behandeld. De heer Kreuger maakt bezwaar tegen de door den ouden raad aangenomen verorde ning van een brandwacht in zalen waar festi viteiten etc. worden gehouden. Dit is een extra en vrij zware belasting bij de vele be lastingen, die op deze zaken drukken. De Voorzitter zegt, dat deze verorde ning daarom is aangenomen om maatregelen te treffen tegen brandgevaar. De verordening is vastgesteld en wordt uitgevoerd. Gelukwenschen. Niets meer aan de orde zijnde wenscht de Voorzitte r den raadsleden en de hunnen een gezegend oud jaar en een gelukkig nieuw jaar. De heer Boogaard dankt den Voorzitter voor zijn wenschen en wenscht hem en zijn gezin eveneens het beste voor het nieuwe jaar. Gisterenmorgen is te De Koog een bijna 3-jarig zoontje van den heer H. Wuis in de Brink verdronken. Het knaapje was op be zoek gegaan bij familiebeden, en de ouders verkeerden in de veronderstelling, dat het ventje daar nog was. Daar het vrij lang duur de eer het kind terug keerde, besloot de va der het te gaan halen. Tot zijn groote schrik zag hij zijn kind echter in De Brink drijven, waarin het waarschijnlijk spelend is geloopen. Toen het kind op het droge was gebracht is nog getracht de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen echter helaas niet meer mocht gelukken. Het ventje zou Zondag juist den driejarigen leeftijd bereiken. Aan de Texelsche markt werd heden geen vee aangevoerd. De vette varkens op de boer derij doen 33 tot 33 j cent per kg. Aan de eierenveiling bleven de prijzen ge lijk aan die van de vorige week. Zie de no teering in dit nummer. Eierenveiling, 27 Dec. 1939. Aangevoerd: 346C0 eieren. 58—62 kg per 100 3.95 tot 4.03; 62—64 kg per 100 4.25 tot 4.35; 6670 kg per 100 4.45 tot 4.80; 5056 kg per 100 3.90 tot 3.85. Na het onderwijs ruim 40 jaar te hebben gediend, ging het Hoofd onzer school, de heer C. A. Keijser, deze met pensioen verlaten. Om 10 uur 's morgens zagen wij o.a. den Burge meester, Secretaris Jonker, de Commissie en meerdere belangstellenden zich naar school begeven, waar door den heer Keijser de laat ste les werd gegeven. De voorzitter der Ouder-Commissie vraagt dan om de leiding van deze laatste les te mo gen overnemen, van dit zoo bijzondere lesuur voor den heer Keijser en ouders. Spr. stelt de aanwezigheid van Burgemeester en den heer Jonker bijzonder op prijs, als uitdrukking van waardeering voor wat de heer Keijser was voor het onderwijs. Namens de ouders, zoo vervolgt de voor zitter, is mij opgedragen U in deze zoo ver trouwde school nog dank te zeggen voor alles wat U deed voor onze dorpsschool, voor wat U de jeugd meegaf voor verstand en hart. De waardeering van Uw werk en per soon bleek ons toen wij huis aan huis Uw wensch kenbaar maakten: het projectie apparaat voor de Waalder school. Ieder tastte in de beurs en ik mag U hierbij een envelop met 51.15 in handen stellen als beheerder van dit stamkapitaal voor ons projectie-apparaat. (De heer Keijser had te kennen gegeven niets voor zichzelf, maar wel een projectie-lantaarn voor dè school te wenschen). Ook de kinderen hebben hun spaarpotten geledigd. Corri Kuiper gaf een boek aan meester. Juffr. Keijser ook U onzen dank voor Uw milde hartelijkneid waarmede U steeds onze kinderen tegemoet kwam, Uw goede hart ver zoende zooveel in de moeiiijkhecjen kinderleven. Onze dank juffr. KeijsL het Westdorp overhandigde een plant I' Niesje toepasselijk versje. De Burgemeester, hierna het 1^,1-it rv-i*af 0'0>-| nn1 woord hÜ neine. UC eu'Ö1-""irci de, herdacht met genoegen hoe nij het schooltje te Waal werd ontvan ds in het bijzonder met de feesten van ono c^VinnlHp aan "Ho \xr<w.i net UJ- van ona vn huis. Dit schooltje aan De Waal hart stl-- zondere, geheel eenige sfeer, welke Ven bi> mijnheer Keijser, en uit die sfeer en SChieP zijn mannen voortgekomen, ik noen, st°f magr onzen wethouder, een van Uw lee» gen. Het gemeentebestuur wenscht tt na ingespannen arbeid. u rust Ds. Van 't Hooft dankte voor de bii? samenwerking betreffende Godsdien °naere onderwijs diende. Ook zij zegt daarvon,^ telijk dank. «ar. Juffrouw Brouwer, die als onderwijze, jaar lang met mijnheer Keijser heeft 12 werken, weet met welk een liefde hij scli 11 onderwijs diende, hartelijk dank voor dit! De voorzitter der ouder-commissie richt nog tot juffrouw Bekenkamp die ook haar 0,1 ste les aan de Waalder school gaf. The» Ti «„«vVionrlio-Hp flls fl.f Sf.hPIPPTl nlav.4- ste ies i «c uaaiuu ociiuui gai. Thea ttT overhandigde als afscheid een plant ki in rijmvorm veel goeds. 1J1U t o». O De heer Keijser hierna allen dankend het gesprokene, resumeerde in een kernnrw' gen zin zijn geheele onderwijsloopbaan- p nog geen van mijn leerlingen verongelukt dat wil wat zeggen. Urk, 25 Dec. J.l. Zaterdag werd In het begin der vorige week maar tot matig waren, was deze Je voor kernac aan öea Gem. Vischafslag aangevoerd: 34o'r, schelvisch, prijs 9 tot 11 ct.250 pond nen, 7 tot 14 ct.; 360 pond schar, 8 tot 12 t' per pond en 50 stuks rog, prijs 35 tot 75 m per stuk. H moest de visscherij op de voormalige Zuiderzee al èf eindigd worden, wegens de invallende vorst periode. Daarom werden de laatste siee. netten onder het ijs nog binnengehaald, ai' hoewel de laatste weken de weekresuitaten visscherij voor onze groote IJsselmeervloot toch een zeer mooie wintervisscherjj te noemen, aan gezien toch anders deze vloot bij hét be' eindigen van de aal- en palingcampagne van het laatste van October tot het begin van April gemeerd in de haven moest blijven liggen. Garnalen werden er maar tot matig gevan gen. De levende garnalen zijn echter zeer duur in prijs, zoodat bij eenigszins gunstig weder toch nog bevredigende weekbesommin- gen gemeld worden. Doordat de vorige week van onze motor vaartuigen geen versche visch werd aange voerd. zoodat er alleen aanvoer was van be stuurde visch van IJmuiden of elders, zoo was deze veelal zeer duur. Hiervan was elke dag aanvoer. De vorige week (Ï8 tot en met 23 December) werd aan den Gem. Visch afslag alhier aangevoerd: 515 pond poonen, prijs 7 tot 14 ct.; 600 pond Schelvisch, 9 tot 13; 820 pond schar, 7 tot 12 ct.; 400 pond rog, 14 tot 15 ct. per pond en 50 stuks rog, prijs 35 tot 75 ct. per stuk. De memorie van antwoord. Batavia. Gelijktijdig zijn verschenen het verslag van het college van gedelegeerden en de memorie van antwoord betreffende het ontwerp tot verlenging van het defensie uitvoerrecht. Naar aanleiding van het ver slag van het college van gedelegeerden deelt de regeering mede, dat in het verlangen naar een uiteenzeting van het oordeel der Indische regeering ten aanzien van den vorm, waarin het ontwerp is ingediend niet nader kan worden getreden. De regeering vestigt er de aandacht op, dat blijkens de overwegingen van het Kon. besluit, het niet in de bedoeling ligt het defensie-uitvoerrecht af te schaffen voor de invoering van de directe oorlosgwinstbelasting, waarvan het ontwerp in de a.s. voorjaarszitting van den Volksraad zal worden aangeboden. Deze voorgenomen directe oorlogswinst belasting zal terugwerken tot het begin van den oorlogstoestand, zoodat eventueele oor logswinsten van den import-handel hieraan onderworpen zullen zijn. Practisch komt het hier op neer, dat de verlenging van het defen sie-uitvoerrecht voor den gewonen dienst een extra-bate van Ty2 millioen gulden mogelijk maakt, terwijl ten behoeve van de extra uitgaven voor defensie op den buitengewonen dienst eveneens een bedrag van 7%- millioe11 gulden beschikbaar blijft. (Aneta). Corry Vonk permanent zeeziek»* Batavia, 27 Dec. (Aneta-A.N.P.). De „Sibajak" is vanmorgen na een voorspoedige uitreis, te Tandjong-Priok aangekomen. He' eenige opqnthoud onderweg was beperkt tot de Downs, waar het schip 24 uur werd opge houden, en tot Gibraltar, dat voor onderzoek van de lading moest worden aangeloopen- Voorts liep de „Sibajak" nog aan in Lissabon en Napels, in welke plaats het meerendeel van de passagiers aan boord kwam. De „Sibajak" nam te Rotterdam een vol» lading mede, welke geheel voor Nederlandse Indië was bestemd. Met deze mailboot kwam nog mede ne A.B.C.-cabaret, onder leiding van Wim Kan Corry Vonk. Zij werden verwelkomd door de» voorzitter van den Bond van Kunstkring den heer Verboom. Corry Vonk werd vrlJ^ gedurende de geheele reis door zeeziekte o kweld, in verband waarmede zij thans een'g rust noodig heeft. Wijziging van den opzet de tournée is hierdoor waarschijnlijk even niet noodig. Medan, 27 Dec. (Aneta-A.N.P.). dagmiddag omstreeks kwart voor vijf in de haven van Belawan op het water vende olie vlamgevat. Metershooge vlam- stegen op, waardoor van de „Christiaan u gens" de romp en een sloep werden besch De brand was spoedig gebluscht. De s_c,2'an is niet ernstig. Het vertrek van de „Chris Huygens" is iets vertraagd. De oorzaa dit alles is onbekend. Enkele passagiers den door de rookwolken bedwelmd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14