Groote overwinning der FINNEN Duitschland naar den totalen, klasseloozen staat Ons land een glijbaan Gevaarvolle opdrachten aan het Westfront DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geheele Russische divisie vernietigd Rijke buit aan oorlogsmateriaal IJsbrekers in het N.H. Kanaal Regen werd onmiddellijk tot ijs KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8818 Verkapte confiscatie van het vrije kapitaal Menschensmokkelaar aangehouden Groote aanslag beraamd 1 Radelooze automobilisten en struikelende voetgangers Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT t Rijksdag niet voor 30 Jan* bijeen Belgische werkloozen onder de wapenen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 9 JANUARI 1940 De gevechten rond het dorp Raa- te, op 36 k.m. ten Oosten van Sao- massalmi, waarvan in het Finsche legerbericht van gisteren melding werd gemaakt, zijn gisteren geëin digd met een overweldigende zege van de Finnen, die de vierde Russi tche divisie op den weg van Somus- salml naar de Russische grens heb ben vernietigd. De door de Finnen gemaakte buit, voor zoover deze tot dusver geteld is, omvat behalve duizend gevangenen, 102 kanonnen, 42 tanks, 10 pantser auto's, 20 tractors, 278 auto's met verschillende soorten oorlogsmateri aal, w.o. luchtafweergeschut en auto matische geweren. De Finnen gaan door met het ter rein te zuiveren. Deze overwinning is ongetwijfeld de groot ste, tot dusverre door de Finnen behaald. In drie weken tijds hebben zij drie Russische divisies vernietigd, een bij Tolvajaervi, een bij Suomosalmi en de derde tusschen Suo- xnosalmi en Raate. Een Russische divisie, samengesteld uit alle wapens en daardoor in staat geheel zelfstandig te opereeren, is 15000 tot 18000 man sterk! De Finsche oorlogsbuit is zeer aanzienlijk. De Russen hebben een enorme hoeveelheid materiaal, paarden en uitrustingen van iederen aard achtergelaten. Ook ditmaal hebben de Finnen de tactiek van patrouilles gevolgd. Deze patrouilles sneden de ravitail- leeringsafdeelingen van den vijand af en verrastten de opmarcheerende troepen of de verkenningsafdeelingen. De Finsche lucht macht heeft een vrij belangrijke rol gespeeld door de Russische kampementen en con- vooien tot vrij ver op Russisch gebied aan te vallen. In een strijd van een tegen tien hebben de Finnen ten volle gebruik gemaakt van hun patrouilletechniek en hun bewegings snelheid. Overwinning met Russische wa penen bevochten. De 44ste Russische divisie is geslagen, zegt Helsinki lakoniek, voor een groot deel met behulp van oorlogsmateriaal, dat buit gemaakt was op de 163e divisie, die een week geleden aan hetzelfde front werd ver nietigd. De Russen rukten op van Raate, in een nieuwe poging om in Westelijke rich ting vorderingen te maken naar de Botni- sche Golf. Italiaansch oorlogsmateriaal voor Finland in Duitschland opgehou den. Een groote hoeveelheid voor Finland be stemd Italiaansch oorlogsmateriaal, welke over Duitschland werd verzonden, is door dit land opgehouden. Duitsche kringen ge ven hiervan vooralsnog geen enkele recht vaardiging van juridischen of politieken aard. Amerikaansche hulp. De Amerikaansche gezant te Bern, Leiand Harrison, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, den nota overhan digd met het antwoord der Amerikaansche regeering ten aanzien van de hulpverleening aan Finland. De nota is gedateerd op 5 Januari en heeft den volgenden inhoud: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik instructies heb gekregen van mijn regeering om u de ontvangst te bevestigen van uw mededeeling van 28 December 1939, betreffen de de resolutie, die is aangenomen door de Volkenbondsvergadering van 14 December 1939. Ingevolge het beroep van de regeering van Finland op materieelen en humanitairen steun, en waarin gevraagd werd of mijn re geering U in staat zou kunnen stellen de Finsche regeering mede te deelen, dat zij be reid is haar te helpen en in welke mate. Ten antwoord heb ik instructie gekregen te ver klaren, dat de regeering der Vereenigde Sta ten sedert den aanvang der vijandelijkhe den tastbare bewijzen heeft gegeven van haar sympathie voor volk en regeering van Fin land in den huidigen toestand. Bovendien hebben het Amerikaansche Roode Kruis en particuliere organisaties in de Vereenigde Staten reeds hun medische, financieele en andere hulp verleend aan het Finsche volk en raadplegen zij de Finsche regeering over de meest doeltreffende wijze van voortzetting dier hulp en vergrooting daarvan. Deze bij stand zal ongetwijfeld bezield worden door de rapporten over de behoeften, die de Fin sche regeering indient bij het Volkenbonds secretariaat en mijn regeering is van mee ning, dat het rechtstreeksche overleg, dat door haar is ingesteld, het Amerikaansche Roode Kruis en door de particuliere organisa ties, met de Finsche regeering in staat zal zijn om verwarring in het streven naar hulp te vermijden. Zweedsche oud-minister Sandler in Finland. Oud-minister Sandler en zijn echtgenoote bevinden zich op het oogenblik in het Noor den van Finland, waar zij de hulp aan de Finsche kinderen organiseeren. 10.000 Zweed sche gezinnen zijn bereid Finsche kinderen op te nemen. De Vereeniging tot IJsbestrijding in Noordholland benoorden het Noordzeekanaal „IJsstrijd" heeft Zaterdag 6 Januari in 1940 beslo ten het geheele Noordhollandsch Kanaal open te breken. Wel is waar was er reeds een vaargeul aanwezig, maar het werd gewenscht geacht deze te verrui men en te voltooien van Amster dam tot Den Helder in samenwer king met de Amsterdamsche ver eeniging tot ijsbestrijding. Voor hen die Herman Rauschning's werk „De Nihilistische Revolutie" hebben gelezen is het interessant de beschouwing te lezen van de Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt., die zegt: Sedert de rijksminister van oeconomische zaken. Funk, te Salzburg zijn bekende re devoering heeft gehouden, waarin hij de aandacht trok door te spreken over het hamsteren van badkuipen, vraagt men zich veelal af, waar het op belastinggebied heen gaat, meer in het algemeen; hoe de regee ring den oorlog denkt te betalen. Slechts in schijn is deze kwestie reeds opgelost. Men zal zich herinneren, dat in derdaad reeds in de eerste dagen van den oorlog belangrijke maatregelen op dit ge bied werden getroffen: een toeslag van 50 pet. op de inkomstenbelasting, een belas ting van 20 pet. op sterken drank, moussee rende wijnen (Sekt.) en tabakswaren. Deze maatregelen waren echter van voorloopigen aard. Zij waren voldoende om te voorzien in de middelen die noodig wa ren voor de oorlogvoering tegen Polen. In- tusschen staat men aan den aanvang van een oorlog op grooter schaal, en zijn de Duitsche strijdkrachten, waartoe men uit financieel oogpunt ook de gewapende S.S. troepen, N.S.K.K. (Faftfahrkorps) en de gemobiliseerde politie moet rekenen met eenige millioen vermeerderd. In het alge meen is het oorlogsvoeren sedert den oorlog van 19141918 duurder geworden. Volgens een zeer ruwe schatting bedroegen in dien tijd de uitgaven voor oorlogsdoeleinden ge middeld 35 milliard per jaar, nu kunnen het wel 50 milliard per jaar zijn gewor den. Niet alleen zijn er meer en duurdere mechanische middelen noodig, maar boven dien is de belooning van de dienstdoenden (tot 50 pet.) alsook de zuivere kostwinners vergoeding (tot 400 pet.) aanzienlijk geste gen. Door de totdusver genomen financi eele maatregelen worden de kosten slechts gedeeltelijk (met 60 pet. wordt veelal aan genomen) gedekt. Waar moet de rest van daan komen? Aan de beurs, zoo wordt van officieuze zijde gezegd, heenscht gebrek aan gelds waardige papieren. Emissies van particu liere ondernemingen worden slechts bij uit zondering toegelaten. Daardoor is er veel liquide kapitaal, dat drukt op den rente voet. Hierop sloeg de opmerking van mi nister Funk over de badkuipen. Het is dus waarschijnlijk, dat de staat binnenkort maatregelen zal treilen om het vagebondeerende kapitaal, dat vroeger in hooidzaak in rijksleeningen, die nu blijk baar niet meer worden uitgegeven, werd belegd, uit de markt te nemen ten behoeve van de staat, en dat wel hetzij door nieu we belastingen, of door andere maatrege len, die practisch toch dezelfde strekking als belastingen hebben. Tot zoover de officieuze uitlatingen. Een vast besluit is nog niet genomen, maar veelal wordt aangenomen dat zal worden overgegaan tot de gedwongen de poneering op de deviezenbanken en uit betaling van slechts beperkte maandelijk- sche maximumsommen aan de kapitalis ten. Een maatregel in dezen geest zou eenerzijds een gunstigen indruk maken op de kleine bezitters en de niets-bezitters. Niet zij, maar de kapitalisten zullen in de eerste plaats de vermeerderde belastingen moeten dragen. Anderzijds zou op deze wijze het odium van een on verhulde confiscatie van vermogens worden vermeden. Dat op deze wijze een algemeene strem ming van het verbruik en een zekere ni velleering van den levensstandaard zal in treden, wordt niet als een bezwaar gevoeld. Met een snelheid, waar in vroeger tijden eeuwen voor noodig zouden zijn geweest, glijdt het leven in het Derde Rijk af naar een geheel andere economische orde en reeds teekenen zich duidelijk de omtrekken af van een monsterachtig gelijkvormige or de, waarin geen plaats meer zal zijn voor privaat bezit, doch slechts een klasseloos volk overblijft geregeerd door een eliteklas se, de Nazi-machthebbers. Dan zal de staatsorde in Duitschland vol komen gelijk zijn aan die in Sovjet-Rus land, zij het dan onder ander etiquet en een verder samengaan ook op militair ter rein moet dan ook zeker, gezien de snelle economische veranderingen bij onze Oos terburen, niet uitgesloten worden geacht. Door Antwerpsche politie. De Antwerpsche politie heeft, aldus de Msb., een inwoner van Putte (Noord Bra bant) aangehouden en daarmee een organi satie van menschensmokkelarij ontdekt. De man, die een ander Nederlander als mede plichtige had, bracht de vreemdelingen voor tien gulden per hoofd over de Belgische grens, zette ze even verder op trein en bus naar Antwerpen. Daar stond de andere Nederlander met een auto gereed om de vreemdelingen af te halen en hen naar hun bestemming te bren gen. De beide Nederlanders zouden op die wij ze reeds verscheidene tientallen vreemdelin gen in België binnen gesmokkeld heèben. Tot de politie thans lucht gekregen had en een einde heeft gemaakt aan dit „zaakje". Het onderzoek is nog in vollen gang en men verwacht nog andere arrestaties. Revolutiormaire actie in Ame rika. Het federale recherchebureau heeft een complot ontdekt, dat zich ten doel stelde den „Boulderman" in de lucht te laten vlie gen. De Boulderman voorziet een deel in het westen der Vereenigde Staten, o.m. Los Angeles, van electrisehe stroom. Volgens welingelichte kringen zou het complot ge smeed zijn door agitatoren, die in loon dienst staan van een internationale revo- lutionnaire organisatie, met het doel de vliegtuigfabrieken in Californië stil te leggen. De federale autoriteiten hebben al- alle veiligheidsmaatregelen genomen. GESTRANDE VEHIKELS OP NOORDHOLLANDS BEVROREN WATEREN. De Bildt meldt: De westwaartsche uitbreiding van het gebied van hoogen luchtaruK over Scandinavië en de Noordzee is nog niet tot een einde gekomen. Over Engeland vormt zich thans een verbinding met een tweede gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaje. Dit heeft tot gevolg, dat de warme oceanische luchtstroom over het westen zich verder naar het westen heeft verlegd en dat de lucht- massa's uit het continentale gebied van koude hun weg over ons land naar de Noordzeekusten nemen. De Bilt verwacht dus vorst! En ons land zal vandaag waarschijnlijk «venals gisteren aan een glijbaan gelijk zijn! De gevaarlijke weerstoestand van gisteren, waarbij de neervallende regen onmidedllijk bevroor, heeft overigens reeds heel wat on gemak veroorzaakt, maar ook tot grappige tafreeltjes aanleiding gegeven. Zoo zag men hier en daar krantenbezorgers en leveran ciers op de schaats de huizen langs gaan, en sommige bestellers in plaats met de bak fiets, per slede hun artikelen vervoeren! Veel- vuldiger was echter het tooneeltje van een gestrande auto, een radelooze automobolist, of een paard, dat tevergeefs trachtte op den spiegelgladden weg vooruit te komen Temperatuur sterk gedaald. Gistermiddag tegen half twee was de tem peratuur te Groningen gedaald tot zes gra den vorst. In Twente vroor het eveneens zes graden. In Hollands Noorderkwartier daal de de temperatuur eveneens zeer sterk, zoodat het op genoemd tijdstip in Den Helder eveneens vier graden vroor. Naar het zuiden werd het iets warmer, doch op Schiphol bij Amsterdam daalde de ther mometer tot één graad onder het vriespunt. In het zuiden van ons land dooide het toen nog steeds. Zoo meldde Maastricht nog vier graden boven het vriespunt. De invallende kou heeft bovendien regen veroorzaakt. De toestand was namelijk zoo, dat de van waterdamp verzadigde bovenlucht vrij warm was. Doordat deze luaht plotseling sterk werd afgekoeld, ontstond regen Het op den aardbodem vallende wa ter bevroor onmiddellijk en veroor zaakte overal gladde wegen. Ook wanneer deze regen niet zou zijn ge vallen, zou men, zij het in mindere mate, last van gladheid hebben gehad, als gevolg van den neerslag van het laatste etmaal. Pech voor busdiensten. Uit tal van plaatsen uit ons land bereiken ons berichten over belemmering van het ver keer tengevolge van de gladheid. Op vele plaatsen moeten de auto's geheel blijven staan, op andere plaatsen, speciaal in de bebouwde kommen, tracht men het verkeer, zij het in zeer langzaam tempo, gaande te houden. Het verkeer van de Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.) van de Nederlandsdhe Spoorwegen over den Afsluitdijk moest gis termiddag eveneens wegens de gladheid worden gestaakt. Ook de H.A.B.O. en VV.A. C.O. waren genoodzaakt haar diensten te staken. Op tal van plaatsen zijn auto's van derr ncz gegleden. Amsterdammers aan 't glijen. De Amsterdammers kunnen ook meespre ken over de gladheid! Toen het gistermiddag opnieuw begon te regenen, was het alsof een ijsbaan uit de lucht op de stad neerviel. De vele verraste voetgangers liepen als op eie ren, glibberden in de zonderlingste houdin gen de brughoogten af en hadden het allen met hun evenwicht te kwaad, 's Menschen waardigheid leed onder deze gladheid en daarbij ook 's menschen zekerheid. Want al waren er velen, die zich staande wisten te houden, velen ook maakten onschuldige buitelingen en een aantal kwam zoo onzacht tegen den grond terecht, dat de gemeentelijke geneeskundige -en gezondheidsdienst assis tentie moest verleenen! Het rijdend verkeer had met groote moei lijkheden te kampen. Niet alleen moesten de fietsers afstappen, daar rijden onmogelijk werd, de bestuurders van auto's dienden uiterst voorzichtig te zijn, om geen ongeluk ken te maken. De wagens werden op som mige punten van de stad vrijwel onbestuur baar en daarbij kwam nog, dat een ijslaag zich op de voorruiten vastzette en wel der mate hardnekkig, dat zelfs ruitverwarmers geen of weinig succes hadden. Geen won der dus, dat het verkeer tegen den avond to taal in den knoop geraakte. Pekelvvagens trokken uit om de tramrails ijsvrij te maken, doch vertraging kon niet worden voorkomen. De voetgangers hebben zich op den duur wel met oude sokken en wandelstokken te gen uitglijden gewapend, doch natuurlijk ble ven ernstige vallen niet uit Tusschen één en negen uur rukten de am bulanceauto's 46 maal uit voor ongevallen. De meeste ijspatiënten liepen bij valpar tijen hersenschuddingen of beenbreuken op. Verwachting: Meest matige, in 't Noorden wellicht krach tige Oostelijke tot Noord- Oostelijken wind, meest ne velig of betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw. In het Noorden en Oosten matige tot lichte, plaatselijk wellicht strenge vorst. In het Zuiden lich te tot matige vorst. Avonturen van Fransche piloten. Beide legerberichten van het Westelijk front zeggen: Niets belangrijks te melden. Zijn de officieele mededeelingen de laat ste weken soberder dan ooit, zoo af en toe komt er eens een bericht van andere zijde door, dat de gevaren van den modernen oorlog treffend schetst. Zoo heeft een ploeg van drie Franschen, belast met het nemen van foto's boven de Duitsche linies, ervaren, dat zulke missies volstrekt niet ongevaarlijk zijn. Toen ze de foto's genomen hadden en naar hun linies wilden terugkeeren werd hun vliegtuig door drie Messerschmitts aange vallen. Het Fransche front lag nog tamelijk ver en het was den Duitschers blijkbaar een lief ding waard, den tegenstanders te be letten den buit in veiligheid te brengen. Hun projectiel treft den Franschen mitrailleur doodelijk. Van den grond af volgen de Fransche voorposten den ongelijken strijd. De beide over levenden hebben maar één gedach te: binnen de eigen linies landen en de foto's te redden. Dan geraakt door het vuur van de tegenstanders de stuurleiding in het ongereede. Het volgende oogenblik vliegt het rech- terreservoir in brand. Maar nu is het Fransche front gepasseerd, waar om de piloot den waarnemer vraagt met het valscherm omlaag te sprin gen. Kort daarna weet hij zelf het brandende toestel na eenige versperringen ontweken te hebben op een open plek van het bosch neer te zetten. Met geschroeide kleeren uit het toestel geworpen, beproeft hij twee maal het lijk van den kameraad te redden, even als het fototoestel. De tweede maal lukt het, zegt de N.R.Ct. Dan valt hij met ernstige brandwonden aan gezicht en handen in de armen van toegeijlde soldaten. Nu komt de reactie, de jonkman van 24 jaar schreit als een kind. Tenzij onverwachte omstandig heden dit noodig zouden maken De laatste dagen hebben in het buiten land geruchten de ronde gedaan, dat bin nenkort weer een zitting van den Duit- schen Rijksdag verwacht kon worden en dus als gebruikelijk ook een rede van Hit- Ier. Ofschoon men zich er van bevoegde Duit sche zijde niet over wil uitlaten, of ook ditmaal op 30 Januari een zitting van den Rijksdag zal worden gehouden gelooft het Hsb., toch te kunnen verzekeren, dat op 30 Januari geen zitting van den Duitschen Rijksdag zal worden gehouden en wel om dezelfde redenen waarom in 1939 de partij dag in Neurenberg en in de eerste helft van Januari 1940 de nieuwjaarsreceptie zijn afgelast. In oorlogstijd stelt de Duitsche re geering er geen prijs op. traditioneele fees ten te vieren en zoo zal ook ditmaal op 30 Januari niet alleen de zit ting van den Duitschen Rijksdag, maar ook de fakkeloptocht naar de Wilhelm- strasse vervallen. Mogelijk is. dat Hitier den dag zal herdenken door een oproep tot de partij. Vaders van groote gezinnen naar B huis terug? De Belgische regeering heeft beslo ten 8000 werkloozen onder de wapens te roepen. Verder overweegt men de mogelijkheid van demobilisatie van hoofden van gezinnen met drie «of meer kinderen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1