dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier OPROEPING van Burgers voor Persoonlijke Diensten Nieuw Russisch offensief in het Noorden? JAPAN uitgeput 1 De aardbevingsramp in Turkije Ook Mussolini naar den Paus Verordening van opperbevelhebber Voor mannen van 18 tot 59 jaar Middenstand en distributie FINLAND Groot gebied zwaar geteisterd JCONINGSTRAAT 78, DEN KILDE*. TELEIOON 50 UJNEN) V R IJ D A G 29 DECEMBER 1939 67e JAARG.No. 8810 contact met de strijdkrachten in lucht. een verbindingsafdee- ling seint met haar „u-lappen" naar vliegtuigen bij de oefenin gen van het nederlandsche leger. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT* Toenadering tot de democratieën? HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder r De Opperbevelhebber van Land- en Zee lnacht, aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van oor log verklaard gedeelte van het grondgebied des rijks, heeft, in overleg met het betrok ken burgerlijk gezag, voor alle gemeenten der Rijks een verordening vastgesteld, waar aan wij het volgende ontleencn: Inwoners van elke gemeente des rijks kunnen worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van persoonlijke diensten, voor hulp bij militaire werkzaamheden. Onder militaire werkzaamheden worden begrepen werkzaamheden: a. Tot het herstellen van de schade aan Wegen, bruggen en soortgelijke werken, ver oorzaakt door militaire operatiën, luchtbom bardementen of militaire transporten; b. tot het aanleggen en opruimen van [versterkingen; c. tot het aanbrengen en opruimen van hindernissen en versperringen; d. tot het aanleggen, herstellen en afgra ven van waterkeeringen, daaronder begre pen strand- en oeververdedigingen. Welke burgers? Ieder mannelijk inwoner, als boven bedoeld, die den 18-jarigen leeftijd heeft bereikt en het 59ste levensjaar nog niet heeft volbracht, en nadr het oordeel van de in het volgende lid te vermelden autoriteit geschikt is om de bovenomschreven persoonlijke diensten te verrichten, is verplicht om op het eerste bevel, op tijd en plaats bij dat bevel be paald, aanwezig te zijn en de hem alsdan op te dragen werkzaamheden overeenkomstig de daarbij te stellen eischen, te verrichten. Het bevel en de opdracht kunnen worden gegeven: Door den officier, die met de uitvoering ,van genoemde werkzaamheden is belast, of namens dezen door den burgemeester der betrokken gemeente. De volgorde van oproeping. Het bevel en de opdracht worden in de eerste plaats gegeven aan die personen, die uit hoofde van hun beroep, voor zoover dat uit de gemeentelijke administratie blijkt, bij zondere geschiktheid bezitten tot het verrich ten der werkzaamheden. Indien op deze wijze niet de beschikking over het benoodigde aantal personen wordt verkregen, geschieden de verdere oproepingen zooveel mogelijk in volgorde van den leeftijd, aanvangende met de jongsten. In het bevel wordt vermeld, of het rijwiel van den opgeroepenen, zoo mogelijk, dient te worden medegebracht en van welk ge reedschap hij, zoo mogelijk, moet voorzien zijn. Wie zijn vrijgesteld. Leden van de algemeene rekenkamer, hoof- ot, van departementen van algemeen be- ,"Lur' lecfn van den raad van state, leden sta ten-generaal, leden van de dage- jksche besturen van overheids- en semi- overheidshchamen, geneeskundigen, apothe kers en veeartsen, geestelijken en bediena- v*,. godsdienst, militairen in werke- ii]ken dienst, personen, deel uitmakende van ue rijks- en gemeentepolitie of van een ge meentelijk brandweerkorps en personen, die een verklaring van een geneeskundige over leggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken blijvend onge schikt zijn om diensten te verrichten, zijn van deze werkzaamheden vrijgesteld. Slechts bij noodzaak, indien geen voldoend aantal andere personen beschikbaar'is, wor den liet bevel en de opdracht, gegeven aan: personen, die een functie hebben te ver vullen bij een luchtbeschermingsdienst, per sonen, die lid zijn van een vrijwillige bur gerwacht, welke als zoodanig is toegelaten ingevolge de wet op de weerkorpsen, per sonen, in dienst van een bedrijf, hetwelk opdrachten uitvoert ten behoeve van defen sie-organen, voor zoover vanwege den mi nister van Defensie wordt verklaard, dat deze personen voor de uitvoering dier op drachten in het betrokken bedrijf niet kun nen worden gemist, personen die werkzaam zijn bij een destructiebedrijf en personen, die lid zijn van een der transportcolonnes van de Ned. Ver. „Het Roode Kruis", Vergoeding. Ter tegemoetkoming in de kosten van le vensonderhoud van zichzelf en van degenen, voor wier levensonderhoud hij aansprake lijk is, wordt aan dengene, die persoonlijke diensten in den zin van deze verordening verricht, door ,den officier, in overleg met den burgemeester der gemeente, waarin de werkzaamheden worden verricht, een be drag toegekend, berekend naar de normen, welke gelden voor het loon, hetwelk wordt betaald voor overeenkomstige!! arbeid ter plaatse, waar de werkzaamheden worden verricht. Voor het eventueel gebruik van rijwiel en gereedschap wordt een vergoeding toegekend Voorschriften Arbeidswet buiten werking. Het niet voldoen aan de bevelen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Ten aanzien van de werkzaamhe den, in deze verordening bedoeld, worden de voorschriften der Arbeids wet buiten werking gesteld. De verordening kan worden aangehaald onder den titel „verordening hulp bij mili taire werkzaamheden." Middenstand zooveel mogelijk in geschakeld. Met genoegen nam de minister, zoo deelt hij in de antwoord-memorie over de begrooting van Economische Zaken mede, kennis van de waardee ring over het feit, dat hij den middenstand bij de distributie heeft ingeschakeld. Het ligt in zijn bedoe ling op dezen weg, voor zoover eenigs zins mogelijk is, voort te gaan en er naar te streven den handel in distri butiegoederen door de normale kana len te blijven leiden. Het door de afdeeling middenstand opgestelde rapport omtrent de ver houding tusschen groot- en kleinbe drijf zal binnenkort aan de officieele adviesorganen worden toegezonden. DE VERHOOGDE BENZINEPRIJS. In de zoo juist verschenen antwoordmemo- rie betreffende Economische Zaken lezen wij o.m.: De verhooging van den benzineprijs kan niet beperkt blijven tot den nieuw aan te voeren benzine, omdat ons land voor dit product geheel op den invoer is aangewe zen en een nadeelig verschil van het bin- nenlandsche prijspeil met den prijs van het aan te voeren product een terugslag op den aanvoer zou geven. GEEN MASSA-AANVALLEN MEER IN KARELIë. Het feit, dat de Russen begonnen zijn met den aanleg van een strategischen weg van de Petsamofjord, naar het Zuiden, doet veronderstellen, dat het Roode Leger een nieuw, groot offensief voorbereidt. De Rus sische aanvallen ten Oosten van Kajaani, waar de Russen aanzienlijke troepensterk ten hebben saamgetrokken, na den neder laag bij Suomussalmi, wijzen er op, dat de Sovjets Oulu willen bereiken, aan de Both- nische Golf. Ten noorden van het Ladoga- meer hebben de Finsche troepen, die op Sovjetgebied zijn doorgedrongen, Ruajaervi bereikt. NIEUWE TAKTIEK IN KARELISCHE LANDENGTE. De groote koude en de moeilijkheden, wel ke bij de campagne tegen Finland worden ondervonden, hebben naar de Stockholm- sche correspondent van de Basler Nach- richten meldt, het Sovjet-commando ge dwongen, de tactiek in Kareiië te wijzigen. Het vermijdt thans massa-aanvallen, die tot groote verliezen aan manschappen en materieel leiden en beperkt zich ertoe, pa trouilles vooruit te zenden. De correspon dent is van meening, dat een wijziging op dit belangrijke punt van het front in de komende weken vrij onwaarschijnlijk is. Volgens het Russische legerbericht is er gisteren niets bijzonders aan het front ge beurd. Volgens de Finnen hebben twee Rus sische bataillons zich bij Hojenjaervi over gegeven, ondanks het bevel om tot het uiter ste weerstand te bieden. Zij verklaarden uitgeput te zijn door gebrek aan proviand. Zeven Russische vliegtuigen, die op het ijs van een meer hadden moeten dalen door benzinegebrek, zijn buit gemaakt in de zo nes van Inarijemi en Virtanijemi. Ton Oos ten van Salla hebben 300 vrijwillige Finsche skiloopers de Russische grens overschreden de verbindingsmiddelen beschadigd, en co lonnes ravitailleeringsauto's vernield. FINSCH HOSPITAAL GEBOMBARDEERD? Volgens Finsche berichten hebben Sovjet- Russische vliegtuigen een Finsch hospitaal ten noorden van het Ladogameer, dat zeer duidelijk met een rood kruis was geken merkt, gebombardeerd. Zij wierpen een der tigtal bommen, welke evenwel slechts ge ringen materieele schade aanrichtten. Ook hebben de Russen in dit gebied met mi trailleurs op ambulance-auto's geschoten. In alle steden zijn de auto's en autobus sen wit geschilderd, zoodat zij niet tegen de sneeuw afsteken. De Finsche bladen publi- ceeren foto's van de huizen, welke door de bombardementen op Kerstdag werden be schadigd Steeds is sprake van boerderijen en arbeiderswoningen, nooit van militaire ob jecten. RUSSISCHE LUCHTMACHT ZEER ACTIEF. De Russische luchtmacht is zeer actief geweest, zoowel in het binnenland als aan het front. In Helsinki was luchtalarm. ERGST GETROFFEN PLAATSEN Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de Turksche Ooste lijke departementen, welke ten ge volge van hevige aardbevingen zwaar geteisterd werden. Het aantal slachtoffers is nog niet juist bekend, alhoewel er reeds cij fers van 6000 tot 8000 getroffenen werden gëmeld. Uit vele plaatsen rondom den be- vingshaard konden geen berichten binnenkomen, daar verbindingen met de hoofdstad verbroken zijn. De eerste berichten van den om vang van den ramp kon men ver» nemen uit die plaatsen welke op de kaart onderlijnd zijn. In het nevenkaartje overziet men (met de zwarte pijltjes aangegeven) de richting die de beving genoimen heeft; het epicentrum zou tusschen Tokat en Siivas gelegen zijn. De eerste berichten, die in de Turksche hoofdstad zijn ontvangen, maken het moge lijk de aardbeving een ware nationale ramp te noemen. Erzinhjan, het epicentrum der beving, is volkomen verwoest. Er zijn ver scheidene honderden dooden gevallen. Be langrijke historische bouwwerken, zooals de Moskee van Rayazit', zijn geheel verwoest. Ondanks de bijna algeheele verbreking der telefonische en telegrafische verbindingen in het getroffen gebied, worden bijzonder heden vernomen. De beving lieeft zich uitgestrekt over een gebied dat een elliptischen vorm heeft en zich uitstrekt via Samsoenet, Ordoe aan de Zwarte Zee, vervolgens westelijk via Tsjan- kiri, Katgheri en Malataya, om weer oostelijk naar Erzindjan om te buigen. In het stadje Tokat zijn 388 dooden geval len. Men denkt niet, dat de spoorlijn Erzin- djonErzeroem, die kortelings geopend is, schade van belang heeft bekomen. De ramp heeft ook Dikili en Pedgamon getroffen, waar de laatste twee maanden herhaalde malen aardschokken zijn voorgekomen. Het is nog niet bekend of de archeologische resten van Pergamon getroffen zijn. Aardbeving in Apulie. Gisterochtend is in Apulie (Italië) een aard beving gevoeld. De schok was bijzonder hevig te Cerignola, Canossa en Minervino, waar schade zou zijn aangericht. EEN ONDERHOUD MET KARDINAAL STAATS SECRETARIS MAGLIONE. Men verzekert te Rome, dat Musso- linie in de eerste week van Januari een bezoek zal brengen aan Z.H. de Paus en bij die gelegenheid een on derhoud zal hebben met Kardinaal- Staatssecretaris Maglione. Deze laatste mededeeling legt nog eens nadrukkelijk vast het politieke karakter van de innige verhouding ItaliëVaticaan, waardoor zonder twijfel een sterk Roomsch Katholiek vredescentrum is opgebouwd, ter wijl wat de binnenlandsche toestand betreft wij wezen hier reeds op het fascisme met behulp van den machtigen steun der kerk sterker dan ooit in het zadel is geko men en het katholieke Italiaansche volk nog beter kan doordrenken. Door zijn jongste houding heeft Mussoli ni opnieuw getoond een staatsman van zeer groot formaat te zijn. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat zijn corporatieve staatsopbouw, welke op vele punten zoo treffend overeenkomt met de grondslagen der R.K. ordeningspoli- tiek, als exportgoed met steun der kerk in vele landen zal doordringen. Het staatsmansbeleid is echter van twee kanten gekomen. Paus Pius XII heeft reeds als Kardinaal-Staatssecretaris getoond over groote politieke kwaliteiten te beschikken, en de overeenkomsten.tusschen Vaticaan en Verwachting: Om het vries punt, meest zwaar bewolkt, eenlge sneeuwbuien, tijde lijk naar West of Noord west ruimende wind. Het ziet er naar uit, dat het onme telijke China een te groote hap is voor het vraatzuchtige Japansche militairisme. Laten wij de wisselen de krijgskans een oogenblik buiten beschouwing en bepalen wij ons tot de economische gevolgen, dan valt onmiddellijk op te merken, dat het sober levende Japansche volk thans tot zulke ontberingen wordt ge dwongen, dat de ontevredenheid met den dag stijgt. Een week geleden drongen 600 vooraan staande Japanners onder wie oud-minis ters, aan op het sluiten van vrede met Chi na, terwijl thans wordt gemeld, dat een motie, onderteekend door 270 afgevaardig* den uit alle partijen, zal worden inge diend, waarin geëischt wordt het aftreden der regeering Abe. Ook de landbouwstand komt in het ge weer en heeft scherpe afkeuring uitgespro ken over de prijzenpolitiek der regeering. die de prijs van rijst en andere agrarische producten laag houdt, ten koste van dè levensmogelijkheid van den Japanschen boer. Opvallend is, dat in het aan de regeering gezonden protest wordt gesproken van de „sterk groeiende ontevredenheid onder al le lagen der bevolking". Dit wijst zéér duidelijk op een toeneming der binnenlandsche spanningen en het is te vreezen, dat de thans afgekondigde nieu we prijzenpolitiek der regeering met maxi mum prijzen te laat komt om het Kabinet Abe te redden. Toenadering tot de democratieën? De tegenslagen in China en het weinig po pulaire samengaan van Rusland en Duitsch land hebben veroorzaakt, dat zelfs onder le ger en vloot weinigen meer droomen van een opmarsch tezamen met Italië en het Derde Rijk tegen de democratiën. Men voelt er niets voor om de bedreiging van het communisme in Azië oogluikend toe te staan en hoewel zéér diplomatiek met Moskou wordt onderhandeld over vis- schenjrechtcn en grenskwesties is toch een zekere neiging te bespeuren om het met de ereenigde Staten, Engeland en Frankrijk op een accoordje te gooien. Italië over de opvoeding der jeugd - in 'n dictatoriaal geregeerde staat een zéér teer Puft- hebben indertijd duidelijk bewezen dat de Paus precies weet wat hij wil Heilige Stoel en politiek Rome gaan met zeer verhoogd gezag het nieuwe jaar in en ■ieder, die voelt voor den vrede, kan niet anders dan cüt samengaan toejuichen -

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1