Den heervon Bönninghausen liet woord ontnomen Jan Zeedijk in Amerika Zand er over ten bcdcietyUf.Ue tydifkettis Radioprogramma De Avonturen van Eerste Kamer De „Edelvalk" te Madrid Bedrieglijke bankbreuk Voor een ander „gezeten" Zoeklichten over ons land Honderd millioen eieren Oudejaarsvicring op Socstdijk Onze Oost De „Christiaan Huygens" binnen Amphibie-vliegtuigen naar Nicuw-Guinea Automobiliste moet zwaar boeten door R. J. VAN NEER VOORT „U bent buiten de orde", zegt voorzitter. De voorzitter der Eerste Kamer en ihr de Geer herdachten gisteren aan het beein der zitting wijlen F. L. J. M. baron van Voorst tot Voorst. De Tweede Kamer heeft niet qoed opgepast. De heer Pollcma (c.h.) merkt op, dat op de lijst van wetsontwerpen, welke heden middag in de afdeelingcn moeten worden onderzocht, een aantal voorkomt, waarvan kan worden gezegd, dat zij de Kamer later hebben bereikt dan wenschelijk is. De Twee de Kamer is op Kerstreces, de Eerste Ka- mer moet nu bijeenkomen tusschen Kerst- nns en Nieuwjaar om de&e zaken af te doen Spr. herinnert aan vorige klachten In dit opzicht. De heeren van Embden (v.d.) en van Rappard (lib.) sluiten zich daarbij aan. Buiten de orde. Een aantal wetsontwerpen wordt z. h st aangenomen, o.a.: wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk A der rijksbegrooting voor 1938 (verschillende onderwerpen) wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1939 (buitengewoon krediet) opschorting van ontslag van dienstplich tigen; wijziging der wet voor de Koninklijke Marinereserve. Bij eerstgenoemd wetsontwerp bespreekt de heer von Bönninghausen (n.s.b.) de hoo- ge kosten van de uitgifte der leening 1938. Deze kosten staan z.i. niet in verhouding tot de door de bankiers geleverde prestaties Men wordt door schade en schande wijs (de voorzitter hamert). Spr. hoopt, dat de geleden schade de regeering wijs zal doop worden in dit opzicht. Thans profiteeren de groot-kapitalisten De voorzitter: U bent buiten de orde. Het woord is u thans ontnomen, m-r. van Vessem (n.s.b.): belachelijk. De Kamer wordt verdaagd tot heden. Overnacht op Shoreham. Het K.L.M.-vliegtuig „Edelvalk" dat tq Lissabon gestationneerd zal worden, is gis ternacht op het Engelsche vliegveld Sliore-- ham gebleven, vanwaar het gistermorgen te 8.20 uur Amst. tijd, is vertrokken. Het vlieg tuig is,overeenkomstig het reisplan, gis termiddag te 1.20 uur Amst. tijd geland op het vliegveld van Madrid, waar het heden nacht is gebleven. Twee Hagenaars van prijsopdrij ving vrijgesproken. De Haagsche Rechtbank deed gisteren uit spraak in twee gevallen van prijsverhooging. De oliehandelaar N. van den H. uit Rijs wijk heeft een busje motor-olie van f 1.25 willen verkoopen voor fl.75, terwijl de kan toorbediende H, H. G. van A. voor 10 zakken zand f 7.50 had gerekend, terwijl vóór de mo bilisatie de gebruikelijke prijs 40 a 50 ct. per zak was. De rechtbank sprak beide verdachten van het hun ten laste gelegde vrij. FEUILLETON door MONICA HART 18. Hij stak het licht weer op en toen hij het doodsbleeke gezicht van de vrouw zag, zei hij Nu, het is geen wonder dat je zoo van streek bent kind, voor jou is het een verras sing geweest, maar ik heb het van het be gin af gehoord. Terwijl jullie zaten te praten heb ik geluisterd naar wat er buiten gebeur de. En na een tijdje heb ik wat te zien ge kregen ook. Eerst twee gezichten voor het raam, één ervan kende ik; toen ben ik mijn pijp gaan stoppen, wat mij gelegenheid gaf mijn hand in mijn zak te stekenom luci fers te krijgen natuurlijk! Even later zag ik het nikkelen beslag van een revolver op de vensterbank, en toen begreep ik, dat ze een steun zochten om zeker te zijn van hun schot, maar ik had dat niet noodig. Daarop heb ik geschoten. En hier heb je de revolver met het nikkelen beslag. Hij hield het wapen in de hoogte en de bel de anderen keken vol ontzag van de revolver naar hem en van hem naar de revolver. den verwonderden ze zijn vlugheid en zijn tegenwoordigheid van geest. Die kerels schijnen zeker gedacht te hebben dat er spoken aan het werk waren dat ze die revolver hebben weggegooid, maar ze zullen wel een geduchte uitbrander van Ndabamatoba krijgen omdat ze zoo n goed wapen nebben prijsgegeven, vervolgde Har- Laten we nu eens drinken op den schrik. Wel, meneer Halfont, wat zegt u er wel van. Het ziet er niet naar uit dat ze het ons van nacht nog lastig zullen maken. HOOFDSTUK XV. Een waarschuwing in den nacht. Harland scheen zoo overtuigd dat hij Hal font in zijn gezicht uitlachte, toen Houder van loterijkantoor be taalde de honderdduizend niet vlot uit. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroor deelde gisteren den houder van een loterij- Kantoor te Soest wegens bedriegelijke bank- nffi ot, arulerllalf jaar gevangenisstraf, hechtenis Van Z0S maanden voorloopige De rechtbank te Utrecht had hem veroor deelt! tot 2y2 jaar gevangenisstraf, met af- i eit van voorarrest en de procureur-gene raal had lip de behandeling in hooger be- toep bevestiging van het vonnis gevorderd. De man had op een van zijn ioten, geno men voor een zijner loterijkassen, waaraan een groot aantal personen had deelgenomen, #e honderdduizend gewonnen. Met dc uit betaling aan de deelnemers door den hou der van het loterij kantoor ging het echter niet vlot. Zijn faillissement werd aange vraagd en uitgesproken. De curator in dit faillissement bemerkte echter, dat verd. een bedrag van vierduizend gulden aan den boedel had onttrokken, benevens eenige pre- nneloten. Het geld had de jnan in een lap vei borgen en de loten had hij laten verzil veren. Een onderzoek door de justitie had een vervolging wegens bedrieglijke bankbreuk tengevolge. Moet hij nu voor zich zelf de gevangenis in? De 40-jarige ^koopman L. K. uit 's Heer Arendskerke heeft, zooals wij onlangs ge meld hebben, met zekeren W. uit Goes, die tot één maand gevangenisstraf is veroor deeld, een afspraak gemaakt, dat K. die ge vangenis voor W. zou ondergaan en daar voor f 150— zou krijgen. K. meldde zich bij de strafgevangenis te Scheveningen, legiti meerde zich als W. en slaagde er in de maand gevangenisstraf oor W. uit te zitten. Het bedrog kwam echter uit en zoo moest W. zijn maand gevangenisstraf alsnog on dergaan, terwijl K. zich wegens oplichting van den staat (wegens genoten onderdak, voeding en arbeidsloon) voor de Haagsche rechtbank heeft moeten verantwoorden. Bij verstek werd hij tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij was gisterochtend in verzet gekomen, doch de officier van justitie achtte geen ter men om verandering van straf te eischen, aanwezig. „Hij heelt er voor gewerkt!" De verdediger achtte de oplichting niet be wezen, daar het er verdachte niet om gratis voedsel, loon en onderdak te doen was. Daar heeft hij bovendien voor gewerkt. Uitspraak 11 Januari. Het opsporen van vliegtuigen. Blijkens mededeeling van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, zullen bin nenkort in de avonduren weder geregeld oefeningen worden gehouden in het opspo ren van vliegtuigen, door middel van zoek lichten. Record-aanvoer te Barneveld. Op de eierenmarkt te Barneveld, de laatste markt van dit jaar, zijn over 1939 ruim- honderd millioen eieren aangevoerd, hetgeen circa 17 milli oen meer is dan in 1938 en 34 mil lioen meer dan in 1937. Dit aantal van honderd millioen is in den tijd van het bestaan der eierenmarkt nimmer bereikt. Van officieele zijde meldt men ons, dat het Prinselijk Paar met de beide Prinsesjes zich dezer dagen voor een verblijf van en kele dagen, tot na Nieuwjaar, naar Soest- dijk zal begeven, alwaar ook Prinses Arm gard wordt verwacht. De sloepen tot de reeling gestreken. Het m.s. „Christiaan Huygens" is gister morgen, na een over het algemeen vlot verloopen reis, te Tandjong-Priok aangeko men. Tot het einde van het Kanaal voer het schip met paravanes, terwijl de sloepen tot de- reeling waren gestreken. Uiteraard was onder de pasagiers gedurende de eerste da gen eenige spanning merkbaar, doch de gezagvoerder sprak hen kalmeerend toe, zoodat al spoedig een vrij opgewekte stem ming heerschte. Oponthoud in de Downs De „Christiaan Huygens" had in de Downs ongeveer 24 uur oponthoud, terwijl te Gi braltar nogmaals 12 uur werd gestopt voor onderzoek van de lading. Vandaar ging de reis naar Genua, waar het grootste deel van de passagiers aan boord kwam. De grootste sensatie leverde, aldus de X.R.Crt., de brand op, welke in de haven van Belawan werd veroorzaakt door tus schen den wal en liet schip op het water drijvende olie. De schade is beperkt tot een geblakerde achtersteven, waardoor o.a. de rood—witblauwe band is' verdwenen, ter wijl ook een sloep is geblakerd. Het laatste deel van de reis is zonder emoties verloopen. Colombo en Singapore zijn niet aange daan. De „Christiaan Huygens" bracht veel pas sagiers mede, alsmede een behoorlijke hoe veelheid lading, hoewel te Genua nog la ding achterbleef om vertraging te voorko men. Uitbreiding van het K.N.I.L.M.-net. In Juli 1940 zal de K.N.I.L.M. een dienst openen op Baho op Nieuw- Guinea. Voorloopig zal de lijn Am- bonBabo gevlogen worden met kleine amphibie-toestellen, terwijl van Ambon naar Makassar en ver- der normale lijnviiegtuigen gebruikt worden. Reeds heeft de K.N.I.L.M grootere toestellen besteld, welke eventueel later de verbinding met Nieuw-Guinca in stand zullen hou den. Nasleep van doodelijk verkeers ongeval. De automobiliste, mevrouw van M. had zich op 14 December j.1. voor de Haarlem- sche rechtbank te verantwoorden wegens 't veroorzaken van dood door schuld. Zij had te Aerdenhout een schoenmaker uit Bloenjendaal, die op een motorrijwiel naderde, geen voorrang verleend en over reed den man, die vrijwel op slag dood was. Tegen verd. werd door den officier van Justitie een geldboete van duizend gulden en het intrekken van het rijbewijs voor den tijd van één jaar geëischt. De rechtbank wees gister in deze zaak vonnis en veroordeelde de autombiliste tot tweeduizend gulden boete, subs. vier mnd. hechtenis, en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van negen maanden. ZATERDAG 30 DECEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Rococo-octet. (4.40—4.55 Gramofoon muziek). 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 185. Jan knikte toestemmend en sprong uit het bed. Het duurde niet lang of hfj bevond zich in de lucht, maar nu als passagier in een marinevliegtuig op weg naar het Capitooi. 186. Radioberichten waren naar Seattle gezonden en vandaar weer naar Washington. Het nieuws van de arrestatie van Centaur en zjjn volgelin gen had den hoogsten commandant - bereikt, onmiddellijk nadat de heele bende opgesloten was. Door inlichtingen, die men kreeg van de bendeleden bleek het, dat er bij de dienst van de marine drie agenten van de Schorpioenen werkten, die als spionnen dienst deden. Ook deze drie werden nu natuurlijk gevangen ge nomen. 187. In het bureau van kapitein Holding, het hoofd van de marine, was de verbazing buiten gewoon groot. „Eindelijk hebben we de hele bende te pakken!" riep Holding uit, terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg. „En dat hebben we te danken aan één man!" Een van de officieren, die dichtbij hem stond, knikte. „Jan Zeedijk!" sprak hij trots. „Juist!" bevestigde Holding. 188. „De eer komt Jan Zeedijk toe en niemand anders!" „Het is vreselijk, 'dat een man als Zeedijk uit de dienst is ontslagen!" sprak een der an dere officieren. „Zou er geen kans bestaan, dat hij wordt gerehabiliteerd, kapitein?" Gedurende enkele ogenblikken tuurde Hol ding in gedachten verzonken naar zijn schrijf tafel. Toen zei hij aarzelend: „Daar is niets van te zeggen!" 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Oorlog3hygiëne". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeellngen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP, mededeellngen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 801.5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, ■Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten ANP). 2.00 Esperanto-uitzending. 2.20 Hammondorgelspel. 2.303.00 Muzikale causerie met illustraties door het VARA-orkest. 3.05 „Hoe ziet U 1939?" interviews. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 3.45 Bont programma (opn.), 4.15 Pianoduetten. 4.30 Vragenbus. stelde dat ze om de beurt de wacht zouden houden. Ze hebben hun bekomst. Dat wil niet zeggen dat ze ons nooit weer lastig zullen vallen, maar vandaag niet meer. En tegen den tijd dat ze het doen zullen, zullen wij hier hoogstwaarschijnlijk niet meer zijn. Dus u denkt wel dat er nog wel onlus ten kunnen komen? Kunnen? Wel dat is zoo zeker als wat. Als het gouvernement wist wat ik weet, dan zouden ze genegen zijn een aardig prijsje voor die wetenschap te betalen; alleen zouden ze het betalen zelf achterwege laten. U bent toch niet bang om naar een van deze kamers te gaan? vroeg hij aan Hal font en hij leidde hem over de veranda naar een slaapkamer. Zijn vrouw was hem met, een lamp gevolgd. We hebben alleen deze twee kamers, en den laatsten tijd worden ze niet veel ge bruikt. Nee. Nu, ik zal het wagen als u er zoo zeker van is dat we vannacht niet gestoord worden. De kamer, die hij binnenging, was zeer armelijk gemeubileerd. Een ouderwetsch ijze ren ledikant stond scheef op den oneffen o-rond. De doek, die de zoldering vormde was aan stukken gescheurd en in den wand waren ook een aantal gaten. Er hing een muffe, bedompte lucht, die het open raam niet kon verdrijven. In het licht van de kaars zag het vertrék er afschuwelijk en angstaanjagend Uit_ Niet bepaald vorstelijk, hè merkte Har- land op. Och! Ik zal maar eens kijken of Jk slapen kan. Maar dat deed hg met. Nadat de ander hem goedennacht gewenscht en zich terug getrokken had voelde hij zich heelemaal niet in een stemming om te gaan slapen. Hij blies het licht uit en bleef op het armzalige bed liggen rondwoelen. Zijn geest hield zich bezig met de beide avonturen, die zoo snel op elkaar gevolgd waren. En terwijl de tijd voortkroop voelde hij zich niet zoo zeker als zijn gastheer dat ze dien nacht niet meer door de kaffers lastig gevallen zouden worden. Hij besloot dan ook maar op zijn eigen houtje te waken. Hij ging naar het open venster en nadat hij het luik weggeschoven had leunde hij naar buiten. De onweerswolken waren overgedre ven, maar men zag telkens nog ver verwij derd lichten. Over de vlakte kwam de schreeuw van een jakhals en tal van onbe stemde geluiden. Verder was alles stil dreigend, beangstigend stil. En terwijl hij daar zoo alleen op wacht zat kwam het verleden weer boven. Het scheen hem pas gisteren, dat hij met Agnes Ingatrew op een dergelijken avond naar de sterren gekeken had. De wond was nog open, ofschoon nu al ongeveer een half jaar ver streken was. Hij had- Agnes Ingatrew als iets bijzonder beschouwd en ze was al net als de anderen van haar sekse, ongevoelig, koud en onbestendig. Hij had haar beschouwd als een anker voor zijn doelloos bestaan en ze was weggegaan. In zijn wrok en wanhoop was Halfont maar weer gaan zwerven en omdat hij zich geen bijzondere moeite wilde geven had hij de streek, die hij reeks kende Natal als gebied voor zijn zwerftochten uitgezocht. Hij had geen bepaald plan. Misschien zou hij ergens een plantage opzetten, maar dan niet te ver het binnenland in, want hij was niet van plan zich voor langeren tijd van de buitenwereld af te sluiten. Met de hulp van vrienden, die h(j tijdens zijn vorig verblijf ge maakt had, dacht hij wel iets te kunnen be ginnen. En op zoek naar het verblijf van een van die vrienden was hij bij het „Berghotel" aangeland. En bij Harvey Harland, veedief, dranksmokkelaar en nog veel meer, die zóó sprekend op hem geleek, dat hij volkomen zijn dubbelganger was. De nacht verging. Toen hij daar zoo lan gen tijd gestaan had werd hij door zijn ver moeidheid overmand en staande viel hij in een lichte sluimer. Hij -meende dat hij thuis was en dat Agnes Opeens was er een slag tegen het houtwerk van het raam boven zijn hoofd. Hij leunde uit het raam om te zien wat er was en toen hij zijn hoofd weer naar binnen wilde halen stootte hg het tegen den bovenkant van het raam. De schok deed hem zijn evenwicht ver liezen en hij viel languit op den vloer van zijn kamer. Maar hij had juist den tijd gehad om een gezicht te zien en hoe een wapen in zijn richting gezwaaid werd. De val had hem klaar wakker gemaakt, maar verder scheen er niemand in het huis door gewekt te zijn. Nadat hij in het donker zijn pistool gezocht had kroop hl voorzichtig weer naar het raam. Maar hij kon niet het minste spoor van iets of iemand ontdekken. Het was niet erg donker, de heldere sterren gaven een zwak licht, dat voldoende geweest zou zijn om iemand, die zich in de buurt van het huis be vond te onderscheiden. Had hij gedroomd? Nee, het was écht gebeurd, bedacht hij, en hij wist ook wat er en hoe het gebeurd was. Hallo, nog niet wakker? Dan spijt het me dat ik U geroepen heb. Mijn vrouw zei al dat ik U maar moest laten liggen. Dit waren de woorden, waarmee Harland hem begroette toen hfj met een metalen kom 4.50 Groninger Orkestvereeniging en solisten (opn.). 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel en zang. 6.15 Groningsche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Poltiek radiojournaal. 7.30 Cyclus: „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 VARA-orkest en solist. 9.10 Korte toespraak. 9.15 Vroolijke schets. 9.35 De Ramblers 9.55 VARA-Varia. 10.0012.00 En nu... Okè, (In de pauze: Berichten ANP). en een emmer de kamer binnenkwam. Door de deur viel helder zonlicht naar binnen. De slaper sprong verschrikt overeind en toen het gebeurde van den afgeloopen nacht weer met felheid tot zijn bewustzijn was doorgedron gen, nam hij zijn gastheer mee naar het raam en vroeg: Wat denk je hiervan? Harland keek naar de versche snee in het hout en zei: Dat is met een steekspeer gedaan. Wat is er? vroeg Harland toen hij zag dat Hal font een beetje spottend stond te lachen. Ze zullen ons vannacht niet meer lastig vallen, daar ben ik zeker van, citeerde Hal font. En daarna gaf hfj een nauwkeurig ver slag van de gebeurtenissen van dien nacht. De ander was een en al verbazing. Wel, wel. Dan heb ik mij leelijk vergist. Maar zeg er alsjeblieft niets van tegen mijn vrouw. Die is al zenuwachtig genoeg en ze dringt er maar steeds op aan dat we hier vandaan zullen gaan, maar daar heb ik geen zin inhet is een geldkwestie, begrijp je? En dat komt er nog bij dat ik meer dan genoeg van Ndadbamatoba afweet om hem zoet te houden. Ik zal dadelijk eens kijken wat het voor uitwerking heeft, als ik hem eens onder handen neem; je hoeft dus niet voor herhaling te vreezen. Maar je gaat zeker vandaag weg, hè? Dat was Halfont's plan geweest den vorigen avond, maar hij was buitengewoon belang in deze twee menschen gaan stellen. Hij was meester over zijn tfjd en voelde er langzamer hand veel voor om te blijven en te zien hoe dit avontuur zou afloopen. Hij antwoordde dan ook: Ik kan niet, al wilde ik ook nog zoo graag; mijn paard was gisteren veel te moe en op den koop toe ook nog kreupel. Het is dus onmogelijk dat ik vandaag verder reis. Ik moet wel wachten tot het dier weer heelemaal in orde is. Dat is best; we krijgen hier niet vaak bezoekers in dit vervallen krot, maar ik heb gelukkig nog andere bronnen van inkomsten. Halfont, die zijn eigen meening had over die „andere bronnen van inkomsten", verbaas de zich over de openhartigheid 'van den spreker. Ja, het is wat mank, vervolgde Harland ik heb hem vanmorgen te eten gegeven, maar het zal wel weer m orde komen. Tot straks We ontbijten met een half uurtje. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7