COCKTAIL Geheele middenstand op de bres voor de werkloozen PE KENNER, 10 graden onder 0 &addnLeuw-ó De Gemeenteraad verleent N»V«. Zeebad Huisduinen een renteloos voorschot van f 7000 Het rijk is aansprakelijk voor de schade \raaq Y en vooVy Van haring tot levertraan SLAAP UW UtaaA yacui u*e Heen? Aan ontc a Tweede Blad Bewoners, die niet kunnen betalen, ondersteuning uit het fonds voor bizondere nooden Stookt bij FELLE KOUDE Cokes en ham, warme mantels en wollen dekens Temperatuur en Barometerstand i Gisterenavond is de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Hifmeester. in voltallige zitting bijeengekomen. Deze zitting was hoofdzakelijk belegd voor de toekenning van een renteloos voorschot aan de N.V. Zeebad Huisduinen, voor het herstellen van de schade veroor zaakt door de Siijnexplosie op 30 Decem ber j.1. De heer Schoeffelenberger (econ. igr.) wijst op het bizondere van deze bijlage. Geeft men het Voorschot niet, zoo zegt hij, dan treft het gemeentebestuur later Het ver wijt, dat het Zeebad niet voldoen kan aan zijn verplichting tot rente en aflossing. Spr. 'zou ihet voorstel echter urgent vinden, als de* vrede dn zicht was, nu kan eenzelfde ramp de N.V. weer ieder oogenblik treffen. Spr. is geen voorstander van een renteloos voorschot, terwijl de gemeente zelf 4 a 5 procent voor zijn geleende gelden moet betalen. Door het lokaas aan het einde van de bij lage, dat het rijk de schade naar alle waar schijnlijkheid zal betalen, laat spreker zich niet verleiden. Dit lijkt hem zeer dubieus. Het aannemen van het voorstel vindt spr. een onbillijkheid tegenover andere bewêners, die door de ramp zijn getroffen en die alles zelf moeten betalen. Het verleenen van het rente loos voorschot vindt spr. niet verantwoord tegenover de gemeenschap. De heer Kreuger (v.d.) zegt: We weten Ihoe het met het Zeebad gesteld is. Er is geen andere oplossing, dan het aannemen van het voorstel. Als we de gebouwen zoo laten staan is het over een half jaar een ruïne en dan is de strop voor de gemeente nog grooter. Het bevreemdt spr., dat de N.V. geen molestver- Zekering gesloten heeft. Hij zou ook gaarne zien, dat de aandeelhouders hun goeden wil toonden om iets van de schade te dragen en jniet uitsluitend op den zak van de gemeen schap teren. Spr. brengt gaarne dank aan den voor zitter voor hetgeen hij na de ramp voor Huisduinen gedaan heeft. Direct heeft de burgemeester de zaak in oogenschouw genomen en besprekingen met Huisduiners gevoerd, terwijl de belofte gedaan werd, voor de menschen die het zwaarst ge troffen waren, te probeeren uit het Fonds voor bizondere nooden, een bijdrage te ontvangen. Spr. hoopt, dat de voorzitter ook bemiddelend kEftï optreden in de ge vallen waarin de huiseigenaars de schade op de bewoners willen verhalen. Groote gevaren voor heel de kust. De heer Bot (c.d.) vindt dit heele geval Zeer dubieus. We mogen van geluk spreken, zoo zegt spr., dat we het afgeloopen najaar en dezen winter zoo weinig N.W. wind hebben gehad, anders hadden we voor veel meer moei lijkheden gestaan. Spr. voelt, dat op het oogenblik niet anders gedaan kan worden dan de zaak in orde te maken, maa^ hij vreest, dat wan neer de N.W.-stormen zullen komen, de ellende voor Huisduinen en voor Den Helder niet te overzien zal zijn, omdat de mijnenvelden veel uitgestrekter zijn dan in den oorlog van 19141918 en de geheele kust bedreigd wordt door de mijnen. Zijn er geen maatregelen te nemen om de mijnen te weren, zoo vraagt spr. Het is niet zoo gemakkelijk, omdat het water langs onze kust diep is en de stroomen sterk, maar men moet trachten een oplossing te vinden. Ook Bpr. meent, dat de schade door den Neder- landschen staat zal moeten worden gedragen. Ook als de oorlog voorbij is, zoo zegt spr., zullen we nog jarenlang last hebben van de mijnen. De heer Ran (r.k). wijst er eveneens op, üat het Zeebad z.i. bevoordeeld is tegenover de kleine burgers, die niet bij machte zijn hun schade zelf te betalen. Ook hij wil den Ned. Staat aansprakelijk stellen. Spr. had gaarne gezien, dat het particulier initiatief, net als op Texel, direct was ingeschakeld. Het feit, dat men hoopt de gelden van Defensie terug te krijgen, had dit niet mogen verhinderen. Als men straks, over eenige weken, nog een beroep zal doen op de gemeenschap, meent spr., dan zal de animo tot geven vrijwel tot het nulpunt gedaald zijn. Ook spr. zag gaarne, dat het voorschot niet renteloos verleend werd, terwijl hij zich aansluit bij den heer Kreuger, dat de aandeelhouders ook wel een offer kun nen brengen, al mogen we niet vergeten, dat 'het nemen van aandeelen aanvankelijk uit ideëele overwegingen geschiedde. DONGTRIEU ANTHRACIET a f 2.95 per H L. franco thuis Hard als glas GEEN steenen GEEN slakken GEWELDIG HITTEVERMOGEN ZEER LANGE BRANDDUUR WEINIG ASCH DUS ZEER VOORDEEL1G Fa. H. BOOY ZOON Kolengroothandel. Molenstraat Telefoonnummers. 235 - 379 - 479 De heer v. Zwijndrecht (c.h.) meent, dat men den verkeerden kant uitgaat met de discussies. We zitten met het geval en moe ten helpen om de eenvoudige reden, dat we aan het Zeebad Huisduinen vast zitten. We moeten niet spreken over particuliere liefda digheid en geen collecte houden voor de men schen. Spr. is er voor de bijlage aan te nemen, zooals zij door B. en W. is neergelegd. De zorgelijke toestand van het Zeebad. De Voorzitter zegt, dat, wanneer het college van B. en W. ooit met weinig enthousiasme met een voorstel gekomen is, het dit is. De N.V. is reeds eenige jaren het zorgenkind van de gemeente. Het kapitaal van de N.V. is vrijwel geheel op. Er zijn in de laatste jaren bedragen tot ruim 70.000 gulden aan verliezen geleden en elk jaar derft de gemeente rente en aflossing van het kapitaal, dat zij vtr- strekt heeft. De aandeelhouders ontvan gen echter trouw hun 3 procent rente tot 1973. Zij kunnen er echter zeker van zjjn, dat hun kapitaal dan verdwenen is. Al is het waar, dat zeer velen aanvan kelijk op ideëéle gronden aandeelen genomen hebben, in de laatste jaren zijn verscheidene aandeelen verkocht tegen 50 a 60 procent van de waarde en spr. is er van overtuigd, dat die aandeelhouders niet één .procent willen afstaan. Deze problemen zijn verschillende malen door het college besproken en zelfs heeft men overwogen of er juridisch niets aan te doen is, maar men moet zich daarvan niets voorstellen .en verscheidene aandeelhouders hebben als eenige zorg, dat zij op tijd hun rente krijgen. Spr. schetst dan nog hoe de vennqotschap jarenlang een uiterst moeilijk bestaan heeft geleden en dat sinds de mobilisatie de zaak egn keer heetf genomen, zoocat een kleine 4000 gulden was ingeloopen en bij denzelfdeq gang van zaken de gemeente voor het eerst weer rente en aflossing in kas had kunnen krijgen. Toen kwam de mijnexplosie, waardoor alle verwachtingen in duigen vielen. Bij de geraamde schade van 7.000 gulden is een be drag van 1150 gulden aan glas, dat ook bij een molestverzekering niet was gedekt. De molestverzekering was door het bestuur wel overwogen, doch daar dit een verzekering van gezamenlijk risico is, heeft men het niet aangedurfd, omdat bij schade elders, men zijn verplichtingen wellicht niet had kunnen nakomen. Na de explosie waren er slechts twee moge lijkheden. Men houdt de zaak gaande of laat haar verloopen. Als men de zaak opknapt, dan blijven de gasten. En inderdaad zijn ze ge bleven, met het risico van nieuwe explosies, die niet lang op zich lieten wachten, want nog denzelfden avond ging de tweede mijn. Men moet niet vergeten, dat niet alleen het hotel, maar practisch heel het dorp staat of valt met het instandhouden van het Zeebad. En de gemeente is haar geld kwijt. Het voor stel moet dus aangenomen worden. Het gemeentebestuur is alleen met de zaken van het Zeebad bezig, omdat het daarbij be trokken is. Het kan zich niet rechtstreeks met de bewoners bemoeien. De voorzitter zegt erkentelijk te zijn voor het werk van „Huisduiner Belang", van een totale schade van 1300.er 700 gulden door de bewoners kan betaald worden, zoodat er een bedrag van 600. nog gedekt moet worden. Getracht zal worden, dit laatste bedrag van het Fonds van bizondere nooden te krijgen. Het Fonds vergadert morgen (heden) in Den Haag. Eenige afgevaardigden zullen daarvoor naar Den Haag gaan, zoodat morgen (van daag) de tbeslissing voor de bewoners valt. De anderen zullen zelf voor herstel moeten zorgen. Vader Staat wordt aangesproken. De Voorzitter zegt er van overtuigd te zijn, dat de Nederlandsche staat deze schade zal moeten vergoeden, omdat het een Neder landsche mijn is geweest. Deze opvatting wordt ook in andere landen gedeeld. Van de vernielingen in den oorlog 19141918, heeft de Fransche staat alle vernielingen uitbetaald. De schade in Goes, Zierikzee en Middelburg, veroorzaakt door Engelsche bommen, is ver goed geworden. Van Duitsche zijde wordt op het oogenblik nog de schade betaald, die 25 jaar geleden veroorzaakt is. Spr. vindt niets onsympathieker dan een collecte voor dit doel. Met den heer Bot is spr. ervan overtuigd, dat de rampen te voorkomen zijn en hij zal zich tot de re geering wenden ten eerste met het ver zoek, om te trachten de rampen te voor komen en ten tweede, als er schade ver oorzaakt wordt, deze schade te vergoeden. COCKTAIL UNITED CJGARETTE FACTORIES INC. Mocht er later weer groote schade te Huis duinen of in de gemeente aangericht worden, dan zal het College zich misschien nog wel eens tot den Raad om hulp moeten wenden en als het noodig is, zal de betaling op het be lastingbiljet verhaald worden. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Hamerstukken. Aan de behandeling van dit punt ging voorat een ingekomen stuk, dat voor kennis geving* werd aangenomen, het voorstel tot vaststelling van de eerste wijzigingsbegroo- ting voor 1940, waartoe z.h.s. besloten werd en het voorstel tot voortzetting van het ge bruik van een gedeelte zeestrand, waartoe eveneens z.h.s. besloten werd. Tot leeraar in tijdelijken dienst aan de Zee vaartschool en aan den Machinistenavond cursus werd met algemeene stemmen benoemd de heer C. Kramer. Herbenoemd werden, met alg. stemmen, tot leden van de commissie tot voorlichting bij de beroepskeuze de heeren Ir. S. Visman, Buiten haven 3 en Mevr. B. A. Ketnerde Jongh. Dijkstraat 32. Aan Mej. C. Duinker werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school no. 14. Aan de heeren F. T. A. Cedee. G. Verschuur en Dr. F. D. Wierstra wordt alsnog een aan stelling uitgereikt als leeraar aan de Machi nistenavondschool. Rondvraag. De heer Boogaard (s.d.) vraagt in het vervolg bij gladheid ook de binnenstad te ..besproeien". Eén patiënt in het hospitaal kost meer dan een paar uur den zandwagen te laten rijden, meent spr. De burgemeester wijst er op, dat de voetgangers thuis behooren op het trottoir en dat de bewoners, volgens politiever ordening verplicht zijn, het trottoir voor hun woning, over de heele breedte, met met zand of asch te bestrooien. Tegen onwilligen of onverschilligen zal krach tiger worden opgetreden. Proces-verbaal zal volgen. Voor den rijweg hoopt de ge meente te zorgen. De heer Terra zag graag, dat nu de vuur toren niet brandt, er nog een lantaarn ge plaatst zou worden op den Zeeweg, die leidt naar de lichtwaclTterswoningen. De heer Van der Vaart, zegt toe, deze zaak te zullen bezien. De heer Makelaar komt nog terug op het bestrooien van de rijwegen met zand. Dat is volgens spr. lang niet voldoende geschied. De menschen langs den weg hebben er zeer veel last van de gladheid gehad. De Voorzitter zegt, dat men niet overal tegelijk kan zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. j.4. 'ly, .-•.-TT* '—7 Als we schrijven, dat onze verwachtingen ver overtroffen zijn, dan is dat meer een zwakke uitdrukking nan de verrassing, die ons gisteren is bezorgd, na het verschijnen van onze krant met het bericht over den schaatsenwedstrijd voor de vrouwen van de werkloozen. Practisch heel de Heldersche Middenstand is op de telefoon afgevlogen en heeft nr. 50, het kantoor van de Heldersche Courant, aangevraagd. Het regende hammen en worsten, flesschen levertraan en warme mantels, kazen en zakken cokes op ons kan toor. Telefonisch dan en het aantal deel nemers aan den wedstrijd, die vanmiddag van 2 tot 4.30 u. op het Heldersche Kanaal aan de Loodsgracht gehouden Vordt, moet wel erg groot zijn, wil niet ieder met een prijs naar huis gaan. Er zijn meer dan 80 prijzen en ieder rijder, snel of minder snel, zal toch met een "trofee naar huis tijgen en zal bij „moeder de vrouw" zijn lauweren in den vorm van practische cadeaux op tafel kunnen leggen. Het zal zelfs de vraag zijn of we vanmiddag wel alle prijzen kunnen toekennen en of we aan den wedstrijd van vandaag nog niet een tweeden wedstrijd moeten verbinden. In ieder geval hebben we aan den wed strijd voor de vrouwen nog een voor de mannen vastgekoppeld. Het verloop van Zaterdag was zoo aardig en spannend, dat we in het hartje van de stad dit schouwspel wel eens willen laten zien. Er waren kranige rijders. Ze zijn vanmid dag weer welkom. De prijzen komen daardoor op hun bestemming, n.1. in de huizen van hen, die in dezen barren tijd wel een extra-tje kunnen gebruiken. Tot 12 uur vanmiddag konden de vrou wen van de werkloozen en de werkloozen zelf zich opgeven op ons kantoor. Van 1 tot 2 uur vanmiddag kan dat nog ge beuren op de baan. Het wordt een spannende wedstrijd van middag op de Loodsgracht en er is plaats voor toeschouwers. Hieronder laten we de lange lijst van mid denstanders volgen, die voor den wedstrijd van vanmiddag spontaan een cadeau geven. De prijzen zijn achter iederen naam vermeld: Heldersche Courant: 4 zak cokes en 1 ham. Kapé, Koningstraat: 1 waardebon van 5. Hotel Woud, Spoorstraat: 1 groote ham ter waarde van 10.—, 5 groote blikken boter hamworst, 5 blikken knakworsten. Jan Govers, Koningstraat: Waardebon van 2.50. Fii-ma Beemsterboer, Keizerstraat: heeren polshorloge met schriftelijke garantie. Heldersche Sperwerwinkel: 5 troostprijzen, elk ter waarde van 1. Van Wolveren, Basstraat: 50 haringen (Holl. Nieuwe). Dansinstituut Mouton: Waardebon van 2.50. fa. Uipkes, Breewaterstraat: 1 taart van 2.50, bestellen wanneer ze willen. Taxiebedrijf Sanderse: waardebon van 2. Rijwielbedriif Sanderse: 1 binnen- en 1 bui tenband (goede kwal.). De Haan, Kanaalwêg 167: 2 maal 2 pak bri ketten. Carel Coltof, „De Bijenkorf": Flanellen on derdeken van 2.55. fa. Buytendijk, Spoorstraat: waardebon van 5.—. Wasscherij Peters, Molenstr. en Westgracht: Gratis reinigen van een colbert-costuum of damesmantel. F. Ybes, Hartesteeg 2: 1 Ed. kaas, 1 Geld. worst, 1 pond koffie, 1 ons thee. W. Buter, Koningstraat 20: 1 Ed. kaas, 1 pond koffie en 1 ons thee; 1 Ed. kaas en 1 pond koffie-; 1 Geld. worst en 1 kg split- erwten; 1 blik kippensoep, 1 bl. leverpastei en 1 pot Betuwe jam. Okke Visser: 2 zak eierenkolen. Tuindorps Levensmidd.bedrijf, Brakkeveldweg: 1 pullover. G. Wit, Koningstraat, 1 pond vleesch, 1 pond worst en 1 pond vet. fa. H. Spruit, Spoorstraat en Keizerstraat: mantel met bont. Mag. De Ster, Spoorstraat, 2 damespanta lons. Sigarenmagazijn v. Dijk, Koningstr.: 1 levens middelenbon van 1.50. Hr. Brink, café „De Grot": 1 zak aardappe len, 3 pond vleesch en 1 pond vet. Klercq, Spoorstraat, 1 wollen deken. F. Makelaar, Molenstraat 44: 50 kg aard appelen. Reinderman, v. Speijkstraat 29, 5 Ed. kazen. Noordermeer, Kanaalwêg 47: 1.bood schappen. fa. Schagen, 2e Vroonstraat: 3 maal 1 zak eierkolen. K. Dol, Kapper, Vlamingstraat 80: een zak beste aardappelen en 2 zak cokes. Witkop's Lunchroom, Koningstraat, 1 ham. fa. Agaart, Sluisdijkstraat: 4 zak eierkolen. Biljarttaria ,,'t Centrum", Hoogstraat 65: 1 doos boodschappen. A. C. Meubelmagazijn, Keizerstraat: 1 witte molton deken. Kannewasser: 1 wollen deken. Corrie Kossen: 5 knot wol. H. D. Bakker, Koningstraat: 6 porceleinen koppeji. Bandt, Koningstraat: 5 pond spek, 5 met worsten. Duinkers Groentenhandel, Krugerstraat: 1 mand groenten. N. N., levensmiddelen. Albert Heyn, Spoorstraat: 1 mand boodschap pen, 5. Graauw, Spoorstraat 107: 1 doos bonbons ter waarde van 1. v. d. Windt, rashofiden. de Sportkennel, Dia coniestraat 37: 2.50. fa. Harjer, Spoorstraat: 1 ruige mat of 1 plaid, ter waarde van 3. Piet Snel: 2 maal 1 bus koffie v. Rossum, 2 maal een pakje Schiltens thee. Vleeschhouwerij Leibrand, Keizerstraat: 2 maal 234 pond vet spek, 1 metworst en 1 leverworst. Bloemenmag. v. Amesfoort, Koningstraat: voor 2.boodschappen. Rookende Amerikaan: 5 waardebonnen 1. voor goederen. Sigarenmagazijn Bok: waardebon ad 2.50. fa. Makelaar. Vlamenstraat 61: 1 fruitschaal. P. Bakker, Emmastraat 15: 2 zak aardap pelen Garage Moorman: waardebon voor 1. levensmiddelen, fa. v. Grunningen: emaille pan. Gebr. Kraan, Spoorstraat: waardebon 5. fa. Steinberg, Keizerstraat: 6 flesschen lever traan. fa. J. Bakker: Gasstraat 8: 2 wollen slipovers. Slagerij v. Twisk, Goverstraat: 5 pond spek. fS. Blom, Koningstraat: 1 zak aardappelen, fa. Moree, Sluisdijkstraat: 2 buitenbanden. Casino: 3 bussen Knax. Geheelonthoudershotel, Spcorgracht: 3 pond Runderlappen. 134 pond vet (kan bij Bandt, Breewaterstraat. gehaald worden). Vroom en Dreesmann. 2 waardebonnen ad 5. fa. Bandt, Breewaterstraat1 met-, 1 lever en 1 bloedworst. Hedenmorgen 8 uur t Barometer staat abnormaal hoog. Welnu, de liefhebbers van ijs kunnen gerust zijn. Het wintert „ouderwets" en als de voorteekenen niet bedriegen, zal dit winteren nog wel eenigen tijd door gaan. Om 8 uur gistermorgen wees het kwik een stand aan van 5.7 graden on der het vriespunt, om 2 uur 's middags van 4.1 daaronder (tevens de laagst ge registreerde stand), om 7 uur 's avonds 5 graden en na 7 uur duurde het niet lang of het was reeds 7 graden. Deze stand werd behouden tot onge veer 5 uur vannacht; daarna daalde de temperatuur snel en wel met niet min der dan ongeveer 1 graad per uur. Zoo dat de stand om 8 uur hedenmorgen bleek te zjjn: 10 graden onder 0! (de grondtemperatuur wees zelfs bijna 11 graden vorst aan). Waar ook in alle andere plaatsen des lands zeer lage tem peraturen genoteerd worden kan men aannemen, dat deze vorstperiode min stens nog wel een of twee dagen zal aanhouden. Daarbjj stond de barometer vanmorgen op 781, terwijl hij nog stij gende was. Een abnormaal hooge stand, die er eveneens op wijst, dat we nog wel iets te goed zullen hebben. Het is winter het vriest dat het kraakt en schaatsenrijdend Nieuwediep kan z'n hart ophalen! fa. Leegwater, Spoorstraat: 1 rollade van drie pond, 1 metworst, 1 leverworst en een pond vet. fa. Claessen, Sluisdijkstraat: 6 baddoeken. Voorts zal de Heldersche Melkcentrale de deelnemers op gratis chocolademelk ont halen. Dijkshoorn, Kanaalwêg: 2.50 aan levens middelen. Hoogendijk, Keizerstraat 110, een strijktafel. G. Wieren, bakker, Wagenstraat, een tulband. H. de Vries, Vischstraat 59, een pak zure worst, een pot zure haring. Fa. G. A. v. d. Blom en Zoon, een wollen deken. Fa. Booy, Molenstraat, 2 x 10 zak eierkolen, 1x5 zak eierkolen. Personeelsvereeniging Drukkerij De Boer, een waardebon van 5. Fa. Gunthert, Koningstraat, een stel handwarmers. Fa. A. C. Vries, Van Galenstraat, 10 pond Javarijst. Fa. Kwast, een doos sigaren. Fa. Van Heeteren, Kanaalwêg, een onderjurk. Fa. L. Buter, Breewaterstraat, 3.50 aan levensmiddelen. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Algiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De strijd om de rauch" en „Het gevecht in de vallei". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Reddende Engel". Heden t/m Zaterdag 13 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 815. uur: Wereldgebedsweek. Donderdag 11 Januari. Rialto-theater, 8.00 uur: Beatrix-voorstelling met „Donkere Oogen". Vrijdag 12 Januari. Casino, 8.30 uur: N.H.V. en Ned. Ver. v. Huisvr. Bonte Amsterdamsche avond. Barometerstand Den Helder: 781.5 Meximum temp. lucht; g.g Laagste temp.: 9.8 Wind: richting O.Z.O., kracht; I Licht op; 4.37 Wij vestigen de aandacht van H.H. adverteerders op de aankondiging van hun „Opruiming". Toegestaan zijn de volgende aanduidingen: Jaarljjksche Opruiming Halfjaarljjksche Opruiming. Seizoen-Opruiming. Balans-Opruiming. Inventaris-Opruiming.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5