Soldaten- filmpje Het kleedingvraagstuk der Duitsche Eva De spionnage te Batavia Onze Oost Warme kleeren voor de Finsche soldaten Dc dood van kapitein Langsdorff Laatste telexbericht Militairen danken Prinselijk Gezin Industrieele bedrijvigheid in Frankrijk Naar dc magnetische Pool Strenge maatregelen in Ierland Uit onze Omgeving geslaagd. ernstige aanrijding. 't Is acht uur in de morgen. De rust in het dorpje, die een half uur geleden even werd verstoord door de troep soldaten die hier gelegerd zijn, is weergekeerd. De eerste boot, die de verbinding met de vaste wal onderhoudt is vertrokken en de rust op het eiland zal niet weer verbroken worden vóór de tweede boot de post komt brengen. Bij de schouwburg, de legerplaats van de gemobiliseerden. heerscht eveneens rust. De soldaten zijn naar een afgelegen plek op het eiland gemarcheerd om zich daar te bekwamen in het schieten, een sport die ze over het algemeen wel graag plegen. De facteur is achtergebleven en zoekt werk want het is veel te mooi weer om in het dorp te blijven. Post heeft hij nog niet en juist als hij besluit eerst maar eens een kopje koffie te gaan halen, komt zijn vriend langs, de ordonnans, die een be richt naar één der detachementen moet brengen. Samen rijden ze het dorp door naar het havenplaatsje waar de ordonnans zijn be langrijke orders moest afgeven. Het is heerlijk herfstweer. De zon staat aan de vrijwel wolklooze hemel en de herfsttinten kleuren het eiland op z'n mooist. Ze zijn juist een eindje buiten het dorp als een officier hen achterop komt. „Gaan jullie die brandbom halen die gis teren door een visscher is binnengebracht"? „Nee luit, daar is ons niks van bekend. Maar we willen hem wel meenemen voor U als we hem kunnen vinden" luidde het antwoord van den facteur. „Prachtig kerel, kom hem dan maar op het Compagnies bureau brengen. Als je on derweg verongelukt zullen we er wel van hooren." Nadat de luitenant vertrokken was reden ze weer verdei en na een oogenblik van zwijgen beweerde de facteur dat als het een geladen bom was, die luit wel erg lang op zijn bommetje zou moeten wachten want, dat hij er niet over prakkizeerde om zoo'n kreng mee te nemen. Op de plaats van bestemming kregen ze al gauw de bom te zien en alleen het ge zicht ervan was al voldoende voor den fac teur om er maar vanaf te zien het ding naar het hoofdbureau te transporteeren. „Jó, laat je toch niet kennen door zoo'n dingetje" zei de ordonnans. „Ja, jij hebt mooi praten, maar jij bent ook niet getrouwd kerel, Als jij de lucht in gaat dan is er nog niks verloren" was het vriendelijke commentaar. „En 't is niet eens een brandbom, 't is een rookbom, dus de scherfwerking van dat ding is nihil." „Je kan me nog veel meer vertellen maar ik neem hem niet mee" aldus het verweer. „Nou, dan zal ik hem wel meenemen", stelde de ordonnans voor. „Moet jij weten, maar ik rij niet eens met je mee terug". Zoo ging het gesprek over de rookbom, die niet eens meer geladen was, nog een tijdje door, maar het resultaat was toch dat de facteur niet met den ordonnans mee wilde rijden, wel een eindje achter hem aan om hem in de gaten te houden. Dus werd besloten, en zoo geschiedde het dat de terugtocht werd aanvaard met de ordonnans voorop, met in de postzak van de facteur de bom, en veertig meter ver der kwam de facteur achter hem aan. Deze vertooning werd zoo een tijdje vol gehouden tot het de ordonnans begon te vervelen. „Als je nu niet gauw naast me komt rij den, dan gooi ik dat ding zoo vlak voor je op straat" dreigde hij en waarachtig, het dreigement had resultaat De facteur kwam naast hem rijden, maar bezwoer zijn maat de postzak over die schouder te dragen dat hij zoo min mogelijk last had. Genoegelijk reden ze thans samen „huis waarts". Het onderwerp bom werd niet meer aangeraakt, daarvoor was er reeds teveel over gesproken. Heerlijk rustig voor het windje rijdende, genoten ze van de om geving en ze reden zelfs nog een stuk om, louter en alleen omdat ze zich vrij voelden en de dienst hen met zoo'n prachtbaan had opgescheept. Plotseling nam de ordonnans zijn kans waar. Met een angstig gezicht boog hij zich voorover op zijn rijwiel en schreeuw de. „Kerel, pas op. Het kreng begint te sis sen!" Het resultaat was ver boven alle ver wachtingen. De gemoedelijke dikke facteur schrok zoo ontzettend van de kreet dat hij, zonder zich af te vragen hoe of waar hij terecht zou komen, zijn stuur los liet en poogde van zijn rijwiel af te komen. Bin nen een paar seconden lag hij met fiets en al in de sloot langs het rijwielpad te spar telen. Onder de vreeselijkste verwenschingen tegen zijn vriend kroop hij weer tegen den wal op, terwijl de veroorzaker van al dit onheil krom stond van het lachen en de bom in de postzak ergens in den wegberm lag, onbewust van de vroolijkheid die zoo'n ding blijkbaar ook wel eens weet te bren gen. DAKLOOS. Er wordt mild gegeven. Mevrouw Gripenberg, de echtgenoote van den Finschen gezant te Londen, heeft tegen over journalisten verklaard, dat men op prachtige wijze gevolg heeft gegeven aan haar oproep tot het zenden van warme klee dingsfukken voor de Finsche soldaten. Zij zeide: „Het is verbazend. Er stroomen aller lei soorten kleedingstukken van bont en wollen goederen binnen. Wij krijgen bijdra gen uit alle lagen der bevolking. Reeds hebben wij groote zendingen naar Finland verscheept. Overal in het land helpen de roode-kruis- depots. Geen affaire van grooten omvang. Betreffende het spionnage-geval te Batavia, waarbij de Duitscher Max A» en diens huis houdster werden gearresteerd, kan nog wor den meegedeeld dat de betrokkene in Duit- sche kringen niet in aanzien stond. Hij be vindt zich nog steeds in arrest, terwijl daar entegen zijn huishoudster op vrije voeten is gesteld, aldus het Bat. Nieuwsblad. In den nacht van de arrestatie verscheen een viertal auto's vol politie voor zijn huis. Het geheele pand werd omsingeld, de tuin werd doorzocht en men verschafte zich toe gang tot het huis, om den zich van geen ge vaar bewusten bewoner, in zijn bed te ver rassen. Zeven waakhonden! Het rumoer dat de vier politieauto's in den stillen nacht maakten, was zóó groot, dat zelfs de buren wakker werden en kwamen kijken wat er aan de hand was. Dat de justitie dus niet geslaagd is in haar poging om de zaak voorloopig nog geheim te hou den, laat zich raden, temeer als wij erbij vertellen dat deze buren er zeven waakhon den op na houden.... heel de buurt was in opschudding! Tegels opgebroken. Alle huisgenooten werden onder be waking gesteld, terwijl binnenshuis een onderzoek aanving naar bezwa rende documenten. Zelfs tegels, die bij de beklopping een verdacht geluid gaven, werden opgebroken. Een zich in het huis van den verdachte bevindende andere Duitscher werd uiteraard eveneens naar het politiebureau overge bracht. Voorts werden in den loop van de da gen volgend op de arrestatie verschillende personen aangehouden. Hoeveel van deze personen bij het geval betrokken zijn moet nog blijken. Over den aard van dit spionnagegeval kun nen geen nadere inlichtingen worden ver strekt, Het bewoog zich uitsluitend op het terrein van den handel. Men moet de beteekenis van dit „spion nagegeval" dan ook niet overschatten. Voor de schoone Kerstfeestvie ring. Na de uitzending van de Kerstfeestviering in het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage, heeft het Algemeen Comité O. en O. voor de militairen te Nieuwer Amstel, zich met het volgend telegram tot H. H. K. K. Prin ses Juliana en Prins Bernhard gewend. „Namens de hier gelegerde militairen be tuigt het Algemeen Comité O. en O. voor de militairen te Nieuwer Amstel, u zeer eerbiedig dank voor de schoone Kerstfeest viering waarvan Uwe Koninklijke Hooghe den hen deelgenoot hebben willen maken." w.g. van der Valk, voorzitter. Licher, secr. Hef lijk niet gevonden hakenkruisvlag op de Naar thans wordt vernomen, was de vlag, waarop het stoffelijk over schot van kapitein Langsdorff, den commandant van de „Admiral Graf Spee" werd gevonden, niet de ha kenkruisvlag was, doch de oude kei zerlijke vlag. De regeering van Argentinië heeft het verzoek van den eersten officier van de „Admiral Graf Spee" om de geïnterneerde bemanning in kazernes onder te brengen, verworpen. De mannen zullen over ver schillende landstreken worden verdeeld, waar zij kunnen werken zonder onder mili- taier discipline te staan. Ook heeft de re geering een verzoek van den Duitschen officieren van het schip toe te staan zich gezant te Montevideo verworpen om de te voegen bij de marine-attaché's van de verschillende legaties. NEDERLANDSCH MOTORTANKSCHIP AAN DEN GROND. Het inkomende Nederlandsche motortank schip „Murena'' van de N.V. Petroleum Maatschappij La Corona te 's-Gravenhage, is, komende van de Noordzee, met bestemming Pernis, bij Hoek van Holland bij ducdalf wit 2, aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn onderweg om assistentie te verleenen. Bemoedigende cijfers. De industrieele bedrijvigheid in Frankrijk vertoont teekenen van verbetenL ctial- Financial Times. De electriciteits- en sitaal productie heeft weer het voorooriogsche pei bereikt. De chemische productie is 10 a,10 pet. hooger dan vlak voor den oorlog De alu- miniumproductie is 15 procent hoog in Juli van dit jaar. De industrieën, welke niet voor den oorlog werken, vertoonen e - - eens bemoedigende cijfers. Vier textielfal r ken, welke voor den oorlog gesloten waren, zijn thans heropend. De wolhandel in 01 - mandië is beter dan in dezelfde periode van het vorige jaar, hetgeen voornamelijk vei- oorzaakt werd door den uitvoer. Byrd's expeditie. De Amierikaansche poolreiziger, vice-ad- miraal Byrd, is op weg naar het Zuidpool gebied met het poolschip „Northstar" te Wel lington aangekomen om zijn wetenschappe lijk werk te voltooien. De „Northstar" is op weg naar de Wal- vischbaai en men hoopt het poolschip „Bear" te Little America te ontmoeten. Nadat hier een basis zal zijn ingericht en de weten schappelijke Onderzoekers aan land zullen zijn gezet, zal Byrd naar Valparaiso gaan om meer materiaal en nog een vliegtuig te halen. Dan zal een nieuwe basis worden gesticht ongeveer 2000 km. ten oosten van Little America. Het werk zal tusschen deze beide bases worden verdeeld. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de meteorologische, geologische en geografische waarnemingen en streken, welke nog als witte vlekken op de "kaart staan, zullen in kaart worden ge bracht. Byrd is tevens voornemens een tocht per vliegtuig naar de magnetische pool te maken. IN DE KERK GESTORVEN. De koster van de Sint Barthelomeuskerk te Beek, de heer L. de Bont, is gistermid dag, terwijl hij in het kerkgebouw bezig was met de voorbereidingen voor den uit vaartdienst van pastoor-deken van Aken uit Beek, die enkele dagen geleden is over leden, plotseling onwel geworden. Hij sloeg tegen den grond en bleef, ver moedelijk ten gevolge van een zwaren schedelbreuk dood liggen. Het stoffelijk overschot van den koster staat thans evenals dat van den pastoor de zer kerk, in het gebouw ongebaard. Vrijdag a.s. zullen beiden worden begra ven. Arrestaties na den roofoverval op het wapenarsenaal. Na den roofoverval op het wapenarsenaal in de lersche hoofdstad Dublin is deze stad zoodanig beschermd, dat men van een „sta len muur" kan spreken. Zwaar gewapende militairen patrouilleeren in pantserauto's om de stad en houden ieder aan, die een der toegangswegen nadert. Vijf arrestaties zijn verricht en een gedeelte van de ontvreemde wapenvoorraad is weer terug gevonden. TOENEMENDE POPULARITEIT VAN ROOSEVELT. Bij een onlangs gehouden peiling van de openbare meening in de Vereenigde sta ten heeft Jiet instituut van prof. Gallup op de vraag fecurt gij Roosevelt als president goed?" 63,5 pet. bevestigende antwoorden ontvangen. JULIANADORP. EEN PRODUCTIECURSUS. Georganiseerd door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Den Helder en afd. Julianadorp van den L.T.B. Gistel-morgen vergaderde eerstgenoemde afdeeüng in de zaal van den heer A. van Doorn. Bij afwezigheid van den voorz. en den vice-voorzittcr nam de secretaris de leiding van de vergadering op zich. Besloten werd tot een collectieve inzending van rekenin gen voor gevorderde schuren, wagens enz. door dc militairen. De leden van de afd. kunnen tot Zater dag hun bescheiden, bij den secretaris inle veren. Er werd besloten een propaganda- actie in te voeren, waardoor het bestuur verschillende niet georganiseerde boeren lid hoopt te kunnen maken. Daarna vond een gemeenschappelijke ver gadering plaats met de afd. L.T.B., waarbij besloten werd tot het organiseeren van een productiecursus van 7 avonden. De Holl. Mij. van Landbouw ging nu weer over in huishoudelijke vergadering, die na uitvoerige en aangename besprekingen te 12.15 werd gesloten. Harlekijns jurken, bijgehaalde kousen en scheeve hakken. De kleerendistributiekaart ver oorlooft geen bokkesprongen. (Van onzen Berlijnschen correspondent) O, beklagenswaardige Duitsche Eva, het zijn wel groote offers die de oorlog van u vergt. Eergisteren zag ik u loopen, een vlot hoedje op uw geblondeerde en vol gens de laatste mode opgemaakte haren, een eenvoudig bontmanteltje om uw gestal te gewikkeld; maar de kousen om uw gra- cieuse beenen waren gestopt met een ga ren waarvan de tint in het geheel niet paste bij uw beenbekleedsel en uw hakken, o foei, waren scheef. En gisteren zag ik u weer, ietwat lichtzinnig gezeten aan een bar, achter een slechte cocktail en u aan genaam onderhoudend met een knappen vlieger-officier. O Eva, gij gaaft u alle moeite om dezen held van de 20ste eeuw in uw netten te vangen en in uw vroolijke arg listigheid toondet gij u zeker niet de min dere van uw Parijsche of Londensche zus ters. Maar aan uw houding was het duide lijk te zien, gij gevoeldet u in uw strijd middelen gehandicapt. Want al gelukte het u ook uw kousen met ladders en en de scheeve hakken van uw overigens coquette schoentjes onder de barclub te verbergen, met uw japonnetje, gemaakt uit 2 oude jurken van verschillende stof, niet onver dienstelijk inderdaad, maar toch klaarblij kelijk geenszins voldoend aan de wenschen die u in uw op mode verzot hoofdje koes tert, liet zich dat niet klaarspelen. Ondanks scheeve hakjes en een harlekijnstoiletje! Toch geloof ik, dat u ondanks uw schee ve hakjes, uw bijgehaalde kousen en uw har lekijns-toiletje, uw verovering gemaakt nept. hn ik gun ze u van harte, want gij zijt een dappere vrouw, die overdag zonder morren het werk verricht, dat anders ge daan wordt doo de mannen die thans aan het front strijden. Ik zag u uw zusters Dinctie als stations-chef of tramconduc teur. Ik zag u en uw zusters bezig op kan toren en in fabrieken. Ik heb er mij van kunnen overtuigen, dat gij uw werk met niet minder nauwgezetheid verricht dan het sterke geslacht, 's Avonds heb ik u zien worstelen met het probleem hou uit de u en den uwen ter beschikking gestelde le vensmiddelen, die wel is waar voldoende zijn om den mensch naar behooren te voe den, maar arm aan variatie, een smakelijk maal te bereiden. Gij hebt u daarbij vin dingrijk getoond, al hebt gij mij de vleesch- potten van thuis geenszins kunnen doen ver geten. En daarna, o Eva, kwam Voor u het moeilijkste oogenblik van den dag; ook gij hebt na vele uren van ijverig werken recht op een weinigje amusement, en in u is ge noeg vitaliteit om van dit recht ook gebruik te maken. Wat moet Eva aantrekken? Achter de met zwarte gordijnen afge schermde ruiten van Berlijn lokt de zoete muziek van den Hongaar, die doet vergeten, dat het bruine vocht, dat de kellners u voorzet, met koffie slechts weinig anders gemeen heeft dan den naam. De lokkende tonen weerklonken van de ten dans noo- dende jazzband, die zeer goed is zoolang hij zich houdt aan de Duitsche melodietjes, maar die zich liever niet moet vergrijpen aan Amerikaansche en Engelsche schlagers, daar de Duitsche musicus voor het rhythme daarvan nu eenmaal weinig begrip heeft. Maar wat, Eva, zult gij aantrekken? Sinds het uitbreken van den oorlog, sinds drie lange maanden, hebt gij uw garderobe niet of slechts voor een klein deel kunnen ver nieuwen en aanvullen Wildet gij iets nieuws hebben, dan moest daarvoor een „Bezugs- schein" aange'vraagd worden ,een tijdroo- vende onderneming; en meestal krijgt gij nog nul op het rekest ook. Waart gij in liet bezit van slechts twee paar kousen, dan werd u het derde paar geweigerd en een mantel en twee jurken achtte men voor u een voldoend uitgebreide garderobe. 1 hans hebt gij uw „Reichskleiderkartc", uw njkskleerenkaart, ontvangen, waarop gij kunt koopen, wat gij wilt. Maar het totaal uwer aankoopen, waarvoor een zeker aan- tl punten berekend wordt, mag de honderd punten per jaar niet te boven gaan. Theoretische kousen... Slechts voor kousen is een uitzondering gemaakt. Gij moogt per jaar niet meer dan b paar kousen koopen en dit dan nog slechts in theorie, want voor de eerste vier paren wordt een puntental van vier per paar berekend, voor 't vijfde en het zesde echter acht punten per paar; en zooveel punten zal geen enkele vrouw aan haar kou sen kunnen spendeeren, want voor een jurk je worden 30 tot 40 punten berekend, voor 'n onderjurk 15, voor een stelletje on dergoed 20 tot 24, voor een pyama 25, voor een regenmantal 25 tot 35, voor een meter wollen stof 14 tot 18, voor 100 gram ga ren 7, enz. enz. Zooals men ziet: met 100 punten kan men geen bokkesprongen ma ken, ja, men kan zelfs zeggen, dat zij ab soluut onvoldoende zijn om de jaarlijksche behoefte van het individu aan behoorlijke kleeren te dekken. Dat weten natuurlijk ook de organisatoren van deze distributie zeer goed, maar zij zijn bij de verdeeling van het standpunt uitgegaan, dat op het oogen blik waarop de distributie in werking trad, iedereen over een zekeren voorraad kleeren beschikte, met behulp waarvan men het wel een jaar lang zou kunnen uitzingen en dat n;en dan aan het einde van 1940 wel weer eens verder zou kunnen zien. Adam is er nog slechter aan toe dan Eva! In het algemeen is het stanpdunt natuur lijk juist te noemen; maar op eiken regel bestaan uitzonderingen en daarbij denken wij nog meer aan den man dan aan de vrouw, die met een beetje handigheid in derdaad wel in staat is van een ouden hoed een nieuwen te maken, of twee gedragen jurken tot een geheel nieuwe creatie om te tooveren. Wat echter moet de kleine kan toorbediende beginnen, die meestal slechts in het bezit is van twee costuums, een voor zijn vrijen tijd' en een voor het bureau, dat aan een betrekkelijk snelle slijtage onder hevig is? Voor een nieuw pak worden hem b punten berekend, zoodat hij nog slechts 10 punten per jaar voor zakdoeken, sokken ondergoed, enz. ter beschikking heeft; en voor deze artikelen wordt hem een aanzien lijk hooger aantal punten in berekening ge bracht dan aan de vrouw, omdat men te gemoet meende te moeten komen aan den wenscli van het zwakke geslacht naar wat meer variatie. Een overhemd b.v. kost -'0 punten. Koopt een man derhalve per jaar én costuum en 2 overhemden, wat toch hemrvoornh^erdaLad mag heeten' da» bli'ft zakelHke het aankoopen van verdere nood- ovor n artikelen geen enkel punt meer ovei. De arbeider is er in dit opzicht beter aan toe, omdat hij zijn werkkleeding on ANNA PAUL0WN\ Mej. T. Harder deed te Rotterdam met gunstig gevolg examen voor het diploma coupeuse. Maandagmorgen om ongeveer 10 uur is er op de wegkruising bij Veer- burg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de ruim zestigjarige C. v. d. Klooster uit Breezand het slachtof- fer is geworden van een aanrijding. Van den kant van de Van Ewijcksluis na- derde met ongeveer 50 K.M. snelheid een personenauto, bestuurd door den Harlinger aannemer C. Kooijman, die op weg was naar Alkmaar. Van de Klêinesluis kwam op het zelfde oogenblik de heer v. d. KI. aanfietsen met de klaarblijkelijke bedoeling de wip. brug over te gaan. Dc wielrijder keek links noch rechts. De autobestuurder trachtte op het laatste oogenblik nog te remmen, maar door de gladheid schoof de wagen door en greep den wielrijder, die tegen de betonnen trottoirband werd gesmeten. Dokter Olree heeft den aangeredene, die in Veerburg was binnengedragen behandeld. Het slachtoffer bleek een dijbeen op twee plaatsen gebroken te hebben en was er deerlijk aan toe. Per ziekenauto is hij naar het Marinehospitaal in Den Helder vervoerd. BRAND. Op den avond van den tweeden Kerstdag is de woonwagen van den heer J. de Vries in den Zwinweg totaal verbrand. De bewo ners waren juist bij de buren -wVoor een kaartavond. Het nog jonge kind, dat de be woners anders meestal thuis lieten, hadden ze nu toevallig meegenomen. De brandweer is nog uitgerukt, maar er viel niets te redden. De wagen was verze kerd. De heer dc Vries had juist aanzegging gekregen, dat hij op het woonwagenkamp moest gaan slaan! VOETBAL. Om althans nog wat leven in de brouwerij te brengen had B.K.C. Succes op bezoek ge vraagd voor tweeden Kerstdag. Men had helaas geen reclame in de couranten meer kunnen maken, zoodat de belangstelling ge ring was. Het spel leed onder de gladheid van het terrein. De eindstand was 2l voor Succes, nadat de rust met ll was inge gaan. De Wieringers hebben de overwinning verdiend. SCHAGEN, 28 Dec. 32 Geldekoeien, vette f 180—295, 8 vaar zen f 90ISO, 5 graskalveren f 4264, 38 nuchtere kalveren f 816, 50 vette schapen f 1827, 138 overhouders f 816, 4 bokken en geiten f 37, 3 vette varkens per Kg. 67 ct., 42 biggen f 720, konijnen 1—2.25, kippen 0.80—1. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Dec. Uien 2.20, drielingen 1.—, grove 2.10—2.20, peen; A 1.50, B 2.30—2.40, C 1.60, roode kool 4.505.60. De veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 28 Dec. Uien 2.402.50, drielingen 11.20, grove 2.803, gele kool 2.503.50. D. witte kool 2-303.20. Veiling duurt voort. ALKMAAR. 27 Dec. Andijvie 2.50—5.60, appelen 2—6.50, Bloe mendaler kool 2.80, bloemkool f 20.boe renkool 1.50—4.90, druiven 18—20, gele kool 2.103, groene kool 3—4.10, knolselderie 2.10—6.80, peren 1.50—5. prei 8—11.40, peter selie 2.60—3. roode kool 2.30—5.40, selderie 1.60—3.20, spruiten 4—12, uien 1—3, worte len 1.90—3, waschwortelen 7—10, witlof I 7—9, idem II 5—6. AMSTERDAM. 27 Aug. Veemarkt. 261 vette koeien, le kw. 80 8o' ct., 2e kw. 70—78 ct., 3e kw. 56-64 ct., magere 4650 ct. per Kg. slachtgewicht. 95 melk- en kalfkoeien f 180—260 per stuk, 132 vette kalveren; le kw. 82—92 ct., 2e kw. <6 80 ct., 3c kw. 6474 ct., per kg. levend gewicht; 155 nuchtere kalveren f S—12.50 per stuk, 24 schapen f 18—26 per stuk, 264 Va1inPvleeschvarkens, wegende van 90 110 Kg. 71—74 ct., zware varkens 71—74 ct,, vette varkens 7174 ct., enkele hooger, per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 7 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. velzicht: Slachtrunderen matige aanvoer, tugge handel, onveranderde prijzen. Melk- koeien belangrijke aanvoer, handel williger. ette kalveren matige aanvoer, zeer stugge napdel, PUizen lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen con stant Schapen zeer matige aanvoer, ge rukte handel, hooge prijzen. Varkens ma- ige aanvoer, stugge handel, onveranderde prijzen. Eenige van prima kwaliteit iets boven de noteering. PURMEREND. 27 Dcc. Ka^?beurs- Verhandeld 16 partijen, nrik Fg-, handel matig, hoogste f 09 tr; - stapels kleine Boerenkaas n k 64 K*' boter f 1.60—1.64 per kilo. koïk S.t0,aal 310 stuks= 150 vette koeien fiTnVl por k«" *oed; 90 gelde boe en f K2r 70 pcr stuk- matig; 70 melk- flen f 00 17- ppp ^uk. matig; 6 paar- vnron Ppr «tuk, matig; 34 vette kal- f n«n_ RraskaIvcren. Vette kalveren 60 nor »Pfr mat'£- graskalveren f 40— 00E L 'uali?; 143 nuchtere kalveren: ner shfb p f S-12' v°or de fok f 13-18 slacht ro "2?tlK: 194 VRtfe varkens voor de varken,Von ct' pcr kilo> vlu-: 5 magere -en f 19 oo 30 per stllk' matig; 193 big- f in oo pcr stuk' matig; 790 schapen neröïni P°r f-tuk' ma,iR: 37 bokken f 3-11 eioron f O- kibeieren f 3.75—4.25, eend- 5ol-9i/ pcr 100 s,uks. 800 piepkuikens ia fer kilo. oude kippen en lianen fbla ï'uvV ,(w't en ro°d). 47i/2-52% ct eenOon unen f 0.50—2.50 per stuk, 500 nnr 1 40 99 ct- ner stuk, duiven 40 ct. P- nen V ,64 Kanzen f 2-50—3 pcr stuk, 4 zwa nen f 3.o0_4 pcr stuk_ 7tOooP' F"Pn'ra'c Eierveiling. Aanvoer? o.wo eendeieren f 2.80—2.85, 80.000 kippen- eieien f 3.50—4,70.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8