DIKWIJLS HINDERT U DE B.0. VAN ANDEREN MAAR IS U ER ZELF WEL VRIJ VAN Abonneert U op dit blad Majo Marco Nieuwjaarsdag in Casino Hoofdprijs „Zonnestraal" i JjeaeJUcfi nieuuM De Waal Den Burg YlieuuM uit UhJk Ingekomen personen „Wat onsmakelijk!", denkt U, als U bij vreemden B.O. bemerkt. Maar weet U wel, dat het slachtoffer zelf zich nergens van bewust is? Iedereen kan aanstoot geven door B.O., zonder het te weten. Elk gezond mens transpireert. Bij verwaarloosde transpiratie verstoppen de uitwasemingsproducten de poriën van de huid en veroorzaken B.O. Zorg voor de frisheid van Uw lichaam! Gebruik Rexona tegen de oorzaak van B.O. Het antiseptische Rexona-schuim dringt diep in de poriën van de huid en verwijdert elk spoor van transpiratie. Wassen en baden met Rexona is een tot nu toe ongekend genot! Elet verfrist en geeft U nieuwe energie. Koop vandaag nog een tablet Rexona en blijf ze gebruiken; dan heeft U een waarborg voor volkomen hchaamsfrisheid! U zal ze beter vinden dan de zeep, die U tot nu toe heeft gebruikt.. Woeste achtervolging boven de territoriale wateren Ruwe zeemiliciens KeAfc en Zending XijckcAiipnl Men schrijft ons: Na het slot van 1939 op morgenavond met de Casino-Band, heeft de Directie beslag we ten te leggen voor het Nieuwe Jaar op de beste Band van Nederland, Majo Marco met medewerking van de Lady-crooner-trompettis- te, Paulina Kosman. Majo Marco, welke ieder jaar eenige da- jen in Casino optreedt, verschijnt thans in een bezetting van 8 musici, welke grootendeels gelijk zijn gebleven aan die van de vorige maal. Door hun langdurig samenspel en het voortdurend uitbreiden van hun arrangemen ten beschikken zij thans over een virtuositeit, welke die der beste buitenlandsche Bands evenaart. Marco's laatste engagement in „Pschor" Rotterdam, in December, heeft overvolle za len getrokken en ook hun optreden op Nieuw jaarsdag in Casino zoowel 's middags als 's avonds belooft gezellig te worden. De hoofdprijzen der 8e Nationale „Zonne- etraal"-loterjj zijn gevallen op de navolgende nummers: le prijs, Landhuis ter waarde van 4000. of een andere prijs naar keuze, een en ander in overleg met de bevoegde autoriteiten, No. 145827. 2e prijs, Chevrolet Touring Sedan de Luxe, model 1939, No. 215106. 3e prijs, F.N. motor (met zijspan) t.w.v. 800.—, No. 64824. 4e prijs, ,,Zonnestraal"-zeilboot (vergr. B.M.) t.w.v. 500.No. 17810. Prijzen kunnen vanaf Maandag 8 Januari worden opgevraagd bjj Bureau „Zonnestraal", Stadhouderskade 153, Amsterdam-Z. Trek- kingslijsten zijn tegen inzending van 7 cent aan postzegels eveneens aldaar verkrijgbaar. Lijsten zijn vanaf Dinsdag a.s. verkrijgbaar bij J. Mens, Laan 3. j Een advertentie opmaken kan iedereen; Een goede advertentie ontwerpen j is echter een kunst! Laat ONS het daarom voor U doen... j het kost U niets extra! ONGEVALLEN DOOR GLADHEID VAN DEN WEG. De gladheid van den weg veroorzaakte hier veel ongevallen, door het uitglijden van wan delaars en rijwielen, terwijl ook een paar auto ongevallen hierdoor werden veroorzaakt. De heer P. Langeveld van Den Burg geraakte bij den hoek Bargerweg-Zaandammerdijk met zijn luxen wagen geheel van den weg, doch kwam er zelf goed af. Minder fortuinlijk was de heer Paagman. Diens luxe wagen gleed bij den Middelweg eveneens van den weg, doch kwam op het la ger gelegen land terecht, waardoor de auto kantelde. De inzittenden konden er slechts met groote moeite uitkomen. De heer Paagman had aan zijn handen een bloedende wond. De heer Ysca, die in de auto meereed, kwam met den schrik vrij. De wagen was beschadigd. „VRIJDAG DE DERTIENDE" VOOR DE MILITAIREN Het voornemen bestaat om het blijspel „Vrijdag de Dertiende", dat hier reeds twee maal voor een geheel uitverkochte zaal is opgevoerd, nog eens te geven voor de op Texel vertoevende militairen. Daar echter één op voering voor dezen niet voldoende zou zijn, zal dit stuk nog eens gegeven worden op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Januari a.s. NOG MEER ONGEVALLEN DOOR DE GLADDE WEGEN. Te Oosterend kwamen een luxe auto van den heer Dros, bestuurd door een reiziger van elders, en een vrachtauto van den heer R. de Leeuw in de Weststraat tegenover het woon huis van den heer Winkelman, in botsing. De luxe-auto was eenigszins beschadigd, terwijl de vrachtauto slechts zeer weinig letsel be kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BEVORDERD. Dr. W. Renout, geneesheer te Oosterend, die ter vervulling van zijn militairen plicht onder de wapenen is geroepen, is thans bevor derd tot reserve-officier van gezondheid. URK, 27 December. Heden werd aan de gemeentelijke visch- afslag alhier aangevoerd: 120 pon poonen, prijs 89 ct. en 150 pond schar, 9J^10 ct., alles per pond. IJSGANG. De postboot Von Geusau maakte, zooals de laatste jaren meer voorkwam, den avond voor de Kerstdagen weer een moeilijken en langen tocht. Des morgens om 10 uur was men van Kamp envertrokken, waarna men na 16 uur worstelen, des nachts om 2 uur de Urkerhaven bereikte. Thans zijn de diensten van de postboot zeer ongeregeld. Woensdag zou men trachten Enkhuizen te bereiken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Ties, z. van H. Hanssen en H. Postema; Trijntje, d. van L. Romkes en A. van Veen; Hein, z. van P. Bakker en D. Ras. OVERLEDEN: A. Schaart, 74 j., wed. van S. Kroon. GEHUWD: W. Schenk en W. Bakker; J. Nentjes en G. Oost; K. Rumkes en D. de Boer; K. Hakvoort en W. van Urk; E. de Boer en D. van Urk. R. de Blécourt, marn. le kl., Mar.-kazerne; J. Buitendijk, Mar.-kazerne; M. van Dijk, stoker 3e kl., Mar.-kazerne; A. A. A. van Meer, onderwijzer, Ooievaarstraat 89; Neltje Petronella Wijnja, Spoorstraat 98; L. de Boer, kleermaker, Bassingracht; J. van den Bos en gezin, korp.-macht., Crocusstraat 71; C. Bos hoven, stoker 3e kl., Van Speijk; F. C. A. Matthee, Mar.-kazerne; A. D. de Rooij, expe diteur, Kroonstraat 21; Elisabeth Ruitenburg, dienstb., Timorlaan 5; C. Verhoeven, matr. 2e kl., Van Kinsbergen; W. P. van Burik, bakker, Loopuytpark 23; P. J. Jhr. Elias en gezin, officier, Javastraat 5; J. Haverkamp, dienstb., 2e Vroonstraat 2; J. Maessen, kap per, Keizerstraat 26; J. W. Nieman, l.-matr., Van Kinsbergen; A. Prins, matr. le kl., Div. mijnenvegers; T. Ruis, matr. 2e kl., Wacht schip; W. H. Schoens, matr. le kl., Wacht schip; J. M. Tak, matr. 2e kl., Sumatra; J. M. Tukker, l.l.-geschutm., Van Speijk; J. M, D. Uitdewilligen, matr. le kl., Buitenhaven 12; J. Veltman en echtgen., winkelbediende, Vij zelstraat 115; P. S. Groot, stoker 3e kl., Van Speijk; J. W. van Mauw, stoker 3e kl., Van Speijk; G. J. Meenhorst, stoker le kl., Wacht schip; H. Meijer, stoker 3e kl., Van Speijk; J. L. Siemons, stoker 3e kl., Buitenhaven 12; G. W. Wijntjes, kleermaker, Keizerstraat 102; H. Hatemink, dienstb., Ruyghweg 153; N. J. van Plarrewijn, l.l.-onderoff.-vl., Mar.-kazerne; Maartje van der Wiel, echgen. v. L. Pauw, Breestraat 70; C. Wenzel, matr. le kl., Wachtschip; E. Berends en gezin, zonder, van Leeuwenhoekstraat 21; L. Bogert, stoker le kl., Mar.-kazerne; J. P. M. Brugmans, marn. le kl., Van Speijk; J. Dekker, marn. le kl., Van Speijk; P. J. van Etten, stoker 3e kl., Van Speijk; H. R. 't Hart, matr. le kl., Mar.- kazerne; L. F. Jansen, matroos, Mar.-kazerne; C. A. Koekman, Ooievaarstraat 151; J. H. J. van Loon, off.-vl., Spoorstraat 62; A. Nijs, marn le kl., Van Speijk; C. Overweg en echt- gen., sergt.-maj. d. marns., Ooievaarstr 110; P. H. Verheul, stoker 3e kl., Van Kinsbergen; G. P. Vreeling, stoker-olieman, Wachtschip; M. de Wekker, matroos 3e kl., Van Kinsber gen; E. van Weijnen, matr. 3e kl., Bassin gracht 106; G. J. van Weetering en gezin, stoffeerder, Erasmusstraat 19; J.Woortman, dienstb., Keizerstraat 33; C. M. Burghout Kraaijenhof en kind, zonder, Keizersgracht 148; G. G. ten Kate, stoker 3e kl., Buiten haven 12; H. P. Hilder, filiaalchef, Spoor straat 48; P. Nelis en echtgen. werkt.kund. K.P.M., Kanaalweg 37; N. Rob, los werkman, v. Leeuwenhoekstraat 20; J. J. Slabbekoorn, Keizerstraat 3; C. A. Peters, korp.-macht., Van Speijk; K. Scholtes, kapper, Ooievaarstr. 36; J. Visser, zonder, le Goverdw.str. 3; T. Voerman en echtgen., zeilmaker R.W., Molen straat 27; H. Voorbrood,, Begoniastraat 63; M. Weugde Kok, Brakkeveldweg 4; J. Zel- denrust en gezin, timmerman, Ruyghweg 105; J. v. Aperen, kwartierm., Langestraat 128; A. C. Bakker—Ulsamer en kind, v. d. Ham straat 22; W. Bergsma, stoker 3e kl., Van Speijk; M. Best, Van Speijk; M. Delfos, Gra venstraat 44; M. Jonkers, kinderjuffr. Duin weg 22; W. F. Koenraads en gezin, sergt.- macht., v. Leeuwenhoekstr. 20; B. Noordhuis van Dijk, huishoudster, Krommesteeg 4; W. J. van Osch, marn. le kl., Medusa; K. Bakker, dienstbode, Wagenstraat 9; Wed. J. L. BroekmeijerLaven en kinderen, zonder, Bassingracht 136; J. P. van Gijn, opzichter R.W., 2e Vroonstraat, lhs.; H. van Janbroes Schorn, zonder, Hoofdgracht 32; C. Rinia, dienstb., Kanaalweg 58; J. J. de Rijcke, marn. le kl., Van Speijk; R. M. J. Scheffer en gezin, sergt.-macht, de la Reijstraat 37; E. Tesink Sluik en kind, Oostslootstraat 7.; S. Vijzelaar, voetspecialist enz, Ooievaarstraat 76; H. L. M. de Wit; schrijver, Hertzogstraat 24; K. Besselsen, stoker 3e kl., Van Speijk; D. H. de Boer en gezin, mach., Klaverstraat 5. M. E. BontenbalBierenbroodspot en kind, Joubertstraat 82. K. L. de Bruin, stoker 3e kl., v. Speijk. P. W. Bruijne, kwartiermeester, Diaconiestraat 28. F. Durieux, Loopuijtplein 13. A. van Gaans en gezin, sergt-macht., Koe koekstraat 22. P. Goedbloed en gezin, korp.- schrijver, Tuinstraat 78. R. India, matr. 2e kl., v. Speijk. J. Krijnen, 2e Vroonstraat 38. H. M. Plasmeijer, verpl., Polderweg 47. D. Reusche, marinier le kl., Buitenhaven 12. H. Sanders en gezin, bloemistkn., Jac. v. d. Veérstraat 26. G. Slot, Breewaterstraat 75. J. PuperVis en kind, Brakkeveldweg 200. L. P. Groenewegen, stoker 3e kl., v. Speijk. J., P. Cromberge Molenstraat 136. C. Weelingvan Gommeren PilPl en kind, Spuistraat 13. O. Kouwenberg, mari nier 3e kl., Buitenhaven 12. M. C. de Kieviet, sergt.-hofm., Wachtschip. A. H. Beussen, sergt.-kok, Krugerstraat 53. D. van Breest Smallenburg, Herzogstraat 16. C. de Boer, dienstbode, Koegras Kortevliet. C. de Keijzer Risseeuw, Janzenstraat 1. I. P. Timmer, ver pleegster, Dijkstraat 21. T. den BoerSchoo- newagen, Begoniastraat 17. J. Kuperus, sergt.- macht., Brakkeveldweg 22. G. J. Hendriksen, kleermaker, Sluisdijkstraat 88. C. Kramer en gezin, leeraar Z.V.S., H. A. Lorentzstraat 86. C. van Os, smid, Vischstraat 42. C. van der Meer, bakker, Ankerpark 21. W. de Boer, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. J. M. Boter- mans, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. W. Christiaanse, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. P. J. van der Burgh, luit. ter zee 2e kl., v. Speijk. A. Feenstra, stuurman K.P.M., Sumatra. T. Mussert, Herzogstraat 13. G. Kapers op de kust. Uitgestorven en verlaten ligt allang weer het strand. Het zomersche vertier en het bonte gedoe van de badgasten zijn verdwenen; niets is er te beleven. Slechts het altijddurend gebruisch van de golven breekt de stilte en nu en dan klinkt er het gekrijsch van een hoog-over zeilende meeuw Maar er zijn nu eenmaal altijd menschen, die van de stilte houden en vooral in dezen roezemoezigen tijd zijn er, die af en toe de stilte invluchten om te probeeren als 't ware weer op adem te komen en hun evenwicht te hervinden. En als we dan zoo langzaam voortgaan met aan den eenen kant steeds het rusteloos spel van de golven en aan den anderen kant het hier en daar steil afgeslagen, met geel-huive- rende helmen begroeide duin, dan gaan we als vanzelf weer letten op de meeuwen. Hoog zeilen ze over ons heen op strakgespannen wiek, zonder beweeg, gebruik makend van de opstijgingswind langs de zeereep en ze houden dat minutenlang vol, of ook, ze wieken tus- schen de golvenruggen door met forschen vleugelslag, of wel, ze houden soos op de donkere basaltblokken van de pieren. Meest zijn het de grijsblauw en witte zilvermeeuwen, die hun vaardig spel spelen. Maar juist als we de zee in loopen te turen, komt er opeens een zilver aan, die gevolgd wordt door een donkeren vogel, die een meeuw- achtigen indruk maakt. De zilver schiet plots omhoog en stijgt snel, niet een paar krach tige slagen van z'n breede vleugels, hooger en hooger boven zee. Maar de donkere achter volger volgt even snel, haalt z'n slachtoffer zelfs zonder moeite in en gaat onmiddellijk tot een aanval over. De jager is sneller; zon der dat de zilver zieh van hem kan ontdoen, volgt hij hem in al z'n bewegingen, of die nu tot de lage, grauwe wolkenflarden probeert op te klimmen of zóó laag gaat, vliegen, dat z'n vleugeltoppen bijna de omslaande golven ruggen raken. Het baat hem niet. Dén stijgt de zilver opnieuw en braakt opeens zijn laat ste mosselmaaltje uit. En nu schiet de jager met een onbegrijpelijk vlugge wending achter dit vallende voedsel aan en weet dit behendig in de vlucht op te vangen, léng voor het in het water kan vallen, en naar binnen te wer ken. Toch heb ik den losprijs van de achter volgde meeuw wel eens in zee zien vallen, maar de jager schijnt het dan als verloren te beschouwen en vischt het niet op. Eiken winter bij Noordwestenwind kunnen we langs onze kust de jagers zien opereeren. Van de vier soorten van deze roofmeeuwen, die op de Noordzee voorkomen, wel voorna melijk de groote, de middelste en de kleine jager. De kleinste skua, een heel klein, rank, valkachtig roof meeuwtje, is ten onzent slechts zelden waargenomen. De groote jager is in de meerderheid. Toch is het daarom nog geen wet van Meden en Perzen, dat elke roofmeeuw, die hier gezien wordt, steeds een groote jager zou zijn. Want, en dit is wel opvallend, de groote jager kwam vroeger maar zelden voor aan onze kust, maar wordt de laatste jaren hier in toenemend aantal waargenomen, wat vermoedelijk in verband staat met de uitbrei ding van de Britsche broedkolonies op de Shetlands en de Orkneys. Ze visschen dus niet zelf, maar scharrelen hun kostje bjj elkaar door sterns en meeuwen hun maal te ontfutselen door deze zoo lang te achtervolgen tot deze zich ontdoet van z'n maaltijd, die hem bij 't vliegen hindert, door die uit te braken. Op dit oogenblik geeft de jager steeds de achtervolging op. Schuimers zijn het dus, donkere krachtige zwervers van de wijde wereldzeeën, die hun leven slijten op de zee, in stormen en wind stilten, tusschen jagende wolkflarden en de deining van witschuimende golven. Alleen voor het vervullen van hun broedpfichten komen ze aan land. Het is telkens weer een sensatie deze for- sche, romantische vogelfiguren te zien vliegen tegen de sombere grauw-grijze sneeuwluchten boven de met witte koppen bedekte, donkere zee. J. X. S. Bultje, dienstbode, Javastraat 4. A. van Dam, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. M. Gielen, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. W. Hille- brand, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. J. C. van der Hilst, matroos le kl., Medusa. J. J. Hoenderop, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. L. J. van 't Hoff, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. J. Holtrop, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. W. Jobse, marinier 3e kl., Buitenhaven 12. L. Doekes, Binnenhayen 93. W. Bakker, dienst bode, Spoorstraat 36. J. VerhoogJanse. G. Oelius, dienstbode, Rijksweg 37. M. Rus en gezin, landarbeider, le Vroonstraat 1. P. Vis serman, Nieuwstraat 45. Wed. A. Vosvan Essen, le Vroonstraat 1. B. P. Heijkoopvan Daele en kinderen, Laan 38. C. A. Selling en echtg., Binnenhaven 145. S. Stemberg, Kroon straat 19. T. A. Trijssenaar, Ooievaarstraat 151. H. Zwaaf, matroos, Mar.-Kazerne. W. A. Goeman, matr. le kl., Wachtschip. G. E. Schotanus, matroos, Buitenhaven 12. H. de Lange, matr. 3e kl., Wachtschip. J. de Vries, Buitenhaven 12. A. K. PollRiegler, Huis- duinerweg 3. J. Smit, sergt-macht., Schor pioen. A. van der Wal, marconist, De Kooij. J. J. D. Wieberdink, matroos, Van Speijk. K. Hendriks, Mar.-Kazerne. W. M. van der Heij den, schrijver, Mar.-Kazerne. D. Poll, Huis- duinerweg 3. J. Wiersma, stoker 3e kl., Mar.- Kaz. G. van Wo.rdragen, stoker 3e kl., Mar.- Kaz. A. de Boon en gezin, Sternstraat 15. Jonkvr. D. A. Coertzen de Koekvan Teijlin- gen en kinderen, Singel 132. A. Janhen- Graafland en kinderen, Ruijghweg 131. B. Telderman, stoker-olieman, Sumatra. H. M. DraaismaStokkink, Joubertstraat. A. J. Hoogerwerf, groentehandelaar, en J. Hooger- werf, Binnenhaven 145. C. J. Lagerveld, sei- nersmaat, G 15. P. Smit, banketbakker, Laan 66. C. Vollmer en echtg., Ruijghweg 79. Achtereenvolgens hadden een 28-jarige en een 27-jarige zeemilicien zich bij het Hoog Militair Gerechtshof te verantwoorden wegens ruw optreden tegen superieuren. Beiden waren gewend aan de vrije zee en aan de bij de handelsvaart gebruikelijke vrij heden, toen zij eind Augustus van dit jaar werden gemobiliseerd en aan de strenge krijgstucht onderworpen. Een van hun beiden, M. van den D., zou in deii nacht van 10 op 11 October onder sterken invloed van drank, een sergeant-majoor hebben toe getakeld, voor welk feit de zeekrijgsraad hem vier maanden met aftrek van preventief op legde. De ander, J. J. van E., zou in een nerveuze stemming eveneens een sergeant majoor hebben geslagen, toen deze rapport wilde opmaken, omdat de matroos niet had gegroet. Deze werd met drie maanden ge straft. In beide gevallen vroeg de advocaat-fiscaal bevestiging van de straf, evenwel met limi teering van het voorarrest tot den datum waarop het vonnis van den krijgsraad in kracht van gewijsde was gegaan. Mr. J. Hollander pleitte in beide zaken clementie. EXPEDISTIECORPS. In de Oecumenisch Persberichten van Genève, vinden wij de mededeeling, dat een expeditie corps van f000 jonge Boeddhistische priesters van Japan naar China is overgestoken. Het is reeds de tweede keer dat dit in den laatsten tijd gebeurt. HONGAARSCHE GEREFORMEERDEN. De Hongaarsch Hervormden (Gere formeer* dentellen in Hongarije 1132 kerkelijke ge* meenten met 2.015.000 zielen. Buiten de Hon- gaarsche grenzen vindt men: in Zevenburgen 795 Hongaarsche gemeenten met 780.000 zie* len, in Zuid-Slavië 57 gemeenten met 1/2.003 zielen, in Canada nog 20.000, in de overige wereld nog samen 1/0.000, samen in de gansche, wereld S.110.000 Hongaarsche Hervormden Gereformeerden RABBIJN-VELDPREDIKER. „Het Volk" vestigt de aandacht op de wen- schelijkheid van de benoeming van een Jood* schen veldprediker. Momenteel zijn 3000 Joden gemobiliseerd. De rabbijn J. H. Dunner, van* wege het Nederlandsch Israëlitisch Kerkgenoot schap belast met de verzorging der geestelijke en godsdienstige belangen der Joodsche sol daten, reist door het land, bezoekt Joodscht soldaten op afgelegen posten, verricht daar pas toralen arbeid, verleent zijn bemiddeling voor de verzorging van ritueel eten, enz. Reeds zyn tehuizen voor Joodsche militairen gesticht te Soestdijk, te Amersfoort, Alkmaar, Den HactfJ en Rotterdam. Rabbijn Dunner staat met tal- looze Joodsche militairen, die met hun verlan gens tot hem komen, in regelmatige briefwis seling, terwijl zeer velen hem ook thuis weten op te zoeken. Al deze arbeid is meer dan vol doende voor een Joodschen veldprediker, benoeming door den arbeid van den rabbytt Dunner reeds zeer gewettigd is. De Natuur. December-nummer. UitgavS Drukkerjj-Uitgeverij „De Hofstad", Scheep» makersstraat 1—3, Den Haag. Het December-nummer van „De Natuu opent met een bijdrage van de hand van E. v. Wijk over „Het mes van den se*1®6" maker". H. van Meurs vervolgt met ,>®a sche en Chineesche „tooverteekens", terjD wij voorts nog de aandacht vestigen op valt de regen?" Speciaal de laatstgenoemd bijdrage is in hooge mate leerzaam. „Het Kin d". Nummer van 23 Decembeh Uitgave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsteraai^ Een verrassing in dit nummer is de - plaat, voorstellende het kerstmannetje weg naar een stad. Bijzonder goed tro kunstenaar Anton Pieck de stemming. Behalve een aantal zeer goede &edlC.jzea die in dit nummer werden opgenomen, v wij op de artikelen, die het kerstfeest e.gur delen. Zoowel van de hand van den recta als van die van een aantal medewerkers men uitstekende pennevruchten. Ook J van illustratie van dit nummer is Dg goed geslaagd,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14