dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier De Balkan overlegt DUITSCHE bommenwerper Transportmoeilijkheden boven Theemsmond Bveg man Barre winter in den Balkan Diesels in Spanje ZATERDAG 13 JANUARI 1940 68e JAARG. No. 8822 VAN HET R00DE LEGER Bespreking tusschen Koning Carol en Prins Regent Paul Dc mijnramp in W.-Virginië Londenaars hooren schieten Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» LEERAAR M. O. Van vredes- tot oorlogsschip HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml}. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Hevige slag bij Salla Zachter weer brengt nieuwe ac tiviteit der Russen met zich. Het Deensche blad Berlingske Af tenavis bevestigt geruchten, welke reeds eenige dagen liepen, namelijk dat bij Salla opnieuw een felle strijd woedt. De Russen hebben gebruik gemaakt van de afnemende koude om hun verbindingslijn tusschen hun basis Kandalaska en het district Ko la te herstellen. Sala werd door de Finnen als het ware met een ijzeren gordel omringd; nog liggen er drie Russische divisies voor deze plaats De Russen aarzelen echter naar Kemijarvi op te rukken, omdat zij zich op hun rech tervleugel door de Finnen sterk bedreigd .voelen. Het kaartje geeft schematisch den vorigen slag hij Salla weer. Toen werd strijd gele verd te Savukoski; een Russische devisie werd aldaar als het ware in de pan gehakt Na 18 dagen feilen strijd wisten de Finnen zich langs den over van de Tenniorivier staande te houden en Sala te heroveren. Ook de Finsche legatie te Londen meldt dat er thans bij Salla opnieuw hevig wordt gevochten. Er zijn nog geen officieele front- berichten. De intense activiteit in de lucht aan het front van Petsamo, zoo meldt .P. bracht plotseling eenige levendigheid in de cam pagne in het hooge Noorden, waar sinds Kerstmis niet veel meer was geschied, maar nog steeds zijn er geen teekenen, die er op wijzen, dat de Russen een werkelijk offensief zullen beginnen in dezen poolwinter. Er werden gisteren zestien Russische bombarde mentsvliegtuigen gezien. Van drie jagers wordt gezegd dat zij de Noorsche neutrali teit hebben geschonden. Vele Noren in deze omgeving zijn bezig hun bezittingen in te pakken voor het ge val het noodig is Zuidwaarts te trekken. TRANSPORTMOEILIJKHEDEN DER RUSSEN. De meeste Russische troepen, die op het oogenblik in Finland vechten, o.a. welke zich op de landengte van Karelië bevinden, waren reeds voor het begin van den inval geconcentreerd in het gebied van Leningrad en aan de grens. Sedertdien zijn dan ook weinig versterkingen uit het binnenland naar dit gebied gebracht en zoodoende heb ben de Sovjets tot op zekere hoogte de transportmoeilijkheden, welke zij ondervin den, weten te maskeeren. De verhalen van gevangenen over het aantal spoorwegonge lukken in de Sovjet Unie en de gegevens, welke men bezit over het Russische trans portwezen in vredestijd, werpen echter eenig licht op den toestand. De laatste twee we ken zijn tusschen Leningrad en de land engte van Karelië minstens tien spoorweg ongelukken gebeurd, ongerekend de minder belangrijke ongevallen. De hieruit voort vloeiende vertragingen belemmeren de Rus sische transporten in hooge mate. Toch beschikt Leningrad over genoeg spoorwegen, die een normale levensmiddelen voorziening der stad voor dit doel mogelijk zouden maken, doch slechts drie lijnen kun nen op het oogenblik voor dit doel worden gebruikt. De toestand van het rollend materieel zou meer dan treurig zijn. Russische luchtaanvallen. Dertig Russische vliegtuigen hebben giste ren een aanval op Turku gedaan. Een aan tal burgers is omgekomen. Ook te Lahti zijn bommen geworpen. De zender daar is be schadigd en zal gedurende drie of vier dagen niet functioneeren. De Finsche uitzendingen zullen echter niet gestaakt worden en in het bijzonder de kortegolfzendingen ondervin den geen hinder. Ook is een luchtaanval op Helsinki gedaan, zonder resultaat. De Finsche legatie heeft medegedeeld, dat sedert het begin van den oorlog tot 9 Januari tengevolge van Russische luchtaanvallen 234 personen gedood, 269 ernstig en 210 licht ge wond zijn. Zoowel Koning Carol van Roemenië als Prins Regent Paul van Joego-Slavië hebben het jagerstenue aangetrokken, het geweer geschouderd en zijn op jacht getrokken. Op zichzelf niet bijzonders, maar zeer toe vallig is, dat ze ter jacht gaan juist in streken van hun landen, welke aan elkaar grenzen. En zoo is het begrijpelijk, dat de altijd op de loer liggende en wantrouwende pers onmiddellijk tot de conclusie komt, dat die jachtpartijen slechts camouflage zijn en de hooge heeren van plan zijn, „ergens aan de grens" een praatje met elkaar te maken. Waarover dit gesprek, dat men verwacht te' zullen plaatshebben in het Joego-Slavi- sche grensplaatsje Varsac, zal loopen,- is vrij doorzichtig. Men heeft slechts te letten op de taak van bemiddelaar, welke Joego Slavië in den Balkan vervult, om te begrijpen, dat Prins Paul, na ruggespraak met Rome, bepaalde voorstellen aan Koning Carol zal doen, teneinde de verhouding Hon garijeRoemenië welke sinds 1918 door de annexatie van Zevenbergen door Roemenië slecht kan worden genoemd, te verbeteren, om daar door in het Donaubekken en in het Noorden van den Balkan een niet te breken anti-communistisch front te stichten. Italië heeft bij deze verzoeningspoging twee troeven mede. Ten eerste de vrees van Roemenië voor een Russischen inval en daardoor mogelijk verlies van Bessarabië en ten tweede de groote haat van Hongarije tegen alles wat communistisch is. Sinds het schrikbewind van Bela Kuhn kan geen rechtgeaard Hon gaar meer rood zien! Deze gezamenlijke anti-Russische gevoelens tracht Rome thans ongetwijfeld uit te spe len en Prins Paul zal wel tot taak hebben om Koning Carol tot wat toegeven jegens Hongarije te bewegen, waartegenover dan mogelijk een HongaarschItaliaansche ga rantie van Roemenië's noordgrenzen zal komen. De meeste Hongaren vertrouwen, dat ko ning Carol zal toestemmen in de overdracht van een breede strook Transsylvaansch ge bied, na den oorlog, aan Hongarije, in ruil voor 'n Italiaansche garantie van de Roe- meensche grensen in Bessarabie en de Boe- kowina ingeval van een bedreiging uit Rus land. Men neemt voorts aan, dat Joego-Slavië Roemenië zal adviseeren, een dergelijke re geling te aanvaarden. Volgens sommige onbevestigde geruch ten was Ciano, toen hij Csaky te Venetië ontmoette, reeds in het bezit van een Roe- meensche aanbod tot gebiedsafstand van een klein deel, dat echter bij lange na niet voldeed aan de Hongaarsche eischen. Typisch is, dat indien bovenstaande con clusies juist zijn, het lot Italië en Enge land hier opnieuw samenbrengt. Immers, ook Engeland gaf Roemenië een garantie en wel tegen Duitschland, de asgenoot van Italië. Alfc er één bewijs noodig is, hoezeer Ro- më en Berlijn uit elkaar drijven is het toch wel deze zonderlinge situatie. Dat echter ook Rusland op het Roemeen- sche vinkentouw zit wordt duidelijk, als men acht slaat op de verbeterde verhouding tusschen Roemenië en Bulgarijë, welk land ook al jarenlang met een verlangend nog naar een stuk in 1918 afgestaan grondge bied kijkt. In sommige kringen meent men, dat bij het bezoek v. d. Russischen onderhandelaar van Putemkin aan Boekarest en Sofia een regeling is getroffen, waarbij Roemenië aan Bulgarijë de teruggave heeft toegezegd, na de noorlog, van een deel van de zuide lijke Dobroeodsja, vermoedelijk van de Tur- tukaja-streek, waar practisch de geheele bevolking Bulgaarsch is. Wat er van dit alles ook zij, de Konink lijke conferentie, de samenkomst van Ciano en Czaky, de Duitsche troepenconcentraties in Oostenrijk, de Britsch-Fransche belang stelling voor de Zwarte Zee, 't zijn alle fac toren, welke duidelijk wijze op spanningen althans verhoogde activiteit in Zuid- Oost- Europa. Hoop op redding verminderd. De pogingen om de slachtoffers van de mijnramp in W.-Virginië (V.S.) te redden, blijven nog steeds vruchte loos. Zooals bekend, moeten nog circa 75 man op 200 meter onder den grond in een mijngang zijn opgeslo ten. De hoop hen nog te kunnen red den, vermindert met het uur. Wel heeft men nog twaalf lijken kunnen bergen. Een Marker bruiloft op het ijs werd Vrijdag onder groote belangstelling in scène gezet. De bruiloitsgasten maken een rondedansje. LUCHTALARM IN PARIJS. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren, even als de drie vorige dagen, wederom aanval len gedaan op het Britsche kustgebied. Volgens de binnengekomen berichten wer den vijandelijke vliegtuigen waargenomen boven de kusten van Suffolk, Norfolk en Yorkshire. alsmede boven de Theemsinon-, ding. In alle gevallen werden zij, zoo meldt Reuter uit Londen, verdreven. Op een punt aan de oostkust zagen waar- nemres een vliegtuig, naar men gelooft een Heinkel, die door Britsche machines achter volgd werd Men heeft vele vliegtuigen over de kustplaatsen zien vliegen en op vele plaatsen aan de kust schieten van de lucht doelartillerie gehoord. Het geschutvuur in het gebied van de Theemsmonding werd in het hartje van Londen gehoord. Een waarschijnlijk Duitsch vliegtuig is op groole hoogte over de Theems- fonding gevlogen en de luchtdoelbat terijen hebben van beide zijden van de rivier het vuur geopend. Later verdween het vliegtuig in de rich ting van de kust en toen men het 't laatst zag, vloog het zeer hoog in oostelijke rich ting, terwijl in de nabijheid ervan granaten ontploften. Op een ander punt in het gebied van den Theemsmond hoorde men een vliegtuig, doch 't werdi n verband met de groote hoogte niet gezien. Nadat het geschut met vuren had gestaakt, zag men Britsche jagers zeewaarts vliegen. Er werd geen lucht alarm gemaakt en bommen zijn niet geval len. De Duitsche lezing. De Duitsche lezing over de luchtactie der laatste dagen luidt als volgt: Het luchtwapen zette de verkenningen aan de Engelsche en Schotsche oostkust, als mede boven de Shetland-eilanden voort. Aan de Schotsche kust werden drie Britsche voor postenbooten en een bewapend koopvaardij schip, dat het vuur op de Duitsche verken ners opende, aangevallen en tot zinken ge bracht, In het verloop van een luchtgevecht dat zich hierbij met Britsche jachtvliegtui gen ontwikkelde, werd een vijandelijk toe stel neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben een vliegveld op een Duitsch eiland aangevallen, zonder schade aan te richten. DE AANVAL OP SYLT. Met de laatste mededeeling uit boven staand Duitsch legerbericht wordt waar schijnlijk de aanval op het eiland Sylt be doeld, waarover het Britsche ministerie van luchtvaart nog meldt: In den vorigen nacht hebben toestellen van de Britsche luchtmacht met succes ver kenningsvluchten uitgevoerd boven West- en Noordwest Duitschland. Ook werden patrouil- levluchten uitgevoerd boven de bases van de Duitsche luchtmacht in de Duitsche bocht. LUCHTALARM IN PARIJS. Gisterochtend is in Noord-Frankrijk te vijf minuten over hall een lucht alarm gemaakt, dat duurde tot tien minuten over een. Incidenten de den zich niet voor. Verwachting: Helder tot licht of halbewolkt, droog weer, strenge tot matige vorst in den ochtend. Later lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, meest zwak ke Oostelijke tot Zuidooste lijke wind. Accountantskantoor Lid n. i. B Lid. Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 IJs in de Donau hier en daar dikker dan 35 c.M. Sneeuwstor men en scheepsrampen. Spoor wegverbindingen verbroken. In den Balkanheerscht thans strenge koude. Temperaturen van 30 tot 40 graden onder nul worden geregeld gemeten en vele groote ri vieren zijn met een dikke ijskorst bedekt. De koude, welke op de Roemeensche vlakte heerscht, heeft zich uitgebreid in de richting van Besarabië waar men temperaturen van 36 graden onder nul heeft gemeten. Het ijs op de Donau wordt steeds dikker en op sommige plaatsen is de dikte reeds meer dan 35 c.M. Tengevolge van den storm hebben zich op de Zwarte Zee talrijke ongelukken voor gedaan. Gisternacht is in den IJosporus de Etessarabia, een oud schip, gestrand. De op varenden zijn gered, doch het schip is ver loren. Voorts meldt men het vergaan van een Italiaansch schip, dat kortgeleden met een lading graan van Constanza naar Italië was vertrokken. In Joego-Slavië blijft de temperatuur dalen. Sneeuwstormen belemmeren het treinverkeer, en verschei dene treinen zijn ingesneeuw. Gendarme rie en militairen trachten den reizigers te hulp te komen, doch op verscheidene plaat sen konden zij er niet in slagen, een weg door de sneeuw vrij te maken. Of en hoe veel slachtoffers er zijn, is nog niet bekend. In geheel Griekenland heerschen sneeuwstormen en een onverbid delijke koude. In verscheidene streken zijn de spoorwegverbindingen verbroken. De ex- presstrein Athene-Berlijn is niet vertrokken. De zee is zeer stormachtig. Verscheidene »chepen hebben hun datum van vertrek uit gesteld. Steenkolenvraagstuk in Hongarije De Hongaarsche ministerraad heeft in zijn vergadering van gisteren onder meer het kolenvraagstuk behandeld. Men kwam tot de conclusie, dat de kolenschaarschte te Boedapest een kwestie van distributie is: door de groote koude is de aanvoer van steenkolen gestoord. In verscheidene huizen functionneert de centrale verwarming niet meer. Bij Debreczem zijn twee menschen doodgevroren. De proeven voldoen goed! Op het traject MadridSevilla van de Spaansche spoorwegen zijn voor het eerst proeven genomen met nieuwe dieselwa- gens. Deze wagens kunnen een snelheid van 120 K.M. per uur ontwikkelen, en bie den plaats aan 80 passagiers. De wagen ia gestroomlijnd. Aangezien de proeven heb ben voldaan, zullen deze wagens binnen kort regelmatig dienst doen. Nieuwe plannen voor Ameri kaans chen scheepsbouw. De „New York Times" deelt mede, dat de commissie voor .den scheepsbouw overweegt binnenkort twee koopvaardijschepen van 35.000 ton te bouwen, welke gemakkelijk kunnen worden omgebouwd tot vliegkamp schepen, ruimte biedend voor 75 vliegtui gen elk>

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1