iep het Russische leger ...zóó zult ge U weer voelen! Klink als kok Moermansk van voedsel verstoken De sterke prijsva! der Noordkol'aodsche kaas „Consul Wreszynski" Luisterrijke ontvangst in het Quirinaal Uitwisseling van geïnterneerden Passagiersschip behouden thuis Baadt met "Nare dagen"? Nee-n.Akkertje RECHTSZAKEN Reeds twaalf maal veroordeeld Postvluchten op Indfë Een afgestompte vrouw Een triest jubileum Verdachte valt flauw Pauselijk bezoek GEHEIM ONDERHOUD IN DE TROON ZAAL. KONING VICTOR EMMANUEL BIJZONDER ONDERSCHEIDEN. „NA TIEN JAAR WEDEROM DE GELUKKIGE OVEREENSTEMMING TUSSCHEN KERK EN STAAT BEZEGELD. Sedert een eeuw reed geen Pau selijke stoet meer door Rome's •traten, doch gisteren verhieven reeds vroeg zwaar en plechtig de St. Pietersklokken haar bronzen stemmen om het opgetogen volk van Rome te verkonden dat het Hoofd van de Katholieke Kerk, om ringd door zijn hofstoet, zijn paleis verliet om den koning van Italië te bezoeken. Een enorme menigte was in Rome getuige van dit his torische bezoek van paus Pius XII aan het Italiaansche koningspaar, dat plaats vindt vlak na het tot stand komen van een overeenkomst tusschen het Vaticaan en de Itali aansche regeering inzake de acties voor den vrede en tegen het com munisme. Hoewel het een koude morgen was en een stage motregen viel, reed de Paus in een open auto. Met den grooten rooden Paushoed op het hoofd, den scharlaken schoudermantel over het witzijden kleed, zag hij er indrukwekkend uit. Zijn hof houding volgde hem in andere wagens, to taal reden 18 automobielen in den stoet mede. De Pauselijke troepen brachten hun eerbewijzen volgens de oude traditie, knielend presen teerden zij hun wapenen. Toen de Paus de grenzen van Vaticaanstad overschreed, werd een groote vlucht postduiven losge laten. Bij de ontvangst in het Quirinaal wilde Koning Victor-Emmanuel neerknielen om. zooals de plicht is van iederen katholiek, knielend den ring aan 's Pausen vinger te kussen, doch de Paus zelf hield hem daar van terug en noopte den grijzen vorst zich opnieuw op te heffen, terwijl hij de hand kus niet wilde toelaten. Dit is een buiten gewoon groot eerbewijs, dat door den Paus aan don Koning van Italië werd gebracht. De prinsen daarentegen brachten de ge bruikelijke hulde. In den troonzaal. In de laatste zaal vöor de troonzaal bleef het geheele gevolg, ook de kardinalen en prinsen, achter. De Paus begaf zich, geflan keerd door de beide souvereinen, in de Troonzaal, waar de opper-ceremoniemeester onder een groot verguld baldakijn de drie gestoelten schikte, de middelste grooter dan de beide andere voor den Paus. Aan Russische krijgsgevangenen doo den hun officier. De correspondent van het Zweed- sche blad de Svenska Dagbladet heeft vernomen, dat een dertigtal Sovjet-Russische krijgsgevangenen hun commandant hebben gedood. Zij verklaarden uit wraak te heb ben gehandeld. In Noorwegen wordt vernomen, dat te Moermansk onge regeldheden zijn uitgebroken tenge volge van gebrek aan levensmidde len en dergelijke. Dit bericht wordt uit Helsinki bevestigd. Finsche ski-afdeelingen zijn er n.1. in ge slaagd den spoorweg naar Moermansk te be reiken en hem in die mate te beschadigen, dat het vervoer bemoeilijkt wordt. De Finsche troepen geven blijk van veel durf en ondernemingsgeest. Men wijst op het geval van een jeugdigen officier, die op 21 December opdracht kreeg, met eenige man schappen en een anti-tankkanon een hevigen aanval van Russische tanks af te slaan. De officier, die zich op een hoogte had opgesteld om het vuur van zijn mannen te leiden, bemerkte dat zij, die het anti-tankgeschut bedienden, buiten gevecht waren gesteld, waarop hij terstond afdaalde en de bedie ning van het kanon, dat reeds zes tanks had vernield, zelf ter hand nam. Hij slaagde er in met veertig schoten tien andere tanks buiten gevecht te stellen. Zelf werd hij door een ontploffende granaat gedood. Weer censuur in Rusland. Dat ook do binnenlandsche toestand in het Sovjet Rijk voorzichtigheid eischt, moge blijken uit de officieele mededeelingen van de persafdeeling van het volkscommissa riaat voor buitenlandsche zaken, dat vanaf heden. Vrijdag, de voorcensuur weer zal worden ingevoerd op alle persberichten van buitenlandsche correspondenten. De censuur, welke vroeger jarenlang heeft bestaan voor buitenlandsche persverte genwoordigers in de Sovjetunie, was in Mei 1939 na de ambtsaanvaarding van Molotof ars volkscommissaris van buitenlandsche zaken opgeheven. zijn rechterhand nam de Koningin, aan zijn linker de Koning plaats Toen verliet ook de ceremoniemeester de zaal en de deuren werden gesloten. Veertig minuten heeft het geheime onderhoud tusschen den hooge- priester en het koninklijk paar geduurd. Daarna werden rijke geschenken uitgewis seld. Het afscheid.. Na het geheime onderhoud namen koning en koningin afscheid van hun hoogen bezoe ker. Langs dezelfden weg keert de Pauselij ke auto; gadegeslagen door duizenden en duizenden naar het Vaticaan terug. Onder eerbetoon van de Palatijnsche wacht de Zwitsersche wacht en de gendarmes over schrijdt de auto de grenzen weer. Direct na zijn terugkeer in het Vaticaan heeft de Paus den Italiaanschen ambassa deur bij den H. Stoel, Alfieri, in particuliere audiëntie ontvangen. EEN REDEVOERING VOOR HET HOF. Na het particuliere onderhoud, dat Paus Pius 12 had met den koning en de koningin sprak hij voor de leden van zijn gevolg, en het hof van de koning-keizer een redevoe ring uit, waarin hij o.m. zeide; Na tien jaar wordt in dit paleis wederom de gelukkige overeenstemming tusschen kerk en staat bezegeld, een overeenstem ming die in eenzelfde roemrijke glans de vereerde namen verlicht van onzen voor ganger Pius 11 en Z.M. Victor Emmanuel 3 Vaticaan en quirinaal. Gescheiden door den Tiber, worden ver- eenigd door banden van vrede in de herin neringen en de religie der vaderen en voor vaderen. De golven van den Tiber hebben de troebele wateren van het verleden ver dreven en op zijn oevers opnieuw de olijf takken doen bloeien. Daarna smeekte de Paus den zegen af voor de vorsten en hun gezin en de leden der regeering, opdat, aldus sprak de Paus, de vréde, die, behouden door de wijsheid der regeeringsleiders, maakt dat Italië ster ker en geëerbiediger is in de geiieele we reld, voor de volkeren die thans als vij andelijke broeders te land, ter zee en in de lucht elkander bestrijden worde tot een aanmoediging en een aandrijven tot de toe komstige overeenstemmingen, die door hun inhoud en hun geest moeten worden tot een zekere belofte voor die nieuwe rustige en duurzame orde, die men tevergeefs zou zoeken buiten de souvereine wegen der rechtvaardigheid en christelijke naasten liefde. In Duitschland, Frankrijk Engeland. en Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, is door bemiddeling van de Ameri- kgansche ambassade en het Zwitsersche ge zantschap de mogelijkheid geschapen, dat Duitsche, resp. Engelsche burgers, die in Engeland, resp. Duitschland, geinterneerd zijn of zich daar ophouden, uitgewisseld worden. Deze mogelijkheid staat open voor alle vrouwen en kinderen, alsmede voor mannen ouder dan 60 jaar. De uitwisseling der betrokkenen is reeds aan den gang. Ook tusschen Duitschland en Frankrijk wordt een dergelijke mogelijkheid onder de oogen gezien. Zij zou gelden voor vrouwen en kinderen, alsmede voor mannen ouder dan 65 jaar, die op basis van wederkeerig- heid naar hun land terug kunnen keeren. Zulk een uitwisseling tusschen Duitsch land en Frankrijk zou echter pas later be ginnen. CONCURRENTIE VOOR DE VIJF CANADEESJES. In de kraaminrichting van avana heeft een boerin, Otilia Valdes genaamd, het le ven geschonken aan een vijfling. Moeder en kinderen maken het goed. Twee weken oponthoud door contrabande-controle. Het passagiersschip „Costa Rica" van de K.N.S.M. is gisteravond om kwart voor ne gen te IJmuiden binnengeloopen. Het schip keerde terug uit de West, waarheen het eind October uit Amsterdam was vertrok ken. De „Costa Rica" heeft geen bijzondere wederwaardigheden beleefd. Het onderzoek in Engeland nam op de thuisreis ongeveer twee weken in beslag, gedurende welken tijd het schip te Southampton werd vastge houden. Het grootste deel der passagiers is in Engeland gedebarkeerd. Thans waren er nog negen aan boord. Op 23 Dec., kon de „Costa Rica" de reis naar Nederland voort zetten, doch tengevolge van den mist moest het vertrek uit Southampton tot 26 Decem ber worden uitgesteld. In Duins ondervond 't schip opnieuw oponthoud door den mist De „Costa Rica" werd tegen middernacht op het IJ verwacht AUTOMATIEK UITGEBRAND. Vuurzee te Beverwijk. Gisteravond is brand ontstaan in de auto matenhal van den heer K. Nagel, gevestigd in een voormalig winkelpand aan de Breed- straat 81 te Beverwijk. Toen men het vuur ontdekte, had de brand reeds een grooten omvang aangenomen en zeer spoedig was het geheel een volslagen vuurzee, die door de Beverwijksche brandweer met kracht werd bestreden. Zij mocht er evenwel in slagen de belendende perceelen, waarin aan weerszij den een slagerij is gevestigd, te behouden. De automatiek brandde geheel uit. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. De politie stelt hieromtrent een on derzoek in. LANDBOUWER BEKNELD. Gistermiddag is te Staphorst de 63-jarige landbouwer, T. v. d. Veen, terwijl hij op zijn fiets reed, bekneld geraakt tusschen een hem achterop rijdende auto, die door de gladheid van den weg slipte, en een lantaarnpaal. De man was vrijwel op slag dood. Heerlijk en heilzaam is dat Badzo- bad... koolzuurhoudend, naar dennen geurend: een weldadig, heilzaam zoutwaterbad, dat zorgt voor 'n betere huidfunctie, 'n beteren bloedsomloop. Een weldaad voor wintervoeten, verkoudheden en Rheumathiek! Vraagt onze brochure l Optimist ondanks alles. Onze nationale poursuite-kampioen Dethmer Klink, vertoevend „ergens in Nederland", is kok geworden! Zoo op het eerste gezicht lijkt dit een verontrustende mededeeling. Want „men" verdenkt er de mili taire koks sterk van, dat zij niet in de laatste plaats om zich zelf den ken hetgeen hen overigens allef- minst kwalijk wordt genomen en aan hun goede vakmanschap na tuurlijk geen afbreuk behoeft te doen. Ter geruststelling: ten aanzien van Klink behoeft in dit opzicht geen vrees te bestaan. Dethmer heeft ons nadrukkelijk verklaard niet te veel te zullen eten. „Ik heb maar weinig tijd om te oefenen, aldus de populaire Wie- ringer, gelegenheid echter om over tollig vet af te trainen ontbreekt mij volkomen. U kunt ervan over tuigd zijn, dat ik mijn body in uit stekende conditie houd, zoodat ik, wanneer ik in het komende seizoen eens een enkele maal in de baan verschijn, een behoorlijk figuur zal kunnen slaan. En reken er tevens op, zoo zeide ons Klink, dat ik bij de aanstaande nationale kampioen schappen mijn huid zoo duur mo gelijk zal verkoopen. Aan deze woorden van onzen se- rieuzen streekgenoot, die van een gezond optimisme getuigen, behoeft niets te worden toegevoegd. 1 K.G. pakken voor voetbaden 20 ets. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden:. 5 K.G. pakken 45 ets. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten. N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO SCHRIFTELIJK MILITAIR ONDERRICHT. De opperbevelhebber van het Zweedsche leger heeft besloten aan de oudere lichtin gen, die in den loop van het volgend jaar zullen worden opgeroepen, schriftelijk mi litair onderricht te geven, o.a. met vermel ding van de onlangs ingevoerde militaire voorschriften. Men hoopt hierdoor meer tijd te winnen voor het'practische onder richt. Woensdag zijn verscheidene groepen recruten onder de wapenen geroepen. Het betreft meercndcels detachementen in Mid den-Zweden. Onbetrouwbaar huisknecht voor het gerecht. De 24-jarige A. van R., die als huisknecht werkzaam was in een pension te Haarlem, heeft op 16 November van een der pension gasten een chèque van f225 gestolen. Hij vroeg aan een vriend, om de chèque aan het postkantoor te innen en beloofde hem daar voor een belooning van honderd gulden. De vriend sprak over dit buitenkansje met den postambtenaar, wien hij de chèque aan bood, met het gevolg, dat deze argwaan kreeg en de politie waarschuwde. De vriend bleek geheel te goeder trouw te zijn, doch de huisknecht werd gearresteerd. Hij stond gistermiddag voor de Haarleim- sche rechtbank terecht. Niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd bleek hij reeds twaalf maal veroordeeld te zijn. Thans hoorde hij een jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak 11 Januari. EXPORT NAAR FRANKRIJK EN SPANJE STAAT STIL. Onze kaaspositie in ernstige moeilijkheden. Op de algemecne vergadering van den Algemeenen Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) te Utrecht, heeft, na de openingsrede van den voorzitter, de heer H. K. Koster, waarvan wij gisteren verslag gaven, de secretaris, de heer J. A. Geluk, een aantal mededeelingen gedaan. De afzet der producten. Gedurende de zomermaanden aldus spr heeft de commissienoteering zich vrijwel regelmatig op een lager peil bewogen dan het vorige jaar. Eind Sept. is daarin wijziging, gekomen. Intusschen is de vorige week eindelijk een prijsovereenkomst met Engeland getroffen. In verband met de verbetering van den clearingstand met Duitschland, kon er de laatste maanden een grooter kwantum bo ter naar Duitschland worden geëxporteerd. De productie is vooral gedurende de zomer maanden grooter geweest dan het vori°-c jaar. Kaasprijzen. De kaasprijzen vertoonden gedurende de zomermaanden een ongunstiger beeld dan het vorige jaar. Bij het uitbreken van den oorlog is een sterk oploopende beweging in de kaasprij zen ontstaan, welke haar top vond in het begin van October en welke blijkbaar het gevolg was van speculatieven opslag in ons land zoowel als in België. Daarna is een vrij sterke prijsval ingetreden, welke m.n. de •40 plus kaas in prijs heeft doen dalen tot beneden het peil van het vorige jaar. Het is vooral het Noordholland- sche product, dat sterk onder deze abnormale prijsbeweging heeft gele den, zoodat dit nu reeds eenige we ken beneden den prijs der Friesche 40 plus kaas ligt, omdat de kaasex port naar Frankrijk vanaf het begin van den oorlog geheel stop staat en ook die naar Spanje nog steeds achterwege blijft. Dit zijn twee be langrijke afzetgebieden voor de Noordhollandsche kaas. Ook de export naar Engeland stagneert m ernstige mate, terwijl die naar België, na een vrij sterke verhooging in September, thans belangrijk bij dien van vorige jaren ten achter blijft. Dit alles heeft onze kaas positie in ernstige moeilijkheden gebracht, welke nog verzwaard is door het halveeren' van den toeslag vanaf 19 October, waardoor ook de exportmogelijkheden in het algemeen nadeclig beinvloed wordt. De ju-oductie van volvette en 40 kaas was dit jaar toenemende, die van de mage re soorten afnemende. Na Frankrijk en Amerika is thans ook ten aanzien van Duitschland de maatregel genomen, dat daarheen nog beide eerstgenoemde soorten geëxporteerd mogen worden, hetgeen deze verschuiving naar de vettere soorten onge twijfeld in de hand werkt. Melkpoeder. Nu de veevocderpositie ruimer blijkt te zijn dan aanvankelijk verwacht werd, achten wij het billijk, aldus spr., dat aan het be zwaar voor het afleveringsverbod van magere melkpoeder aan veehouders, wordt tegemoet gekomen. De productie van volle, zoowel als magere melkpoeder, was dit jaar belangrijk grooter dan het vorige jaar. Van het magere pro duct werd negen millioen kg. meer gemaakt, hetgeen gelijk staat met ongeveer 112 mil lioen kg. ondermelk. Gecondenseerde melk. Na het uitbreken van den oorlog is in de oorlogvoerende landen een toenemende be- langstelling voor volle en magere geconden seerde melk te constateeren. Betaling naar vetgehalte en ge wicht. Mocht per 1 April a.s. ook de con- sumptiemelk niet onder de controle van overheidswege op vetgehalte en gewicht in werking treden (zooals is toegezegd), dan achten wij ons aldus spr., ook niet meer aan de re geling gebonden. ■Spr. meent voorts meer dan ooit aanspraak te moeten maken op levering van boter aan tfurnn801"111 ,.'ian nu echter niet meer tegen marganneprijs, doch minstens dienen de productiekosten der boter te worden ver- gOGd. Tenslotte deelt de heer Geluk mede dat «tn "?eerderl}eid van het bestuur ophet Sunt staat- dat de gelegenheid tot le vering aan de Ned. Zuivelcentrale moet S0n verrrulmd' Overlegd wordt met den B°"d ,van. 0°°P. Zuivelverkoopvereenigingen min en 1 van cle begrooting voor 1940 en rondvraag wordt de bijeenkomst ge- Op de heenreis bereikte de Bui zerd, die 31 December te Eandoeng wordt venvacht, Jodhpoer; de t£ renvalk en de Wielewaal kwamen op de terugreis resp. te Basra en Medan aan. Wegens dubbele moord vier i» geëischt. laai Voor de Rotterdamsche rechtbank' stonrt gisteren terecht do 32-jarige werkster F 1? de V. uit Ridderkerk, beschuldigd, dat' 7ii in Maart 1935 en in December 1938 haar pa*, geboren kind door middel van wurging om het leven had gebracht. Zij had een verhou ding met den 31-jarigen boerenknecht A B uit welke verhouding reeds drie kinderen waren voortgekomen. erd. was ongehuwd en zeide zich ervoor te schamen, reeds Raar vierde kind te krijgen, waarom zij tot den moord was overgegaan. De eerste maal had ze het wicht begraven onder een kachel in de schuur, de tweede maal werd het in e™ zak gestopt en met behulp van A. B. in een boonenveld begraven. De officier van Justitie noemde het ge- beurde afschuwelijk en de verdachte een afgestompte, gevoellooze vrouw. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf Uitspraak 11 Januari. Vijf en twintig maal terecht ge. staan. De 59-jarige stoker F. W., die gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht stond, vierde daarmede een triest jubileum. Hij had n.1. reeds vier en twintig vonnissen achter den rug, hetgeen hem er echter niet van weerhouden had om opnieuw van het pad der deugd af te dwalen. Toen hij n.1. eenigen tijd geleden een groentenboer ont moette, was hij met deze meegewandeld naar diens pakhuis en had daar geprobeerd een portemonnaie met f28.weg te nemen. Voor de rechtbank betichtte verd. den groentenhandelaar van minder eerbare be doelingen. De officier van justitie was over deze lasterpraatjes zoo verbolgen, dat hij een gevangenisstraf van twee jaar eischte. Op 11 Januari zal verd. zijn vijf en twin tigste vonnis vernemen. Bij het hooren van zijn vijfde vonnis Voor de Haarlemsche rechtbank had zich gistermiddag de 53-jarige Amsterdammer W. K. te verantwoorden, omdat hij eenige Haar lemsche notarissen en Zandvoortsche win keliers had opgelicht. Hij deed het voorko men, als of hij een naamlooze vennootschap tot exploitatie van café's wilde stichten. Bij verschillende notarissen wist hij geld los te krijgen, dat zoogenaamd moest dienen om café-inventarissen aan te schaffen. K. maak te echter goede sier van het geld. Boven dien leende hij geld van Zandvoortsche winkeliers, nadat hij hen had voorgespie geld, dat zij belangrijke leveranties voor de nieuwe café's zouden krijgen. De menschen zagen dit geld echter niet terug. Verd., die onlangs ook een notaris in Amersfoort heeft opgelicht, heeft reeds vier vonnissen wegens oplichting en verduiste ring achter den rug. Dezer dagen is hij door de Amsterdamsche rechtbank tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij hoorde thans anderhalf jaar te gen zich eischen en was daarvan zoo over stuur, dat hij flauw viel en door veldwach ters de zaai uitgedragen moest worden. De rechtbank zal op 11 Januari uitspraak doen. KOMT DE EERETITEL DEN OPLICHTER TOE? Wederom stond de Poolsche bankier Wreszynski in de verdachtenbank van het Amsterdamsche gerechtshof. De behande ling van de strafzaak tegen deze internatio nale financieele figuur werd gisteren voort gezet. Veertien dagen geleden wees het hof een interlocutoir arrest', waarin herope ning van het geutigenverhoor werd gelast. Het ging er om of Wreszynski werkelijk het recht had zich voor „consul honorair van Argentinië" uit te geven, zooals hij te genover één zijner slachtoffers, het Ween* sche meisje Toni M. gedaan had. teneinde meer vertrouwen te winnen. Dit meisje is door Wreszynski voor f 4000.— opgelicht, verd. zou haar visa voor haar familie le veren. Ook zou verd. bekend zijn met een Ameri- kaanschen consul, ter zitting bleek gisteren echter dat verd. diens naam niet eens }Yeet--- "Zijn naam stond op de pas van Eva Busch" zegt verd. (De cabaretière Eva Busch was een vriendin van verd.) Pres.: En heeft mevr. Busch die pas nog? Neen, antwoordt verd., die is al lang in geleverd. Verdachte stelt het hof voor om alsnog Eva Busch als getuige te hooren en de zaak aus weer te schorsen. Het hof -hoort vervol gens den heer A. Torres, consul-generaal van Argentinië, deze acht het niet onmo- «eiiik, dat Wreszynski indertijd tot hono- ,consu' is benoemd. Drpsde6118 v^rdac'1'6 was z'l'n standplaats woond? ^0t Bebt u daar ooit ge- Verd.; Neen, dat niet h.-oM11 aanste"ing kan verd. niet toonen; bij 61(1 echter vol eere-consul van Argentinië e zijn; de oorkonde bevindt zich te Berlijn... Nog bespreekt het Gerechtshof een aantal punten met Wreszynski. Verd. blijft er bij, dat hij de f 6.000.van den Goesschen koop man (een ander slachtoffer), aan twee za- wFt es ^ad Kcgeven om mee te „werken". Het Hof trekt zich hierop in raadkamer te rug. Na heropening deelt de president mede, ti "a2; een onderzoek zal worden inge steld bij het gezantschap over de vraag of verd. inderdaad honorair consul van Argen tinië was. De behandeling wordt voortgezet op Dins dag 6 Februari te half twee.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2