Bravo middenstanders Aspirin Finland bijt de spits af Kantongerecht Xe<?ce(UcA tiieuujLó KeAl en Zending, Boekbespreking «Donkere Oogen" «De firma Monestier" Deo Helder Water in de la Reystraat Jongetje in bijt gegleden Het ijs hard als diamant Ingekomen personen Ijsfeest Morgenavond de stelling. ,,Beatrtx"-voor- Nog eens vestigen wij' de aandacht op de morgenavond te geven voorstelling in het Rialto-theater ten bate van ..Beatrix". Ge draaid wordt de bijzonder mooie film „Don kere oogen", waarin Harry Baur en Simone Simon de eerste rollen vertolken. Hedenavond kan men aan het Rialto-loket de plaatsen nog verkrijgen tegen de bekende zeer lage prijzen. Het is te verwachten, dat men morgen wel geen entreebewijzen meer zal kunnen verkrijgen, in verband met den groo- ten toeloop. ..Donkere Oogen" Is een film, die wjj niet behoeven aan te bevelen: het Is een der mooiste dramatische films der laatste jaren, en ook al zag men reeds eerder deze belangrijke rolprent, velen zullen haar ongetwijfeld nog een tweede maal willen aanschouwen. Morgenavond „Donkere Oogen"... Ge niet van dezen specialen filmavond en... steunt het zeer sympathieke doel van de Heldersche baby- en moederzorgvereenl- ging „Beatrix". Derde tooneelabonnementsvoorstel- ling op Dinsdag 16 Januari verzorgd door de N.V. „Het Residentic- tooneel". Op Dinsdag 16 Januari a s. vindt de derde tooneel-abonnementsvoorstelling in het Casino plaats. Opgevoerd zal worden het tooneelspel in 3 bedreven en een epiloog van Denys Amiel „De Firma Monestier", te verzorgen door de N.V. „Het Residentietooneel. In dit Fransche stuk, dat zeer bijzondere kwaliteiten schijnt te bezitten, worden de rol len vertolkt door Phillppe la Chapelle, Coba Kelling, Vera Bondam, Jacques de Haas, Adrienne Canivez, Max Croiset en Jeanne Ver- straete. De regie heeft Bets Ranucci-Beckman, de decors zijn van Willem Deering. Er zij de aandacht op gevestigd, dat dit stuk zich niet leent voor bezoek van jeugdige per sonen. Wij laten hieronder enkele persstemmen vol gen; zoo schrijft o.m. De N'we. Rotterd. Crt.: Vooral het spel van Vera Bondam hebben wij de grootste bewon dering. Het is zuiver, het is zonder eenig valsch accent, het is beurtelings geladen met innigheid en hartstocht, zonder ook maar een oogenblik melodramatisch te worden, gevaar, waaraan een minder begaafde actrice niet ont komen zou zijn. Deze liefdesbiecht werd op ontroerende wijze vertolkt. In mimisch en vo caal opzicht uitnemend. De stem kan lokkend en streelend maar ook straffend en striemend klinken, de oogen kunnen de zoetste beloften vertolken, maar ook branden met krankzin nigen gloed. Zitting van 1 kwartier. De zitting van het Heldersche Kantonge recht kenmerkte zich gisteren door een op merkelijke kortheid. Het geheele rechterlijke college bleek, wat de openbare zaken betreft, bijeen te zijn gekomen ter afhandeling van... twee zaken. Beter gezegd: „zaakjes", want veel hadden ze niet om 't lijf. Een verzetzaak. De eerste zaak betrof een Enkhuizer reizi ger C. B., die op 12 September op den Oude- landerweg in den Wieringermeer met zijn fiets gereden had en wegens zijn naar links uit wijken door een passeerende motorrijder was aangereden. Tengevolge hiervan had de mo torrijder, P. J. Koopman uit Middenmeer, een leeljjke val gemaakt en was verd. veroordeeld tot 15.boete of 1 week, benevens het be talen van de civiele vordering ten bedrage van i 20.80. Verd. was thans in verzet gekomen wegens de z.i. te hooge boete. Nog eens wer den gistermiddag de gedragingen van den fietser nagegaan, maar welke verontschuldi gingen verd. ook aanvoerdde, het feit dat hij bij nadering van den motorrijder naar links was uitgeweken bleef bestaan. Daarbij schijnen de heeren met z'n drieën naast elkaar gereden te hebben. Verd. zegt nog dat hij naar links uitweek omdat hij zoo van de nadering van de motor geschrokken was. De waarnemend Ambtenaar, Mr. D. B. A. Franken, persiteert bij het vorige vonnis, doch de Kantonrechter, Mr. Arn. Veldman denkt er iets milder over en vordert thans, als hij ge hoord heeft dat verd. het niet bijster breed heeft, een boete van 10.of 1 week, met toewijzing van de civiele vordering. Zoodat verd. 5 pop verdiend had met zijn verzet. Het „kurkie" en deszelfs gevolgen. C. K. staat terecht omreden dat luj op 14 December te kwart over 12 's middags in „laveloozen" toestand door de politie in de Spoorstraat was aangetroffen. Verd. geeft als verzachtende omstandigheid aan dat het de eerste maal was dat hij in een dergeltjken toestand verkeerde en dat het eigenlijk geko men was. doordat hij met „kurken" alles ge wonnen had. Het blijkt een duur „kurkie" geweest te zijn, want toen 's jonkmans's baas vernam wat z'n knecht had uitgespookt draal de deze niet deze op staande voet z'n congé te geven. Doch ook Justitia eischte haar deel. De Ambtenaar vroeg 6.of 3 dagen, en de Kantonrechter bepaalde de straf op 3. of 3 dagen. Waaruit men de gevolgtrekking kan maken hoe onvoordeelig sommige „kurkies", die voor; deelig begonnen zijn, kunnen eindigen. U jaagt de felste koude zelfs uit het grootste huis Met OKKE VISSER's brandstof in haard, kachel of fornuis. Adres: Polderweg 34. - Tel. 228. We wisten wel zoo langzamerhand, dat de middenstand van Nieuwediep niet aan het euvel „karigheid" leed; we wisten wel, dat indien men een beroep op hen doet, dit beroep niet voor doove- mans ooren ls, en dat men op ben mag rekenen. Dat alles wisten wjj Maar wij wisten niet, dat die zelfde middenstanders zoo vrijgevig zouden zjjn dat, toen w\j gisteren een hard rijderij voor de financieel slechtst be deelde stadgenooten op touw zetten, de prijzen In de letterlijke beteekenis van het woord zouden toestroomen! De telefoon stond niet stil en ieder telefoontje bracht een winkelier „die iets wilde doen". En wat zjj wilden doen was werkelijk 'zoo verrassend, dat de wedstrijd reeds nu als tenvolle ge slaagd te beschouwen is. Brandstoffen, voedingsmiddelen, kleeding, geldprijzen, waardebonnen het hield niet op. De 'administratie, die de ingekomen prijzen opteekende, - werd er van de agitatie rood en wit van, en kon soms haar ooren niet gelooven. De middenstanders op de bres voor de werkloozen Wel een goed voorbeeld van goede burgerzin, welk een prachtige daad van gemeen scha i>k besef. De beste werklooze schaatser of schaatster gaat vanmid dag met een magnifieken prys naar huis, maar de slechtste rijder en rijd ster idem. idem En d a t is het mooiste wellicht van dezen kamp: dat er geen „nieten" kunnen vallen. Dank zij de Heldersche winkeliers, die zooveel ga ven, dat er in een zeer groot deel van werkloos Nieuwediep, vandaag vreugde zal zjjn. En daarom: bravo Middenstanders! Hoofdleiding gesprongen van wa terleiding. Hedenmorgen in de vroegte werd den be woners van de De la Reystraat een onaange name sensatie berokkend: vlak tegenover de school bij de Van Galenstraat brak een hoofd- leiding van het waterleidingnet, tengevolge waarvan het water al spoedig over de straat stroomde. Daar men aanvankelijk geen kans had dezen waternood te beteugelen, zag men al spoedig verscheidene de la Reystraters hoo- zen. Later werd het lek door gemeenteperso- neel gestopt en keerde de veiligheid terug. Gisterenmiddag is een jongetje, dat zich ongeveer voor de garage van den heer Nelis op het ijs wilde laten glijden, juist in een bijt terecht gekomen, die daar gehakt was. Het kind ging practisch geheel onder water. De juist passeerende heer J. J. S'choeffelenberger heeft het kind uit het ijskoude water gehaald en met spoed naar huis getransporteerd. Scheuren dichtgevroren. Scherpe schaatsen noodig. Gisteren zijn de schaatsenrijders (sters) opnieuw ter ijsbaan getogen. Het was een verrassing, die vernieuwde baan na dooi en vorst. Alle scheuren waren dichtgetrokken, vele oneffen heden verdwenen en het ijs was hard als dia mant en practisch overal berijdbaar. Alleen op het Singel had het gemeentebestuur een bord als waarschuwing neergezet, maar overigens was alle ijs „betrouwbaar" en. er waren er vooral honderden, die op het Hel dersche Kanaal genoten. Het was daar over druk. Op het gedeelte tusschen Postbrug en Raadhuis kon men over de hoofden loopen. Of het hier voor de rijders nog een genot ge weest is betwijfelen we. Dah was er op de Fortgrachten meer ruimte. De breede gracht, met hier en daar nog een breedere vertak king, gaf volop gelegenheid om van de schaatsensport te genieten. Het was de moeite waard om de even langeren tocht naar de Fortgracht te ondernemen, voor het veel grootere genot van een tochtje daar. Op het Singel was het eerste gedeelte .gereserveerd voor de jeugd. Een goed idee. 9e krabbelaar- tjes hadden hier vrij baan en konden tuimelen en opstaan, zonder anderen te hinderen. Tot laat gisteravond is er gereden, overal op de donkere grachten hoorde men het kras sen van de üzers op het harde ijs en zwierden de donkere schimmen voorbij. We hebben een winter waar we mee tevre den kunnen zijn. J. A. Kersten, mam. 2e kL, Buitenhaven 12. J. van Lieshout, marinier, Buitenhaven 12. M. J. van der Meer, korpl. pol. troepen, Erf prins. R. C. van der Sluis, dienstbode, J. in 't Veltstr. 62. P. Sarneel, Hms. Van Speijk. W. Wolferink, schoenmaker, Zuidstr. 73-74. L. G. Temme, bedrjjfsorganisator, Molenstraat 17. N. Krjjnen, dienstbode, 2e Vroonstr. ,38. D. Njjpels, Spoorstr. 911. J. Ooijkaas, 1.1. vliegt, mkr., Rijksweg 20. J. T. Schumacher en echtg., P. Quantstraat 8. J. de Beurs en echtg., kapt. t. Koopv., Weststraat 87. H. M. van der Knaap, machinist, en gezin, Fazantenstr. 46. W. van der Meulen, matroos 2e kL, J. van Brakel. M. Verhoog, matroos le kl„ Middenstraat 78. A. van der Riet, matroos K.M., Wachtschip. P. van der Horst, matr. 2e kL, Hms. Van Speijk. T. van Munsteren, matr. K.M., Wachtschip. J. E. Groot, dienstbode, Kroonstraat 21. S. Sparrenberg en echtg., korpl. mont., Joubert- str. 61. J. J. Nassy, matr. K.M., en gezin, Hoogstr. 62. L. de Boer, Erasmusstra. 21. H. Ritsema en echtg., Kapt. gr. vaart, Koekoek straat 14. G. J. Schreuder, varensgezel, Boer- haavestr. 60. J. M. de Swart, 1.1. o.off. vlieger, vliegk. de Kooij. J. Basts, stoker 3e kl., Hms. Douwe Aukes. G. van Dorsten, dienstbode, Ba- listraat 48. J. Doorn, dienstbode, Brakkeveldw. 202, H. J. Mulder, horlogemaker, Krugerstr. 41. H. Albregts, matr. le kl., Bassingracht 106. A. M. van den BrinkLeusden, Kerkgracht 15. J. J. Hageman, Rijksweg 20. P. J. Bromlewe en echtg., sergt.-maj-, Violenstraat 99. M. J. van der Tas, sergt. macht., en gezin, Violen straat 99. R. van der Vaart, slagersknecht, Loopuytpark 27. M. A. Weber, keukenmeisje, Spoorstraat 1. C. van der Veer, 1. matroos. Van Speijk. J. G. Goos, Timorlaan 6. H. G. Hermans, marinier 2e kl., Buitenhaven 12. W. de Graaf, groentenboer, Brakkeveldweg 55. G. ZoonsMeijer, Florastraat 14. W. H. Eecen, banketbakker, Badhuislaan 130.' B. van der Ploeg, lult. t. zee 2e kl., en gezin, Javastr. 3. E. Janssen, kellner, Koningsweg 43. G. Nieu- wenburg, stoffeerder, en gezin, Schagenstraat 42. K. Dijkstra, 1.1. o.off. vlieger, Buitenhaven 12. T. van Waalwijk van Doomde Haas, Ka- naalweg 128. R. Oudheusden, matr. 2e kl., Bassingracht 106. C. Zeegers, kok en gezin, Vischstraat 35E. R. L. Zagt, Nieuwstraat 151. H. P. van der MondeSiemons, Vjolenstr. 63. J. C. van Barneveld, st. olieman, en gezin, Janzenstr. 19. A. van Houten, dienstbode, Ka- naalweg 89. J. Vink, electr. mont., Begon;'astr. 10. T. J. Nieuwenhuizen, Hms. Van Speijk. J. eBaart, stoker olieman, Hms. Douwe Aukes. D. van der Monde, korpl. telegr. Vlolenstr. 63. J. Slootweg, landarbeider, Molenstr. 104. A. de Best en echtg., magazijnknecht, Nieuwstr. 10. F. P. KernSerier en kind, L. v. Berkstr. 14. G. Mark, electricien, Havenplein 25. C. Por tier—Hessink, Sternstraat 36. S. van 't Schip, broodbakker, Westgracht 39. NOG VRIJ GEREGELDEN DIENST TEXELDEN HELDER. Hoewel de winter (nfet kleine onderbrekin gen) nu al bijna 3 weken aanhoudt, is de ver binding van Texel naar Den Helder en om gekeerd, nog zoo goed als normaal. Alleen gistermiddag was de boot, die om half één uit Den Helder moest vertrekken, een uurtje te laat op Texel. OUDER-AVOND U.L.O.-SCHOOL. In de Landbouwschool te Den Burg zal a.s. Vrijdag, des avonds om 8.15 uur, een ouder avond worden gehouden van de Openbare School voor U.L.O. te Den Burg. O.a. zal een lezing worden gehouden over het onderwerp: Moeilijkheden bjj de opvoeding van onze groote kinderen, en zullen door den heer v. d. Ban eenige films worden vertoond. OECOSTUMEERD IJSFEEST OP DE ILLEMERT. Donderdagavond te 7 uur zal op de ijsbaan De Illemert nabij Den Burg een gecostumeerd ijsfeest worden gehouden, waarbij ook muziek op de ijsbaan zal aanwezig zijn. Vrijdagmiddag mag de jeugd van 2 tot 5 uur gratis op deze ijsbaan rijden. Wedstrijden zullen niet voor kinderen worden gehouden, zooals eerst het voornemen was. De Waal Onder zeer groote belangstelling zijn Dins dag op de ijsbaan van Den Burg en Waal in Waalenburg verschillende wedstrijden gehou den. Eerst was er schoonrijden voor paren. De jury bestond uit de dames LapDijt en Noor- dijkMuis en de heeren J. Keyser Augz., J..C. Kager en W. J. Jouwersma. Door 13 paren werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijzen bestonden uit waardebons van 10. 5.en 2.50. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs met 162 rj punt door mej. Welmoed Bruin en den heer Paul Kikkert, de 2e priis door den heer en mevrouw C. Keyser Lz. en G. KeyserKikkert, met 155t£ punt, de derde prijs door mej. Martha Dros en korporaal S. Kuiper met 149 punten. Vervolgens werd, uitgaande van O. en O., voor de militairen een wedstrijd gehouden in het hardrijden. De deelneming aan dezen wed strijd was zeer groot, terwijl korporaal Mantel en zijn mannen voor vroolijke muziek zorgden. Voor den wedstrijd waren verschillende zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Door de oudercommissie en het onderwijzend personeel te De Waal was intusschen voor de jeugd ook een ijsfeest georganiseerd. Het was een bijzonder feestelijke schouwspel, toen de kinderen met vlaggen getooid de ijsbaan kwamen oprijden. Ook hierbij werden verschil lende wedstrijden gehouden. Het was een in alle opzichten zeer geslaag den ijsmiddag, waarbij het weder zeer heeft medegewerkt. i Adverteer in een blad dat j huis-aan-huis je'ezen wordt. Dan weet ge* tenminste dat L'w geld niet weggesmeten is GEVANGENISPREDIKANT. Ds. C. van Dop te Voort huizen, die na zijn vertrek uif Alkmaar nog eenigen tijd zijn func tie van gevangenispredikant aldaar heeft waar genomen, wordt thans opgevolgd door ds. J. H. Donner, Gereformeerd predikant te Broek op Langendijk, die als zoodanig tijdelijk werd be noemd. DR. F. J. KROP. Dr. F. J. Krop, Nederlandsch Hervormd pre dikant te Rotterdam, die eervol emeritaat aan vroeg, gaat zich thans geheel aan. den anti- bolsjewistischen arbeid uijden. Dr. Krop schrijft ter zake in „Geloof en Vrijheid" het volgende: Sinds het uitbreken van den oorlog is mij steeds duidelijker gebleken, dat het op den duur onmogelijk zou zijn mijn arbeid in de ge meente Rotterdam te doen samengaan met mijn andere werkzaamheden, die steeds hooger eischen gingen stellen. Ik heb daarom, na rijp beraad, besloten, binnen den kortst mogelijken t\jd mijn emeritaat aan te vragen, teneinde mij geheel te kunnen wijden aan de voorlichtings actie inzake het bolsjewisme en de daaruit voortvloeiende geloofsvervolgingen. Met kracht zal daaraan worden gewerkt, en, om te begin nen, gaat de redactie van „Geloof en Vrijheid" vanaf 1 Januari a.s. een bulletin uitgeven, dat gratis aan onze medewerkers zal worden toe gezonden". Eens komt de nieuwe Dag, door Stuart Cloete. Uitgave van N.V. Servire, Den Haag. Geb. 4.90. Zij, die ongeveer anderhalf jaar geleden het eerste boek van Cloete, „Wentelende Wielen" lazen, zullen voor het koopen van dit boek geen aanbeveling meer noodig hebbén. Het berieht van verschijnen zal voor deze cate gorie voldoende zijn om het terstond aan te schaffen. De gebeurtenissen in dit boek spe len zich een 20-tal jaren eerder af dan die in het vorige, en groepeeren zich om de po gingen der Britten, om hun jonge gezag in de Kaapkolonie te verstevigen, waarbij zij in conflict komen met de boeren, die zich reeds een onafhankelijk bestaan hadden veroverd. De strijd ontbrand in volle hevigheid. Toch heeft een deel dezer boeren zich neergelegd bij de suprematie der Engelschen. Ziehier: een beeld van een ware chaos van tegenstrij digheden, belangen en meeningen. En in dezen benarden tyd komen de bot singen in de levens der handelende personen en meesterlijk heeft Stuart Cloete hieruit een verhaal samengesteld van orde en wan orde, hartstocht en liefde. Een epos van haat, strijd en onafhankelijkheid, het werk met wettige en onwettige middelen. En daarbij de ontzaglijke wreedheid van het land en zijn volk, o.a. bij Slagtérsnek, Een verhaaL van sterke mannen en dappere vrouwen. Vele bekende namen komt men tegen: Bezuiden- hout, Prinsloo, Fourie, enz. Een volk, dat leefde met paard, geweer en bijbel. En dat zijn leven zoo duur verkocht als misschien nooit een volk gedaan heeft. De schrijver teekent de boer objectief. Met zijn vele goede eigenschappen, maar tevens met zijn niet ge ringe gebreken. En het resultaat is geworden een prachtig werk over een land en een volk, die ook nu nog onze volle belangstelling op- eischen. Het groote bankroet, door dr. W. B. Huddleston Slater, uitgave De Residentie bode, Den Haag. Ingen. 4.50, geb. 5.50. De schrijver van het boek heeft zich de niet gering te achten taak gesteld in roman vorm de politieke problemen in de staten van het huidige Europa en een daarop uitgebro ken oorlog in beeld te brengen. Hij heeft zich daarvoor van gefantaseerde landen en per-" sonen bediend. Een lijst van de voornaamste personen, die in het boek een rol spelen, is er bij gevoegd, alsmede een kaartje van het land en zijn grenzen. De staat waarover het gaat is dan gedoopt met den naam van Helgenland. er een geworden, zooals de schrijver dat in z'n voorwoord aangekondigd heeft, een roman waarin waarheid en fantasie gemengd zjjn; het wil dan ook niet aanklagen, maar uit sluitend berichten, niet aanklagen, maar waarschuwen. De roman is verdeeld in 3 boeken: Illusie, de Val en het Bankroet. Twee figuren, een Helgisch kolonel en een Maar schalk, een politiek persoon in bijzonderen dienst van den Koning, zijn m.1. het sterkst geteekend. De schrijver schildert ons dan dezan Helgischen kolonel als plichtsmensch, iemand met zin voor de realiteit der dingen, een moedig man, die tot het uiterste zijn plicht volbrengt; die tracht te komen voor zijn volk, dat alhoewel de overwinning be halende, ten onder dreigt te gaan in revolu ties, tot een op menscheljjke rechten geba seerde samenleving, met een buitenlandsche politiek gericht op onderling begrijpen en met verbreking der barrières, die grenzen heeten te zijn. Dus tot den opbouw van een internationale maatschappij; een wereldorde wars van legers en vloten, d.w.z. zonder machtsprincipes. De tegenspeler van deze figuur wordt ons geschetst als een invloedrijk persoon in bij zonderen dienst van den Koning van Heigen land, een ouden diplomaat, die de militaris tische kaste vertegenwoordigt. Deze roman is door de vele gedachten over de maatschappij van het heden zeer interes sant, zij getuigt van een objectieve kijk op sociale verhoudingen in de staat en de fouten vande leiders en diplomaten, die de verant woording dragen; zij valt op door zuivere constructie en geeft goede beschrijvingen van mensch en natuur. Toch is deze roman niet geworden, wat men er na lezing van itel en inleiding van zou mogen verwachten. W elis waar. zooals reeds gezegd, zjjn menige mooie gedachte en waarheden er in naar vo- rengebracht, maar het werk heeft iets dua listisch.' het is geen fantasie, maar ook geen werkelijkheid. Of men nu wil aanklagen of waar schuwen. de realiteit moet kracht geven en overtuiging. IV el is het tjjdsbeeld: de ontzaggeljjke eco nomische vraagstukken en het feit, dat de menschen, die de legers vormden en dus deze verschrikkingen van den modernen oor- .og en die door deze hel gingen... andere menschen zijn geworden... goed aan gevoeld, maar nogmaals hier is als trouwens in vele gedeelten in het boek, het scheppen van een waarachtige sfeer van werkelijkheid met aan wezig. de situaties zijn te toevallig, te gezocht, althans de schrjjver weet het niet aannemelijk te maken. Er ia in dij; werlt een beschrijving van een Wederom heeft men kunnen lezen dat David-Finland aan Goliath-Rusland een ge voelige kiap heeft toegebracht, en zoowel in Finland als de overige Europeesche landen (waarschijnlijk met inbegrip van een niet gering deel der Duitsche natie, al kan men er hier niet recht voor uitkomen) verheugt men zich van harte over de wijze waarop dit kleine, doch zeer dappere land zich teweer- stelt tegen bruut geweld en expansiezucht. Men juiche echter niet te vroeg; men ver- gete niet, dat in den wintertijd ais Finland een barre woestenij van ijs en sneeuw ge worden is, in dit land iedere soldaat voor minstens twee en misschien wel voor drie geldt, doch dat na den wintertijd de lente en de zomer komen èn dat dan de kansen zeer waarschijnlijk zullen keeren. Het „onoverwinnelijke Roode leger" van „Vadertje" Stalin moge nog zoo ge decentraliseerd zjjn, de divisies mogen nog zoo slecht gekleed en gevoed zijn en de strategie der Sowjet-generaals moge nog zoo ontactisch wezen... dat doet alles niets af aan het feit, dat de Sowjet Unie over vrijwel ongelimiteerde aantallen weerbare mannen kan beschikken. Daar bij mag wel worden aangenomen dat het beste menschen-materiaal tot nu toe niet in stelling gebracht is, doch dat men het goeddeels geprobeerd heeft met „voor posten-materiaal", beter gezegd: kanon- nenvlefsch. N is het de tijd van hulp: de eerste klap pen zjjn even zoovele daalders waard en in dien het den volken ernst is met hun effectieve hulp, dat zij dan nü helpen. De Finnen zijn nog drie, vier maanden in hun element en het moet hun mogelijk gemaakt worden deze pe riode uit te buiten ter keering van het com munistisch gevaar, dat van een ontzaglijke draagwijdte is. Engeland en Frankrijk helpen Finland. En ditmaal niet alleen moreel, doch ook mate rieel. Dat is een zeer verstandige politiek, want men moet niet vergeten, dat Finland niet alleen zijn eigen strijd strijdt, doch tevens die van het geheele moderne Europa. Ieder succes van de Finnen is zoodoende een succes voor de overige Skandinavlsche landen en voor de mèer Zuidelijk Europeesche. Finland bijt den spits af, offert zijn menschen en wat is logischer dan dat ook de overige belangheb benden hun aandeel in dezen ongelijken strijd nemen. Een logica, die intuschen reeds is ingezien door de leiders der anti-bolsjewistische Euro peesche (en Amerikaansche!) naties. Nog een enkel woord over het Britsche rijk. Gisteren heeft minister-president Chamber- lain in het Londensche Manion House een rede gehouden met het onderwerp: „De oorlog, zijn voortgang en zijn vooruitzichten". In deze rede komen diverse opmerkingen voor, die het be schouwen meer dan waard zijn. Zoo merkte de premier o.m. op, dat hij niet zal nalaten die maatregelen te treffen, die z.i. van belang voor het imperium zijn, ook wanneer deze maatregelen impopulair zijn en op critiek der natie stuiten. Hiermede doelde Chamberlain uiteraard op de kwestie Hore Belisha, die zoo langzamerhand aan het uitgroeien is tot een „affaire" Hore Belisha. Bij onze Oosterburen zal men zich ongetwijfeld vroolijk maken met deze „paleis-revolutie" in Engeland, en het als een teeken van innerlijke tweespalt en on machtigheid doodverven. O.i. hoeft men zich over deze wijziging in het Britsche ministerie niet al te bezorgd te maken. Integendeel, er blijkt weer eens duidelijk uit, dat men in een democratisch geregeerd rijk niet getrouwd is aan bepaalde personen en dat, indien zich hiertoe de noodzaak voelbaar maakt, men zelfs prominente figuren het congé kan geven. Iets wat uiteraard volkomen in strijd is met de methoden in de totalitaire staten, en vooral in Duitschland, waar de leiders onaantastbaar zijn voor een actie „van onder af". Misschien had men Belisha beter kunnen aanhouden en Stanley niet moeten benoemen; het is zeer wel mogelijk; aan den anderen kant blijkt, dat de direct verantwoordelijke leider van het im perium niet schroomt over vooroordeelen en tradities heen te stappen als hij dat in het be lang acht van het rijk. Voorts heeft Chamberlain gezegd, dat dit jaar beslissend zal zijn voor het lot van Engeland en de overige wereld. Be- teekent dit, dat de oorlog geen vijf, doch slechts 1 jaar zal duren? Zijn er teekens, die wijzen op een dusdanige inkorting van deze worsteling om de wereldmacht? De belligerenten zullen het vurig hopen en de neutralen, die reeds zoovele klap pen opvingen, niet minder. strijd van man tegen man, elkander op leven en dood bekampenden; zij komen terecht In water en modder, niettemin laten zij niet af. De strijd gaat tusschen den gen. kolonel en een der andere bijfiguren, die hier weer al te toevallig ingeschakeld wordt. Een situatie, die U levendig voor de geest roept een dergelijk gruwelijk geval van Remarque in z'n na- oorlogsche boek; „lm Westen nichts Neues". Bij Remarque bfeleeft U het als een schrikke lijke werkelijkheid, terwijl men zich hier niet kan losmaken van het bedachte, ondanks de ontzettende bijzonderheden van het gevecht. Alvorens deze bespreking te beëindigen, wil ik aanhalen een van de vele goede stemmin gen, waarvan het boek er vele bezit en waar van het zijn waarde grotendeels ontleent. B.v. „De Bosschen waren spaarzamer gewor den en van den begrand, waar hij stond, zag hij neer in het nevelig dal. Daar ergens ver achter de regen en de wolken moest Suarode liggen... Dat moest Ettenhove zijn... de grijze luchten zakten lager op hem neer, de venijnige motregen rukte in vlagen tegen de berghelling omhoog, op hem aan... Hij zweette van in spanning in zijn dichte uniform en zijn kleeren kleefden op zijn lichaam; uit zijn natte haren liep de regen druppelend in zjjn hals"

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6