der „Zingende Jantjes" Zes graden onder nul WEK UW LEVER-GAL OP Symphonie Vredes- verlangen fcek&tconceAt &adinieuuj~i in wit en grijs fëoëgie in dm UMnttl-achtmd Utaab yaan w-t htm? hij onze adoeïteeïdeï^ Donderdag 28 DecemW 1939 Tweede Blad „Beatrix^-filmvoorstelling op komst Fröbelschool aan de Laan Burgerlijke Stand van Den Helder Dienst P.T.T* op Nieuwjaar Adelborsten-Cadetten Inschrijving Handelsregister Temperatuur en Barometerstand Koor en orkest op hun best. Zoo langzamerhand gaat Helder's R.K. Knapenkoor, „De Zingende Jantjes", zich in onze stad een benijdenswaardige reputatie veroveren. Was aanvankelijk de R.K. Volks bond te klein om alle zangminnende stadge- nooten een plaats te garandeeren, gisteren avond was zelfs het Casino tot praktisch de laatste plaats uitverkocht. Hetgeen men als een unicum kan beschouwen, doch dat een ondubbelzinnig bewijs is hoezeer deze zang in den smaak valt. Men had goed gedaan, dit concert met een dermate massaal bezoek te vereeren. Goed, omdat men hier inderdaad iets geboden kreeg, dat niet alleen het beluisteren meer dan waard was, doch waarop men tevens op zeer musicale en meermalen zelfs artistieke wijze een aantal geestelijke en wereldlijke liederen voorgezongen kreeg, op een wijze die men niet anders dan voortreffelijk kan noemen. Natuurlijk, deze jongens zingen niet foutloos. Daar zijn haperingen en onvolko menheden. Maar daartegenover staat de prestatie, om met zulk beweeglijk en jeug dig materiaal tot zulk een resultaat te ko men. Hiervoor is men voornamelijk waar deering verschuldigd aan der. even kun- digen als enthousiasten dirigent van dit koor, Henk Hoogervorst, van wien wij weten, dat geen moeite hem te veel en geen zorg te gering is. Waarlijk, het is eigenlijk niet te verwonderen, dat men met zooveel goede wil en ambitie zóóveel goeds weet te bereiken. En dan moge hierbij zeker niet vergeten worden mevr. C. MoreeDol, als vanouds de accom- pagnatrice, die ondanks haar bescheiden heid toch een wel zeer voorname rol bij het instudeeren en de uitvoering speelt. Dat de dirigent haar dan ook herhaalde lijk in het succes deed deelen, was een weliswaar zeer sympathieke, doch daar naast wel zeer verdiende geste. Wat het vocale gedeelte van dit concert betreft, Na het traditioneele „Maris Stella", van Jansen volgde het indrukwekkende „Kerstlied" van Schultz, met wijding en be geestering gezongen. Ook het oud-Nederland- sche lied, „Nu zijt wellekome" viel een uit stekende vertolking ten deel. Het mooie „O Salutaria" van Franz Schubert was prima in orde; een groot nummer was nog Strausz' „Geschichten aus dem Wienerwald". Het koor werd hierbij begeleid door het Helder's Kamer Orkest. Een zwaar nummer, dataan de jongens wel zeer hooge eischeïi stelde. Goeddeels sloeg men er zich echter kranig doorheen, en een ovationeel applaus was de belooning voor zooveel goeden wil. Voorts sierde voor de pauze nog een gro teske het programma. „Daar kwam eenen boer van Zwitserland", een uit het Noord- brabantsche stammend vers, laat de jongens zien, verkleed als ezels, geiten en kleerma- „Donkere oogen" met Simone Simon en Harry Baur. Er staat weer een filmvoorstelling ten bate van „Beatrix" voor de deur. Dat zal tal van ingezetenen bijzonder verheugen. Want niet alleen dat men voor een klein bedrag een zoo bij uitstek sympathiek doel als dat van „Bea trix" kan steunen, daarnaast is men in staat voor een uiterst gering entree een prima filmvoorstelling te zien. De keuze is ook ditmaal wederom een b|j uitstek gelukkige: men was namelijk in de gelegenheid de hand te leggen op het bijzonder mooie rolprent „Donkere Oogen", waarin de hoofdrollen vertolkt worden door den beroemden Franschen acteur Harry Baur en zijn landgenoote Simone Simon. Hoewel wij nog nader op deze voorstel ling terug komen vestigen wfl er reeds nu de aandacht op, dat de prijzen der plaatsen vast gesteld zijn op 80 en 40 cent en dat men reeds 1 week van te voren kaarten kan verkrijgen aan de Rialto-kas en wel van 89.30 u. 's avonds. Voor dit doel heeft de heer P. van Twisk Zijn theater geheel belangloos afgestaan. kers. Het geheel is een dwaas geval, dat da nig op de lachspieren van het publiek werkte en waarvan men gaarne een da capo gezien had. Waaruit bewezen wordt dat deze zin gende Jannen daarnevens ook nog veelbelo vende tooneelisten-in-den-dop zijn. Voorts hoorden wij voor de pauze nog een tweetal nummers van het Helders Kamer orkest en wel „Lolerley-paraphrase" van Jos. Nesvadba en het onsterfelijke „Plaisir d'Amour" van Martini. Het was een aange name verrassing, te mogen constateeren, op welk een belangrijke wijze dit orkest, even eens onder 's heeren Hoogervorst's leiding, zich ten goede gewijzigd had. Mochten wij voorheen nog wel eens diverse niet onbelang rijke, deraillimenten beleven, ditmaal was daar geen sprake van. Hier musiceerde een ensemble, dat kennelijk geruimen tijd ijverig gerepeteerd had en van welke menigvuldige repetitie men thans de vruchten mocht pluk ken. Een orkest, dat wij in de toekomst nog gaarne dikwijls zullen hopen te beluisteren. Wat het programma na de pauze betreft, de Jantjes zongen o.m. van Gruber het „Stille Nacht", natuurlijk „De Herdertjes", van Schubert „Pié Jesu", „Lente" van C. van Rennes, „Ave Verum" van Mozart en als magistraal slot de Donau-wals. Het laatste nummer, met begeleiding van het orkest was op verzoek. Het was een uitvoering, waaraan men met dankbaarheid terugdenkt en die een groot succes geworden is voor koor, or kest, dirigent en accompagnatrice. Een koor dat leert en werkt, en waarvan men zeker nog zal hooren. Blijkens de in dit nummer voorkomende ad vertentie zal met ingang van 3 Januari a.s. de fröbelschool aan de Laan tijdelijk worden gevestigd in het gebouw van de jeugdherberg „De Noordkaap" aan de Breedwarsstraat. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. ONDERTROUWD; J. H. H. Hendriks en J. Wentel. BEVALLEN: J. HeilOukes d,; S. W. van LeeuwenWarböut d.; M. WoltersKooistra z.; M. EndenburgSmit d.; H. W. BijlVisser d.; W. P. van den HoffEdelenbosch z.; D. VlamingSchilderman d.; J. J. H. Zikken- heiner—Ju z.; E. H. J. EngelbartsSaat z.; G. KwastGroen d. OVERLEDEN: C. Bruijn—Lastdrager 50 j.; T. H. van Beers 5 j.; Wed. W. Ruiter geb. R. Breen 47 j.; W. Timmer (v.) 74 j. Hedenmorgen 8 uurt Het is op het oogenblik een groote vraag of de vorst, die de schaatsen rijders alweer duizend beloften doet, door zal zetten. Onze deskundige voor lichter durfde daarover vanmorgen geen enkele voorspelling te doen. 't Kan vrie zen en 't kan dooien, zoo was zijn opti mistisch geluid voor de telefoon. Maar in ieder geval, vanmorgen om 8 uur vroor het zes graden en dat is geen kleinigheid. Gisterenmiddag, bij het opkomen van den mist is de temperatuur gedaald. Om 3 uur was de temperatuur even onder nul en tot gisterenavond 10 uur schom melde het zoo wat om een halve en één graad vorst. Toen is de thermometer echter regelmatig gedaald, zoodat het vanmorgen om 3 uur vijf graden vroor, en, zooals we schreven, om 8 uur, zes graden. Het hangt echter van den mist en den wind af, of we de kou zullen houden, of dat deze weer van zeer korten duur zal zyn. Vanmorgen was de wind Zuid, loopt die weer naar het Westen, dan is het met de vorst gedaan. Ook is het mogeljjk, dat wanneer de mist optrekt, de koude weg is. We zullen afwachten, het is verstan dig de schaatsen nog niet op zolder te bergen. Omtrent de regeling van den dienst op den Nieuwjaarsdag 1940 wordt het hierna volgen de ter kennis gebracht: Op Nieuwjaarsdag is het hoofdkantoor ge opend als op Zondag; er is echter gelegenheid tot het aanbieden van postwissels, terwijl ook postwissels worden uitbetaald (van 89 en van 13—14). De postagentschappen Tuindorp en Zuid straat zijn gesloten. De lichtingen der bij brievenbussen zullen op de volgende tijdstippen plaats vinden: 30 December: 5 u., 8 u., verder om de 2 uur tot 24 uur. 31 December: 7 u., 9 u., 11 u., 13 u. en verder elke 2 u. tot 24 uur. 1 Januari: 7 u., 9 u., 11 u., 13 u., verder elke 2 u. tot 24 uur. Op Zaterdag 30 December geldt tot 18 u. de dienstbeperking niet voor zooveel betreft den zegelverkoop. Op den Nieuwjaarsdag zal één brief- en pakketpostbestelling worden uitgevoerd. MIJN AANGESPOELD. Gisteren spoelde nabij Kaap Hoofd weder een mijn aan. Militairen namen maatregelen, waardoor het gevaar voor ontploffing wegge nómen werd. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bu apothekers en drogisten, f. 0.75. f£cAeAtnen Adelborsten winnen de equipe- wedstrijden. In de zaal van de Haagsche Schermschool Ter Weer vonden Woensdag equipe- en perso- neele wedstrijden plaats tusschen Adelborsten en Cadetten. Als hoofdsecondanten traden op luitenant-generaal G. A. Scheffer, kapitein Fickensen en kapitein De Leeuw. De Adel borsten waren in de korpswedstrijden de meer deren van de Cadetten. De uitslagen hier van waren: Sabel om vier treffers: De Adelborsten wonnen met Dorresteyn, Verschoor van Nisse, Poolman en Luchman met 10 gewonnen par tijen, 38 ontvangen en 52 gegeven treffers van de Cadetten met Ravelli, v. Waals, Van Haren en Poublon, met 65238. Degen om twee treffers: Ook op dit wapen sloegen de Adelborsten met Verschoor v. Nisse, van Rossem, Baghus èn Luckman met 91923 de Cadetten met Ravelli, v. d. Waal, Penris en Tuckel met 72319. De Cadetten konden wegens de mobilisatie niet met de sterkste equipes op den looper komen. Elf Cadetten en tien Adelborsten hadden zich voor den personeelen wedstrijd op sabel aangemeld, waarvan de indeeling was als volgt:drie poules van 5 en één poule van 6 schermers. Uit elke poule kwamen drie deel nemers in de demi-finale, die twee poules van zes schermers vormden. In den eindstrijd plaatsten zich zes deelnemers. In dezen eind strijd werd getrokken om vier treffers. Generaal-majoor H. C. G. Baron v. Lawick, gouverneur der K. M. A„ bracht een bezoek aan de wedstrijden. Om de eerste plaats moest tusschen Luck man en Van Haren worden gebarreerd. Deze partij won Van Haren met 43. De uitslag luidde: T. van Haren (Cadet) met 41019 na barrage met 2. Luckman (Adelborst) met 41118; 3. Dorresteyn (Adelborst) met 21414; 4. v. d. Waals (Cadet) met 21816; 5. v. Rossem (Adel borst) met 21810; 6. Poörtman (Adel borst) met 118—12. Van 5 tot 28 Dec. 1939. Wijzigingen Den Helder: N.V. Handelmaatschappij Lafèber, Zuidstraat 810; afd. handel in kinderwagens en aanverwante art., ver plaatst naar Den Helder, Keizerstraat 71. Handelsonderneming „Geka", Alkmaar, fil. Den Helder, Hoofdgracht 9, opgehe ven. Nico Vinken en Co., Jonkerstraat 1, hout handel; eigenaar uitgetreden door over lijden; benoemd tot executeur testamen tair J. C. van Amersfoort. DE DAGELIJKSCHE FIETS. Een bewoner van de Dahliastraat vermiste zijn fiets, welke hij op den Kanaalweg ge plaatst had. DIEFSTAL? Gisteren hield de politie een .22-jarig meisje aan, dat verdacht werd van diefstal van goe deren. Na verhoor is het op vrije voeten gesteld. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Pennland, 23 Dec. te New-York. JAVA —NEW-PORK LIJN. Brastagi, 24 Dec. te Batavia. Japara, 27 Dec. v. Belawan. Saiabangka, 27 Dec. v. Durban. ROTTERDAMSCHE LLOi Ameland, 26 Dec. te Genua. Garoet, 26 Dec. te Batavia. Kedoe, t., pass. 23 Dec. Perim. Sibajak, 27 Dec. te Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Mapia, t., 25 Dec. v. Saigon. Tabian, u., 26 Dec. te Sabang, Saparoea, t., 27 Dec. v. Batavia. SILVER-JAVl? PACIFIC LIJN. Tarakan 26 Dec. v. Batavia n. d. Pacifickust. Dezen nacht zijn de ijs-toovenaacs aan het werk geweest. Niemand heeft hen bij het werk gade geslagen, met uitzondering misschien van een nachtelijken wandelaar of een dolend politieagent. Niemand is er getuige van ge weest hoe de toovenaars gekomen zijn, met bij zich een last van duizend geborduurde kleeden van het witste linnen en kant. En al deze kleeden spanden ze uit: van boom tot boom, van struik tot struik. Ze hingen ze op over de toppen van de boomen in het Julianapark, ze brachten ze aan op en in het rasterwerk om de boomen in de PrH.laan en ze spreiden hen neer op de gazons, de voor-tuintjes en zelfs op de zandzakken ter bescherming van luchtaanvallen. En zoo kwam te voorschijn, toen de morgen moeizaam uit den n&cht en de nevel ge boren werd, een stad schoon als een oud sprookje, een idylle van wit en grijs, een met onnavolgbaar raffinement en fijnheid van lijn geteekend décor van schitterend ijs en sneeuwig-rulle ij zei. Het Julianapark spande de kroon. Volmaakt roerloos stonden de stammen der loofboomen, naakt en massaal, in den morgen te huiveren: een enkele vogel zat peinzend op de takken, die ,als bevroren armen uitgestrekt waren en gedacht de schoonheid van zijn wereld. Witte wereld: wit was de hemel, wit was de aarde met een schemering van grijs, en grijs waren de takken. Iedere tak, iedere twijg, en zelfs het kleinste uitsteeksel, an ders onzichtbaar, was omhuld met een ijzel manteltje. Dien nacht was de nuchtere werkelijk heid van dit plantsoen in den winter ver dwenen, en had Koning Winter zich hier een paleis laten scheppen dat van een machtige schoonheid was. De menschen die het zagen, bleven staan: sommigen zeiden: „Welk een schoon schouwspel", anderen zeiden niets en poogden het sprookje te begrijpen. Maar het was niet alleen het park en de laan die vanmorgen een haast onwerkelijke schoonheid ten toon spreidden. Daar waren de grachten, waarlangs ook iedere boom een deel Van deze symphonie van wit en grijs was. En om iedere boom was ieder ijzeren hek een mantel van het fijnste gaas. Zwaar lag de nevel over de wereld: de hemel was zoo dichtbij, dat men hem haast met dejianden had kunnen grijpen: de hemel zat als het ware saamgeweven in de berijpte takken en was daar mee vereend. Op de daken van de huizen lagen de kleine witte velden, de planten en heesters in de tuinen waren verstard tot miniaturen uit een zeldzaam museum en in de grasper ken stond iedere spriet recht omhoog als een naald zoo dun, en sneeuwig blank. Zoo schoon hadden wij dezen winter de wereld nog niet gezien. Op den Dijk waren de blauw-bazalten reuzenhoofden grijs geworden. Beneden, waar het water langs het wier schuurde, had de Wintervqrst eveneens met kwistige hand zijn gaven geschonken. En ook hier de stilte tusschen nacht en morgen. Het zicht was niet ver: slechts enkele tientallen meters ver reeds vereenden zich het water en de hemel tot een wit-mollig geheel. Een paar meeuwen dreven in de nevelsluiers met zwaren vleugelslag zich soms aan het ge zicht onttrekkend. Waar men was dien morgen: aan de grachten, aan de buitenzijde van de stad, op den dijk overal zag men het sprook je van den witten winter. Zoo mooi, zoo lieflijk, zoo vol van poëti sche bekoring als dat slechts iederen winter maar één enkelen keer geschiedt. Maar wie goed luistert hoort er de klan ken in van de magistrale symphonie van den Hollandschen winter. Het is goed, zoo kort na de Kerstdagen te mogen schrijven over een zich sterker open barend vredesverlangen bij verschillende mo gendheden en pogingen om tot den vrede te geraken. Reeds gisteren wezen we, in ver band hiermee, op de rede van den Paus en de reactie daarop in Italië. Dit verlangen naar vrede zet zich voort en vindt ook in Amerika een sterk bepleiter. Van het begin van den oorlog af, reeds daarvoor, heeft President Roosevelt pogingen gedaan de ramp voor Europa te voorkomen. Het mag dan waar zijn, dat verschillende Amerikaansche indus trieën, na de opheffing van het wapenuitvoer verbod, van den Europeeschen oorlog profi- teeren en dat tal van vliegtuigfabrieken dag en nacht door kunnen werken om aan de orders van Engeland en Frankrijk te voldoen, even waar is het, dat Amerika meer gebaat is, ook economisch, bij een Europa, dat in vrede leeft, dan bij een oude wereld, die aan strijd ten onder gaat. En ook al zou dit niet het geval zijn, dan gelooven we, dat de Amerikaansche president den vrede toch zou verkiezen boven den oorlog. Hij is een man van den vrede en het is dus te begrijpen, dat hij zich naast het Vaticaan en Italië stelt om wegen te zoeken, die tot dien zoo begeerden vrede kunnen leiden. In het bezoek, dat Z. H. de Paus van daag aan den Koning van Italië zal bren gen, ziet men een mogelijkheid van een nog nauwer contact tusschen beide mach ten, de geestelijke en wereldlijke macht van Italië, om over den weg naar den vrede te spreken. Een oplossing is drin gend noodig. Hoe?... Dat is de groote vraag, een vraag, die gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden is. Een vraag echter, waarvan het antwoord voor het komende voorjaar gegeven zal moeten worden. Als straks het natuurlijke licht doorbreekt, als de dagen lengen, als de felle kou voorbij is, dan zijn de offensieve mogelijkheden immers zooveel grooter, dan staat de totale oorlog zooveel dichter voor de deur. Voor dien tijd moet er dus een oplossing gevonden zijn. Vindt men die niet, dan ziet het er duister uit. De wintermaanden zijn de meest ongeschikte maanden voor oorlogvoering. Wie den wanho- pigen strijd ziet in Finland tegen de felle koude, voelt daarvan de werkelijkheid. Sneeuwstormen, felle vorst en groote duis ternis zijn voor de Russen even groote vijan den als de vlugge en moedige Finnen, die echter ook door het klimaat worden gehandi capt in hun bewegingen. Maar wanneer straks de bewegingsoorlog meer mogelijk wordt voor het vijandige leger, zullen de Finnen dan nog zooveel overwinningen boeken? Als straks de Russen met een groote overmacht en een hoe veelheid aan oorlogsmateriaal komen opzet ten, waartegen de Finnen onmogelijk op kun nen, zullen ze dan niet onder den voet worden geloopen Men vreest het. Met moed alleen komt men er in onzen gemechaniseerden tijd niet. Zoo zijn de kansen op een verscherping van den strjjd voor Europa even groot. Ook tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland is het weer een belemmering en wanneer die straks zal zijn opgeheven, kunnen we verrassingen verwachten, waaraan we maar liever niet denken. Het is dus van harte te hopen, dat men voor dien tijd een oplossing zal hebben gevonden of dat de situatie zoo is veranderd, dat de strij dende partijen het toch niet aandurven een groot offensief te ontketenen. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3—5 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „4 Meisjes in 't wit" en „Zij maakten haar een spionne". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De doodende greep" en „Schaduw over Shanghai". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur- „De Vallei zonder Wet" en „Alles" ge logen". s Barometerstand Den Helder: Max. temp. lucht: Laagste temp.: Wind: richting: Zuid, kracht: Licht op: 763.7 6,3 —6.3 2 4.21

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5