Raadsretlexen Kinderzegels Ruwe handen Ingezonden Rome vredescentrum? in de sneeuw Het yeJkhAJdk Den Helder Mededeelingen over evacuatie Vrijdag 29 December 1939 Tweede Blad Vorst en vogels BtwgerHpte Stand van Den Helder Feestavond voor de oud Redders UtaaA yacui w-e deen? Temperatuur en Barometerstand De bioscopen op Oudejaarsavond £tad&/ueuwJ Krotopruiming in onze stad. Een circulaire die goed bedoeld was, maar verkeerd geiezen werd. De lijdens- gesc uedenis van de H.R.C.O. Een vriendelijk slot. De raadsvergadering van Woensdag is in alle opzichten een eigenaardige vergadering geworden. Daar was in de eerste plaats de dag'. Sinds jaar en dag worden de raadsver gaderingen op Dinsdag gehouden, nu kon dat niet vanwege de Kerstdagen, dus togen wij Woensdagavond ten raadzale. Dan was er voor pers en publiek een leeg begin (er was een besloten zitting tot 9 uur) en een lang slot; een rondvraag als een lintworm, alleen niet zoo onaangenaam. Het afhandelen van de agenda geeft weinig stof tot commentaar. Het eenige punt, dat een bespreking uitlokte, was het onbewoonbaar verklaren van een woning in de Vijzelstraat. De heeren Ran (r.k.) en Kreuger (v.d.), die beiden eens rondgeneusd hadden in deze buurt, verwonderden zich erover, dat er een voorstei was voor maar één woning. Vooral de heer Kreuger was voorstander van een radicale opruiming in dit stadsgedeelte. Hij had rond- getuind door kamertjes van 12 m3, met een bedstee waar de heele familie in sliep. Hij had zijn hoofd gestooten op het zoldertje tegen de dakpannen, hij had de W.C. gezien van een afstand en deze geheele kennismaking had hem zoo tegen deze woningcomplexen inge nomen, dat hij B. en W. voorstelde er zoo spoedig mogelijk den slooper bij te halen. Dank U, zei meneer v. d. Vaart, voor uw hulp. Straks komen we met saneeringsplan- nen. Ik hoop, dat de raad er dan ook zoo achterstaat, maar het is alles niet zoo een voudig als U zich dat indenkt. Voor de onbe woonbaarverklaring moet het juiste tijdstip gekozen worden en daarvoor zijn verschillende factoren in aanmerking te nemen en dan nog zijn er bezwaren, financieele en andere, om dit alles radicaal aan te pakken. Er zijn menschen, die al jarenlang in zoo'n afbraak wonen en wier leven verkort zou worden, als ze overgeplant werden naar een bewoonbaar huis. Het college heeft daarmee rekening te houden, om zich niet den vroeg- tijdigen dood van een of anderen vastgeroesten krotbewoner op den hals te halenRegee- ren is niet zoo gemakkelijk. Maar met dit al mogen we „binnen afzienbaren tijd" rekening houden met een verfraaiing van dit stads gedeelte, dat in den volksmond „pilo" heet. De agenda bestond verder practisch uit be noemingen en nog eens benoemingen en was er geen rondvraag geweest, we zouden hier een punt kunnen zetten. Doch hierbij kregen verschillende raadsleden nog eens kostelijk gelegenheid hun hart voor het laatst van dit jaar te luchten. En ze hebben er een dank baar gebruik van gemaakt, ieder op zijn eigen Wijze. Als eerste kwam de heer Boogaard (s.d.) in 't geweer. Hij nam het, hoe kon het anders, voor zijn werklooze vrienden op. Die liggen hem na aan het hart en hij was het er nies mee eens, dat ze, zonder vorm van proces, om een of andere oorzaak zoo maar geschorst kunnen worden. Hij pleitte voor versteviging van hun rechtsgrond en wilde uit de com missie voor de werkloozen een kleine com missie benoemen, die binnen den kortst moge lijken tijd haar oordeel zou kunnen vormer, over het al of niet rechtmatig schorsen van betrokkenen. De burgemeester, die er op wees, dat schor sing zeer zeldzaam plaats vindt en als ze dus geschiedt, zeker een degelijken grond heeft, zegde zijn medewerking toe, om de zaken van betrokkenen zoo spoedig en reëel mogelijk af te handelen. De 'heer Boogaard nam met deze toezeg ging genoegen en kan z'n vrienden deze be lofte op een presenteerblaadje voor hun nieuwjaar aanbieden. Voor een vrij onvriendelijk intermezzo zorgde de heer P. v. d. Veer (a.r.) die pro testeerde tegen een gezonden circulaire aan de bewoners van het platteland voor het al. of niet afnemen van goedkoope stroom voor koken buiten de speruren. Hij zei niet meer of minder, dat de plattelanders het gevoel hadden of de gemeente hen er „in wilde lui zen", een niet vriendelijke en smaakvol ge kozen kwalificatie, die echter aan duidelijk heid niets te wenschen overliet. Wethouder v. d. Vaart was er dan ook allesbehalve over gesticht, dat het a.r.-raads- lid zulke gedachten ten opzichte van het col lege koesterde en de voorzitter gaf den heer v. d. Veer nog eens een flinke reprimande over een zoodanige uiting. Notabene, het gemeente bestuur had hier volkomen in het belang van •de plattelanders gehandeld. De noodkreet bij de begrooting was tot het college doorgedrongen en had tot deze activi teit geleid, die niet anders bedoelde dan de menschen aan zoo goedkoop mogelijke stroom te helpen, hoe de heet v. d. Veer er dus bri kwam, dit zoo onvriendelijk te betitelen was hem een volkomen raadsel. De heer v. d. Veer verdedigde zich wat zwakjes, dat de circulaire dan niet erg duide lijk geweest was en hij vond steun bij den heer Hoornsman, die dezelfde meening was toegedaan. Mogelijk kan onze wethouder van bedrijven beter praten dan schrijven, want als hij argumenteert kan een schooljongen hem begrijpen, zijn geschreven woord schijnt echter voor de plattelanders hiëroglyphen schrift geweest te zijn. In ieder geval hebben Zij nu wel begrepen, dat het teekenen van het van biljet geen enkele onaangename consequentie met zich brengt en slechts in hun eigen be lang is. Dr. Feenstra Kuiper vroeg zoo langs zijn neus weg, hoe het nu eigenlijk stond met de Radio-Centrale. Men weet, dat de raad in Juli van het vorig jaar besloot de Radio- Centrale over te nemen. Op 20 Januari van dit jaar had deze overname moeten geschie den en op den morgen van den 21sten hadden we gemeentelijke muziek en toespraken ge distribueerd moeten krijgen. Maarmen was het op dien datum nog lang niet eens over den prijs. De gemeente had een bod gedaan, dat de eigenaars van de Centrale veel te laag vonden. Men scharrelde wat heen en weer. Het gemeentebestuur trachtte de eigenaars met een arbitrale uitspraak te ver zoenen, die voor hen alleen bindend zou zijn, dus niet voor de gemeente. Begrijpelijkerwijs voelde de firma Heyligenberg daar weinig voor. Tot een arbitrale uitspraak die voor beide partijen bindend zou zijn, kon het ech ter niet komen, omdat Ged. Staten daardoor aan het gemeentebestuur een blanco crediet moesten verleenen en dat is wettelijk ver boden. Men zocht dus naar een anderen weg en meent dien nu gevonden te hebben. Maar of deze zal leiden tot overeenstemming tusschen beide partijen is wel zeer de vraag en wij verwachten niet anders dan dat vol gend jaar December de zaak nog even ver is als op het oogenblik. Het wordt een geschiedenis zonder eind. Wethouder v. d. Vaart kan echter z'n be- geerige blikken niet van het radiodistributie net afhouden en zal zoeken, zoeken tot hij een weg gevonden heeft, die het net in han den van de gemeente brengt. Of hem dat ge lukken zal Huisduinen zal in het begin van het vol gend jaar een nieuw hoofd krijgen voor zijn O. L. School. Dat is een belofte, die de bur gemeester Woensdagavond heeft afgelegd, naar aanleiding van een vraag van den heer Terra. Het mag eveneens verheugend zijn voor onze badplaatsbewoners, dat aan de rioleering ernstige aandacht wordt besteed. Het slot van deze laatste vergadering was een allervriendelijkste gelukwensch van den voorzitter, aan de leden van den raad, voor het komende jaar. Als oudste raadslid (de heer Schoeffelenberger was afwezig) ver tolkte de heer Boogaard de gevoelens van den raad aan het adres van den voorzitter. Een klein applausje, een klop met den hamer en het einde van deze laatste ver gadering was gekomen. verhoogt de waarde en het aanzien van uw poststukken En hoe prettig de jonckheid het vond. Gisterenavond, omstreeks half zeven, begon het te sneeuwen: niet langzaam aan, doch direct met milliarden vlokken, zoodat de stad in een minimum van tijd bedekt was met een wit wollen deken van enkele centimeters. Het bleef sneeuwen tot omstreeks half negen, en toen was er ook zóóveel gevallen, dat niets meer een ouderwetsche sneeuwpret in den weg stond. En was het wonder, dat heel de Heldersche jeugd als één man (en vrouw!) naar buiten toog, teneinde het sneeuwfeest te vieren? Overal waar men kwam was men bezig: overal suisden de sneeuwballen door de lucht, de halve marine en de halve landmacht waren bezig een sper vuur te onderhouden op vrouwelijk Den Helder, dat zich dit spervuur weliswaar onder protest, doch kennelijk toch ook weer niet zonder ge noegen deed welgevallen. Tot laat in den avond duurde deze pret. Het waren voornamelijk de hoofdstraten en het Julianapark, waarin de „strijd" woedde. Een onafgebroken sneeuwballen-regen, en een inwrijf-festijn, dat zich echter voortplantte tot in de buitenwijken van onze stad. Een gezond en genoegelijk spel. Het was geen natte sneeuw: integendeel, het bleef vriezen, zoodat ook vanmorgen nog de witte wereld gebleven was en de pret van daag kan doorgaan. Minder prettig is dit pak sneeuw natuurlijk voor diegenen, die op straat hun boterham verdienen. Voor hen vormt de sneeuw een weinig te waardeeren handicap. Vandaar dan ook, dat om 7 uur vanmorgen de sneeuwruimers reeds aan het werk togen om de straten weer zoo goed mogelijk be gaanbaar te maken. Er zit geen dooi in de lucht, zoodat men minstens vandaag nog kan profiteeren van de sneeuw. Bij aanhoudende vorst is de kans groot, dat vele vogels het slachtoffer worden van koude, voedsel- en watergebrek. Ondanks de hulp, die velen de vogels verschaffen door voer te strooien en water klaar te zetten (b.v. op een geëmailleerd bord op een waxine-lichtje), zullen er vele vogels' sterven. Nog steeds houdt het Natuurhistorisch Museum zich voor alle doode vogels aanbevolen (adres: Java- straat 134). Door daar de doode vogels, die U vindt, te bezorgen, steunt ge metterdaad een nuttige instelling. 28 December. BEVALLEN: E. van DijkGnodde, d. GETROUWD: P. Moens en E. M. Heeres;' A. C. van Baarlen en J. Wijker; R. D. Schouw- vlieger en W. Peters; H. J. Verel en A. J. van Duffelen; C. Verspui en M. Linders. HET MID-WINTERSPROOKJE. Gistermorgen bleek Den Helder plotseling een sprookjesstad te zijn geworden: Koning Winter had vrijwel overal de boomen, de grasvelden en tuinen gelardeerd met een haast onwerkelijk aandoend ragfijn weefsel van ijzel. Een witte stad, die door den warrelenden zeenevel nog meer op een wonderstad geleek. Onze fotograaf maakte deze opname op den hoek Weststraat-Hoofdgracht, die iets van de wintersche pracht vertolkt. (foto „Modern"). Geen enkele reden tot ongerustheid. Gisterenavond werden door ds. Tollenaar in de Gereformeerde Kerk Julianapark voor een aantal gemeenteleden mededeelingen gedaan inzake een mogelijke evacuatie. Ds. Tollenaar zeide, dat aan de predikanten door het ge meentebestuur verzocht was, ieder op hun eigen wijze deze mededeelingen te willen ver strekken. Er is natuurlijk geen enkele reden tot onge rustheid. Maar w e 1 is het noodzakelijk, dat men op alles voorbereid is. In deze tijden schijnt het toch worden geen oorlogen meer verklaard, doch begint men met een aantal bommenwerpers naar het andere land te zenden. Daarvoor is het noodzakelijk, dat reeds alles van te voren in orde gebracht is, zoodat verrassingen uitgesloten zijn. In Januari zal aan ieder Heldersch ge zin een formulier worden uitgereikt: hierop moet men diverse bijzonderheden invullen. Doch ook de komst van dit for mulier behoeft geen enkele ongerustheid te verwekken. Het is ook al weer: een zuivere voorzorgsmaatregel. Wat de enkele concrete mededeelingen betreft, wij vernamen, dat bij een Hel dersche evacuatie alle vrouwen en kin deren vertrekken, benevens alle manne lijke inwoners van onder de 18 jaar en boven de 60. Uitzonderingen hierop gel den voor hen, die bij een of anderen dienst, zijn ingedeeld (luchtbescherming e. d.). Men behoeft niet ver te evacuee- ren: als plaatsen van onderkomen werden aangewezen Anna Paulowna, Texel, Ju- lianadorp, Callantsoog en Wieringen. Men mag hoogstens 35 kilogram bagage medenemen. Zooals gezegd: deze evacuatie is ver plicht en staat onder de leiding van de militaire overheid. Zij zal geschieden met 1000 personen tegelijk, waarover een hoofdleider is geplaatst. Iedere 100 per sonen staan weer onder een onder-leider. Gepoogd wordt zooveel mogelijk perso nen van een zelfden godsdienst bij elkaar te brengen. Jan van Dok 30 jaar Bestuurslid. Jan van Dok gaat jubileeren en... de redders zullen méé-jubileeren! Zooals reeds vermeld werd vindt deze feestavond in Casino plaats op Zaterdag, 6 Januari a.s. Iedere redder mag 1 huisgenoot meenemen. Met deze uitvoering bereikt men tweeërlei doel: ten eerste is zij bestemd ter viering van het feit dat de huidige voorzitter 30 jaar lang zijn krachten aan „Moed Volharding en Zelf opoffering" gegeven heeft en ten tweede voel de het bestuur de noodzaak de leden van de garde weer eens iets aan te bieden. Deze don kere tijden bieden ook voor dit deel onzer gemeenschap weinig vroolijks, zoodat het hun zeker toekomt eens hartelijk te lachen en te genieten van datgene, wat dien avond gege ven zal worden voor het voetlicht. Naar men ons mededeelde wordt het caba ret-programma verzorgd door het duo Rovo; eveneens zal een buikspreker aanwezig zijn. Na afloop der voorstelling vindt een bal plaats. MAANDAG GEEN MELK! In een advertentie maakt de melkhandel bekend, dat Maandag (Nieuwjaarsdag) geen melk bezorgd zal worden. BEGIN VAN BRAND. Begin van brand in een schoorsteen werd medegedeeld door een bewoner van de Jansen- straat. Even later meldde men echter, dat deze brand al bedwongen was. ONS FIETSENHOEKJE. In de Van Galenstraat verdween een heeren rijwiel op onnatuurlijke wijze. Een stadgenoot zette z'n fiets voor 't Marine Hospitaal en kwam tot de ontdekking, dat men üaarvoor in de plaats een ander neergezet had. Wie schaft raad. 'oos 30 - 60d. Bij Apoih.en Drogisten (Buiten verantwoordelijkheid van de Redacti*. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) MIJNENGEVAAR Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoeken wij opname van onder staande in Uw veel gelezen blad: Herhaaldelijk komt het voor, dat hier aan de kust mijnen aanspoelen, die dan zoo spoe dig mogelijk gedemonteerd worden. Dit was ook weer gedurende de Kerstdagen het geval. Door nieuwsgierigheid gedreven kan schijn baar een bepaald gedeelte van de Heldersche bevolking deze gedemonteerde mijnen niet met rust laten. Het gevolg hiervan is dat bij deze mijnen wacht geloopen moet worden. Uiter aard was dit voor de betrokkenen juist met de kerstdagen een twijfelachtig genoegen. De ze taak werd echter buitengewoon zwaar door het dikwijls zeer hinderlijk en baldadig en, daardoor voor alle wandelaars langs de boule vard, zeer gevaarlijk optreden van sommige individuën. Zoo werd o.a. met steenen naar de mijnen geworpen en er hard tegen aan geschopt. Daar er 3 mijnen waren aangespoeld, die over een afstand van ruim 3 km verspreid la gen was het onmogelijk overal tegelijk te zijn en dit optreden altijd tegen te gaan. Ook toen de boulevard moest worden afgezet toen er door den vloed een drijvende mijn, die gevaar opleverde, werd aangevoerd, boden sommige menschen passieven tegenstand. Ieder weldenkend mensch zal een dergelijk optreden toch ten scherpste moeten afkeuren, temeer daar dit groot gevaar voor onschul dige wandelaars, en dat waren er velen ge durende de kerstdagen, oplevert. Moeten er dan eerst slachtoffers vallen voor men wijzer wordt? Tenslotte doen wij een beroep op een ieder om onze taak niet onnoodig te verzwaren en het leven van zijn medeburgers in gevaar te brengen. U. mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte, die U ons heeft willen toestaan, verblijven wij, Hoogachtend, De Mijnenwacht Wij zijn het volkomen met de mijnenwacht eens. Het is onverantwoordelijk en gevaarlijk om zich in de nabijheid van aangespoelde mij nen te begeven. Ook wanneer deze gedemon teerd zijn is het volkomen overbodig. Mis dadig is het zeker het tuig te bewerken met steenen of er tegen te trappen. De mijnen wacht zal het beste doen de namen van deze daders te noteeren en aan de politie door te geven, opdat er procesverbaal kan opgemaakt worden. Men kan tegen dergelijke handelingen niet krachtig genoeg optreden. Red. Heldersche Courant. BEMALINGSONDERZOEK TEXEL Het botte afwijzen van Mr. C. H. Keijser, Dijkgr. en Heemraden van 30 polders in Ge heime vergadering, bevredigt velen niet, zon der iet3 ten nadeele van de houding der 30 pol ders te willen aanvoeren, 't is volkomen „hun recht". Maar er is ook een ander recht, n.1. één of twee der allerkleinste polders kunnen dit onder zoek vragen met een gewonen brief en een 5 cents postzegel. Dit is mij opnieuw en zeer duidelijk medegedeeld door Ir. Smits, die Ir. Roebroek vervangt op 't Dep. in Den Haag. De concept brief aan den Cult. Techn. Dienst, wat die poldertjes slechts hebben te teekenen, stelde Mr. Ir. Smits zelf op! Ieder mag dit van mij zien en lezen! Het betreft niet alleen ontwatering maar meteen andere belangen! B.v, neem den weg Burger Nieuw- land. Daar zit niet alleen het Nieuwland mee! Doch de gemeenschap van heel Texel zit er mee! Nu gaat het immers niet op dat een pol- dertje van 100 ha het algemeen belang negeert en gemeenschapszin ruimte zoo tegen alle be langen indruischenden toestand gemakkelijk en als het ware vanzelf op. Edoch 3 Januari a.s., 's avonds half 8 wordt in de groote zaal van de Oranjeboom een ver gadering gehouden, en het is gewenscht dat niemand weg blijft. Inleider zal zijn Sijbr. C. Eelman, die ge legenheid geeft tot discussie. Sijbrand Eelman. Er komen goede berichten uit Rome. Het bezoek van de Italiaansche koninklijke fami lie aan Z. H. de Paus is dan gisteren gevolgd door een tegenbezoek van den Paus aan de Koninklijke familie en begin Januari zal de Leider van Italië, Mussolini, een bezoek bren gen aan het Vaticaan. Dit alles heeft dieper beteekenis dan alleen een uiting van conven- tioneele vriendelijkheid. Het streven van den Paus is, indien mogelijk, den vrede tusschen de volkeren te herstellen. De kerkvader is diep bewogen met het lot van Europa. Dui zenden, we kunnen gerust zeggen millioenen van zijn geloofsgenooten, lijden mede door de ontzetting van den oorlog. Het vertreden van alle rechtsgronden moet ook op den Paus een smartelijken indruk gemaakt hebben en wan neer het hem eenigszins mogelijk is een we reldorde te scheppen, die gefundeerd is op betere rechtsgronden, dan de tegenwoordige, zal hij zeker al zijn gave daartoe in het werk stellen. Paus Pius XII is een man van groote diplomatieke gaven, man van een helder ver stand en een man, die zelf jarenlang het di plomatieke leven heeft meegemaakt. In Mussolini vindt de Paus op het oogenblik een figuur, die naast hem staat. Mussolini, handig diplomaat die hij is, zoekt zijn invloed en macht in de wereld te vergrooten en de rol, die hij nu als vredesbemiddelaar speelt, doet daartoe mede dienst. De vriendschap met Duitschland was na het Duitsch-Russisch verdrag al sterk getaand en na de aspiraties van Rusland voor den Bal kan, nog meer bekoeld. Mussolini heeft dus met spoed zijn eigen betrekkingen met den Balkan versterkt en dat heeft hem de onuit gesproken antipathie van Duitschland bezorgd. De betrekkingen zijn door deze manoeuvre dus nog sterker bekoeld. Door zijn verbonden heid met het Vaticaan laat Mussolini het mes nu van verschilelnde kanten snijden. Hij ver sterkt zijn invloed in Spanje en verkrijgt meer sympathie in Midden- en ZuidAmerika, wat Italië ook niet onwelgevallig kan zijn, terwijl Duitschland deze invloedssferen met leede oogen voor zichzelf steeds minder ziet worden. Hoe dit alles zij, de geheele wereld ver langt ernstig naar den vrede en iedere poging daartoe wordt van harte toege juicht. Moge dus de invloed van den Paus dit doei nader bij brengen en de door Paus Pius XII geuite wensch in vervul ling gaan. In zijn toespraak heeft de Paus o.m. gezegd: Moge dit Italië, voor de volken, die elkander thans als vijandige broeders, op aarde, ter zee en in de lucht bestrijden, een aanmoediging en een stimulans worden voor een overeen stemming in de toekomst, en moge de inhoud en de geest van deze overeenstemming de be loften inhouden van een nieuwe, rustige en duurzame orde, een orde, die men tevergeefs zal zoeken buiten de souvereine wegen van christelijke rechtvaardigheid en naastenliefde. 1939 zet niet zonder hoop uit. Er zijn toch nog lichtpuntjes aan den duisteren hemel, al zijn ze zwak. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Boefje". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Bedekte Oogen" en „Blondie". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Geheim van luitenant Runeberg". Maandag 1 Januari 1940. Casino: 3.306 uur en 8 uur: Majo Marco. warometerstand Den Helder: 761,3 Maximum temp. lucht 8 u.: s,'i Laagste temp.: 34 Wind: richting: Z.O.; kracht: 3 Licht op: 4,22 Om 7 u. aanvang der voorstellingen De aandacht zij er op gevestigd, dat de bios coop-theaters (alle drie) op Zondagavond ^Oudejaar) niet om 8 uur aanvangen, doch om 7 uur. De kassa's worden te 6.30 u. geopend. De voorstellingen eindigen te 10 uur. OP STAP. De politie ontdekte, dat zich een 14-jarig meisje uit Den Haag in een der Heldersche hotels bevond. Het is op transport naar de residentie gezet. VALS CUE NAAM. Tegen iemand die een valsche naam opge geven had, werd proces-verbaal opgemaakt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13