Vredescamouflags van Duitschland voorspeld Ingezonden Luchtgevecht boven de Noordzee JjtoueJUxifi tiieuuM Door gladheid gevallen Marktberichten /ftieuwJ uit lOrfc De K.L.M. komt weer VTisscherij IJsprotest De reddingbooten voeren uit Dc hulp voor het visscherijbedrijf Ds. Ouwerkerk geen veldprediker meer Oqst-Indië Indische oorlogswinst belast met met 35 pCt. Militaire luchtvaart zelfstandig wapen in Ned.-Indië Afscheid ir. A. Groothoff Dc heer D. A. P. Koning overleden Halt aan het Roode Leger! WENTELT; TUINHOEiiJE Hitiers ex-vriendin gewond f 150.000 voor bejaarde musici De bejaarde landbouwer, de heer A. Kik kert gleed uit door de gladheid en vie'. daar door zoo leelijk. dat hij een been brak. De on gelukkige moest naar een ziekenhuis in Den Helder vervoerd worden, om daar behandeld te worden. Ook gisteren was door de strenge vorst en doordat de marktdag een dag later viel door den Nieuwjaarsdag, de vee-aanvoer aan de markt onbeteekenend. De varkens waren op de boerderij 33 33 Vi cent per pond. De eierenprvjs was aan de veiling heel wei nig hooger dan vorige week. Zie noteering. Eieren veiling. Aangevoerd: 35000 eieren. Prijzen per 100. 50—56 kg 3.50 tot 3.85; 58—62 kg 4.00 tot 4.35; 62—64 kg 4.30 tot 4.45; 66—70 kg 4.55 tot 4.80. De K. L. M. heeft zich weer bereid ver klaard haar contractueele verplichting op nieuw na te komen om bij isolement onzer gemeente door ijsgang, van post en goederen te voorzien met één harer lichte toestellen. Zooals bekend, wilde de K. L. M. niet meer naar Urk komen na het ongeluk, dat 2 jaar geleden te Urk gebeurde. Daarom kan zij nu alléén komen, als waarborgen bestaan, dat het publiek zoo ver mogelijk van de landings plaats verwijderd blijft. In verband hiermede zal, bfl eventueele landing van vliegtuigen, het publiek niet buiten de kom der gemeente worden toegelaten. Urk, 2 Januari 1940. J.l. Zaterdag werd aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 360 pond schar, prijs 1013 ct.; 90 pond poonen. 810 ct.; 120 pond schelvisch, 1112 ct.; 150 pond rog, 516 ct, alles per pond. Verleden week werd door een gedeelte van onze groote vloot de vlsscherij nog op de Noordzee uitgeoefend. Het andere gedeelte van de Noordzeevloot moest wegens de vorst in de haven blijven liggen. Over het algemeen is thans de Noordzeevisscherij dagvisscherjj te noemen. Veelal wordt er voor de kust van IJmuiden en Scheveningen gevischt op plat- visch. De vorige week waren de vangsten maar tot matig; de prijzen waren daarente gen nog tot duur, waarom toch nog tot be vredigende weekresultaten voor dezen tijd van het jaar geboekt werden. De weekbesommingen van de kustvaartui gen varieerden gemiddeld van 75 tot 180 gulden per kustvaartuig. De garnalenvis- schers besomden tot 160 gulden per garnalen- visscher. De levende garnalen waren zeer hoog in prijs. De visscherij op het IJsselmeer staat zoo goed als stil. Zooals vroeger hier bij ijsgang op de bekende spiering gevischt werd, zoo wordt er nu gevischt onder het ijs op snoek baars. Hiervan waren de vangsten ten hoogste tot 10 pond snoekbaars. De vangsten waren in de meeste gevallen te klein vooor den af slag. Spiering was er in het geheel niet meer te vangen in de voormalige Zuiderzee. Aan de markt werd de vorige week geen versche visch van onze motorvaartuigen aan gevoerd, omdat deze nu wegens ijsgang niet in de haven kunnen komen.. Voor het grootste gedeelte was er eiken dag nog aanvoer van gestuurde visch van IJmuiden of elders. Aangezien er geen aan voer van versche visch was, zoo bracht deze gestuurde visch van IJmuiden zeer veel geld op. Vooral was de rog zeer hoog in prijs. Ook werd er eiken dag veel schar aangevoerd aan de markt. Op de Waddenzee wordt door onze vloot ook momenteel niet gevischt wegens de ge ringe verdiensten van de laatste weken. Op schieraal werd er niet gevischt. Bij Kon. besluit van 29 December is aan den vice-admiraal J. J. C. graaf van den Bosch op zijn verzoek,, met ingang van den 1 Januari wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige en gewichtige diensten. Zijn met ingang van 1 Januari 1940 be vorderd: a. tot schout bij nacht: de kapiteins ter zee G. W. Stöve en L. A. C. M. Doorman; b. tot kapitein ter zee: kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot. Bij Kon. besluit van 29 December is met ingang van den 1 Januari bevorderd tot hoofdofficier van den M.S.D. der le Vl., de hoofdofficier van den M.S.D. der 2e kl. G. A. Vermeulen; is aan de hoofdofficieren van den M.S.D. der le kl. C. B. Eenhoorn en G. A. Vermeulen wegens langdurigen dienst, voor zoover eerstgenoemde betreft op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactla Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Ondergeteekende verzoekt beleefd opname van onderstaand stukje; bij voorbaat mijn hartelijken dank. Toen wij vanmorgen wakker werden, zagen wij, dat het Kanaal, hetwelk zich zoo sierlijk door onze stad slingert, geheel was dichtge vroren en spiegelglad was. En dit is het voor naamste: nog niet een boot had het ijs ge ramd, zoodat bij menigeen de hoop groeide, dat er nu eens van hooger hand gezorgd was. dat de ijspret niet bedorven zou worden zoo midden in het centrum der stad, door het ge regeld in- en uitvaren van een enkel schip. De teleurstelling was echter des te grooter toen hedenmiddag met groote moeite toch een boot zich door het reeds tamelijk dikke ijs ploegde, bijna niet vooruitkomend, en vele, zeer vele menschen zullen verontwaardigd naar dit vernielwerk hebben gekeken. Geacht Gemeentebestuur, kan er hu van Uw kant nooit eens iets gedaan worden om de ijspret van vele duizenden zoo moedwillig te laten bederven Had dit eene scheepje nu niet in de Binnenhaven kunnen liggen? Moeten de bewoners van Den Helder nu speciaal naar de zoo intens koude Fortgrach ten om te gaan schaatsenrijden, terwijl er een pracht-ijsbaan kan wezen nagenoeg voor ieders deur. We kunnen niet allemaal lid worden van een dure ijsclub, want dit contributiegeld is in menig arm gezin niet te missen. Ik vind, hier moet wat tegen gedaan wor den, ons klimaat is toch al zoo arm bedeeld met jjs, dat als het vriest, laat dan het genoe gen van vele duizenden niet bederven voor één bootje. Wij hebben recht op een ijsbaan voor onze deur, want dat krijg je gratis. Of zijn wij be woners der grachten alleen goed genoeg om des zomers den intensen stank vele maan den lang te incasseeren? U beleefd dankend voor de plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting, J. v. d. Linde, Spoorgracht 40. De zaak is niet zoo eenvoudig, als de heer v. d. Linde voorstelt. Als men vooruit wist, dat de vorst aan zou houden, zou het gemeentebe stuur misschien kunnen overwegen het vaar water af te sluiten, maar nu de ervaring heeft geleerd, dat er twee dagen vorst en vier dagen dooi zijn, is het toch wel bezwaarlijk daarvoor de scheepvaart te bemoeilijken. De beurtvaart heeft het toch al zwaar genoeg. Ook in Fries land komt men terug van de afsluiting. Heele gedeelten zijn daar opengebroken. Het is wel aardig, zoo iets te doen, maar het is niet practisch en men heeft toch bij eenige vorst aardige banen aan de Kerkgracht, het Singel, het nieuwe kanaal naar de Fortgracht en nog eenige gelegenheden, waar men vrij be schut rijdt. Red. Heldersche Crt. Cijfers van het afgeloopen jaar. Gedurende het jaar 1939 is 43 maal een be roep gedaan op de diensten van reddingbooten der N.Z.H.R.M., waarvan in de vier „oorlogs maanden" alleen al niet minder dan 25 maal. Vijf keer voeren reddingbooten uit naar aan leiding van het op een mijn loopen van een schip; 22 tochten werden gemaakt naar Ne- derlandsche schepen, 6 naar Duitsche en vlieg tuigen, 3 naar Finsche en 2 naar Zweedsche schepen, die in moeilijkheden verkeerden. In totaal werden 51 schipbreukelingen ge red, zoodat het totaal aantal geredden sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. steeg tot 6091. Personeel en materieel der maatschappij heb ben ook in 1939 aan hooge eischen voldaan. Den langsten tocht maakte de m.r.b. „Insu- llnde", die gedurende een etmaal in de nabij heid bleef van het Duitsche s.s. „Gerrit Frit- zen", dat beoosten Schiermonnikoog strandde en door de branding werd vernield. De moei lijkste reddingen waren die van de m.r.b. „Dorus Rijkers" (station Den Helder) op 8 Maart 1939, toen de Uk. 44 van een wissen ondergang werd gered en van de motorstrand- reddingboot „Nicolaas Marius", die 13 No vember 1939 de 19 opvarenden en den scheeps hond redde van het Finsche houtschip „Elsie", dat op de Noordergronden van Terschelling was gestrand. Tot een nader te bepalen datum verlengd. De minister van oeconomlsche zaken heeft de regeling ter tegemoetkoming in de bijzon dere lasten in het visscherijbedrijf voorloopig nog na 1 dezer verlengd tot een nader te be palen datum. Deze regeling heeft o.m. betrek king op de casco-molestverzekeringspremie en op den bijslag op de wettelijke uitkeeringen zij zee-ongevallen. Bjj K.B. is thans ingetrokken het Koninklijk Besluit van 21 November 1939, houdende de be noeming van ds. H. L. G. Ouwerkerk, predi kant te Purmerend, tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. De oorlogswinst zal 35 bedragen van de meerdere winst sinds 1 September j.l., waar bij de drie voorafgaande jaren maatgevend zullen zijn. Zij komt boven de vennootschaps belasting en de inkomstenbelasting. Aan de heffing zal terugwerkende kracht worden gegeven tot 1 September 1939. Nieuwe afdeeling aan „oorlog". Bij Kon. Besluit is de militaire luchtvaart in Indië ingesteld als zelfstandig wapen van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger, terwijl in verband hiermede met ingang van 1 dezer de twaalfde afdeeling van bet departement voor Oorlog is opgericht, zoo meldt de Telegr. Het blad teekent hierbij aan: Tot nu toe ressorteerde de militaire luchtmacht in Indië, de z.g.n. Luchtvaartafdeeling. onder den generalen staf van het Indische lege,. Een der bureaux van den staf behandelde de zaken van de Luchtvaartafdeeling op het departement van Oor log. De officieren en minderen, die aan de af deeling verbonden waren, waren gerecruteerd uit de verschillende wapens, infanterie, artillerie, enz. Zij bleven behooren tot hun eigen wapen en werden beschouwd als te zijn tijdelijk gedetacheerd bij de luchtmacht. y De groote uitbreiding van de luchtmacht en de belangrijkheid hiervan, hebben geleid tot het be sluit om de Luchtvaartafdeeling te verheffen tot een zelfstandig, vijfde wapen van het Indische leger en na langdurige voorbereiding is thans aan dat besluit uitvoering gegeven. Dit beteekent o.m., dat de luchtmacht een eigen ranglijst heeft ge kregen en de officieren en minderen van de voor malige luchtvaartafdeeling hebben moeten kiezen of zij naar hun eigen wapen wilden terugkeeren dan wel definitief wilden worden opgenomen in de ranglijst van het nieuwe wapen. Elk wapen van het Indische leger heeft een eigen afdeeling op het departement van Oorlog en als gevolg van de verheffing van de Luchtvaart afdeeling tot een zelfstandig wapen, is het betref fende bureau van den generalen staf opgeheven en aan het departement een twaalfde afdeeling, die van de militaire luchtvaart, toegevoegd. 's-Gravenhage, 2 Jan. De president- directeur van het staatsbedrijf der artillerie- inrichtingen, ir. A. Groothoff, die met ingang van 1 Januari 1940 als zc odanig is opgevolgd door ir. F. Q. den Hollander, tot dusverre adjunct-directeur van dat bedrijf, heeft Za terdag J.l. afscheid genomen van den Minister vanDefensie in bijzijn van zijn opvolger en de overige directeuren van de artillerie-inrichtin gen, de heeren G. Houtwipper en ir. L. L. E. Ornstein, alsmede van den secretaris-gene raal van het Departement van Defensie, den heer C. Ringeling. De Minister heeft den heer Groothoff mede- deeling gedaan van zjjn benoeming tot Com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. 's-Gravenhage, 2 Jan. In 77-jarigen ouderdom is gisterenavond overleden de heer D. A. P. Koning, oud-directeur van het Ma rine-etablissement te Soerabaja. De heer Ko ning was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en in die van Oranje-Nassau. De crematie zal Vrijdag a.s. geschieden na aankomst van den trein van 11.40 uur te Wes- terveld. Havas zegt, dat de geruchten omtrent een nieuw Duitsch vredesoffensief, welke zoowel in Engeland als in verschillende neutrale landen de ronde doen, de „Petit Parisien' aanleiding hebben gegeven tot een artikel, waarin verklaard wordt, dat de daarin ver werkte inlichtingen afkomstig zijn van een der correspondenten van het blad, dat in den regel zeer goed ingelicht is. Volgens dezen correspondent, die sinds eenigen tijd in Italië vertoeft, zou Duitschland thans alles in het werk stellen voor een diplomatiek offensief in het voorjaar, dat gunstig voor Hitier zou zijn en hem 't grootste deel der gebiedsaan- winsten zou laten. Het Fransche blad ver meldt dan, dat er invloeden aan het werk zouden zijn voor een herziening van het Hitler-regime. Hitier zou rijkspresident worden, hetzelfde ambt dus, dat ook Hinden burg bekleedde. Ten tweede zou Gö- ring rijkskanselier worden. Ten der de zouden de radicale partijleiders, met name Himmler, Goebbels en Ley verdwijnen. Ten vierde zou een be roepsdiplomaat (men noemt von Mackensen, den huidigen ambassa deur te Rome) mïnistêr van Buiten- landsche Zaken worden. Ten vijfde zou Schacht weer de portefeuille van Economische Zaken krijgen. .Ten zesde zou een regeeringsorgaan ge formuleerd worden, dat zwijgen zou ten aanzien van imperialistische doeleinden. Ten zevende zou ten op zichte van Sovjet Rusland een ze kere distancieering in acht genomen worden. Ten achtste wordt dan nog de mo gelijkheid geopperd van een herle ving van Polen en Cechië in kleine ren omvang, op den grondslag van de arbitrage eener „voorname per soonlijkheid" en ten slotte zou afge zien worden van de autarkie, waar na Duitschland zou terugkeeren tot de wereldeconomie. Steeds nog volgens de „Petit Parisien' zouden twee generaals, von Reichenau en von Blackovitz, tezamen met eenige partij leiders reeds vooraanstaande industrieelen over een en ander hebben gepolst. Het blad besluit zijn artikel met de vol gende opmerking van zijn correspondent: „Ik geef u deze inlichtingen door, zonder er een oordeel over uit te spreken. Het zal overigens misschien reeds voldoende zijn ze te publiceeren, om de ondergrondsche po litiek, welke daaruit spreekt, te verijdelen.' Italië zal niet dulden dat het de Karpathen overschrijdt. „Het roode leger heeft de Karpa ten bereikt, doch Italië zal niet toe staan dat het verder naar het Zui den doordringt", aldus schrijft, vol gens Havas, de „Relazioni Interna- zionali". „Italië is steeds trouw gebleven aan zijn anti-bolsjewistische gedragslijn", aldus het tijdschrift, „en heeft nimmer geaarzeld daar tusschenbeide te komen', waar het commu nistische gevaar zich zou kunnen manifes- teeren. Rusland is thans in een lange en duistere militaire actie in Finland verwikkeld, maar het aanhouden van de bolsjewistische pro paganda in Zuidoost Europa doet voorzien, dat in een tweede periode de plannen van Moskou op het Donaubekken en den Balkan gericht zouden kunnen worden. Het is ech ter duidelijk, dat Italië zich niet gedesinte resseerd kan toonen voor een dergelijken toestand. De drie groote schiereilanden in de Middel- landsche Zee, het Italiaansche schiereiland, het Iberische schiereiland en het Balkan schiereiland zijn door een gemeenschappe lijke beschaving en lotsbestemming verbon den doordat zij ook aan één zee grenzen. In dien het bolsjewisme zich op een dezer drie schiereilanden zou vestigen, zou de geheele Middellandsche Zee bedreigd worden. Daarom heeft de Groote Fascistische Raad op 7 December jongstleden verklaard, dat alles, wat in het Donaubekken en op den Balkan zou kunnen gebeuren, Italië wel moet interesseeren, gezien de gemeenschap pelijke grenzen te land en ter zee, welke na de hereeniging met Albanië zijn ontstaan. Italië wenscht orde en vrede in gerechtig heid, opdat de noodzakelijke voorwaarden voor een nieuw Europa geschapen kunnen worden. Britsch verlies staat vast. Ook Duitsche machines verloren? Gisteren heeft boven de Noordzee een luchtgevecht plaats gehad in de nabijheid van de Duitsche kust. Volgens de Duitsche berichten zijn drie Engelsche vliegtuigen neergeschoten, Londen zegt, dat twee En gelsche toestellen zijn neergehaald en drie Duitsche machines zijn vernietigd. Het Engelsche bericht. Gisteren is er een intensieve bedrijvigheid in de lucht geweest "boven de Noordzee en in de nabijheid van de Duitsche kust. Des middags ontmoetten drie bombardements toestellen der Royal Air Force escadrilles van twaalt Messerschmitt lange-afstands- gevechtstoestellen boven zee. Ofschoon onze formatie verre io de minderheid was, lever de zij slag met den vijand. Een Messer schmitt werd brandend neergeschoten en twee andere werden omlaaggedreven. Zij zijn waarschijnlijk verloren. Een der drie bombardeimentstoestellen keerde veilig te rug, de tweede werd neergeschoten tijdens den strijd en de derde wordt vermist". Het Duitsche bericht. Drie Britsche gevechtsvliegtuigen van het modernste type, Vickers Wellington-toestel len, hebben gepoogd, de Duitsche bocht te naderen. Zij werden door een groep Duit sche Messerschmitt-vliegtuigen aangeval len en na een kort luchtgevecht neergescho ten. Aan Duitsche zijde kwamen geen ver liezen voor. Duitsch vliegtuigen boven de Shetlandseilanden. Gisteren verscheen boven de Shetlands eilanden een Duitsch vliegtuig, doch het verwijderde zich weder bij het verschijnen van Britsche gevechtsvliegtuigen. Het zicht was slecht. Er is niet gemeld, dat het vlieg tuig bommen heeft uitgeworpen en ook is geen luchtalarm gegeven. De gevechtsvlieg tuigen blijven patrouilleeren. Een tegenspraak. In het Duitsche legerbericht van gisteren wordt gezegd dat een van de Britsche vlieg tuigen, welke hebben deelgenomen aan de gevechten bij de Shetlandeilanden gisteren ernstig werd beschadigd en vermoedelijk zijn basis niet meer heeft kunnen bereiken Keuter heeft op het ministerie van lucht vaart vernomen, dat deze bewering niet juist is, alle Britsche vliegtuigen zijn zege vierend teruggekeerd. VICE-ADMIRAAL A. VOS EN SCHOUT BIJ-NACHT DOORMAN. Op bezoek bij den Minister. Zaterdag j.l. heeft vice-admiraal A. Vos hoofd van de afdeeling Materieel der Zee macht bij het Departement van Defensie, een afscheidsbezoek gebracht aan den Minister van Defensie. Scbont-bij-nacht L. A. C. M. Doorman, die met ingai.g «an 1 Januari 1940 tot hoofd dier afdeeling is benoemd, heeft gisterenochtend als zoodanig zjjn opwachting gemaakt bjj den Minister van Defensie Dat is mijn muizenval! DE CYCLAMEN. In December en Januari bieden de bloem- winkeis veel Cyclamen aan. Deze plant, die uit Griekenland en omgeving stamt, behoort tot de familie der Primulaceeën. Van belang is het, dat men goed weet, waar men op moet letten als een plant gekocht zal worden. Denk hierbij aan het volgende, derdak. Koop geen exemplaar met lange ste len aan de bladeren! Kies een plant, die nog aaan de bladeren! Kies een plant, die nog niet veel open bloemen heeft. Slechts enkele open bloemen en vele knoppen in verschil lende stadia van ontwikkeling zijn de meest geschikte exemplaren. De roodbloeiende zijn iets minder sterk dan de witte en de zalm kleurige. Hoe is de behandeling in de huiskamer? De Cyclamen moet niet in een warme ka mer staan. Dan bloeit ze veel te gauw uit. Wel zet men haar in het volle licht. Toch kan ze weer niet in de volle zon staan. Daar door gaan de bloemstelen over den pot hangen. Neemt men ze weer uit de zon, dan herstelt zich dat spoedig. Een voornaam punt bij de behandeling is de wijze, waarop het water wordt gegeven. Dit moet warm in het schoteltje onder den pot worden gegoten. Het trekt dan door de aarde van onderen naar de wortels. De hoog ere tem peratuur vanhet water is bevordelijk ja noodzakelijk voor de opname. Blijft na een half uurtje nog water op het schoteltje staan, dan wordt dit er uit gedaan. Nooit mag het water tusschende bladeren op den knol worden gegoten. Hij begint dan te rotten. Geeft men geregeld te veel water, dan rotten de bloem- en bladstelen bij den knol weg. Ze worden daar slijmerig. Is dit het geval, dan is de plant eigenlijk verloren. Als regel kan men in een kamer, waar niet gestookt wordt, twee of drie keer per week water gegeven. Eén keer per week heeft de bloeiende Cycla men ook behoefte aan bloemenmest. Soms worden de bladeren slap en geel. Dit kan ontstaan doordat men te weinig water geeft, maar de oorzaak kan ook zijn, dat het water te koud is. De plant neemt het dan niet op en krijgt dus toch te weinig water. Bij goede behandeling beleeft men maanden lang genoegen aan de Cyclamen. Gebruik de bloemen, die reeds eenige dagen gebloeid hebben eens als snijbloem! De steel wordt bij het ondereinde aangepakt en dan uit den knol gedraaid. Ook wordt hij er wel uitgerukt, maar hierbij kan er een stukje steel blijven zitten en dat moet voorkomen, omdat daar rotting kan ontstaan. Om den bloei zoo lang mogelijk te laten voortduren wor den de uitgebloeide bloemen op dezelfde wijze weggenomen. Dit geeft haar tevens een meer verzorgd uiterlijk. Na den bloei is bemesting overbodig. Het water geven wordt ook minder. Toch verlangt ze nog wel zon tot dat de bladeren zijn ver welkt. Dan is de rusttijd aangebroken. Zij wordt een poos weggezet. In het midden van Mei wordt de pot naar buiten gebracht. Zij komt op een beschaduwde plaats. In de warme zomermaanden Juli ne men wij den knol uit den pot en schudden de oude aarde er af. Een méngsel van blad- en mestgrond, graszodenaarde met wat scherp zand is een goede nieuwe vulling voor haar. De knol wordt half onder en half boven de aarde gezet. Hij moet flink begoten en om de veertien dagen op een weinig verdunde koe mest of bloemenmest getracteerd worden. In September heeft ze dan haar bladerdak, weer gevormd en moet in het laatst van die maand in huis gebracht worden. We zetten ze weer in een ongestookte kamer, omdat anders de knoppen verdrogen. Als men de Cyclamen zoo behandelt, krijgt men ze zeker weer even mooi als het vorige jaar. Het heeft een groote bekoring dit resultaat te boeken! A. v. d. LIJN. Geheimzinnige aanslag. Volgens de Londensche avondbladen van gisteren verwacht men in Engeland de aankomst van miss Unity Mitford, doch ter van lord Redesdalp en vroeger een intie me vriend van Hitier. Zij zou, zoo meldt Reuter, gisteren te Parijs zijn aangekomen 's middags per vliegtuig naar Engeland ver trekken. Naar verluidt heeft zij sedert het uitbre ken van den oorlog in een hospitaal te Munchen gelegen. Haar toestand was zeer ernstig. Naar men uit Duitschland heeft verno men, zou miss Mitford een schotwond in het hoofd hebben. Zij is, op een draagbaar liggende, per trein uit Duitschland vertrok ken met een dokter en een verpleegster aan haar zijde. Volgens de Daily Express zou indertijd een onbekende in een park te Munchen op haar hebben geschoten. Omtrent de reis en wat er verder met haar zal gebeuren, wordt groote geheimzin nigheid betracht. Haar vader zou thans in een haven aan de Zuidkust van Engeland wachten. Later meldde Reuter, dat miss Mitford vandaag te Folkestone wordt verwacht. Pensioenfonds Concertgebouw ver rijkt. De voorzitter van het bestuur van het Amsterdamsche Concertgebouw, dr. H. P. Heineken heeft het Pensioenfonds voor de leden van het orkest verijkt met een gift ter grootte van f 150.000. Deze voorname bij drage compliteert volgens het Hsbl. thans het bedrag van f 200.000, dat noodig was voor de reorganisatie van dit fonds en ten bate waarvan reeds van Februari 1939 af een actie werd gevoerd, waarbij ook concert gebouwbal en radio niet zonder financieel succes werden ingeschakeld.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6