Zesduizend dooden in Tegenbezoek van den Paus aan het Quirinaal Finsche doorbraakpoging Vol beteekenis! naar de Witte Zee DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tallooze dorpen en steden door de aardbeving verwoest Een reis van den Heiligen Vader door Italië Bittere stemminq in Berlijn Om spoorweg naar Moermansk af te snijden De boer moet een bestaan hebben KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 67e JAARG. No. 8809 Een ontzettende aardbeving heeft Turkije geteisterd en voor zoover thans bekend reeds zes duizend dooden geëischt. Talrij ke dorpen schijnen geheel in puin te liggen, de voornaamste steden van de Oostelijke depar tementen zijn gedeeltelijk ver woest. Nauwkeurige berichtge ving is nog niet mogelijk, daar de verbindingen zijn verbroken. Voor zoover thans is na te gaan, kan waarschijnlijk van een na tionale ramp gesproken worden. Er zijn tusschen twee en vijf uur 's nachts zeven aardschokken gevoeld. OOK EEN AARDSCHOK IN CALIFORNIë. 5000 Russen gevangen genomen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Magnetische mijn gemakkelijk onschadelijk te maken Bemanning „Graf Spee" blijft geïnterneerd heldersche courant Uitgave der Ultg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Volgens Radio Ankara, kampeert de bevolking in de getroffen gebie den, die haar bezittingen verloren heeft en dakloos is, in het open veld in bittere koude en sneeuwstormen. De Turksche regeering heeft genees kundige hulp en levensmiddelen der waarts gezonden en organisaties van de roode halve maan worden te hulp gezonden. Volgens de gisteravond in Ankara ontvangen berichten zijn de volgen de gebieden het ergst getroffen: Si- vas, Tokat, Yozgat en Amassia, even als de bekende tabakscentra aan d§ Zwarte Zee Samsoen en Ordoe. Zoowel in Italië als in Hongarije werden de aardschokken geregis treerd. Te Boedapest werden de seismografen van het observatorium vernield. Een aardschok heeft gisteren de huizen te Los Angeles en Longbeach doen schudden. De bewoners ijlden de straat op. De schade is nog niet gemeld. De aardschok, die gisteren te Long Beach is gevoeld, was de hevigste se dert 1933, toen meer dan 100 men- schen om het leven kwamen. Heden zal Z. H. de Paus een tegen bezoek brengen aan Koning Victor Emanuel van Italië. Nooit, zoo schrijft Gayda, heeft een ontmoeting tuschen de Room- sche kerk en het krijgshaftige en katholieke Italië zoo vol beteekenis geschenen als in dit zoo tragische en duistere uur der wereld De ontmoeting houdt geen enkel ver band met de practische problemen van den oorlog en den vrede. De Italiaansche politiek blijft nog steeds een politiek van onafhanke lijkheid en waakzaamheid, zooals die door Mussolini is getrokken. Maar de oorlog en de vrede vin den de kerk van Rome en Italië op gelijkwaardige terreinen. De vre- desopvatting, die door Pius XII be vestigd is als de vrucht van de Christelijke liefde en de rechtvaar digheid, welke verwezenlijkt kan worden door samenwerking en overeenstemming, komt overeen met de oriënteering van interna tionale solidariteit en Europeesche samenwerking, welke steeds de ge- heele buitenlandsche politiek van Mussolini heeft bezield. Met de redelijkheid en rechtvaardigheid, die door Pius XII aan den voor avond van den oorlog zijn aange roepen, heeft ook Mussolini zijn geheele actie bezield tot verhinde ring en stuiting van den oorlog. Daarom, zoo besluit Gayda, brengt de ontmoeting tusschen de beide Souvereinen in de hoogste harmo nie verscheidene waarden nader tot elkaar van de romaniteit en haar macht. TWEE KARDINALEN DOOR DEN KONING ONDERSCHEIDEN. De koning van Italië heeft de kardinalen Granito di Belmonte, deken van het H. Col lege, en Tedeschini, Datarius van Z. H., be giftigd met het Grootkruis van de orde van Sint Mauritius en Lazarus. De beide kardi nalen zullen den Paus heden bij zijn be zoekt aan het Quirinaal vergezellen. EEN REIS DOOR ITALIë? U. P. meldt aan zijn bladen, dat de' Paus voornemens zou zijn in de aanstaande len te een bezoek te brengen aan de voornaam ste Kathedralen van Italië. Dit zal, zegt de Msb., de eerste maal zijn sinds 1870, dat een Paus zich buiten de om geving van Rome en Castel Gandolfo be geeft. Evenals aan het bezoek van Z. H. heden aan het Quirinaal moet het Pauselijk voor nemen tot het bezoeken der Kathedralen van Italië worden gezien als een poging om de banden tusschen den H. Stoel en het Italiaansche volk te versterken. Blijkbaar heeft ook Mussolini, evenals zoovele andere critische toeschouwers, de sympthomen bij het Duitsche nationaal soci alisme waargenomen, om zich door steeds voortschrijdende onteigeningen en toene mend radicalisme in de jeugdbonden, naar het volstrekte staatssocialisme, d.i. het bols jewisme, om te buigen. De Duce, die, in tegenstelling met zijn vriend Hitier, steeds heeft getracht zijn dic tatoriale bestuursvorm „van bovenaf" te verzachten door een corporatief controle-ap paraat „van onderenaf" wil zijn fascisme blijkbaar voor een gelijke ontaarding be hoeden, door het christelijk geloofsdogma als drager der Italiaansche cultuur voorop te stellen. BITTERE STEMMING TE BERLIJN. In Berlijn hecht men In het geheel geen gewicht aan het nieuwe vredesinitiatief van den Paus, dat men in hoofdpunten ver want acht met de geest van Versailles. De II. Stoel verontachtzaamt, zegt men, geheel de onmenschelijke oorlogspolitiek van Enge land. Duitschland zal dan ook op dit initiatief niet reageeren. Overigens zijn de stemmen, welke ons uit Duitschland bereiken, vrij bitter ten aan zien van den Italiaanschen vriend. Men ziet in het samengaan van Musso lini en den Paus tegen 't communisme zeer goed de eerste afbraakpogingen van den as Rome-Rerlijn. Hoe de Duce over het sa mengaan van Berlijn met Moskou denkt is trouwens al te goed bekend. Er blijft den Duitschen machthebbers echter niets anders over dan zich bij deze bewust anti-communistische houding, wel ke op den duur ook een anti-Duitsche kan worden, neer te leggen. Diepe indruk in Engeland. In Engeland daarentegen begroet men dë vredesboodschap van den Paus met vol le instemming en wijst men er met voldoe ning op, dat de vredesregeling, welke de Paus voorstelt, in hoofdtrekken overeen komt met de uitspraken daaromtrent van de Britsche regeering. Begrijpelijk acht men het samengaan van Vaticaan en den Duce, daarom ook van zoo groot belang, omdat daardoor ongetwij feld Italië losser komt te staan van Duit sche invloeden. „De band tusschen Italië en Duitschland is ongebroken" sprak nog nauwelijks een week geleden de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, Ciano. Zeker, zegt de Daily Mail, ongebroken is ze wel, maar toch erg rekbaar. De stalen ketting welke eens Rome en Berlijn heette te verbinden, begin erg veel op een elas tieken bandje te gelijken. Reuter verneemt in Finsche krin gen te Londen, dat de Finsche leger leider, generaal Talvela, die van Salla uit is opgerukt, een zeer groot- scheepsch plan tracht te verwezenlij ken, nl. op Russisch gebied door te dringen tot Kandelaksk aan de Witte Zee. dat ongeveer 65 km. voorbij de grenslijn is gelegen en daarbij den spoorweg naar Moermansk af te snijden. Opgemerkt wordt, dat de Sovjet strijd krachten in het gebied van Petsamo hun voorraden voor een groot deel overzee aan gevoerd hebben gekregen, van Alexan- drovsk en Moermansk uit, welke plaatsen van den spoorweg afhankelijk zijn. De Finnen geven toe, dat hun strijdkrach ten wellicht niet sterk genoeg zullen zijn om zulk een manoeuvre uit te voeren, doch niet temin zullen zij een poging wagen, Volgens een telefonische mededeeling uit Helsinki, welke te Riga laat in den avond werd ontvangen, hebben de Finnen gisteren tijdens een hevig gevecht in het uiterste noorden van Finland 5000 Russen gevangen liet Zuivelbedrijf in de „OVERHEIDSAPPARAAT NIET OPGE WASSEN TEGEN ZIJN TAAK". ABNORMAAL GROOTE KAASVOORRADEN. Heden is in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de algemeene vergadering van den algemeenen Nederland- schen Zuivelbond (F.N.Z.) aangevan gen. De voorzitter, de heer H. K. Koster, sprak in zijn openingswoord de vrees uit, dat de gevolgen van den oorlog voor ons zuivelbedrijf veel ernstiger zullen worden dan ze nu reeds zijn. Reeds voor dezen oorlog uitbrak, kwam het veehoudersbedrijf door de stijgende P.r°' ductiekosten in de knel. Een geleidelijke Prijsstijging kon nu niet worden voorkomen, in verband waarmede de regeering haar aan vankelijke standpunt van vergoeding der noodzakelijke productiekosten heeft laten va ren en een redelijke belooning van den land- bouwarbeid in het vooruitzicht gesteld. Intusschen valt van dit veranderde standpunt in het veehoudersbednjf "og niet veel te bespeuren, Welis waar is de boterprijs op verzoek van de zuivel- en landbouworganisaties voor dezen winter op f 1.60 per kg. gebracht, doch daartegenover heeft men den toeslag op den kaasprijs met de helft verlaagd, zoodat de uit komsten der kaasmakerij bij de sterk dalende prijzen van de laatste maan den achterblijven bij die van het vo rige jaar, hetgeen, gezien de stijging der productiekosten, een zeer onbe vredigende toestand is. Uw bestuur heeft tegen dezen maatregel ernstig bezwaar gemaakt en op herstel van den ouden toestand aangedrongen, doch tot nog toe zonder resultaat, De moeilijkheden van den ex port. Wij willen bij dit alles geenszins de oogen sluiten voor de moeilijkheden, welke ook onze regeering tengevolge van den oorlogs toestand heeft. In de oorlogvoerende landen is men van het begin van den oorlog af een sterke cen tralisatie van den invoer gaan toepassen, waardoor men een drukkenden invloed op de te betalen prijzen kan uitoefenen. Dit brengt zeer ernstige gevolgen voor onzen exporthandel mede, waarvan het bedrijfle ven zoowel als de regeering de consequen ties tijdig zullen hebben te beziei Boter door margarine verdrongen. Wanneer wij b.v. zien, hoe het met onzen boterexport naar Engeland gesteld is en wij constateeren, dat de maatregelen, welke men in dit land genomen heeft ten aanzien van de vetvoorziening er rechtstreeks toe moeten leiden, dat het boterverbruik er tot op de helft zal worden ingekrompen, ter wijl men den verkoop van margarine vrij laat, dan voorzien ik daarvan voor onze vee houderij ernstige gevolgen, zei spr. Daarnaast moeten wij constateeren, dat de margarineconsumptie in ons land in sterker mate toeneemt dan die van de boter. Hier in ligt een aanwijzing voor matiging in het stellen van prijzen. Doch de boer moet tenslotte een bestaan hebben en wanneer dan al les gedaan is om de productiekosten zoo laag mogelijk te krijgen, zal het niet anders kunnen of de regeering zal door het nemen van maatrege len, waardoor een grooter afzetge bied in het binnenland verkregen wordt, de helpende hand moeten bieden. Bij de uitkomsten der boterbereiding is het bestaan van een groot deel van de boe renbevolking en alles wat daaraan vastzit, betrokken, waarmede meer dan tot nog toe rekening zal moeten worden gehouden. De margarine-etende militairen. Het meest sprekend in het boter-margari- nevraagstuk is wel, dat aan de manschappen van leger en vloot alleen margarine wordt yerstrekt. Hiermede ontneemt men aan de genomen. Aan dit bericht wordt nog toege voegd, dat de wouden vol liggen met Rus sische dooden en gewonden. VIBORG BESCHOTEN. Uit Helsinki wordt gemeld, dat Viborg (op de landengte van Karelië) beschoten is, er vielen geen dooden. De Russische grana ten zijn van slechte kwaliteit, zoo wordt gezegd. Volgens ditzelfde bericht zijn gedu rende de laatste dagen in het hooge Noor den meer dan 4000 Russen gesneuveld. REIZIGERS IN WITTE LAKENS. Havas meldt uit Helsinki, dat de stad Kotka is gebombardeerd. In de afgeloopen drie dagen zouden 39 Sovjet-Russische vlieg tuigen omlaag zijn geschoten. Op andere steden in het binnenland zijn gister tal van luchtraids ondernomen, waarbij een 100-tal bommen werden uitgeworpen en verschillen de slachtoffers vielen. Uit de provincie wordt vernomen, dat Sov jet-Russische vliegtuigen dikwijls treinen aanvallen. Zij dalen dan tot geringe hoogte en schieten met de mitrailleurs op de wa gons. Zoo mogelijk vluchten de reizigers dan in de bosschen. De autoriteiten hebben de reizigers aangeraden lakens mee te nemen, waarmede zij zich in de sneeuw onzicht baar kunnen maken. WEER AANVALLEN OP DE MANNER- HEIMLINIE. Terwijl de Russen gisteren voortgingen den rechtervleugel der Mannerheimlinie te beuken, bombardeerden zij met zwaar ge schut doelen achter de Finsche fortificaties. Viipuri heeft bijzonder te lijden onder het bombardement van de zware kanonnen, die, naar men raamt, op 'n afstand van 25 mijl staan. Op andere- punten doelen de Russen klaarblijkelijk op de spoorwegverbindingen en uit vele plaatsen komen berichten over luchtaanvallen op spoorwegen en treinen. De roode troepen hebben herhaaldelijk golven van hevige aanvallen tegen de Man nerheim-linie geworpen, doch tot dusverre zuivelbereiding regelmatig een groot aantal fyoterconsunienten, hetgeen gezien het groo- te aantal gemobiliseerden, van geen geringe beteekenis is. Berekend kan worden, dat leger en vloot per jaar 7 millioen kg. mar garine gebruiken. Wij moeten er krachtig op staan, dat, gezien vooral de zwakke ex portpositie onzer boter, levering van boter hiervoor in de plaats wordt gesteld. Het kaasvraagstuk. Naast het botervraagstuk ligt het kaas- vraagstuk, dat, zij het van geheel anderen aard, toch ook van groote beteekenis voor onze veehouderij is. Door het stagneeren van den kaasexport naar Frankrijk en het weg vallen van den export naar Spanje, is voor al voor gebieden, waar van oudsher produc ten voor deze markten werden gemaakt, een ernstigen toestand ingetreden. Ook de export naar overzee wordt door de onzekere en zeer duur geworden vervoergelegenheid ernstig belemmerd. Aangenomen moet dan ook wor den, dat de kaasvoorraden in ons land mo menteel abnormaal groot zijn. hetgeen een voortdurend drukkender invloed op de prij zen uitoefent. Wij kunnen niet aan den indruk ontko men, zoo besloot spr., dat het overheidsappa- raat ü°s n'et 's opgewassen tegen de taak, die zij heeft. Dit is zeer te betreuren, daar hiermede groote belangen voor den landbouw dus voor onze geheele volkshuishouding, ge moeid zijn. DE BILT SEINT» Verwachting: In den middag om het vriespunt, overigens lichte tot matige vorst, hel der tot half bewolkt, plaat selijk sneeuwbuien, zwakke uiteenloopende en veran derlijke wind. met gering succes. De koude is thans he vig, hetgeen de Russen in zekere mate be hulpzaam is, aangezien de bevroren meren thans overgestoken, kunnen worden door tanks en artillerie. De overtocht moet ech ter met uiterst groote snelheid geschieden, aangezien de convooien op het ijs prachti ge doelwitten bieden voor 't Finsche vuur. Zoo hebben b.v. de rooden op Kerstdag ze venhonderd man verloren, terwijl een co lonne trachtte de Suvanto over te trekken. In het verre noorden heeft de hevige kou de klaarblijkelijk de operaties verlamd. Men gelooft echter, dat de Russen versterkingen met het oog op een tegenoffensief ontvan gen. De laatste berichten van het front bij Salla melden, dat de Russen 50 mijl teruggetrokken zijn van het punt, waar zij het verst gevor derd waren. Een Finsche sergeant en twee man hebben een opmerkelijke raid onder nomen achter de Russische linies. Op een punt ontdekten zij een groote voorraad pas aangekomen ski's, die zij met benzine in brand staken. De vlammen trokken de aan dacht van nabije Russische detachementen, die kwamen aansnellen om de ski's te red den. Verscheidene hunner werden gedood en gewond met de automatische pistolen der Finnen, waarna dezen ongedeerd naar hun linies terugkeerden. Het Finsche legerbericht deelt o.m. mede, dat ten Noordoosten van Lieska de vijand in de richting van Kivikaara op de grens terug trekt. Munitie van Duitschen oorsprong buitgemaakt? Interessant is een U.P. bericht van het Noordelijk front bij Salla, volgens welk be richt de Finnen ook ammunitie van Duit schen oorsprong hebben buitgemaakt. De bijzondere correspondent in Finland van de „Popoio di Rima" meldt: Dank zij de Finsche propaganda onder de Russische soldaten, hebben de Finnen tien bombardementsvliegtuigen en een bataljon zware gevechtswagens verkregen. De Finnen beloven nl. door middel van pamfletten premies in geld aan den vijand. De Parijsche corr. van de Tel, die met een groep journalisten een bezoek bracht aan het centrum der Fransche zeepolitie te Bou- logne mocht van een marineautoriteit ver nemen, dat de geallieerden thans reeds over een zeker werkend middel beschikken om magnetische mijnen binnen 24 uur volkomen onschadelijk te maken, mits men natuurlijk weet, waar zij zich ongeveer bevinden. Op welke manier dit precies geschiedt, kan ik u natuurlijk niet nader uitleggen, zeide de Fransche zeeoificier. Ik kan u alleen dit zeg gen, dat deze operaties niet met behulp van vliegtuigen, maar van schepen ondernomen worden en dat zij niet het minste gevaar op leveren, voor hen, die ze uitvoeren." ARGENTINIË WIJST DUITSCH PROTEST AF. Gisteravond heeft de Argentijnsche regee ring een lang memorandum gepubliceerd, waarin zij het protest van Duitschland tegen de interneering der bemanning van het vest zakslagschip Admiral Graf von Spee van de hand wijst. Deze weigering wordt in het memorandum gerechtvaardigd op grond van artikel 13 van de Haagsche conventie van 1907. Uiteen wordt gezet, dat de Graf Spee zich zelf op vrijwillige wijze heeft tot zinken ge bracht en dat de bemanning werd opgepikt door sleepbooten, welke nadrukkelijk voor dat doel waren verzorgd. VOORRADEN POOTAARDAPPELEN. De zoo noodig in het a.s. voor jaar te treffen regeeringsmaatrege- len m zake goedgekeurde poot- aardappelen zullen, naar het Hsb. meldt, niet alleen gelden voor de voorraden bij de verbouwers, doch ook voor die bij den handel.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1